Mijnongeluk in Polen Deeconomischetoestand in Egypte De werving van loodsen door Egypte De Belgische mijnramp Berechting van Makarios geëist De „Roeslan Abduigani- affaire' Persgesprek met gouverneur van Cyprus HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De kabinetsformatie DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3854 In een steenkolenmijn te Chorzow, nabij Stalinograd. in Opper-Silezië, heeft zich een ongeluk voorgedaan dat, naar men meent, aan 29 mijnwerkers het leven heeft gekost. Zestien mijnwerkers wer den gered. INDONESIë. Ex-minister Djody op vrije voeten. Zuidvietnamezen bezetten Spratley-eilanden Incident aan Turks-Griekse grens Grieks protest bij Turkije ALGERIE Twee Pakistaanse ministers vragen ontslag Hernieuwde waakzaamheid op Cyprus VERKLARING VAN CYPRISCHE BISSCHOP. Lacoste geopereerd. Vermindering van Sow jet bezetting in Oost-Duitsland Afrikaanse vrijwilligers voor Egytische bevrijdingsleger Vliegtuigongelukken in de Verenigde Staten Vandaag Egyptisch antwoord De radiosignalen van Venus Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pet maand 1,80; per'week 43 cent. Losse nrs 8 ct. v*n»chljnt dagelljk* Uitgeefster N.V. vth Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, tedere egel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Zaterdagochtend heeft de in formateur, prof. mr. De Gaay Fortman, nog een onderhoud van een half uur gehad met prof. dr. J. Horring, directeur van het landbouweoonomisch instituut. Naar zijn woordvoerder mede deelde heeft de informateur zich bij dit bezoek over enkele techni sche problemen laten voorlichten. Zaterdagmiddag heeft hij met mr Burger het aangekondigde on derhoud te Zwolle gehad. Het duurde van kwart over vijf tot half acht. Prof. De Gaay Fortman heeft de zóndag in de familiekring door gebracht op zijn vakantieadres te Kootwijk. Des avonds is hij van daar naar Den Haag gegaan. On derweg heeft hij te Wassenaar een gesprek gehad met prof. dr L. J. C. Beaufort, lid van de Eerste Kamer voor de KVP. Gistermiddag om twee uur ont ving de informateur minister Suurhof cp „het torentje". Met al deze gesprekken is de informateur nog in de oriënte rende sfeer. Aan een programma is l>ji nog niet toe, aldus zijn woordvoerder. Groot aantal ingeslotenen. Het Westberlijnse (blad „Berli ner Zeitung" meldt van reizigers, die uit Opper-Silezië in Berlijn zijn aangekomen, vernomen te hebben dat bij het ongeluk in de steenkolenmijn te Chorzow - het vroegere Königshütte dat zich zaterdag j.l. heeft voor gedaan, meer mijnwerkers, waar. onder vele vrouwen, zijn ingeslo ten dan bij de mijnramp te Mar- cinelle. Onder de ingeslotenen zouden zich ook militairen bevinden, die naar de Oppersilezische mijnen zijn gezonden, nadat zich moeilijk heden hadden voorgedaan met de i De minister president van Indo nesië, Ali Sastroamidjojo, heeft gisteren langdurige besprekingen gevoerd met de chef-staf van het leger, generaal-majoor Nasution, het hoofd van de staatspolitie, Soekanto en met de procureur- generaal, Suprapto, terwijl leden van zijn kabinet met hoge politie autoriteiten spraken. Geen van hen was bereid com mentaar te geven maar verno men wordt, dat op beide bijeen komsten de zogenaamde „13 aug. affaire" besproken is. Zoals be kend heeft het leger op die dag getracht de minister van Buiten landse Zaken, Roeslan Abdulgani, aan te houden en hem te onder vragen over de waarnemend di recteur van de landsdrukkerij, Lie Hok Tay, die gearresteerd was op beschuldiging van corruptie. De tussenkomst van de premier maakte het Roeslan Abdulgani mogelijk op tijd naar Londen te vertrekken, waar hij de Indone sische delegatie op de conferentie