Maandag a.s. bespreking met Nasser te Cairo Sowjet-Unie zendt nota aan West-Duitsland Neerlands olierijkdom verrassend groot Bisschop Anthimos beperkt in bewegings- ijheid De Oostduitse herenigings- voorwaarden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN vri De kabinetsformatie DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3856 Nasser verbiedt publikaties over Egyptische strijdkrachten EISENHOWER OVER DE KANAAL-KWESTIE De „NewYork Herald Tribune" over Nasser. De Egyptische voedselvoorziening De bergingswerkzaamheden te Marcinelle GROTE PRODUKTIE VER ZEKERD. GEEN SCHADE VOOR BE VOLKING EN BODEM. Brief van Sowjet-Unie over ontwapening Inbraak bij Nederlandse ambassadesecretaris in Frankrijk DE STRIJD IN ALGERIë. Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Telefoon 20 <3 en 2ol0 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal, per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Een Egyptische woordvoerder heeft dinsdag meegedeeld, dat de conferentie van president Nasser met de vijf-landen commissie on der leiding van de Australische premier Menzies in Cairo zal wor den gehouden. Hij voegde er aan toe dat de datum van de confe rentie nog niet is vastgesteld. President Nasser van Egypte heeft ermede ingestemd maandag a.s. te Cairo een bespreking te hebben met de na de Londense Suezconferentie ingestelde vijf- landencommissie. Dit is door een woordvoerder der commissie medegedeeld. De Egyptische ambassadeur te Londen heeft Nassers antwoord woensdagavond aan de Australi sche premier Menzies, die voor- zótter der commissie is, overhan digd. Een woordvoerder der commis sie zei dat Menzies en de meeste commissieleden zondag a.s. per vliegtuig naar Cairo zullen ver trekken. President Nasser heeft woens dag een decreet ondertekend dat publikatie van inlichtingen over de Egyptische strijdkrachten ver biedt. Zonder vergunning mogen geen berichten over omvang en oewapening der strijdkrachten of verplaatsing van troepen gepubli ceerd worden. Overtreding kan gestraft worden met gevangenis straf tot een maximum van vijf jaar en een boete van ruim 5000 gulden. Volgens het in Damascus ver schijnende blad „Al Alam" heeft het hoofdkwartier van de Arabi sche commandotroepen het Wes ten gewaarschuwd, dat in geval van een aanval op Egypte binnen 24 uur allle olie-installaties in de Arabische landen vernield zullen worden. De bevelhebbers van de com mandotroepen in Jordanië, Syrië, Libanon en het gebied van Gaza hebben besloten op een „gehei me" bijeenkomst te beraadslagen over de oprichting van een ge coördineerde verzetsbeweging in het geval dat een Westelijke aan val op Egypte gedaan zou wor den, aldus dit bericht, dat woens dag ook gepubliceerd is door het semi-officiële Egyptische 'blad „Al Gomhoeria". President Eisenhower heeft woensdag na een conferentie met Dulles een verklaring uitgegeven over de Suezkanaal-kwestie, waar in hij het Westelijke plan tot op lossing van dit probleem krach tig verdedigt. De New York Herald Tribune" schrijft, dat president Nasser in een vraaggesprek met de speciale verslaggever van het blad heeft verklaard, dat een internationaal beheerslichaam over het Suezka- naal een vorm van „gezamenlijk kolonialisme" is, die door de Egyptische arbeiders zal worden beschouwd als een belediging van „hun onafhankelijkheid, hun waardigheid en hun trots". De Egyptische minister van Bevoorrading, dr Ramzi Stino, heeft gisteren een beroep gedaan op het Egyptische publiek, geen levensmiddelen of farmaceuti sche artikelen te hamsteren. De regering had alle maatregelen ge nomen voor een voldoende voor ziening van suiker, graan, mais, rijst, spijsolie, vlees, vis en ande re levensmiddelen. De regering zou graan kopen