Conferentie te Caïro mislukt r De Kabinetsformatie Toenemende spanning in de Suezkanaal-kwestie Geen enkele toenadering bereikt De toestand in Algerië Het rassenprobleem in de Verenigde Staten Internationale Jaarbeurs te Gent geopend Parlementslid vraagt afkondiging noodtoestand in Indonesië HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3865 Nieuwe wervelstorm over Okinawa Bijna een ton uit collecte voor kankerbestrijding DE EGYPTISCHE SPI ON AGEK WESTIE MOLLET OVER DE SUEZKWESTIE. Egyptische berichten over Britse troepen in Israël GOUVERNEUR VAN TILBURG KEERT TERUG Aanval van Cyprische verzetslieden salons Robert" Siamese tweeling in Midden-Java GEWAPENDE TROEPEN ZULLEN IN DE STAD BLIJVEN ZOLANG ALS NODIG IS ZWEEDS SCHIP IN HULL TOT ZINKEN GEBRACHT Sowjetrussische verwerping van Westduitse herenigingsnota DE FRANSE TROEPEN OP CYPRUS. DOM MINTOFF TERUG Koerswaarde in augustus met 1.185 miljoen gedaald TER BESTRIJDING VAN DE CORRUPTIE ZACHT WEER Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pei maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE Verschijnt da gelijk» Uitgeefster NV. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, edere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verklaring van Menzies De voorzitter van de vijf lan dencommissie van de Londense Suea conferentie, preinier Men zies, heeft zondagavond na zijn laatste onderhoud met president Nasser verklaard, dat de toestand „zeer, zeer ernstig" is Dokumenten van de bespre kingen over het Suez-kanaal. President Nasser heeft in een zondagavond te Cairo gepubli ceerde brief aan Menzies ver klaard, dat liet moeilijk is iets te vindon, dat voor het Egyptische volk provocerender is dan het plan van de achttien landen tot internationaal beheer van het Suez-kanaal. Volgens Nasser wordt met het plan beoogd het Suez kanaal uit handen van Egypte te nemen en in andere handen te leggen. Een dergelijke maatregel zou 'n bron zijn van „wrijving, geschillen en voortdurende strijd". „Met ande re woorden, het zou niet het ein de, maar het begin van de moei lijkheden zijn". Verder wordt in Nassers brief gezegd, dat de regering in haar beleid inzake het Suez-Kanaai de volgende punten in acht neemt: 1. Vrije vaart door het kanaal zonder bevoorrechting of benade ling van bepaalde landen. 2. Ontwikkeling van het kanaal om het geschikt te maken voor de scheepvaart in de toekomst. 3. Vaststelling van rechtvaar dige tolgeken en andere lasten. 4^ Technische doelmatigheid van het kanaal. De Egyptische president spreekt de hoop uit, dat het kanaal uit de politieke sfeer zal komen en „in- plaats van een bron van geschil len te zijn, weer zal worden tot een schakel van samenwerking Een nieuwe wervelstorm, die met de naam „Emma" wordt aan geduid, heeft op het eiland Okina wa aware schade aangericht. De storm, waarin windstoten van 225 km per uur voorkomen, ver plaatst zich in de richting van Ja pan. Op Okinawa werd o.m. veel schade aangericht aan het Ame rikaanse hoofdkwartier. Bij Kagosjima is een school, waar vrouwen en kinderen waren ondergebracht, vernield. Voorzo ver bekend zijn er geen slachtof fers gevallen. In Hondsjoe, het grootste Ja panse eiland, treft men voorzorgs maatregelen. In Tokio houden dokters en verpleegsters zich ge reed om op het erst signaal hulp te Ibieden. In Zuid-Kioesjioe is de elektri citeitsvoorziening gestoord. Hui zien die in augustus door dé wer velstorm „Babs" beschadigd wer den, kregen nu de genadestoot. Dank zij een bijzonder groot aantal collectanten en fraaie weer heeft de zaterdag in Amsterdam gehouden collecte ten bate van 't Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding 96.804,30 opgebracht, hetgeen ongeveer 25.000 meer is dan het vorige jaar. tussen wederzijds voordeel van en beter begrip tussen de volke ren van de aarde". Het kan niet ernstig worden be twist, aldus de president in zijn brief aan Menzies, die zondag aan laatstgenoemde ter hand werd ge steld, dat de Egyptische regering ten volle gerechtigd is tot naas ting van de Suez