Uit de Provincie Liefde in de storm DRUKWERK Eigenmachtige nationalisatie van „Drukkerij Makassar" Nieuwe methode voor wegverharding, MOCCONA Treinbotsing in Nieuw-Mexico Kantongerecht te Ferneuzen. WINNING VAN OLIE IN DE SAHARA Goede hoop op aantreffen van olie Verbond Britse vakverenigingen spreekt zich uit tegen matiging inzake looneis Protesten van kerkelijke autoriteiten in Griekenland en Cyprus Zo maakt U in een handomdraai een lekker kopje koffie! HöCCOtf* ARRESTATIES IN PERZIE Snelste passagierstrein reed op stilstaande posttrein „SOBSI" DRINGT AAN OP NATIONALISATIE VAN OLIEBRONNEN IN NOORD-SUMATRA WESTDUITS PROTEST BIJ DE SOWJET-UNIE DE NAVO-RAAD BIJEEN Kinderverlamming STEVENSON OVER DE VERDEDIGING VAN DE VERENIGDE STATEN TERNEUZEN. HULST KOEWACHT. ZAAMSL/3 Volgens woensdag in Djakarta ontvangen berichten, is de „Druk kerij Makassar" in Makassar, welke Nederlands eigendom is, maandag eigenmachtig „genatio naliseerd" door een comité, dat speciaal voor dit doel was ge vormd. Het comité, dat bestaat uit de uitgevers van drie dagbladen, welke bij de „Drukkerij Makas sar" de grootste ln Oost-Indo- nesië worden gedrukt, heeft een communiqué uitgegeven, waarin het meedeelt: „Wij hebben alle rechten en verplichtingen van de Neder landse eigenaars overgenomen, in overeenstemming met de geest van de unilaterale opheffing door Indonesië van de R.T.C.-overeen komsten met Nederland'. Het co mité gaf opdracht tot het hijsen van de rood-witte-vlag op het ge bouw van de „Drukkerij Makas sar'' en nam alle sleutels over van de bedrijfsleider Tan Seng Hae, die bij afwezigheid van de Nederlandse directeur het bedrijf voerde. De bedrijfsleider deed onmiddellijk aangifte bij de poli tie. Het personeel van de „Drukke rij Makassar" heeft woensdag het werk hervat, nadat het comité, dat de Nederlandse onderneming eigenmachtig had genationali seerd, het daartoe had overge haald. In een aanvullende verklaring over zijn optreden zegt het comi té nog, dat de drukkerij werd ge bruikt „als een instrument van de Nederlandse proganda" gedu rende de koloniale periode. De „Drukkerij Makassar'' werd ongeveer veertig jaar geleden op_ gericht. Voorts werd gemeld, dat de aandelen van het bedrijf voor het grootste deel in handen waren van de Portugese consul in Ma kassar. In Djakarta heeft het bestuur van de nationale organisatie voor grafische kunst een bezoek ge bracht aan de minister-president, Ali Sastroamidjojo, om deze me de te delen, dat de organisatie niet kan instemmen met „de pro cedure van nationalisatie" van het comité, dat zich voor dat doel zelf in het leven heeft geroepen. De voorzitter van deze organisa tie, N&tosutardjo, bood -de hulp van zijn organisatie aan om te helpen het probleem op te lossen. De woordvoerder van de Ne derlandse vertegenwoordiging in Djakarta was niet bereid com mentaar te leveren op de natio nalisatie. KABINET KEURT ACTIE AF. Het Indonesische kabinet heeft deze „nationalisatie bij verras sing" in zijn dinsdagavond ge houden zitting besproken. In een woensdag uitgegeven communi qué wordt het optreden van het Een groep Franse ministers is woensdag bijeen geweest ter be studering van het vraagstuk voor het zoeken naar het in exploita tie bergen van olie in de Franse Sahara. Na afloop der bijeen komst werd medegedeeld, dat er goede hoop bestaat, dat olie zal worden aangetroffen nabij de grens tussen de Franse Sahara en Lybië. Op de bijeenkomst werd voorts het vraagstuk bestudeerd voor 't vervoer van olie door een buislei ding naar Tunis of Algiers. Op 5 januari 1956 werd op een afgelegen plaats in de Sahara on geveer 50 km ten westen van de Lybische grens olie aangeboord. Dit betrof de eerste belangrijke olieboring in de Sahara. comité veroordeeld. Nationalisa tie van een bedrijf kan alleen door de regering worden bewerk stelligd, op basis van de wet, al dus het