Wel of geen geweld in Egypte? H Rede van Eden inhetLagerhuis Lagerhuisdebat over Cyprus Israëlische aanval op Jordaans politiebureau Westelijk beleid ten aanzien van Suezkanaal HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De Russisch-lndonesische overeen komst inzake economische bijstand De kabinetsformatie Oliespuiter in Perzië bedwongen ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3870 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Het is met de conferentie van de vijf afgevaardigden met Nasser gedaan als viel te verwachten. De begroeting van Menzies en zijn vier medeleden geschiedde vriende lijk, bijkans vriendschappelijk, al werden tegenover Men- zien niet die protocolaire vormen in acht genomen, waar op een regerend premier recht kan doen gelden. De eerste zitting ging vlot, maar naarmate men meer tot de kern der Londense besluiten doordrong, werd de toon der vijf stroever, de houding van Nasser ontoegan kelijker, totdat aan 't einde van donderdag verder onder handelen geen nut bleek op te leveren. De vijf stelden daarom hun vertrek op zaterdag vast, maar er werd op die dag toch nog een zitting gehouden. VANDAAG ONDERTEKENING VERWACHT Naar verwacht wordt, zal de Russisch-Indonesische overeenkomst inzake Russische economische en techni sche hulp aan Indonesië vandaag in Djakarta worden ondertekend. Vergadering van de Eerste Kamer Volgende week Suez- conferentie in Londen SUCCES VOOR AMERIKAANS DESKUNDIGE iiimimuiiii Sept. op onder op onde? 15 6.16 18.59 16.42 1.18 16 6.18 18,55 17.06 2.22 17 6.20 18.52 17.27 3.28 18 6.21 18.50 17.46 4.35 19 6.23 18.48 18.06 5.42 Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5.35 per kwartaal; pel maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Veraddjnt dagelijka Uitgeefster N V v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. Advertentieprijs per <rm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Rondom de conferentie liepen er vele en velerlei geruchten, zo over het gereed staan van Austra lische troepen. Er waren ook persuitlatingen van uiteenlopen de aard; zelfs de bezadigde „Fi garo" stelde of Engeland nog wel andere keus had dan twee alter natieven: het nabije Oosten ge heel verlaten, of het eventueel ge bruiken van geweld. Eisenhower stelde Egypte teleur door zijn axioma: het Suezkanaal is altijd internationaal geweest en dient dit te blijven. Ook Europa stelde hij teleur door aarzelende verklaringen van uiterst weifelende aard, ge heel in de stijl van Foster Dulles. Er zou sprake van zijn, dat Dul les benoemd zal worden in een inmiddels ontstane vacature van het Hooggerechtshof, een ambt dat hem beter ligt dan dat van staatssecretaris. Het resultaat van de zitting van de NATO-raad heeft blijk baar generlei positief resultaat opgeleverd, ook tengevolge van Amerikaans en Scandinavisch verzet. Inmiddels zijn de Franse elite-troepen op Cyprus in aantal toegenomen. Zij hebben er zelfs een incident met de bevolking uitgelokt, waarbij overigens het gelijk geheel aan de Franse zijde was. AMERIKA UITGESCHAKELD MAAR wat doet het er in geval len als deze toe of men gelijk heeft of niet? Amerika zou wel gaarne bemiddeling verlenen, maar kan dit niet doen nu door eigen schuld de posities van bei de bondgenoten tegenover Nasser op alle denkbare wijzen worden bedreigd. Italië staat er tegen over beide partijen beter voor, maar wat worden de gevolgen als Italiaanse bemiddeling wel wordt aanvaard en Amerikaanse niet! Italië is de wel bij uitstek be langhebbende staat; wat moet er van zijn scheepvaart op het Verre Oosten en Rode Zee of Indische Oceaan terechtkomen, als het theoretisch of praktisch het ka naal niet kan