De internationale conferentie inzake menselijke verhoudingen Gouverneur Van Tilburg op Schiphol aangekomen Prins Bernhard was congresstukken kwijt De Australische strijdkrachten en het SuezkanaaS Prinses Beatrix op eerste jaarsdag te Leiden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De plechtige openingszitting De kabinetsformatie WOENSDAG 5' SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3861 Koningin Juliana en Prins Bernhard voerden hei woord Rede Prins Bernhard. DE SPIONAGEKWESTIE IN ZWEDEN Zweeds protest als ongegrond verworpen Geen sprake van gebruik making van Australische strijdkrachten DE GEBEURTENISSEN OP CYPRUS Niet-Egyptisch personeel van Suezkanaalmaatschappij moet doorwerken Rede Koningin Juliana. PRINSESSEN TERUG VAN VAKANTIE Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5.35 per kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Vemchljnt dadelijk* Uitgeefster N V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— edere egel meer 20 cent. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. In „De Vereniging" te Nijme-.voor menselijke verhoudingen 'n „en is gistermorgen de interna- noodzakelijk compliment voor de h - UNO, voor de UNESCO en voor alle internationale vormen tot vreedzame samenwerking. Dat is echter een ideaal in de verte. tionale conferentie inzake mense lijke verhoudingen geopend, in tegenwoordigheid van 'Koningin .luliana, beschermvrouwe der con ferentie, en onder het algemeen voorzitterschap van Prins Beirii- hard. Ongeveer 125 buitenlandse des kundigen uit 37 landen en 75 Ne derlandse deskundigen, vertegen woordigers van wetenschappe lijke en researchinstellingen, nemen aan deze conferentie deel. Om kwart over tien arriveer den Koningin Juliana en Prins Bernhard aan het gebouw „De Vereniging", waar zij werden ont vangen door mr. Ch. M. J. H. Hustinx, burgemeester van Nij megen; prof. dr. F. J. Th. Rutten, voorzitter van het organisatie comité en van het comité van voorbereiding; prof. E. de Vries, vice-voorzitter van het organisa tie-comité, en door mr. J. A. Ber ger, vicevoorzitter van het comi té van voorbereiding. Nadat allen gezeten waren richtte Prins Bernhard, zich als Wij weten, dat van onze ge neratie veel gevraagd wordt. De techniek heeft de mensheid voor haar gevoel tot een eenheid gemaakt. Die eenheid moet op 't vlak van de morele en geestelijke waarden worden aangevuld. Er zullen middelen moeten wor den gevonden tot versterking en tot beleving van het gemeen schapsgevoel. Een beginsel-ver klaring is niet genoeg, het gaat vooral om beleving van het be ginsel der medemenselijkheid. Het is niet genoeg, dat de mensen georganiseerde groeperingen vormen, zij moeten een innerlijke gemeenschap worden, op de grondslag, dat zij in elkaar de zelfde uitverkiezing zien, mede pelgrims in de levenstocht. De opzet van deze conferentie houdt geen verdoezeling in van wereld- en levensbeschouwingen of van godsdienstige overtuigin gen Ook zijn de initiatiefnemers algemeen voorzitter der conferen- yan' de (.onl),rentie er van over- tie allereerst tot de Bescherm vrouwe, de Koningin. Vervolgens sprak hij in het Frans een kort woord van welkom. „Wij zien het als een groot voorrecht", al dus de Prins, „dat Nederland de eer- te beurt valt, dat deskundigen uit alle windstreken van de we reld hier zijn bijeengekomen orn een belangrijk probleem open te leggen en daarvoor hun inzichten uit te wisselen met zin voor de werkelijkheid en met moderne openhartigheid. Gij weet dat her Nederlandse volk door zijn realis tische kijk getekend wordt, dat het vrijheidslievend is en graag contacten met de vreemde zoekt. De