in Syrië, Zwit serland, Bulgarije, Italië, Canada, Australië, Hongarije en de Sow- jet-Unie. De huidige graanvoor raad was voldoende voor twee maanden. Daarna zou de binnen landse oogst binnengehaald kun nen worden. Bevroren vlees zou door communistisch China en ge conserveerde vis door Japan ge leverd worden. De Egyptische regering, aldus besloot de minis ter, had besloten de graanver- bouw met 15 procent uit te brei den teneinde het hoofd te bieden aan „welke economische druk ook, waaraan Egypte 'blootge steld zou kunnen worden". Besprekingen van Ameri kaanse oliemaatschappijen in verband met Suez-kanaal- kwestie De volgende week zal een com missie van 13 Amerikaanse olie maatschappijen te New York bijeenkomen ter bespreking van plannen om het hoofd te kunnen bieden aan een eventuele nood toestand voor de olievoorziening, welke het gevolg van de Suezka- naal-crisis zou kunnen zijn. Deze commissie, welke de naam draagt commissie voor de nood toestand in het Midden-Oosten, adviseert de regeringscommissie voor de bevoorrading met buiten, landse olie over de wijze, waarop een voldoende olieaanbod voor West-Europa en de Verenigde Staten gehandhaafd zal kunnen worden. Een regeringsambtenaar, die de mededeling over de voor genomen bijeenkomst van de vol gende week deed, voegde daaraan nog toe, dat een Amerikaanse oliemaatschappij reeds melding had gemaakt van vertraging in de beweging van haar olietank schepen door het Suezkanaal. Op de verdieping 1035 meter in de mijn „Bois du Cazier" zullen de bergingsploegen de lijken met kleine rubberboten moeten ver voeren. De leden van de bergings. ploegen zullen de uitrusting van kikvorsmannen dragen, op het masker na. 'Een vrachtwagen van de Belgische zeemacht heeft dinsdagmiddag uit Oostende een dozijn van deze uitrustingen mee gebracht. De ongeveer 140 lijken moeten met een boot in de over een lengte van 300 meter over stroomde galerij vervoerd wor den. Het werk aan de geleibomen wordt tot öp 1020 meter voortge zet. Door de instorting op verdie ping 975 is men thans heen. Op 975 meter wordt het ber gingswerk bemoeilijkt door de aanwezigheid van 20 procent mijngas op sommige plaatsen. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Zoris heeft dinsdag aan de Westduitse zaakgelastigde in Moskou een nota overhandigd, waarin de Sow jet-Unie een Westduitse verkla ring verwerpt inzake de status van vroegere Sowjet burgers die in de oorlog naar Duitsland zijn gebracht en die daar nog verblij ven, aldus meldt het Sowjet-pers- bureau „Tass". In de Westduitse verklaring was gezegd, dat de Russen die nog in Duitsland zijn, moeten worden beschouwd als vluchtelin gen, omdat zij niet naar de Sow jet-Unie willen terugkeren. De Sowjet-regering meent evenwel, Op grond van recente vondsten in het Westen des lands in het bijzonder IJsselmonde en Den Haag/Wassenaar kan nu met stel ligheid worden gezegd, dat het huidige nationale verbruik (4,4 mil joen ton per jaar) voor 20 tot 25 percent uit eigen produktie ge durende een reeks van jaren gedekt zal blijven. De produktie van het Schoonebeekveld in Drenthe met 275 put ten loopt langzamerhand terug. Nog een vijftal putten zal daar worden geslagen, doch over 70 jaar zal Schoonebeek geen olie winning meer hebben. De achteruitgang van de produktie (die thans 2900 kubieke meter per dag bedraagt) wordt in toenemende mate gecompenseerd door de produktie in het Westen, zo verneemt het A. N. P. van de directie van de Nederlandse Aardolie Maatschap pij (B. P.M. en Standard Oil New Yersey). Hoe groot de uiteindelijke produktie in het Westen zal zijn, is nu nog een cijfer met een vraagteken. Ons land is echter rijk aan aardolie gebleken, zodat, na het ver lenen van een concessie