kanaalmaat schappij. In een op 7 september gedateer- de-forief van premier Menzies aan president Nasser wordt gezegd, dat hun besprekingen „zijn ge voerd in een sfeer van hoffelijke openhartigheid en van verant woordelijkheid, maar, dat zij, naar ons oordeel, grote verschillen in benadering en uitgangspunt aan het licht hebben gebracht, waar aan, naar duidelijk schijnt te zijn, geen herhaling van bespreking iets kan doen". Na uitvonrige uiteenzetting van het plan van de achttien landen zegt premier Menzigs.: „Mijn com missie heeft begrepto, dat u het standpunt hebt aangenomen, dat u niet in staat ben de basisvoor stellen, die u zijn voorgelegd, te aanvaarden. Mocht de commissie, ongelukkigerwijs, het juiste be grip hebben, dan zou de taak, die de commissie door de achttien landen is toevertrouwd, het aan bieden en uiteenzetten van deze voorstellen en 't zich op de hoog te stellen van de houding van de Egyptische regering jegens deze zijn uitgevoerd". Minister Dulles en het pro bleem Suez-kanaal. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft er bij de Britse regering op aan gedrongen een eventueel beroep op de Verenigde Naties inzake 't Suez kanaal te baseren op het pro bleem van het beheer en de vrije doorvaart en niet op de naasting door Egypte, aldus is zondag in diplomatieke kringen te Washing ton vernomen. MOLEET EN PINEAU HEDEN NAAK LONDEN. Te Londen is officieel medege deeld, dat de Franse premier, Guy Mollet, en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Christian Pineau de uitnodiging om maandagmid dag naar Londen te komen, heb ben aanvaard. Zij zullen bespre kingen voeren met premier Eden en de minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. In politieke kringen wordt ver klaard, dat premier Menzies van Australië, voorzitter der Suez- commissie, waarschijnlijk ook bij de bespreking aanwezig zal zijn. In deze kringen verwacht men, dat de ministers met Menzies zul len beraadslagen over diens be sprekingen met president Nasser in Cairo. In diplomatieke kringen te Washington meent men te weten, dat Foster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, de regeringen van Engeland en Frankrijk verzocht zou hebben er bij de Engelse en Franse ka- naalloodsen op aan te dringen, ook na 15 september op hun post te blijven ondanks mislukking van de besprekingen te Cairo tus sen de commissie van vijf en de Egyptische regering. Uit officiële Egyptische bron te Port Said is vernomen, dat het nieuwe Egyptische beheersor gaan voor het Suezkanaal sedert de nationalisatie van het kanaal, eind juli, 53 nieuwe loodsen in dienst heeft genomen: 47 Egypte- naren, 5 Grieken en een Italiaan. In welingelichte kringen meent men, dat zij echter eerst geduren de een periode van ten minste 3 maanden voor hun eigenlijke ar beid geschikt gemaakt moeten worden. De culturele attaché van de Egyptische ambassade te Wash ington, dr Salah Tewfik, heeft zaterdagavond in een toespraak bestemd voor een vergadering van de organisatie van Arabische studenten in de Verenigde Staten verklaard, dat Engeland en Frankrijk met een oorlog dreigen, die zich over de gehele wereld zou kunnen uitbreiden. De Verenigde Staten zouden de wereldvrede moeten bewaren. Egypte zou geen bakzeil halen waar het handelingen betreft die naar zijn mening gerechtvaardigd zijn. Een woordvoerder van de vijf- landencommissie voor de Suez- kwestie, Noël Deschamps, heeft zondag in Cairo bekend gemaakt, dat premier Menzies van Austra lië, de voorzitter van de commis sie, heden naar Londen vliegt. Zondagavond is een laatste be spreking met president Nasser van Egypte gevoerd. De commissie heeft zondagoch, tend drie-en-een-half uur verga derd op de Australische legatie. Tijdens de besperking bracht de afgevaardigde van Ethiopië, Hap tewold, een bezoek aan Nasser. Naar verluidt zond de Egyptische president een boodschap aan de commissie, die door zijn secreta ris, kapitein Sjara, werd afgele verd, toen de commissie op de le gatie bijeen was. Deschamps wilde geen commen taar leveren op