Rondom de Suezkanaal-kwestie De twee helften van Velser tunnel verenigd Franse troepen naar Cyprus Visserijdag te Enkhuizen Nieuw uitleveringsverzoek voor ex-pleegmoeder De Amerikaanse troepen in Duitsland Weeroverzicht WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De kabinetsformatie VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3857 Van gezaghebbende zijde te Nicosia is verklaard, dat een vliegtuig met Franse legerofficieren donderdag te Akrotiri bij Limassol (zuidwest-Cyprus) is aangekomen. De officieren maken deel uit van een eenheid waarvan bet gros dit weekeinde op Cyprus verwacht wordt, zo voegde men eraan toe. Volgens eerdere berichten zou een „groot contingent Franse troepen te Akrotiri geland zijn. HET PAN AM AK AN AAL. OPNIEUW AANSLAGEN EN TERRORISME OP CYPRUS. Tegenspraak van Britse ambassade in Athene De bergingswerkzaamheden te Marcinelle. Incident in Israël Duitse loodsen gaan naar nieuwe Suez-kanaalmaat- schappij over. DE ZAAK ANNEKE BEEKMAN Canadees passagiers vliegtuig neergestort Navo-beraad over Suez De rassenkwestie in de V.S. Ook Amerikaanse loodsen voor het Suezekanaal? Engeland wijst twee Egyptische diplomaten uit Poolse toeristen vragen asyl Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW v»r«chqm oatfrtük* Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De informateur prof. mr De Gaay Fortman heeft gisteroch tend" te half twaalf de staatssecre taris van Financiën dr Van den Berge ontvangen. Naar de woord voerder van de informateur gis termorgen te kennen gaf heeft dit onderhoud iets te maken met de kwestie der bezitsvorming. Dit gesprek zal nog wel leiden tot een ambtelijk rapport, dat naar de in formateur hoopt binnen 24 uur zijn beslag zal kunnen krijgen. Inmiddels heeft hij het ambte lijke rapport van prof. dr J- Hor- ring, de directeur van het land- bouweconomisch instituut, met wie de informateur woensdag een onderhoud heeft gehad, ontvan gen. Op een vraag of de informateur pessimistisch was heeft hij - zo deelde de woordvoerder mede ontkennend geantwoord. Uit het feit dat er verschillende moeilijk heden zijn behoeft niet te volgen, dat hij pessimistisch is. De infor mateur heeft zich in deze zin uit gelaten Zodra er geen kans meer in zit eindig ik. Uit het feit, dat hij bezig blijft kan worden gecon. cludeerd, dat hij kansen ziet. Het is mogelijk, dat prof De Gaay k ortman in de loop van de middag of avond nog iemand voor een onderhoud zal ontvangen. Dit gesprek zou in de ambtelijke sfeer liggen. De informateur legt de laatste hand aan een program, zo deelde zijn woordvoerder nog mede. De informateur heeft gister middag van 4 tot 5 uur een onder, houd gehad met ir C. Staf, minis ter van Oorlog en van Marine in het demissionaire kabinet, in diens departement. Het Franse vrachtschip „Aulme" oostelijk deel van het Middelland- is donderdagavond met Franse legergoederen in Famagusta aan gekomen. Van officiële zijde weigert men enigerlei inlichting over de om vang van het troepentransport te verstrekken, doch het blad „Fran- ce-Soir" meent te weten, dat het hier een bataljon valschermtroe pen betreft. Er zouden voorts in het geheim troepen te Algiers en Marseille worden ingescheept. Uit gewoonlijk welingelichte bron in Algiers is vernomen, dat ongeveer drieduizend man Fran se valschermtroepen en leden van het vreemdelingenlegioen woens. dag per schip uit Didi-Ferruch, bij Algiers, naar een „onbekende •bestemming" zijn vertrokken. Volgens het blad Paris-Presse worden deze troepen binnen 48 uur op Cyprus verwacht. