Nasser werkt op de zenuwen van het Westen Westduitse nota aan Grote Vier ALGEHELE BREUK? Mollet in Algiers voor besprekingen met Lacoste Britse financiële hulp voor Malta Het congres van de T. U.C. te Brighton AGENDA Optimistisch geluid inzake de Wereldolievoorziening HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De kabinetsformatie ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3864 Venckijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Het Suezkanaal blijft de internationale toestand beheer sen. Nasser heeft na lang aarzelen aan het comité der vijf landen; Australië, Amerika, Ethiopië, Iran en Zweden te kennen gegeven, dat hij bereid was tot besprekingen te Cairo. Dat zou dan zijn vriendschappelijk overleg, geen onderhandelingen op de grondslag van de door 18 staten aangenomen resolutie van Londen. Op zichzelf is dit geen bemoedigend teken voor 't welslagen dezer besprekingen, waaruit tenminste een vrij bevredigende internationale controleregeling zal moeten voortkomen. Maar in gevallen als deze kan men nooit weten hoe de zaak loopt. Nasser heeft ongetwijfeld in de Arabische wereld aan prestige krachtig gewonnen, maar hij zal zo goed als Europa weten dat de Arabische Liga een facade is, waarachter niet veel wezenlijke kracht schuil gaat. IN ALLE STILTE UIT PARIJS VERTROKKEN Voor besprekingen met minister Robert Lacoste NIEUWE POGINGEN VOOR REGELING VAN HET WESTDUITSE VRAAGSTUK De Duitse bondsrepubliek heeft in nota's aan Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie ge vraagd om nieuwe pogingen voor regeling van het Duitse vraagstuk. De bondsregering verklaart daarin, dat zij be reid is een Europees veiligheidsstelsel te overwegen, mits dat gebaseerd zal zijn op deelneming van een verenigd Duitsland. OM HET SUEZKANAAL Vrijdagavond werd te Cairo van diplomatieke zijde vernomen dat de besprekingen tussen president Nasser en de commissie-Menzies volledig mislukt zijn, tenzij de Egyptische onderhandearen op het laatste ogenblik hun standpunt nog wijzigen. Volgens deze diplomatieke bron zijn de pogingen van de commissie-Menzies om een com promis te vinden, waardoor het mogelijk zou zijn gewor den de besprekingen met president Nasser voort te zetten, mislukt. Besprekingen over economische moeilijkheden van Malta met succes bekroond VERKLARING VAN NIEUWE FRANSE AMBASSADEUR Commissie-Menzies moet niet worden gemachtigd om een compromis aan te gaan Resolutie tot terugtrekking van de Britse troepen van Cyprus met grote meerderheid verworpen SLACHTOFFER VAN ROOF OVERVAL OVERLEDEN. FRANSEN VERLATEN EGYPTE Met het oog op de kanaal-kwestie DE ZAAK VAN DE ONTVOERDE BABY CYNTHARUOTOLO ONDERZOEKINGEN ONDER WATER LEVERDEN SUCCES OP op onder op o n de» Sept. o!l6 Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pei maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Egypte is economisch zwak, te zwakker nu Engeland alle econo mische steun heeft teruggeno men. De nationalisatie brengt nog weinig geld in het laatje, omdat zelfs de dagelijkse inkom sten van het kanaalverkeer slechts indirect vloeien. De direc tie der kanaalmaatschappij heeft en dit kan slechts in overleg met de Franse regering zijn ge schied - vrij- stringente maatrege len genomen t.a.v. de loodsen en velen vinden het loodsenvraag- stuk belangrijker dan de onder handelingen van de vijf met Nas- ser. OM DE KAAP? Inderdaad, indien de loodsen zich en corps terugtrekken, zul len olie- en scheepvaartmaat schappijen haar grote en kostbare schepen niet toevertrouwen aan de hoede van nieuw aangeworven loodsen. En als tankers en passa giersschepen eenmaal de weg om de Kaap gevonden