over het Suezkanaal leidde. Roeslan Abdulgani wordt heden middag in Djakarta terugver wacht. Voordat hij zich bij het presidentiële gezelschap, dat zondag naar Moskou is vertrok ken zal voegen, zal hij op zijn verzoek verslag uitbrengen over de Londense conferentie en ophel deringen geven over de „13 aug. affaire", aldus een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken. De commissaris van politie was niet bereid gisteren de vragen van de journalisten te beantwoor den, of de politie een verklaring van de minister van Buitenlandse Zaken wenste in de zaak Lie Hok Tay. Hij zei slechts, dat het onder zoek in de zaak Lie Hok Tay nog niet geëindigd was. De voormalige minister van Justitie, Djody Gondokusumo, die een gevangenisstraf heeft uitge zeten, is gisteren op vrije voeten gesteld. Djody was in januari j.l. door het Indonesische opper ste gerechtshof tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het aannemen van steekpennin gen, toen hij minister was. Djody bleef toen op vrije voeten, in af wachting van de uitslag van zijn Zuidvietnamese marinetroepen zijn onlangs geland op de Sprat ley-eilanden een groep van elf eilandjes in de Zuidchinese Zee. Zij hebben de archipel vóór Zuid- Vietnam in bezit genomen, aldus is maandag in Saigon vernomen. De Zuidvietnamezen hebben hun vlag op de eilanden gehesen en een kenteken opgericht. Op de Spratley-eilanden, waar rijke fosfaatlagen zijn, wordt ook door communistisch-China, na- tionalistisch-China, Frankrijk en een Filippijnse ontdekker, een zekere Tomsa Cloma, aanspraak gemaakt. Op 11 juli werd op For mosa bekendgemaakt, dat natio nalistische troepen op één der eilanden van de Archipel waren geland. Cloma maakte op 9 augustus bekend, dat hij zijn aanspraak op de eilanden voor de Ver. Naties zal brengen en dat hij zal vragen om internationaal bestuur van de Archipel. gratieverzoek aan president Soe- karno. 19 juli schonk de presi dent hem de helft van zijn straf kwijt. Djody moest toen nog 40 dagen in de gevangenis doorbren. gen, daar 4V2 maand voorarrest van de veroordeling werd afge trokken. Het raadgevende comité van het parlement zal binnenkort bij eenkomen om Djody's lidmaat schap van het parlement te be spreken. Hij is n.l. gekozen tot vertegenwoordiger in het parle ment van de kleine nationale volkspartij, de Partai Rakjat Nasional (P.R.N.), waarvan hij voorzitter is. Het raadgevende comité zal beslissen, of hij zijn lidmaatschap van het parlement zal (behouden, of dat dit ongeldig zal worden verklaard wegens strafrechtelijke overtreding. Naar gisteren van gezaghebben de zijde werd vernomen, heeft de minister van Justitie, Muljatno, op de laatst gehouden zitting van het kabinet als zijn mening té kennen gegeven, dat het lidmaat schap van Djody in het parle. ment ongeldig moest worden ver klaard, maar dat het kabinet hec parlement beschouwde als de juiste instantie, die in deze kwes tie moet beslissen. mijnwerkers i.v.m. de hoge ar beidsprestaties, die van hen wor den geëist, en de slechte omstan digheden waaronder zij moeten werken. In de Oppersilezische mijnen zijn, i.v.m. het heersende tekort aan mijnwerkers, vele vrouwen en kinderen te werk gesteld. Deze moeten vaak tot zestien uur per dag werken, om het van hen ge eiste quotum te kunnen volbren gen. Vernomen wordt, dat zaterdag ochtend j.l. brand uitbrak in schacht zes van de staatssteen- kolenmijn te Königshütte. De voornaamste toegangen tot de mijn werden onmiddellijk door politie en legerwachten afgezet. De brandende schacht werd dichtgemetseld, waarna er water in werd gepompt, ter bestrijding van het vuur en de geweldige hit te. Redders, die het metselwerk hadden