Eisenhower steunt Groot-Brittannië en Frankrijk inzake Suez Mollet over het Suezkanaal Brits-Frans communiqué Suez HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Koningin stelde nieuw raadhuis van Heusden officieel in gebruik De kabinetsformatie over HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN Prinses Beatrix bij inzameling voor bestrijding van kinderverlamming De gewone en buitenlandse begroting van België Suiker komt dit jaar later en WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3867 Jeugd- en studenten vertegenwoordigers eisen de doodstraf voor Schmidt Frans troepenschip naar Algerië Premier Eden van Enge land en diens Franse ambt genoot Mollet hebben in een dinsdag, na door hen over het Suezkanaalvraagstuk ge voerde besprekingen, uitge geven communiqué ver klaard dat de weigering van president Nasser van Egyp te om te onderhandelen op de door hen voorgestelde basis „een bijzondere ernsti ge toestand heeft doen ont staan". Grote brand in Japan Het personeel van de Britse ambassade in Egypte JAPAN WENST HERVATTING VAN DE BESPREKINGEN MET DE SOWJET-UNIE „Wedloop" om het leven van vergiftigde Israëliërs Het slechte weer de oorzaak Huis van Britse bevelhebber op Cyprus vernield. Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 20 <3 Directeur-Hoofdredacteur I- van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal, per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Ve-schijnt dagelljkJ Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. deelnemen, aldus de Amerikaanse sancties tegen Egypte tot heden INDONESIË President Eisenhower heeft dinsdag te Washington verklaard, dat de Verenigde Staten het recht van Groot-Brittannië en Frankrijk zullen efrkennen geweld te gebruiken om het Suez-kanaal open te houden, indien alle vreedzame middelen ter beslech ting van het Suezgeschil zijn uitgeput en indien Egypte één of andere daad van agressie pleegt. Eisenhower voegde hier echter aan toe, dat hij er zeker van is, dat de Suezkwestie aan de Ver enigde Naties zal worden voorge legd, vóórdat er geweld gebruikt zal worden. President Eisenhower verklaar de dit toen hem op zijn perscon ferentie werd gevraagd of de Verenigde Staten Engeland en Frankrijk zouden steunen als deze hun toevlucht tot geweld zouden zoeken. In een niet officiële toespraak tot vooraanstaande Amerikanen dat 40 verschillende kringen van de Amerikaanse maatschappij omvat heeft president Eisenho wer dinsdag te Washington ver klaard, dat ,,elke kier in het ijze ren gordijn" groter gemaakt moet worden om het begrip tussen de naties te laten toenemen en de wereldvrede te bevordern. De Amerikaanse president zei: „Of het nu de huidige Suez-kwes- tie is dan wel een ander probleem, dat zich morgen voordoet, er be staat geen belangrijker doel dan de vrede te bewaren en onze vei ligheid te verzekeren". Toen hij nogmaals de hoop op een blijvende vrede ter sprake bracht, verklaarde Eisenhower dat er „buiten deze hoop niets is, dat ons dagelijks leven zo sterk beïvloedt, ja bijna het niveau van onze belastingen bepaalt". Zijn toespraak was de eerste van de twee, die hij voor dinsdag had voorbereid en die betrekking hebben op de pogingen om een blijvende vrede te scheppen. Volgens een verklaring van het Witte Huis, zou de president later op de dag besprekingen voeren met zijn diplomatieke en militaire adviseurs over „voorstellen tot ontwapening die de Amerikaanse regering voorbereidt". Naar de woordvoerder van het „State Department", White, heeft meegedeeld, zal minister Dulles vrijdag a.s. te Washington een onderhoud hebben met de Austra lische premier, Menzies. Elsenhower verklaarde, dat de Verenigde Staten nooit aan een oorlog zullen deelnemen zolang hij president is, tenzij het Con gres de oorlog zou verklaren. Hierop zal slechts een uitzon dering worden gemaakt ingeval van een onverwachte en ongewet tigde aanval op het Amerikaanse volk die een snel antwoord eist. Oiider de huidige omstandighe den zullen de Verenigde Staten aan geen enkele militaire actie president. Hij voegde hier aan toe: „Indien Egypte, nadat alle vreedzame middelen zijn uitgeput, de een of andere daad van agressie pleegt om het vreedzame gebruik van het kanaal te belemmeren, zullen de Verenigde Staten erkennen, dat Groot-Brittannië en Frankrijk niet anders zullen kunnen doen dan het kanaal blijven gebruiken, zelfs als zij krachtiger moeten op treden dan alleen maar door het kanaal varen. Er kunnen zoveel dingen gebeu ren, aldus Eisenhower, dat het enige dat hij hieraan kon toevoe gen de verklaring is, dat de Ver enigde Staten met de andere mo gendheden beraadslagen over elke mogelijke stap die verder ge nomen kan worden. Of de vraag of Engeland en Frankrijk gerechtigd zijn om ge weid te gebruiken, indien de bui tenlandse loodsen van het Suez- kanaal ontslag nemen en hier door de vaart door het kanaal bc lemmeren, antwoordde president Eisenhower met een verwijzing naar de conventie van 1888, die alle naties de vrije vaart door het kanaal garandeert. De vraag naar de mogelijkheid van samenwerking tussen de Ver enigde Staten en andere landen inzake het toepassen van econo mische sancties tegen Egypte, be antwoordde president Eisenhou- wer met de mededeling, dat een programma van economische nimmer aan hem was voorgelegd. Betreffende de Egyptische op roep voor een nieuwe internatio nale conferentie over de Suez kwestie, deelde de president me de, dat er geen essentieel punt is, waarop een nieuwe conferentie gebaseerd kan worden. Niette min zullen alle suggesties van president Nasser door de Verenig de Staten ernstig bestudeerd wor den. De president van het Indonesi sche hooggerechtshof, dr. Wir jono, heeft dinsdag ean delegatie van jongeren en studenten ont vangen, die hem een resolutie overhandigde, waarin de dood straf wordt geëist tegen de Ne derlander Schmidt. Dr. Wirjono gaf de delegatie te verstaan, dat niemand de rechter mag beïnvloeden bij het vellen van zijn vonnis. De informateur prof. mr De Gaay Fortman stuurt, nu de oriënterende faze van zijn werk zaamheden voorbij is, aan op de verwezenlijking van de mogelijk heden om tot samenstelling van een kabinet te geraken. Maandag en gisteren heeft hij personen uit Katholieke en liberale kring ont vangen. Naar zijn woordvoerder mededeelde heeft de informateur te kennen gegeven, dat de zaak naar de kant van de socialisten gesloten is. De informateur heeft gister avond voor een onderhoud ont vangen de heer A. B. W. Tilanus, directeur van de Stichting Gelder, land voor maatschappelijk werk te Arnhem. Vervolgens had de informateur een onderhoud met prof mr A. M. Donner, hoogle raar'aan de Vrije Universiteit te Amsterdam- Het Franse troepenschip „Pas teur" is dinsdag met meer dan 4000 militairen aan boord uit Marseille naar een Algerijnse ha ven vertrokken. Verslaggevers hebben de Fran se premier Mollet, vóórdat hij dinsdag weer naar Parijs vertrok, vragen gesteld. Zo werd hem ge vraagd of hij enig verband zag tussen de Franse politiek t.a.v. het Suezkanaal en de toestand in Algerië. Mollet antwoordde: „Ik heb reeds verscheidene malen laten uitkomen dat de Franse regering er nimmer een geheim van heeft gemaakt, dat het optreden van luitenant-kolonel Nasser en zijn land een weerslag kan hebben in Frans-Noord-Afrika, indien Nas ser thans een succes zou behalen, zou het voor Frankrijk moeilijker worden een oplossing te vinden voor zijn Afrikaanse vraagstuk. Doch ook indien het Suez-ka- naalvraagstuk zou worden gere geld, zou dit nog niet betekenen dat een oplossing was gevonden voor onze Noordafrikaanse pro blemen. Het zijn niet deze vraag stukken, die ons standpunt t.a.v. het Suez-kanaalvraagstuk bepa len. Ook indien er voor ons geen enkel Noordafrikaans probleem bestond, zouden wij eenzelfde hou ding aannemen", aldus de Franse premier. In antwoord op een andere vraag zei hij: „Men is in Frank- „Wij hebben gesproken over hetgeen thans te doen staathier over is volledige overeenstem ming bereikt", aldus wordt verder gezegd. De Britse en Franse ministers presidenten verklaren zich erover te verheugen dat de loop der hui dige gebeurtenissen heeft aange toond, dat