hebben, zullen zij afdoende garanties eisen voor dat zij tot het kanaal terugkeren. Een dictator als Nasser kan fana tiek de menigte opwinden, maar als zijn plannen een economische debacle gelijk komen, keert het getfj spoedig. Het zal Nasser ongetwijfeld duidelijk zijn, dat gewelddadige maatregelen pas in laatste instan tie bij de 18 landen der Londense resolutie in aanmerking komen. Vooral Amerika maakt dit duide lijk, al heeft Eisenhower nog eens doen uitkomen, dat de regeling terzake van het Suez kanaal in ternationaal moet zijn. Labour onder leiding van Gaitskell, dat op samenroeping van het parle ment op 11 september aandringt, staat volkomen achter de rege ring, maar verwacht meer van economische druk dan van mili taire. Vermoedelijk als tegen wicht leggen Engeland en Frank rijk, vooral naar buiten, meer na druk op hun militaire paraatheid. Nasser zoekt het in een zenu- wenoorlog, waarbij een samen zwering met buitenlandse mede werking (Engeland) in scène werd gezet. Dit leidde tot uitwij zing van Britse diplomaten en tot gevangenneming van enkele Brit se onderdanen, waarvan er één al spoedig zou hebben „bekend". Als antwoord daarop heeft Engeland nu ook Egyptische diplomaten uitgewezen. Frankrijk is verder gegaan en heeft elite-troepen (pa rachutisten) naar Cyprus gezon den om bij de hand te zijn om Franse burgers en eigendommen te beschermen. COMPLICATIES. Dit evenals Engelands voor nemen om de kwestie in Nato- verband te behandelen kan tot complicaties leiden. Griekenland heeft het aan eigen politiek te wijten, dat het daarin nauw be trokken wordt. De documenten terzake van aartsbisschop Maka- rios zijn onderwerp van levendige belangstelling. Erger is, dat de terreur op Cy prus weer is opgelaaid, met al de gevolgen daarvan, die nu ook de Franse troepen kunnen treffen. En Pineau, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, toont energie genoeg, nu weer inzake Algiers, om zulke gevolgen niet zonder meer te aanvaarden. Hij heeft er Rusland openlijk van be schuldigd, dat het achter de rug der 18 bij Egypte stookt om een compromis te verhinderen. Amerika is temidden van de verkiezingsstrijd opgeschrikt door de mededeling van geregistreerde twee nieuwe Russische atoom ontploffingen van uiterst hevige aard. Terecht hebben Amerikaan se ambtelijke instanties er na druk op gelegd, dat hieruit op nieuw het dualisme spreekt van Rusland, dat onlangs in het krijt trad voor stopzetting van al deze proeven in het belang van de vrede! De democraten hebben bij mon de van de nieuwe presidentscan- didaat Adlai Stevenson felle strijd aan de republikeinen aangezegd op het gebied der buitenlandse politiek. Zij vinden daartoe aan leiding in de weifelachtge hou ding die Foster Dulles aanneemt met Eisenhower's ruggesteun en die de Europese bondgenoten van Amerika verwijdert. De democra ten hebben een uitvoerige para graaf van hun „platform" (ver kiezingsprogram) aan de binnen landse en daarmede verband hou dende militaire maatregelen ge wijd. Maar verkiezingsprogram ma's worden aan beide zijden wel eens vergeten als de overwinning is behaald! Overigens stellen de vertegen woordigers van de Westduitse re gering, die in Washington bespre kingen hebben gevoerd over Ame- rika's toekomstige militaire voor nemens, met voldoening vast, dat deze niet zullen leiden tot ver zwakking der Amerikaanse strijd krachten in Europa. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Premier Mollet van Frankrijk is vrijdag uit Parijs in Algiers aan gekomen, waar hij besprekingen zal voeren met minister Lacoste. Mollet vertrok in alle stilte uit Parijs, veel vroeger dan verwacht was. Op het vliegveld van Algiers was een sterke politiemacht op de bean- om verslaggevers en fotografen op een afstand, te houden. Men was kennelijk bevreesd voor -onlusten zoals die in februari j.l. bij Mollets bezoek aan Algiers ontstonden, doch deze vrees is onge grond gebleken. Behalve van de zijde van de pers was er geen pu blieke belangstelling voor zijn aankomst. De informateur prof. mr. De Gaay Fortman heeft vrijdagavond een onderhoud gehad met prof. dr. A. M. Donner, hoogleraar in het staatsrecht, het administra tief recht en de algemene staats leer aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De informateur heeft gisteren prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken in het demis sionaire kabinet, ontvangen. Ook heeft prof. De Gaay Fort man een gesprek gehad met prof. dr. F. L. Polak, directeur van het Centraal Planbureau. Gisteravond ontving de infor mateur prof. dr. W. C. L. van der Grinten uit Tilburg. De regering meent, dat het Rus sische verlangen naar veiligheids garanties wellicht bevredigd kan worden door instelling van een gedemilitariseerde zóne langs de oostgrens van 'n verenigd Duits land uit vrije wil zou besluiten lid te worden van de Westelijke verdedigingsorganisatie. Menzies zou thans, als voorzitter der commissie, tot de slotsom zijn gekomen, dat het niet mogelijk is lom, met enige kans op succes, een oplossing van de rondom het Suezkanaal ontstane crisis te vin den op basis van de door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, geformuleerde voorstellen. Hij zou menen, dat het geen nut heeft de Ibeeprekingen op de tot nu toe gevolgde basis voort te zetten, omdat de Egyptische onder handelaars krachtig vasthouden aan hun eis van algeheel Egypti sche toezicht op en gezag over het Suezkanaal. Minister Lacoste heeft de vo rige week een zware operatie on dergaan, waarbij een nier is weg genomen. Het voornaamste doel van Mollets bezoek van 24 uur is dan ook, dat hij zich ervan wil overtuigen of Lacoste in staat is zijn zware werkzaamheden voort te zetten, zo is van gezaghebben de zijde vernomen. Voorts wil Mollet met zijn minister overleg plegen over de toekomstplannen voor Algerië. De regering schijnt teruggeko- fen te zijn van het voornemen om na pacificatie van het land vrije verkiezingen te houden, waarna met de Algerijnse verte genwoordigers overleg zou kun nen- worden gepleegd over een nieuw politiek statuut voor Al Het Britse ministerie van Koloniën heeft vrijdag meegedeeld, dat de besprekingen tussen Dom Mintoff, de premier van Malta, en Lennox Boyd, de Britse minister van Koloniën, over de moeilijk heden van Malta met succes zijn (bekroond. gerië. Gezien de ontwikkeling van de pacificatie-campagne zou de Franse regering nu meer voelen voor invoering van een nieuw statuut zonder te wachten op ver kiezingen. De vraag is echter, of met die invoering gewacht moet worden tot de positie van Egypte duidelijker is en de pacificatie campagne verder is gevorderd. De nieuwe Franse ambassa deur te Washington, Alphanö, heeft vrijdag bij zijn aankomst op het vliegveld Idlewild verklaard, dat commissie-Menzies te Cairo niet moet worden gemachtigd 'n compromis met president Nasser aan te gaan. „Wat Frankrijk aangaat, is het plan Dulles (internationaal be heer van het Suezkanaal) de mi nimum oplossing van het pro bleem". De Franse militaire voorberei dingen hebben voornamelijk ten doel de Franse staatsburgers in Als gevolg van het gevaar voor werkloosheid in een deel van de Britse industrie, in het bijzonder in de auto-industrie, heeft het con gres van het Britse vakverbond te Brighton een résolutie aangeno