communiqué. De minister van oorlichting, Sudibjo, verklaarde dat de kwes tie zal worden geregeld door het provinciaal bestuur van Celebes, waarvan Makassar de hoofdstad is. De minister van Voorlichting, den, welker uitgevers de drukke rij tot nationaal bezit „procla meerden", zijn sinds de „nationa lisatie" niet meer verschenen. Het congres van de T.U.C., het Britse verbond van vakvereni gingen, heeft zich woensdag met algemene stemmen uitgesproken voor een resolutie, waarin het verzoek van de Britse regering tot matiging op het gebied van looneisen, wordt verworpen. Dit is de eerste maal sedert het ein de van de tweede wereldoorlog, dat de vakbeweging dit afwijzen de standpunt inneemt bij de strijd van het land tegen inflatie en andere economische gevaren. De aanvaarding van deze reso lutie betekent volgens Reuter een rechtstreekse aanval op de Britse minister van Financiën, die de vorige week de vakbeweging ge waarschuwd had dat nieuwe loonsverhogingen economisch on heil zouden veroorzaken en Ëh- geland wat de prijzen betreft van de exportmarkt zouden verdrin gen. Tijdens het debat over het vraagstuk der lonen deden de vakbondleiders heftige aanvallen op de regeringspolitiek, welke zij aansprakelijk stelden voor de prijsstijgingen. De primaat van de Orthodoxe kerk in Griekenland heeft woens dag een brief gezonden aan de aartsbisschop van Canterbury en de Wereldraad van Kerken, waar in hij de Britse autoriteiten be schuldigd van „oneerbiedige han delingen tegenover de Orthodoxe Kerk op Cyprus". De Synode van de Grieks-Ortho doxe Kerk deed een beroep op de Wereldraad van Kerken zijn be middeling te verlenen om „aan de onedele en anti-christelijke maatregelen van gouverneur Harding" een halt toe te roepen. Ook bisschop Yennadios van Salamis, de voorzitter van de ethnarchische raad op Cyprus heeft aan verschillende instan ties en personen telegrammen ge zonden, waarin hij protesteert te gen de arrestatie van de secreta ris van de ethnargische raad, Nicos Kranidiotis. De geadresseerden zijn de secre taris van de Verenigde Naties, president Eisenhower, de Euro pese commissie voor de Rchten van de mens, Britse kerkelijke en politieke leiders en Stevenson, de democratische kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. kokend uater er op Eén theelepel Moccona tn Pi.'-,,».; De Perzische procureur-gene raal, generaal Hasan Azmoedeh, heeft medegedeeld, dat majoor Badkoebei is gearresteerd wegens ondergrondse bedrijvigheid voor de Sowjet-Unie. Azmoedeh deelde mede, dat uit stukken, die de Perzische afweer- dienst tegen spionnage in handen heeft gekregen, blijkt dat Bad koebei drie personen had opge leid voor terroristische aansla gen, waarvan de sjah, premier Hoessein Aala en de militaire gouverneur van Teheran, gene raal Timoer Baktiar, het slacht offer moesten worden. De spionnage-organisatie, waar toe. m«ijler Badkoebei behoorde had vértakkirigen in andere lan den en met name in Libanon. even roeren, en dan suiker en melk of koffiemelk naar smaak toevoegen Douwe Egberts oplosbare koffie Standaardbusjc of potje 2.45 Grote bus 9.10 (140 koppen) De snelste passagierstrein van de „Santé Fe Railways" is gis- tenen bij Springer in de Ameri kaanse staat Nieuw Mexico inge reden op een stilstaande post trein. Volgens de eerste berichten zijn elf mensen, o.w. vier spoor- mannen, om het leven gekomen. Terneuzenaar geeft geen krimp in de „zeeherders- zaak". Tweede behan deling brengt ook geen beslissing. De communistisch georiënteer de vakbond „Sobsi", heeft woens dag (bij de regering aangedrongen op nationalisatie van de oliebron nen in Noord-Sumatra. De Koninklijke Nederlandse Shell is concessiehouder, maar de bronnen werden toen Indonesië de onafhankelijkheid verwierf, niet aan de maatschappij terugge ven. Er is nog geen definitieve beslissing over deze oliebronnen genomen. De Shell