Voortgezet Lagerhuisdebat over het Suezkanaal De vereniging van het S van gebruikers uezkanaal WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Oostelijk Flevoland omdijkt HET WEER De kabinetsformatie VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3869 EERSTE BLAD Lagerhuis aanvaardt regeringsmotie Het Britse Hogerhuis over de Suezkwestie Weer is land aan de zee ontrukt Om ruim acht minuten over één donderdagmiddag is het laatste gat gedicht in de Meerdijk die de nieuwe polder Oostelijk Flevoland zal omsluiten. Van het dek van de „Van Hasselt" af heeft Koningin Juliana de sluitsteen zien leggen in de 90 kilometer lange dijk die het mogelijk maakt het 54.000 hectare grote Ooste lijk Flevoland droog te maken. Met haar woonden de minister-president en de minister van Verkeer en Water staat de sluiting bij. DL D'JKISDICm Flevoland Vergadering Tweede Kamer De zaak Anneke Beekman De „nationalisatie" van de drukkerij te Makassar 3 Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pei maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Vcschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verenigde Staten steunen liet plan, om een vereniging van staten-gebruikers van het Suez kanaal op te richten, ten volle en zij nemen er volledig deel aan", aldus heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, donderdagmiddag in het Lagerhuis, op de tweede dag der debatten over het geschil om het Suezkanaal, verklaard. Hij vervolgde: „Wij stellen ons voor in de zeer nabije toekomst een bijeenkomst van vertegen woordigers dezer landen uit te schrijven, om de inwerkingstel ling van dit plan te bespreken". Lloyd ontkende, dat er pogin gen zouden zijn gedaan om lood sen van de oude kanaalmaat schappij van wie er velen hun werk hedenavond zullen neerleg gen „uit te kopen". „Integen deel, de waarschijnlijkheid, dat de loodsen niet voor de nieuwe, Egyptische kanaalmaatschappij zouden willen werken, was een der redenen, waarom werd beslo. ten tot oprichting van een orga nisatie van kanaalgebruikers", verklaarde hij. Socialistische Lagerhuisleden vielen de minister herhaaldelijk in de rede. Dit nam op een gege ven ogenblik dergelijke afmetin gen aan, dat zij door de voorzitter van het Huis tot de orde moesten worden geroepen, daar Selwyn Lloyd zich niet goed meer ver staanbaar kon maken. Lloyd vervolgde: „Natuurlijk zullen zich ernstige moeilijkhe- den voordoen bij de uitvoering van ons plan. Doch wij hebben deze niet in het leven geroepen. Het oprichten van een gebrui kersorganisatie vormt een nieu we poging, om langs vreedzame weg een bevredigend gebruik van het Suezkanaal te verzekeren". De .minister verklaard het „ver bazingwekkend" te achten, dat socialistische Lagerhuisleden heb ben gemeend de regering te moe ten waarschuwen „geen uitdagen de handelingen te begaan", waar „de Egyptische regering Enge land en zijn bondgenoten zo aan houdend heeft uitgedaagd, en elke nieuwe uitdaging is beant woord met pogingen tot verzoe ning en het bereiken van overeen stemming." Lloyd vervolgde: „De socialis tische oppositie heeft een amen dement ingediend, waarin een be roep op de regering wordt gedaan geen geweld te doen gebruiken, tenzij dit in overeenstemming met het handvest der Verenigde Naties zou zijn. Maar de regering heeft reeds herhaaldelijk ver klaard dat zij in het verleden ge handeld heeft en in de toekomst handelen zal volgens de bepalin gen van dit handvest en ter schra ging van het recht. De oppositie heeft de regering ook verzocht niet uitdagend op te treden. Zij had dit verzoek beter tot Cairo, dan