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Defensie te Parijs heeft medegedeeld, dat het aantal Franse troepen op Cyprus een militair geheim is. In Franse regeringskringen is gezegd, dat het overbrengen van Franse strijdkrachten naar Cyprus een voorzorgsmaatregel is o>m zono dig de bescherming van Franse onderdanen en belangen in het se Zeegebied te verzekeren In Toulon, waar de Franse Middellandse Zeevloot reeds enige tijd paraat gehouden wordt, en in Marseille heerste donder dag grote activiteit. Naar France- Soir bericht zullen vrijdag of za terdag meer dan 5.000 man troe pen uit Marseille vertrekken. Donderdagochtend vroeg zyn op Cyprus per vliegtuig de eer ste Franse troepen aangekomen. „De Stichting van de Neder landse Visserij, het overkoepe lend orgaan van de verschillende vissersorganisaties in Nederland heeft het voornemen op vrijdag 5 oktober een Visserijdag te or ganiseren, die in het bijzonder de aandacht zal vestigen op de gevol gen voor de visserij van de verde re inpoldering van het IJssel- meer, afsluiting van de Lauwers- zee, het Deltaplan e.d. Het programma van deze Visse rijdag, die vermoedelijk te Enk huizen zal worden gehouden, valt uiteen in drie onderdelen. In de eerste plaats zal in de morgenuren een grote openbare bijeenkomst worden gehouden, waarop enkele vooraanstaande sprekers verschillende aspecten van de hierboven genoemde on- dervverpen vanuit het visserij- oogpunt zullen belichten. Het middagprogramma voorziet in een grote vlootschouw om daai - mee te demonstreren wat de vis serman nog aan bedrijfsuitrus- ting bezit. Na afloop van deze vlootschouw zal een' manifestatie in klederdracht plaats vinden, waartnee tot uitdrukking wordt gebracht wat er nog aan vissers- folklore rondom het IJsselmeer leeft. j •Het ligt uiteraard in de bedoe ling de vissers op grote schaal uit te nodigen tot deelname, zo wel aan de vlootschouw, als aan tie klederdrachtenmanifestatie. De plaatselijke vissersverenigin- oren hebben reeds het verzoek ont vangen hiervoor hun medewer king te willen verlenen. De Com. missie van de Stichting van de Nederlandse Visserij, die dit on derwerp voorbereidt, en waarin vertegenwoordigers van belang hebbende groepen zijn opgeno men, is onlangs uitgebreid met een vertegenwoordiger van de Vereniging van Zuiderzeegemeen ten, een lid van de Commissie van Dertien, die in Zeeland de belan- Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wijkt niet af van zijn standpunt, dat de V. S. volledige souvereiniteit over het Panamakanaal hebben, on danks de sterker wordende Pana mese eisen tot nationalisatie van de waterweg. Amerikaanse functionarissen betwistten woensdag de verkla ring van de Panamese minister van Buitenlandse Zaken, Alberto Boyd, dat de bepalingen van de conventie van Constantinopel van 1888 over we vrijheid van door vaart door het Suezkanaal van toepassing zijn op het Panama kanaal. De minister had voorts gezegd, dat het verdrag van 1903 met de V. S. aan dit land geen soevereine rechten over de zone van het Panama-kanaal geeft. De functionarissen zeiden, dat Panama de Amerikaanse inter pretatie van het verdrag al enige tijd bestrijdt. Er is geen aanwij zing, dat de V. S. van plan zijn in te stemmen met herziening van het verdrag van 1903, waar door de souvereiniteit aan Pana ma zou worden overgedragen. gen van de visserij die door de afsluiting van de Zeeuwse zeega ten worden bedreigd, voortdu rend bepleit, alsmede door verte genwoordigers van niet bij de Stichting aangesloten groepen Covij Zuid en Volendam. De Stichting van de Nederland, se Visserij heeft gemeend geen enkele groep te moeten uitsluiten, aangezien allen ten nauwste bij de te behandelen onderwerpen be trokken zijn. Het spreekt vanzelf, dat voor het welslagen van