BINNENLANDS NIEUWS jt&zzw die ecktij>vet* Nieuw televisiebestel per 1 october Nieuws in t kort en K.L.M.-vliegtuig Amerikaanse straaljager bijna in botsing AGENDA Minister Roeslan Abdulgani in Djakarta teruggekeerd «Mijnheer Robert is teruggekomen» „Zwemvlucht" kostte vijf Mexicaanse arbeiders het leven Nederlandse baggermolens opgehouden De geheimzinnige dood van een aantal Britse vrouwen De plannen voor een goedkope transatlantische scheepvaartdienst Het nieuwe televisiebestel zal,'sie van de NTS (in samenwerking volgens enige dezer dagen vast gestelde beschikkingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, in werking treden op 1 oktober 1956. Toen in het begin van dit jaar het televisiebesluit 1956 werd vastgesteld, werd het in werking treden van een aantal artikelen opgeschort. Dit gold de bepalin gen op de zendtijdverdeling en de opzet van de Nederlandse Televisie Stichting. In afwach ting van de nodige organisatori sche wijzigingen werd alleen aan de NTS een zendmachtiging toe gewezen. Nu de nieuwe statuten van de NTS zijn vastgesteld en goedgekeurd, heeft de minister bepaald, dat het gehele televisie- besluit 1956 van kracht zal zijn met ingang van 1 oktober van dit jaar. In verband hiermede zijn thans ook zendmachtigingen gegeven aan de vijf omroeporganisaties, zodat deze voortaan over eigen zendtijd beschikken. Een deel van de zendtijd blijft aan de NTS voor het journaal, de Eurovisie-uitzen dingen en voor de programma's die door de programma commis- if In het middelste en het noor delijke gedeelte van het Japanse eiland Kioesjoe hebben zich door slagregens veroorzaakte over stromingen voorgedaan, die het leven van negen personen hebben gevergd. Duizenden woningen zijn ondergelopen. Guy Duplan, een elektrotech nicus uit Lourdes heeft verklaard een toestel te hebben uitgevon den, waardoor hij de televisie- uitzendingen van de Britse radio- omroep rechtstreeks over een af stand van meer dan 900 km kan ontvangen. Een 33-jarige verpleegster uit New Haven (Connecticut) heeft bekend een baby van 11 dagen, die zij verpleegde, dodelijk te heb. ben gewond, omdat hij weigerde uit de zuigfles te drinken. if Een Britse organisatie van bierhandelaars heeft dinsdag ver klaard, dat er in het afgelopen jaar in de wereld genoeg bier is gedronken om het 300 vierkante km grote graafschap Londen tien om diep onder water te zetten. De ellende van de inwoning, die men ook in Domodossola in Noord-Italië kent, heeft daar maandag een dode en drie ern stige gewonden geëist. Twee bij elkaar inwonende gezinnen kre gen ruzie, die op het balkon werd uitgevochten en tenslotte zo hoog liep, dat de balustrade bezweek en de vechtenden drie meter in een tuin omlaag tuimelden met het vermelde droevige gevolg. De Milanese politie heeft maandagavond in een radiobe richt de dief van enkele flesjes uit de tas van een geparkeerde motor gewaarschuwd de inhoud ervan onaangeroerd te laten, om dat binnen enkele minuten het vlees van zijn vingers zou worden weggevreten. De flesjes bevatten een uiterst sterk zuur voor het polijsten van marmer. if De leider van een Chinese de legatie van 22 man, die Jordanië bezoekt, heeft verklaard, dat Chi na Egypte zal helpen als het wordt aangevallen als gevolg van het geschil om het Suez-ka- naal. met de omroeporganisaties) zul len worden voorbereid. Tevens heeft de minister zend machtigingen verleend aan een aantal kerkgenootschappen, die die om zendtijd verzocht hebben. Hetzelfde ministeriële besluit bevat de zendtijdverdeling. De AVRO ziet zich, evenals de KRO, de NCRV en de VARA, 69 uur per jaar toegewezen, de VPRO 23 uur per jaar. Voor de uitzending van kerkdiensten