Egyptische pers berichten volgens welke Menzies zijn opdrachtgevers gevraagd zou hebben zijn bevoegdheid om te-on derhandelen uit te breiden. Het semi-officiële persbureau voor het Midden-Oosten maakte zondag bekend, dat president Nasser geen tegenvoorstellen aan de commissie-Menzies heeft ge daan. De directeur van het semi-of- ficiële blad „Al Gomhoeria", ko lonel Anwar Adat, schreef zondag in een artikel bij het vertrek van Menzies: „Er is een groot verschil tussen internationaal beheer en internationale samenwerking. In ternationaal beheer betekent overheersing, usurpatie van de rechten van anderen... interna tionale samenwerking wil zeggen eerbiediging van de soevereiniteit en onafhankelijkheid van ande ren". De Egyptische openbare aan klager, Saibek, heeft zondag 'be kend gemaakt, dat er bij de spio nagekwestie die onlangs aan het licht gekomen is, ook Italianen betrokken zijn. De Italiaanse con sul zal de Italiaanse verdachten in de gevangenis kunnen bezoe ken. De Britse consul-generaal heeft zondag opnieuw éen der Britse verdachten in de gevangenis be zocht. De Franse premier, Guy Mol let, heeft zondag op een bijeen komst te Fiers de L'orne in Nor- mandië verklaard, dat er een „ernstige toestand" zou ontstaan als de Egyptische regering de voorstellen van de commissie- Menzies inzake het Suez-kanaal zou verwerpen. Zodra premier Menzies terug keert, zullen minister Pineau en ik naar Londen gaan om met hem en de Britse leidérs overleg te plegen over de resultaten van zijn missie naar Cairo, zo zei Mol let. Mollet verklaarde, dat één van de gevolgen van de Suezcrisis een aanzienlijke uitbreiding van de Franse en Europese programma's voor atoomenergie zou kunnen zijn, om een einde te maken aan de afhankelijkheid van olie uit het Midden Oosten. Voorts zal de Franse regering geen moeite sparen om tot snel le exploitatie van de grote olie- lagen onder de Sahara te.komen. Alle Egyptische bladen hebben zondag een 'bericht gegeven van het door de regering gesteunde persbureau voor het Midden Oos ten volgens hetwelk een groot aantal Britse militairen in Israël aangekomen is. De Israëlische autoriteiten had den bases en vliegvelden ter be schikking gesteld van Britse strijdkrachten „om ze te gebrui ken tgen de Arabische landen", zo heet het in berichten van het persbureau uit „welingelichte bronnen te Amman". Het semi-officiële blad „Al Gomhoeria" maakt melding van „geheime contacten' tussen Britse en Israëlische militaire autoritei ten te Londen". Het Britse ministerie van Oor log heeft evenwel verklaard, dat de berichten „helemaal onwaar" zijn. De informateur prof. mr De Gaay Fortman heeft vrijdagmid dag de directeur van het Centraal Planbureau, prof. Polak, om een politiek advies gevraagd. De woordvoerder van de infor mateur deelde mee, dat de be sprekingen zich nog geheel in een oriënterende sfeer bevinden. De informateur is nog niet toe aan de samenstelling van een ka binet, als men dit zou afleiden uit de bezoeken, welke hij ontvangt. Zo had het bezoek, dat mr C. L. W. Fock, secretaris generaal van het departement van Algemene Zaken, vrijdag aan de informa teur bracht, een zuiver ambtelijk karakter. De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, die in ver band met de kabinetsformatie op verzoek van de informateur naar Nederland is gekomen, zal waar schijnlijk deze week naar Surina me terugkeren. Voor hem is bij de K.L.M. passage geboekt voor de terugtocht op donderdag 13 sep tember. DE KABINETSFORMATIE. VERKLARING VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID. De partijraad van de Partij van de Arbeid heeft over zijn zater dagmiddag gehouden bijeenkomst de volgende verklaring uitgege ven: „De partijraad heeft met instem ming kennis genomen van de wij ze waarop door of namens de Ka merfractie is gepoogd de vorming van een kabinet, houdende waar borgen voor een voortgezet pro gressief beleid, te bevorderen. Met teleurstelling werd echter vernomen hoe blijkens de voor stellen van de huidige informa teur het aantal geschilpunten is