Drukke diplomatieke activiteit DE SUEZKANAALCR/S/S Foster Dulles diep teleurgesteld Egyptische tegenvoorstellen Mevr. Bouman vraagt vrijspraak voor Schmidt Grondwetswijziging plechtig afgekondigd De Kabinetsformatie Het rassenvraagstuk in de Verenigde Staten «Willem Ruys» zal rond De Kaap naar Indonesië varen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 11 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3866 Vertchljnt dagelflk» Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Communistische demonstranten spuwden en wierpen met stenen BOOTJE MET ZEVEN JONGENS VERMIST Weer proef met kernwapen in Sow jet-Unie INDONESIË De „13 augustus-affaire" De Queljoe en Lie Hok Tay zullen spoedig terechtstaan Frankering bi] abonnement: Terneuzen R pdactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal, per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1 iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags, 10 uur. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster DuHes, heeft in een officiële ver klaring die maandag in Washing ton is uitgegeven verklaard, „diep teleurgesteld" te zijn over de ver werping van het Westelijke plan voor regeling van de kanaalkwes tie. De voorstellen die president Nasser verworpen heeft, wa ren „verzoenend" en bedoeld om een voor beide partijen pri- fijtelijke samenwerking tot stand te brengen tussen Egyp te en de landen die volgens het verdrag van Constantinopel van 1888 rechten bezitten. Al leen door zulk een samenwer king zou het Suez-kanaal vol ledig kunnen voldoen aan zijn doel, aldus Foster Dulles' ver klaring. De volgens de conventie van Constantinopel begunstigde lan den hebben rechten die volgens de aanhef van dat verdrag, be doeld zijn om te allen tijde en aan alle mogendheden het vrije ge bruik van het Suez-kanaal te va randeren, aldus Dulles. „Deze rechten blijven bestaan en zij moeten in overeenstemming met de geest van het V. N.-handvest worden nagestreefd". De woordvoerder van het „Sta te Department", White, kon niet mededelen of de Suezkwestie voor de Verenigde Naties zal wor den gebracht. Wèl verklaarde hij desgevraagd, dat Foster Dulles voor het ogen blik geen plannen heeft om naar Londen te gaan. Alphand over de Suezkwestie. De Franse ambassadeur Herve Alphand heeft maandag een on derhoud van 50 minuten met Fos ter Dulles gehad. Na de bijeen komst verklaarde hij, dat de toe stand „in het algemeen" bespro ken is. Op vragen van verslaggevers zei Alphand voorts, dat Frankrijk bereid is de Suezkwestie voor de Verenigde Naties te brengen, doch het acht dat niet nodig. Wij geloven dat er andere middelen zijn, maar we willen in ieder ge val in overeenstemming met het handvest en de geest van de Ver enigde Naties handelen, zo zei hij. Op de vraag of de kwestie, als het besluit daartoe genomen zou worden, bij de algemene vergade ring of de veiligheidsraad inge diend zou worden, antwoordde Alphand: „Vermoedelijk bij de veiligheidsraad". Overleg van Sir Pierson Dixon met Hammarskjoeld. De Britse permanente afge vaardigde bij de Verenigde Na ties sir Pierson Dixon, die in het weekeinde van verlof in Engeland naar New York is teruggekeerd, heeft maandag besprekingen ge voerd met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld. Hij verklaarde na het gesprek, dat het een algemene bespreking was geweest, zonder speciale be tekenis. Waarnemers geloven dat hij Hammarskjoeld op de hoogte heeft gebracht van het Britse standpunt ten aanzien van de vraag of de Suezkwestie voor de veiligheidsraad gebracht moet worden. Egyptisch tegenvoorstel. De