verricht, moesten later, als gevolg van de grote hitte en de sterke rookontwikkeling, naai de oppervlakte terugkeren. Zij waren er toen, als gemeld, in geslaagd zestien mijnwerkers te redden. De directie van de mijn beves tigde, in antwoord op een telefo nische vraag van de „Berliner Zeitung", dat zich een ongeluk had voorgedaan, doch zij wilde geen verdere bijzonderheden me dedelen. Het blad meldt verder dat het officiële Poolse persbureau „Pap", in antwoord op een tele fonische vraag, heeft medege deeld, dat men op het Poolse mi nisterie voor de steenkoolwinning bezig is met het opstellen van een officiële bekendmaking. Radio-Warschau heeft bekend gemaakt, dat zestien mijnwerkers zijn gered en dat de pogingen tot redding van een groot aantal ar beiders die nog ingesloten zitten, worden voortgezet. Een gedeelte van de mijn is afgesloten. De brand in de Silezische steen koolmijn heeft volgens het Pool se persbureau „PAP" 29 doden geëist. De brand zou inmiddels zijn bedwongen en het werk her vat. De mijnwerkers waren om het leven gekomen door giftige gas sen tijdens hun evacuatie naar hoger gelegen verdiepingen. Een regeringscommissie onderzoekt de oorzaak van de brand. De avondbladen van maandag in Warschau bevatten geen be richten over de brand. Turkse en Griekse grenspa- trouilles aan de rivier de Evros bij Pithion hebben elkaar bescho ten nadat de Turkse grensbewa king twee Griekse vissers had aangehouden, zo wordt van offi ciële Griekse zijde meegedeeld. De Griekse regering heeft zon dag een protest ingediend bij het Turkse ministerie van Buiten landse Zaken in verband met een diefstal van documenten uit de Griekse ambassade ln Turkije op zaterdagavond. Volgens de eerste berichten, die de Griekse rege ring heeft ontvangen, worden be langrijke stukken, waaronder die van de militaire attaché, vermist. De afgelopen 48 uur zijn in het Algerijnse departement Constan- tine 18 Franse militairen gedood en 23 gewond in gevechten met de opstandelingen. Officiële Egyptische kringen erkennen, dat de door Engeland en Frankrijk genomen dwang maatregelen voor Egypte moei lijkheden opleveren en, dat radica le maatregelen genomen zullen moeten worden om daaraan het hoofd te bieden. De officiële woordvoerder van de Egyptische regering heeft een algemene herziening bekendge maakt van de handelsverdragen, welke piet bepaalde landen geslo ten worden. Egypte verwijdert daaruit alle clausules omtrent be taling in ponden sterling, daar het niet meer op de in Engeland geblokkeerde tegoeden kan rek nen. Ook in Frankrijk is Egypte thans begonnen loodsen aan te werven voor het Suezkanaal. De tekst van een advertentie, die maandag in het Parijse finan ciële avondblad „L'Information" stond, luidt: „Het bestuursorgaan van het Suezkanaal heeft beslo ten de scheepvaart door het ka naal te intensiveren en te ver gemakkelijken. Daartoe heeft het leerling-kapitein-loodsen nodig om een voldoend aantal loodsen te kunnen ópleiden voor het nieuwe programma. Reflectanten De Pakistaanse minister van Justitie, Tsjoendrigar, en de mi nister van Voorlichting en radio- omroep, Rasjdi, beiden leden van de Mohammedaanse liga, hebben maandag hun ontslag aangebo den, zo is in Karatsji bekendge maakt. Het ontslag is nog niet aan vaard. Enkele incidenten hebben maan dag het aflopen van de „vreesloze periode" op Cyprus gekenmerkt. Op een legerbureau, in een riool, buis en in een officiersauto heeft men, gewaarschuwd door onbe kenden, tijdig drie tijdbommen ontdekt en boven op een autobus naar Paphos vond men een mor tier, het eerste wapen van dit soort dat op Cyprus is aangetrof fen. Vijf jonge Griekse Cyprioten, die wegens verzetsdaden