deze Visserijdag, waarvoor naast de aan vlootschouw en klederdracht manifestatie deelnemende vissers tal van autoriteiten zullen wor den uitgenodigd, de medewerking van de vissers onmisbaar is. De Stichting van de Nederland se Viserij verwacht dan ook dat deze medewerking in voldoende mate zal worden verkregen om de Visserijdag 1956 tot een onverge telijke gebeurtenis te maken. In Deftera, 12 km ten zuiden van Nicosia, is donderdagochtend vroeg een politiebureau door ver zetslieden aangevallen. Een Brit se soldaat werd licht gewond. Verder zijn schoten gelost op het politiebureau te Yerolakkos, acht km ten westen van Nicosia. Ook hier werd een Britse soldaat licht gewond. In de Griekse wijk van Nicosia is woensdagavond een Britse officier door schoten in beide armen gewond. Brits schip door ontploffing getroffen. Donderdagavond is het Britse schip „Charles MsLeod" in de ha ven van Famagusta zodanig door een ontploffing getroffen, dat midscheeps een gat werd gesla gen. De ontploffing is naar men gelooft door een aan het vaartuig vastgehechte mijn veroorzaakt. De Britse ambassade in Athene heeft woensdag Griekse persbe richten tegengesproken, volgens welke Britse geheime agenten aan de Atheense advocaat Efsta- thopoulus geld en werk hadden aangeboden in ruil voor enige regels handschrift van kolonel Grivas, de vermoedelijke leider van de Grieks-Cyperse verzets beweging. Wel heeft een man, die zei Ef- stathopoulos te heten, enige maanden geleden een lid van de ambassade aangeklampt en in lichtingen over Grivas aangebo den. De zaak was toen aan de Griekse autoriteiten in handen gegeven en de ambassade had er verder niets meer van gehoord, aldus de officiële bekendmaking. H. M. DE KONINGIN NAAR RUIGENHOEK. H. M. de Koningin heeft zich donderdagmiddag naar de „Rui- genhoek" begeven, waar zij en kele dagen bij haar moeder zal verblijven en de verjaardag van Prinses Wilhelmina zal meevie ren. Bij de bergingswerkzaamheden van de bij de mijnramp te Marci nelle om het leven gekomen mijn werkers heeft men op verdieping 1035 het lijk van de Franse mijn werker Gaillard gevonden. Gail- lard weigerde zich in de laatste minuten voor de ramp in veilig heid te stellen, omdat hij niet zon der zijn kameraden naar boven wilde gaan. Ook heeft men het lijk van de Nederlander Stromme ontdekt. Op een weg ten noorden van de nederzetting Ktzioth is een Is raëlische verkenningswagen op drie mijnen gereden. Een Israë lisch soldaat werd door de ont ploffing gedood en vier anderen raakten gewond. De weg waarop het ongeluk gebeurde, ligt in de gedemilitariseerde zóne van El Auja. Tien Duitse loodsen, die dienst deden op het Kielerkanaal, zijn een overeenkomst aangegaan met de door president Nasser in het leven geroepen Egyptische Suez-kanaalmaatschappij. De be trokkenen zullen, alhoewel zij verplicht zijn een opzegtermijn van drie maanden in acht te ne men tegenover de maatschappij die de loodsdiensten in het Kieler kanaal verzorgt, vermoedelijk reeds begin volgende week naar Egypte vertrekken. De overgang dezer Duitse lood sen in Egyptische dienst heeft ernstige ongerustheid in Duitse maritieme kringen verwekt. Men wijst er op dat er reeds onvoldoende bevoegde loodsen zijn en men vreest dat nog meer loodsen voor de aanlokkelijke aan. biedingen der Egyptische rege ring zullen bezwijken, hetgeen tot vertraging van het scheep vaartverkeer in het Kielerkanaal zou kunnen leiden. De voorzitter van de bond van loodsen van het Kielerkanaal heeft donderdag echter nadruk kelijk ontkend dat zich Duitse loodsen voor dienst bij de Egyp- Op het Parket van de procureur- generaal te Luik is donderdag het nieuwe uitleveringsverzoeK voor de ex-pleegmoeder van An neke Beekman, mevr. G. M. L.