is 24 uur per jaar gereserveerd (voor de bij het IKOR aangesloten kerken te zamen 10 uur, voor de bij het con vent van kerken inzake radiodien. sten aangesloten kerken tezamen 4 uur en voor het R.K. kerk ge nootschap 10 uur per jaar). De zendtijdverdeling bepaalt zich tot het toewijzen van de hier boven gegeven aantallen zend uren. Aan het bestuur van de NTS is opgedragen na overleg met de instellingejj, die de uitzen dingen der kerkgenootschappen verzorgen de dagen en uren vast te Stellen, waarop de uitzen dingen van de kerken en de om roeporganisaties zullen plaats hebben, met de mogelijkheid van beslissingen van het bestuur in beroep te komen bij de minister. Bij een derde beschikking heeft de minister, overeenkomstig de nieuwe statuten van de NTS, drie leden van het bestuur der stich ting aangewezen. Benoemd zijn mej. dr M. A. M. Klompé (Arn hem) en de heren H. Algra (Leeuwarden) en prof, dr T. T. ten Have (Amsterdam). De heer Algra is tevens benoemd tot lid van het dagelijks bestuur. Voorts werden als bestuursleden aange wezen door de AVRO: Jhr Th. Roëll, en D. Repko; door de KRO: Prof. dr Mag. J. B. Korsop en drs A. J. J. van der Made; door de NCRV: Mr A. B. Roosjen en mr A. H. van de Veen; door de VARA: J. B. Broeksz en J. W. Rengelink; door de VPRO (voor lopig) Dr J. A. de Koning en drs G. J. Ligthart. TELEVISIE-UITZENDING DOOK ZENDERSTORING MISLUKT. Door een ernstige storing in de televisiezender te Lopik is gister avond het televisieprogramma dat de N. C. R. V. zou uitzenden, niet uitgezonden. De storing was een der ernstigste die de Nederland se televisie tot dusverre heeft on dervonden. Na het inschakelen van de zen der om half acht bleek al spoedig dat er ergens iets niet in de haak was, want er verscheen geen beeld op de ontvangers. Aanvan kelijk heeft men de fout niet kun nen localiseren, maar toen deze was opgespoord werd meteen dui delijk, dat er van een uitzending op deze avond geen sprake kon zijn. Om negen uur des avonds werd besloten het voor dinsdag avond aangekondigde program ma in zijn geheel hedenavond uit te zenden, het begint dan om half negen. Van de zijde van de N. C. R. V. heeft men om de vijf minuten laten omroepen, dat de televisie uitzending was gestoord, maar aangezien bij moderne televisie ontvangers alleen geluid wordt ontvangen als ook het beeld ont vangen wordt, had dit omroepen geen resultaat. Een gevolg daarvan was weer, dat de telefooncentrale der Ne derlandse televisiestichting over belast geraakte, zodat de infor merende televisiekijker ook daar niets wijzer werd. Verwacht wordt dat de zender hedenmiddag voor de uitzending van het programma voor de kin deren weer bedrijfsklaar is. De storing bij de zender betreft vermoedelijk het doorbranden van een koppelfilter tussen de eind- trap van de zender en de antenne. Naar het Deense persbureau Ritzau dinsdagmiddag meldde, heeft zich maandagmiddag op het vliegveld Kastrup van Kopenha gen bijna een botsing voorgedaan tussen een K.L.M.-vliegtuig en een straaljager van de Ameri kaanse luchtmacht, die tegelijker tijd dalende waren om op dezelf de landingsbaan neer te strijken. De gezagvoerder van het K.L.M.