gebruiken? In Italië waar men ziet, dat Sara- gat 'en Nenni de eenheid in de socialistische gelederen hebben hersteld, leeft een begrijpelijk verlangen om de rust in de Mid dellandse Zee te keren. lopig onbevaarbaar en houden grote inkomsten op. De Rotterd. Lloyd Iaat zijn schepen al om de Kaap varen; het scheelt maan- 8 dagen in de reis naar Indonesië. N.asser houdt twee Nederlandse baggermolens met een waarde aan materiaal van tientallen mil joenen vast; wie volgt om de „vrijheid van de scheepvaart'' in Egypte aan den lijve te onder vinden? Nasser streeft nu naar een op lossing van zijn smaak en heeft daarvoor nu de aandacht van alle 45 tot 48 scheepvarende naties ge vraagd. Maar hij dient te beden ken, dat bv. de Zuid-Amerikaanse staten het kanaal liever gesloten dan geopend zien, omdat hun han delsverkeer daarvan grote voor delen zal genieten. Nasser is niet dom genoeg om de Egyptische economische nadelen niet reeds aan de horizon te zien. Engeland denkt nu aan de Ver. Naties, maar zonderling genoeg gevoelt Amerika daarvoor niet of weinig of Irak er tegenover Egypte van zeggen, als diens hardnekkigheid hen berooft van petroleuminkom- sten, waarop landen als deze drij ven! Eden en 'Mollet hebben moei lijke dagen en zeker ook voor positie van het land. Het draagt de automatisering geen goed hart toe in tegenstelling met Rusland, dat' zodoende hoopt de ontbreken, de mankracht er door te vervan gen Het Lagerhuis kwam woensdag 12 september bijeen. Er heerste een stormachtige geest, waarvan de tegenstander, i.e. Nasser, ongetwijfeld profijt zal ondervinden. Dat is gebruikelijk! Mollet en Pineau staan er niet veel beter voor. Zij zijn in Lon den gaan praten, maar met welk resultaat? Mollet is zelfs m Algiers geweest om er met de in middels genezen Lacoste over nieuw statuut te praten. vag^ jSSStaj Maar voor directe verkiezingen is teren, wat geen kans tot enig de toestand nog te oproerig, a vruchtbaar 'resultaat geeft. Of OLIETRANSPORT OLIEBRON. EN ET Midden-Oosten is het land van de olie. De bodem bergt ongeveer 50 van de geschatte wereldvoorraad in zijn schoot. De Standdard is er slechts voor 15 van zijn omzet bij betrokken; an dere Amerikaanse maatschap pijen tot 50 of meer de Texas zelfs voor 90 Kon. Shell voor 28 een redelijk bedrag. Maar wat zullen Saoedi-Arabië, Perzië moeten zij nu de stok van achter (le deur halen, d.w.z. geweld ge bruiken? Werd het leven of eigendom hunner onderdanen be dreigd, dan konden zij verdedi gingsmaatregelen nemen. Maar zelf aanvallen en dat buiten de Ver. Naties om, kunnen zij het wagen? Edens regering loopt, ondanks haar parlementaire meerderheid, gevaar. Labour is tegen geweld en het te Brighton gehouden congres der Trade Unions (T. U. C.) sprak zich scherp daartegen uit. Te Brighton eiste de meer derheid ondanks het matigend advies van het bestuur loons verhoging en 40-urige werkweek ondanks de precaire economische zijn veiligheid en rust weerge keerd. Ook de guerilla-terreur duikt telkens opnieuw op. West-Duitsland staat, evenals de Ver. Staten voor verkiezings strijd, te moeilijker, omdat vrij wel overal in de Christ. Demo cratie nog het minst alle vroe ger aanwezig gevoel van disci pline is geweken, De regering te Bonn heeft aan Rusland een nieuw plan ter hereniging van Duitsland aangeboden. Maar te Moskou heeft men dit plan, waar- van de grote lijnen tevoren be kend waren, reeds bij de aanbie ding ervan, van de hand gewezen! Adenauer kon dit tevoren weten! VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Philip -Noel Baker, voormalig labourminister heeft vrijdagmor gen bij de aanvang van het Lager huisdebat over Cyprus 'betoogd, dat de Cyprioten