tot Downingstreet kunnen richten". „Het is mogelijk dat de staten, wier schepen het Suezkanaal ge bruiken, Egypte er niet van kon den weerhouden de Suez-kanaal- maatschappij, volgens zekere be palingen der Egyptische wet, te naasten", verklaarde Selwyn Lloyd. „Doch dan staat evenzeer vast dat de Egyptenaren van hun kant van de kanaalgebruikers niet kun nen eisen dat zij deze gang van zaken als rechtmatig erkennen, of dat zij Egypte het recht toe kennen, in de plaats van de be staande maatschappij, het beheer over het Suezkanaal op .zich te nemen. De rechtmatige positie is, dat de staten-gebruikers van het ka naal hun doorvaartrechten behou den, zoals deze in de in 1888 ge sloten overeenkomst van Constan- tinopel zijn vastgelegd. Daarom bezitten wij volkomen het recht om de een of andere gebruikers organisatie in het leven te roe pen". De minister wees erop dat de ervaren, niet-Egyptische loodsen niet voor de Egyptische regering wilden werken, zodat het gevaar bestond dat het verkeer door het kanaal ontwricht zou worden. „Daarom is het juist, dat wij proberen hen te laten werken voor een organisatie, die zij wil len dienen", aldus Lloyd. De minister verklaarde dat er geen sprake van was geweest, dat de Britse regering op enige wijze had gepoogd de loodsen van het Suezkanaal te beïnvloeden, om hun werk neer te leggen. „Doch er bestaat een grens aan hetgeen vrije mannen verwacht kunnen worden te willen onder gaan. Voor zover mij bekend, werkt het personeel der Suezka- naalmaatschappij onder de bepa lingen der krijgswet van een vreemd land". Lloyd zei, dat van de regering niet verwacht kan worden dat zij mededelingen zou doen over de onderhandelingen en besprekin gen, die thans gevoerd worden. „Geen enkele verstandige rege ring zou dit doen. De verantwoor delijkheid voor hetgeen er ge beurt is echter de onze". Hij voegde hieraan toe: „Wij zijn niet bereid het beheer van het Suezkanaal zonder enige be perking in de handen van één regering of één man te laten. Hierin bestaat geen compromis". Selwyn Lloyd beschuldigde de socialistische Lagerhuisleiders ervan hun best te doen de positie van de regering te verzwakken en de kansen van slagen van het plan tot het oprichten van een verbruikersorganisatie te beder ven. „De heer Gaitskell heeft dit plan een uitdaging genoemd. Hij heeft het hiermede veel moeilijker voor president Nasser gemaakt om het te bespreken of te aan vaarden", aldus Lloyd. Tevoren had de Britse minister van Buitenlandse Zaken op de moeilijkheden gewezen, waarme de een voorleggen van het geschil om het Suezkanaal aan de Ver. Naties gepaard zou gaan. „De algemene vergadering zou in speciale zitting bijeen moeten worden geroepen. Er zouden we ken van debatten en talloze amendementen op zijn gevolgd en het resultaat zou, tenslotte, hoogstens een of andere aanbeve ling zijn geweest". Lloyd voegde hieraan nog toe: „Ik geloof niet dat, indien het ge schil aan de algemene vergade ring zou zijn voorgelegd, het plan tot instelling van een internatio nale gebruikersorganisatie uit de bus zou zijn gekomen. En als dat toch was geschied, dan zouden hieraan weken van debatten en amendementen, ingediend om het te verzwakken, vooraf zijn ge gaan. Doch de beschuldiging, dat de Britse regering geweigerd heeft de Verenigde Naties in het ge schil te betrekken, is volslagen onjuist. Zij heeft de stand van zaken uiteengezet in een brief, die aan de leden van de Veilig heidsraad is toegezonden, waar mede de weg is gebaand, om het Suezka.naalvraagstuk aan de raad voor te leggen". OPPOSITIE ANTWOORDT Alfred Robens, de