Egyptische regering heeft in een maandag te Cairo uitge geven verklaring voorgesteld een „lichaam voor onderhandelingen" in te stellen, dat zou moeten op treden voor de staten gebruikers van het Suezkanaal en in welks samenstelling de „uiteenlopende inzichten dezer gebruikers" tot uitdrukking zouden moeten ko men. Er zouden, onverwijld bespre kingen over de samenstelling van dit lichaam en een plaats en da tum van bijeenkomst moeten wor den gevoerd. In de Egyptische regeringsver klaring wordt verder gezegd dat dit lichaam ook „tot taak zou kun nen krijgen, een herziening van de in 1888 gesloten overeenkomst van Constantinopel waarin werd vastgesteld, op welke wijze het kanaal dient te worden ge bruikt, terwijl er tevens in wordt gewaarborgd, dat het een inter nationale waterweg blijft voor te bereiden." Volgens de verklaring meent Egypte dat door middel van vreedzame onderhandelingen een oplossing moet worden gevonden voor de volgende vraagstukken: 1. De vrijheid van doorvaart en de veiligheid van navigatie in het kanaal. 2. Het uitvoeren van werken aan het kanaal, opdat dit kan blijven voldoen aan de toenemende eisen der scheepvaart. 3. Het vaststellen van gerecht vaardigde en op juiste basis be rekende loods- en passagegelden. De verklaring besluit: „Egypte zal vastbesloten blijven werken voor een oplossing door onderhan delingen, dit volgens letter en geest van het handvest der Ver enigde Naties." De Egyptische regeringsverkla ring werd enige uren na het ver trek van de commissie-Menzies, die er niet in is geslaagd presi dent Nasser te overreden in ce stemmen met internationaal be heer van het Suezkanaal, uitge geven. De in een nota vervatte verkla ring werd overhandigd aan de diplomatieke vertegenwoordigers te Cairo van buitenlandse rege ringen, terwijl een exemplaar er van werd toegezonden aan de secretaris generaal der Verenigde Naties Hammarskjoeld. In de nota, wordt, nadat een uiteenzetting is gegeven omtrent het geschil over het Suezkanaal, verder gezegd: „'Egypte betreurt het, dat tegen dit land gerichte militaire maatregelen zijn geno men, evenals het feit, dat tech nisch personeel der kanaalmaat schappij er van bepaalde zijde toe is aangezet zijn werk in de steek te laten, met de bedoeling de na vigatie in het kanaal te belemme ren. Regering en volk van Egypte hebben niettemin hun kalmte be waard en zij zijn vastbesloten het Suezkanaal goed te laten functio neren". Volgens de nota wenst de Egyp tische regering duidelijk te ma ken dat zij, bij haar nastreven van oplossingen en haar voorstel len tot onderhandelingen hier over, „geen gebiedsuitbreiding zoekt, geen inbreuk wil maken op de soevereiniteit van welk land ook, niet discriminerend zal han delen, geen agressieve voorne mens koestert en geen verdragen zal schenden". Verklaard wordt, dat een oplos sing voor het Suez-kanaalvraag- stuk kan worden gevonden „zon der dat aan de Egyptische soeve reiniteit of waardigheid tekort wordt gedaan". Alleen aan Israël is geen uitno diging gezonden om mee te wer ken aan een orgaan voor de on derhandelingen over de Suez kwestie. Dit orgaan zal een gro tere conferentie moeten voorbe reiden. Zo verklaarde maandag middag een Egyptische woord voerder in Cairo. De Egyptische regeringswoord voerder zei voorts, dat de enige voorwaarde voor het orgaan voor onderhandelingen is, dat geen in ternationaal beheer van het ka naal kan worden toegestaan. Egypte heeft dit initiatief geno men, omdat er tot dusver geen or gaan voor onderhandelingen was, zo vervolgde hij. „Wij willen een nieuw begin maken. Alle landen van de wereld, zij