Engeland en Frankrijk er in gelijke mate naar streven de hoogheid van het recht bij in ternationale ontwikkelingen te handhaven. Eden en Mollet verklaren vastbe sloten te zijn de Brits-Franse sa menwerking nog uit te breiden. Hun landen zullen zich, met alle daartoe geëigende middelen, ver zetten tegen elke, van willekeur getuigende inbreuk op rechten, die in internationale overeenkom sten zijn vastgelegd, evenals te gen elke handeling, die onverenig baar is met het recht en in strijd is met de verplichtingen, die voortvloeien uit verdragen en an dere peilers van het internationa le recht. De bekendmaking werd uitge geven, nadat Eden en Mollet met hun raadgevers maandag 3% uur over het Suezkanaalvraag stuk hadden beraadslaagd. De Britse en Franse ministers presidenten brengen in hun be kendmaking hulde aan de „be kwaamheid, 't geduld en de eens gezindheid, waarmede de vijflan- dencommissie, onder leiding van de Australische premier Menzies. de op de Londense conferentie goedgekeurde voorstellen over 't Suezkanaal aan president Nasser hebben uiteengezet". Zij brengen verder in herinne ring, dat hun regeringen van het begin af geheel en al volgens de beginselen en doeleinden der Ver enigde Naties hebben gehandeld. Zij wijzen erop dat, waar een zeer groot gedeelte van de wereldbe woners belang heeft bij het Suez kanaal, een internationale bij eenkomst te Londen werd uitge schreven. waarop met een over grote meerderheid, die meer dan negentig procent der landen, wier schepen het kanaal gebruiken, vertegenwoordigde, de aan presi dent Nasser voorgelegde voor stellen werden goedgekeurd. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag verklaard, dat Eden en Mollet het erover eens waren dat het Egyptische voorstel voor een nieuwe inter nationale conferentie over het Suezkanaal „geen bijdrage vormt, om tot een aanvaardbare oplos sing van het hierover gerezen ge schil te komen". rijk algemeen van gevoelen, dat wij de lessen der geschiedenis ter harte moeten nemen. Er mag geen herhaling zijn van de fou ten, die bijdroegen tot het uitbre ken van de tweede wereldoorlog". De Franse premier onderstreep te in zijn commentaar op de Brits- Franse bekendmaking nog de vol gende drie punten: 1. „Ik wens de nadruk te leggen op de zeer grote voldoening, waarmede wij hebben gecon stateerd dat de Britse en Fran se regeringen het in hun be oordeling van de toestand ge heel eens zijn. 2. Over bijzonderheden der maat regelen, die wij overwegen te nemen, moet overleg worden gepleegd met sommige onzer bondgenoten, zodat ik niet de vrijheid heb nader in te gaan op de thans getroffen beslis singen. 3. Het lijkt mij billijk dat de Brit se premier, die woensdag voor het Lagerhuis verschijnt, het voorrecht krijgt dit het eerst in te lichten over de maatrege len, die wij zullen nemen. Ikzelf zal woensdagmiddag te Parijs namens de Franse rege ring een verklaring afleggen", al dus Mollet. Mollet had dinsdagochtend een bespreking met de leider der Brit se socialistische Lagerhuisfractie, Gaitskell en met de secretaris van „Labour", Phillips. In antwoord op de vraag of Gaitskell en hij het evenzeer eens waren over het Suez-kanaalvraag stuk als de Britse en Franse re geringen, antwoordde Mollet: „Ik ben niet naar Londen gekomen om commentaar te leveren op de Britse binnenlandse politiek, of mij daarmede in te laten". Mollet gaf duidelijk te kennen, dat Britse en Franse regerings leiders in de naaste toekomst zul len beraadslagen met de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, Foster Dulles. In antwoord op de vraag, of hij verwachtte Dulles spoedig te zul len ontmoeten, ontwoordde Mol let: „Hier zal woensdag nauwkeu rig worden geantwoord". Alhoewel een strikt stilzwijgen wordt bewaard over de besluiten, die de Britse en Franse regerin gen dinsdag t.a.v. 