- Een vijfhonderdtal Mexicaanse landarbeiders, die de Verenigde Staten heimelijk binnen waren gekomen om daar werk te zoe ken, waren in de afgelopen week door de Amerikaanse autoriteiten uitgewezen. In de haven van Isa bel, in Texas, werden alle vijf honderd aan boord van een Mexi caans schip gezet, dat normaal niet meer dan honderd van derge lijke passagiers zou kunnen ver voeren. Het schip, dat Vera Cruz als be stemming had, wierp onderweg het anker uit op de rede van Tam- pico. De landarbeiders verzochten toen de gezagvoerder toestem, ming het schip te verlaten. Deze weigerde dit, waarop een veertig tal arbeiders overboord sprong. Vijf hunner verdronken. Pers en openbare mening in Mexico oefenen thans scherpe kritiek op de betrokken Ameri kaanse autoriteiten, die zij ervan beschuldigen de Mexicanen onder onmenselijke omstandigheden te hebben doen reizen. De Nederlandse regering volgt met grote aandacht de maatrege len van de Egyptische Suez-ka- naalmaatschappij jegens twee Nederlandse baggermolens, die na oplevering van een werk niet mogen vertrekken. De maat schappij heeft een tweede inspec tie gelast. De Nederlandse regering heeft tot dusver geen directe bemoeie nis met de zaak. De firma's die het werk in combinatie hebben uitgevoerd, maken zich tot nu toe niet ongerust. Zij nemen voors hands aan, dat de molens na de tweede inspectie zullen mogen vertrekken. De mannen van Scotland Yard, die belast zijn met onderzoek naar de daden van de „monsieur Ver- doux" van Eastbourne, waar een aantal Britse vrouwen onder ver dachte omstandigheden gestorven zouden zijn, zijn maandag op een belangrijke hinderpaal gestoten: Het Britse medische genoot schap heeft n.l. alle artsen van Eastbourne een rondschrijven ge. zonden, waarin zij eraan worden herinnerd, dat zij slechts gerech tigd zijn inlichtingen aan de poli tie te verstrekken over hun pa tiënten op grond van 'n schriftelij ke toestemming van laatstge noemden. Indien de patiënt(e) overleden is, moet deze toestem ming gegeven zijn door zijn (haar) familie. Voorts heeft de politie maandag een verpleegster, Helen Mason- ellis, ondervraagd, die een zekere mevrouw Alice Morrell heeft ver pleegd. Mevr. Morrell is in 1950 overleden en liet bij haar dood een bedrag van 70.000 pond ster ling (ongeveer 700.000 gulden) na. De politie onderzoekt op het ogenblik 400 testamenten in de hoop dat zij een gemeenschappe lijke erfgenaam zal ontdekken. Het is bekend, dat verscheidene •vrouwen, kort voor hun dood, in verdachte omstandigheden wijzi. gingen in hun testament hebben aangebracht. vliegtuig zag op het laatste ogen blik de straaljager, liet onmiddel lijk gas bijgeven en de machine stijgen. Op die wijze heeft hij voorkomen dat er een ongeluk kwam. Nader verneemt het A.N.P., dat het K.L.M.-vliegtuig een vier motorige Skymaster was, die met gezagvoerder N. J. Borgman naar Kastrup was gezonden om daar een veertigtal passagiers te halen, die niet meer met de lijnmachine naar Nederland konden worden vervoerd. Toen gezagvoerder Borgman maandagmiddag omstreeks half twee op Kastrup wilde landen, nadat hij van de verkeerstoren op Kastrup de vereiste toestem ming om te landen had ontvan gen, en de nodige maatregelen voor een landing had genomen, zag hij tijdens de naderings- vlucht, op ongeveer vijftig meter van het K.L.M.-vliegtuig, een Amerikaanse straaljager die op dezelfde baan ook een landing wilde uitvoeren. Gezagvoerder Borgman liet zijn machine on middellijk doorstarten en stijgen. Hij maakte met het vliegtuig een bocht om het veld, naderde we derom en zette het toestel aan de grond. Hij begaf zich naar de verkeerstoren om opheldering. Later op de middag is hij met de Skymaster en de veertig passa giers van Kastrup naar Schiphol gevlogen. Gebleken is dat het K.L.M.- vliegtuig en de straaljager beide landingsinstructies en toestem ming om te landen hebben ge vraagd. Het toestel van de K.L.M. kreeg de instructies en de toe stemming; de vlieger van de straaljager is geen toestemming gegeven, maar desondanks is hij toch gaan landen. WOENSDAG 29 AUG. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „The avontures of Hajji Baba". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Tweemaal be geerd". GEEN BEZWAAR TEGEN MINIMUM EXPORTPRIJZEN. Het bestuur van het .Produkt- schap voor Siergewassen heeft van minister Mansholt de mede deling ontvangen dat deze geen bezwaar heeft tegen het nieuwe minimum-prijzenstelsel bij de uit voer van bloembollen. De minister neemt daarbij aan dat deze minimum-prijzen van ge nerlei invloed zullen zijn op de binnenlandse prijzen voor bloem bollen DE MOORD TE HEEK. De vier personen die, verdacht van de moord op de motorhande laar J. M. te Heer zijn aangehou den, zullen woensdag in voorlo pige hechtenis worden gesteld. Tegen hen is een aanklacht van moord, medeplichtigheid en aan stichting tot moord ingediend. Het gerechtelijke onderzoek is nog in volle gang. De vroegere knecht H. N. heeft tijdens ver horen maandag en dinsdagmor gen bekend zijn vrienden, de 18- jarige J. V. G. en de 23-jarige M. S. meermalen te hebben aangezet om M. om het leven te brengen en met hen het plan tot de moord 'voerig besproken te hebben. De beloning van 20.000,die hij, naar hij reeds heeft bekend, de moordenaars in het vooruit- De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Roeslan Ab dulgani, is gisteren in Djakarta teruggekeerd. Hij heeft als hoofd van de Indonesische delegatie de conferentie ovejr het Suezkanaal in Londen bijgewoond. Roeslan Abdulgani zei bij zijn NEDERLANDSE MINDER JARIGE IN ZWEDEN AAN GEZAG VAN NEDERLANDSE VOOGDES ONTTROKKEN. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Van der Goes van Naters over het aan het gezag van de Nederlandse voog des onttrokken van een in Zwe den verblijvende Nederlandse minderjarige hebben de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille, mede namens de minister van Justitie geantwoord, dat de Zweedse in stanties inderdaad een „dkydd- skupfostran" (gezinsvoogd) over de betrokken minderjarige heb ben benoemd, welke maatregel tot in hoogste instantie in Zwe den werd bekrachtigd. Door het handhaven van be doelde maatregel, nadat door de Nederlandse competente instan tie definitief in de voogdij over genoemde minderjarige werd voorzien, is door de Zweedse autoriteiten geen rekening ge houden met de bepalingen van het tractaat regelende de voogdij van minderjarigen van 12 juni 1902, waarbij zowel Nederland als Zweden zijn aangesloten. Besloten is dit rechtsgeschil aanhangig te maken bij het in ternationaal gerechtshof. De Zweedse regering werd van deze beslissing in kennis gesteld. aankomst, dat president Nasser van Egypte hem persoonlijke boodschappen had overhandigd voor president Soekarno en pre mier Ali Sastroamidjojo. Hij kon de inhoud van deze boodschappen echter niet bekend maken. Roes lan zei, dat hij met Nasser de mo gelijkheden had besproken van het bijeenroepen van een Azia- tisch-Afrikaanse ,,of andere in ternationale conferentie" ter be spreking van de kwestie van het Suezkanaal. Hij ontweek echter vragen, of al een beslissing hier over was genomen. Roeslan Abdulgani werd op het vliegveld verwelkomd door de minister president, leden van het corps diplamatic en vele hoge autoriteiten. Toen hem gevraagd werd naai de zogenaamde „13 augustus af faire", zei hij „afwachten". (Zo als bekend heeft het leger op 13 augustus getracht Roeslan Abdul gani te arresteren, op beschuldi ging van corruptie). Tenslotte zei de minister, dat hij nog niet wist, of hij zich bij het gezelschap van president SSoëkarno, die zondag naar Moskou is vertrokken, zou voegen. Zo u g heeft een woordvoerder van de regering verklaard, dat Abdulgani zich bij het presiden tiële gezelschap zou voegen, na dat hij aan de regering verslag heeft uitgebracht over