Het antwoord van president Nasser De toestand op Cyprus De Suezkanaal-kwestie Egypte meldt spionnage- complot ontdekking van Persconferentie van minister Foster Dulles Ds hulp aan Marcinelle Botsing tussen Argentijnse politie en studenten President Soekarno in de Sowjet-Unie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De kabinetsformatie WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3855 De strijd in Algerië Geruchten om de „Brittannia" Grieks protest bij de Navo Ontploffing in Montreal De uit Egypte gezette journalisten Britse parlement wordt teruggeroepen van reces H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins in ons land terug Britse bases in Malakka Zes procent salarisverhoging voor de ambtenaren Oproep van Papandreoe Eoka hervat de strijd Huisarrest voor burgemeester van Nicosia Cyprische gevangenen naar Engeland overgebracht Aug. 30 5.50 19.34 15.49 31 5.52 19.32 0.13 16.38 Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pei maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Venchijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. President Nasser van Egypte heeft in antwoord op de uitnodi ging van de commissie-Menzies voor de Suez-kwestie verklaard: „Ik wens de ontvangst te be vestigen van de boodschap van Uwe Excellentie van 24 augustus De informateur prof. mr. De Gaay Fortman heeft de maandag avond besteed aan de bestudering en vergelijking der regerings programs. welke zijn ontworpen door dr Drees, prof. Romme en prof. Lieftinck. Op bepaalde pun ten is hij nog ambtelijke advie zen wachtende. In dit verband, zo verklaarde zijn woordvoerder, moet ook worden gezien het be zoek van prof. F. Polak, de direc teur van het Centraal Planbu reau, die de informateur dinsdag middag ontving. Vóórdien had hij een onderhoud gehad met 't A.R.- Tweede Kamerlid dr. J. Bruins Slot. De informateur heeft gister avond prof. dr. J. Zijlstra ontvan gen en met hem enkele eco nomisch belangrijke vraagstuk ken besproken. 1956, waarin u mij op de hoogte bracht van het verzoek van een commissie onder uw voorzitter schap, bestaande uit vertegen woordigers van de regeringen van Australië, Ethiopië. Iran, Zweden en de Ver. Staten, om mij te spreken en mij de stand punten van de in uw boodschap genoemde regeringen aangaande het Suezkanaal voor te leggen en toe te lichten. Ik stem in met de voorgestel de bijeenkomst als verzocht dooi de commissie." Nassers antwoord was geadres seerd aan Robert Menzies, de Australische premier, die de com missie leidt. Menzies had in zijn brief aan de Egyptische president ver klaard. „De commissie bestaande uit vertegenwoordigers van de rege ringen van Australië, Ethiopië, Iran, Zweden en de Ver. Staten, waarvan ik voorzitter ben, en die optreedt namens de regeringen van Australië, Denemarken, Ethiopië, Frankrijk, de Duitse bondsrepubliek, Iran, Italië, Ja pan, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Pakistan. Portugal, Spanje, Zweden, Turkije, Groot- Brittannië en de Ver. Staten heeft mij verzocht het verzoek van de commissie aan U over te brengen om met Uwe Excellentie te spreken en U de standpunten van de regeringen ten aanzien van het Suezkanaal uiteen te zetten. De commissie vraagt Uwe Ex cellentie, mij zo spoedig mogelijk te willen mededelen of U ermee instemt de commissie voor dat doel te ontmoeten. Ik zou willen voorstellen het tijdstip en de plaats van een bij eenkomst te regelen nadat ik uw antwoord op deze 'boodschap heb ontvangen." Dinsdag is bekend gemaakt, dat maandag 65 Mohammedaanse op standelingen bij gevechten met Franse troepen in het Algerijnse departement Constantine zijn ge sneuveld. De „Daily Sketch" heeft, onder een reusachtige kop, melding ge maakt van geruchten, volgens welke de „Brittannia", het jacht van koningin Elizabeth, aan boord waarvan prinses Margaret woensdag a.s. naar .Oost-Afrika zal vertrekken, niet zeewaardig is. Volgens het blad zijn in de minder dan drie jaar, dat de „Brittannia" die 2.000.000 pond sterling (ruim twintig miljoen gulden) heeft gekost in dienst is, tot een bedrag van 140.000 pond (ongeveer anderhalf mil joen gulden) herstellingen aan het jaaht uitgevoerd. Het