vergroot, terwijl daarin tevens een verzwakking van de positie van de Partij van de Arbeid in het kabinet is vervat. De partijraad bleek unaniem van mening, dat de Partij van de Arbeid zich met kracht dient te verzetten tegen pogingen, waardoor de verkie zingsuitslag wordt miskend." Zaterdagmorgen hebben ver zetslieden een politiebureau te Kyrenia, in het noorden van Cyprus, met automatische wa pens en bommen aangevallen, In het korte vuurgevecht dat volgde, maakten de aanvallers zich mees ter van twee geweren uit het bu- réau. Zij werden tenslotte door veiligheidstroepen verdreven, al dus een officiële bekendmaking. De veiligheidstroepen leden geen verliezen. dt kapper mei hel aparh coché itarif 16 brouwijsfraat 9 f «muzen -> J voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „langome"-dr. Payot" „yardley". Volgens uit Semarang ontvan gen berichten, is in Wranggen, een dorpje in Midden Java, een Siamese tweeling geboren. De kinderen, twee meisjes, zijn ter hoogte van de maagstreek over een lengte van zeven centi meter aan elkaar gegroeid. Vol gens de berichten, zouden de moe der en de tweeling het goed ma ken. Medici in Semarang bestu deren thans de mogelijkheid om door operatief ingrijpen de kin deren van elkaar te scheiden. De giouverneur van de Amerikaanse staat Kentucky, Chandler, heeft donderdag de 5000 inwoners van Sturgis er voor gewaar, schuwd, dat gewapende troepen in het stadje zullen blijven „zo lang als nodig is" om de relletjes naar aanleiding van de opheffing van de rassenscheiding op de Amerikaanse scholen de kop in te drukken. Zoals bekend hebben gewapen de troepen donderdag de neger kinderen, die in Sturgis naar de school gingen, met de blanke ba jonet beschermd tegen een drei gende menigte blanken. Ongeveer duizend inwoners van Sturgis hebben donderdag in het Stadspark geluisterd naar rede voeringen van voorstanders van In de haven van Hulle is men er zondag na veel moeite in ge slaagd het Zweedse schip „Lona" (4.625 ton), waarop brand was uitgebroken, rechtstandig tot zin ken te brengen. Zondagochtend was brand uit gebroken in de houtlading van het schip. Nadat de brandweer enige uren geprobeerd had de brand te blussen, besloot men de „Lona" tot zinken te brengen, om te voorkomen dat de toegang tot de haven geblokkeerd zou wor den als het schip uitbrandde en omsloeg. Het schip rust nu met zijn kiel op de bodem en zal ge borgen kunnen worden. De 27 bemanningsleden zijn on gedeerd. Alleen de hond van de kapitein is bij de brand omgeko men. Alleen de bovenbouw van de „sona" steekt boven water uit. Zaterdagochtend is de interna tionale jaarbeurs te Gent ge opend. Te 11 uur verwelkomde de heer Meyvaert, voorzitter van de jaarbeurs, in aanwezigheid van de leden van de raad van beheer de genodigden, waartoe ook een ver tegenwoordiger van de Neder landse ambassade behoorde. Hij wees er op, dat de ontwik keling van de internationale han del een der wezenlijke doelen van de jaarbeurs blijft. Spreker som de vervolgens de voornaamste aantrekkelijkheden van de nieu we jaarbeurs op, o.m. de eerste internationale houttentoonstel ling. De heer Edmond Dutry, com missaris van de houttentoonstel ling, noemde als doel ervan het hout als bouwmateriaal in eer te herstellen en de techniek van de houtverwerkende bedrijven te be vorderen. De heer Nachez, eerste schepen van Gent, behandelde vervolgens de economische mogelijkheden en de vooruitzichten van Gent. Het schepencollege heeft voor een blij vend contact gezorgd met de eco nomische kringen van Henegou wen en vooral met de zware in dustrie, daar de haven van Gent uiteraard aangewezen is voor de uitvoer van die produkten naar het buitenland. Henegouwen en Oost-Vlaande- ren hebben aan de regering een motie gezonden, waarin de na druk wordt gelegd op de noodza kelijkheid van een zo spoedig mo gelijke verbetering van de kana len in Henegouwen, die verbin ding geven met de Schelde, de uitbagering van de Schelde en de voltooiing van de Gentse ring vaart. Bij het Rendiermeer, in het noorden van de Canadese