recht hebben op autonomie en eventueel op aan sluiting bij Griekenland. Hij voeg de eraan toe dat de ontwikkeling van de Cyprische autonomie de betrekkingen tussen Griekenland en Turkije niet zou moeten ver storen. Baker beschuldigde de regering ervan de Turkse tegenwerking van ean regeling der kwestie te hebben uitgelokt: „Er is geen sprake van weïtelijke rechten van Turkije op Cyprus". Nadat Baker er zijn spijt over had betuigd, dat de regering het bestands aanbod van de Eoka (de Cyprische verzetsorganisatie) met een eis tot onvoorwaardelijke overgave had beantwoord, voeg de hij eraan toe: „Niemand heeft Dr. Subandrio, de voorzitter van de Indonesische delegatie voor de doen weder- besprekingen tussen de Sowjet- Unie en Indonesië, die hier de af- Bfrvpte geraakt er economisch gelopen weken werden gehouden, bevestigde vrijdag de persberich ten, dat de Russische steun een en daairdoor ook sociaal slecht aan toe; het deviezenltapitaal zinkt, in- en uitvoer lopen gevaar. De loodsen, blijde een einde te zien komen aan hun zwaar en vermoeiend werk, zijn niet ge makkelijk te vervangen; in Ame rika, Engeland en Frankrijk wordt hun werving voorkomen en zelfs in West-Duitsland verzet men er zich tegen uit nationaal belang. Als straks een der Egyp tische of nieuw in dienst getreden piloten een groot schip aan de grond zet, is het kanaal voor bedrag van 100 miljoen Ameri kaanse dollar zal bedragen. De slotbijeenkomst tussen de beide delegaties, welke twee uren duurde, werd vrijdagmorgen in het ministerie van Buitenlandse Zaken gehouden. Dr. Subandrio zeide als waar nemend secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat over de Russische hulp in alle aspecten overeenstemming is bereikt en dat de delegaties Volgens een woordvoerder van het Arabische legioen heeft een sterke afdeling Israëliërs, onder steund door artillerie en gevechts wagens, in de nacht van donderdag op vrijdag een Jordaans politie bureau te Gharandal (halverwege tussen de Dode Zee en Eilath) aan gevallen. Jordanië heeft ter zake een klacht bij de gemengde wapen stilstandscommissie ingediend en dringend om een onderzoek naar de aanval gevraagd. Naar verluidt zijn waarnemers van de Verenigde Naties per vliegtuig reeds naar de plaats van het gebeuren onderweg. Volgens berichten, ontvangen in het hoofdkwartier van het Jor daanse leger, bedragen de verlie zen van de Jordaniërs tengevolge van de Israëlische aanval op de politiepost 10 doden, zes zwaar gewonden en vier vermisten. Israëlische nieuwsbladen heb ben bericht dat niet een van de verdedigers de aanval op het po litiebureau heeft overleefd. De bladen noemden het bureau het hoofdkwartier van de Jordaanse mobiele woestijn-strijdkrachten. Een juist aantal slachtoffers is nog niet 'bekend, maar gewoon lijk bestaat de bezetting uit een man of twintig. Een woordvoer der van het Arabische legioen be vestigde later dat de post inder daad geheel is opgeblazen en dat er een vuurgevecht met de Israë liërs was geweest. De woordvoerder van het Ara bische legioen zei later, dat 21 J ordaanse politiemannen en wachten gedood zijn of vermist worden. Hij zei, dat de toestand langs de bestandslinie als gevolg van de aanval „zeer gespannen" is. Koning Hoessein van Jordanië vertrok vrijdag plotseling naar Bagdad. Men gelooft, dat dit be zoek verband houdt met de jong ste schermutselingen en dat hij wellicht om Iraakse hulp zal vra gen. ach thans nog bezig houden met het ontwerpen van de bewoordin gen der overeenkomst. Leidt Russisch-Indonesische verklaring- tot scheuring in coalitie-regering Welingelichte politieke kringen hebben gisteren tegenover de cor respondent van het A. N. P. in Djakarta