de confe rentie over het Suezkanaal en na dat hij opheldering zou hebben gegeven over de „13 augustus- affaire". DRIE WEKEN ZONDER MOND. EN KLAUWZEER. Verzachting der maatregelen. Het feit dat in Nederland sedert 10 augustus j.l. geen gevallen van mond- en klauwzeer zijn ge constateerd is voor de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening aanleiding ge weest te besluiten met ingang van 31 augustus 1956 de schor sing van de varkensmarkten op te heffen en het houden van ver kopingen, keuringen, tentoonstel- zicht stelde, zou hij hebben willen fourneren uit de bloeiende zaak van de heer M., waarin hij dan met de weduwe van het slachtof fer zeggenschap hoopte te ver krijgen. De herkomst van de sleutel, waarvan N. ook heeft toegegeven deze de daders in handen te heb ben gespeeld, staat echter nog niet vast. Men is nog bezig de echtgenote van de heer M. te ver horen. De revolver waarmede de moord is gepleegd, blijkt niet af komstig te zijn uit het huis van M., maar door N. in het buiten land te zijn gekocht met geld, dat '1 door kleine diefstallen heeft bijeen gekregen. De begrafenis van het stoffe lijk overschot van de heer M. zal geschieden a.s. donderdag te Vij len (Vaals), de geboorteplaats van de heer M., na een uitvaart dienst in de parochiekerk. TWEE KLANDESTIENE ZENDERS OPGESPOORD. Op zaterdag 25 augustus is te Enschedé de klandestiene zender „Pelikaan" opgespoord. Tegen de eigenaar, de 26-jarige opperman J. E. uit Enschedé is proces-ver baal opgemaakt. Hij noemde zich in zijn uitzendingen „De Blonde Zeerover". De eventuele luisteraars van de „Pelikaan" hebben de ontdekking gedeeltelijk mee kunnen maken. De laatste woorden die zij uit de luidspreker hoorden waren een uitroep van een man: „Politie!" en een overrompeld: „Nu ben ik er bij". Voorts is te Zuidhorn de klan destiene zender „Vliegende Scho tel" opgespoord. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de 31-jarige carosseriebouwer J. S. te Kom merzijl. BELGISCHE LUCHTBALLON GELAND BIJ ULESTRATEN. Maandagavond omstreeks half zeven is in de gemeente Ulestra- ten langs de rijksweg Maastricht Sittard ter hoogte van het vlieg veld Zuid-Limburg een Belgische ballon geland. Deze ballon werd bestuurd door de 26-jarige mejuf frouw Jeanne de Bast uit St. Gil lis, die te Haecht bij Brussel des middags was opgestegen voor een sportvlucht. Boven de drukke verkeersweg ontstond even een hachelijke si tuatie toen zij haar sleepkabels uitwierp, waardoor enkele passe rende automobilisten al hun stuurkunst moesten aanwenden om de kabels te ontwijken. Enke le personen wisten de sleepkabels te grijpen en de ballon langs de weg te trekken. Het lag in de be doeling van de ballonvaardster DE VERENIGING „HET KONINGIN WILHELMINA FONDS." De verjaardag van H. K. H. Prin ses Wilhelmina heeft sinds de oprichting van het „Koningin Wilhelmina Fonds" een dubbele nationale betekenis gekregen. In de eerste plaats de viering van de verjaardag van Haar die gedurende zo'n lange reeks van jaren onze Landsvrouwe is ge weest en in Wie wij tevens eren de Moeder van het Verzet gedu rende de laatste oorlog. In de tweede plaats wordt met deze verjaardag de periode inge luid waarin aan het Nederlandse lingen e.d. van varkens wederom volk de gelegenheid wordt gebo jden het Koninklijk voorbeeld te j volgen, dat door de stichting van toe te staan. Er wordt aan herinnerd dat bij het vervoer van alle vee met uit zondering van paarden, die ge bruikte motorvoertuigen min stens eenmaal per kalenderweek moeten worden ontsmet. Het vervoer van varkens tot 'n gewicht van 60 kilogram blijft in een strook, grenzend aan België, verboden, tenzij door of namens