^Tlcc, óteecló ópannincf ron dS uez De kernproeven in de Sowjet-Unie Koudste augustus sedert eeuwen laiiiuisiiiiin HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De kabinetsformatie Griekenland Cyprus en de kwestie Persconferentie van president Eisenhower Intrekking biljetten van f 10,- Foster Dulles zal bijeenkomst van Navo-raad niet bijwonen ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3858 Menzies heeft de leiding Verkiezingsstrijd begonnen „Vreedzame oplossing" voor Birmaans-Chinees grensgeschil Oliebron in Perzië Het verbod van de communistische partij in W est-Duitsland model 1945e en model 1949 Reusachtige ontploffingen op de zon. Mijnramp in Tsjecho-Slowakije Britse troepen en militaire uitrusting naar Malta Zomer was zeer koud. ■fce. Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pei maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzénding advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. jyE SUEZKANAAL-CONFERENTIE te Londen heeft een beter ver- loop gehad dan algemeen werd verwacht. Zij is niet tot een vol komen eenstemmig besluit gekomen, al heeft zij wel eenstemmig erkend, dat een internationale waterweg als die van Suez interna tionaal toezicht behoeft. Zelfs Sowjet-Rusland, welks nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof zich ook in zijn spreken heel wat hoffelijker toonde dan Molotow, heeft dit erkend, zonder er andere soortgelijke verbindingen als bijv. de Turkse zeestraten, het Panama-kanaal, het Noord Oostzeekanaal bij te halen. Maar verlangt de groep der meerderheid van 17 landen, waarbij Spanje zich op het laatste ogen blik aansloot, dat het niet bij controle blijven kan, doch preventief nodig beheer, dient te worden geschapen, de overige vier zijnde Rusland, India, Indonesië en Ceylon achten zulk beheer niet in overeenstemming met Egypte's souvereiniteit, die ook het Westen geen geweld wil aandoen. India, ondanks eigen scheep- vaartbelangen, trad meer nog dan Rusland als verdediger van Nasser op. Het verlangde, dat niet' slechts de resolutie van de meerderheid officieel ter kennis van Nasser zal worden gebracht, maar ook die van de minderheid. Tenslotte werd, nadat India's gedelegeerde Menon blijkbaar niet .in overeenstemming met Nphroe vertragingspolitiek had toegepast, een commissie van vijf uit de meerderheid aangewezen, die met Nasser zal onderhande len. De informateur prof. mr De Gaay Fortman heeft gisteroch tend een onderhoud gehad met de demissionaire ministerpresident dr W. Drees op het departement van Algemene Zaken. Dit o nier- houd heeft van kwart vóór tien tot kwart vóór elf geduurd. De informateur heeft de heer J. van Tilburg, gouverneur van Suriname, verzocht per snelste gelegenheid naar Nederland te komen teneinde hem in verband met de kabinetsformatie te raad plegen. De heer Van Tilburg ver trok gisteren van Suriname naar Curacao, waar hij op een aanslui ting wacht. Hij hoopt zondag avond in Nederland te arriveren. De heer Van Tilburg is, voor hij geroepen werd tot zijn ambt in Suriname, wethouder van Rot terdam en lid van de Eerste Ka mer geweest. Hij had zitting voor de P.v.d.A. De woordvoerder van de infor mateur zeide desgevraagd er geen mededeling over te kunnen doen of er verband bestaat tussen het onderhoud met dr Drees en het verzoek aan de heer Van Tilburg om naar Nederland te komen. Naar de woordvoerder ver klaarde heeft prof De Gaay Fort man de laatste hand gelegd aan zijn ontwerp program. Over een punt is hij het advies van dr Van den Berge, de staatssecretaris van Financiën, nog wachtende. Na het