verklaard, dat de geza menlijke Indonesisch-Russische verklaring over belangrijke we reldvraagstukken, welke in Mos kou werd uitgegeven na de reis van president Soekarno door de Sowjet-Unie, een scheuring zou kunnen veroorzaken in de coali tie-regering. Zij zeiden, dat de mi nister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdulgani, de verklaring zonder medeweten van het kabi net heeft ondertekend. Zij meen den, dat het kabinet de verklaring die volgens een aantal invloedrij ke politici aan 's lands onafhan kelijke buitenlandse politiek ern stige schade zou kunnen beroke- nen, alsnog zou kunnen verwer pen. Indien dit het geval mocht zijn, zou de minister van Buiten landse Zaken moeten aftreden. Mohammed Natsir, de voorzit ter van de fel anti-communisti sche en gematigde Islamietische partij „Masjumi" verklaarde gis ter, dat de verklaring vele vraag tekens heeft opgeworpen en aan dachtige bestudering vereist. „In derdaad verlangen wij een vreed zame oplossing van de crisis ron dom het Suez-kanaal en inder daad stemmen wij in met het an- ti-kolonialisme en het 'toelaten van de Chinese volksrepubliek tot de Verenigde Naties, doch het is geheel iets anders om dit liedje in koor met de Sowjet-Unie te zingen". Hij merkte op, dat de gemeen schappelijke verklaring zich uit spreekt tegen het gebruik van en proeven met kernwapens. „Doch wij zijn ons bewust van het feit, dat Rusland ze produceert en be proeft". zich overgegeven. Slechts een ezel aan wiens staart men een houten geweertje had gebonden heeft door de straten van Nicosia gelo pen met een karton waarop stond „Maarschalk, ik geef me over". De labourafgevaardigde stelde voor dat de regering het initia tief tot een bestand neemt en de onderhandelingen heropent door aartsbisschop Makarios naar Lon den te laten komen. Ook trok Ba ker de authenticiteit van kolonel Grivas' dagboek in wijfel. „Maka rios blijft onbetwist de leider van het Cyprische volk en zijn handen zijn minder met bloed bevlekt dan die van Michael Collins, de leider der Ierse opstandelingen, met wie de Engelse regering in 1921 heeft onderhandeld. In zijn antwoord op de argu menten van Baker stipte de Brit se minister van Koloniën, Lennox Boyd, het stratechische belang van Cyprus voor Engeland aan en erkende, dat Turkije geen enkel recht op het eiland kan laten gel den, maar, zo zei hij, Griekenland evenmin. De minister verklaarde dat het zelfbeschikkingsrecht van de Cyprioten wordt erkend maar dat de toepassing hiervan op het ogenblik voor Cyprus niet moge lijk is. Steun van Lagerhuis voor Cyprus-politiek. Het Britse Lagerhui heeft na liet debat over de. kwestie Cyprus met 308 tegen 243 stemmen de politiek van de regering ten aan zien van Cyprus goedgekeurd door te stemmen voor verdaging van de zitting van het Lagerhuis tot 23 oktober. De labouropposi- tie had, om van haar wantrouwen in de regeringspolitiek te doen blijken, een stemming over dit punt van procedure uitgelokt. Als Egypte niet wil samenwer ken met de voorgestelde organi satie van gebruikers van het Suezkanaal, dan moeten wij de kwestie wel voor de Veiligheids raad brengen, zo heeft premier Eden in het Lagerhuis verklaard. Hij sprak ter afsluiting van het debat over de Suezkanaalkwestie. Beschuldigingen van de zijde der oppositie, dat hij tot oorlog zou aanhitsen, sprak hij tegen doch voegde hieraan toe, dat een werkelijke en duurzame vrede niet kan worden verkregen tegen de prijs van een „afstand doen van rechten als een gevolg van druk en geweld". De eerste-minister was van me ning, dat „geenszins alle Arabi sche landen naar een succes van kolonel Nasser verlangen". „Som mige mensen schijnen in hun