't Suez-kanaal. vraagstuk hebben genomen, heeft men in kringen, dat de beslissin gen verder gaan dan slechts een voorstel, om opnieuw besprekin gen te voeren. Door het onthullen van een epitaaf in de hal van het nieuwe stadhuis te Heusden heeft Ko ningin Juliana dinsdagmiddag dit bouwwerk officiëel in gebruik gesteld. Na de onthulling speelde de stadbeiaardier van Rotterdam, Ferdinand Timmermans, op het carillon van het stadhuis het Wil helmus. Voordat de plechtigheid was begonnen, was de Koningin met haar gevolg van de provincie grens af begeleid door de Commis saris der Koningin, prof. dr. J. E de Quay, en de districtscomman dant der rijkspolitie, te Heusden ontvangen onder meer door bur gemeester A. van Delft, waarbij Hare Majesteit bloemen werden aangeboden door de 16 jarige dochter Martina van wethouder Buijs. Daarna werd een plechtige raadszitting gehouden, waarin het oudste raadslid, de heer J. H. Roza een rede uitsprak. Na de plechtigheid van de ont hulling werden aan de Koningin enkele nabestaanden van bij de ramp van november 1944, toen de Duitsers het stadhuis in de lucht lieten vliegen, omgekomen inwo ners voorgesteld. Dat waren mevr. A. A. A. van WijkArend- se, die haar ouders, twee groot ouders en zeven broers en zusters verloor, de heer S. C. Vos, die zijn moeder, twee broers en drie zusters verloor, C. Biesheuvel, van wie de ouders, drie zusters en een broers omkwamen, en F. A. Dankers, die bij de stadhuis ramp zijn beide ouders verloor. Op het bordes werden Konin gin Juliana een speciaal gecalli grafeerd feestprogramma en bloemen aangeboden en vervol gens werden een feestlied ten ge hore gebracht en werd het spel Rad en Vuur", geschreven door Willem Hoffman uit Berlicum en geregisseerd door Kees Spierings uit 's-Hertogenbosch, opgevoerd door zes leden van drie plaatselij ke toneelverenigingen. Tenslotte bezichtigde de koninklijke gast de restauratiewerkzaamheden aan de Hervormde kerk. Het 12-jarig dochtertje van ds Dijkstra, Hendrika Maria, bood de Koningin bloemen aan. De plechtigheid werd in het stadhuis besloten met het aanbie den van geschenken. Namens de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond werd door Francisca van Herpt een tableau aangeboden met het embleem van de N.C.B., gevormd door produkten van de land- en tuinbouw en in de hoe ken het produkt van de coöpera tieve zuivelfabriek. Voorts bood de dochter Mathilda van de con servenfabrikant Wagenberg spe ciaal verpakte groenten- en vruch tenconserven aan. Namens de scheepswerf De Haan en Oerle- mans werd door Anke Rijke een model in zilver van een op deze werf vervaardigde mijnenveger voor de koninklijke marine aan geboden. Ook een fabriek van melkprodukten had voor de Ko ningin een attentie, die werd overhandigd door Trijntje Kra ger, en namens de plaatselijke middenstand werd een door de banketbakker J. Crijns vervaar digd „dragtenstuk", het nieuwe stadhuis voorstellende, aangebo den. Het stuk werd overhandigd door Theodora de Graag, Johan na Verschuur en Maria Crijns. In de stad Ouzoe in Midden- Japan heeft in de nacht van maandag op dinsdag een hevige brand gewoed, waardoor ten min ste 22 mensen ernstig werden verbrand en 1700 huizen, een zie kenhuis, een bioscoop, verschei dene banken en een fabriek in de vlammen opgingen. De schade bedraagt naar schat ting twintig miljoen gulden. Hedenmiddag zal Hare Konink. lijke Hoogheid Prinses Beatrix in een bijeenkomst in de Ridderzaal te Den Haag, die om drie uur be gint, worden geïnstalleerd als be. schermvrouwe van het Nationaal fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming. Na afloop van de plechtigheid, die op het Binnenhof voor het publiek te volgen zal zijn, zal Prinses Beatrix te ongeveer kwart voor vier op het bordes van de Ridderzaal enige tijd aan wezig zijn bij de inzameling, die dan ten bate van het fonds wordt gehouden. Geflankeerd door alle provinciale vlaggen zal zij per soonlijk giften in ontvangst ne- „Le Feuple" schrijft: „Alvo rens naar de Verenigde Staten te vertrekken, waar hij België zal vertegenwoordigen op de verga dering van de Wereldbank, heeft de heer Liebaert, minister van Financiën, de documenten be treffende de gewone en de buiten, gewone begroting in druk gege ven., De gewone begroting bedraagt iets meer dan 89 miljard en de buitengewone begroting 