aan de Nederlandse Aardolie Maatschappij voor het Westen van het land, bij verdere boringen nog verrassin gen mogelijk zijn. Men rekent daar, voorzichtigheidshalve, echter niet op. Na tien jaar exploratie en exploitatie levert de Nederlandse Aardolie Maat schappij (N. A. M.) een vijfde tot een kwart van de nationale be hoefte aan aardolie en haar aanbieding bedraagt een kwart van de gasbehoefte, cijfers waarop men zeer trots is. Bisschop Anthimos van Kitium, zolang aartsbisschop Makarios in Ballingschap verkeert het hoofd van de Grieks-orthodoxe kerk op Cyprus, is dinsdag door een bevel van de Britse overheid in zijn be wegingen beperkt. In een offi ciële verklaring wordt gezegd, dat dit bevel tot beperking van bewegingsvrijheid een uitvloeisel is van de noodmaatregelen die op Cyprus worden getroffen. Uit het dagboek van Dighenis (de Eoka- leider) is gebleken dat ook bis schop Anthimos met de Eoka in verbinding staat. In de bekendmaking staat, dat het door gouverneur Harding ondertekende bevel tot beperkte bewegingsvrijheid de bisschop consigneert in zijn officiële resi dentie te Larnaca. Zonder specia le toestemming mag hij zijn resi dentie niet verlaten omdat hij niet in verbinding mag treden met de verzetslieden, noch hun politieke propaganda mag steu nen. Intussen zijn vijftig Britse politiemannen per vliegtuig uit Engeland overgekomen om de veiligheidstroepen te versterken. Zij zullen in Nicosia worden gele. gerd. Deethnargische raad, de kerke- raad van de Grieks-orthodoxen op Cyprus, heeft dinsdagmiddag op een spoedzitting krachtig ge protesteerd tegen het bevel tot beperking van de bewegingsvrij heid van bisschop Anthimos. De raad was van oordeel dat deze maatregel de sfeer voor het vin den van een oplossing van het Cyprische probleem stellig nog minder gunstig zal maken. Een Brits burger is dinsdagmid dag te Nicosia door een schot aan de hand gewond. De onbekenden die het schot afvuurden hebben de vlucht genomen. Soldaten be waken de uitvalswegen van de stad en zoeken naar de plegers van de aanslag. Radiotoespraak door de gou verneur van Cyprus. „Ik zal nimmer mijn strijd te gen het aanwenden van moord als een politiek wapen opgeven", aldus heeft de Britse gouverneur van Cyprus, veldmaarschalk sir John Harding, woensdagavond in een radiotoespraak tot de Cyprio ten verklaard. Hij vervolgde: „Terroristische aanslagen zullen een regeling slechts vertragen en moeilijker maken. De volgende stap zal bestaan uit de bekendmaking van de voor stellen voor het invoeren van een grondwet voor Cyprus, die thans door lord Radcliffe worden uitge werkt. Hierbij zal zich geen onno dige vertraging voordoen". Harding zette uiteen, waarom hij, spoedig na het aanbod van de Eoka voor een bestand, de voor waarden bekend had gemaakt, waarop de Eoka-leden zich kon den overgeven. „Wij beschikten over betrouw bare inlichtingen dat de terroris ten een adempauze in de strijd wensten, om meer bommen te kunnen vervaardigen, hun wapen- voorraad uit te breiden en nieu we aanhangers te werven", ver klaarde hij. Tijdelijk Franse troepen, op Cyprus. Engeland heeft Frankrijk op diens verzoek toestemming gege ven, tijdelijk een contingent Fran se troepen op Cyprus te statione ren met het oog op de bescher ming van de Franse burgers in Egypte en het oostelijk deel van de Middellandse Zee. Dit feit is door de ministeries van Buiten landse Zaken te Londen en Parijs bekend gemaakt. Volgens doorgaans welingelich. te kringen te Algiers zijn eenhe den van de Franse luchtmacht, welke in Algerië waren gestatio neerd, naar Cyprus overgebracht. Over de omvang van deze ver plaatsingen wordt van officiële zijde het diepste stilzwijgen be tracht. if Vier Franse onderzoekers, die