tot lan ge gevangenisstraffen zijn ver oordeeld, zullen naar Engeland worden (overgebracht. Hun ouders hebben rechtskündige bijstand in geroepen. De brand is nog steeds niet bedwongen. Maandagvoormiddag zijn nog drie lijken gevonden op de verdie ping van 975 meter van de ramp mijn te Marcinelle, maar de moei lijkheden om ze naar boven te brengen zijn zo groot, dat men besloten heeft ze samen met de op 1035 meter gevonden lijken op te halen. Men hoopt daarmede woensdag te kunnen beginnen en niet dinsdag zoals aanvankelijk verwacht werd. De brand op 715 meter, die sedert het begin van de ramp smeulde, is twee dagen geleden opgelaaid en moet krach tig bestreden worden. Op de verdieping van 975 meter wordt nog steeds gewerkt om de In haar commentaar op de ont hullingen van het Britse ministe rie van Koloniën dat kolonel Gri- vas, een leider van de Cyprioti sche verzetsorganisatie Eoka, onder de persoonlijke leiding van aartsbisschop Makarios heeft ge werkt, heeft de Britse pers bijna eenstemmig berechting van Ma karios geëist. De „Manchester Guardian" echter wil een oordeel opschorten tot de inhoud van ale documenten is gepubliceerd. „Het doel van de regering isi dui delijk: In de ogen van de Cyprio ten en de wereld wil zij de blaam van een hervatting der geweld daden ronduit op de Eoka wer pen. De regering hoopt duidelijk te maken dat zij niet met Maka rios kan onderhandelen alsof hij tussen de Eoka en de Britten stond, omdat hij in werkelijkheid het hoofd van de Eoka is. Ook wordt sterk de gedachten naar voren geschoven dat we nooit meer met hem kunnen en behoe ven te onderhandelen, daar nu Ma karios niet langer als gematigd te beschouwen is. Als dit onze po. litiek zal zijn, zal het een hoogst foutieve politiek zijn. Foutief, omdat zij de politieke feiten ver draait. Zelfs als men al de gepu bliceerde documenten aanvaardt was Makarios' positie niet die van de persoonlijke leider van de tra gische geschiedenis, maar van heel wat ingewikkelder allure. Zij zal ook foutief zijn omdat zij op morele gronden de politieke vraag ontwijkt met wie men op Cyprus met vrucht kan onderhan delen. Door Makarios op zij te du wen loopt de regering gevaar in een doodlopend slop te geraken", aldus de „Manchester Guardian". De bisschop van Kitium (Cy prus), die volgens het Britse ministerie van Koloniën in het dagboek van de Eoka-leider Gri- vas zou zijn genoemd, heeft maan dag verklaard dat hij Grivas nooit heeft ontmoet. De bisschop is het waarnemen de hoofd van de Grieks-orthodoxe kerk op Cyprus, bij afwezigheid van aartsbisschop Makarios. De Franse minister met stand plaats Algiers, Robert Lacoste, is maandag geopereerd voor het verwijderen van een nier. Volgens een officiële bekend making is de operatie goed ge slaagd en de toestand van de mi nister bevredigend. doorgang te verbreden waar zich de instorting heeft voorgedaan die de bergingsploegen zoveel last berokkend heeft. Uit de aardhoop komt een hitte van 45 tot 60 gra den en, wat bedenkelijker is, ook koolmonoxyde. De bergingsploe gen besproeien het vuur, evenals op 715 meter, met water dat langs een leiding in de in aanbouw zijn. de schacht wordt aangevoerd tot op de verdieping van 835 meter. Naar de verdieping 1035 meter is voorts een grote hoeveelheid ontsmettingsmiddelen gebracht. De Duitse redders van de cen trale van Essen, die twee dagen na de ramp te Marcinelle aankwa men, zijn maandag vertrokken. De andere ploegen zijn er nog steeds, maar niet meer op volle getalsterkte. STERK RADIO ACTIEVE REGEN IN JAPAN. In het noorden van Japan, met name in de steden Niigata en Na- gaoka, is maandagochtend regen gevallen, die in uitzonderlijke mate