Nijvere studie in Rusland Voorlopige hechtenis en ziekengeld De Wereld van week tot week Het leven in de Sowjet-Unie: D N 1 Sowjetrussische spionnage in de Verenigde Staten VULPENNEN H De «13e augustus affaire» Roeslan Abdulgani zal rapport uitbrengen bij speciale staatscommissie Wat brengt de Radio? TWEEDE BLAD Vrijdag 31 augustus 1956 11e jaargang no. 3857 De rassenscheiding in Alabama De geheimzinnige dood van Britse vrouwen. Aangemerkt als gevangenis Onbillijk Arthurine Lucy niet naar de universiteit van Alabama. DE ARRESTATIES IN EGYPTE. NAASTING VAN SUEZK AN AAL AL IN 1954 VOORBEREID? Kabinetpiet Ook daar Harder Privé stierengevecht Vreemd? Dienstingang Prijs Huis Télécandys Ammoniak Paard RIJE ZE E Sowjet-Unie is een land, waar 120 talen worden gespro- J ken en waar evenzovele nationale verschillen het leven in de verscheiden windstreken een andere kleur geven. Een dine draagt echter overal in de Unie hetzelfde stempel: wat gedaan wordt voor de vorming van de jeugd tot een goede staatsburgerlijke houding in de zin der Sowjet-ideologieen voor haar opleiding tot het bekleden van belangrijke func- ties in het alles omvattende staatsapparaat. Overal in het land ontmoet men een honger naar weten schap en een drang naar gespecialiseerde opleiding. Zij wordt de nieuwe garde reeds vanaf haar prille jeugd m de pionierskampen en „cultuurpaleizen" ingepompt en zij strekt zich door middel van vaak geïmproviseerde spoed cursussen ook tot de oudere generatie uit. Geen kosten en inspanningen zijn de Sowjet-staat blijkbaar te veel om het kader van specialisten, waarop haar groeien de industriële apparaat moet steunen, zo snel mogelijk uit te breiden. IET voor niets krijgt men bij het betreden van Moskou's monster-universiteit dezelfde in druk van een welhaast verkwis tende overdaad als bij het afdalen van de lange roltrappen van een metro-station. Overal waar wij met officiële lieden over deze on derwerpen konden spreken wer den wij met miljoenencijfers be kogeld. De leiders van jeugdin- ricntmgen verzuimden nooit te vertellen hoeveel miljoen roebel de staat in deze instellingen had gestoken. Cijfers waren zelfs het ant woord toen wij in het verre en he te Tasjkent in 'n gezelschap van Tasj kent in een gezelschap van protessoren van de „Centraal- Aziatische Staatsuniversiteithet thema „vrijheid der wetenschap ter sprake brachten. Ziehier de argumentatie, waar mee onze gastheren langs onze stellingen heen redeneerden: „De 65.000 studenten van het in be volking geringe Oezbekie (7,5 miljoen inwoners) bewijzen, dat de mogelijkheden tot een vrije be oefening der wetenschap groeien. Nooit hebben wij zulk een vrijheid gekend. Of wil men soms bewe ren, dat de wetenschap vrij zou kunnen zijn zo lang slechts een paar procent der bevolking alfa- beet is"?. De vorming van een weten schappelijk kader in een betrek kelijk kort tijdsbestek was naar het oordeel van de Tasjkentse professor in de wijsbegeerte, Moe- minow, het beste bewijs, dat de universiteit voor iedere begaafde zonder financiële complicaties be reikbaar is, werd in alle gespreu ken op de voorgrond geschoven. N het palmrijke Soechoemi aan de Zwarte Zee-kust, waar toe ristenschepen uit Boelgarije en Roemenië meren en waar in de zoele avond de gondels met fak kels en bengaals vuur dobberen, ontmoetten wij een groepje van acht jonge meisjes, die in de laat ste der tien klassen van de lage re school zaten. Het waren dochters van boeren spoorwegarbeiders, een arts en een ingenieur. Zeven van de acht zeiden, dat zij zouden gaan stu deren vier voor ingenieur, drie voor arts. De studie voor inge nieur is veruit het populairst zelfs meisjes gaan vaak in die richting. Bij de medische studie domineren de vrouwen volkomen. In