Hollanders gingen vanouds de wereld in om handel te drijven met het Nabije en met het Verre Oosten, met het Hoge Noorden en het Zuiden, met Afrika en het Westen. Prins Bernhard herhaalde daar na hetgeen hij eerst in het Frans uitsprak, achtereenvolgens in de andere drie conferentietaler, Spaans, Engels en Duits. De Prins, zijn toespraak in het Engels tot de leden van de con ferentie vervolgend, zei o.m. dat het centrale thema, waarvoor de conferentie-leden de handen in eenslaan, een voor alle volken ge meenschappelijke vraagstuk is. Het is een mondiaal probleem. De menselijke verhoudingen worden in alle landen en in alle sectoren van de samenleving gevoeld als onlbevredigend. Het is geenszins een vraagstuk van het bedrijfsle ven alleen. Overal beseft men meer dan voorheen, dat de men sen op samenwerking zijn aan gewezen, in onderneming en het bedrijf, in het gezinsleven, in het maatschappelijk leven, en aller- wege vraagt men zich af, welke obstakels de weg naar wederzijds begrip versperren. Voorts zei hij onder meer, dat de gedragswijze van geen enkele groep, misschien van niemand, vrij schijnt te zijn van de een of andere vorm van inbreuk op de menselijke verhoudingen. Onge merkt werken mensen met voor oordelen en misverstanden. Vraagt men waarom de mense lijke verhoudingen eerst in de laatste jaren een probleem zijn geworden, dan Iben ik geneigd, al dus de Prins, te vermoeden, dat het ontzag voor de grote vernieu wingen, die techniek en civilisatie in het leven van iedereen hebben teweeggebracht, de daarmee sa mengaande wijzigingen in de ver houdingen tussen -man en vrouw, tussen ouders en kinderen, tussen leiding en ondergeschikten aan de aandacht heeft doen ontsnap pen. Wat van de mensen binnen hun eigen kleinere levenskring geldt, drukt niet minder op de onder linge verhouding der volkeren. Ook de volkeren leven in veel grotere mate dan voorheen in on derlinge afhankelijkheid. Het be sef ontwaakt, dat elke groep en elk volk niet alleen het eigen voordeel op het oog moet hebben, maar tevens het gemeenschappe lijk welzijn. Wij zijn voor de noodzaak ko men te staan tot een grondige herziening der menselijke verhou dingen, in het klein en in het groot. Zo gezien, is de 'beweging tuigd, dat wat men op het gebied van de menselijke verhoudingen wenst, nauw samenhangt met het begrip, dat men van de mens heeft. Er zijn vele instellingen, voor welke de menselijke verhoudin gen, als ik dat zo mpg zeggen, 'n natuurlijke aangelegenheid zijn. Ik denk aan de kerken, scholen, bonden, organisaties e.d. Al die instellingen zullen er zich onge twijfeld over verheugen als so ciologen, psychologen en andere beoefenaars van aanverwante wetenschappen zich beraden over de wijze hoe zij kunnen bijdragen om de mens de centnale plaats m het leven te doen behouden. Het gaat niet om een wijziging van de samenleving van buiten af, maar van binnen uit. Dat is het punt waar het om gaat. De toe komst van de wereld hangt af van een herstel van de mens. Conferentie-leden, gij zijt hier heen gekomen, niet als afgevaar digden van regeringen, maar als onafhankelijke personen. Gij ver tegenwoordigt de verenigde we reld. Er is een grote verscheiden heid tussen u, naar het uiterlijk en ook naar het innerlijk, mag ik w£l zeggen. Gij zijt echter één in het besef, dat de mens als per soon een waardigheid heeft, met fundamentele rechten en plich ten, gij zijt ook één in het eerbie digen der eerlijke overtuiging van een ander. Wanneer zo vele ver schillende mensen zijn bijeenge komen om hun krachten te wijden aan het (bespreken van hun onder scheidene inzichten, belooft deze conferentie een succes te