onderhoud van gister morgen met de minister-president dr W. Drees in het ministerie van Algemene Zaken heeft de infor mateur in „het torentje" ontvan gen prof. dr L. J. C. de Beaufort. Daarna heeft hij een bespreking gevoerd met de heer J. M. Kive- ron, secretaris-generaal van het ministerie van Overzeese Rijks- de/en. De informateur heeft vrijdag middag om half vijf een bezoek gebracht aan de minister van Staat, mr J. H. R. van Schaick. Hedenmorgen vroeg hoopt prof. De Gaay Fortman om 10.00 uur op het torentje te ontvangen de gevolmachtigde minister mr dr R. H. Pos en om 11.30 uur de ge volmachtigde minister W. F. M. Lampe. MENZIES, de Australische pre- mier, heeft de leiding van deze commissie; Amerika, Zweden, Iran en Ethiopië maken deel er van uit. Het ging om de resolutie Dulles tegenover die van India en vermoedelijk niet zonder opzet is Amerika de enige van deze vijf die uitgesproken krachtig aan de discussie heeft deelgenomen. Turkije, sprekende ook namens Pakistan en Perzië, sloot zich da delijk heel wat resoluter bij de Westelijken aan dan Spanje, welks buitenlands beleid sterk op de vriendschap der Arabische lan den is ingesteld. Irak sprak wei nig of niet, maar stemde mede met de Westelijken. De krachtige positie die het Egypte van Nasser in het Midden- Oosten heeft zolang geen geweld tegen hem wordt gebruikt, is tot dusverre niet aangetast. Maar aan de andere kant heeft de Wes telijke wereld -met meer dan ver wachte politieke energie en di plomatieke kracht een resultaat behaald, dat andere nationalis tische staten kan te denken ge ven. Het zou nog meer hebben kun nen bereiken, indien hetniet zo geïmproviseerd had moeten ge schieden. En ook na Londen, welks resolutie toch tastbare in houd heeft, zetten Engeland en Frankrijk hun maritieme voor zorgsmaatregelen voort, zij het met minder ophef naar buiten. Nasser heeft blijkbaar niet zonder aarzelen, toegestemd in een ont moeting met de commissie van vijf. De reeds genomen economische maatregelen en financiële druk gaan onverminderd voort en een afsluiting van het kanaal zou op Egypte zwaar drukken. Nasser zeide, dat als de Franse en Engelse loodsen hun post ver lieten, hij een regeling zou treffen die Franse en Engelse schepen pas na alle anderen aan de beurt zou doen komen. Deze loodsen, in de loop der laatste jaren reeds on derwerp van Egyptische wille keur, staan op het eerste sein ge reed om te vertrekken. Moeilijkheden ALS NASSER dit vertrek wil foe- letten, komen vanzelf de moei lijkheden op hem los. Gaan ze weg, dan zijn er maar enkele Egyptenaren, die de grote scha pen van 20.000 ton en meer kun nen geleiden. Als dan bovendien het onderhoud van 't kanaal min der wordt verzorgd, dan loopt de hele scheepvaart vast. En voor Egypte zijn de inkomsten op het tegenwoordig peil wel nodig. Het westen heeft ongetwijfeld grote oliebelangen in de Arabi sche staten, maar deze zelf kun nen de olie inkomsten evenmin missen. Het is jammer, dat de rust, die over Cyprus scheen te zijn geko men, vermoedelijk weer verdwe nen is. In antwoord op de eenzijdi ge Eoka wapenstilstand is nu door sir John Harding afgekon digd, dat Cyprioten, die de wa pens neerleggen hebben te kiezen tussen evacuatie naar Grieken land of opsluiting in een concen tratiekamp totdat hun zaak is onderzocht. De Engelsen blijken in het bezit van documenten, waaruit blijkt, dat aartsbisschop Makarios niet slechts de steun van de Eoka was, maar oprichter ervan en animator van de terreur,, die met christelijke beginselen in scherpe strijd is, zolang niet de godsdienst zelf wordt