provin cie Saskatchewan, is een door een meteor veroorzaakte krater met een middellijn van 10 km ontdekt, die wellicht de grootste ter we reld is. „Tass" meldt, dat de Sowjetrus- sische onderminister van Buiten landse Zaken Gromyko tegenover de Westduitse ambassadeur te Moskou, dr Haas, heeft verklaard dat hereniging van Duitsland op vredelievende en democratische basis onmogelijk is geworden als gevolg van „remilitarisatie in West Duitsland en onderdrukking van de democratische rechten en vrijheden". Gromyko, die dit zei, toen dr Haas hem de jongste Westduitse nota over Duitse hereniging over handigde, verklaarde verder dat de „enige realistische weg tot her eniging bestaat uit rechtstreekse besprekingen tussen de regerin gen van Oost- en West Duitsland". Hij gaf te kennen, dat de Sow- jetrussische regering later nog officieel zal antwoorden. Van de zijde van het Franse le ger te Nicosia op Cyprus is zon dagavond vernomen, dat het laat ste Franse troepenschip op 12 september op Cyprus wordt ver wacht. Op 15 september zal het laatste materieel worden ont scheept, waarmee het overbren gen van Franse strijdkrachten naar het eiland zal zijn voltooid. Op de weg van Famagusta naar Nicosia hebben Eoka-leden een auto met Franse soldaten in een hinderlaag doen vallen en met lichte wapens beschoten, aldus werd zondagavond te Nicosia be kend gemaakt. De Fransen beantwoordden het vuur onmiddellijk en doorzochten de omgeving, waarop de aanvals Iers de wijk namen. Er vielen geen slachtoffers. rassenscheiding uit Louisville, de grootste stad van Kentucky. Zij juichten de sprekers toe. In Texarkana (Texas) is don derdag een schot gelost op een benzinestation, dat door een ne ger wordt geëxploiteerd. Er zijn hierbij geen gewonden te betreu ren. In dezelfde plaats is donder dag een kruis verbrand door en aantal voorstanders van de ras senscheiding. Ook hingen zij een negerpop op voor de middelbare school in Texarkana, waar een tweetal negermeisjes woensdag waren ingeschreven. In Oklahoma, een Amerikaan se staat die inzake de rassenkwes tie de politiek van de zuidelijke staten van de Verenigde Staten volgt, heeft een belangrijke ka tholieke school een neger als yporttrainer aangesteld. De Maltese premier Dom Min- toff is zaterdagavond per vlieg tuig uit Londen in de hoofdstad van Malta, La Valette, terugge keerd. De premier heeft te Lon den met Britse leiders beraad slaagd. Dom Mintoff verklaarde na aankomst op het vliegveld tegen over verslaggevers: „Mijn bezoek was zeer geslaagd. Ik meen, dat het een keerpunt zal zijn in de Maltees Britse betrekkingen". Te Constantine, in Algerië, is een Mohammedaanse onderoffi cier doorgeschoten, toen hij een taxi instapte. Een plaatselijk vervaardigde bom werd vanaf een balkon nabij de ingang van een bioscoop ge worpen, waardoor zes Mohamme danen werden gewond. Zij moes ten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De politie achter volgt de aanslagplegers. Bij operaties in het Aures- geberte zijn vijftien rebellen ge sneuveld. De Franse troepen maakten vuurwapens en ammu nitie buit. Franse patrouilles zijn in de omgeving van Constantine zeer actief geweest. Talrijke verdach ten werden gearresteerd. Er zijn enkele- geheime opslagplaatsen gevonden. Enkele opstandelingen, die zich verzetten, werden hierbij gedood. Algerijnse opstandelingen heb ben zaterdagavond in de buurt van Mostaganem in West-Algerië drie auto's met Europeanen aan gehouden. De inzittenden, vijf mannen, een vrouw en twee kin deren een jongen van elf en 'n misje van vijf jaar namen de opstandelingen met zich mee, doch na enige tijd lieten zij ze vrij. De kinderen zijn, na 'snachts in een bos rondgedwaald te heboen, zondagochtend door militairen ge vonden. Bij een bomaanslag op een bor deel in Mostaganem is zaterdag één vrouw om het leven gekomen. Zeven mensen werden gewond. Bij operaties in het Aures-ge Volgens het C.B.S. is de reële waarde van de ter beurze van Amsterdam genoteerde gewone aandelen in augustus met niet 1.185 miljoen gedaald tot 16.571 