plan is, dat de hertog van Edinburgh met de „Brittannia" naar Australië zal reizen. Griekenland zal hij de Noord- atlantischeverdragsorganisatie een protest indienen naar aan leiding van de inbraak, zaterdag j.l., bij de Griekse ambassade in Ankara. Griekenland en Turkije zijn beiden lid van de Navo. Griekenland protesteerde maan dag bij Turkije tegen „onvoldoen de beveiliging" van zijn diploma ten in Ankara. In betrouwbare kringen te Athe ne wordt gezegd, dat de Griekse klacht betrekking zal hebben op de gebeurtenissen, die ertoe heb ben bijgedragen, dat de Grieks- Turkse betrekkingen slechter zijn geworden te beginnen bij de anti-Griekse ongeregeldheden in Turkije in september j.l. en cul minerend in de inbraak van za terdag. Een zware ontploffing heeft dinsdag een blok van zestien wo ningen in éen buitenwijk van Montreal vernield. Acht mensen worden vermist. Men vreest dat zij om het leven gekomen zijn. Voorts zijn er 15 gewond. De ontploffing is vermoedelijk ontstaan door gas dat ontsnapte uit een hoofdleiding, die arbei ders bij ongeluk hadden bescha digd. Volgens nadere berichten heeft de ontploffing aan 4 personen het leven gekost, terwijl er 3 worden vermist en 18 verwondingen heb ben opgelopen. De directeur-generaal van de Egyptische regeringsvoorlich tingsdienst, luitenant-kolonel Ab- del Kader Hatem, heeft maandag bekendgemaakt, dat er zes leden van een „gevaarlijke spionnage- groep onder leiding van James Swinburn van het Arabische persbureau" zijn gearresteerd. De betrokkenen zouden hebben ge werkt voor de Britse geheime dienst. Swinburn was zelf aange houden terwijl hij thuis met twee leden van de groep een bespre king had. Het nieuws werd be kend gemaakt op een inderhaast belegde persconferentie in Cairo. Kolonel Hatem heeft verklaard, dat James Swinburn heeft toege geven, dat hij in onmiddellijk contact stond met twee diploma ten van een buitenlandse ambas sade en dat hij zijn instructies rechtstreeks van hen ontving. Swinburn zou ook „de namen van andere leden van de spion- nagegroep bekend hebben ge maakt". Hatem voegde hieraan toe: „De leden van de groep waren in het bezit van belangrijke documen ten, die inlichtingen op militair, politiek en economisch gebied be vatten. Deze documenten vormen het bewijs dat de leden voor Enge land werkten en de veiligheid van Egypte in gevaar brachten". Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdag ver klaard, dat noch het ministerie, nóch de Britse ambassade in Cairo iets afweet van de spion- nage-activiteit, waarvan de Egyp tische autoriteiten maandag twee Britten, James Swinburn en Charles Pittuck, hebben beschul digd. Volgens de Egyptische bekend making ontving Swinburn, die met Pittuck en vier anderen ge arresteerd is, zijn instructies van de Britse ambassade. Een woordvoerder van de Brit se ambassade in Cairo verklaar de dinsdag, dat de beschuldigin gen „vals en geheel ongegrond" zijn. Hij zei, dat de ambassade nog geen contact met Swinburn en Pittuck had mogen opnemen. Uit gezaghebbende bron is dinsdagavond in Cairo vernomen, dat Swinburn, Pittuck en de vier Egyptenaren een openbaar pro ces zullen krijgen. Het onderzoek van de Egyptische politie is ge ëindigd en naar verluidt zal een Britse consul de twee Britten vandaag kunnen spreken. Eén van de gearresteerde Egyp tenaren is een zekere El Kattani, naar verluidt derde secretaris van het hoofdbureau van de Ara bische liga in Cairo. Eén der an deren is een hoofdonderwijzer uit Cairo, een zekere Ahmed Saleh. Een officiële woordvoerder van de Egyptische regering heeft maandag medegedeeld, dat de drie Britse journalisten Ann Sharpley, Eileen Travis en Wil liam Stevenson uit Egypte ge zet zijn „omdat zij onwaarheid en leugens verspreid hadden en geen eerlijke en objectieve verslagen hadden gegeven. Zij deden dit met het doei de publieke opinie om de tuin te leiden". Op een vergadering van het Britse kabinet is dinsdag beslo ten, het parlement van reces terug te roepen voor een bespre king van de Suez-kanaalkwestie in het licht van de Londense con_ ferentie en het antwoord van president Nasser op de uitnodi ging van de commissie-Menzies. Een datum is echter nog niet vastgesteld. Gisteravond om zes uur is de Dakota, die het Koninklijk Paar en de Prinsessen Beatrix en Irene van Korfoe naar Nederland heeft gebracht, op het vliegveld Soes- terberg geland. Omstreeks tien minuten voor half zeven is het Koninklijk Paar in het paleis Soestdijk aangekomen. KONINKLIJKE GIFT VOOR MARCINELLE. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben aan het Neder- landsche Roode Kruis een belang rijke gift gezonden voor de nage laten betrekkingen van de slacht offers van de mijnramp in Marci- nelle. Het bedrag dat op de giro rekening 777 van het Nederland- sche Roode Kruis voor dit doel werd gestort, is intussen geste gen tot 164.648,63. Dit geld zal in overleg met het Roode Kruis van België gestort worden in een fonds waaruit de vakopleiding van de 450 vader loos geworden kinderen wordt be- kostigd. De vorsten van de staten op Malakka hebben dinsdag beslo ten Groot-Brittannië voor dertig jaar land te verhuren waarop militaire bases kunnen worden in. gericht, zo is in welingelichte kringen te Koeala Loempoer ver nomen. Men verwacht voorts, dat voor het einde van het jaar in Londen een verdrag voor verdediging en wederzijdse - bijstand zal worden gesloten. Volgens hetwelk de Britten een strategische reserve in Malakka mogen houden ook nadat het land onafhankelijkheid verworven zal hebben. Gisteren is de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken bijeen geweest onder voorzitterschap van de heer A. Mastenbroek. Mededeling werd gedaan van het standpunt der regering om trent de loonsverhoging 1956, in houdende verhoging met zes pro cent der salarissen met ingang van 1 september 1956. De organisatie van overheids personeel konden zich met het percentage verenigen, maar haar instemming kon niet worden ver kregen omtrent de voorgenomen datum van ingang. Voorts werden besprekingen gevoerd omtrent de voorstellen der regering tot verhoging der salarissen van de hogere rijks ambtenaren. De besprekingen hieromtrent zullen op korte ter mijn worden voortgezet. De Griekse liberale leider en oud-premier Papandreoe heeft dinsdag aangedrongen op „natio nale eenheid tegenover de Britse en Turkse rrf&chinaties". Hij brandmerkte de door het Britse ministerie van Koloniën gepubli ceerde documenten die op Cyprus buitgemaakt zouden zijn als ver valst en eiste onmiddellijke bij eenroeping van een kroonraad en een buitengewone vergadering van het Griekse parlement ter bespreking van de toestand. Voor het eerst sedert het einde van het bestand, dat de Eoka op Cyprus gedurende elf dagen on derhield, is dinsdagmiddag een bom ontploft in het huis van een Grieks-Cypriotisch gezin te Lar- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft dinsdag op zijn we kelijkse persconferentie gezegd dat president Nassers instemming om een bespreking te houden met de vijf-landencommissie over de Suezkanaalcrisis een bijdrage is in de oplossing van deze kwes tie. Volgens Dulles voert de Sowjet- Unie een boosaardige propagan dacampagne onder het Egypti sche volk om het Nasser zo moei. lijk mogelijk te maken het Weste lijke voorstel voor internationaal De Commissie-Menzies die door de Westelijke landen op de Lon dense conferentie over het Suez kanaal is ingesteld om aan pre sident Nasser het Westelijke plan voor internationalisatie van het Suez-kanaal voor te leggen, heeft dinsdag plannen opgesteld voor een spoedige ontmoeting met de Egyptische president. De commissie kwam tweemaal bijeen om te bespreken waar en wanneer de bijeenkomst met Nas ser zal plaatsvinden, nadat de Egyptische ambassadeur in Lon den aan premier Menzies, de voorzitter van de commissie had meegedeeld, dat Egypte akkoord gaat met een ontmoeting. Men verwacht dat de commis sie-Menzies niet vóór het einde van de week naar Cairo zal ver trekken. Premier Menzies heeft onmid dellijk na ontvangst van deze Egyptische instemming verslag uitgebracht aan het Britse kabi net, dat onder voorzitterschap van premier Eden bijeen was. Na de kabinetsvergadering Maandagmiddag j.l. heeft zich te Mendoza, 1200 kilometer ten westen van Buenos Aires, een botsing voorgedaan tussen Ar gentijnse politie en 'brandweerlie