die het kanaal gebruiken en of die ervan afhan- Kelijk zijn, nu of in de toekomst, kunnen met ons hun vraagstuk ken en moeilijkheden bespreken". „De commissie-Menzies was naar Cairo gekomen om 't stand punt van 18 landen der Londense conferentie uiteen te «zetten. Wij begrijpen dit standpunt en de commissie begrijpt de onze. Dat liet echter geen ruimte voor on derhandelingen. De commissie- Menzies was daartoe niet gemach tigd en daarom hebben wij het initiatief genomen om de landen van de wereld uit te nodigen een lichaam voor onderhandelngen in het leven te roepen", zo deelde de woordvoerder in zijn toelichting mede. De Egyptische regering zal de bevindingen van het voorgestelde onderhandelingsorgaan en de la tere grotere internationale con ferentie, die de besluiten van dit orgaan bespreken en goedkeuren moet, aanvaarden, mits er geen sprake is van internationaal be heer van het Suez-kanaal. Op de vraag van een Britse jour nalist, wat gebeuren zou als de grote zeevarende mogendheden niet zouden antwoorden op de Egyptische uitnodiging, antwoor- de de woordvoerder: „Als de lan den niet over hun belangen bij het kanaal willen spreken, moeten zij dat zelf weten". Voorts verklaarde hij, dat Egypte zich er niet tegen verzet ten zou als de kwestie voor de Verenigde Naties werd gebracht. Toen hem gevraagd werd een voor Egypte nadelig V. N.-besluit aanvaard zou worden, zei de woordvoerder: „Dat is nogal voor barig". ter Dulles verslag uit te brengen over de besprekingen met presi dent Nasser, Besprekingen over de Suez-crisis. De Britse en Franse regerings leiders zijn maandag in Londen besprekingen begonnen om te be slissen welke, stappen met betrek king tot de Suezcrisis genomen moeten worden nu Egypte inter nationaal beheer over het Suez kanaal verworpen heeft. De Franse premier Mollet en zijn minister van Buitenlandse Zaken Pineau zijn maandag naar Londen gevlogen waar zij direct na aankomst 'n ontmoe ting hadden met de Britse pre- nier Eden eVi diens minister van Buitenlandse Zaken Sel- wynn Lloyd. De vier ministers vergaderen in de ambtswoning van Eden. Een menigte van ongeveer 500 men sen juichten Eden toe, toen hij de Franse ministers begroette bij hun aankomst vóór zijn woning. Maandagmorgen te 9.30 uur verscheen de Nederlander H. Schmidt op de rechtszitting in het proces tegen hem te Djakarta om een verdediging uit te spreken, terwijl Indonesische jongeren pam fletten uitdeelden waarin tegen hem de doodstraf wordt geëist. Mevrouw Bouman was enkele minuten eerder dan Schmidt de rechtszaal binnengekomen, in gezelschap van vertegenwoordigers van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta. Zoals bekend, heeft drie weken een plaats buiten de geheel ge vulde rechtszaal. geleden de officier van justitie Jusuf Suwondo tegen Schmidt 15 jaar gevangenisstraf geëist op beschuldiging van opstand tegen het gevestigde gezag en lidmaat schap van organisaties die on dergrondse acties tegen de rege ring voerden. Voor de maandag gehouden 60ste zitting van de rechtbank in deze zaak bestond grote belang stelling van het publiek. Menig een moest zich vergenoegen met Een woordvoerder van het „Foreign Office" in Londen ver klaarde maandagmiddag, dat het Egyptische voorstel „geen basis voor onderhandelingen schijnt te hieöen". Vanuit Cairo worden ongete kende, gedrukte brieven gezonden aan kandidaatleden van het Brit se Lagerhuis, waarin er bij de Engelsen op aan wordt gedrongen ,.geen oorlog te beginnen over het Suezkanaal". De brieven zijn gericht aan „alle Britten, die geloven in in ternationale samenwerking". Het