zullen worden. De Prins besloot met te zeggen dat het thema van de conferentie geen puur academisch vraagstuk is. De bevindingen van weten schappelijk onderzoek moeten in zekere zin worden vertaald. voorwaarde als de menselijke ver houdingen. Als iemand zich, vol komen onbevangen, plotseling in deze omgeving zag overgebracht b.v. een kind en besefte, dat men een congres hield over men selijke verhoudingen, dan zou dat kind denken: wat is dat nu weer voor onzin van al die volwasse nen om gewichtig te gaan praten over het feit, dat je met elkaar overweg moet kunnen. Dat weet toch iedereen en dat kan immers toch niemand goed. Laten wij toegeven dat het mal is hierover te moeten confereren. Iets wat zo vanzelfsprekend de volle aandacht zou moeten heb ben, is op de achtergrond geraakt en te lang daar gebleven. Toch is er in onze moderne samen leving m.i. een kentering gaande van groot belang, wanneer men zich weer gaat beraden over deze eerste levensvoorwaarde, tenein de een nieuw begin te maken met het eraan gaan schenken van on ze volle aandacht en toewijding. Ik zie ook de noodzaak om ons te bezinnen ten aanzien van het verschijnsel van het mechanisatie- proces, dat zelfs de mens dreigt te maken tot robot No. X. De mensheid vermenigvuldigt zich van de oertijd af en thans wordt de bevolkingsdichtheid, worden de aantallen en massa's zó groot, dat de mens meer dan ooit een nummer dreigt te worden. Het schrikbeeld bij dit alles is de ter- mietenstaat, waarin de indivi duele werkmier alleen nog maar wordt gewaardeerd als arbeids kracht. Zijn taak in het algemeen arbeidsproces is zijn enig be staansrecht en behalve als werk kracht wordt hij dus niet gewaar deerd. Bij onze eenzijdige opvat ting van efficiency heeft de mens de neiging eveneens alleen als werkkracht te worden be schouwd, als robotmens dus, een figuurtje zonder ziel. We hebben allen de neiging, de geestelijke vrijheid als de schoon ste conditie te beschouwen, waar in men kan leven. Waarom vin den we het dan zo gemakkelijk een ander de verantwoordelijk heid in de schoenen te schuiven en ons te laten leiden? En die ander de schuld te geven als het mis gaat? Arme dwazen: dringen wij ons zelf dan eigenlijk niet op aan een ander als zijn robot? Neem de medemens zoals hij is zijn hulpbehoevendheid, die niet kleiner is dan die van uzelf heb eerbied voor zijn gaven en talenten en voor zijn pogingen ten goede geef hem de waar digheid die ge persoonlijk zoudt willen genieten en dan nog met interest. Dit geldt in de intimiteit van het eigen gezin. Dit geldt even eens in de verhouding tegenover de collega maar ook in de men selijke betrekking tussen hen, die in een leidende positie zijn ge plaatst en hen die overeenkom stig die leiding moeten handelen. Waar blijft alle wereldwijsheid naast de goddelijke dwaasheid of laat ik zeggen onbereken- baarheid van het leven zelf Het is toch zo, dat liefde het hoogste is in alle verhoudingen en dat is het geven van het hart. Is het dwaas? Kost het iets en brengt het iets op? Geeft men soms alles, maar ontvangt men niets, of geeft men soms niets maar ontvangt men alles? Het kost alles, het is alles waard en het brengt alles op wat van waar de is. Zo gij liefde hebt onder elkander, daaraan zullen de men sen herkennen, dat gij discipelen zijt van de Ene, Die tot het einde toe de mensen heeft liefgehad. Laten wij niet vergeten, dat dit de formalistische mens een er gernis en de verstandsmens een dwaasheid is. Dit is de aanbidde lijke onberekenbaarheid waarmee God het leven schept en steeds verjongt en het ons schenkt, op dat wij het zouden besteden in Zijn dienst en in die van Zijn