en het Indonesische ministerie van Economische Za ken hebben onlangs onofficieel 'n overeenkomst bereikt over de ex ploitatie door een gezamenlijke onderneming, waarin de Indone sische regering en de Shell elk voor vijftig procent deelnemen. Het kabinet heeft tot dusver nog geen beslissing genomen. Intussen hébben oliekringen de vrees uitgesproken, dat de Indonesische produktie, met het oog op het toenemend verbruik, binnen twee jaar niet in staat zal zijn te voldoen aan de bin nenlandse vraag, als de rege ring niet spoedig besluit nieu we concessies te verlenen. Upnieuw is geen klaarheid ge bracht omtrent de in Terneuzen zo langzamerhand als het proces der vissers bekend staande „zee- herderskwestie". Bij de voortge zette behandeling voor het kan tongerecht werd de verbalisant een wachtmeester der rijkspoli tie te water gehoord. Deze zeide, dat hij op de bewuste dag bij het binnenvaren van de haven vissers bezig zag, die het vermoedelijk op zeeherders hadden voorzien. Ter plaatse gekomen bevreemdde hem het plotseling ophouden met vissen door de hengelaars. Alle hengelaars gaven echter een beweegreden. Er bleek inderdaad een zeeherder te zijn gevangen G. bekende de eigenaar van de vis te zijn. De wachtmeester gaf als zijn mening te kennen dat het karakteristieke van de zeeherder lag in het niet-bijten in een blanke haak. Persoonlijk was hi; tegen het vissen op zeeherders met blanke haken, omdat de die ren, indien zij door één der haken erg zijn verwond, in pijnlijke toe stand wegzwemmen. Dit gebeurt dan, wanneer de visser er niet in slaagt de zeeherder te vangen. De ambtenaar van het open baar ministerie, mr. Lebret uit Middelburg vond dit geen henge len meer. Men is de zeeherders letterlijk te lijf gegaan, meende hij. Dit is niet zoals het een goed visser betaamd. In zijn requisitoir merkte de ambtenaar O. M. verder op, dat uitgemaakt diende te worden of de gebruikte werphengel aange merkt kon worden als een hengel in de zin van de wet, of dat de wijze van hengele^ als zodanig kon worden aangeduid. Hij meen de dan ook dat een hogere ge rechtelijke instantie hierin een beslissing moet nemen. Derhalve vorderde hij tegen G. een geld boete van 10 subs. 2 dagen hechtenis, hierbij rekening hou dende met het verzoek van G. in de gelegenheid te worden gesteld om in cassatie te gaan. Nadat G nog gewezen had op art. 20 vari het reglement op de Zeeuwse stromen en de, naar zijn mening, strekking van dit artikel, deelde de kantonrechter mede, dat over 14 dagen in deze zaak schriftelijk vonnis zal worden ge wezen. komt. Volgens deskundigen nam het te lozen water op zijn gang naar de vest voldoende zuurstof op. Vervolgens werd bij verstek veroordeeld P. F. V., ploegbaas te Zaamslag. Hij werd er van ver dacht een tweetal Belgische ar beiders in dienst te hebben ge had, waarvoor geen vergunning aanwezig was. Mei j.l. zou V. een aantal arbeiders in dienst hebben genomen, waarover hij zelf te beschikken had. Hij stelde het Gewestelijk Arbeidsbureau hiermede in kennis. Het bleek echter bij controle zij werkten in de havens te Terneuzen dat twee personen niet waren aange geven, zodat proces-verbaal werd opgemaakt. De directeur van het Arbeids bureau, de heer C. Jansen, kwam nu ter zitting verklaren dat er inderdaad voor twee personen geen vergunning was afgegeven Uit zijn verklaringen bleek o.a,; dat V. niet veel van administratie moet hebben. Conform de eis van de ambte naar luidde de uitspraak 2 maal 15 subs. 3 dagen hechtenis. Is de Van Steenbergenlaan te Terneuzen één weg of zijn het er twee? Deze vraag stelt zich L de B., meteropnemer-casseerder uit Terneuzen. Hij doet zulks niet uit liefhebberij maar uit zui ver eigen belang. Tevens bracht hij echter een min of meer be langrijke verkeersader in op spraak. De reden waarom De B. het naadje van de kous wil weten ligt ten grondslag aan een bot sing, die enige maanden geleden in de Van Steenbergenlaan heeft plaatsgevonden tussen hemzelf als bromfietsberijder en een per sonenauto. De B. kwam uit de richting Ka zernestraat en wilde de Emma- laan inrijden toen een auto voor zijn wielen verscheen, welke, van af de Axelsestraat komende, de Van Steenbergenlaan aan de zijde tegenover de P.T.T.