bedreigd. Het gaat Engeland beter in Malakka en het land der Mau Mau's; Frankrijk echter onder vindt de gevolgen van Moslem's nationalisme in Noord-Afrika. In Tunis zijn ingrijpende hervormin gen aan de orde. In Algiers nu weer terreur in de nabijheid dei- steden, zelfs van de hoofdstad Algiers. En in Marokko tracht de fanatieke Istiglal de macht ge heel in handen te krijgen. Daartoe zijn de Istiglal-ministers afgetre den, die op deze wijze hopen het gematigde Nationale Verbond bui ten te sluiten. De sultan voelt er niet voor en wil het tractaat met Frankrijk eerlijk nakomen. Maar zal hij daartoe de kracht hebben? IN AMERIKA is nu, aangezien de twee grote conventies zijn geëindigd, de verkiezingsstrijd be gonnen. In Chicago werd, on danks, wellicht tengevolge, van het onhandig optreden van Tru man, Stevenson reeds in de eer ste ronde met zeer grote meerder heid candidaat der democraten voor het presidentschap. Hij liet de keuze van de candidaat voor het vice presidentschap aan de conventie over, die na drie ge spannen stemmingen haar keuze deed vallen op Kefauver. De eenheid der democraten bleek ook uit het verkiezingspro gram, dat ten aanzien van het ne- gervraagstuk een middenweg be wandelt die het zuiden tevreden stelt en het noorden niet teleur stelt. Al was er bij de republikei nen evenveel kermis en ander lawaai als bij de democraten, in San Francisco was de stemming zo mat, dat tegen alle traditie in, president Eisenhower er kwam op de dag voorafgaande aan zijn candidaatstelling om wat leven in de brouwerij te brengen. Hij werd als verwacnt bij accla matie gekozen en levendig toege juicht. Al heette zij ook open, de candidatuur voor het vice presi dentschap stond onder de druk van het partijbestuur. Dus werd Nixon gekozen en kwam Stassen voor zijn oppositie verontschuldi ging vragen en zelfs Nixon aan bevelen. Het republikeins programma bevat vrijwel dezelfde punten als het democratische; het stelt al leen de zaken wat anders en is noga] breedsprakig inzake „suc cessen" in de buitenlandse poli tiek. Maar menig Amerikaan van de kleurloze middenstaf en zelfs van de republikeinse partij vraagt zich af of niet Nixon op Eisenho wer's ticket een te zware belas ting is. VAN DER MANDERE. De bevelhebber van het Bir- maanse Thaileger, generaal Jira Vichit Songgram, heeft vrijdag in Manilla verklaard dat Birma en communistisch China overeen zijn gekomen hun grensgeschil „op vreedzame wijze" te beslechten. De generaal, die per vliegtuig in Manilla aankwam voor de ope ning van de Zoava conferentie te Baguio (maandag a.s.) getuigde dat de gewraakte „invasie" van communistische troepen in Birma niet langer een ernstige zaak is. De generaal zei dat de Birmaan- se regering de Chinese minister president Tsjou En Lai heeft uit genodigd in december een bezoek te brengen aan Birma om de me ningsverschillen bij te leggen. In een Perzisch gebied, bekend als „Alborz Five" spuit een nog niet geëxploiteerde oliebron sinds zondag een straal olie van 60 meter hoogte. Het verkeer in de richting van de bron is omgelegd en militaire hulpploegen controleren het be treffende gebied. De Perzische regering heeft de hulp ingeroe pen van Myron Kinley, een be kende bestrijder van olie-branden uit de Ver. Staten, die de olie stroom moet zien te stuiten en Perzië daarmee een verlies van ongeveer 160.000 dollar per dag moet helpen besparen. De Griekse afgevaardigde bij de Ver. Naties, Palamas, heeft vrijdag in New York verklaard, dat hij binnenkort instructies uit Griekenland verwacht om te pro testeren tegen het huisarrest dat is opgelegd aan de bisschop van Kitium, de waarnemende leider van de Orthodoxe Kerk op Cy prus. Hij zei, dat het protest tegen deze Britse maatregelen aan alle V.N.