Opening nieuwe weg en tentoonstelling te St. Jansteen Uflft de Srcvtncic Mislukte roofoverval op bejaarde Amsterdammer Nederland heeft 258.000 woningen te weinig AGENDA: KERKNIEUWS De polderconcentratie Zeeland «Mijnheer Robert is teruggekomen» in Brief van Japanse premier voor Tsjang Kai-Sjek HULST ZIERIKZEE. VOORLOPIGE UITSLAG VAN DE ALGEMENE WONINGTELLING Op 30 juni van dit jaar had Nederland 258.000 woningen te weinig om in de behoefte aan woonruimte te voorzien. Sinds mei 194/ is het tekort aan woningen met 40.000 ver minderd, want in die maand bedroeg het tekort 298.000 woningen. Het woningtekort bedraagt thans 10 procent van de woningvoorraad. In 1947 was dat 14 procent. De woningvoorraad, die in mei 1947 2.085.000 bedroeg, was op 30 juni van dit jaar 2.533.000. Er zijn sinds 1947 dus 448.000 woningen bijgekomen. Dit zijn enige cijfers uit de voorlopige uitslag van de algemene woningtelling, die gisteren door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn gepubliceerd. Het was zaterdag een,blijde dag voor St Jansteen. Het vlassers dorp was in feesttooi. Vooral [voor de bewoners van de Tragel was het feest. Hoewel de weers gesteldheid allesbehalve haar me dewerking verleende bij de ope- ning van de nieuwe weg Hulst St JansteenKapellebrug konden thans de bewoners van de Tragel I de regen baas. Er bleven geen grote plassen water voor de hui zen meer staan en het was geen modderboel meer. Er ligt nu een nieuwe weg, een prachtweg. Aan beide zijden omzoomd door een fietspad. Langs de huizen loopt een breed trottoir en de weg is bij j avond flink verlicht. Steen kan trots zijn op haar nieuwe weg. De regen trad als spelbreker op, toen de Commissaris der Ko ningin werd verwelkomd aan de grens der gemeente St Jansteen nabij het station te Hulst. De opening van de weg Burgemeester Reuser heette de Commissaris hartelijk welkom namens de gemeente St Jansteen. Met de voltallige raad waren hierbij aanwezig de burgemees ters en wethouders van Hulst en Clinge. De Commissaris dankte voor de hartelijke ontvangst en wees in zijn rede op 't belang van deze weg voor geheel O. Zeeuws-Vlaan- deren. Van Perkpolderhaven tot aan de Belgische grens te Kapei lebrug is er thans een prachtige verbindingsweg met België. Spreker zeide in zijn openings woord dat er donkere wolken over Steen hadden gedreven. Nu scheen de zon weder. Er zullen nog wel eens donkere wolken ko men voor Steen, doch hierop zal wederom zonneschijn volgen. Onder het spelen van het Wil helmus werd door de Commissa ris het lint doorgeknipt, dat de weg afsloot. Hierna reed het ge zelschap de gehele weg af tot aan de grens te Kapellebrug. Nadat het gezelschap op Steen was teruggekeerd, reed men naar het tentoonstellingsterrein. Hier werden de gasten verwelkomd door de heer Stevens, voorzitter van de middenstandsvereniging „Steen vooruit". In zijn rede bracht deze dank aan allen, die hadden medege werkt aan de totstandkoming van de weg en aan de inrichting van deze tentoonstelling. Vervolgens werd het woord ge voerd door burgemeester Reuser van St Jansteen. Deze schetste in het kort het totstandkomen van deze middenstandsexpositie. Hij bracht dank aan de middenstan ders die in zulk een korte tijd dit alles tot stand hadden gebracht. Het is een tentoonstelling die er zijn mag en Steen waardig. Ook jhr mr De Casembroot voerde het woord. Hij was ver heugd de uitnodiging van Steen te hebben mogen ontvangen. Der gelijke uitnodigingen worden dik wijls aan mij gezonden, aldus de Commissaris. Ik kan niet aan elk verzoek voldoen daar dit te veel tijd zou vergen. Ik wil dit echter wèl zeggen. In 1964 hoop ik terug te komen naar Steen ter gelegen heid van 't 300-jarig bestaan van dit nijvere industriedorp. Deze belofte kreeg een dave rend applaus van alle aanwezi gen. Tot slot dankte de heer Ste vens de autoriteiten nogfmaals voor hun komst naar Steen ter gelegenheid van de opening van de weg en de tentoonstelling. Hierna werd door de autoritei ten een rondgang gemaakt door de grote tentoonstellingshallen en werden de diverse stands bezich tigd. 