men, waarin wordt aangedrongen op een arbeidsweek van 40 uur. Het ministerie van Koloniën verklaarde, dat Groot-Brittannië op zich heeft genomen om, han gende het verslag van een com missie die de economische vraag stukken op lange termijn van het eiland zal onderzoeken, extra fi nanciële hujp tot een bedrag van een miljoen pond sterling (onge veer 10 miljoen gulden) aan Mal ta te verstrekken. Deze commissie zal omstreeks 20 september met het onderzoek op het eiland beginnen. Groot-Brittannië had dit jaar Malta vijf miljoen pond sterling fongeveer 50 miljoen gulden) aangeboden, doch de regering van het eiland wilde zeven mil joen pond hebben. Om aan de fi nanciële nood in eerste instantie vallen. Hij werd daarbij ernstig het hoofd te kunnen bieden be- met een hamer gewond. loofde Groot-Brittannië Malta de vorige maand 500.000 pond ster ling. In maart van dit jaar steunde het Britse Lagerhuis een voor stel om Malta op te nemen in Groot-Brittannië en vertegen- woordigrs te laten zenden naar het Britse parlement. Woensdagmiddag is in het O.L.V. gasthuis te Amsterdam overleden de 72-jarige heer W. Eijkes, die in de avond van 25 augustus j.l. in zijn huis aan de Czaar Peterstraat door de 21-ja- rige elektriciën W. M. werd over- De leiders van het vakverbond hadden zich tegen deze resolutie gekeerd. Vertegenwoordigers van 4.209.000 vakbondsleden spraken zich vóór de resolutie uit, terwijl vertegenwoordigers van 3.683.000 leden stemden tegen. Een resolutie, waarin wordt aangedrongen op terugtrekking van de Britse troepen van Cy prus, werd met een grote meer derheid door het congres ver worpen. Verder werd vrijdag een reso lutie van de vakbond van medisch personeel verworpen, waarin wordt verklaard, dat tabaksver bruik een van de belangrijkste oorzaken van longkanker is. Een amendement, ingediend door ar beiders uit de tabaksindustrie, waarin wordt gezegd, dat de art sen het over deze kwestie nog niet eens zijn geworden, werd aangenomen. Ongeveer tien Zuidslavische loodsen zullen naar Egypte gaan om dienst te doen in het Suezka naal. Dit is vrijdag door het Zuid slavische persbureau Tanjog mee gedeeld. ZATERDAG 8 SEPT. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De bruggen bij Toko- Ri". Concertgebouw, 8 uur: „Het misdaad-syndicaat". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Het fort der wrake". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Rob Roy". ZONDAG 9 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De bruggen bij Toko- Ri"; 2 uur: „Misdaad syndi caat"; 4.30 uur: „De bruggen bij Toko-Ri". Concertgebouw, 8 u.: „Mis- daat syndicaat". Café Kolkzicht, 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.15 u.: „Het fort der wrake"; 8 uur: „Lemmy Caution en het mys terie der twee vrouwen". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 uur: „Rob Roy"; 5 en 8 u.: „De Zigeunerbaron". Egypte en de vrije vaart door het kanaal te beschermen, aldus Alphand. In diplomatieke kringen te Parijs heeft men vrijdag ver klaard van oordeel t%^zijn, dat de besprekingen in dit stadium zullen mislukken. Niemand in deze kringen wilde een oordeel geven over wat de Franse rege ring straks zal doen. In het algemeen was men vrij dagavond te Parijs van oordeel, dat de fase van de besprekingen tussen de commisisie-Menzies en president Nasser binnenkort zal aflopen zonder overeenstemming, maar dat het nog te voorbarig is om te spreken van een toevlucht nemen tot geweld. Uit Alexandrië zijn vrijdag 159 Fransen die in Egypte wonen, naar Frankrijk vertrokken. Een aantal Fransen die zich voor re patriëring met het oog op de ka naal-kwestie hadden gemeld, heb