-leden en de secreta ris-generaal, Hammarskjoeld, zal worden gezonden. Vrijdag heeft Palamas in een brief aan Hammarskjoeld ver klaard, dat Griekenland meer dan ooit van plan is de kwestie- Cyprus voor de algemene ver gadering van de Ver. Naties, die in November bijeenkomt, te brengen. Griekenland wenst een diepgaande bespreking van het vraagstuk. Palamas verklaarde voorts in zijn brief, dat de Brit ten de Cyprioten een „schande lijk ultimatum" (overgave van de verzetslieden) hadden gesteld in plaats van profijt te trekken van het bestandsaanbod van de EOKA, de Grieks-Cyprische ver zetsbeweging. De verzetsbewe ging heeft de Britse eis „met ver ontwaardiging verworpen'' en de strijd hervat, aldus de Griekse afgevaardigde. Atoomproef in de Sowjet-Unie. President Eisenhower heeft gis teren op zijn persconferentie ver. klaard, dat men donderdag in Siberië een nieuwe en grotere atoomproef heeft genomen. De president wist nog niet, hoe zwaar de ontploffing is geweest. De Amerikaanse deskundigen zijn nog niet met hun berekeningen klaar. De president kritiseerde de ge heimzinnigheid, waarmee de Rus sen hun kernproeven omhullen. Inmiddels heeft het officiële Sowjet-persbureau „Tass" bekend gemaakt, dat op 24 en 30 augus tus kernproeven zijn gehouden in de Sowjet-Unië. Gezegd wordt, De Westduitse regering heeft de communistische partij van de Sowjet-Unie vrijdag beschuldigd van „grove inmenging in West duitse binnenlandse aangelegen heden" in haar onlangs uitgege ven verklaring over het verbod van de Westduitse communisti sche partij. In de Westduitse ver klaring, die door een woordvoer der van de regering op een pers conferentie werd voorgelezen, wordt de opvatting van de Rus sische communistische partij, dat het verbod een verdere stap op de weg naar de macht van het agressieve militairisme betekent, verworpen. De communistische partij van de Sowjet-Unie, zo heet het in de Duitse verklaring, zou er verstandig aan doen de consekwenties te trekken uit de veroordeling van de Stalin-cul- tus op het gebied van haar bui tenlandse politiek en vooral wat betreft haar behandeling van de Russische zóne van Duitsland. Overeenkomstig artikel 14 van de bankwet 1948 roept de Neder- landsche Bank N.V. krachtens machtiging, haar verleend bij Koninklijk Besluit van 8 augustus 1956, no 26, 'mits deze de houders der door haar in omloop gebrach te bankbiljetten van 10, model 1945e en model 1949, waarvan de uitgifte aangekondigd en een uit voerige beschrijving gegeven werd in de Nederlandse Staats courant van 3 december 1947, no 234, respectievelijk 18 februari 1952, no 34, op om deze biljetten vóór 1 maart 1957 ter verwisse ling aan te bieden bij haar hoofd- bank, haar bijbank te Rotterdam, haar agentschappen of haar cor respondentschappen. De bankbiljetten van beide mo dellen vertonen aan de voorzijde de beeltenis van Koning Willem I. De bankbiljetten van model 1945e zijn gedateerd 1 mei 1945 en diagen de handtekeningen van mr L. J. A. Trip (president) en van mr J. Westerman Holstijn (secretaris). De achterzijde van deze biljetten vertoont een af beelding van het mijngebied Lim burg. De bankbiljetten van model 1949 zijn gedateerd 4 maart 1949 en dragen de handtekeningen van dr M. W. Holtrop (president) en van prof. mr A. M. de Jong (se cretaris). De achterzijde van deze biljetten vertoont een reproduk- tie van het schilderij van Jacob van Ruisdael getiteld „Molen bij Wijk