-centrale be reed. De B.'s eerste reactie na het gebeuren was te verklaren, dat hij de schuldige zou zijn, daar hij geen voorrang verleende. Nader hand, de B. was na de botsing onder doktersbehandeling, na het volgen van een verkeerscursus paste hij de verkeersregelen toe Op grond van artikel 21 acht nu De B. zich onschuldig aan deze botsing, hetgeen erop neerkomt, dat de personenauto niet aan de zijde tegenover de P.T.T.-centrale zou hebben mogen rijden, omdat hij niet de rechterzijde van de rijweg (de Van Steenbergenlaan) gebruikte, maar de linkse kant. Deze zaak werd enige tijd. ge leden uitgesteld, opdat het ge recht zich ter plaatse wenste te oriënteren. De ambtenaar van het O. M. gaf De B. ongelijk. Hij oordeelde dat de Van Steenbergenlaan uit twee verschillende wegen be stond. Zijn eis bepaalde hij op 10 subs. 2 dagen. Verkeerstech nisch zijn er twee straten, oordeel de de kantonrechter daarna nog, doch hij wenste niet direct uit spraak te doen. Over veertien dagen zal schriftelijk vonnis wor den gewezen. Fa P. J. VAN DE SANDE. De posttrein stond op een zij spoor te wachten tot de passa gierstrein gepasseerd zou zijn, doch door een verkeerde wissel- stand reed ook de sneltrein het zijspoor op. Vier diesellocomo tieven van de passagierstrein, en zes rijtuigen, liepen uit de rails. Een van de diesellocomo tieven van de posttrein werd vernield. De posttrein vervoer de geen betalende passagiers doch in de laatste wagon reden spoorwegarbeiders mee. Dokter, ziekenauto's en poli tiemannen uit alle omliggende plaatsen zijn gealarmeerd. Volgens latere berichten zijn twintig spoormannen om het leven gekomen. West-Duitsland heeft woensdag krachtig bij de Sowjet-Unie ge protesteerd tegen een beperkende maatregel ten aanzien van de consulaire activiteit van de West- duitse ambassade te Moskou. De Sowjet-regering heeft de ambas sade verboden, dat Westduitse consuls in de Sowjet-Unie be moeienis hebben met een groep Duitsers, die in het gebied van Soechoemi wonen. De Westduitse ambassadeur, dr, Haas heeft woensdag een desbe treffende protest bij de Sowjet- regering ingediend. Het besluit van de regering te Moskou was gebaseerd op een ge heime overeenkomst met Oost- Duitsland, aldus werd te Bonn vernomen. Te Bonn wordt aangenomen dat het merendeel van de Duit sers te Soechoemi natuurkundi gen en andere geleerden zijn, die na de oorlog, al dan niet vrijwil lig, arbeidsovereenkomsten met de Sowjet Unie hebben gesloten. De Navo-raad is woensdagmid dag in Parijs bijeengekomen om een verslag van de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Sel- wynn Lloyd, over de Suezcrisis aan te horen. Meer dan honderd burgemees ters, hoofden van technische diensten en andere belangstellen den uit Overijssel hebben dinsdag een demonstratie bijgewoond van het nieuwe procédé van wegver harding, dat door de Nederlandse Heidemij sedert enige tijd wordt toegepast. Men is tot dit procédé waarbij het ter plaatse aanwezige mate riaal gebruikt wordt, overgegaan wegens het groeiende tekort aan materiaal voor wegverharding, vooral van hoogovenslak. Per jaar worden ongeveer 1000 km landbouwwegen verhard. Omdat reeds voor de hoofd ver keerswegen zoveel materiaal no dig zal zijn door de enorme toe neming van het autoverkeer trekt de grondstabilisatie steeds groter aandacht. De oude grindwegen waren ook volgens dit principe gemaakt, waarbij als bindmiddel leem ge bruikt werd. Dit is echter niet geschikt voor snelverkeer. Een ander bindmiddel, bitumen, wordt