BINNENLANDS NIEUWS RADIO? nKkJlh BURGERLIJKE STAND Eric de Noorman - Qe grote beslissing Gevonden voorwerpen Frans Mahn wereldkampioen amateurs LOOP DER BEVOLKING VOETBAL ernstig verkeersongeluk. Waf brengt de TWEE BOERDERIJEN TOT DE GROND TOE AFGEBRAND. TERNEUZEN. SLUISKIL. WIELRENNEN Rik van Steenbergen kampioen bij de profs Gerrit Schulte eindigde op de derde plaats UIKii You coll I z.t. z.t. Overstromingen in Turkije Zaterdagmiddag om 3 uur is in Steenbergen een verkeersongeluk gebeurd, waarbij één persoon ge dood en vijf gewond werden. In een onoverzichtelijke bocht in de Kruislandse dijk, bij de hoeve „De Bocht," naderden el kaar uit tegenovergestelde rich ting een motorrijder en een auto mobilist. De automobilist, de heer A. Easelier, die van Steenbergen kwam reed met een waarschijn lijk té grote snelheid door de bocht, waardoor hij te veel naar links zwenkte. Daardoor kwam hij in aanraking met de hem tege moet komende motorrijder M. van Strien uit Gorinchem. Na de aanrijding botste de mo torrijder tegen een stapel stenen langs de weg. Hij was op slag dood. Zijn duopassagiere mej. R. Heijboer uit Nieuwerkerk kreeg een schedelbasisfractuur en werd naar het ziekenhuis te Roosen daal overgebracht. De auto van de heer B. kantelde en viel van de dijk. De bestuurder en zijn dochtertje benevens mevr. Van Etten uit Steenbergen met haar zoon, die bij hem in de auto zaten, moesten naar het zieken huis in Steenbergen worden over gebracht. Mevr. Van E. bleek zwaar ge wond te zijn. DODELIJK ONGELUK TE WOUDENBERG. De 7-jarige G. B. de K. uit Wou denberg is vrijdagavond, toen hij met zijn fiets stond te wachten om een melkauto te laten passe ren, door nog onopgehelderde oorzaak gevallen en door de auto overreden. Hij overleed een kwar tier later. Vorige week dinsdag werd in Woudenberg een meisje bij het oversteken overreden en gedood. OPLICHTER GAF ZICHZELF AAN. Bij het politiebureau Adm. de Ruyterweg te Amsterdam heeft zich een 43-jarige vertegenwoor diger uit de hoofdstad gemald, die bekende zich schuldig te heb ben gemaakt aan oplichting en verduistering, waarbij hij zijn slachtoffers voor totaal 12000 heeft benadeeld. Reeds eerder had de man zich aan dergelijke praktijken schuldig gemaakt. Ditmaal zat hij dermate in de knel, dat hij zich om van de narig heden maar af te zijn, bij de poli tie heeft gemeld. Vanaf 1953 tot nu toe kocht hij verschillende goederen in huur koop, die hij daarna weer ver kocht. Met de op deze wijze ver kregen gelden stopte hij het ene gat met het andere. Voorts heeft hij geknoeid met een partij hor loges, die hij in consignatie had om deze door middel van aankoop op afbetaling te verkopen. Hij stelde o.m. zelf valse huurkoop contracten op. De man heeft „ge werkt" in de hoofdstad en een DINSDAG 28 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw, 9.10 Voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Lichte muz.; 11.30 Sopr. en piano; 11.50 Gram.; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Fromenade ork.; 13.55 Koersen; 14.00 Cantate; 15.00 Manege der stokpaardjes; 15.45 Gram.; 16.35 Voor de jeugd; 17.20 Caus.; 17.30 Militaire kapel; 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Amus. muziek; 19.00 Act. of gram.; 19.05 Gram.; 19.40 Amus. muz.; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 21.05 Caus. en inter view; 