ben op het laatste ogenblik ver stek laten gaan. Dit voorstel, aldus de nota, die vrijdag in Bonn is gepubliceerd, stemt volledig met het voorstel dat de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken vorig jaar oktober deden op de vier-mo- gendhedenconferentie te Genève. De regering in Bonn „betreurt ten zeerste, dat er tot op heden geen diepgaande bespreking van dit belangrijke voorstel" is ge weest. Zij is bereid elk ander bruik baar voorstel voor een veilig heidsstelsel te overwegen, mits het van het begin af gebaseerd is op deelneming van een her enigd Duitsland. West-Duitsland kan niet akkoord gaan met een veiligheidsstelsel waarbij Oost en Westduitsland afzonderlijk be trokken zijn, doch dit is de enige voorwaarde die het voor onder handelingen over deze kwestie stelt. De Bondsregering verklaart op nieuw, dat de regering van een herenigd Duitsland niet van te voren verplicht moet zijn tot een bondgenootschap. Zij moet zelf op democratische wijze beslissen. Westduitsland wenst evenwel geen nieuwe vier-mogendheden- conferentie alvorens in normaal diplomatiek overleg een kans ge schapen is dat de conferentie kan slagen. De nota is voornamelijk ge richt aan Moskou en ter informa tie gezonden aan Londen, Parijs en Washington. In de nota's aan het Westen wordt voorts ver klaard, dat bij besprekingen" met Ehgeland, Frankrijk en de Ver. Staten gelukkig reeds overeen stemming is bereikt diepgaand overleg met Moskou over de her eniging van Duitsland is echter nog niet gepleegd. De Bondsregering verzoekt de ministers van Buitenlandse Za ken van de grote vier, aan wie de nota's geadresseerd zijn, er bij hun regeringen op aan te drin gende pogingen te hernieuwen om een oplossing van het Duitse vraagstuk te vinden. Zij hoopt antwoord te krijgen op de opge worpen vragen en tot een uitwis seling van standpunten te komen, die wellicht het bereiken van overeensterryjning tussen de grote vier op het punt van Duitslands hereniging kan bevorderen. De lijkschouwer, die het lijkje van de ontvoerde baby Cynthia Ruotolo onderzocht, heeft don derdag- verklaard, dat die baby voor zijn dood letsel was toege bracht. Hij zei voorts, dat hij de doods oorzaak op dit ogenblik nog niet kan opgeven. Twee Amerikaanse geologen heblben donderdag een optimistisch geluid laten horen over de toekomstige wereldolievoorziening door te verklaren, dat de exploitatie van olielagen in de zeebodem zeer gunstige vooruitzichten biedt. Deze geologen, E. Locke en T. R. Goedicke, hébben op het inter- nationaal geologisch congres in Mexico City medegedeeld, dat de onder water verrichte exploitatie werkzaamheden der afgelopen tien jaar voor de kusten van de Golf van Mexico in 44 procent van het aantal onderzoekingen succes hebben opgeleverd. Dit is een percentage dat volgens deze deskundigen nog nimmer bij de werkzaamheden op het gebied van de Verenigde Staten werd be reikt. Als gebieden, welke waar schijnlijk rijk aan olie zullen zijn, noemden deze deskundigen die, welke gelegen zijn voor de kust van Mexico, het onderste deel van Californië en voor het schier eiland Yucatan, voorts voor de Atlantische kust van Centraal Amerika en voor de kusten van Cuba en Jamaica. Zij wezen voorts op de onder zoekingen voor de Franse kust aan de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee en aan de Oost kust van Italië en ten zuiden van Sicilië. De aandacht van de on derzoekers gaat volgens deze des kundigen voorts uit naar het ge bied voor de kust van Libye en Egypte. Tijdens dit congres hebben Me xicaanse deskundigen medege deeld, dat Mexico reeds begonnen is met onderzoekingen voor de kust