bij Duurstede". De Nederlandsche Bank vestigt er, onder verwijzing naar artikel 14. vierde lid, van de Bankwet 1948, met nadruk de aandacht op, dat van 1 maart 1957 af genoemde bankbiljetten alleen nog maar bij haar hoofdbank te Amsterdam (kantoor Herengracht 461463) zullen worden verwisseld, nadat bij onderzoek is gebleken, dat aan de aanvrage tot verwisseling re delijkerwijze behoort te worden gevolg gegeven. dat deze en de nog te nemen proe ven gedaan worden „ter verbete ring van kernwapens en voor de ontwikkeling van nieuwe typen". Het Suez-kanaal. De president las een verklaring voor, waarin hij zegt dat er blijk baar een misverstand tussen hem en president Nasser van Egypte bestaat over het woord „interna tionalisatie" (Nasser heeft gepro testeerd tegen de uitlating van Eisenhower, op woensdag jl., dat het Suez-kanaal bij het verdrag van 1888 is genationaliseerd.) De Amerikaanse president ver duidelijkte zijn woorden nu al dus: „Het verdrag van 1888 geeft vele landen bij voortduring rech ten in en op het Suez-kanaal. Na tuurlijk betekent dat niet, dat deze landen eigenaars van het ka naal zijn. Het betekent, dat krach tens het verdrag Egypte deze rechten van andere landen niet in gevaar mag brengen, nu niet en ook in de toekomst niet". „Wat dus het gebruik van het kanaal betreft", aldus Eisenho wer, „is het geïnternationaliseerd. Twee dagen geleden sprak ik de hoop uit, dat het voorstel van 18 landen voor alle betrokkenen aanvaardbaar zou blijken. In die verklaring zei ik, dat het voorstel de soevereiniteit van Egypte ten volle eerbiedigt". Op de vraag wat hij dacht van de Franse troepenbewegingen in verband met de kanaalcrisis, zei de president, dat hij geen com mentaar wil geven op de hande lingen van anderen. Wat de Ame rikanen betreft, zij zijn vastbeslo ten om op alle mogelijke manie ren te trachten het geschil langs vreedzame weg tot oplossing te brengen en zij geloven, dat zo'n oplossing mogelijk is. Op de zon hebben zich vrijdag middag reusachtige ontploffingen voorgedaan op een gebied dat vijf maal zo groot was als de aarde. De kracht van de ontploffingen, die waargenomen zijn door prof. Waldmeyer van het Zwitserse ob servatorium te Arosa, was zo groot als die van een miljard atoombommen. De radioverbin dingen op de korte golf zijn vrij dagmiddag door de ontploffingen, die zich tussen 13.26 uur en 16.00 Nederlandse tijd voordeden, ge stoord geweest. Het Russische persbureau Tass heeft bekend gemaakt, dat op 24 en 30 augustus in de Sowjet-Unie kernproeven zijn gehouden. Het doel van deze en de nog te nemen proeven is de verbetering van kernwapens en de ontwikkeling van nieuwe typen voor foewape ning van diverse takken van de strijdmacht. Er wordt bij gezegd, dat in de Sowjet-Unie de atoomproeven in de regel op grote hoogte worden genomen, waardoor minder radio actieve stof de aarde bereikt. Om die reden wordt ook de kleinst mogelijke hoeveelheid werkzame stof gebruikt. Tass is gemachtigd in verband met deze proeven het volgende te verklaren: „De Sowjet-Unie, ge leid door haar vredespolitiek, heeft bij de Verenigde Naties her haaldelijk een absoluut verbod op atoom- en waterstofwapens voor gesteld. In het voorjaar van 1956 heeft de Sowjet-Unie voorgesteld dat de landen die over kernwapens (beschikken, zich verplichten de proeven met deze wapens te sta ken, 'onafhankelijk van het be reiken van overeenstemming over andere ontwapeningsproblemen. Een dergelijke overeenkomst zou de eerste stap kunnen zijn naar het verbod en de vernietiging van atoomwapens kunnen bijdragen tot vergroting van