de betreffende inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst ver gunning tot dit vervoer is ver leend. het fonds voor de Kankerbestrij ding zo'n verheven bestemming heeft gegeven aan de gelden voor de nationale hulde bijeenge bracht. De vereniging „Het Koningin Wilhelmina Fonds" zal ook in Temeuzen dezer dagen rond gaan om giften in te zamelen en met vreugde zullen wij allen ons offer brengen. Verheugd omdat wij hiermede onze Prinses Wilhel mina eren kunnen en weten in Haar geest te handelen, verheugd tevens omdat wij door onze bij drage, hoe gering die ook zij, me dehelpen dat Fonds in stand te houden, waardoor dagelijks lij ders aan deze vreselijke ziekte, de kanker, kunnen worden geholpen en de wetenschap gesteund bij zijn werk tot steeds verder onder zoek der bestrijdingsmethoden. U weet het wel hoe kostbaar deze middelen zijn, hoe er ziekenhui zen moeten worden gebouwd, spe cialisten opgeleid, de ziektegeval len geregistreerd en steeds wor den nagegaan. Hoe er, om kort te gaan, ieder jaar enorme som men moeten worden uitgegeven en hoe ons Nederlandse volk ook op dit terrein zijn ereplaats moet blijven innemen tot heil van de gehele mensheid. Laat ook dit jaar, evenals de voorgaande, Terneuzen weer mil- delijk bijdragen. P. TELLEGEN. if Het Franse jacht „Mie" dat met zes Parijse studenten aan boord al langer dan een maand op de Atlantische Oceaan ver mist wordt, is officieel als verlo ren beschouwd. Het zoeken is gestaakt. Volgens sommige inlichtingen heeft de Belgische regering blijk gegeven van grote omzichtigheid 'ten aanzien van de plannen voor de instelling van een goedkope transatlantische scheepvaart dienst met Zeébrugge als Euro pese eindhaven. Er wordt niet be vestigd dat Cantor van de rege ring der Ver. Staten de toezeg ging heeft gekregen, dat zij de helft van zijn bouwprogramma, dat voor twee schepen op 260.000.000 dollar wordt geraamd, zal financieren. Voorts zou het aarzelen van Belgische zijde toe te schrijven zijn aan de hoge uitgaven welke Door JOSEPH HOCKING 80) Nadruk verboden. „We kunnen totaal niets doen, kind." zei hij, toen ze het kan toor verlaten hadden. „Hij wil het blijkbaar voor ons verborgen houden, waar hij verblijft, maar heeft ons wel willen laten weten, dat hij gedaan heeft wat recht was." „Hij is in elk geval nog in leven en denkt nog aan ons," zei Ber tha. Enige jaren verliepen en ze hoorden niets meer over Wilhelm Brichtauer. Hoewel ze geregeld buitenlandse kranten lazen, von den ze er zijn naam nooit in ver meld. Bertha kreeg verscheidene aan. de goedkeuring van het plan met zoeken, maar weigerde iedereen - I r, v» 1-, r\ v, rl I 7nl v-\ TTürtrtrfrtv\ Ti nK O T zich zou brengen, namelijk ander half miljard Belgische frank voor de inrichting van de haven van Zeebrugge, plus een Belgische deelneming van dertig percent in de financiering van de twee sche pen. De onderhandelingen zullen worden hervat bij de terugkeer van Cantor in de Verenigde Sta ten, tegen het einde van de vol gende week. haar hand. Velen vroegen zich af, of ze ongetrouwd wilde blijven en sommigen mompelden, dat ze de man, die zo raadselachtig op het landgoed van de Reichmanns verschenen was en weer even raadselachtig was verdwenen, nog steeds liefhad. Maar nie mand, behalve de predikant, wist er het ware van. En ze bleef, zo als ze reeds als jong meisje ge weest was, de weldoenster en troosteres van alle zieken en ar men van de hele omgeving. Vijf jaar na het vertrek van Brich tauer stierf de oude heer Reich- mann en werd Arthur landheer in zijn plaats. En een jaar later bracht hij een vrouw uit een an dere streek als meesteresse op het Huis. Maar de onderhorigen