gedurende meer dan een jaar op eenzame gletschers zullen verblij ven, zijn maandag in centraal Groenland per parachute op het ijs neergelaten. PRACHTIGE OLIE. In het Westen deed de N. A. M. een goede greep op IJsselmonde bij Ridderkerk, waar 20 ton per dag wordt gewonnen. Men hoopt daar op vergunning voor nog drie boorterreinen. De putten van Ber- kel/Schiebroek, Delft, De Lier, Pijnacker, Rijswijk en thans ook Wassenaar, leveren exploitabele hoeveelheden. De ene spuiter van Wassenaar belooft zelfs zeer be langrijk te worden. Hij levert prachtige, zwavelvrije olie uit zeer mooi oliezand. De verwachtingen zijn dan ook hoog gespannen, wanneer men tenminste verder kan boren. Bij Monster, Ridderkerk en Zoe- termeer zullen binnenkort ook nieuwe verkenningsboringen wor den gedaan. In De Lier zal men een nieuwe boring tot 3000 meter doen op vermoeden van een diepe oliehoudende anticlinaal. De meeste andere boringen toonden olie op 12001300 meter aan. De N. A. M. hoopt, zodra con cessie in het Westen verkregen zal zijn, verder te exploreren en de exploitatie der verkregen re sultaten met kracht ter hand te nemen. Daarbij is men er zeker van geen schade aan bewoning, bewoners, landbouw, drinkwater voorziening en natuurschoon toe te brengen. Trbuwens, de concessievoorwaar den, die men t.z.t. na advies van Ged. Staten van Zuid-Holland, ge- hoord de inspecteur-generaal van het mijnwezen, van de Kroon ver wacht, zullen ongetwijfeld op deze kwesties gericht zijn. De 275 putten te Schoonebeek produceren 2900 tot 3000 m:! olie per dag. Het totaal van de putten in Westelijk Nederland (IJssel monde Ridderkerk, Berkel/Schie- brcek, Delft, Pijnacker, De Lier, Rijswijk, Wassenaar) bedraagt thans dagelijks meer dan 400 ton en beweegt zich in stijgende lijn. De langzaam dalende produktie van Schoonebeek wordt dus in toenemende mate aangevuld door de putten in het Westen, die, naar men met grote mate van waar schijnlijkheid aanneemt, de dag- produktie op minstens 3000 tot 3500 ma zullen kunnen houden. Dit betekent, dat ons land zich- zelve voor een vijfde tot een kwart van de tegenwoordige behoefte aan aardolie en aardolieproduk- ten kan bedienen en dat zelfs de mogelijkheid van stijging van dit aandeel geenszins is uitgesloten. Dit echter kan pas vaststaan, in dien de noodzakelijke nieuwe put ten, voornamelijk op IJsselmonde en in Den Haag/Wassenaar ge slagen zijn. Daartoe echter wil de N. A. M. begrijpelijkerwijze eerst de zekerheid der concessie hebben. De Nederlandse raffinagebedrij- ven verwerken op het ogenblik ruim 12 miljoen ton aardolie per jaar tot diverse produkten. Ruim de helft daarvan wordt uitgevoerd naar andere landen van West- Europa. Ons werelddeel voorziet zichzelve slechts voor 8 met aardolie. Het Nederlandse produkt is voor de raffinaderijen, die veel zwavel houdende grondstof uit Venezue la en het Midden-Oosten verwer ken, mede daarom zo belangrijk, omdat vermenging van de zwavel vrije Nederlandse residuen met de zwavelhoudende van elders, verdere rationele verwerking mo gelijk maakt. De afwezigheid van zwavel in het produkt uit het Westen, maakt de verwerking bovendien voor de bevolking niet onaangenaam. De Nederlandse produktie van 1,02 miljoen ton per jaar is ge ringer dan die van Duitsland met 3,16 miljoen ton per jaar en van Oostenrijk met 3,67 miljoen ton per jaar (cijfers 1955). Per vier kante kilometer van de landsom- vang echter produceert Oosten rijk 40 ton, Nederland 32 ton, Roemenië 29 ton en Duitsland 12 ton tegen de Verenigde Staten 42 ton. Het is, gezien de recente vond sten, niet onmogelijk, dat ons land op het Amerikaanse niveau zal komen en daarmede in deze ver houding de andere Europese lan den voorbij zal streven, waarmee het