het vertrou wen tussen de staten. Staatslied den van de Ver. Saten spreken, doelend op de Sowjetrussische atoomproeven, over de noodzake lijkheid van internationaal toe zicht op de atoomenergie. De Sowjet regering is van mening, dat geen ibepaald controlesysteem voor kernproeven nodig is, omdat de huidige technische middelen het gemakkelijk maken een atoomproef, waar ook ter wereld, te ontdekken". GARANT! OP D€ VERING ULXGIf ABKIUEN TE ZEVENBERGEN KONING BOUDEWIJN OP BEIS. „Belga" verneemt uit goede bron, dat koning Boudewijn het land voor enkele dagen heeft ver laten. „AFP" verneemt, dat koning Boudewijn naar Spanje is vertrok ken. „Het is echter bekend", zo gaat de verklaring van Tass verder, ,dat het voorstel van de Sowjet- regering en het voorstel tot een verbod van kernwapens niet de steun van de Ver. Staten en een aantal andere Westelijke staten heeft. Het is ook bekend dat door de Ver. Staten en Engeland dit jaar kernproeven zijn genomen. De Sowjet-regering moet die omstandigheden in aanmerking nemen en is in het belang van haar veiligheid gedwongen grote aandacht aan kernwapenproeven te (besteden. Niettemin is de Sowjet-regering van plan ook in de toekomst haat- pogingen om tot een internatio naal akkoord over een algeheel verbod op de produktie, het op slaan en het gebruik van kern wapens te komen, niet te vermin deren. Ook zal zij blijven streven naar een verbod op proefontplof- fingen van deze wapens. Tevens zet de Sowjet-regering het werk op het gebied van atoomenergie voor vreedzame doeleinden zo krachtig mogelijk voort". De mijnramp te Marcinelle In de nacht van donderdag op vrijdag zijn de stoffelijke over schotten van 21 bij de mijnramp van Marcinelle om het leven ge komen mijnwerkers geborgen. België dankt voor de hulp bij Marcinelle De Belgische ambassadeur heeft donderdag een bezoek aan minis ter Luns gebracht en hem de dank van de Belgische regering overgebracht voor alle hulp en sympathie van het Nederlandse volk bij de ramp van Marcinelle. Vier 'mijnwerkers zijn vrijdag omgekomen bij een brand in de Stalingrad-mijn in het bekken van Most in het noorden van Bo- hemen. Een aantal mijnwerkers had brandwonden opgelopen of was bedwelmd geraakt. Na enke le uren slaagde men erin de brand zodanig te beperken dat de arbeid in het overige deel van de mijn kon worden voortgezet. Vijf in Engeland gereviseerde tanklandingsvaartuigen zijn vrij dag in de Maltese haven La Va- letta, tevens hoofdstad van het eiland, aangekomen. Een Brits oorlogsschip, dat commandotroepen naar Malta heeft overgebracht, is vrijdag weer naar Engeland vertrokken. Men wilde van officiële zijde niet mededelen, of de oorlogsbodem nog meer Britse troepen naar het Middellandse Zeegebied zal over brengen. Een woordvoerder der Ameri kaanse ambassade te Parijs heeft medegedeeld dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles de bijeenkomst, die de permanente NAVO-raad vol gende week in de Franse hoofd- stal zal houden en waarop over het Suez-kanaalvraagstuk zal worden gesproken, niet zal bij wonen. De Verenigde Staten zullen op de bijeenkomst door de perma nente Amerikaanse vertegen woordiger bij het NAVO-hoofd- kwartier, George Perkins, wor den vertegenwoordigd. HOE koud augustus wel is ge weest, blijkt uit het feit dat de gemiddelde temperatuur te De Bilt slechts 14.0 graden bedroeg, terwijl de normale waarde 16.7 graden is. Daarmee is deze maand de koudste augustus se dert 1714, meer dan twee eeuwen geleden dus. Van de 31 dagen die de maand telt, waren er slechts twee een weinig warmer dan normaal. Zo merse