kinderen." Dinsdagochtend om half elf heeft de informateur prof. mr. De Gaay Fortman de heer J. van Tilburg, die goed vijf uur tevoren in ons land was gearriveerd, voor een onderhoud op „het to rentje" ontvangen. Tijdens zijn verblijf in Neder land logeert de gouverneur van Suriname in het Parkhotel te Rot terdam. Het kabinet van de Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft dins dagavond op het Huis ten Bosch achtereenvolgens prof. dr. W. F. de Gaay Fortman en de heer J. van Tilburg ontvangen. Na afloop van haar rede werd de Koningin hartelijk en lang durig toegejuicht. Rond 12 uur sloot Prins Bernhard met een kort woord de ochtendzitting. Opnieuw hartelijk toegejuicht verlieten de Koningin en de Prins met de voorzitters de zaal om zich naar de blauwe zaal te be geven waar de leden van de we tenschappelijke werkcommissie het organisatie comité en het damescomité alsmede een aantal genodigden werden voorgesteld Enige tijd onderhielden de Ko ningin en de Prins zich met een aantal buitenlandse deelnemers Om 13 uur vertrokken zij naar hotel „Groot Berg en Dal' te Groesbeek waar zij met een 50-tal deelnemers de lunch gebruikten. De plenaire middagzitting nam des middags om half vier een aanvang. De Koningin nam dit maal met de voorzitter van het organisatiecomité, prof. F. J. Th. Rutten, vooraan in de zaal plaats. De velé ambassadeurs en gezan ten, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, de mi nisters De Bruijn, Lampe en Pos en meerdere vertegenwoordigers van de diplomatieke missies in ons land woonden ook deze mid dagzitting bij. Aan de bestuurstafel op het to neel namen plaats de algemeen voorzitter, Prins Bernhard, de voorzitters dr. M. A. Chavez en dr. Albert de Smaele, de vice voorzitter van het organisatie comité, prof. E. de Vries, alsmede de beide sprekers dr. J. Folliet (Frankrijk) hoofdredacteur van de „Cronique Sociale de France" en professor aan de universiteit te Lyon, en prof. Oliver Brach- feld uit Caracas, Venezuela. De beide laatsten gaven des middags een inleiding over het onderwerp „Veranderingen in en weerstan den tegen die veranderingen in de menselijke verhoudingen". Om kwart voor zes werd de plenaire zitting door Prins Bernhard ge sloten. De Koningin begaf zich hierop naar Den Haag, uitgeleide ge daan door de voorzitter van de organisatie-commissie. De algemeen voorzitter van de conferentie, Prins Bernhard en de deelnemers aan de conferen tie begaven zich hierna naar het stadhuis, waar de burgemeester en wethouders van Nijmeben hen ontvingen. De Sow jet-Unie heeft 'n Zweeds protest, dat was ingediend na de arrestatie van een Zweedse in strumentmaker wegens spionage voor de Sowjet-Unie, Eds onge grond verworpen. De instrumentmaker, de 46- jarige Anatole Ericsson, heeft be kend, dat 'hij op de fabriek waar hij werkte, geheime radarappa raten had gefotografeerd. De foto's had hij verkocht aan een lid van de Sowjet-handelsmissie in Stockholm, Mirosjnikof. Mirosjnikof is inmiddels uitge wezen. Het antwoord op het Zweedse protest is maandag in Stockholm overhandigd. De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, oud-wet houder van financiën te Rotter dam en oud-lid van de Eerste Kamer voor de P. v. d. A., :s dinsdagochtend om kwart over vijf op Schiphol aangekomen. Hij werd begroet door de kabinets formateur prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Op een onmiddellijk na aan komst gehouden persconferentie kon de gouverneur nog weinig zeggen. „U weet allemaal meer dan ik over de kabinetsformatie", zei hij, „want eerst in het vlieg tuig op weg hierheen heb ik mij enigszins op de hoogte kunnen