de polykliniek van een grpot bedrijf, dat wij in Moskou be zochten, waren 105 man van 120 artsen vrouwen. In Moskou vindt men de wil van het regiem om een breed we tenschappelijk kader te vormen versteend in de kolossale Lom sow-universiteit, het eerste der wonderen van Moskou, dat elke Westerse reiziger te zien krijgt, onverschillig of hij per trein ot per vliegtuig arriveert. Twee miljard roebel heeft het regiem er in de jaren 1949 tot 1953 aan ten koste gelegd en iede re student, die er binnen gaat is de overtuiging ingeprent, dat deze investering alleen al de vre deswil van de Sowjet-regering be Dit is een weids aangelegde stu dentenstad met 37 gebouwen en brede, bloemrijke plantsoenen, overheerst door 'n torenhuis van 32 verdiepingen. De universitaire gemeenschap werkt hier niet al leen, doch zij woont er ook. Vijfhonderd professoren en zes honderd docenten hebben hier een voor Moskouse begrippen ideale woning. Vijfduizend studen ten bewonen er voor een krats 22 roebel per maand) een gerie felijke kamer. In deze specialistenfabnek wor den thans 16000 studenten opge leid wanneer men afziet van de 600Ó jongelieden, die van hieruit in schriftelijke cursussen worden klaar gestoomd. ET aantal studerenden aan de 34 universiteiten en 770 hoge scholen van de Sowjet-Unie be droeg vorig jaar 1,8 miljoen. Meer dan de helft daarvan waren meisjes, die in alle beroepen naar leidende plaatsen klimmen. Stu denten zijn in de Sowjet-Unie in vele opzichten bevoorrecht, ten minste zolang zij op goede studie resultaten kunnen bogen. Het aantal studenten, dat op eigen kosten de universiteiten bezoekt, is minimaal. 96 Procent der studerenden genieten een toelage, die tus sen 300 en 450 roebel per maand varieert. Daarbij heeft men nog soortgelijke aanmoedigende sy stemen als ook in de fabrieken worden toegepast. Bijzonder goe de studie-resultaten worden na melijk met extra uitkeringen be loond. Efearentegen kunnen mis lukte examens de studenten hun maandgeld kosten. Voor kandida ten, die na de vijf studiejaren voor een doctorstitel willen door gaan wordt 800 roebel per maand het gemiddelde loon van een fa brieksarbeider gegeven. In veel betere doen geraakt de „intelligentsia", wanneer zij zelf gaat doceren. Dan kan zij op ho noraria van drie tot zesduizend roebel per maand rekenen. Met fabrieksdirecteuren, artisten hoge ambtenaren en journalisten beho ren de mannen der wetenschap tot de best bezoldigde krachten in de Sowjet-maatschappij. De maandelijkse salarissen van leden van het presidium van de acade mie der wetenschappen in een veraf gelegen republiek (Oezbe kie) werden met 10.000 roebel op gegeven. De president kreeg zelfs 20.000 roebel. Een voorbereiding op en een stimulans tot studie, vooral in de technische vakken ontvangt de jeugd in alle steden in de meestal zeer goed uitgeruste tehuizen der jeugdorganisaties. Het begint reeds met de „pio niers", de jongste maatjes tus sen zeven en vijftien, die men al om in het land aan hun rode hals doeken kan herkennen. Zij huizen in gebouwen die altijd de naam „paleis" dragen en die vaak ook oude paleizen zijn. De inrichting is soortgelijk in alle delen van 't land. Zo ook van de pionierskampen, die buiten de grote steden be staan. Beeltenissen van Sowjet- groten en aanmaningen tot ern stige studie sieren of ontsieren er wanden en lanen. Zeer verbreid is een oproep van Molotow: „Leve de pioniers, die houden van werk en studie, maar die ook kunnen zingen en spelen". ZELF gebouwde mechanische en elektrische installaties, minia tuur-sporen, fabrieksmodellen, zweefvliegtuigen, foto-ateliers, schildersateliers, boetseerkamers, aquaria en herbaria, leeszalen, bioscopen en sportvelden behoren tot de standaarduitrusting van