21.30 Amus. muz.; 22.00 Ca baret; 22.30 Gitaar; 22.55 Wereld kampioenschappen wielrennen in Kopenhagen; 23.00 Nieuws; 23.15 Koersen; 23.20 Act. of gr.; 23.30 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Lichtbaken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Instr. oc tet; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws; 13.20 Orkest; 13.50 Gram.; 14.00 Koorconcert; 14.25 Gram.; 15.20 Pianoduo; 15.45 Gr.; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Regerings uitzending; 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Sport; 18.30 Lichte muziek; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.15 Uit het boek der boeken; 19.30 Gram.; 20.20 Act.; 20.35 De ge wone man; 20.40 Strijkkwartet en altviool; 21.20 Opera; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws; 23.15 Gr. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Orgelspel; 16.30 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.45 Boekbespreking; 18.00 Luit- recita!; 18.20 Balalaikaspel; 18.30 Voorde soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Syndicale kroniek; 20.00 Interview; 20.30 Clavecim- belrecital; 21.15 Omroeporkest; 22.00 Nws; 22.15 Gram.; 22.55 Nieuws. poging gedaan in Apeldoorn en mogelijk ook in Wormer. WINTERS IN WINTERSWIJK. Door de storm, die zaterdag morgen over Winterswijk heeft geraasd, zijn vele bomen ontwor teld. In de Mr. A. Th. ten Houten laan viel een boom op een draad van de electrische bovenleiding. De draad knapte en viel op een paard, dat door de 18-jarige J. Ligtering aan de teugel werd ge leid. Het dier werd door de stroom op slag gedood. In zijn verbouwe reerdheid liep L. enkele keren om het paard, waarbij hij op de on der hem staande draad trapte. Aan het dragen van rubberlaar zen heeft de jongeman zijn leven te danken. BOOM VERNIELDE ELECTRI SCHE BOVENLEIDING. Zaterdagmorgen is tijdens een stormwind een boom naast de spoorlijn Maastricht-Heerlen, ter hoogte van kasteel Vaeshartelt onder de gemeente Meerssen, om gewaaid. In zijn val trof hij de electrische bovenleiding en be schadigde het net, zodat er geen treinen meer konden rijden. Het drukke reizigersverkeer tus sen Maastricht en Heerlen via Valkenburg is tot des morgens 10 uur onderhouden met bussen tussen Maastricht en Valkenburg, waar de reizigers verder per trein in de richting Heerlen konden reizen. Des middags was de ver binding weer geheel hersteld. ONVERANTWOORDELIJKE CHAUFFEUR De bestuurder van een bestel auto, die zijn wagen in de Indi sche buurt te Amsterdam par keerde om een kleintje koffie te gaan drinken, verzuimde het con tactsleuteltje uit het dash-board te halen. Een 3-jarig knaapje klom ongemerkt in de cabine, draaide het sleuteltje om, drukte, gelijk het behoort, de startknop in, en de wagen ging rijden. Ver ging de rit niet, want de auto reed het trottoir op en kwam te gen een rek met 140 lege melk flessen tot stilstand. Het rek werd beschadigd. MET LOONZAKJE,S ER VANDOOR De betaalmeester van Wilton- Feijenoord stelde vrijdag aan een 27-jarige klokkenist uit Den Haag 16 loonzakjes ter hand voor de leden van een werkploeg met het verzoek deze aan de betrokken mannen te geven. De klokkenist stal echter een fiets en ging er met het geld vandoor. Hij is nog voortvluchtig. Het gaat om een bedrag van 1200. TUCHTUNIE VRAAGT „SPEELSTRATEN" De Tuchtunie, een