voornaam ste deskundie op het gebied van Buitenlandse Zaken der socialis tische Lagerhuisfractie, die na Selwyn Lloyd sprak, verklaarde dat de oppositie tot taak heeft „te pogen een dwaze en koppige regering ervan te weerhouden dit land in een oorlog te betrek ken", waaraan hij, onder luid ge juich der socialistische leden, toe voegde: „En dat is hetgeen wij zullen doen". Robens vervolgde: „De premier moet zich voor ogen stellen, dat Engeland een grote en Egypte een zeer kleine staat is. De woorden die hij woensdag j.l. gebruikte, droegen een uitda gend karakter en de meeste men sen hebben ze als een bedreiging met geweld uitgelegd. Niet alleen India en Ceylon, doch ook Austra lië koestert grote twijfel omtrent het plan voor het oprichen van een vereniging van staten-gebrui kers van het Suezkanaal. Deze landen waren er ook zeer over ontsticht dat zij, vóór Edens be kendmaking, niets hieromtrent hadden vernomen". Hij' zei voorts: „Zelfs indien een internationale organisatie de beschikking Zou krijgen over mi litaire middelen, om de vaart door het kanaal te verzekeren, zal het niet mogelijk zijn deze steeds te waarborgen. De moderne tech niek en het gebruik van comman dotroepen zouden het de Arabie ren mogelijk maken gebruik van het Suezkanaal te belemmeren, indien zij dat zouden wensen". Volgens deze socialistische woordvoerder kan het geschil om het Suezkanaal niet door een oor log, doch slechts door een over eenkomst, tot stand gekomen na vrije onderhandelingen, worden opgelost. „De meningsverschillen tussen partijen zijn zo gering dat, indien deze zaak aan de Verenigde Na ties zou worden voorgelegd er mogelijk overeenstemming zou worden bereikt. En zelfs wanneer dit tijd zou kosten, zou dat veel beter zijn dan via een oorlog een oplossing op te leggen, die slechts een tijde lijk karakter zou dragen. Het gaat hier niet alleen om een geschil over het kanaal. Het gaat er om, of wij in een wereld wensen te leven, waarin wet en orde heer sen of dat de internationale sa menleving door de wetten van het oerwoud zal worden be heerst", aldus de woordvoerder der socialistische oppositie, Al fred Robens. Gaitskell drong er in het hier op volgende debat bij Selwyn Lloyd op aan een verklaring af te leggen dat de regering slechts in overeenstemming met Enge- lands verplichtingen als lid der Verenigde Naties geweld zou ge bruiken. De minister antwoordde: „De regering is voornemens alles in het werk te stellen om een vreed zame regeling, in overeenstem ming met artikel 33 van het hand vest der Verenigde Naties, te ver krijgen. Slechts indien wij er ge noegzaam van zijn overtuigd, dat onze pogingen geen resultaten hebben opgeleverd, komt het vraagstuk van de volgende stap aan de orde". Hierop werd van de banken der socialistische oppositie „schan de!" en „treedt af!" geroepen. Het conservatieve Lagerhuislid sir Lionel Heald, die vroeger de Britse regering bij het Internatio nale Gerechtshof te Den Haag heeft vertegenwoordigd, zei te menen, dat Groot Brittannië, vol gens zijn internationale verplich tingen, verplicht is het geschil over het Suezkanaal, indien alle andere middelen hebben gefaald, eerst aan de Verenigde Naties voor te leggen voordat het zijn toevlucht Kan nemen tot geweld. „En ik geloof niet dat de pre mier, de ministers van Buiten landse Zaken of enig ander rege ringslid iets anders heeft gedacht of gezegd", aldus sir Lionel. Geroep van af de banken der socialisten: „Waarom dit dan niet gezegd?" Sir Lionel Heald: „Ik meen dat, indien met zoveel woorden werd gezegd, een zeer groot gedeelte van de spanning