deze huizen der jeugd. Alles schijnt er op te zijn gericht de jongelieden reeds zo vroeg moge lijk vertrouwd te maken met de geheimen der techniek en hun belangstelling voor verdere stu die te doen ontluiken. En overal vindt men dit alles doordrenkt met leuzen, die de jeugd de voor treffelijkheid van de Sowjetstaat moeten inpompen. Vredesleuzen spelen daarbij een grote rol. Men ziet ze hier en overal, tot in de voortreffelijk onderhouden parken, van de badplaatsen, aan de voet van de Kaukasus, waar zij tussen palmen en vruchtloze bananenbomen prijken, en tot in de steppen van Azië waar het woord „Mir" (vrede) de tractor stations der Kolchosen siert. Voor de nieuwe elite van de Sowjet- Unie heeft dit woord een magi sche klank en waar men haar ont moet, bespeurt men, dat deze leu zen een echte overtuiging hebben gewekt, dat de Sowjetstaat de vrede dient. De meerderheid van de over wegend blanke kiezers in de Ame rikaanse staat Alabama, waar veel negers wonen, schijnt liever de openbare scholen en parken if te schaffen dan negers toe te la ten. Er is dinsdag een stemming ge houden over wijzigingen van de grondwet van de staat, om de be sluiten van het federale hoge ge rechtshof, die rassenscheiding bij het openbare onderwijs en in openbare parken, zwembaden e.d. verbieden, te omzeilen. Volgens de uitslagen, van 1860 van de 2700 stem/bureaux hebben 97.093 kiezers zich voor en 62.967 tegen een grondwetswijziging uitgesproken die de ouders vrij heid van keus laat bij de vraag of hun kinderen scholen waar geen negerkinderen toegelaten worden, zullen bezoeken. Dit amendement zal de wetgevende JjET KAN VOORKOMEN, dat iemand, die ziekengeld geniet, in voorlopige hechtenis wordt gesteld. Is dit het geval dan kan het er lelijk uitzien voor hem en eventueel zijn gezin. Ook het feit, dat men na enige tijd uit de voorlopige hechtenis wordt ontslagen, brengt hierin geen verande ring voor hem. Hij is zijn ziekengeld kwijt en men spaart het ook niet voor hem op, zelfs al is gebleken dat hij totaal geen straf verdiend heeft. ER ZIJN mogelijkheden te over om een in voorlopige hechte nis gesteld persoon niet als een veroordeelde te beschouwen. Het is zelfs mogelijk dat de zaak waarvoor hij in voorlopige hech tenis werd gesteld, helemaal niet voorkomt en hij eenvoudig na enige tijd op vrije voeten wordt gesteld. Ook in dat geval kan hij geen enkel recht doen gelden op uitkering. De ziektewet zegt zonder meer, dat gedurende de tijd dat de werk vergadering van Alabama mach-1 nemer is opgenomen in een ge- tigen openbare scholen op te hef- vangenis, rijkswerkinrichting, fen en subsidie te geven aan scho- j tuchtschool of rijksopvoedingsge- len die als particuliere instituten, sticht, geen recht op uitkering waarschijnlijk zonder toelating van negerkinderen, willen blijven toestaan. Ook een maatregel die het mo gelijk zal maken dat openbare parken, speelvelden, zwembaden en gemeentelijk huizenbezit wor den verkocht of weggegeven werd door de meerderheid van de kiezers goedgekeurd. Rechercheurs van Scotland Yard hebben woensdag, i.v.m. de geheimzinnige dood van een aan tal Britse weduwen en onge trouwde vrouwen in het plaatsje Eastbourne, een onderhoud ge had met een hypnotiseur, die hun heeft uitgelegd hoe men een zelf moord door middel van suggestie kan uitlokken. De laatste dagen lopen er in Eastbourne geruchten dat de vrouwen vermoord zijn door een man, die zijn slacht offers tot zelfmoord verleidde door ze in een toestand van neer slachtigheid te brengen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Ab dulgani, zal over de zgn. „13 au gustus affaire" rapport uitbren gen aan een speciale commissie, waarin zitting hebben de eerste en tweede vice.premiers, Moham med