federatie van honderd en elf corporatieve en ruim vijfhonderd persoonlijke leden, die de tuchteloosheid tracht te bestrijden en waarvan luite nant-admiraal b.d. C. E. L. Hel- trich voorzitter is en de heer C. M. van der Poel te 's-Gravenhage secretaris, heeft aan de besturen van alle gemeenten met 20.000 en meer inwoners een adres ge richt, waarin suggesties worden gedaan ter bestrijding van de bal dadigheid en van het groot aantal verkeersongevallen. Hierbij is uitgegaan van de ge dachte dat er ogenblikken moeten zijn, waarop de jeugd in volle vrij heid haar drang naar daden op gepaste wijze moet kunnen uit vieren. Daarom vraagt de tucht unie in plannen voor de uitbrei ding c.q. herbouw in grote mate ruimten te projecteren, die dienst moeten doen als speelplaatsen, speelweiden, sportvelden e.d. Waar dit niet meer mogelijk is vraagt de tuchtunie uit daartoe geschikte straten gedurende de „tussenschoolse en naschoolse" uren alle verkeer te weren, opdat deze dan dienst kunnen doen als zogenaamde speelstraten. Voorts vraagt de tuchtunie de speelplaat sen van de diverse inrichtingen van onderwijs op zon-, feest- en vacantiedagen voor de recreatie van de jeugd open te stellen. BOUW VAN 5000 WONINGEN In Tilburg zijn zaterdagochtend de contracten getekend voor de bouw van 5000 woningen in Eind hoven, Tilburg, Breda en 's-Her- togenbosch. Deze woningen zullen in vijf jaar tijds worden gebouwd. De ondertekening geschiedde tijdens een bijeenkomst in Tilburg van vertegenwoordigers van de 4 gemeenten en de aannemersbe drijven, die de woningen zullen bouwen. Het bouwplan voor deze 5000 woningen waarvan er jaarlijks 250 in elk der 4 gemeenten zul len verrijzen is de grootste op dracht die ooit in ons land is ge geven. Er zijn 70 miljoen gulder. mee gemoeid. Eind oktober of be gin november zal in 's-Hertogen- bosch worden begonnen met de bouw van 5 proefwoningen. Zo dra deze gereed zijn, kan de basis prijs worden vastgesteld. Tijdens de bijeenkomst sprak burgemeester Loeff van 's-Herto- genbosch zijn bewondering uit voor de bouwactiviteit in Duits land, waar men, zo te zien, min der formeel te werk gaat, harder aanpakt, langer werkt en een gro ter verantwoordelijkheidsgevoel aan de dag legt. Nadat nog enkele toespraken waren gehouden werden 140 hand tekeningen onder de contracten geplaatst. Op deze 140 zullen :r nog 440 moeten volgen. STOPZETTING INVOER VAN TOMATEN IN BELGIE EN LUXEMBURG België en Luxemburg hebben de invoer van tomaten met in gang van morgen tijdelijk stopge zet. WALVIS OP HET TEXELSE STRAND Op het strand te Texel is een zeven meter lange en ongeveer acht ton wegende butskop aange spoeld. De butskop toehoort tot de familie der walvissen. Zij trekken jaarlijks zuidwaarts en horen thuis in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan. Het on Texel aangetroffen dier is een vrouwelijk exemplaar. Deze wor den nooit langer dan zeven me ter. De mannelijke kunnen tot tien meter lang worden. Vroeger werd op deze dieren veel jacht gemaakt in de noordelijke Atlanti sche Oceaan. DIAMANTEN HUWELIJK IN NIJKERKERVEEN Gisteren was het 60 jaar gele den dat Berend van de Heuvel in het huwelijksbootje stapte met Gerritje van de Veen. De thans 82-jarige bruidegom .Beert" en zijn 79-jarige bruid Gar ie" zijn beiden in Nijkerk ge boren en hebben 60 jaar lang in hun huisje aan