dan het rijkste olieland van het Westelijke continent zal zijn. In de naaste toekomst zullen verdere boringen moeten bewij zen, of deze prognose juist is. Het Westen levert op het ogen blik 13 van de totale nationale produktie tegen 8 in 1955 en 0,3 in 1953. Het staat nu wel vast, dat, ondanks de langzame achteruitgang van Schoonebeek, de nationale produktie door de vondsten in het Westen minstens op peil zal kunnen blijven gedu rende een reeks (minstens 20) jaren. Het vraagstuk, of de Kroon aan de N. A. M. concessie in het Wes ten des lands zal verlenen, hangt samen met de situatie in het wa terwingebied in de duinstreek. Zoals men weet, staat het explo reren op grond van de mijnwet aan iedereen vrij. Voor het ver lenen van een exploitatieconces sie stelt de wet o.a. de eis Van betrouwbaarheid aan gegadigden. Nu wordt door gemeenten (Den Haag en Wassenaar) en door wa terleidingmaatschappijen in twij fel getrokken,' of exploitatie in en bij het duingebied de watervoor ziening niet zal storen. De N. A. M. verklaart catego risch. dat dit niet het geval zal zijn. De ganse olie-industrie is im mers gebaseerd op isolatie van oliebronnen. DE TECHNIEK DER BORIN GEN. exploiteren om water uit de olie te houden, zowel oppervlaktewa ter als zout dieptewater. Buizen, die tot in de ondergrond van rot sen door de zachte bbvenlaag worden gebracht, worden van bui ten gecementeerd, evenals pijpen, die door die rots steken. Een derde pijp, reikend tot in de olie houdende zandlaag, wordt tot aan de buitenkant van het boorgat bekleed met een kleisuspensie, die het gat voor water ondoordring baar afsluit. In die derde pijp wordt de eigenlijke produktiepijp neergelaten. Zout water, dat eventueel met de olie mee zou komen, wordt zorgvuldig afgescheiden en via een riool weggevoerd. De olie zelve is smaakloos en vrijwel reukloos, zodat bij morsen aan drinkwater niets te proeven zou zijn. Olie dringt moeilijk in duinzand en niet in nat duinzand door. Bovendien kan men op kritieke stukken olieleidingen in betonnen open leidingen, een soort grep pels, leggen, waardoor ieder lek je dadelijk zichtbaar zou worden. De N. A. M. werkt in dit opzicht geheel volgens de eisen van de Rijkswaterstaat en vermijdt ver- zilting van polders met onder aards zout water. Dat is overi gens geen moeilijke opgave, want dit water kan, vanwege het hoge soortelijk gewicht (1,06) in lich ter water niet naar boven komen. DE CONCESSIE AANVRAGE. Het hangt dus mede van de (ook technische) betrouwbaarheid van de concessie-aanvrager af, of con cessie wordt verleend. De N. A. M. meent op grond van haar bijna tienjarige werkzaam heid deze techniek meester te zijn. Over het verlenen van een con cessie beslist de Kroon. Aanvra gen worden ingediend bij Gedepu teerden ener provincie, die advies uitbrengen, evenals de inspecteur- generaal van het staatstoezicht op het mijnwezen en diverse mi nisteries. Uiteindelijk wordt de Raad van State bij deze advies procedure ingeschakeld. In de loop van deze procedure worden eventuele bezwaarschrif ten ingediend. Als gevolg hiervan kunnen dan allerlei voorwaarden t.a.v. boring en winning worden opgesteld. De N. A. M. verwacht, dat deze procedure in de loop van 1957 beëindigd kan zijn. ZIJWAARTSE BORINGEN MOGELIJK. Men hoopt dan ook de nieuwe techniek van de turbineboor, waarmede zijwaarts afbuigende boringen, ook onder bebouwde eigendommen, kunnen worden gemaakt, onder de knie te heb ben. Daardoor zal men in staat zijn van een geringe oppervlakte uit een reeks boringen in verschillen de richtingen te doen. Natuur schoon en rust zullen dan nog minder verstoord worden, dan in Schoonebeek met zijn 275 putten (slechts op 2 percent van het olie- voerende gedeelte van het