in het debat zou verdwijnen". De gewezen socialistische mi nister van Landsverdediging Shinwell verklaarde te geloven dat het denkbeeld, om een vereni ging van staten-gebruikers van het Suezkanaal op te richten, van de Verenigde Staten afkomstig was. „En ik sta zeer wantrouwend tegenover de Amerikaanse diplo matie t.a.v. het Midden-Oosten", verklaarde hij. Nadat het Lagerhuis de door de socialistische fractie ingediende motie van afkeiuring met 321 tegen 251 stemmen had verwor pen, sprak het Lagerhuis met 319 tegen 248 stemmen zijn vertrou wen uit in het beleid van de rege ring ten aanzien van de Suez-ka- naalkwestie. Lord Reading, Brits minister van Staat voor Buitenlandse Za ken, heeft donderdag in het Ho gerhuis ontkend, dat de Britse regering de employe's van de Suezkanaalmaatschappij verzocht heeft het werk op vrijdag neer te leggen. Hij zei, dat de Britse regering de beslissing van de em ploye's om het werk neer te leg gen „volledig aan de employe's zelf" overlaat. De voormalige premier, graaf Attlee, stelde de eis dat het ge schil om het Suezkanaal onmid dellijk aan de Verenigde Naties wordt voorgelegd. De organisatie werkt niet vol maakt, maar het is het enige mid del dat we hebben om te verhin deren dat wij terugvallen in een chaos van anarchie en oorlog", aldus Attlee. Hij vond het verder „ongeluk kig" dat Groot Brittannië in deze aangelegenheid met de Fransen een lijn trekt, want juist de Fran sen worden beschouwd als de laatste voorstanders van het oude kolonialisme in Azië en Afrika. Attlee keurde het vervoer van de Franse troepen naar Cyprus niet goed en zei: „Deze regering schijnt er in geslaagd te zijn om het gehele Midden-Oosten tegen ons op te zetten. Wij hebben daar nauwelijks één vriend over". In welingelichte kringen wordt vernomen dat de nieuwe „vereni ging van gebruikers van het Suez kanaal, waarvan de voorgenomen oprichting is aangekondigd, haar zetel in een hoofdstad in het Mid dellandse Zeegebied zou krijgen, misschien Rome, zo de Italiaanse regering daarmee instemt. Het iniatief tot het plan voor de op richting der nieuwe organisatie zou van Amerikaanse zijde geko men zijn. De vereniging zou rechtstreeks loodsen in dienst nemen, elk deel nemend land zou loodsen zenden, die geplaatst zouden worden aan boord van de schepen die door het kanaal willen varen. Als Egypte de stationering van loodsen op Egyptisch gebied zou weigeren zouden de loodsen in de laatste niet-Egyptische aanlegplaats op de route voor het kanaal aan boord komen en in de eerste niet- Egyptische aanlegplaats na de vaart door het kanaal weer van boord gaan. Geen enkele kanaalgebruiker zou overigens tot deelneming aan de nieuwe organisatie verplicht worden. Elk deelnemend land zou een vertegenwoordiger in de ver eniging krijgen. Het uitvoerend comité van de vereniging zou door administratief apparaat ter zijde worden gestaan. REACTIES OP HET NIEUWE WESTELIJKE PLAN. In politieke kringen te Parijs heeft men met instemming ken nis genomen van het feit, dat de Ver. Staten de Brits-Franse plan nen voor de oprichting van een vereniging van gebruikers van het Suezkanaal steunen. Men is van oordeel, dat de voor gestelde vereniging wellicht in feite in plaats van de huidige kanaalmaatschappij zal komen en dat de deskundigen en loodsen van deze maatschappij het ver zoek zullen krijgen om voor de nieuwe vereniging te werken. Italië zal mogelijk verdere bij zonderheden omtrent de wijze, waarop men de voorgestelde ver eniging „tanden" wil geven, vra gen alvorens tot het orgaan toe te treden, aldus gezaghebbende kringen te