betoonden zich niet bijster ver heugd. „Als het mijnheer Robert en juffrouw Bertha waren geweest, dan had het er heel anders voor ons uitgezien," meende men. „Het zou me niet verwonderen, als het toch nog mijnheer Robert zélf geweest was," zeiden ande ren. „Maar waarom zou hij dan niet terug gekomen zijn? Hij was tenminste een echte landheer!" Maar de echte mijnheer Robert lag in het graf en zijn dubbel ganger bleef spoorloos verdwe nen. „En wat denk jij van dat meis je, waarmee Arthur nu getrouwd is, kindje?" vroeg Bertha's vader op zekere keer. „Och, ik denk dat ze volkomen bij hem past." „Ik had gedacht, dat hij met niemand anders dan met jou ge trouwd zou zijn. Hij heeft me tal loze malen verzekerd, dat hij* nie mand anders wilde dan alleen jou." „Ik ben blij, dat hij dan toch maar getrouwd iszei Bertha. „Ik kan nog wel een paar jaar tjes mee!" zei haar vader zuch tend. „Maar wat moet er daarna van je worden? Denk je er nog wel eens over, om te trouwen?" Bertha gaf geen antwoord. Ze keek haar vader aan met een dromerige blik, waarvan hij de betekenis niet vatte. „Ben je hem dan nog niet -ver geten, kindje?" Ze schudde langzaam het hoofd. „Denk je dan nog.dat hij ooit zal terugkeren?" „Dat durf ik bijna niet. Maar als hij het doen zou.Ze vol eindde de zin niet, maar" haar vader begreep, dat Brichtauer nog steeds de enige man was, die voor haar bestond. In het verre land hield het par lement zijn laatste zitting voor de vakantie. En tegen alle gewoonte in, was er geen enkele afgevaar digde afwezig. Er heernle grote opwinding, omdat het lot der re gering in die zitting beslist zou worden. De eerste minister had namelijk een voorstel ter tafel gebracht, dat niet alleen bij alle oppositiepartijen, maar ook bij zijn medestanders heftige tegen kanting ondervond. De ene spre ker na de andere stond op om hem te bekritiseren en de man, die kort geleden nog de afgod van het parlement was geweest, werd nu van alle kanten aangevallen. En plotseling was de stemming omgeslagen. Er was een lid opge staan, dat tot nu toe bij geen en kele partij was aangesloten ge weest, maar dat bij deze gelegen heid de regering steunde en als bij toverslag de meningen deed omslaan. Hij was niet een der voornaamste of oudste leden van het parlement, en toch maakte hij meer indruk dan alle vorige sprekers. Meer dan een uur lang hield hij de aandacht der leden geboeid en wist hen nu en dan zelfs tot geestdrift en toejuichin gen te brengen. Het was een man van nauwe lijks midden dertig, met diepe groeven in het gelaat en reeds grijzend haar. Hij was grondbe zitter, ergens ver weg in het bin nenland en hij werd als zeer wel varend planter beschouwd, hoe wel noch zijn uiterlijk, noch zijn stem en optreden, deden denken aan dat beroep. De meesten zagen hem veeleer voor een Europees edelman aan en zijn redevoe ring gaf blijk van brede en diep gaande kennis. (Wordt vervolgd.) boven België te blijven, maar door de sterke.wind dreef zij af naar Nederland. WEER MINDER DRUIVEN DIT JAAR. De druivencultuur in ons land neemt nog steeds af. Ook dit jaar zal de aanvoer weer kleiner zijn dan vorig jaar, want uit de be schikbare inventarisatiecijfers blijkt dat het areaal is ingekrom pen, ditmaal met ongeveer 29 ha. Vooral in het najaar zal dit zijn weerslag vinden in de grootte van de aanvoer. MEISJES IN SIT DOWN STAKING. Bij de confectiefabriek P. J. Blom N. V. te Enschedé zijn dins dagmiddag circa 400 meisjes, on der wie een aantal Duitse, van de naai- en strijkzaal in staking ge gaan. Het conflict is ontstaan door verschil van mening over de toe passing van de zes procent loons verhoging. De meisjes zijn wei in de