dagen kwamen in De Bilt dan ook niet voor, wèl kwam in het zuiden van het land de tem peratuur plaatselijk op één of twee dagen boven 25 graden. Het aantal uren zon bedroeg te De Bilt 154 tegen 192 normaal, dus een tekort van gemiddeld een uur per dag. Regen is er zeer veel gevallen, vooral in het westen van het land. Overal zijn de neer slaghoeveelheden boven normaal, hoewel er in de zuidelijke provin cies en ook in Twente plaatselijk belangrijk minder regen is geval len dan elders. DE gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden juni, juli en augustus bedraagt te De Bilt 14,4 graden Celcius tegen 16,4 graden normaal. Sedert 1907 toen de gemiddelde temperatuur 14,3 graden bedroeg, was de zo mer niet meer zó koud geweest. Opmerkelijk klein is het aantal zomerse dagen: in De Bilt be draagt dit in het tijdvak van mei tot en met augustus sléchts 3 tegen 22 normaal. In het waarnemingsstation te Maastricht kwamen 13 van zulke warme dagen voor, in die te Den Helder, op Terschelling en op Marken echter geen enkele. Het aantal uren zon was te De Bilt 428 tegen 615 normaal, se dert 1907 toen 393 uren zon wer den geregistreerd, was de zomer niet meer zó somber geweest. Zelfs de zomer van twee jaar ge leden is in dit opzicht nog over troffen. Wat de regen betreft kan wor den gezegd dat over het alge meen de zomer van 1954 nog nat ter is geweest maar er zijn plaat selijke uitzonderingen. Zeeland was wel de minst natte provincie. In De Bilt regende het in totaal 197 uren, dit is gemiddeld dus ruim twee uren per dag. In de drie zomermaanden van 1954 re gende het in totaal drie uren min. der. Het normale aantal uren regen bedraagt te De Bilt 88. Óver de regen elders in het land zijn de definitieve gegevens nog niet be schikbaar. De laatste dag van de maand augustus bracht wat de tempera turen betreft slechts een aanvul ling van de reeks van koude da gen die in deze maand zijn voor gekomen. De hoogste maximum temperatuur werd vrijdag in De Bilt gemeten en bedroeg daar 17 graden. Op alle andere stations was de hoogste stand van het kwik nog 1 of 2 graden lager dan deze waarde. Buien van enige betekenis zijn echter op geen enkel waarne mingsstation gevallen. Er lag na melijk vrijdag een rug van hoge druk boven Nederland, die ook voor flinke zonnige perioden zorg de. In Frankrijk en Spanje daaren tegen stond het weer in het teken van een aldaar aanwezige depres sie die regen en hier en daar on weer veroorzaakte. De depres sie trekt langzaam in noordooste lijke richting en zal heden het weer in ons land bepalen. In ver band hiermee wordt weer veel be wolking en plaatselijk regen ver- wacht. De wind zal tot matig of krachtig toenemen uit noordoos telijke richting. In de temperatu ren komt nog steeds niet veel ver andering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot zaterdag avond. Weinig verandering. Veel bewolking met plaatselijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk nu en dan har-, de, wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in tempera tuur. ZONDAG 2 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0A0 0.50 n.m. 11.34 12J» 12.49 12.59 MAANDAG 3 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.08 0.43 1.23 1.33 n.m. 12.29 1.04 1.44 1.54 r- P; i- A; D !d- )d, im ïe- sie er rs tor an II.- 5 zal de te er- ipi- ge- ur- am iris che rde >eg Dri ll ts I:a- I rs" li. rei -G- Li. an- er lin- 'tijd ling and va- aan- zer- ral- 13d- ZON op onder Sept. 2 5.55 19.27 3 5.57 19.25 MAAN op or.der 2.47 4.11 17.51 18.19

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1