de Laakweg te Nijkerkerveen, een dorpje in de gemeente Nijkerk, gewoond. Het diamanten echtpaar heeft 8 kinderen, 30 kleinkinderen en 20 achterkleinkinderen. SLEEPBOTEN VAN TERSCHELLING BRENGEN DUITS SCHIP VEILIG BINNEN. Het 590 b.r.t. wegende Duitse schip „Elbing VIII" gaf zaterdag avond noodsignalen, waarop de sleepboten „Holland" en „Storte- mevlk" van de rederij Doeksen te Terschelling uitvoeren. Zondagmorgen drip uur vonden zij het schip 25 mijl ten noordwes ten van IJmuiden, en konden zij de sleepkabels vastmaken. Het bleek, dat de machine door het breken van de lagers defect was geraakt, ongeveer 100 mijl ten noorden van Dover. De kapitein, de 63-jarige F. Koehler, gooide het anker uit en hield het schip met de kop in de wind, maar de positie van het be trekkelijk kleine scheepje werd hachelijk tioen er windstoten met een kracht van 100 km gemeten werden. Zware grondzeëen spoel den over boord en soms stond er nagenoeg één meter water op de stookplaat. Toen werden er S.O.S.-seinen uitgezonden. Onmiddellijk hierop voeren de sleepboten, die altijd op Terschel ling onder stoom liggen, uit. Na dat contact verkregen was, werd het schip naar Harlingen gesleept omdat de loodsdienst bij IJmui den vanwege het stormachtige weer gestaakt was. Het schip van de rederij A. Zet- ler uit Lubeck was vanuit Dan zig vertrokken met bestemming Granville. Door blikseminslag is zondag morgen omstreeks 4 uur in Beem- ster en Avenhorn brand ontstaan in boerderijen die 300 meter van elkaar af staan. Zij zijn tot de grond toe afgebrand. De boerde rij in de Beemster behoorde aan de heer S. Bleeker, die in Aven horn aan de gebroeders Stam. De schade, die door de verze kering wordt gedekt, wordt voor beide boerderijen samen op ruim 100.000 geschat. Aan het bureau van Dolitie zijn als gevonden aangegeven de vol gende voorwerpen, welke zijn te rug te bekomen aan de daarach ter vermelde adressen: Vulpen zonder dop, wmr Mos terd, Rozenstraat 118; hand schoen, M. Fieret, 2e Verbindings straat 17; dameshoed, Beppie de Bruijn, Emmalaan 24; zilverbon, Van der Hooft, Baandijk 24; bos je sleutels, Pieter van de Velde, Knol C 70; doublé dasspeld, Bode Sol, gem. huis, Noordstraat; brui ne portemonnaie met inhoud, I. de Rijke, Zuidlandstra.at 88; teke ningen van Rijkswaterstaat, Ine ke Stoffels, Stationsweg 9; zwart hondje met bruine vlekjes, Floor Dieleman, Dokweg 24; zakmesje, Lila Willemsen, 2e Kortestraat 1; zonnebril, P. Verhelst, Tholens- straat 120; zeem, W. Penne, Dah liastraat 12; stalen duimstok, Van Driel, Azaleastraat 19; portefeuil le met inhoud, Van der Poel, kan toor Van der Poel, Tramstraat; rood jasje en wit petje, Jaap den Hartog, St. Streuvelsstraat 10; oude regenjas, M. Loof, Dijk- straat 36; grote schroevendraaier, J. B. Doorns, Steenkamplaan 35; gummibroek, A. F. Daelman, Nieuwediepstraat 96; een was handje in plasticzakje, Nelly van den Ende, le Verbindingsstraat 9; gebreide sok, Rika den Doelder, Tholensstraat 106. Aan het bureau van politie al hier zijn nog gedeponeerd: verschillende sleutels, zilveren armband, rood kindertasje met inhoud, kinderzakdoek, blauw grijze regenjas, boodschappentas (zwart met wit), ballpoint, witte haarstrik, witte dameswant, groen kinderregenjasje, rozen krans, autootje, Egyptisch lin nen regenjas. Aan de politiepost alhier zijn als gevonden aangegeven de