reeds langer toegepast. O.a. bij de zg. wetsandwegen, waar van Overijssel ook de primeur heeft gehad. Thans is de Heidemij. overge gaan tot het gebruik van cement om het ter plaatse aanwezige of van dichtbij aan te voeren zand te 'binden tot een stevig wegfun- dament. In Amerika heeft men hiermee reeds eeh twintigjarige ervaring en ook de Duitsers heb ben het in de oorlog toegepast. Vooral in Engeland is het de laatste tijd ontwikkeld. Er wordt dan ook gebruik gemaakt van een Engelse machine. Er zijn verschillende methoden mogelijk om het zand te verwer ken, waarbij de vermenging op of op de weg zelf, dan wel op een vast punt in de nabijheid ge schiedt. Er bestaan reeds enorme machines, die aan de voorkant het zand opscheppen en aan de achterzijde de weg klaar achter zich laten. Bij het werk, zoals de Heidemij dat thans in Markelo uitvoert (en reeds op diverse plaatsen in ons land voltooid heeft), geschiedt min of meer hetzelfde, alleen is hier een hele trein bezig. Deze bestaat uit een trekker, die als locomotief dienst doet en die over de gereed gemaakte aarden baan de mengmachine trekt. Daarach ter komen de verdichter (een soort wals, die echter met stam pers werkt), de waterwagen en een trilmechaniek, waar de fun dering zo glad als een biljart laken onder vandaan komt. Op deze wijze komt ongeveer drie kilometer weg per week gereed, afhankelijk van de breedte. De trein maakt in eenmaal een strook van 1-83 meter klaar. De te verwerken cement wordt daar bij vantevoren in zakken op de berm opgestapeld en onder het rijden in de mengmachine gestort De investering van deze machi ne met toebehoren (om een rij dend laboratorium voor het 011 derzoek van de grondslag) vraagt omstreeks 300.000. In de ko mende dagen zullen ook vertegen woordigers uit andere zandpro- vincies met dit procédé gunnen kennis maken. NOG 69 PATIËNTEN IN HAAGSE ZIEKENHUIZEN. In de week van 28 augustus tot 5 september zijn in de Haagse ziekenhuizen in totaal zeven po- liomyelitispatiënten opgenomen Van wie twee uit Rijswijk, één uit Naaldwijk, één uit Maasdijk en één uit Monster. Één patiënt werd op 1 september uit 'n Delfts ziekenhuis overgebracht naar het Haags gemeentelijk ziekenhuis aan de Zuidwal om in de polio- mat verder te worden verpleegd. Na enige uren is het kind daar helaas toch overleden. In deze week konden 13 patiën ten als genezen ontslagen wor den. In totaal waren woensdagmor gen in de Haagse ziekenhuizen nog 69 polio-patiënten geregis treerd, van wie 31 afkomstig uit Den Haag. De toestand ten aanzien van de polio wordt als zeer rustig ge schetst. Adlai Stevenson, de democrati sche kandidaat voor het presi dentschap van de Ver. Staten, heeft woensdag op de jaarverga dering van het Amerikaanse Le gioen verklaard, dat het oproe pen van dienstplichtigen „een einde moet nemen zodra de natio nale veiligheid dit toelaat". Hij beschuldigde voorts de re publikeinen met betrekking tot het vraagstuk van de vrede er van „een pijnlijk misbruik te hebben gemaakt van de elemen taire vormen van politiek fat soen". Volgens Stevenson waren de Ver. Staten vier jaar geleden in de ogen van de wereld een dap pere en edelmoedige natie, maar thans „bekijken mensen, die eens onze vrienden waren, onze toe standen met een spottend oog en ónze doelstellingen met wan trouwen". Stevenson was verder van me ning, dat een krachtige strategi sche luchtmacht aan de top moet staan van Amerika's defensie, doch waarschuwde er voor, dat „het vertrouwen op de strategi sche luchtmacht alleen wel eens kan betekenen, dat de Ver. Sta ten gebonden zijn aan een strate gie van alles of niets. Dit zou volgens Stevenson ver schrikkelijke gevolgen kunnen hebben. Maar toch blijkt juist deze strategie die van de huidige regering te zijn". BENOEMING BURGEMEESTER Met ingang van 16 september is benoemd tot burgemeester der gemeente Pijnacker de