13% mil. jard, zodat de algemene begroting 102,5 miljard beloopt. Dit totaal is lager dan dat van de algemene begroting van 1956, die totaal 105 miljard zal belopen, waarvan 91 miljard voor de ge wone en 14 miljard voor cfe bui tengewone begroting. Een woordvoerder van de Brit. se ambassade te Cairo heeft dins dag meegedeeld, dat vijfenvijftig man van het ambassadepersoneel Egypte reeds verlaten heeft, ge volg gevend aan de raad van de Britse regering dat zij, die geen dringende redenen hebben om te blijven, dienen te vertrekken. Vol gens de woordvoerder is nu twin tig procent van het ambassade personeel vertrokken „en gaat het proces van het uitdunnen van het personeel verder", zo voegde hij eraan toe. De Japanse regering heeft dins dag besloten de Sowjet-Unie voor te stellen de besprekingen over een vredesverdrag, die waren op geschort omdat men geen over eenstemming kon bereiken, te hervatten. Dit is door een rege ringswoordvoerder meegedeeld. Het besluit werd genomen, na dat de Japanners via de Sowjet- ambassadeur te Londen de toe zegging hadden gekregen, dat de Sowjet-Unie bereid is territoriale kwesties buiten de besprekingen te houden en deze te beperken tot de kwesties als beëindiging van de technische staat van oorlog die nog tussen beide landen be staat, de terugkeer van Japanse gevangenen, uitwisseling van am bassadeurs, Sowjet-steun voor Japans kandidatuur voor de V.N. en een visserij-overeenkomst. Volgens AFP keurde het Japan se kabinet in principe goed, dat premier Hatoyama naar Moskou zal gaan om met de Russen te on derhandelen. De onderhandelingen liepen in het verleden op niets uit, omdat Japan aanspraak maakt op de zuidelijke Koerillen, die sedert de oorlog in Russische handen zijn, en de Sowjet-Unie weigert deze aanspraken te erkennen. Evenals vorig jaar zullen de be- grotingsontwerpen in het parle ment ingediend worden op de grondwettelijke datum (30 sep tember) en zal alles in het werk gesteld worden om er vóór het einde van het jaar over te doen stemmen, om geen voorlopige twaalfden te moeten goedkeuren en uitgaven te doen alvorens de kredieten zijn goedgekeurd. De grote posten van de buiten gewone begroting betreffen de eerste tranche van het tienjaren plan ter uitbreiding van de Ant werpse haven, de eerste tranche van het tienjarenplan voor het bevaarbaar maken der kanalen voor schepen van 1350 ton, de kre dieten voor de tentoonstelling van 1958, de Albertina- en de Adminl stratieve wijk en belangrijke kre dieten voor de wederuitrusting der spoorwegen. Wat het laatste punt betreft wordt gemeld dat de bestelling van 450 stalen rijtuigen verleden week werd gegeven en dat eer- Lang nog 2300 rijtuigen besteld zullen worden. Het voor de autoweg" Antwer penRuhr vereiste bedrag is niet op de buitengewone begroting uitgetrokken, maar moet geput worden uit het wegenfonds. Een Londers ziekenhuis, een Parijse krant en de Franse tele visie hebben een „wedloop" met de tijd en afstand gehouden om door het zenden van een zeld zaam geneesmiddel de levens van verscheidene slachtoffers van vergift in Israël te redden. Het vliegtuig met de genees middelen is dinsdagmorgen vroeg in Tel-Aviv aangekomen. De Franse arts Elie Braun in Reims had maandagmiddag uit Tel-Aviv van een bevriende col lega een ijltelegram ontvangen waarin deze vroeg om een zeld zaam geneesmiddel dat hij bin nen 24 uur nodig had voor een uitgebreid vergiftigingsgeval. Braun reed daarop in volle vaart naar Parijs en rende het bureau van het dagblad „France-Soir" binnen. „Wat moet ik doen", vroeg Braun, „ik bezit het middel niet, het is in heel Frankrijk niet te vinden". Een redacteur van de „France- Soir" nam hem mee naar een col lega-journalist die een kwartier voor de televisie zou spreken. Deze las het telegram in de uit zending voor en binnen enkele minuten overstelpten telefonische raadgevingen de telefonistes van de televisiestudio en de krant. Een kwartier later deed een dok ter uit een Engelse provincie plaats de verlossende mededeling dat een bepaald Londens zieken huis het geneesmiddel in voor