stellen, ik kreeg de Volkskrant en Trouw". Profesor De Gaay Fortman in terrumpeerde de gouverneur met de laconieke opmerking: „Dat is eenzijdige voorlichting". „Maar later op de reis zijn daar de andere kranten bijgekomen", ging de heer Van Tilburg voort, „o.a. Het Vrije Volk". Prof. De Gaay Fortman: „Lang-1 zamerhand komt u dus in de brede basis terecht." De reis van de gouverneur naar Nederland heeft enige vertraging ondervonden. Aanvankelijk werd hij reeds zondagavond op Schip hol verwacht, doch de Super-Con- stellation der K.L.M., die hem uit Curagao zou halen, een normaal lijntoestel, liep op de uitreis naar de West motorstoring op, zodat het te laat in Curagao aankwam en in totaal 30 uur vertraging op liep. De journalisten vroegen de gouverneur hoelang, hij in Neder land meende te zullen blijven. Hij zei daar geen flauw idee van te hebben. Op 11 februari j.L heeft hij in Suriname zijn functie van gouverneur opgenomen. Tij dens zijn afwezigheid wordt hij in Suriname vervangen door de di recteur van zijn kabinet, dr. Nag- tegaal. Ook de formateur zelf, prof. De Gaay Fortman, kon op Schiphol dinsdagochtend slechts zeer wei nig over de kabinetsformatie mededelen. „Maar", zo zei hij, „als U weet, hoe moeilijk ik vroeg kan opstaan en u ziet mij dan hier om vijf uur 's ochtends op Schiphol de gouverneur afhalen, dan blijkt daar wel uit, dat ik de komst van de heer Van Tilburg voor de kabinetsformatie van be lang acht." In het Australische kabinet is nooit gesproken over gebruikma king van Australische strijdkrach ten in het gebied van het Suez- kanaal, aldus heeft de waarne mende minister-president, sir Arthur Fadden, dinsdag in het Huis van Afgevaardigden te Can- berra verklaard. De leider v£in de socialistische oppositie, dr. Evatt, had gevraagd of Fadden inzage had gehad in een rapport van een aan de Australische minister van het le ger, Cramer, toegeschreven ver klaring, waarin wordt gezegd, dat Australië een bataljon in ge reedheid had. Minister Fadden antwoordde, dat zijn ambtgenoot Cramer hem heeft gezegd, dat men zijn uitla tingen over twee verschillende onderwerpen ten onrechte met el kaar in verband heeft gebracht. Volgens 't Australische blad „Melbourne Herald" heeft pre mier Menzies om opheldering verzocht over het bericht, vol gens hetwelk zijn minister van het leger, Cramer, een verkla ring heeft afgelegd over Aus tralische militairen en de crisis over het Suezkanaal. Buiten het parlement heeft mi nister Cramer verklaard, dat hij op een avond was opgebeld door een verslaggever, die hem twee vragen had gesteld, namelijk wel ke landstrijdkrachten Australië beschikbaar heeft en of het leger met betrekking'tot de gebeurte nissen in het Midden-Oosten ge alarmeerd is. De minister zei, dat hij op de eerste vraag had geant woord, dat Australië een batal jon op Malakka heeft, de kern van het uit Korea teruggekeerde bataljon in Australië en zekere reserves. De tweede vraag had hij beantwoord met „neen". Minister Cramer zei niet gezegd te hebben, dat er een bataljon klaar staat om naar het Midden- Oosten te worden gezonden. Door de ontploffing van een tijdbom in het „Acropole Hotel" te Nicosia, waarin de Britse politie haar kwartier heeft, is dinsdag aanzenlijke schade aangercht. Er werd echter niemand gedood of gewond. De helse machine was onder het bed van een Britse amb tenaar geplaatst. Eind juli ont plofte er een bom op de daktuin van dit hotel. Te Lanarca werd een Britse soldaat door schoten van opstan delingen gewond. Hij is later in het ziekenhuis overleden. In het dorp Akaki, 20 kilometer ten westen van Nicosia, werd een Grieks-Cypriotische boer bij een