- van M., ontvangen. Dit verzoek is gebasseerd op het arrest van het gerechtshof te Amsterdam van 22 maart jl. en de bevestiging van dit arrest door de Hoge Raad op 19 juni d.a.v. Mevr. L.-van M. werd, zoals be kend, op grond van art. 279 Wet boek van Strafrecht veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf. In de Zuidmexicaanse staat Chiapas is de vorige week de Duitse anthopoloog Arthur Siltz door Chamula Indianen ver moord. De geleerde was acht da gen geleden, ondanks waarschu wingen van de bevolking, uit Las Casas naar het gebied van de Chamula Indianen vertrokken. Op een tiental kilometers van Las Casas is hij overvallen en dood gestoken. De moordenaars zijn aangehouden. Een ruwhouten trapje vormde donderdagmiddag de verbinding tussen de beide helften van de Velsense tunnel, die tot nu toe door een negentig centimeter dik betonnen schot van elkaar waren gescheiden. Minister mr J. Algera, ambts drager van Verkeer en Water staat, was na de arbeiders die dit schot doorboorden, de eerste die onder het Noordzeekanaal in Vel- sen doorliep, bij wijze van ver traagd preludium op de komende drukte van het wegverkeer, dat naar men aanneemt tien a twaalf duizend auto's per dag door de Velsense tunnel zal jagen. Minister Algera heeft vóór hij op 24 meter beneden het maai veld deze historische stappen zet te, in een korte toespraak de ge schiedenis van de Velsense tun nel opgehaald en een prognose voor de toekomst gegeven. Hij vertelde, hoe al vóór de oorlog besloten werd twee tunnels on der het Noordzeekanaal te bou wen, een project dat echter in 1941 door de bezetter werd afge broken. Het heeft zijn goede zijde gehad, want, al kon men pas ze ven jaar na het einde van de oor log het gigantische werk hervat ten, toen bleek dat het autover keer zo sterk zou toenemen dat de aanvankelijk geprojecteerde tunnel met één rijweg al spoedig te klein zou zijn. In 1941 immers rekende men met 4000 auto's per dag, maar als het bouwwerk eind 1957 gereed zal zijn, moet er re kening worden gehouden met 10 a 12 duizend voertuigen, zodat de dubbele rijbaan (tweemaal zeven meter) geen overbodige weelde zou blijken te zijn, aldus de heer Algera. De minister heeft enige histori sche data uit de wordingsge schiedenis van de Velser tunnel gelicht, zoals die van mei 1953 toen de eerste tunnelvloer in be ton werd gestort; de zomer van 1955 toen boven het zuidelijk ge deelte van de tunnelbouwput de aarde werd weggebaggerd en de scheepvaart daar kon passeren; die van 30 augustus 1956 nu men dus onder het kanaal door kan komen en naar verwacht eind 1957, als dank zij een uiterste krachtsinspanning deze belang rijke verkeersverbinding gereed zal zijn. Hij noemde ook enige cijfers die een indruk gaven van de enorme omvang van dit rijkswa- terstaatsproject: 300.000 kub. me ter gewapend beton; 2,7 miljoen kub. meter grond in den droge verzet en 1,6 miljoen kub. meter grond gebaggerd; 200.000 kub. meter water, dat per uur uit de bouwput moest worden opge pompt. Minister Algera vertelde ver der dat het gehele complex van werken, afgezien van de met de tunnelbouw samenhangende ver dubbeling van de rijksweg Haar lemVelsen en de aanleg van de Een passagiersvliegtuig (DC. 6B) van de Canadian Pacific Air line is met 14 passagiers en een bemanning van acht te Cold Bay op de Aleoeten neergestort. Het toestel was van Vancouver op weg naar Tokio. Voorzover thans bekend zijn er zeven doden. Het kantoor van de Canadian Pacific Airline in Amsterdam had voor deze vlucht geen doorboe kingen voor Hongkong en Tokio gedaan. Een officier van het marinesta