's Avonds had er een uitvoering plaats door het Jordaan-cabaret. Honderden hadden het slechte weer getrotseerd om Johnny Jor- daan te horen, die eveneens op trad. Het applaus dat deze popu laire zanger ontving na afloop was geweldig. Het was jammer, dat het weer zo slecht was, want telkens moest het publiek, dat gedeeltelijk in de openlucht zat, voor de regen vluchten. Zondag werd er een festival ge houden waaraan door 14 corpsen werd deelgenomen. Alle muziek gezelschappen uit de omgeving, zowel uit Zeeuws-Vlaanderen als Waasland waren aanwezig. Dui zenden kwamen wederom naar St Jansteen om deze festiviteiten bij te wonen. Ook de tentoonstel- zoek te verwerken. Heden staan de feestelijkheden in het teken van de landbouw en de vlassers. De 10.000-ste bezoeker. Gisteravond passeerde de tien duizendste bezoeker de loketten van de middenstandstentoonstel ling. Het was mevr. Roosdé Wit uit St Jansteen. Door het actie comité van „Steen vooruit" werd zij voor de keus gesteld een kar pet of een electrisch scheerappa- raat ter waarde van 100 rijker te worden. Zij koos het laatste. Het optreden van het orkest van Maria Zamora werd een groot succes. Een 7 a 8.000 aanwezigen genoten van de Zuid-Amerikaan se klanken van dit radio-orkest. MAANDAG 27 AUG. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Vadertje Langbeen". AXEL: Het Centrum, 8 uur. „Barricade". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De zoon van niemand". DINSDAG 28 AUG. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „The avontures of Hajji Baba". Hotel „Du Commerce", 2 u.: Openbare verkoping van een huis met erf. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Tweemaal begeerd". Een bioscoopportier in Barce. lona werd vrijdagmorgen vroeg uit zijn bed gebeld door een jong paartje, dat hem opgewonden vertelde „iets in de bioscoop te hebben vergeten". Lichtelijk ver baasd ging de man het paar voor naar de zaal, waar ibeiden tegelijk een kreet van verlichting slaak ten: Op een fauteuil lag prins heerlijk nog de baby te slapen, die ze de vorige avond hadden vergeten. IN ZEELAND VERWACHT MEN 10.000 TREKKERS VAN OUDERDOMSPENSIOEN. Op de Raad van Arbeid te Mid delburg, die de gehele provincie Zeeland tot zijn werkterrein heeft, wordt hard gewerkt om in janu ari 1957 de ouderdomspensioenen te kunnen uitbetalen. Zoals bekend konden reeds op 6 augustus j.l. de aanvraagformu lieren worden afgehaald op de NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Slijk-Ewijk en Oos terhout (Gld) ds A. C. Honders te Sas van Gent en Philippine. 20-JARIGE PREDIKANT DOET OP 1 NOVEMBER INTREDE De kandidaat-predikant J. Brons te Ermelo is voornemens op don derdagavond 1 november zijn in trede te doen bij de Gereformeer de Kerk te Mijdrecht. De aan staande predikant, die op 5 no vember 21 jaar zal worden, zal worden bevestigd door zijn toe komstige schoonvader, ds M. S. Roos uit Zwijndrecht. De heer Brons heeft ondanks zijn jeugdige leeftijd de voor de predikantenstudie normale oplei ding gevolgd. Van de lagere school ging hij naar het gymna sium en studeerde daarna aan de theologische school te Apeldoorn. postkantoren en op de Raden van lance-auto naar het ziekenhuis te Arbeid. Men was toen in Middel-1 Hulst vervoerd, burg gereed om de ingevulde for JEUGDIGE DADER GE ARRESTEERD Zaterdagavond omstreeks zeven uur is de 72-jarige alleenwonen de heer Willem Eijkes in zijn be nedenhuis aan de Czaar Peter straat 44 in Amsterdam-Oost door de 21-jarige elektriciën Willem M. met een hamer neergeslagen. Ernstig gewond werd de oude