personeel van de Kanaal maatschappij. Alle afdelingschefs van de Suez-kanaalmaatschappij hebben, nu de besprekingen van de com missie Menzies met president Nasser achter de rug zijn, de lei ders van het Egyptische orgaan voor het Suezkanaal opnieuw la ten weten dat het niet-Egyptische personeel spoedig gerepatrieerd wil worden. Naar DPA verneemt heeft het Westduitse minigterie van Bui tenlandse Zaken in Bonn een ver tegenwoordiger van de Egypti sche ambassade meegedeeld, dat het niet graag een wervingsactie onder de Duitse loodsen ziet, om dat in de bondsrepubliek reeds gebrek aan loodsen bestaat. Hendeirson naar Washington doorgereisd. De Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken Loy Her.- derson, die zijn land heeft verte genwoordigd in de vijf-landencom- missie inzake het Suez-kanaal, is maandagavond, kort nadat hij in gezelschap van premier Menzies van Australië en de Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken Oesten Unden uit Cairo te Lon den was aangekomen, doorge reisd naar Washington om minis- De plechtige afkondiging van de veranderingen in de grondwet, die op 23 augustus j.l. zijn vast gesteld, is gistermorgen geschied. De Hoge Raad der Nederlanden is in plechtige zitting bijeengeko men onder presidium van mr dr J. Donner. -De president verzocht de procureur-generaal het woord te nemen. De procureur-generaal, jhr mr dr L. H. K. C. van Asch van Wijck, requireerde hierop voor lezing van de vier rijkswetten en de zeven wetten, waarop de presi dent aan de griffier, mr H. van Oordt vroeg tot voorlezing over te gaan. De voorlezing nam ruim een half uur in beslag. De president en de procureur- generaal droegen een toga van zijde en fluweel, die met herme lijn was afgezet. Alle leden van de Hoge Raad droegen fluwelen ba retten met hermelijnen bontrand. Aan het slot van de plechtige zit ting zeide de president dat een proces verbaal van de voorlezing zal worden opgemaakt en een af schrift hiervan zal worden aan geboden aan de procureur gene raai. De zitting van de Hoge Raad werd o.m. bijgewoond door de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman. De wetten werden voorts afge kondigd in plechtige openbare zittingen van elk der gerechtsho ven en der arrondissementsrecht banken, alsmede in iedere ge meente in of voor het huis der gemeente. AFKONDIGING GRONDWETSWIJZIGING TE BOLSWARD In Bolsward zijn de grondwets wijzigingen gistermorgen in plechtige raadszitting afgekon digd. Hiervoor waren deputaties uitgenodigd van alle lagere, ulo- en nijverheidsscholen. Van elke school waren vijf leerlingen aan wezig. Voordat burgemeester J. G. S. Bruinsma om half elf de grondwetswijzigingen voorlas gaf hij een explicatie van de be tekenis ervan en een overzicht van de groei van de grondwet in de loop der jaren. Onmiddellijk nadat rechter Rochjani de zitting had geopend maakte mevrouw Bouman een aanvang met het voorlezen van haar pleidboi. Papieren, waarop voor de „bruut" Schmidt de doodstraf wordt geëist, waren geplakt op de muren van de rechts zaal. En jongelingen deelden die blaadjes buiten 't gebouw en zelfs in de rechtszaal uit vóór de zitting aanving. Op die blaadjes stond: De bruut Schmidt moet ter dood wor den veroordeeld; vernietigt de subversieve Nederlandse ben den, vernietigt het Nederland se kolonialisme. De beklaagde toonde zijn ge wone kalmte, toen bij zijn bin nenkomen de fotografen opna men van hem maakten. In een korte inleiding van haar 75 pagina's tellende pleitrede, die zij beëindigde met een verzoek om vrijspraak voor Schmidt, stel de mevr. Bouman dat in