tion te Kodiak heeft bekendge maakt, dat er zeven overlevenden zijn. Enkele van hen zijn ernstig gewond. Er zijn vliegtuigen en Schepen van de kustwacht naar de plaats van het ongeluk gezonden. nieuwe rijksweg van Beverwijk via Uitgeest naar Alkmaar, ruim 130 miljoen gulden zal kosten, waarvan het leeuwenaandeel op rekening van de beide tunnels komt: ongeveer 95 miljoen gul den. Een groot gezelschap genodig den is na deze redevoering, die werd uitgesproken in de directie keet aan de zuidzijde van het ka naal in de tunnel afgedaald, om de eerste stappen naar de noord kant te zetten. Onder meer de di recteur-generaal van de rijkswa terstaat, ir A. G. Maris, de hoofd ingenieur-directeur van de afde ling directie wegen van de rijks waterstaat, ir Le Cosquino de Bussy, en de hoofdingenieur-di recteur van de directie sluizen en stuwen, ir J. Eggink. Het uitleveringsverzoek bevat tevens het bevel tot onmiddellijke gevangenneming, waartoe het Amsterdamse Hof besloot evenals ook de rechtbank in haar uit spraak had gedaan. Door dit nieuwe verzoek is het oude uitleveringsverzoek van eind 1955, dat gebaseerd was op het vonnis van de rechtbank te Amsterdam van 24 oktober, komen te vervallen. De aanhouding van mevr. L.- van M. op 19 augustus jl. te Non- ceveux geschiedde op grond van het uitleveringsverzoek van 1955 Kort na de arrestatie heeft de procureur-generaal te Amster dam het reeds gemelde nieuwe uitleveringsverzoek gereed ge maakt en doen verzenden. Dat het stuk eerst donderdag op het parket te Luik arriveerde is een gevolg van de wat ingewikkelde diplomatieke weg welke dergelij ke officiële stukken moeten gaan van afzender tot ontvanger. Aangenomen mag worden, dat de Kamer van inbeschuldiging stelling te Luik donderdag de zaak niet kon behandelen omdat het uitleveringsverzoek woens dag nog niet op het Parket was binnengekomen. Mevr. G. L.- van M., die op 19 augustus j.l. te Moncevaux door de Belgische rijkswacht werd aan gehouden, omdat zij in Nederland nog gevangenisstraf moet onder gaan, zou donderdag hebben moe ten verschijnen voor de Luikse kamer van inbeschuldigingsstel ling. Deze kamer moet aan de Bel gische regering advies uitbrengen over de geldigheid van het ver zoek van de Nederlandse rege ring tot uitlevering van mevr. L.- v. M. Daar sommige stukken nog niet door het ministerie van Justi tie werden overgemaakt, zal de kamer van inbeschuldigingstel ling daarop moeten wachten en aldus kon nog geen datum voor de bijeenkomst worden vastge steld. Er dient evenwel aan her innerd te worden, dat het bevel tot voorlopige inhechtenisneming 21 dagen geldig is. tische Suez-kanaalorganisatie hebben gemeld. Geen enkele loods heeft nog ontslag gevraagd, zo zei hij. Volgens mededelingen van Egyptische ambassades hebben te Moskou, Athene, Parijs, Rome, Den Haag en San Francisco een aantal loodsen en kapiteins van de koopvaardij gesolliciteerd na dat in de kranten advertenties waarin loodsen werden gevraagd, waren verschenen. In Zweden en Noorwegen zijn echter nog geen aanmeldingen binnengeko men. In Moskou heeft een niet ge noemd aantal loodsen zich tot de Egyptische ambassade gewend, in Athene 15 kapiteins, in Parijs 20, in Rome 60, in Den Haag „een aantal" en in San Francisco 6, al dus ambassade-woordvoerders. Een woordvoerder van de Egyptische ambassade in Bonn verklaarde donderdag, dat meer dan 300 loodsen, merendeel uit Noord- en West-Duitsland, doch ook verscheidene uit Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Zweden en Oost-Duitsland, naar de am bassade in Bonn hebben geschre ven. De woordvoerder voegde hier nog aan toe, dat zóveel aanbie dingen zijn binnengekomen, dat de autoriteiten in Cairo de beste sollicitanten uitzoeken. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken zal de NAVO-raad Parijs woensdag a.s. in een zitting bijeen komen om de Suez-kanaalkwestie te bespreken. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, zal de zitting bijwonen. Of nog an dere ministers van Buitenlandse Zaken op deze vergadering zullen komen, was op het Foreign Of fice nog niet bekend. Ook wist men niet welk land van de Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie het initiatief tot deze ver gadering heeft genomen. In antwoord op de vraag, of minister Lloyd toestemming zal vragen om enige Britse divisies aan het NAVO-opperbevel te ont. trekken, verklaarde een woord voerder van de NAVO te Parijs, dat dit zuiver speculatief was. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade was het nog niet bekend, of minister Dulles zal komen. In Franse regeringskringen was van oordeel, dat minister Pineau aanwezig zal zijn. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Gaetano Martino, heeft donderdagochtend nadrukkelijk de juistheid ont. kend van het door bepaalde Ro meinse dagbladen gepubliceerde bericht, dat hij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken tevoren gewaarschuwd had voor Nassers voornemen, om het Suezkanaal onder Egyptisch be heer te plaatsen. Volgens deze bladen zou de mi nister dit woensdag j.l. op een be sloten bijeenkomst van de com missie voor Buitenlandse Zaken van de Italiaanse Kamer van Af gevaardigden hebben verklaard. Generaal Henry Hodes, opper bevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Europa, heeft in een brief aan het democrati sche congreslid George Mahon, voorzitter der ondercommissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden, verklaard, dat de Duitse troepen in West- Duitsland bezig zijn hun rangen te zuiveren van „vele potentiële misdadigers, om het aantal tegen Duitse burgers begane misdrij ven te verminderen. Hodes schreef verder dat het Amerikaanse leger de troepen in Duitsland voorlicht over het „be lang van voorbeeldig gedrag in de betrekkingen met het Duitse volk." Hij verklaarde dat er geen in grijpende wijziging was gekomen in het gedrag van de Amerikaan se militairen in Duitsland, doch dat in zeer korte tijd een aantal misdrijven was opzienbarende gepleegd. „De overgrote meerderheid der 200.000 onder mijn bevel staande militairen heeft zich voorbeeldig gedragen en zij hebben er, door hun houding, toe bijgedragen de Amerikaanse idealen te bevorde ren," aldus generaal Hodes. Te Clinton in de Amerikaanse staat Tennessee hebben zich don derdag ongeregeldheden voorge daan bij de toelating van de eer ste negerleerlingen tot de klas sen voor blanken der plaatselijke middelbare school. Ouders van blanke kinderen be kogelden buiten de school eenne gerin met tomaten en appels. De politie verrichtte drie arrestaties. Een honderdtal mensen gooide daarna met stenen naar het ge vangenisgebouw waarvan een ruit sneuvelde. Volgens de Egyptische consul- generaal te San Francisco hebben in Californië zich al zes personen aangemeld om als loods in het Suezkanaal dienst te doen. Van de zijde van de bond van zee varenden kon geen bevestiging hiervan worden verkregen. Het „State department" heeft intussen laten weten, dat er geen bezwaar tegen bestaat dat Ame rikanen ni dienst treden van de nieuwe Suez-kanaalmaatschappij. WESTELIJK PLAN VOOR INTERNATIONALISATIE Nasser „betreurt" de verkla ring van Eisenhower. President Nasser heeft de Amerikaanse ambassadeur, By- roade, laten weten, dat de Egyp tische regering de verklaring, welke president Eisenhower woensdag over de