man naar het O.L.V. ziekenhuis overgebracht, waar hij 's nachts nog geopereerd werd. Dankzij het feit, dat het slachtoffer zijn aan valler herkende en, zij het niet ge heel duidelijk, diens naam aan een te hulpgesnelde buurman kon opgeven, kreeg de recherche een eerste aanwijzing. Bovendien had een buurvrouw tegen zeven uur een grote, jeugdige man met rood haar de woning van de heer Eijkes zien verlaten. En vooral deze persoonsbeschrijving heeft de recherche in staat ge steld binnen 12 uur de dader te arresteren, die bekend heeft. De De Japanse premier, Hatojama, heeft in een brief aan generalis simus Tsjang Kai-Sjek van na tionalistisch China de verzeke ring gegeven, dat Japan aan de „kant van het vrije China, tegen over het communistische gevaar" staat. In deze brief, die door een Ja panse delegatie, die op het ogen blik Formosa bezoekt, aan de na tionalistische leider is overhan digd, verklaard Hatojama voorts, dat hij hoopt op een „spoedig succes van de nationalisten bij de herovering van het vasteland". Hatojama gelooft dat het suc ces van de communisten slechts tijdelijk is. Hij spreekt zich uit voor versteviging van de vriend schappelijke betrekkingen tussen Japan en nationalistisch China. Tsjang Kai-Sjek noemt debrief van Hatojama „geruststellend". „Hij verdrijft alle eventuele twij fel van de vrije wereld en het Chinese volk ten aanzien van de Japanse positie in de strijd tegen het communisme", zo meende hij. hamer vond de politie in het huis van het slachtoffer. De heer Eijkes, die kranten rondbrengt, zat juist aan tafel zijn opgehaalde geld te tellen, toen de elektriciën aanbelde. De ze, een kennis van zijn zoon, ging met de heer Eijkes naar de huis kamer, waar eerst wat werd ge praat. Plotseling haalde de elek triciën de hamer te voorschijn en sloeg de oude man op zijn achter hoofd. Deze stond van zijn stoel op en strompelde het gangetje naar de voordeur in, achtervolgd door zijn aanvaller, die hem daar nogmaals met de hamer sloeg. De heer Eijkes was om hulp gaan roepen. Hierdoor en ook door het zien van de bloedende wond, die hij de oude man had toegebracht, nam de aanvaller de vlucht. Via een binnenplaatsje kwam eeh buur man door de achterdeur op het hulpgeroep van het slachtoffer, diens woning binnen. De heer Eijkes was in de gang in elkaar gezakt. De elektriciën heeft niets van het geld meegenomen. De recherche ging naar de zoon van het slachtoffer, die alle ken nissen en relaties de revue liet passeren. Hij meende, dat Willem M. bepaald niet de dader zou kun- nen zijn. Commissaris H. A. M. van Rooy, die het onderzoek leid de, ging echter met zijn recher cheurs toch naar de straat het huisnummer was niet be kend waar W. M. bij zijn ouders woont. Via de naambord jes was het huis spoedig gevon den en om vijf uur 's morgens werd de elektriciën van zijn bed gelicht. Aanvankelijk gaf hij bij zijn verhoor door de commissaris voor van niets te weten, doch tenslotte bekende hij de oude man te hebben neergeslagen. Na zijn daad was hij bij een vriend op vi sitie geweest, en vervolgens rus tig thuis naar bed gegaan. De heer Eijkes, die pas zes we ken in de Czaar Peterstraat woont, zou volgens praatjes in de buurt waar hij vroeger gewoond heeft, geld bezitten. De elektri ciën, die werkloos is als gevolg van zijn gezondheidstoestand, wou geld hebben. Hij verklaarde bij zijn verhoor, dat het plan voor de overval zaterdag bij hem was opgekomen. De man is nog niet eerder met de politie in aanra king geweest. muiieren onmiddellijk na ont vangst te verwerken. Een 4000 gevallen, die uitkering genieten ingevolge de noodwet ouderdoms voorziening, waren toen reeds omgezet in „ouderdomspensioen"- gevallen. Tot nu toe heeft de Raad van Arbeid ongeveer 4500 aanvragen ontvangen van de 6000, die wor den verwacht. Spoedeisende raadsvergadering