redevoeringen hiernaar meer te verlangen dan de Arabische lan den zelf". Eden verklaarde, dat het aan bod, dat de commissie Menzies aan Egypte heeft gedaan, nog. steeds van kracht is. Het plan voor de oprichting van een orga nisatie van kanaalgebruikers noemde hij geen alternatief hier voor, doch een voorlopige maat regel om aan de toestand, zoals die nu is, direkf het hoofd te bie den. Met de Amerikaanse en de Franse regering wordt nauw con tact gehouden en er zal in de ko mende dagen ongetwijfeld een bijeenkomst worden gehouden om van gedachten te wisselen over de tenuitvoerlegging van het plan, zo zei hij. De premier deed zijn uitlating over de Veiligheidsraad naar aan leiding van een interruptie van de labourleider Gaitskell, die hem vroeg, of hij bereid was namens de regering te verklaren, dat niet het geweld de doorvaart door het kanaal zal worden geforceerd. Eden was van oordeel, dat het verschil van mening tussen rege ring en oppositie niet zozeer 'be trekking heeft op de vraag,* of het Suezgeschil aan de Veilig heidsraad moet worden voorge legd, als wel op het tijdstip, waar op dit moet gebeuren. Eerst zal aan president Nasser worden gevraagd, of hij wil sa menwerken met de organisatie van kanaalgebruikers. Als hij hiertoe niet bereid is, zijn de Egyptenaren in gebreke wat de conventie van 1888 betreft, In dat geval „moeten wij hen voor de Veiligheidsraad brengen", aldus zei Eden onder gejuich van de conservatieven. Hij verzocht het Huis, rekening houdend met het feit dat Enge land in de Suezkwestie met ande re landen samenwerkt, de rege ring te laten beslissen over het tijdstip, waarop het „wellicht raadzaam zal zijn om zich tot de Veiligheidsraad te wenden". Hierop ging de premier in op de eis van de socialisten voor een belofte, dat er geen geweld zal worden gebruikt, voordat de kwestie aan de Veiligheidsraad zal zijn voorgelegd. „Als zulk een belofte of garantie absoluut moet zijn, dan kan ik noch enige Britse minister die geven. Niemand kan zeggen, hoe kolonel Nasser zal optreden, in het kanaal of in Egypte. Desalniettemin zal ik dit antwoord geven, dat, naar ik ge loof, zover gaat als enige rege ring kan gaan". „Het zal zeker onze bedoeling zijn om, als de omstandigheden zulks toestaan d.w.z. behalve in een noodgeval een kwestie van dien aard voor de Veiligheids raad te brengen. Ik geloof niet, dat een regering verder kan gaan, doch de beoordeling van de om standigheden moet aan de rege ring zijn voorbehouden", aldus Eden. Vervolgens ging het Lagerhuis over tot stemmen. De door labour ingediende motie, die een afkeu ring van het regeringsbeleid in hield, werd met' 321 tegen 251 stemmen verworpen. Hierna werd de motie van de regering ten gun ste van de politiek van de con servatieven met 319 tegen 248 stemmen aanvaard. Ook in het Hogerhuis werd de regeringspolitiek goedgekeurd. Er was geen hoofdelijke stem ming nodig, nadat een socialisti sche motie van afkeuring met 145 tegen 18 stemmen was verwor pen. De kabinetstormateur prof. mr De Gaay Fortman heeft gister ochtend te half tien de heer C. J. van Mastrigt, tweede voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, ontvangen. Het on derhoud heeft drie kwartier ge duurd. De heer Van Mastrigt heeft om persoonlijke redenen ge meend een portefeuille niet te moeten aanvaarden. Prof dr J. Horring, directeur van het Landbouw-Economisch Instituut, heeft donderdagavond reeds bedankt voor een plaats in het kabinet. Ook de heer A. B. W. Tilanus, directeur van de Stich ting Gelderland voor Maatschap pelijk Werk, heeft in gelijke zin besloten. Na met de heer Van Mastrigt te hebben gesproken heeft de in formateur gisterochtend een on derhoud