den ener- en studenten anderzijds, waarbij zeven politiemannen, een lid van de brandweer en drie stu denten werden gewond. De toe stand van drie gewonden is ern stig. De studenten hadden het huis van de waarnemende rector van de universiteit van Mendoza, Ger minal Basso, wiens aftreden zij eisen, belegerd. Politie en brand weer hadden ingegrepen, om de betogers te beletten het huis van de rector binnen te dringen. Hier bij waren schoten gewisseld. De autoriteiten hebben de staat van beleg in Mendoza afgekon digd. Volgens de jongste berich I ten is een der gewonden overle den. De onlusten waren het hoogte punt van een strijd van studenten en professoren die tegen het be stuur van de universiteit onder dr Germinal Basso gekant zijn. Dinsdag is bekend gemaakt, dat dr Basso ontslagen is en vervan gen door kolonel Victor Arriibau. De studenten en professoren hebben later een manifest uitge geven waarin opgeroepen wordt tot beëindiging van de actie. In welingelichte kringen wordt tegengesproken, dat in Mendoza de staat van beleg is afgekon digd. Men herinnert er aan, dat sinds de anti-Peronistische revo lutie van september 1955 in het gehele land de staat van beleg van kracht is. De Belgische ministers Van Acker, Troclet en Rey en de Cor- nez, voorzitter van het provin ciaal comité van Henegouwen voor hulpverlening aan familie leden van slachtoffers van dode lijke arbeidsongevallen, zijn dins dag bijeengekomen om de verde ling der giften die voor de fami lies van de slachtoffers van Mar cinelle bij het comité zijn binnen gekomen, te bespreken. Na de vergadering deelde eer ste minister Van Acker mede, dat het fonds reeds 97 miljoen frank heeft ingezameld en dat nog be langrijke giften te verwachten zijn. Hij voegde er aan toe dat de heer Cornez is opgedragen ver slag uit te brengen over de vorm van de overwogen hulp. De hoge autoriteit van de Europese gemeenschap voor ko len en staal heeft besloten voor de tweede maal een bedrag van twee miljoen Belgische francs voor hulpverlening van de fami lies van de slachtoffers van de ramp van Marcinelle uit te trek ken. Een eerste bedrag van twee miljoen francs werd reeds on middellijk na het bekend worden van de ramp ter beschikking ge steld. Het besluit werd genomen in de tweede buitengewone verga dering van de hoge autoriteit, die naar aanleiding van de ramp werd gehouden. De hoge autori teit heeft daarbij ook nagegaan, op welke wijze zij haar dank baarheid tot uitdrukking zou kunnen brengen aan al degenen, die aan het reddingswerk hebben deelgenomen. De vergadering was bijeen ge roepen om het standpunt van de hoge autoriteit te bepalen ten aanzien van de door haar voorge stelde intergouvernementele con ferentie van de zes ledenstaten van de gemeenschap over de vei ligheid in de mijnen. Het stand punt van de hoge autoriteit is medegedeeld aan de coördinatie commissie van de ministerraad, die op 28 augustus bijeen kwam ter voorbereiding van de verga dering van de raad op 6 sep tember. Op de vergadering van 6 sep tember zal de raad van ministers met de hoge autoriteit de organi satie van de conferentie bespre ken. De hoge autoriteit meent, dat de werkgevers en werk nemers, zowel als de regeringen in de gelegenheid moeten worden gesteld vrij hun mening uit te spreken ter gelegenheid van deze conferentie. lunchte Eden met sir Winston Churchill. Hij sprak met hem over de Suez-kanaalkwestie en de moeilijkheden op Cyprus. Tevoren had sir Anthony be sprekingen gevoerd met de In diase afgevaardigde naar de Lon dense conferentie over het Suez kanaal Krisjnamenon, die dins dagavond uit Londen naar Nieuw Delhi vertrekt. Menon reist via Cairo. In kringen van de commissie Menzies is vernomen, dat de Australische premier dinsdag op de Egyptische ambassade een ant woord op Nassers brief heeft overhandigd. Het bestuur van de Britse libe rale partij heeft dinsdag ver klaard, dat stappen genomen moeten worden om de mogelijk heid na te gaan van een nieuw kanaal of een pijpleiding voor olie van het Midden-Oosten naar de Middellandse Zee. Het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft beslo ten afgevaardigden te zenden naar de regeringen