aanslag gewond. Vier Grieks-Cyprioten werden dinsdag elk tot vijftien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Zij hadden (bekend wapens en muni tie te hebben vervoerd. De Suezkanaalmaatschappij heeft dinsdag te Parijs meege deeld, dat zij hEiar niet-Egyptisch personeel opdracht heeft gegeven na 1 september te blijven werken, indien nodig tegen zijn wil. Er is geen nieuwe termijn vastgesteld. Achtereenvolgens hielden Ba ron dr Manuel A. Chavez, Sir Zafruliah Khan en dr. Albert de Smaele, de drie voorzitters der conferentie, een toespraak, resp. in de Spaanse, Engelse en Franse taal. Prof. dr. F. J. Th. Rutten, voorzitter van het organisatie comité en voorzitter van het co mité van voorbereiding, sprekend in de Duitse taal, schetste ten slotte in het kort de totstand koming dezer conferentie, de medewerking van rijk, provincie en gemeente, om met een over zicht van het programma te be sluiten. De bedoeling heeft bij de organisatie voorgezeten, het aan tal deelnemers tot ten hoogste 200 te beperken, om deze confe rentie meer een werkconferentie te doen zijn. Om half twaalf was het grote ogenblik aangebroken, dat de Koningin luide toegejuicht, het spreekgestoelte betrad. Zij was gekleed in een blauwgroene tail leur en droeg een hoed in dezelf de kleuren en een lichtbruine bontstola. Met rustige stem en zacht hield zij haar rede in het Nederlands. Koningin Juliana zeide o.m.: „Weliswaar kan het vreemd schijnen, dat men een bijeen komst als deze moet organiseren over een zo elementaire levens- Bij de aanvang van de middag zitting van de internationale con ferentie inzake menselijke ver houdingen miste Prins Bernhard, die reeds achter de bestuurstafel Was gezeten, zijn map met con gresstukken. Zijn secretaris, dr. F. A. de Graaff, beijverde zidh de actetas van de Prins, waarin de congresmap moest zitten, uit de auto te halen. De auto was evenwel door de chauffeur, die in de omgeving een kopje thee was gaan drinken, afgesloten. Één der Nijmeegse agenten ging ijlings op zoek naar de chauffeur, die spoedig gevon den was. Bij opening van de tas, die thans uit de auto kon worden gehaald, bleek er evenwel geen congresmap aanwezig. Één der ordecommissarissen herinnerde zich daarop, dat er des morgens een map in de blau we zaal was gevonden. Daar ook de ambassadeur van Mexico zijn map had laten liggen, verkeerde men in de mening dat het de zij ne was. Daarom werd hij afgege ven in hotel „Berg en Dal". Het hotel werd nu gebeld. De konink lijke auto snelde op weg naar Berg'en Dal om de map te ha len, maar de eigenaar van het hotel had inmiddels reeds een auto naar „De Vereniging" ge stuurd met de map, die daarna spoedig in het bezit van Prins Bernhard was. De koninklijke hofauto, die de auto van het hotel had gekruist, kwam evenwel niet meer terug. De bestuurder moest onderweg plotseling uitwijken voor een van rechts komende auto, die aanvan kelijk stopte, maar daarop weer verder reed. De chauffeur van de hofauto week uit, waarbij de auto tegen 'n boom terecht kwam en zwaar werd beschadigd. De Koningin is na afloop van de conferentie met een andere hofauto naar Den Haag vertrok ken. De Prinsessen Margriet en Ma rijke zijn van hun vakantie in Zwitserland teruggekeerd. Zij kwamen maandagavond in gezel schap van haar verzorgster mej. A. Broers op het vliegveld Schip hol aan. TIJDELIJK REGEN VANUIT HET ZUIDWESTEN Een randstoring van een de pressie boven de Britse eilanden die dindsdag boven ons land een zuidwestelijke luchtstroming in stand hield, veroorzaakte enkele buien die plaatselijk van onweer vergezeld gingen. In Valkenburg bij Leiden viel de grootste hoe