gehad met de vice-presi dent van de Raad van State, dr A. A. L. Rutgers. De woordvoerder verklaarde, dat er omtrent verdere plannen van de informateur voor vrijdag niets bekend was. Het Kabinet van de Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft vrijdag middag op paleis Soestdijk ont vangen de informateur prof. mr W. F. de Gaay Fortman voor het uitbrengen van een eindrapport over de mogelijkheid tot het sa menstellen van een kabinet. H. M. de Koningin heeft vrijdag avond een conferentie op het pa leis Soestdijk gehouden met de vice president van de Raad van State dr A. A. L. Rutgers en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr J. A. Jonkman en mr L. G. Kortenhorst. Na de plechtige opening van de nieuwe zitting van de Staten Ge neraal op a.s. dinsdag zal de Eer ste Kamer des namiddags om kwart over drie in openbare ver gadering bijeenkomen. In deze vergadering worden de afdelingen betrokken en zal voorts de be noeming van de leden van een aantal commissies geschieden. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Washington is in de nacht van donderdag op vrijdag de on derstaande schets van het Weste lijke beleid ten aanzien van het Suezkanaal vernomen. 1. De voorgestelde vereniging van landen, die gebruik maken van het Suezkanaal, zal aan bei de einden van het Suezkanaal in internationale wateren een schip met loodsen stationeren. 2. De vereniging zal een proef - schip met één van haar eigen loodsen door het kanaal zenden met de opdracht de Egyptische autoriteiten te gehoorzamen met uitzondering wat betreft het aan boord nemen van een loods in Egyptische dienst. 3. Indien Egypte dit proef- schip dwingt te stoppen, zal het de steven wenden en om Kaap de Goede Hoop naar zijn bestem ming varen. In Westelijke diplomatieke kringen te Washington werd ge zegd dat een dergelijk gedrag van Egypte een schending zou zijn van zijn belofte het Suezkanaal open te houden. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken deelde vrijdag mede, dat het vrijwel zeker is dat de conferentie de volgende week in Londen gehouden wordt. De voor bereiding ervan zal heden in Pa rijs door de minister Selwyn Lloyd en Chistian Pineau bespro ken worden, zo voegde hij hier aan toe. REACTIES OP HET NIEUWE PLAN INZAKE SUEZ Dr N. M. Perera, de oppositie leider in de Ceylonese Tweede Ka mer, heeft vrijdag verklaard: „In dien de grote machten de wet in eigen hand mogen nemen om hun eigen belangen te beschermen, dan kunnen we evengoed de Ver enigde Naties ontbinden. Met het vooruitzicht van een mogelijke oorlog in 't Midden-Oosten wordt het voor Ceylon dringender dan ooit, het volledige beheer over haar bases over te nemen. Zo kun nen we voorkomen dat Trincoma- le en Katunajake door Groot-Brit- tannië of een ander land worden gebruikt, hetgeen ons in de maal stroom van een oorlog zou kun nen slepen". Na afloop van een zitting van het Japanse kabinet op vrijdag morgen heeft de Japanse minister van Buitenlandse Zaken aange kondigd, dat zijn regering met de Britse en Egyptische diplomatie ke vertegenwoordigers in haar land overleg zal plegen inzake de Suezkanaal kwestie ,,in overeen stemming met haar uitgangspunt een vreedzame oplossing te zoe ken zonder zijn toevlucht te ne men tot geweld". De Deense premier M. H. C. Hansen, tevens minister van Bui tenlandse Zaken, heeft donder dagavond tegenover de diploma tieke vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten uitdrukking ge geven aan zijn verbazing over het Na dertien dagen is de Amerikaanse deskundige Kenley er in ge slaag een zeven ton wegenjde installatie aan te brengen boven de oliebron van Al'borze, waaruit de olie totdusverre onder