van alle Ara bische landen om varslag uit te brengen over de huidige stand an zaken met betrekking tot het Suez-kanaal, zo meldde dinsdag avond radio-Cairo. De afgevaar digden zullen de Arabische rege ringen voorts op de hoogte bren gen van 't Egyptische standpunt ten aanzien van de commissie- Menzies. Een woordvoerder van de com missie-Menzies heeft dinsdag avond bekend gemaakt, dat de Australische premier dinsdag middag aan de Egyptische ambas sadeur in Londen een boodschap voor Nasser heeft overhandigd, waarin de Egyptische president gevraagd wordt voorstellen te doen over tijd en plaats van een ontmoeting met de commissie. De commissie komt heden op nieuw bijeen. Van betrouwbare zijde wordt te Parijs vernomen, dat de inter nationale Suez-kanaalmaatschap- pij de niet-Egyptische loodsen en technici zal vragen op hun post te blijven tot de commissie-Men zies haar taak heeft volbracht. beheer van het Suezkanaal te aan vaarden. Dulles zei te hopen dat beide partijen de besprekingen de vita le technische vraagstukken die met het functioneren van het ka naal samenhangen, gescheiden zouden houden van hun eigen po litieke doeleinden. De scherpe Russische propa ganda wordt vooral gevoerd door middel van radiouitzendingen voor Egypte in de Arabische taal zelfs toen de Amerikaanse minis, ter het Westelijke plan nog aan Sjepilof Uitlegde, en het nog niet aan de conferentie was voorge legd, keurde de Sowjet propagan da het plan al af. Maar, zo voeg de Dulles aan deze woorden toe, president Nasser heeft voldoen de invloed en gezag om een eer lijk plan te aanvaarden en ik ge loof dat dit een eerlijk plan is. Dulles zei dat men de crisis niet met grote woorden moest „doodverven" zoals kolonialisme tegen nationalisme en Azië tegen Europa, maar dat men zich moet concentreren op de praktijk: Het gebrek aan loodsen, de tolgelden, het recht van ontslag en indienst neming, verkeersschema's en het uitbaggeren van het kanaal. Het Chinese vliegtuigincident Dulles maakte op zijn perscon ferentie ook bekend dat commu nistisch China dinsdag langs di plomatieke weg Washington een boodschap had doen toekomen dat de Chinese luchtmacht vori ge week donderdag bij de Chinese kust een vliegtuig had neerge schoten. Dulles zei dat volgens de boodschap de Chinese piloten in de mening verkeerden een na tionalistisch vliegtuig te hebben neergeschoten. De boodschap was overgebracht via de Britse diplomatieke missie in Peking, die voor de Verenigde Staten waarneemt. Volgens de bood schap waren er geen overleven den, en ook voor zover Dulles het wist is dat zo. De Ja pans-Rus-'tsche vredes. onderhandelingen. Dulles verklaarde voorts in Londen aan de Japanse'minister van Buitenlandse Zaken Mamo- roe Sjigemitsoe te hebben ge zegd, dat indien Japan bij de hui dige vredesonderhandelingen ter ritoriale concessies doet aan de Sowjet-Unie, de Verenigde Sta ten volgens het vredesverdrag van San Francisco soortgelijke concessies kunnen eisen: Hij had echter Sjigemitsoe slechts gewe zen op het bestaan van een der gelijke clausule in het verdrag van San Francisco en niet de be doeling gehad te zeggen dat Ame rika ook werkelijk aanspraken za] laten gelden. Over Okinawa sprekend herin nerde Dulles aan het vaste voor nemen van de V.S. het eiland on der controle te houden zolang er maar enig gevaar voor vrede of veiligheid in het Verre Oosten be staat. President Soekarno is dinsdag ochtend voor zijn officiële bezoek in de Sowjet-Unie aangekomen. Op het met vlaggen versierde vliegveld van Bakoe werd hij o. m. verwelkomd door leiders van de Sowjet-republiek Azerbeidsjan. „Ik vertegenwoordig", aldus president Soekarno, „een volk van tachtig miljoen zielen, dat strijd tegen het juk van kolonia lisme en imperialisme. Ons volk ademt slechts sedert elf jaar vrij en thans pogen wij de economi sche achterstand tengevolge van verscheidene eeuwen exploi tatie van ons land door het bui tenlandse kapitaal in te ha len". Tenslotte, uitte de president zijn vreugde over het feit, dat hij zich in de Sowjet-Unie bevindt. Dinsdagmiddag is president Soekarno in Moskou aangeko men. Op het feestelijk versierde vliegveld waren o.m. de presi dent van