vol gende voorwerpen, welke zijn te rug te bekomen aan de daarach ter vermelde adressen. Portemonnaie met inhoud, sleepschip Richardus; stuk van auto (achterrek), E. Barbé, Ver- gaertpolder D 57, Philippine; tas je met rijwielgereedschap, Lafort Nieuwe Kerkstraat 28; mouwop houder, F. Luijcks, Middenstraat 56; kinderportemonnaie, Bree- poel, Middenstraat 5; zwart da meshoedje, C. Klaassen, Piers- senspolderstraat 43; boodschaps- tas, E. de Smit, Middenstraat 23; papieren gulden, C. Bracke, Veld- straat 7; jutezak, Schieman, Bos- jesweg 73. Op de eeirste dag van de wereld kampioenschappen wielrennen, welke In Denemarken worden ge houden, hebben de Nederlandse amateurs zich uitstekend ge weerd. Frans Mahn, de 23-jarige nationale kampioen in de sprint en op de weg, veroverde de we reldtitel, terwijl een tweede Ne derlander, Jan Buis, een prachtige derde plaats bezette. Met boven dien nog een tiende plaats voor Rol en een 11e voor Niesten mag de Nederlandse ploeg tevreden zijn. Van deze laatste twee heeft Rol tijdens de gehele wedstrijd in de voorste gelederen gereden, want hij was erbij toen in de tweede ronde een zestal renners op de vlucht gingen en de voorsprong tot aan de 11e ronde van de 15 wisten vast te houden. Weliswaar had Rol evenals de Bulgaar Stoin- tchev in de 9e ronde moeten los sen en was hij door het fel jagen de peloton opgeslokt, maar dit zelfde lot overkwam zijn mede vluchtelingen een ronde later. De laatste vier ronden moesten dus de beslissing brengen. De kanshebbers zochten de gunstig ste posities op; eerst lag Jan Buis Aan de politiepost Veldstraat 7 zijn nog inlichtingen te beko men omtrent een paar bruine da messchoenen, gebreid blauw kin derjasje en een medalje van Lourdes. TERNEUZEN Huwelijksaangiften en huwelijks voltrekkingen: Geen. Geboorten. 15 aug. Albertus Fran- ciscus Florimond, z. van Cornells Jonkman en Emiliana A. van Meir; 16 aug. Mathilda Irma, d. van Adol- phus Breepoel en Maria Jansen; 19 aug. Jan Adriaan, z. van Jan Ha melink en Cornelia M. Stoffels (won. te Zaamslag)Bastian Pie ter, z. van Marinus Hamelink en Cornelia A. den Exter; Cornelis Jo hannes, z. van Douwe L. van der Meer en Hermina J. Duerinck; 20 aug. Nicolaas, z. van Herman B. Verdouw en Elizabeth de Jong; Adolf Levinus, z. van Edmondus D. P. Simoen en Neeltje T. J. de Groo- te; 21 aug. Woudina Louisa, d. van Machiel de Graaf en Jacoba P. van Fraeijenhove. Overlijden: 23 aug. Eliane Rachel Omèr Raeman, oud 16 'dagen, d. van Herman A. A. M. en Henriette E. van Vooren (won. te Aarden burg). TERNEUZEN. Ingekomen: J. J. C. Hense, Zuid- landstraat 60, van Hontenisse; K. de Jonge, Oudelandseweg 21, van Zaamslag; T. Snoek-de Putter, Zuidlandstraat 82, van Zaamslag; J. P. A. Remery, Axelsestraat 44, van Vlissingen; J. A. Klaassen, Noordstraat 54, van Apeldoorn; H. Mos, St. Streuvelsstraat 27, van Vlissingen; C. C. Bakker, Aagje Dekenstraat 5, van Zdamslag; C. Wieland, Lange Kerkstraat 38a, van St. Laurens; Wed. J. Sommeij- er-Braam, Hogendljk 3, van Oost- kapelle; M. A. C. J. van Mossevel- de, Tuinstraat 10, van Arnhem en A. M. L. Warrens, Lange Kerk straat 41, van Hulst. Vertrokken: B. F. Verf, Gera niumstraat 5, naar Wonseradeel; M. G. van Kouteren, Louisastraat 25, naar Breda; G. J. van der Peijl, Wilheiminaplantsoen 9, naar Cana da; G. Jansen, Azaleastraat 14, naar