Roem en Idham Chalid, en de minister van Justitie en Voor lichting, Muljatno en Sudibjo, de procureur-generaal Suprapto, de chef van de politie, Sukanto en andere politie-autoriteiten. De commissie zal, na de verklaring van de minister van Buitenlandse Zaken te hebben gehoord, moeten beslissen of hij al dan niet onder vraagd moet worden door het hoofdparket. Welingelichte kringen zeggen, dat Abdulgani inlichtingen aan het comité zal geven op zijn eigen verzoek, en dat hij niet verplicht was zulks te doen. Minister Muljatno verklaarde gisteren, dat naar zijn mening een minister, die deel uitmaakt van het kabinet slechts ondervraagd kan worden met toestemming van de president en het kabinet. Het onafhankelijke blad „Indo nesia Raya", dat enige weken ge leden het nieuws over het bijna aanhouden van Roeslan Abdulga ni en over de arrestatie van de voormalige minister van Voorlich ting, Sjamsuddin Sutan Makmur, wegens beschuldigingen van cor. ruptie bekendmaakte, kondigde gisteren in een artikel met een kop over de hele pagina een nieu we serie onthullingen aan over roverij en corruptie in de Indone sische hoofdstad. In een hoofd artikel dringt het blad er bij mi nister-president Ali Sastroamidjo- jo op aan zijn beschuldiging dat „zekere elementen hadden ge tracht politiek voordeel te ver krijgen uit deze affaire, die er op gericht was de regering ten val te brengen", te bewijzen. Het nationalistische ochtend, blad „Merdek^" dringt er daaren tegen sterk op aan krachtige maatregelen te nemen tegen Ab- dulgani's latsfteraars. Vice premief Mohammed Roem, die voorzitteij is vaji het speciale comité, dat i^ ingesteld naar aan leiding van de poging van het le ger de minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdulgani, te ar resteren op beschuldigingen van betrokken te zijn in de curruptie. affaire Lie Hok Tay, heeft gister morgen met de chef-staf van het leger, Nasution gesproken. Roem onthulde, dat Roeslan Abdulgani in de loop van de dag ophelderin gen aan het comité zou geven. De bijeenkomst van het comité zal eveneens worden bijgewoond door de procureur-generaal Su prapto, de waarnemend chef-staf van het leger, kolonel Subroto en de hoofdcommissaris van politie van Djakarta, Djen Mohammad. Roem zei, dat het van het resul taat van het onderzoek, dat door de commissie wordt ingesteld, af hangt, of verdere stappen zullen worden genomen. Het comité heeft de opdracht onmiddellijk verslag uit te brengen aan het kahinet en dit verslag zal in een speciale zitting van het kabinet worden besproken. Het is het plan, dat Roeslan Abdulgani zondag a.s. naar Mos kou zal vertrekken om zich bij het gezelschap van president Soekarno te voegen. b6StEHt> Over een Huis van Bewaring wordt niet gesproken en juist in dit Huis van Bewaring moet iemand die in voorlopige hechte nis wordt genomen, die tijd door brengen. Een hechtenisstraf, dit is een lichtere vrijheidsstraf dan de ge vangenisstraf, ondergaat men in een Huis van Bewaring, echter ook hij die in voorlopige hechte nis wordt gesteld, ondergaat deze hechtenis in een dergelijk ge bouw. Een voorlopige hechtenis is helemaal geen straf, het is al leen maar een middel om te voor komen, dat betrokkene zich aan een berechting zal onttrekken of bewijzen zal wegmaken. Tóch krijgt hij geen uitkering. HET IS een zeer moeilijke kwes. tie voor de rechter. Een rech ter dient derhalve uit te maken of hij het Huis van Bewaring dient te beschouwen als een ge vangenis, doet hij dit niet, dan doet hij onrecht aan de mensen, die in een tuchthuis of rijksop Er is een gerechtelijke beslis sing genomen, dat Huizen van Be waring voor de toepassing van de ziektewet als gevangenissen wor den beschouwd. Rechtvaardig kan men dit niet noemen, want