veelheid regen in de periode van 's ochtends 7 tot 's avonds 7, n.l. 8 mm. i Doordat ook opklaringen voor kwamen kreeg de zon de gelegen heid de temperaturen tot om streeks 17 graden te doen oplo pen. Dinsdagavond had het regen- gebied van een nieuwe depressie die over de Golf van Biscaye naar het noordoosten trok, het Kanaal en de Engelse zuidkust bereikt. Het breidde zich langzaam verder in noordoostelijke richting uit. In verband daarmede zal er vandaag veel bewolking zijn met enige re gen die in het noordoosten van het land later komt en daar waarschijnlijk van minder beteke nis zal zijn dan in het zuidwesten. De wind die in de zuidhoek blijft neemt daarbij toe tot matig of vrij krachtig, terwijl in het tem- peratuursverloop weinig verande ring komt. Nadat zij maandag haar intrek had genomen in haar studenten kamers aan het Rapenburg te Leiden, heeft Prinses Beatrix dinsdag de traditionele eerste jaarsdag bijgewoond. Deze dag brengt de nieuw aankomende stu denten tezamen en in contact met hoogleraren, leden van de weten schappelijke staf en studenten organisaties. De eerstejaarsdag werd inge leid door een plechtigheid in de Pieterskerk, tijdens welke de rec tor magnificus, prof. dr. A. E. Arkel, de nadruk legde op de plichten van de student, die voor hem zwaarder moeten wegen dan de rechten. De student dient zijn bevoorrechte positie, die hij niet medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Zuidelijke wind. Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Zuidoost. DONDERDAG 6 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 2.25 2.43 Terneuzen 3.00 3.18 Hansweert 3.40 3.58 Walsoorden 3.50 4.08 ZON VfAA^ op onder op onder Sept. 6 6.02 19.18 8.21 19.31 7 6.03 19.16 9.40 19.57 8 6.05 19.13 10.57 20.25 6.07 19.11 12.08 20.59 10 6.08 19.09 13.14 21.38 aan eigen prestaties, maar meer aan toevallige omstandigheden te danken heeft, dienstbaar te ma ken aan de persoonsvorming, die hem in staat zal stellen metter tijd tot heil van zijn medemens en de menselijke samenleving te werken. Prinses Beatrix woonde ook de andere bijeenkomsten van de eer stejaarsdag bij, waarbij een ge meenschappelijke lunch en de voorlichtingsbijeenkomsten, die faculteitsgewijze gehouden wer den. Prinses Beatrix neemt deel aan de donderdag a.s. beginnen de novicatentijd van de vereni ging van vrouwelijke studenten te Leiden. Zij zal daarna sociolo gie studeren en een juridische scholing doormaken. Het staat nog niet vast of zij tijdens haar studie, waarvan de duur voorlo pig geschat is op drie jaar, exa mens zal afleggen, waartoe zij op grond van het eindexamen van het Baarns lyceum gemachtigd is. Vermoedelijk zal zij niet een vol ledige sociologische studie kun nen volgen, omdat zij voornemens is haar representatieve taken als kroonprinses te blijven verrich ten, zodat het voor haar vrijwel ondoenlijk zal zijn zich volledig op de studie te concentreren. Bij de gelijktijdig met haar aan komende vrouwelijke Leidse stu denten bevindt zich ook haar bes te vriendin, jvr René Roëll, die gelijktijdidg met de Prinses slaag, de voor het eindexamen. Jvr Roëll zal in Leiden haar intrek nemen in hetzelfde huis als Prinses Bea trix. Ook haar eindexamengeno ten mej. M. A. Sprenger van Eijk en mej. A. Hasselev Kirehper be ginnen thans een academische studie te Leiden. Prinses Beatrix streeft ernaar, haar studietijd zoveel mogelijk als gewoon studente door te maken en zij vertrouwt er in hoge mate op, dat de Leidse gemeenschap haar de vrijheid zal laten inder daad als studente in plaats van als prinses in de sleutelstad te verblijven.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1