het presidium van de Opperste Sowjet, Worosjilof, pre. mier Boelganin, partijsecretaris Chroesjtsjef, Kaganowitsj, Ma lenkof, Mikoyan, de minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilof, mi litaire autoriteiten, ministers, vertegenwoordigers van het Mos limse kerkgenootschap en dui zenden Moskovieten. Voorts .was aanwezig de Indonesische buiten gewoon en gevolgmachtigd am bassadeur L. N. Palar en leden van andere buitenlandse diploma tieke vertegenwoordigingen. De president inspecteerde de erewacht van het Moskouse gar nizoen. Vervolgens werden de volksliederen van beide landen gespeeld. De straten in het centrum van Moskou zijn versierd met vlag gen. Voorts hangen er portretten van Soekarno en wimpels met Indonesische en Russische op schriften als „Groeten aan de illustere zoon van het Indonesi sche volk, president Soekarno"; „Welkom, dierbare gasten uit In donesië". naca op zuidelijk Cyprus. De bom veroorzaakte enige schade, maar geen persoonlijke ongevallen. Al het verkeer van motoren en fietsen in Nicisia is tot nader or der verboden tussen 's avonds zeven uur en 's morgens vier uur. In de door de „Eoka" uitge geven pamfletten wordt de ver klaring van de Britse minister van Koloniën, Lennox-Boyd, over een dagboek van de leider van de verzetsbeweging Digenis, dat on langs zou zijn gevonden, be schouwd als „holle woorden en zeepbellen." Uit het gevonden dagboek blijkt, volgens de Engelsen, dat de ver bannen aartsbisschop Makarios de leider van de verzetsactie was.) In de door Digenis onderteken de vlugschriften wordt gezegd: „Ons antwoord luidt opnieuw gaat met Makarios op basis van diens voorwaarden onderhande len." De Grieks-Cyprische burge meester van Nicosia, dr. Themi- stocles Dervis, is volgens een of ficiële mededeling huisarrest op gelegd. Britse militairen doorzoe ken de woning van de burge meester. Het huisarrest is dinsdagavond opgeheven. De burgemeester is één van de invloedrijkste Grieks- Cyprische nationalistische leiders, stichter van de rechtse nationale partij van Cyprus en medewer ker van aartsbisschop Makarios in de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Greikenland. De Britse troepen hebben dins dag ook het stadhuis van Nicosia doorzocht. Zes Cyprische gevangenen zijn dinsdagmorgen op transport ge steld naar Engeland om de rest van hun straf in een Engelsche gevangenis te ondergaan. Ondar hen bevindt zich een broeder van bisschop Kyprianos van Kyrenia, die met aartsbisschop Makarios naar de Seychellen is verbannen. In een officiële verklaring heet het, dat zich korte tijd geleden een „ernstige verslechtering" van de tucht in Cyprische gevange nissen heeft voorgedaan. „Dit was te wijten aan vooraanstaan de terroristische gevangenen, die meenden, dat zij lang voor het aflopen van hun straftijd zouden worden vrijgelaten. Als gevolg van het gedrag van deze terroris ten waren de cipiers en de an dere gevangenen geïntimideerd". AANHOUDEND KOUD. Een langgerekt lagedrukgebied boven de Noordzee en Zuid Scan dinavië handhaafde dinsdag bo ven Nederland een zuidwestelijke stroming waarmee lucht werd aangevoerd, die onstabiel van op bouw was. Er kwamen dan ook buien in voor. De temperaturen stegen in de middag, mede tenge volge van het grotendeels uitblij ven van zonneschijn, niet hoger dan 17 graden. Wel neemt de kern in het lage drukgebied, die zich dinsdag bo ven de Noordzee bevond, in be tekenis af en trekt hij naar het noordoosten weg, maar toch blijft het weer in ons land nog onbe stendig. De aanvoer van onstabiele en koude lucht duurt namelijk met naar west ruimende en iets :n kracht afnemende winden voort. Er moet dan ook op buien naast opklaringen gerekend worden, terwijl in het temperatuurverloop weinig verandering komt. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Buien. Enkele buien, maar ook opkla ringen. Matige, nu en dan krach tige wind tussen Zuidwest» en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 30 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7.38 8.07 Terneuzen 8.13 8.42 Hansweert 8.53 9.22 Walsoorden 9.03 9.32 ZON MAAN op onder op onder

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1