juridisch opzicht de zaak tegen Schmidt zeer eenvoudig is. De kernvraag in het geding is deze: Of de ge tuigen a charge al dan niet als betrouwbaar kunnen worden aan gemerkt. De verdedigster nam hun verklaringen stuk voor stuk in ogenschouw en kwam tot de slotsom, dat deze getuigen a charge niet betrouwbaar zijn. De De informateur prof. De Gaay Fortman heeft maandagochtend een bezoek gebracht aan minister Staf. De woordvoerder gaf te ken nen, dat de oriënterende faze m de werkzaamheden van de infor mateur thans voorbij is. Desge vraagd verklaarde de woordvoer der, dat prof. De Gaay Fortman zich er niet over heeft uitgelaten of een spoedige ontwikkeling is te wachten. Zondag heeft de informateur geen bezoeken afgelegd of ont vangen. Wèl heeft hij enige tele- fonische gesprekken in verband met zijn taak gevoerd. Dinsdag ».s. Prinsjesdag. Onafhankelijk van de vraag of er dan een nieuw kabinet zal zijn gevormd gaat dinsdag a.s. Prins jesdag gewoon door. H. M. de Koningin zal zich, zo als gebruikelijk in de gouden koets, ditmaal voor het eerst be halve door Prins Bernhard verge zeld door H. K. H. Prinses Bea trix, naar de Ridderzaal begeven om in de verenigde vergadering der beide Kamers de nieuwe zif ting van de Staten-Generaal te openen met het uitspreken van een troonrede. De directie van de Koninlijke Rotterdamsche Lloyd heeft de ge zagvoerder van de „Willem Ruys", kapitein Frits de Jonge, opgedragen de route naar Indone sië rond Kaap de Goede Hoop te nemen. Dit besluit is genomen uitsluitend op grond van de over weging, dat in verband met de tegenwoordige onzekere toestand in de zóne van het Suez-kanaal geen enkel risico genomen kan worden. Het 21.300 b.r.t. metende vlag- geschip van de Rotterdamse rede rij, dat donderdag jl. uit Rotter dam naar Indonesië vertrok met 900 passagiers en 470 beman ningsleden aan boord, bevond zich nog vóór de Straat van Gi braltar toen het de instructie van zijn hoofdkantoor ontving, zo verneemt A.N.P. nader. De reis naar Djakarta zal via De Kaap een kleine week langer duren dan langs de oorspronke lijke route. Wanneer de reis via het Suez kanaal wordt gemaakt duurt deze 21 dagen. De directie heeft nog niet beslist of het schip Kaapstad aan zal doen. Dit hangt er van af of in deze Zuidafrikaanse haven gebunkerd kan worden. Passa giers voor deze plaats zijn im mers, gezien de oorspronkelijke te volgen route, niet aan boord. Ook is nog geen besluit gevallen over de vraag of de „Willem Ruys" Colombo, voor welke ha ven zij wel passagiers heeft, zal aandoen. De Maatschappij „Nederland deelde desgevraagd mee, dat haat- schepen voorshands de normale route door het Suez-kanaal zullen varen. De „Oranje" van deze maatschappij, die op weg is naar Nederland, vertrekt heden uit Co lombo. De opheffing van de rassen scheiding voor de openbare scho len van de stad Louisville in Ken tucky is maandag zonder dat zich incidenten voordeden een feit ge worden. 75 negerleerlingen zijn in de klassen van „blanke" scholen opgenomen en--geen enkele mani festatie deed zich voor. Louisvil le is met zijn 370.000 inwoners de grootste stad van het zuiden der Verenigde Staten waar de ophef fing van de rassenscheiding op de scholen dit jaar zal worden ingevoerd. In Texarkana verhinderden maandag 300 schreeuwende en fluitende blanken dat een neger- ongen en een negermeisje de middelbare school binnengingen. De betogers liepen op het trot toir voor de school heen en weer en wierpen kiezelstenen naar de negerkinderen, die na een kwar tier naar huis terugkeerden. Nog geen honderd van de 310 blanke leerlingen gingen