Rome. WESTELIJK PLAN VOOR PR OEFKONVOOI? Naar in welingelichte kringen te Parijs is vernomen, heeft het Franse kabinet donderdag in een vergadering van drie uur een plan besproken om een proefkon- vooi door het Suezkanaal te zen den. Naar verluidt zou dit kon vooi, bestaande uit schepen van leden der vereniging, faciliteiten voor de doorvaart van de Egypti sche autoriteiten trachten te krij gen. De loodsen van de vereni ging zouden waarschijnlijk erva ren loodsen van de oude kanaal maatschappij in Parijs zijn. Een weigering van Egypte om de schepen door te laten zou be schouwd worden als een schen ding van de conventie van 1888. EGYPTE WAARSCHUWT V.N. VOOR VERTRAGING IN SUEZKANAAL Egypte heeft donderdag de Verenigde Naties gewaarschuwd, dat „indien er enige belemmering of vertraging ontstaat bij het functioneren van het Suezkanaal Groot-Brittannië en Frankrijk daarvoor verantwoordelijk zijn", aldus een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Buiten landse Zaken. De boodschap is gestuurd na het door de Suezkanaalmaat schappij gegeven verlof tot ver trek van haar loodsen. In de boodschap staat voorts: „Nochtans verklaart de Egypti sche regering, haar uiterste best te doen, de vaart door het kanaal even vlot te laten verlopen als vroeger het geval was". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag morgen tot vrijdagavond. Droog en zacht. Aanvankelijk nog hier en daar mist of laaghangende bewolking. Later opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Middagtemperaturen 18 ot 22 graden. ZATERDAG 15 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.48 11.23 0.03 0.13 n.m. 11.21 11.56 12.36 12.46 ZON op onder Sept. 14 6.15 18.59 15 6.16 18.59 MAAN op onder 16.14 16.42 0.16 1.18 De Koningin heeft dezelfde mid dag nog het gemaal „Wortman" bij Lelystad in werking gesteld. Tegelijk daarmee gingen de ma chines van de machtige pompen van de gemalen „Colijn" bij Ke telhaven en „Lovink" bij Harder wijk aan de slag om een taak van ruim een half jaar te gaan ver richten: het leegpompen van de polder. De acht pompen zullen in die tijd ongeveer 4200 kubieke me ter water per minuut buitengaats spuwen. Sluifgaf FLEVOLAND-OOST Lelystad Worrmcn Lovink FLEVOLAND- ZUID Harderwijk Dijk voltooid in 1950-1955 ■llllll Dijk voltooid in 1956 a Gemaal DE INPOLDERING VAN HET 'JSSELMEER 111 j j |j Reeds voltooide inpoldering I Toekomsfige 1inpoldering Dijk Lelystad Gemaal Lorsntl- USSEL N.0 POLDER IJ 11*9*2 rk 'l'Thktiuizeriii Hoorn MARKERWAA Lelystad NOORD.-: H0LL.1 FLEvuLAND-0 Marken FLEVOLAND-ZUID Ijk ^GELDERLAND NaandeiiV Het Wilhelmus klonk over het wijde water nadat een zware kraan de laatste keileemklompen in het sluitgat wierp. Daarna hoorde men juichkreten der dijk werkers. Hoog joelden de scheeps- fluiten en laag basten scheeps hoorns. De werkers aan de dijk wensten elkander geluk. Het doel was bereikt. Weer was een dijk gesloten en weer had Nederland een gebied aan de zee ontwor steld. Al was deze dijksluiting minder spannend en minder theatraal wellicht, dan die van Ouwerkerk in 1953 toen het „er op of er on der" ging tegen het razende zee water, dat zich met reuzenkrach ten verzette tegen de betonnen caissons, toch voelden alle aanwe- WARMER. Vochtige lucht die met weste lijke winden via de Britse eilan den en de Noordzee naar het oos ten stroomde, botste boven ons land op koudere en drogere lucht, die met noordelijke winden uit Scandinavië werd aangevoerd. Langs het front dat beide lucht soorten scheidde viel regen en motregen. In de loop van de dag kwam ons land op Zeeland en Noord-Brabant