Suez-kanaal kwestie heeft afgelegd, „be treurt", aldus is donderdagavond officieel te Cairo bekend ge maakt. Eisenhower drong er woensdag op aan, het Westelijke plan voor internationalisatie van het kanaal te steunen. Hij voegde hieraan toe, dat hij de soevereiniteit van Egypte volledig eerbiedigde en er voor zou zorgen, dat de kwes tie op vreedzame wijze wordt ge regeld. Egyptische stap naar aanlei ding van uitlating van Dulles. De Egyptische ambassadeur in Washington, Ahmed Hoessein, heeft donderdag de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles een bezoek gebracht n.a.v. diens verklaring op zijn perscon ferentie van dinsdag, dat de con ventie van Constantinopel van 1888 het Suez kanaal „geïnterna tionaliseerd" heeft. Hoessein zei tot verslaggevers na zijn bezoek aan Dulles, dat hij als zijn mening te kennen had gegeven, dat de conventie van 1888, waarbij de vrijheid van scheepvaart in het kanaal wordt gewaarborgd, niets te maken heeft met het feit „dat de water weg een onafscheidelijk deel van Egypte en een Egyptisch kanaal is." De Britse autoriteiten hebben donderdag twee Egyptische di plomaten gelast binnen 72 uur het land te verlaten. Het zijn Salah Abdel Salam Kafifi en Hamdi Mohammed Nas- sef. Nassef is een handelsattaché. Zij zijn tot persona non grata verklaard, aldus heeft een woordvoerder van het Foreign Office donderdag bekendge maakt. Deze uitwijzing volgt op het Egyptische besluit om twee Brit se diplomaten uit te wijzen, na dat in Egypte een spionnagecom- plot ontdekt was, waarbij voigens de Egyptenaren de Britse ambas sade in Cairo betrokken was. Deze Britse diplomaten moeten vrijdag Egypte verlaten. De Britse autoriteiten hebben de Egyptische beschuldigingen „absoluut vals" genoemd. VERSPREID OPTREDENDE BUIEN. Boven de Atlantische Oceaan wordt nu ten zuiden van IJsland een krachtig hogedrukgebied aan getroffen dat boven de Noordzee een noordelijke stroming stand houdt. Geheel Noord-, Midden- en West- Europa is dan ook bedekt mét koude lucht, waarin enkele lage drukgebieden voorkomen. Eén er van was boven het zuiden van Scandinavië gelegen, een ander boven Wales en een derde boven Polen en de Baltische staten Vooral in de omgeving van deze druksystemen kwamen buien voor. Zo viel donderdag overdag in de omstreken van Oslo ongeveer 10 mm; in Engeland plaatselijk Zes Poolse toeristen hebben in Stockholm het schip waarmee zij reisden, verlaten. Twee van hen hebben zich bij de politie gemeld en politiek asiel gevraagd. Men verwacht dat de andere vier dat ook zullen doen. Het schip, de „Massowse", maakte met 124 passagiers een rondreis door de Oostzee. Woens dagavond, bij het vertrek uit Stockholm, werden zes passagiers vermist. Het schip is zonder hen vertrokken. 20 mm en in Polen hier en daar 30 mm. Ook in het zuiden van Ne derland ontlastten zich buien, sommige van onweer vergezeld. In de algemene drukverdeling komen zeer weinig veranderin gen voor. Dit betekent dat ook heden de koele lucht boven Ne derland zal verblijven waarbij hier en daar buien zullen ontwik kelen. Er zijn echter ook zonnige perioden te verwachten. medegedeeld door het K. N.'M. I. te De Bilt. geldig tot vrijdag avond. Zonnige perioden. Zonnige perioden, maar ook en kele verspreid voorkomende bui en. Weinig wind en dezelfde tem peraturen als gister of iets hoger. ZATERDAG 1 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.23 10.58 11.38 11.48 n.m. 11.05 11.40 12.20 12.30 ZON MAAN op onder op onder Sept. 1 5.53 19.29 1.26 17.1S 2 5.55 19.27 2.47 17.51 3 5.57 19.25 4.11 18.19 4 5.58 19.23 5.36 18.44 5 6.00 19.20 6.59 19.07

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1