De raad van Hulst kwam onder voorzitterschap van burgemees ter A. L. S. Lockefeer in spoed eisende vergadering bijeen. Op de agenda stond slechts één punt vermeld, n.l. de uitbreiding van de gemeentelijke gasleiding naar St. Jansteen. Dit agendapunt werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Door de gemeenteraad van St Jansteen was reeds een desbetref fend besluit genomen. De heer Van Arenthals bracht nog naar voren dat hij bij de ge legenheid van de gasteesten (het 40-jarig bestaan der gasfabriek te Hulst) gaarne zou zien dat ook de echtgenoten der raadsleden hier bij aanwezig zouden zijn. Wethouder Martens deelde ech ter mede, dat de gascommissie juist het tegendeel had besloten, n.l. dat er geen dames zouden worden uitgenodigd. Spr. zeide, dat dit besluit de heer Van Aren thals, die lid van de gascommis sie, bekend moest zijn. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Ernstige aanrijding. In de Burg. IJsebaertstraat had gisteravond omstreeks 9 uur een ernstig ongeval plaats, waarbij de wielrijder De Witte uit Heikant ernstig werd gewond. In genoem de straat naderde uit de richting Koewacht een Z.V.T.M.-bus de hoofdweg om de richting Hulst in te slaan. Op het ogenblik, dat de bus uit de Burg. IJsebaertstraat de hoofdweg in reed naderde de wielrijder De W. dit kruispunt. Daar hij de autobus niet had op gemerkt reed hij er bovenop. Met een ernstige hoofdwonde en klagende over pijn in de borst, werd hij opgenomen. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, werd hij per ambu- Dodelijk ongeluk. De 27-jarige G. C. van A. uit Alphen, gemeente Appeltern, die werkzaam was bij het herstel van Schouwen-Duiveland, viel in de nacht van woensdag op donder dag door onbekende oorzaak van de laadbak van een vrachtauto op de provinciale weg bij Zierik- zee. Hij is zaterdag aan de beko men verwondingen in het zieken huis alhier overleden. EEN JAAR EN DRIE MAANDEN GEVANGENIS STRAF GEëlST WEGENS VERDUISTERING De officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. W. K. Baron van Dedem, heeft vrij dagmiddag een jaar en drie maanden gevangenisstraf met af trek geëist tegen de 33-jarige ac countant H. L. D. uit Duiven- drecht wegens verduistering in dienstbetrekking van bijna zo'n 18.000 en het vervalsen van ginostortingsbewijzen. De verdachte, die na het omzet ten van een firma (The Nether lands Raincoat Industry) in een N.V. (Nederlandse regenkleding industrie N.V. i.o.), direkteur van de N.V. was geworden, ontkent 'n bedrag van 17.575,te heibben verduisterd. Volgens zijn lezing heeft hij „zwarte lonen uitbe taald, veel taxi's genomen en gro te bedragen overgemaakt aan de Belgische firmant van de N.V., die schuldeiser van de oorspron kelijke firma was". Maar hij heeft hiervan geen bewijzen. De accountant gaf toe twee maal een ginostortingsbewijs te hebben vervalst, eenmaal van 30 kunnen worcjen 'beschouwd, welk i i IJ/1 nvnWnv»/\ imn Blijkens deze voorlopige cijfers is het tekort aan woningen in ver gelijking met de woningvoorraad het grootst in Limburg, waar het tekort 15 procent van de woning voorraad bedraagt. In Zuid-Hol land, Gelderland en Utrecht was dit percentage 12, in Overijssel en Noord-Brabant 11. in Noord Hol land en Drenthe 9, in Groningen 6, en in Friesland en Zeeland 4. Sinds 1947 is in Groningen het woningtekort gedaald met 5 pro cent (het zakte van 11 tot 6 pro cent van de woningvoorraad), in Friesland daalde het met 3 pro cent, in Drenthe met 10 procent, in Overijssel met 3 procent, in Gelderland met 6 procent, in Utrecht met 3 procent, in Noord- Holland met 1 procent, in Zuid- Holland met 2 procent, in Zeeland met 7 procent, in Noord-Brabant met 6 procent en in Limburg met 12 procent. In zijn publikatie vestigt het Centraal Bureau voor de Stati stiek er met nadruk de aandacht op, dat