min. De nominale waarde vermeerderde in aug. met 16 min tot 4.641 min. De daling is het sterkst tot uiting gekomen bij de internationale concerns. De no minale waarde van deze bedrijven bleef onveranderd op 2.093 min, doch de reële waarde daalde met 70 min tot 2.269 min, de scheepvaartpapieren met 28 min tot 686 min, de banken mei ƒ25 min tot ƒ717 min en divei- sen met 2 min tot 380 min. De veranderingen in de nominale waarde van deze rubrieken zijn van ondergeschikte betekenis. Bij de Indonesische aandelen daalden de cultures in koerswaarde met 34 min tot 239 min en de diver sen met 69 min tot 653 min. De gemiddelde koers van al deze aandelen kwam in augustus van 384 op 357. Het beurswaarde in dexcijfer (1953 100) verminder de van 252.1 tot 243.9. bergte zijn 15 rebellen gesneu veld. De Franse troepen maakten vuurwapens en ammunitie buit. Franse patrouilles zijn in de om geving van Constantunie zeer ac tief geweest. Talrijke verdachten werden gearresteerd. Er zijn n- kele geheime opslagplaatsen ge vonden. Enkele opstandelingen, die zich verzetten, werden hierbij gedood. STAAT VAN NOOD IN NOORD-IRAK AFGEKONDIGD. In het oliegebied van Mosoel, in Noord-Irak, waar gestaakt wordt, is thans de staat van nood afge kondigd. Dit is, naar in een offi ciële verklaring werd meegedeeld, geschied omdat de staking „is be gonnen door elementen, die er op uit zijn de regering omver te werpen." Hieraan wordt toegevoegd, dat de autoriteiten bepaalde maat regelen nemen, om het hoofd te bieden aan de door de staking ontstane toestand. Zo zijn „onge wenste personen" uit Mosoel naar andere delen van Irak overge bracht. De voorzitter van de sectie Defensie van het parlement, Lucas Kusartjo, heeft er vrijdag hij die regering- op aangedrongen „in In donesië de noodtoestand af te kondigen, om eerlijke mensen gelegen, heid te geven tegen de corruptie te strijden". Kusartjo is lid van de „verdedi gers van Indonesië's onafhanke lijkheid", waarvan de chef staf van de landmacht, generaal-ma- joor Nasution, voorzitter was voordat hij in zijn huidige functie werd benoemd. Kusartjo meende, „dat het ka binet moet aftreden, indien het niet in staat is de corruptie uit te roeien". Enkele dagbladen in de hoofd stad wijden dagelijks hun gehele voorpagina aan onthullingen van corruptieschandalen, waarbij tal rijke hoge ambtenaren betrokken zouden zijn. Zondag werd op verscheidene plaatsen in ons land een maxi mumtemperatuur van 21 graden gemeten. Dit was mede het ge volg van het zonnige begin van de dag. Met zwakke oostelijke winden werd voor een over Frankrijk en België naar het noorden trekkend front lucht aangevoerd met flinke opklarin gen. In de loop van de dag trok de hemel dicht met de frontale be wolking en bereikte het regenge- bied van het front het zuiden vait het land. In Viissingen leverde het een 10 tal mm regen op. Het front behoorde 'bij een vrij diepe en actieve depressie boven de Golf van Biscaye die daar in de loop van zondag vrijwel statio nair werd. Tussen deze depressie nu en het front vlak bij ons land bevindt zich een rug van hoge druk waarin weinig wind voor komt. Opklaringen^ samenhan gend met deze rug bereikten reeds zondagavond het zuiden van het land. Deze laten in de nacht en ochtend in de vochtige lucht waarin wij ons bevinden mistvorming toe, overdag zonne schijn die op haar beurt wolken en buienvorming bevordert. Het weer blijft, bij weinig ver andering in het temperatuursver- loop en de vrij hoge vochtigheids graad van de lucht, zacht aanvoe len. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Rustig en zacht. Opklaringen maar ook plaatse lijk enige regen, mogelijk met on weer. In de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen, in de zuide lijke provincies veranderlijk. Wei nig verandernig in temperatuur. DINSDAG 11 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.02 6.37 7.17 7.27 n.m. 6.18 6.53 7.33 7.43 ZON op onder Sept. 12 6.11 19.04 13 6.13 19.02 MAAN op onder 15.00 15.41 23.17

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1