raad had, en twee uur later kon een Engels vliegtuig met 'n kost bare lading „daptazole megicide" van het Londense vliegveld naar Tel-Aviv vertrekken. men; als eersten zullen het Ne derlands comité voor kinderpost zegels en het Haags actie-comité belangrijke bedragen ten bate van de bestrijding van de kinderver lamming aan de beschermvrouwe van het fonds overhandigen. Het publiek ontvangt daarna gelegen, heid zijn giften af te dragen. Tijdens deze inzameling, waar van de organisatie in handen is van de gemeentelijke commissie Haagse jeugd-actie, zal de konink lijke 's-Gravenhaagse politie-mu- ziekvereniging „Onderling Kunst genot" op het Binnenhof concer teren, terwijl enkele drumbands eveneens hun medewerking ver lenen. Vele Jeugdorganisaties zijn uit genodigd de plechtigheid bij te wonen, omdat het fonds de be strijding van de kinderverlam ming in de volle belangstelling der jeugd wil plaatsen. Mr J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland en voorzitter van het Nationale fonds -voor de be strijding van de kinderverlam ming, heeft de bevolking van Den Haag opgeroepen 's middags in groten getale naar het Binnen hof te komen'om deze inzameling, die het fonds aan startkapitaal zal moeten helpen, daadwerkelijk te steunen. 9 Vijfentwintig Zuid-Slaven die in twee scheepjes uit Zuid-Slavië waren ontvlucht, hebben in Italië politiek asiel gevraagd. Tengevolge van slechte weers omstandigheden van de afgelopen maanden zal de suikerbietenoogst twee a drie weken later dan nor maal kunnen beginnen, zodat de suiker van de nieuwe oogst wat later beschikbaar zal komen dan gewoonlijk. Teneinde de voorzie ning in de overgangsperiode niet te laten stagneren, heeft de over heid voor dit doel 10.000 ton bui tenlandse suiker voor binnenland se consumptie bestemd. Ook dient voorkomen te worden dat suiker bieten uit Nederland naar het buitenland worden verkocht. Volgens een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, gepubli ceerd in de Nederlandse Staats courant van maandag 10 septem ber 1956, kan export ook dit jaar niet worden toegelaten. Het huis van de opperbevelheb ber van de Britse strijdkrachten voor het Midden-Oosten, dat te Episcopi op Cyprus werd inge richt en over enige weken klaar zou zijn, is maandag vrijwel ge- heel vernield door een zware onr- ploffing, gevolgd door brand. Men vermoedt, dat de ontploffing te wijten is aan sabotage. Te Episcopi, ten westen van Li massol, is het Britse hoofdkwar tier voor land. en luchtmacht in het Midden-Oosten gevestigd. Een gedeelte van het hoofdkwartier is in gebruik, de rest is nog in aan bouw. OPKLARINGEN. Op de nadering van het fronten systeem van een depressie die over IJsland naar het oosten trok begon in ons land reeds in de loop van dinsdagmorgen de wind uit het zuidwesten toe te nemen. En viel er tegen de avond regen. Het front passeerde in de loop van de nacht van dinsdag cp woensdag. Achter het front wordt met westelijke winden koudere lucht aangevoerd. De westelijke winden worden in stand gehou den door het depressiesysteem tussen IJsland en Noorwegen dat een uitloper heeft in de richting van Zuid-Groenland, en een hoge- drukgebied nabij de Azoren. Ten westen van dit hogedrukgebled trekt een oude tropische cycloon, die nu getransformeerd is in een diepe depressie, in noordoostelij ke richting. Tussen het warmtefront van dit lagedrukgebied en het koufront dat ons land passeerde, trekt een rug van hogedruk over de Britse eilanden in oostelijke richting. Deze zal de buiigheid in ons land heden nagenoeg geheel onder drukken en opklarngen veroorza ken. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Westelijke wind. Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige westelijke wind. Dezelf de of iets lagere temperaturen. DONDERDAG 13 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.57 8.32 9.12 9.22 n.m. 8.36 9.11 9.51 10.01 ZON MAAN op onder op onder Sept. 12 6.11 19.04 15.00 23.17 13 6.13 19.02 15.41 - 14 6.15 18.59 16.14 0.16 15 6.16 18.59 16.42 1.KL

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1