radio-actief was. Volgens geleerden van de universiteit van Niigata was de radio-activiteit af komstig van de atoomproef, die kortgeleden in Siberië is geno men Uit Finsteryalde bij Cottbus in Oost-Duitsland zijn maandag 90 Russische Mig. en 15 straaljagers naar de Sowjet-Unie vertrokken. Het terugtrekken van deze jagers is een onderdeel van de vermin dering van de Sowjettroepen in Oost-Duitsland met 33.500 man, aldus meldt het Oost-Duitse pers bureau A.D.N. Bij het vertrek van de jagers waren vertegenwoordigers van de Westelijke grote drie aan wezig. Uit Dresden is maandag per trein een volledige infanterie divisie naar de Sowjet-Unie ver trokken. Het station was feeste lijk versierd en duizenden Duit sers waren bij het vertrek aan wezig. dienen niet ouder te zijn dan 40 jaar en tenminste acht jaren te hebben gevaren. Zij moeten voorts de bevoegdheid hebben om als kapitein te varen." Sollicita ties moest men richten aan de Egyptische ambassade te Parijs. De advertentie zou dinsdag ook in andere Parijse bladen worden opgenomen. Functionarissen van de ambas sade zeiden, dat men door de wervingsacties in Griekenland, Duitsland en Italië een voldoen de aantal loodsen hoopt te krij gen, die de niet-teruggekeerden zouden kunnen vervangen. In Bonn is tot nu toe slechts een geval bekend van een Duitse loods, die bij de Egyptische ver tegenwoordiging in Bonn om na dere inlichtingen had verzocht. Daarentegen zouden volgens Egyptische inlichtingen reeds meer loodsen zich hebben aange meld. Inmiddels heeft het Parijse blad „France Soir" geweigerd de ad vertentie in zijn edities op te ne men. Het Egyptische dagblad „Al Ahram" meldt, dat vrijwilligers uit Oeganda en Frans Equato riaal Afrika zich bij het Egypti sche bevrijdingsleger hebben ge. voegd. Zij ondergaan thans een militaire opleiding in een oefen kamp te Cairo. Volgens- „Al Ahram" verklaar den de vrijwilligers niet bevreesd te zijn voor de Britse en Franse koloniale autoriteiten. Ook zeiden zij dat hun militaire opleiding in Egypte „ons zeer te stade zal ko men, wanneer wij naar ons eigen land zullen zijn teruggekeerd, om aldaar tegen de Britse en Franse bezetters te strijden". Reeds werden de verdragen met India, de Chinese volksrepubliek en Saoedi Arabië gewijzigd. De woordvoerder der regering voeg de hieraan toe, dat het ministerie van Financiën zich op het hoog ste niveau bezighoudt met de stand van de deviezenreserves om zo veel mogelijk de onontbeerlijke invoer gaande te kunnen houden. Het betreft in de eerste plaats granen en olieprodukten. Een ander vraagstuk, waarvoor de regering zich geplaatst ziet, is de financiering van de beginnen de katoenoogst. Franse en Engel se banken alleen financieren bijna 60 procent van de jaarlijkse ka toenoogst door aan kopers van katoen in Egypte en aan expor teurs te Alexandrië kredieten op lange termijn te verstrekken, waardoor de boeren snel de op brengst van hun oogst konden incasseren, terwijl de katoenhan. delaren en exporteurs afrekening van het buitenland konden af wachten. Het Egyptische ministe rie van Financiën heeft aan de grote buitenlandse banken niet verzocht deel te nemen aan de financiering van de oogst. Zij heeft een conferentie van Egyp tische bankinstellingen georgani seerd, om voor het eerst in de ka toengeschiedenis van Egypte de financiering van de katoenoogst te verzekeren. Medegedeeld werd dat de regering besloten heeft aan de Bank voor Landbouw- en Coöperatief Krediet een voorschot van 10 miljoen Egyptische pon den te verstrekken, om de door de boeren geoogste katoen ge deeltelijk te kunnen betalen. De „Financial Times" geeft ir. een artikel als haar mening te kennen, dat Egypte