van Yucatan. De nationale Mexicaanse oliemaatschappij ver richt thans drie boringen per dag en hoopt voor het einde van dit jaar een gemiddelde produktie van 300.000 vaten te kunnen be reiken. Een regeringswoordvoerder in Bonn verklaarde vrijdagmiddag, dat de Bondsregering in geen ge val zuiver bilaterale besprekin gen met Moskou zal voeren. De fundamentele betekenis van de nota is Westduitslands bereid heid om te onderhandelen over een veiligheidsvoorstel dat zou kunnen leiden tot Russische in stemming met hereniging van Duitsland, aldus de woordvoer der. De oppositiepartijen in West duitsland, sociaal-democraten en vrije democraten, hebben scher pe kritiek op de nota 'geleverd, omdat er niets nieuws in zou staan dat de Russen kan overha len in te stemmen met hereniging van het land. De socialisten ver klaarden, dat bereidheid van de regering om alle voorstellen voor een veiligheidspact in overwe ging te nemen zozeer is ingeperkt met reeds lang bekende voor waarden, dat er geen sprake is van een vooruitgang. De nota herhaalt slechts het Westelijke denkbeeld, dat de Russen in Ge nève niet eens een bespreking waard vonden. Wel juichte de leider van de sociaal-democrati sche partij, Ollenhauer, de nota toe als een „poging van de Bonds regering om tot besprekingen met de Sowjet-Unie te komen". In Parijs verklaarde een woord voerder van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken, dat over het Duitse memorandum te voren overleg was gepleegd tus sen Westduitsland en de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk. Hij noemde het memorandum een „soort witboek van de ge schiedenis der onderhandelingen over de hereniging van Duitsland en een in-herinnering brengen van het feit, dat deze kwestie van bijzonder belang is voor het handhaven van de vrede". Een woordvoerder van het „Fo reign Office'' in Londen ver klaarde: „Wij wensen het Duitse initiatief alle succes toe". „Wij hebben nooit de hoop opgegeven, dat de Sowjet-regering tot het besef zal komen, dat een goede regeling van het Duitse vraag stuk, door vereniging in vrijheid, tevens de wezenlijke belangen van de Sowjet-Unie zal dienen". De woordvoerder van het „Sta te Department" in Washington, zei, dat de Ver. Staten de West duitse poging om tot een uitwis seling van de standpunten met de Sowjet-Unie te komen, toe juichen. OPKLARINGEN. Vrijdag stond het weer in ons land onder invloed van een de pressie, die langzaam over Mid- den-Engeland de Noordzee op trok. Krachtige zuidwestelijke winden voerden toen koele lucht naar onze omgeving, waarin op tal van plaatsen buien tot ont wikkeling kwamen. Deze brach ten in het midden en zuiden van het land 2 tot 7 mm regen. De maximumtemperaturen werden 16 tot 18 graden. De depressie verwijderde zich intussen lang zaam en over Zuid-Engeland na derde vervolgens een rug van hoge druk onze omgeving. De buienactiviteit neemt daardoor vandaag verder af, terwijl opkla ringen zullen gaan overheersen. In de temperatuur komt niet veel verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. MINDER BUIEN Wisselende bewolking en vrij wel nergens meer buien. Krach tige tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. ZONDAG 9 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 10 SEPTEMBER. v.m. 4.35 5.10 5.50 6.00 n.m. 4.54 5.29 6.09 6.19 Breskens Terneuzen Hansweet Walsoorden v.m. 5.20 5.55 6.35 6.45 rf.m. 5.37 6.12 6.52 7.02 ZON MAAN 8 6.05 19.13 10.57 20.25 9 6.07 19.11 12.08 20.59 10 6.08 19.09 13.14 21.38 12 6.11 19.04 15.00 23.17 13 6.13 19.02 15.41 14 6.15 18.59 16.14 15 6.16 18.59 16.42 1.18

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1