con cessieterrein) het geval is. Waar men verwacht goeddeels „spuiters" aan te treffen zal in het Westen de „ja-knikker" voor lopig een zeldzaamheid zijn. Zonder schade te veroorzaken hoopt de N. A. M. na het ver krijgen ener concessie in het Westen minstens haar aanzienlij ke bijdrage in de voorziening :n de Nederlandse behoefte (2025 percent) te kunnen blijven leve ren. De N. A. M. acht dit tegen de achtergrond van de situatie van Suez, voor de Nederlandse econo mie zeer belangrijk. ONS LAND MINDER AFHAN KELIJK VOOR DE OLIE VOORZIENING. Gehee] West Europa verbruikt aldus de nota dat veel Russische ontheemden die naar de Sowjet- Unie terug willen, tot blijven ge dwongen worden door „morele druk", intimidatie en vervolging". Volgens de Russen is vooral de toestand van vluchtelingen die door de bezettende mogendheden tot gevangenisstraffen veroor. deeld zijn, bijzonder ernstig. Bij gesprekken die leden van de Sow- jet-ambaissade op 12 juni hadden met gevangenen in Hamburg en Straubing zijn „stuitende geval len van ontoelaatbare behande ling" aan het licht gekomen. Zo was een gevangene gestraft om dat hij aan de Sowjet-ambassade had geschreven, aldus de Sowjet- nota. De nota geeft voorts namen van Russen die geïntimideerd zouden zijn, omdat zij naar Rus land terug wilden keren. De Sow jet-Unie eist dat aan deze mensen geen moeilijkheden in de weg ge legd zullen worden. De minister van Buitenlandse Zaken heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer een op 21 augustus j.l. van de ambassade der Unie van Socialistische Sow- jetrepublieken in Den Haag ont vangen schrijven, met bijlage doen toekomen, hetwelk op 21 juli j.l. door de voorzitters van de Raad der Unie van Socialisti sche Sowjetrepublieken tot u werd gericht, inzake de oproep van bedoeld lichaam aan de par lementen van alle landen over ontwapening. Een door voornoemde ambassa de vervaardigde niet officiële vertaling is er bijgevoegd. De brief is nedergelegd ter griffie, ter inzake van de leden. Het kabinet van de Koningin deelt mede, dat H. M. de Konin gin woensdagmorgen op „Huis ten Bosch" de informateur, prof. mr. De Gaay Fortman heeft ont vangen voor het uitbrengen van een tussentijds rapport. Dinsdagavond is in Vaueresson bij Versailles ingebroken bij dr Th. P. Bergsma, eerste secretaris van de Nederlandse ambassade te Parijs. Er is een brandkast open gebroken. Dr Bergsma was met vakantie in Zwitserland. Het is nog niet bekend wat men ont vreemd heeft. Volgens berichten uit Algerië zou de toestand aldaar de opstan. delingen langzamerhand de moed ontnemen. De leiders van de re bellen zouden met elkaar over hoop liggen en vooral verontrust zijn door de geruchten dat presi dent Nasser van Egypte de Ame rikanen heeft aangeboden zijn steun aan de opstandelingen stop te zetten, indien de Ver. Staten hem helpen zijn prestige in de Suezkanaal-kwestie te redden. In de stad Bougie (oostelijk Algerië) heeft een Algerijn dins dag een Europese voorman-bouw vakarbeider door pistoolschoten gedood. De politie verklaarde dat de man daarna op een andere Europeaan schoot, maar miste. In Algiers hebben Franse func tionarissen meegedeeld dat de politie vijf Mohammedaanse poli tiemannen heeft aangehouden on der verdenking inlichtingen aan het nationale bevrijdingsfront te hebben verstrekt. Dit front is een van de twee voornaamste natio nalistische organisaties in Alge rië. De waarnemende Oostduitse. premier Ulbricht heeft woensdag, in antwoord op de vraag van een afgevaardigde, medegedeeld wel ke de Oostduitse voorwaarden voor een hereniging van Duits land zijn. Het was tevens de eer ste maal, dat in de thans zeven jaar bestaande Oostduitse volks vertegenwoordiging, de zoge naamde „Volkskammer" (Tweede Kamer), een vraag werd gesteld. Het parlementslid had ge vraagd hoe de Oostduitse rege ring tegenover het herenigins- vraagstuk stond, nu West-Duits- land tot de N.A.V.O. was toege treden, de communistische partij had verboden en militaire dienst plicht had ingevoerd. Ulbricht antwoordde, dat de Oostduitse regering vervulling der volgende vijf voorwaarden voor verwezenlijking der hereni ging noodzakelijk achtte: 1. Beperking der strijdkrach ten in Oost- en West-Duitsland, die uitsluitend uit vrijwilligers mogen bestaan. Een herenigd Duitsland zou moeten behoren tot een gebied, waarin slechts op beperkte schaal bewapend mag worden, en zijn leger zou een sterkte van ongeveer 200.000 man niet te boven mogen gaan. 2. „Militaristen" en „fascisten" in het Westduitse ambtenaren korps en in het leger moeten worden ontslagen. „Wapenfabrie ken, die een monopolistische po sitie innemen", moeten genatio naliseerd korden. 3. De zich in Duitsland bevin dende buitenlandse strijdkrachten moeten geleidelijk aan worden teruggetrokken. Het is de kunst bij boren en jaarlijks 108 miljoen ton ruwe 4. Het tegen de Westduitse communistische partij uitgevaar digde verbod dient te worden op geheven, terwijl alle „militaristi sche en fascistische organisaties" in West-Duitsland verboden moe ten worden. 5. Aan hereniging moet samen werking tussen de regeringen van Oost- en West-Duitsland vooraf gaan, om de beide delen des lands nader tot elkander te brengen. olie, waarvan 74 miljoen ton uit het Midden-Oosten (22 miljoen voor Zuid-Europa, 52 miljoen ton voor West Europa incl. Enge land). Van de stroom uit het Mid den-Oosten komt 4050 miljoen ton in tankschepen door het Suez kanaal. Mochten hier onverhoopt storingen optreden, dan zal ons land zich in elk geval een eind- weegs zelf kunnen blijven bedrui pen. De mogelijkheid, dat de bron nen in het Westen op den duur méér zullen geven, dan men nu durft aan té nemen, is geenszins 1 enf uitgesloten. Reeële gegevens daarover zal men pas na het vol ledige verkennen der voorraden en de exploitatie daarvan kunnen hebben. Men is voorzichtig, niet alleen vanwege de thans geïnvest- teerde 40 miljoen gulden, doch ook. omdat men slechts met de harde feiten rekening wenst te houden. AANHOUDEND KOEL. De koude lucht die boven ge heel West-Europa aanwezig is én zelfs tot in Noord-Italië en Noord- Spanje is binnengedrongen, zal ook de komende vier en twintig uur blijven toestromen. Door de aanwezigheid van een zak lagedrukgebied boven Scan dinavië een langgerekt hoge- drukgebied ten westen van de Britse eilanden wordt wordt na melijk boven de Noordzee een noordelijke tot noordwestelijke stroming in stand gehouden. De lucht die hiermee wordt aange voerd is onstabiel van opbouw, zodat de kans op. een bui blijft be staan. Daarnaast zullen echter ook zonnige periode voorkomen. Waarschijnlijk zullen deze zelfs meer de overhand hebben in het weerbeeld dan woensdag het ge val was, toen in het zuiden des middags nog enkele fikse buien vergezeld van onweer voorkwa men. Ook in de andere delen van West-Europa vielen woensdag plaatselijk buien. In Parijs werd 10 mm afgetapt. In Noordwest Denemarken meer dan 15 mm. in Zwitserland zelfs op enkele stations meer dan 20 mm. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Zonnige perioden. Zonnige perioden met slechts hier en daar een ibui. Zwakke tij delijk matige wind voornamelijk tussen West en Noord. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. VRIJDAG 311 AUGUSTUS. Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.58 9.33 10.13 10.23 n.m. 9.36 10.11 10.51 11.01 ZON op onder Aug. 31 5.52 MA A V op onder 19.32 0.13 16.38

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1