mogelijk zal aandringen op verzekeringen van economische hulp van het Westen op andere terreinen, als prijs voor een eventuele regeling van het Suez-kanaalconflict. Al zijn mo gelijk de onmiddellijke financiële zorgen van Egypte, als gevolg van de ontwikkelingen in de eer ste maand na de naasting van het kanaal, minder geworden, ver moedelijk is de bezorgdheid over de financiële situatie op langere termijn toegenomen. Een ding is zeker, aldus het blad, gebleken is. dat, wanneer Egypte zijn me ningsverschillen met de Westelij ke landen niet uit de weg kan ruimen, het zijn kans op verder Amerikaanse hulp in gevaar kan brengen, evenals zijn kansen om Westelijke landen te interesseren voor zijn programma voor kapi taaisinvesteringen. Met andere woorden, Egypte staat thans voor de mogelijkheid, dat het, wat zijn betalingsbalans aangaat, er veel slechter voor zal komen te staan wanneer het het Suezconflict niet weet te regelen, ook al zal het uiteindelijk zijn deviezeninkom sten uit het kanaal aanzienlijk kunnen vergroten. if Een cycloon heeft op het ooste lijke plateau van Columbia de dood van 6 meisjes Veroorzaakt, die in een schoolgebouw zaten, dat door het geweld van de storm instortte „Het zou dwaasheid zijn aarts bisschop Makarios naar Cyprus terug te brengen, zolang hij nog in staat is geweld te (doen) ge bruiken ter bevordering van zijn doeleinden", aldus heeft de Brit se gouverneur van het eiland, ge neraal sir John Harding, in een gesprek met een vertegenwoordi ger van de „News Chronicle" verklaard. Harding zei voorts te hopen, dat, „indien de EOKA opnieuw terroristische aanslagen laat ple gen, zij er zeer ernstig over zal nadenken waartoe deze grove en gemene moorden zullen leiden". In antwoord op een vraag van de correspondent zei gouverneur Harding inderdaad te geloven dat het EOKA-voorstel voor een be stand was voortgevloeid uit „zwakheid". Op de vraag, wat de volgende stap in de richting van een poli tieke regeling van het Cyprische vraagstuk zou zijn, antwoordde Harding: „Bekendmaking van de grondwet voor Cyprus, waaraan lord Radcliffe thans in Engeland qaet voortvarendheid werkt." In antwoord op de vraag van de „News Chronicle"-correspon- dent wie, als aartsbisschop Ma karios niet aanvaardbaar was, dan wel geacht kon worden als vertegenwoordiger van de Cy prioten in onderhandelingen met het Britse bestuur te kunnen op treden, antwoordde Harding: „De moeilijkheid is, dat geen enkele Cyprioot openlijk voor zijn me ning durft uit te komen, omdat allen bang zijn vermoord te zul len worden, indien zij iets zeggen, dat de EOKA onwelgevallig zou zijn. En dit is nog een reden, waarom de EOKA verdwenen moet zijn, voordat er zelfbestuur op Cyprus kan worden ingevoerd. Terrorisme en zelfbestuur zijn onverenigbaar", aldus gouverneur -sir John Harding. Bij twee vliegtuigongelukken in de Verenigde Staten zijn maan dag minstens zeven mensen om het leven gekomen. Te Valdosta in de staat Georgia kwamen twee straaljagers bij landingsoefeningen op ongeveer 70 meter boven de grond met el kaar in botsing. De vier inzitten den kwamen om het leven. Te Sanford in Florida is een ibemmenwerper van de marine neergestort. Het toestel kwam op twee huizen terecht, die in brand vlogen. De drie inzittenden van de bommenwerpers kwamen om het leven. Men vreest, dat er ook in de huizen mensen gedood' zijn. Bij het neerstorten van de bom menwerper kwam in de vlammen ook een driejarige kleuter om het leven. Een huis brandde uit, maar een vader en zijn twee zoons, die binnen waren, wisten tijdig te ontsnappen. VIJF ZEILERS VER3IIST. Vijf zeilers, deelnemers aan de wedstrijden om de „Blauwe band van de Elbe", die