Amsterdam; C. .A. de Visser, v. Steenbergenlaan 25a, naar Zaam slag; C. C. Bliek-Geensen, Rozen straat 188, naar Oostburg; J. F. Or- lebeke, Emmalaan 26, naar Rotter dam; J. A. van der Hooft, Zwaluw straat 6, naar Axel; B. R. H. M. Al- bregts, Irenestraat 42, naar Hulst; C. Huizen, Scheldekade 27, naar Ovezande; A. M. Kwaak, 2e Verbin dingsstraat 4, naar Serooskerke; J. Venema, Geraniumstraat 11, naar Wonseradeel; H. A. Muller, Merel straat 11, naar de Verenigde Sta ten; A. Dieleman, Walravenstraat 8, naar Curagau en J. E. Schelfaut, Pierssenspolderstraat 53, naar Vo gelwaarde. MOORD OP RIJWIELHANDELAAR TE HEER. In de nacht van zaterdag op zondag is te Heer bij Maastricht de 50-jarige rijwiel- en motorhan delaar J. Mohnen in zijn woning door revolverschoten zodanig ge wond dat hij later in het zieken huis overleed. De politie werd gewaarschuwd door buren die gekerm hadden gehoord. Vóórdat het slachtoffer naar het ziekenhuis te Maastricht werd vervoerd kon hij nog mee delen dat hij in zijn woning door een tweetal jongelieden was over vallen en neergeschoten. De politie heeft deze jongeman nen zondagochtend gearresteerd. Bovendien werden nog enkele an dere personen aangehouden. Na dere bijzonderheden konden in 't belang van 't onderzoek nog niet worden békend gemaakt. aan de kop van dit veertigtal, daarna nam de Italiaan Ronchoni de leiding over, maar door pech viel hij terug en kwam zelfs ach ter de kopgroep. De Duitse Pom- mer produceerde het eveneens, maar tot op de laatste meters bleef de strijd open. Toen was het dat de Nederlander Frans Mahn naar voren sprong. Hij won de eindsprint met slechts een half wiel verschil met de Belg Ver- ougstraete. Om het Nederlandse succes nog te verhogen ging Jan Buis onmiddellijk na de Belg over de eindstreep en verwierf hij de derde plaats. Ongeveer 1500 toeschouwers woonden de wedstrijd bij, die in stromende regen en vrij sterke wind werd gehouden. In de eerste ronde vond er een massa-valpar- plaats, toen een van de deelne mers in de eerste bocht tegen een verkeerspleintje stootte en in zijn val een 15-tal andere renners meesleurde. Met uitzondering van twee Engelse deelnemers Booty en Brittam konden allen de strijd voortzetten. Dat de strijd op dit vlakke ter rein tegen wind en regen niet meeviel, bleek wel uit het feit dat slechts 62 van de 112 gestarte ren ners de wedstrijd beëindigden. Tot de uitvallers behoorde ook on ze landgenoot Pieter de Jong. De deelnemers moesten het tra ject van 12,960 km 15 maal rijden. Frans Mahn legde die 194,4 km af in 4 uur 47 min. 54 sec. De uitslag: 1. en wereldkam pioen Frans Mahn (Ned.)2. Nor- bert Verougstraete (B.) z.t.; 3. Jan Buis (Ned.) z.t.; 4. Jensen (Denemarken) z.t.; 5. Hermans (B.) z.t.; 6. Romagnoli (Italië); 8. Geyre (Fr.); 9. Pancek (Po len); 10. Jan Rol (Ned.) z.t. 11. Coen Niesten (Ned.) z.t. Voor 41 renners in totaal werd dezelfde tijd genoteerd als die van de winnaar. De Belg Rik van Steenbergen heeft uit een veld van 71 renners, van wie er slechts 27 de koers uit reden evenals in 1949 het wereld kampioenschap op de weg voor profs gewonnen door in de eind sprint zegevierend door de finish te gaan vóór de andere leden van het groepje van een man of tien dat overgebleven was na een ge slaagde uitlooppoging in de 17e ronde. Rik van Looy en Gerrit Schul te, die .men bijna geen veteraan