daardoor worden ook mensen getroffen, die niet gestraft zijn en toch hun zieken geld kwijt zijn. MEN HEEFT al veel gedaan in het -belang van de werknemer en lijkt het ons een tekortkoming van de wetgever, dat hij in dit opzicht geen maatregelen heeft getroffen. Bekijken we deze aangelegen he id wat dieper, dan is die hele bepaling in de ziektewet onbillijk, want wij vragen ons af, waarom iemand, die in de gevangenis zit, zijn ziekengeld moet verliezen. Noch deze persoon, noch zijn ge zin eventueel behoeven toch niet nog extra een straf te krijgen. Waarom kan men niet een rege ling treffen, dat gedetineerden die kostwinner zijn, een gedeelte van het ziekengeld krijgen uitbe taald. Natuurlijk behoeft dit be drag niet betaald te worden aan de gedetineerde, maar b.v. aan degenen die voor het onderhoud zorgen van het achtergebleven gezin. Dat is een veel billijker re geling. Nu treft men veelal een onschuldig gezin, maar in elk ge val wordt betrokkene dubbel ge straft en dat kan nimmer de be doeling zijn. (Nadruk verboden.) Het 21-jarige negermeisje Ar thurine Lucy is er niet in ge slaagd toegang te verkrijgen tot de universiteit van Alabama! In februari j.l. was Arthurine toegelaten, waarop wanordelijk heden uitbraken. Het universi teitsibestuur trok daarop de toe lating in waarna mej. Lucy een gerechtelijke actie begon. Rechter Hobart Grooms van Birmingham, in Alabama, die in dertijd de universiteit had gelast voedingsgesticht zijn opgenomenhet negermeisje als de eerste stu en die ook geen recht hebben op dente toe te laten, stelde haar uitkering. Rekent hij het Huis echter nu in het ongelijk, van Bewaring wél onder de ge- Mej. Lucy had namelijk gesteld vangenissen, dan moet hij tegen- j dat de curatoren der universiteit over allen die in het Huis vanstudenten ertoe hadden aangezet Bewaring zitten, één lijn trekken wanordelijkheden te bedrijven. Op Een Britse woordvoerder in Cairo heeft woensdag meege deeld, dat de Brit James Zarb, die woensdag door de Egyptische autoriteiten is gearresteerd, wordt vastgehouden voor „de zelfde zogenaamde daden van spionnage", waarvoor de beide andere Britten, Swinburn en Pit- tuck, zijn gearresteerd. De Egyptische kolonel Hatem heeft woensdag in Cairo aan journalisten fotokopieën laten zien van een met de hand ge schreven bekentenis van James Swinburn, die maandag door de Egyptische autoriteiten gearres teerd is op beschuldiging van spionnage. en hun allemaal ziekengeld ont houden onverschillig of zij daar vertoeven voor straf, dein weljn venband met veiligheidsmaatrege len. grond van deze beschuldiging werd haar de verdere toegang tot de universiteit ontzegd. Rechter Grooms heeft thans de curatoren hierin in het gelijk gesteld. Volgens een mededeling, die een Egyptisch journalist donder dag in het Amerikaanse tijd schrift „The Reporter" heeft ge publiceerd, is de Egyptische be slising tot naasting van de Suyz- kanaal-maatschappij niet het di recte gevolg geweest van de wei gering der grote mogendheden om kredieten te verstrekken voor de bouw van de dam van As- soean, maar reeds voorbereid sedert oktober 1954. De regering Nasser zou vol gens deze journalist na dit tijd stip 'n commissie in 't leven heb ben geroepen, die ten doel had de vraagstukken te onderzoeken die zich konden voordoen bij de be ëindiging van de concessie aan de oude maatschappij in 1968. Ook Zou de Egyptische ambassade in Washington eind 1935 opdracht hebben ontvangen om bij de Ame rikaanse regering inlichtingen te vragen naar de mogelijkheid tot werving van Amerikaanse lood sen voor het Suezkanaal. In een brief aan het Ameii- Dag Hammarskjoeld, heeft be- kaanse Congres heeft het „State richt, dat Petukhov voormalige department" woensdag meege