zaterdagavond in een zware storm met hun bo ten in de monding van de Elbe omsloegen, worden sindsdien vermist. Aangenomen moet wor den dat zij zijn verdronken. Een officiële woordvoerder heeft maandag in Cairo bekendge maakt, dat het Egyptische ant woord op het memorandum van de commissie voor de Suez- kanaalkwestie niet voor vandaag aan Menzies, de voorzitter van de commissie, zal worden overhan digd. Het antwoord zal door de Egyp tische ambassadeur in Londen aan Menzies worden overhan digd, aldus de Egyptische woord voerder, die niet wilde zeggen of het uitstel betekent, dat het ant woord, dat zaterdag door de rege ring is goedgekeurd en doorge zonden naar Londen, nog gewij zigd zal worden. President Nasser heeft maan dag in Cairo met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Fawzy, en majoor Ali Sabri, zijn voor naamste politieke medewerker, over de kanaalkwestie gesproken. Op de Egyptische ambassade in Londen is maandagmiddag ver nomen, dat het Egyptische ant woord aan de commissie-Menzies nog niet ontvangen is. PRINSES WILHELMINA NAAR „DE RUIGENHOEK". De particuliere secretaresse van H. K. H. Prinses Wilhelmina deelt mede, dat H. K. H. 28 augustus a.s. haar intrek zal nemen op „De Ruigenhoek" te Scheveningen en ook daar haar verjaardag zal doorbrengen. BEGROTING VAN DE VERENIGDE NATIES. De algemeen-secretaris van D Verenigde Naties, Dag Hammar- skjoeld, heeft maandag de begro ting van de Verenigde Naties voor 1957 bekend gemaakt. De totale uitgaven zijn geraamd op 48.250.700 dollars, een 300.000 dol lars minder dan dit jaar. Op 12 november zal de algemene verga dering zich met de begroting oe- zig houden. Tegelijkertijd maakte Hammar sk j oeld plannen open baar voor modernisering van het volkerenpaleis in Genève, welke acht jaar zal duren. Een Amerikaans radio-astro, noom van de staatsuniversiteit van Ohio, dr John Kraus, heeft radioseinen van Venus opgevan gen, die kunnen bijdragen tot de kennis van de toestanden onder de blijvende wolkenbanken, die de geheimzinnige planeet omge ven. De geluiden duren vaak lan ger dan een seconde; soms met korte of langere tussenpozen, (Soms ook komen ze in reeksen door. Elke dag komt het hoogte punt zeven minuten eerder dan de vorige dag, hetgeen zijn oor zaak vindt in de kortere omwen- telingsduur van Venus om haar as. De geluidstoten die men in een luidspreker weergeeft, hebben de toonhoogte van de z.g. een°e streepte bes. Het regengebied, dat maanda° een groot deel van de dag het weer in Nederland bepaaide, bracht in Ypenburg 24 en op het v liegveld Zuid-Limburg 22 mm regen. Elders hoeveelheden die varieerden van 14 tot 3 mm. Dit regengebied bevond zich tussen een frontale storing die langs oe Alpen naar het noordoosten°trok en een depressie die over Enge land eveneens in noordoostelijke richting bewoog. Aan de zuidflank van deze de pressie voeren zuidwestelijke win den onstabiele lucht aan die van daag over ons land blijft stromen. In deze lucht komen buien, som mige met onweer voor. Het tem- peratuurverloop ondergaat met dit al nauwelijks enige verande ring. De maximumtemperaturen blijven onder 20 graden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdag avond. Koel. Veranderlijke bewolking met enkele buien, plaatselijk met on weer. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en West. Weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG 29 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 6.38 6.58 Terneuzen 7.13 7.33 Hansweert 7.53 8.13 Walsoorden 8.03 8.23 ZO*' MAAN op onder op onder Aug. 29 5.48 19.36 23.10 14.51 30 5.50 19.34 15.49 31 5.52 19.32 013 16.38

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1