durft te noemen, zo vurig en on vermoeibaar heeft hij weer gere den, probeerden het hem lastig te maken, maar toch had de snelle Rik méér dan een lengte voor sprong, toen hij over de streep stoof. Dit kampioenschap werd een triomf voor de Belgen die de eer ste twee plaatsen confiskeerden achter en gaf op, terwijl Magni zich na een lek bandje vergeefs afmatte om de leiders te achter halen. In de eindsprint bezegelden de Belgen, numeriek in de meerder heid en met de beste sprinter in hun midden, hun triomf. Bij degenen die opgaven waren, behalve Van Est, ook de Neder landers Van der Lijke, Stolker en Adri Voorting. 1. Van Steenbergen (B.) 7.26.15 2. Van Looy (B.) z.t 3. Schulte (Ned.) z.t 4. Ockers (B.) Z.L 5. De Bruyne (B.) Z-t. 6. De Rijcke (B.) z.t. 7. G. Voorting (Ned.) 8, Louis Bobet (Fr.) z.t. 9. Dupont (Fr.) z.t. 10. De Groot (Ned.) Z.t. 11. Vlaeyen (B.) 7.26.27 12. Magni (It.) 7.27.27 13. Darrigade (Fr.) 7.28.50 14. Elliott (Ierl.) z.t 15. Coppi (It.) z.t. 16. Gauthier (Fr.) z.t. 17. Baffi (It.) z.t. 18. Adriaenssens (B.) Z.t. 19. Bedwell (Engl.) 7.33.13 20. Maule (It.) 7.38.13 21. Pianezza (Zwits.) z.t. 22. Ferraz Nunez (Sp.) z.t. 23. Reinecke (Duitsl.) z.t. 24. Gret (Zwits.) 25. Backat (Duitsl.) Z-t. 26. Rusman (Ned.) z.t. 27. Kaj Olsen (Deen) z.t. Alle andere renners er wa- ren er 71 gestart hebben de strijd gestaakt. Vriendschappelijke wedstrijden Finale zilverenbal-tornooi: CW HVV 1—2. Sparta—Sp.cl. Enschedé 54; Alkmaar—Amsterdam 2—1; Go Ahead—NOAD 3—1; Haarlem- Stormvogels 12; Volewijckers Volendam 4—2; RCH't Gooi 11; De Graafschap.Eindhoven- 50; AGOVVElinkwijk 3—1; Robur et VelócitasHBS 22; Be Quick—GVAV 1—3; NAC— Beerschot 11; BaronieEmma 1—0. NOORWEGEN—FINLAND 1—L De landenwedstrijd Noorwegen Finland, gespeeld in de Noorse hoofdstad, is in een gelijk spel 11- Na de eerste helft leidden de Finnen met 10. ZUID-AMERIKAANSE LAN DEOUWDESKUNDIGEN NAAR NEDERLAND. Ir. Jose Rodriquez Vallejokomt heden op Schiphol aan voor een tiendaags bezoek aan Nederland. Ir. Rodriquez is te Mexico-City chef van het departement van voorlichting van het directoraat- generaal van Landbouw en is spe ciaal belast met het onderdeel en vijf mannen hadden bij de eer-vermeerdering en distributie van ste zes. Een derde plaats voor zaaizaden en pootgoed. Schulte, een zevende voor Gerrit Hij komt in Nederland een stu- Voorting en een tiende voor Daan 'die maken van de pootaardappel- de Groot gaven echter ook de Ne derlandse kolonie ruimschoots re den tot tevredenheid. De weersomstandigheden wa ren bij de start zo mogelijk nog slechter dan de vorige dag. Een krachtige wind zwiepte de regen in vlagen over het open circuit van Ballerup en tot in de schaars bezette tribunes. Later kwam de zon tussen de wolkenmassa's doorgluren, maar het bleef win derig. Al in de eerste ronde kregen Ba- hamontes en Schulte materiaal- pech. Schulte zette er daarna zo'n vaart in dat hij, zich spoedig weer bij de kopgroep kon voegen. Maar de Spanjaard kon het hoge tempo niet volhouden en stapte in de derde ronde voor goed af. Zijn voorbeeld zou later ge volgd worden door tientallen an dere renners, bij wie de zeer ver maarde Koblet, toen de strijd eenmaal in volle hevigheid ont brandde. Er werden successievelijk vele uitlooppogingen gedaan, en na kortere of langere tijd verijdeld, waarbij ook Rusman, De Groot, Schulte, Van