deeld, dat het de onmiddelijke terugroeping van Rositislav Slïa- povalov, Sowjet-Russische func tionaris bij 't hoofdkwartier van de Ver. Naties, verzocht heeft. Fa P. J. VANDESANDE. Shapovalov is één van beide functionarissen, tegen wie in juni beschuldigingen van spionnage zijn geuit. De andere is de direc teur van het technische hulppro gram der Ver. Naties voor Azië en het Verre Oosten, Aleksei Pe tukhov. Het „State department" deelde voorts mede, dat het de secreta ris-generaal van de Ver. Naties, staatsburgers van de Sowjet-Unie had trachtten te overreden naar de Sowjet-Unie terug te keren. Elke nieuwe aanduiding van dergelijke werkzaamheden, door Petukhov verricht, zullen „een verzoek tot ontslag uit zijn func tie bij de Ver. Naties en zijn ver trek uit de Ver. Staten ten ge volge hebben", aldus de brief van het „State department". Michael Shatov, een voormalige kapitein van het Sowjet-leger, die naar het westen overliep, heeft op 21 juni meegedeeld, dat Sha povalov en Petukhov hadden ge tracht hem te dwingen tot spion nage. Stel u voor: het is gelukt, het kabinet is er en iedereen is tevreden. Hoe dat kan? Heel eenvoudig (om niet te zeggen het ei van Columbus, in dit geval Lie[tinck), de departementen van sociale zaken en econo mische zaken zijn in tweeën gesplitst (om niet te zeggen getikt, maar het zijn tenslotte geen eieren). Aan het hoofd van de ene helften komen Rommemannen voor bene den de Moerdijk), aan het hoofd van de andere helften Dreeskerels. Inderdaad... zult u nu zeggen, die Lief- bewijzen dat hij in de Tour had gemoe ten. Ervoor moeten arbeiden En dat is de schuld van de Partij van de Arbeid, zei men vanmorgen op 't Brabantse Hei- ke. Allicht, zegt u? Inderdaad. de Rivièra. Men bood hem een riant huis aan voor drie miljoen gulden. Nee, zei de grote filmspeler, lk zoek iets dat drie kamers meer telt en twee miljoen minder kost. In afwachting daarvan heeft hij bij vrienden zijn intrek geno men. Dat een vliegtuig op een goede dag drieduizend kilometer per uur zou vlie gen, hadden we wel gedacht, het hing om zo te zeggen in de lucht, maar dat het Het slechte weer heeft ook zijn invloed op het Parijse leven: de telefoons van de regen en vacantieverzekeringsmaatschappijen staan u nief stil, de week-endtreinen tellen maar en- tinck... (Dat zeiden Romme en Drees ^e'e reizigers, de verkoop van regenmantels record op de honderd meter hardlopen ook. toen ze ervan hoorden). en iassen 1'9* dertig procent boven normaal ZOu worden verbeterd, dat komt wel wat Horecabedrijf: En het departement van wederopbouw (terwijl de verkoop van zomerjurkjes met onverwacht. Waar ligt hier de grens? Burgerpot", en volkshuisvesting? zult u zich direct een no9 hoger percentage is gedaald), de Daarover is men het nu weer niet eens. afvfcagen. Een vrouw. Een huisvrouw! zwembaden zijn er ontvolkt en de bioscopen Want als er vandaag eentiende af kan, zijn er uitverkocht gedurende de middag voorstellingen. nationale vereniging verenigd onder de mooie naam Télécandys. De schilder Picasso heeft voor de der de maal in zijn woonplaats Vallauris zijn eigen stierengevecht op het dorpsplein gehouden. Daartoe had hij drie Spaanse stierenvechters laten overkomen, een uit Madrid, een uit Barcelona en een uit Sevilla. Gelezen op het raam van een Frans .Arbeiders-restaurant. Haar plan? Een huizenfabriek. Met alle Nederlandse huisvrouwen als aandeel houdsters. Net als de huisvrouwen in Zuid-Afrika, die met hun huishoudgeld een grote Van Nelle's thee- en koffiefa- briek hebben gesticht. Thee en koffie aan de lopende band uit vrouwenhand? Dan ook huizen, heeft deze nieuwe minis ter hedenmorgen gezegd. Inderdaad Alleen het ministerie van justitie is Twee gulden bedroeg het entreegeld