maan dag naar school en vijftien van hen verlieten later het schoolge bouw weer, onder gejuich van de menigte buiten, die zich overi gens vrij rustig hiela. Nu en dan Het Sowjet persbureau „Tass" heeft bekend gemaakt, dat maan dagochtend in de Sow jet-Unie op nieuw een proef met kernwapens is genomen. Een en ander ge schiedde in het kader van een programma voor wetenschappe lijke onderzoekingen. Uit veiligheidsredenen was de proef op grote hoogte en ver van bewoonde streken genomen. Tass meldt, dat ook op 2 sep tember een proef met een kern wapen was genomen. Op 31 augustus deelde Tass mee, dat er op 24 en 30 augustus proeven met kernwapens waren gehouden. schreeuwde een stem boven het gejoel uh„d'r uit, nikkers". Een 35 politie-auto's, met gewa pende politiemannen, stonden maandagochtend, een uur voor de lessen begonnen, pal achter elkander bij de middelbare school te Sturgis, in de Amerikaanse staat Kentucky, waar zich moei lijkheden hebben voorgedaan, toen acht negerleerlingen voor 't eerst deze tot nu toe geheel „blanke" school bezochten. Vóór het aangaan der school had zich een aantal blanken in de omgeving van het schoolgebouw verzameld. Incidenten hebben zich echter niet voorgedaan. De negerkinderen konden onge stoord het schoolgebouw betre den De commissaris van politie in Djakarta, Djen Mohammad, heeft gisteren verklaard, dat de amb tenaren, die gedurende een onder vraging door de politie de minis ter van Buitenlandse Zaken, Roes- lan Abdulgani, hadden beschul digd betrokken geweest té zijn bij een corruptiezaak, spoedig te recht zullen staan. Deze twee ambtenaren zijn de directeur van de staatsdrukkerij, De Queljoe en de onderdirecteur van de staats drukkerij, Lie Hok Tay. Op basis van hun beschuldigingen tegen minister Roeslan Abdulgani, poogde het leger op 13 augustus j.l. de minister vlak voor zijn ver. trek naar de conferentie over het Suezkanaal, te arresteren. Roes lan Abdulgani kon echter door bemiddeling van premier Ali Sas- troamidjojo, naar Londen ver trekken. Bij zijn terugkeer werd hij door een speciale staatscom missie vrijgesproken van de be schuldigingen. Blaavand-radio heeft maandag ochtend een bericht uitgezonden, dat sinds zondagmiddag tussen het Deense eiland Fano en Esb- jerg een vier me^er lange, witge- verfde boot met zeven jongens wordt vermist. Blaavand-radio verzocht schepen in de buurt scherp uit te kijken. Het spoedsein is later ingetrok ken. VR IJ ZACHT Een hogedrukgebied met cen trum boven Rusland en een ge bied met hoge barometerstanden nabij de Azoren worden met el kaar verbonden door een rug van hoge luchtdruk die zich maandag boven het Noordzeegebied be vond. Ten zuiden ervan bevond zich boven Nederland een zwakke vore van lagedruk die samenhangt met een oud front van een depressie die toen nabij de noordwestpunt van het Iberische schiereiland lag. De luchtdrukverschillen bo ven grote delen van West Euro pa waren erg klein en er stond vrijwel geen wind. In de vochtige lucht die zich boven onze omgeving ophield kwam op vrij uitgebreide schaal mist voor die plaatselijk tamelijk hardnekkig was of overging in een laaghangend vrijwel gesloten wolkendek. Belangrijke veranderingen in de luchtdrukverdeling spelen zich Breskens op nogal grote afstand van ons t Terneuzen land af. De enige verandering in Hansweert onze omgeving is de langzame zuidwaartse verplaatsing van de rug van hoge druk boven de Noordzee. Daarmee in verband staat de groter wordende kans op opklaringen. Voor het overige komt er nagenoeg geen verande ring in het rustig, vrij zachte herfstweer. kroongetuigen, zei