Est en Gerrit Voor ting zich deden gelden. In de 17e ronde zetten de Bel gen echter een geweldig offensief in, met het gevolg dat een kop groep, van 13 man ontstond, met Schulte, De Groot, Van Est en Gerrit Voorting. Wim van Est kreeg moeilijkhe den met zijn derailleur, raakte teelt. Zijn bezoek is een vervolg op het studieverblijf van ir. Cer vantes van eind juni tot begin juli ter beoordeling van de werk zaamheden tijdens de groeiperio de van het gewas. De chef van de Mexicaanse land bouwvoorlichting zal tijdens zijn verblijf in ons land Vvagemngse instituten bezoeken alsook aiae- lingen van het ministerie van Landbouw. Ook zal mj contact opnemen met het bedujisievcn. Tevens zullen heden mee c.. *- ziliaanse plantenziek <.enk uudigen voor een driedaags bezoeK m i\e- derland arriveren. Het zijn de heren Ferreira Lima. directeur van de plantenziekten kundige afdeling van het ministe rie van Landbouw te Rio de Ja neiro, en Jeffero, chef van de af deling „defensa agricola" van dit zelfde ministerie. Zij zullen in ons land de maat regelen bestuderen, die worden genomen ter verkrijging van ge zonde pootaardappelen. Zij zullen daartoe een bezoek brengen aan instituten te Wageningen, enkele fabrieken van bestrijdingsmaatre gelen en bedrijven waar land- bouw-spuitwerktuigen vervaar digd worden. 42 „Misschien zijn de kerels hier in de buurt geweest en heeft ze zich óók onder een struik weten te ver stoppen," zegt Svein. Voorzichtig speuren zé de naaste omgeving af en gaan zelfs een eind de kloof in, maar zonder resultaat. Somber staan de bei de mannen een ogen blik stil om op adem te komen. Plotseling schiet een gedaante als een scha duw voor hen uit en verdwijnt in de dichte sneeuwjacht. Ze rennen er achteraan en be merken tot hun vreugde dat het Aranrod is. Hijgend vertelt ze, hoe Ondurs krijgers haar ontdekten en achter haar aan zaten. „Ik dacht, dat ge ook tot mijn achtervolgers behoor de," zegt ze tegen Eric. „Ze pro beerden mij in te sluiten, maar ik wist weg te duiken, waardoor ze op een dwaalspoor werden ge bracht. Ook gij moet tussen de krijgers zijn doorgeglipt, want ze zitten rondom ons heen „Dan zullen we proberen op de zelfde manier uit deze val te glip- „Maar als we niet weg zijn voordat pen," zegt Eric. 1 de sneeuwstorm heeft opgehouden, De sneeuwjacht is inmiddels veel zijn wij er alle drie bij..." minder geworden en met een be- I zorgde blik laat hij er op volgen: I IN ZUID-FRANKRIJK ES DE BOSBRAND WEER OPGELAAID. De bosbrand in de nabijheid van Grasse aan de Franse Riviëra, die men zaterdagochtend bedwongen meende te hebben, jg in de mid dag op verscheidene plaatsen op nieuw opgelaaid. Talrijke brandweerploegen heb ben weer de strijd tegen het vuur aangebonden. Vrijdag zijn bij het blussingswerk 3 brandweerlieden om het leven gekomen, doordat zij door het vuur werden ingeslo ten. De bosbrand, die sinds donder dag in de .omgeving van Grasse woedt, zou zich mede tengevolge van regen, vochtig weer en wind stilte, niet verder uitbreiden, zo werd zondag medegedeeld. Hevige regens hebben bij Adijaman overstromingen veroor zaakt, die aan 58 personen het leven hebben gekost. De slacht offers waren boeren, die tijdens hun werk in de velden door het water werden verrast. Nabij Iskenderoen verdronken twee mensen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3