voor een lezing over Vijfentwintig jaar liefdadigheid, die te Vichy werd gehou den en waarvan de opbrengst bestemd was voor de leprabestrijding. Om die twee piek te besparen vroegen en kre gen tweehonderd leden van de plaatse lijke Rotaryclub van de directeur van niet in handen van Van Est gekomen, het casino gelegenheid om een half uur waarom dan morgen niet? Het wachten De schilder Van Dongen heeft in 1928 is nu op de man die van het record zijn schilderij ,,1'Espagnole" van de hand gedaan voor honderd gulden. Het hangt Van Est had het willen hebben om zich zelf recht te verschaffen tegenover Den Pel. Dat hij het niet heeft gekregen, is jammer. Het zou al weer het ei van Columbus zijn geweest, en we hadden wéér kunnen beamen: Inderdaad. Hij zal er nu tóch voor moeten fietsen. Om te voor het begin in de donker gelaten zaal plaats te nemen via de dienstingang. (France Soir.) Charley Chaplin zoekt voor de verande ring voor zijn gezin een leuke villa aan een mooi afgerond getal zal maken: tien seconden. Helemaal niet onmogelijk: een der chronometers te Berlijn, waar Williams zijn nieuwe record maakte, wees dit ronde getal reeds aan. In de atletiek is het toch een jaar van records, want behalve het bovenstaande werden er sinds het begin van het seizoen nog negentien wereldrecords verbeterd, waarvan negen door Amerikaanse atle ten. Behalve bloemen kan men nu ook bonbons per telegram in heel West-Europa bestellen en laten bezorgen. Veertienhonderd bonbon handelaars hebben zich daartoe in een inter- nu te Parijs bij een kunsthandelaar te koop voor 15.000 gulden. Bijna 6000 Amerikaanse postbodes, die wel eens door een hond zijn gebeten, zijn nu uitgerust met een pistool dat ammoniak spuit om zich die dieren van het lijf te houden. Armeens spreekwoord: „Geef een paard aan hem die de waarheid verkon digt. Hij zal het nodig hebben om zich zo snel mogelijk uit de voeten te ma ken". ZATERDAG 31 AUG. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven; 11.35 Kamerkoor; 12.00 Ha- waiïanmuz.; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Roe meens örk.; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Gram.; 14.35 Streekuitzen- ding; 15.00 Harmonie-ork.; 15.20 Caus..; 15.35 Kamerorkest 16.20 Boektoespr.; 16.35 Gram.; 17.00 Radioweekjournaal; 17.30 Gram.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Ritm. muz.; 18.50 Gram.; 19.00 Artistie ke staalkaart; 19.30 Reportage; 20.00 Nieuws; 20.05 Wien bleidt Wien; 21.00 Cabaret; 21.30 Socia listisch comm.; 21.45 Gram.; 22.30 Hoorspel; 22.50 Gr.; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je ze'stig? 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Ange. lus; 12.03 Lichte muziek 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13,20 Gram.; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Lichte muz.; 14.20 Gram.; 14.40 Ama- teurprogr.; 15.00 Kroniek v. let teren en kunsten; 15.40 Amateur- progr.; 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Mu sette ork.; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Journ. weekoverzicht; 18.25 Gram.; 18.45 Regeringsuitzend. 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 20.00 Lichtbaken; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man. 20.40 Gram.; 21.00 Wereldkamp. wielrennen te Ko penhagen; 21.10 Causerie; 21.30 Gram.; 21.50 Lichte muziek; 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Dansorkest. BRUSSEL: 77.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Radio-almanak; 14.30 Journaal; 15.00 Gram.; 16.00 Ac- cordeonmuz.; 16.15 Gram.; 16.30 Accordeonmuz.16.45 Eng. les; 17.00 Nieuws; 1-7.10 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.30 Orkestconc.; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5