zij, hebben van het begin tot het eind bewust gelogen en deze lieden die heb ben verklaard, dat zij Schmidt in de bergen hebben gezien, in actie bij het leiden van acties van re bellen, hebben Schmidt aange zien voor een ander, vermoede lijk een zekere Van Kleef, een Nederlander die zich bij de rebel len had aangesloten. Mevrouw Bouman wees erop, dat er steeds slechts één getuige is geweest, die getuigenis heeft afgelegd over een bepaald feit en geen enkele keer verkreeg een bezwarende verklaring tegen Schmidt steun in het getuigenis van ëen tweede getuige. Aangezien Schmidt onschul dig is aan alles wat hem ten laste wordt gelegd, wenste me vrouw Bouman ook geen ver zachtende omstandigheden aan te voeren. Verwacht werd, dat Schmidt zijn eigen verdediging zou voe ren. onmiddellijk nadat mevrouw Bouman haar 75 pagina's tellen de pleidooi had voorgelezen. Maar de rechter besliste, dat beklaagde hem tenminste een In donesische vertaling van zijn 30 pagina's tellende pleidooi, dat hij in het Nederlands heeft geschre ven, moest overhandigen. Schmidt werd een week de tijd gegeven voor deze vertaling. Hij zal zijn pleidooi in het Neder lands mogen voorlezen. Communistische jongeren, be horende tot de communististhe organisatie „De Volksjeugd', gooiden stenen naar Schmidt en spuwden naar hem, toen hij maandagmiddag de rechtszaal verliet. Een menigte van ongeveer 200 personen wachtte hem op na dat zijn verdedigster, mevrouw Bouman, aan het einde van een vier uren durende pleidooi zijn vrijspraak had gevraagd. De me nigte schreeuwde en eiste dood straf voor Schmidt. Sommige van hen schreeuwden: „De dood aan mevrouw Bouman". Zij spuwden naar Schmidt en gooiden met stenen, toen hij naar de politie auto liep, die hem naar de ge vangenis moest terugbrengen. Een politieauto werd door een steen geraakt. De opgewonden demonstranten trachtten de auto aan te houden en sommigen van hen poogden, tevergeefs, in de auto te komen. Nadat Schmidt was vertrokken besloten^ de demonstranten op mevrouw Bouman te wachten. „Zij moet rekenschap geven van het gedrag van haar man" riepen de demonstratieleiders. Maar vóórdat mevrouw Bouman in de uitgang van het gerechtsgebouw verscheen, waren politiemannen uit een passerende politie-auto gesprongen, ranselden één van de demonstranten af en arresteer den een ander. De demonstranten gingen toen naar het politiebu reau, waar zij werden opgewacht met knuppels en kolven van ge weren. Gedurende het opstootje glim lachte Schmidt. Hij glimlachte nog steeds, toen de auto, waarin hij zat, hem terugbracht naar de gevangenis, waar hij thans meer dan 30 maanden heeft doorge bracht. BE ZAAK-BOORNIK. Maandag zou voor het landge- recht te Djakarta de eerste zit ting worden gehouden in de zaak tegen de Nederlander H. Doornik. Dit is echter niet geschied. Het was ook niet bekend, wanneer de eerste zitting wèl zal worden ge houden. Doornik is ruim 3 jaar geleden in verband met de be schuldigingen tegen Schmidt en wijlen Jungschlager gearresteerd. Naar de correspondent van het A.N.P. te Djakarta verneemt, heeft Doornik een verdediger ge vonden. De naam van de advo caat werd echter niet onthuld. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdag avond. Rustig weer. Half- tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. In de ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. WOENSDAG 12 SEPTEMBER. Walsoorden maan op onder v.m. n.m. 6.54 7.16 7.29 7.51 8.09 8.31 8.19 8.41 ZON op onder Sept. 12 6.11 19.04 13 6.13 19.02 15.00 15.41 23.17

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1