na in de koude lucht te liggen en klaarde het vooral in het noorden en het oos ten flink op, waardoor in de avond op vele plaatsen ten gevol ge van de sterke afkoeling, mist ontstond. Inmiddels trok een actieve stormdepressie tussen IJsland en Schotland door noordoostwaarts. Deze zal ook in ons land de wind weer doen draaien naar het zuid westen. De zachte lucht, die zich vlak ten westen van ons land be vindt, en waarin de temperatuur in Engeland tijdens opklaringen tot 23 a 24 graden opliep, zal ge leidelijk weer van de Noordzee binnenstromen. Tijdens opklaringen kan de middagtemperatuur ook bij ons tot boven de 20 graden oplopen. De regenkansen zijn klein, wel be vindt zich boven de Britse eilan den een koufront, dat naar het oosten opdringt, maar dat zal ons waarschijnlijk niet voor de avond bereiken. zigen hier dezelfde Hollandse glo rie: weer was land aan de zee ontrukt. Koningin Juliana en haar ge volg waren met de „Piet Hein" van Muiden af naar het sluitgat gevaren. Een tocht van ruim drie uur over een tamelijk woelig IJsselmeer. Via een ponton begaf het hoge gezelschap zich op de „Van Hasselt", die reeds bij het sluitgat lag gemeerd. De leden van de Zuiderzeeraad onder aan voering van dr E. H. Ebels wer den aan de Koningin en haar ge volg voorgesteld. Daarna vond de ceremonie van de sluiting plaats. Een ceremonie overigens, die maar op het nip pertje kon doorgaan. Door het slechte weer was de bouw van de keileemdammen in het sluitgat (normaal 6 meter per uur) trager gevorderd, dan verwacht werd. Vier en twintig uur vóór de slui ting waren deze dammen, waar tussen een zandlichaam gespoten wordt, aan de binnenzijde nog 50, aan de buitenzijde van de polder nog 80 meter van elkaar verwij derd. De woelige zee leverde ge vaar op voor de baggermolens, die de leem onder Urk moesten ophalen. Maar met hard werken en voora] nauw samenwerken, slaagden de dijkbouwers er in tij dig voldoende leem in voorraad te krijgen om de machtige grijpers der kranen te vullen, welke op hun beurt de drempel moesten leggen. 2.000 Hollandse polderjongens hebben ruim 50 miljoen kubieke meter zand en klei met hun bag germolens, slepers, bakken, kra4 nen en perszuigers voor deze nieuwe mijlpaal in de groei der twaalfde provincie werd bereikt. Ruim 1,6 miljoen vierkante meter kraagstukken en 800.000 ton zink. en stortsteen gingen te water. En nog is hun werk niet klaar, want de 55 km klinkerweg en de dijkglooiingen moeten nog worden afgewerkt. Dat werk zal gereed zijn als de gemalen ander half miljard kubieke meter water uit de polder hebben gepompt en dan de reeds gebaggerde kanalen en tochten ais zilveren strepen in de grauwe slikmassa zullen lig gen, in de zomer van 1957. Kort na de sluiting van het gat, vertrok H. M. de Koningin met haar gevolg aan boord van de „Piet Hein" naar Lelystad om daar de bemaling van de nieuwe polder in werking te stellen. Aan boord bevonden zich -ook de ministers Dr. W. Drees, mr. J. Algera, alsmede hoofdingenieur directeur Ir. J. F. R. van de Wall en de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, Ir. A. G. Maris. In Lelystad stond de bevolking reeds uren lang aan de nieuwe steiger vóór „Het Stuurhuis" te wachten om de landsvrouwe te begroeten. Daar waren ook de waterstaats mannen, die de dijk ontwierpen en de werken leidden, de aanne mers der dijkvakken en van de machtige betonnen kolossen, die de pompen herbergen en van de grote sluizen en ook veel dijkwer kers. Lelystad, eens een paal in zee, toen een modderklomp, nadien 'n vlek en thans een vrolijk dorp, zal eens de hoofstad der