fabriek gekomen, doch hebben het werk niet hervat. Hier is flus sprake van een sit-down-staking. MEISJE MET DOLKMES GESTOKEN. De rechtbank te Rotterdam heeft dinsdagochtend de 20-jarige matroos grote-vaart A. Z. uit Rot terdam veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf met aftrek. Hij had op 25 maart van dit jaar zijn vroegere verloofde mej. F. B. met een dolkmes in het bovenlichaam gestoken. De eis was een jaar gevange nisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. STRATEGISCHE GOEDEREN GESMOKKELD. De economische kamer van de rechtbank te Rotterdam heeft de 38-jarige in Nederland gebo ren koopman Th. N. uit Dussel- dorf veroordeeld tot zeven maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en 10,— boete of vier dagen hech tenis. Tevens werden vijftig in beslag genomen bankbiljetten van 100 verbeurd verklaard. N. en Van 'tW. waren betrok ken geweest bij de smokkel van nikkel- en kobaltafval op schepen van Rotterdam naar Oost-Duits- land. De derde keer, dat dit ge beurde met het Duitse kustvaar tuig „Planet" werd het, zoals be kend ontdekt. De eisen waren tegen N. negen maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan vier voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd, en te gen Van 't W. zes maanden met aftrek, waarvan drie voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. COMPLEET HUIS VAN PARIJS NAAR DEN HAAG Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal heden in de tweede binnenhaven in Scheve- ningen een huis door de lucht zweven. Dit huis zal worden ge lost uit de kustvaarder „Marne" ;n door kranen op de wal wor den gezet. Het is het eerste huis ter we reld, dat voor honderd procent uit plastic is vervaardigd. Het is gemaakt door de Franse staats mijnen en wordt uit Parijs naar Den Haag overgebracht om te worden tentoongesteld op de da- mesbeurs in de Houtrusthallen, van 28 september tot 10 oktober. Het vervoer van dit huis, dat uit acht grote delen bestaat, waar onder complete kamers, heeft grote moeilijkheden opgeleverd. Er kon geen toestemming wor den verkregen voor vervoer door Nederland over de weg. Vervoer per Rijnaak was ook niet moge lijk. Even dacht men zelfs aan transport per helikopter, maar dat bleek niet veilig genoeg ge zien de wisselvallige weersom standigheden. Tenslotte werd de oplossing gevonden: een kust vaarder die een dienst op Parijs onderhoudt kon het huis mee nemen. Maar aleer het hele huis in het schip kon worden onderge bracht, moest men eerst in de kustvaarder met snijbranders aan het werk om genoeg ruimte te krijgen. Als het weer heden goed is kan de „Marne" haar vreemde vracht in Scheveningen kwijt. Het huis zal in zogenaamde „diepladers" onder politiegeleide naar Hout- rust worden gebracht. DONDERDAG AS. VERBINDING ONDER HET NOORDZEEKANAAL. Naar het zich laat aanzien zal donderdag 30 augustus a.s. con tact worden gemaakt tussen de twee in aanbouw zijnde helften van de autotunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen. De mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft de wens te kennen gegeven bij dit histori sche ogenblik aanwezig te zijn. De scheidingsmuur tussen beide helften zal des middags worden doorbroken. KNAAPJE VERDRONKEN De twee en een half jaar oude Peter Bosch, wonende in de Joop IJsbergstraat in de tuinstad Slo- termeer te Amsterdam, is maan dagavond gevonden in dé gracht langs de Coronelstraat nabij de ouderlijke woning. Het jongetje is in de bijna geheel met kroos bedekte sloot verdronken. De kin. derpolitie heeft urenlang ge dregd, nadat de vermissing om streeks half twaalf was aangege ven.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2