een druk van 700 atmosferen over de woestijn vloeide. Hierdoor heeft men de bron in bedwang gekregen en zal later de olie kunnen worden af getapt. Dit is de tweede maal, dat Kenley in Perzië succes heeft. De eerste maal, in 1950 werd hij door de toenmalige Anglo-Iranian Oil Compa ny uitgenodigd naar Perzië te komen, om een in brand staande bron in het gebied van Masjed Soleiman te bedwingen. Hij is daarin toen in een weëk tijd geslaagd. OOSTELIJKE WIND. Een actieve depressie die op het noordelijk deel van de Noordzee zware westerstormen veroorzaakte trekt nu over Noord-Scandinavië iii betekenis afnemend, naar het oos ten weg. Een krachtig Atlantisch hoge- drukgebied, heeft zich via Schot land en de Noordzee tot over Zuid- Scandinavië uitgebreid. De wind draaide daardoor in ons land naar noord tot oost, koudere en drogere lucht stroomde hiermede binnen, en verdreef de aanwezige zachte en vochtige lucht, waarin het kwik plaatselijk tot 20 graden was geste gen. Inmiddels breidde een lagedruk gebied zich van de Golf van Biska- ye naar Frankrijk uit, hetgeen tot gevolg heeft dat zich boven onze streken een oostelijke stroming ontwikkelt. Het front dat de kou dere lucht boven ons land scheidt, van de zachte lucht boven Frank rijk en Duitsland, komt hierdoor vlak ten zuiden van ons tot stil stand. Later op de dag kan het weer naar het noorden gaan terug- bewegen, waardoor de bewolking dan weer kan toenemen waarbij mogelijk wat regen of motregen kan vallen. VOillAUIUiN II 2EVENBERGE* ■i Volgens gezaghebbende Indiase bronnen zou Egypte zich beraden over het eventueel voorleggen van bepaalde aspecten van de Suezkanaal kwestie aan de Ver- Naties. Cairo zou hieromtrent met Nieuw Delhi overleg hebben gepleegd. feit, dat hun regeringen de ove rige deelnemers aan de Londense conferentie niet op de hoogte had den gesteld van het plan tot op. richting van een nieuwe vereni ging voor het Suezkanaal. Het Deense regeringshoofd heeft hen voorts van zijn initiatief verwit tigd om de Scandinavische minis ters van Buitenlandse Zaken in Stockholm bijeen te roepen. Al dus bericht het Deense dagblad „Dagens Nenheter". Het Pekingse „Volksdagblad" heeft vrijdagmorgen over Edens voorstel voor een nieuwe vereni ging van kanaalverbruikers ge schreven, dat nu wel blijkt dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten „er op uit zijn het Suezkanaal gewapenderhand te bezetten". Noorwegen zal nooit een poli tiek goedkeuren, die tot het ge bruik van geweld kan leiden in het Suez-conflict. Zo schrijft „Arbeiderbladet", het dagblad van de Noorse socialistische rege ringspartij. Het blad drukt er zijn verwondering over uit dat Groot- Brittannië en Frankrijk bij het uitwerken van hun nieuwe plan voor een vereniging van kanaal gebruikers slechts overleg pleeg den met de Verenigde Staten. René Mayer, voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan der Europe se Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) heeft op het te Stresa in Italië gehouden interna tionale liberale congres zich een voorstander verklaard van de ferme aanpak der Suezkwestie door de Britse en Franse regerin gen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagmor gen tot zaterdagavond. Toenemende bewolking. Aanvankelijk opklaring, maar later weer toenemende bewolking mogelijk gevolgd door enige re gen. Zwakke matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vrijdag. ZONDAG 16 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0A0 0.50 n.m. 11.45 12.20 1.00 1.10 MAANDAG 17 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.13 0.48 1.28 1.38 n.m. 12.3C 1.4C 1.45 1.55 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1