Fievolanden, van de Noordoostpolder en van de Markerwaard zijn. De informateur prof mr De Gaay Fortman heeft gistermor gen te elf uur andermaal ont vangen de heer A. B. W. Tilanus, directeur van de stichting Gelder land voor maatschappelijk werk te Arnhem. Te kwart voor twaalf heeft hij een onderhoud gehad met de heer H. C. W. Moorman, staatssecretaris van marine. De woorvoerder van de infor mateur zei gisterochtend, dat de vraag of vier katholieken toege stemd hadden in het aanvaarden van een portefeuille, niet beves tigd en niet ontkend kon worden. Donderdagmorgen ging prof. mr De Gaay Fortman naar schiphol om daar' afscheid te nemen van de gouverneur van Suriname, de heer Van Tilburg, die naar zijn standplaats terugkeerde. De informateur heeft don derdagmiddag om half zes voor een onderhoud ontvangen prof. dr J. Horring, directeur van/het landbouw economisch instituut. Nadat H.M. de Koningin a.s. dinsdag in verenigde vergadering der beide Kamers de nieuwe zit ting van de Staten Generaal zal hebben geopend, komt de Tweede Kamer des namiddags te drie uur bijeen in openbare vergadering. In deze vergadering wordt de rijksbegroting voor 1957 aange boden. Voorts wordt de nominatie voor het voorzitterschap opge maakt. Gertrude van Moorst, de Neder landse die ingevolge een Neder lands uitwijzingsverzoek in Bel gië is aangehouden, is donderdag voor de Kamer van Inschuldi- gingstelling van het hof van be roep te Luik verschenen. Zij is de zuster van Elizabeth van Moorst, die met het Joodse kind Anneke Beekman spoorloos verdwenen is. Zij werd door het hof van beroep van Amsterdam veroordeeld we gens medeplichtigheid aan ont voering. De verdedigers van Gertrude van Moorst hebben de beschuldi ging betwist. Advokaat-generaal Rigaux was van oordeel dat er, wat de Belgische wetgeving be treft, verjaring kan ingeroepen worden. De verjaring trad vol gens hem in, niet na de veroorde ling maar op het ogenblik dat de beslissing werd genomen het kind aan de Israëlische gemeenschap toe te vertrouwen. Het gemotiveerde advies van de Kamer, dat niet openbaar ge maakt mag worden, zal aan het ministerie van Justitie worden overgemaakt dat de beslissing in verband met de uitwijzing zal moeten nemen. Het comité, dat vorige week maandag eigenmachtig de druk kerij in Makassar, welke Neder lands eigendom is, heeft genatio naliseerd, heeft gisteren zijn actie toegelicht met de verklaring, dat „het nationaliseren van kantoren onontbeerlijk is voor de strijd van Indonesië inzake Westelijk Nieuw-Guinea". De verklaring haalt een oproep van president Soekarno aan, waarin de presi dent zei: „Om de nationale revo lutie te voltooien, is het noodza kelijk de wet van de revolutie toe te passen". Zoals bekend heeft het Indone sische kabinet de eigenmachtige nationalisatie van het comité af gekeurd. Het comité gaf vorige week een communiqué uit, waar in het meedeelde: „Wij hebben alle rechten en verplichtingen van de Nederlandse eigenaars overge nomen. in overeenstemming met de geest van de unilaterale ophef fing door Indonesië van de R.T.C.- overeankemsten met Nederland" OOSTEL'JK FLEVOLAND HM DE TOEKOMST DE PLANNEN VOOR DE POLDER 2e>"Moprdi|kbrug ca 900m lang ISStLMtLR Sluifgaf sepf. MARKER WAARD 54000ha Verkeersweg A'dam- Groningen Dronlen 3a5000inw Lelystad Werfman OPPERVLAKTE 54000 ha de grond besfaafuif 5G pcf klei, 39pcf zware zavel.' 7 pcf Iichfe zavel en 4pcf zand Hoofdwegen Kanalen ZUIDEL'JK FLEVOLAND 45 000 ha Lovink Dorpen meMOOOa 2000 inwoners u Gemaal Tijdelijke sluis Harderwijk

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1