heer J. Vader, thans burgemeester der gemeente Krabbendijke. De heer Vader behoort tot de C. H. U. Terecht stond ook H. J. de V., vlasser te St. Jansteen. Hij wordt er van verdacht rootwater uit zijn bedrijf te laten afvloeien en lozen in de buitenvest te Hulst, hetgeen schadelijk voor de visstand op ge noemd water is. Het is zelfs zo dat alle vis dood ging. De eige naar van de buitenvest hield zich vanzelfsprekend bezig met het zoeken naar de oorzaak hiervan, De V., die de vest als lozings plaats heeft, stond hier nu als zondebok voor ook enkele andere gebruikers, daar de eigenaar denkt de schuldigen te hebben ge vonden. Of hij het bij het rechte eind zal hebben, komt eerst op 2 oktober a.s. vast te staan wan neer de kantonrechter, na het ont vangen van een laboratorium-rap port, in deze zaak uitspraak zal doen. De V. wist namelijk aan te tonen dat het lozingwater in sterk verdunde vorm in de vest terecht door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: HERMAN ANTONSEN 5) (Nadruk verboden) Op dat ogenblik voer er een schokje door het jacht. Boven hoorde -men de onmiskenbare ge luiden, die het uitvaren vergezel len. Daarop begonnen de machi nes te stampen. Inez maakte een afwerend ge baar en werd groenbleek. „Ga maar gauw weg en laat me alleen. Je hoeft niet door mijn hut terug te komen. Ga door de andere deur. Rachel zal wel voor je zorgen. Hè!... Ik dacht wel, dat ik het weer krijgen zou, zodra het anker gelicht werd". In haar eigen kleine hut begon Gwynne haar bagage uit te pak ken. Tegen dat ze daarmee klaar was, bevond het jacht zich reeds in volle zee en was de duisternis gevallen. Uit haar patrijspoort keek ze naar de verdwijnende kust. Achter haar in de verte wer den de lichtjes van San Francisco kleiner en flauwer en verdwenen langzamerhand als ondergaande sterren. Voor haar lag een blauw zwarte diepte... een onbegrensde uitgestrektheid vol lokkende be tovering. Het scheen haar toe, als of het witte schip, waarin de machtige turbines bijna geruis loos draaiden, het met invoer. Terwijl Gwynne bij haar patrijs poort staande, van de zilte avond lucht genoot, ging de gong voor het diner. Ze schrok ervan en greep naar de japon, die over een stoel hing; ze moest zich nog kle den voor het diner. Gwynne tril de van geluk, toen ze zichzelf erin bekeek. Gelukkig maar, dat Inez haar niet in uniform wilde zien verschijnen. In stijf gestreken wit en blauw zou hij Robin Lee nauwelijks op haar letten. Onmiddellijk verjoeg ze die ge dachte. Gwynne fronste het voor hoofd tegen het stralende meisje in de spiegel, wier mahoniekleu- rig haar zo vorstelijk om haar gelaat golfde. Was ze werkelijk bezig, zichzelf mooi te maken voor een man, die ze pas een paar uur kende? Schande! Ze ging de smalle gang in, die blijkbaar over de gehele lengte van het schip liep. Niemand te zien dan een oude Chinees, die juist uit de hut van Inez kwam. Hij keek even naar het meisje en maakte daarop een beleefde bui ging voor haar. „Diner nog niet klaar, missie lispelde hij. „Eerste gong pas ge gaan. Ik u plaats wijzen voor te wachten. U Wang volgen, ja?" Ze volgde de kleine Oosterling op zijn zachte muilen en hij bracht haar naar de salon van „De Droom". Wanden en vloer waren met zachte gordijnen en ta pijten bedekt, elektrische wand- lus ters vormden de verlichting en overal stonden met rood leer be klede diepe armstoelen. Midden in het vertrek stond een massieve tafel met een grote kussenbank. Op die tafel lagen stapels tijd schriften, stonden boeken tussen (bronzen standaards en middenop stond een zilver mandje met fruit gevuld. Ademloos van verrukking keek Gwynne in het rond. Wat een prachtschip! Zo iets moois had ze zich niet kunnen dromen. Het leek wel een paleis. In een sche merig hoekje stond een kleine vleugelpiano. Met een gesmoord kreetje liep ze erheen en raakte de toetsen eerbiedig aan. Ze was zo graag muziek gaan studeren, als ze voor haar brood geen ver pleegster had moeten worden. Ze sloeg enkele accoorden aan van het oude liedje, dat heel die mid dag door haar gedachten had ge zongen Waar is de vreugde en vro lijkheid... Robin is niet hier... Plotseling hield ze op en luis terde. Een voetstap. Ze keek om. Robin Lee stond naast haar. En zijn blauwe ogen twinkelden gui tig. Gaat u door", drong hij bij haar aan. „Wat u daar aan het spelen was, klinkt me zo bekend. Wat was het?" Gwynne draaide zich op het krukje naar hem om en begon te blozen. „Och, het is maar een heel gewoon ouderwets liedje. Ik kan het niet goed meer spelen; ik héb in eeuwen niet gespeeld. Hele maal de slag kwijt. En vroeger verbeeldde ik me nog wel dat ik zonder piano niet leven kon! Dat was voor de dood van moeder. Voordat ons huishouden werd op gebroken." Robin liet zich naast de piano kruk op een stoel neervallen en hield zijn ogen strak op haar ge vestigd. In het getemperde licht waren haar omtrekken vervaagd, maar haar hoofdje met de rood bruine krullen in haar hals werd helder verlicht door de lamp bo ven de muzieklessenaar. Hij scheen diep onder de indruk. „Ik kan me maar niet voor stellen, dat u een verpleegster bent", zei hij opeens, „Ik heb altijd gedacht, dat die groot en sterk moesten zijn... in staat zware mensen op te tillen en hard werk te doen." „Ze doen ook hard werk", zei Gwynne lachend, „maar de groot sten zijn niet altijd de sterksten. Ik heb heel stevige spieren," Ze stak haar slanke, blanke arm uit en boog hem speels als een kind dubbel om hem haar spieren te tonen. Robin glimlachte en stak zijn hand uit. De aanraking van zijn stevige hand bezorgde Gwyn ne een lichte rilling over haar rug. Om haar verlegenheid te ver bergen, liet ze -haar arm dadelijk langs haar zij omlaag zakken en haar zilver lachje tinkelde door de schemerige salon. Bevorderd. Bij besluit van de Staatssecre taris van Financiën, is onze oud stadgenoot de heer J. J. Moens, hoofdassistent-titulair van 's Rijksbelastingen te Werschout, gerekend te zijn ingegaan op 1 mei 1956, bevorderd tot hoofd assistent. Gecompliceerde aanrijding. Gisteravond omstreeks 7 uur had alhier op de weg Hulst— Perkpolder in de bocht nabij Tivc li een aanrijding plaats, die, daa zich geen persoonlijke ongelul ken hebben voorgedaan, bijzon dr goed is afgelopen. Op het ogenblik dat bakkers- uit Lamswaarde zijn nabij Tjoli langs de weg geparkeerd sta/nde bestelwagen weer startte en (aar bij naar links uitweek op op de rijweg te komen, kwam met grote snelheid in de rjrhtlng Perkpolder een Opel door de bij Tivoli gelegen bocht gesden. De bestuurder, de heer M. tit Goes, wilde de juist op gang jnde be stelwagen voorbijrijden,3och be merkte te laat dat uit darichting Perkpolder een Ford ajto, be- (Wordt vervolgd.) stuurd door de heer J. J uit Terneuzen, in welke au> ntg 4 personen zaten, als te^nlifger naderde. Daar de weg ter plaatse niet voldoende ruimte had voor drie auto's, geraakte de Opfl beneld tussen de Ford en de bestlwa- gen. Door de schok werd eest Je Ford opzij geduwd, vaarra de ,Opel tegen de bestelwagen to lrecht kwam. Alle 3 óe wagefc werden zwaar beschadigd. Terwijl de politie ter plaats haar onderzoek verrichtte, kwal een vrachtauto uit de richtig Hulst met grote snelheid door e bocht ter plaatse. De bestuurd' kon door het trottoir op te zwn- ken en daarbij krachtig te ru men gelukkig de vrachtwaPh nog juist één meter vóór d/=ra- vage tot stilstand brengen. Veraatst. Bij besluit van de Staal^cre- taris van Financiën is deassis- tent van 's Rijksbelastin-'n, de heer H. Smilde alhier, jet in gang van 1 oktober a.s.|overge- plaatst naar Amsterdam Gemeentelijke bai'uichting. In de gemeenetlijk'badinrich ting werden in de mand augus tus 1223 baden genoipn.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2