dit allemaal nog ongecon troleerde cijfers zijn. In de voorlo pige uitslagen kunnen dus nog veranderingen komen. In een toe lichting op de cijfers zegt het bu reau onder meer het volgende. De woningvoorraad van Neder land bedroeg op 30 juni 1956 2.533.000 en de woningbehoefte 2.791.000. Het verschil van 258.000 geeft een beeld van de grootte van het woningtekort. Bij dit laat ste cijfer dient men rekening te houden met het feit, dat de voor lopige uitkomsten voor 42 ge- meen: j;i geen woningtekort, doch een woningoverschot aanwijzen. Aangezien de overschotten in deze gemeenten in principe niet kunnen dienen ter opheffing van tekorten, in andere gemeenten dient bij bepaling van het totale nog op te vangen tekort voor het rijk c.q. de provincies te worden uitgegaan van de gemeenten waar alsnog van een tekort spra ke is. Op 30 juni j.l. bedroeg het gezamenlijk overschot in de eer der bedoelde 42 gemeenten ech ter slechts 477, hetgeen in het op duizendtallen afgeronde woning- tekortcijfer van 258.000 voor het rijk als geheel dus geen verande ring brengt. In dit cijfer is geen rekening gehouden met een onder normale omstandigheden alge meen noodzakelijk geachte wo ningreserve. In de voorlopige cijfers over de woningvoorraad is nog geen rekening gehouden met de rond 30.000 getelde zgn. woningen zon der eigen toegangsdeur. Eerst bij de verdere bewerking zal blijken hoeveel van deze woningen als 'n aanvaardbare behuizing zullen woningvoorraad op 31 mei 1947. De toeneming bedroeg dus gemid deld 50.000 per jaar, een niet on belangrijk cijfer, lettend op het gemiddelde van rond 32.000 per jaar in de vooroorlogse periode 1931-1940. Na 31 mei 1947 steeg het aantal woningbehoevende een heden echter met niet minder dan 408.000, waarbij de hoge, en in al deze jaren boven het vooroorlog se niveau gebleven, huwelijksfre quentie een belangrijke rol heb ben gespeeld. Deze in nog sneller tempo dan ons grote totale bevolkingsaccres verlopen vermeerdering van het aantal woningbehoevende eenhe. den heeft ertoe geleid, dat voor 't rijk als geheel bezien, van de om- 50.000 aangehouden. Van deze cij- vangrijke vermeerdering van de fers uitgaande zou het bovenge noemde ongecorrigeerde woning- tekortcijfer van 258.000 dan ver minderen tot 177.000. Uiteraard wordt hiermee vooruitgelopen op de definitieve cijfers. Vandaar, dat in het navolgende nog de „on gecorrigeerde" cijfers als uit gangspunt zijn genomen. Nog zij vermeld, dat onder de 18.000 on bewoonde woningen mede zijn be grepen de op 30 juni gereed zijn de doch nog niet betrokken nieu we woningen, alsmede de in ver band met beschadiging tijdelijk niet bewoonde woningen. Ten aanzien van de woning voorraad kan worden opgemerkt, dat sedert Tiet einde van de twee de wereldoorlog in totaal bijna 500.000 nieuwe woningen zijn tot stand gekomen, terwijl, rekening houdend met vermindering van 't aantal woningen door afbraak, onfbewoonibaarverklaring enz. de woningvoorraad sinds 1947 met 448.000 ruim 90 procent heeft moeten dienen ter opvanging van de toeneming der woningbehoef te en slechts 40.000 of nog geen 10 procent, hebben kunnen 'bijdra gen tot vermindering van het op 31 mei 1947 bestaande woning tekort. Volgens de voorlopige cijfers daalde dit tekort van 298.000 tot 258.000 d.w.z. van 14 procent tot 10 procent van de totale woning voorraad op beide tijdstippen. Ge durende de laatste jaren is het tempo van deze daling sneller geweest dan uit bovenstaande percentages naar voren komt. Het lag in de jaren 1948-1950 vol- mei 1947 en bedroeg toen onge- Het lag in d ejaren 1948-1950 vol gens gemaakte berekeningen 35.000 tot 40.000 hoger dan op 31 mei 1947 en bedroeg toen (onge veer 16 procent van de totale wo. woningvoorraad in de periode van negen jaar tussen 31 mei 1947 en 30 juni 1956 per saldo met 448.000 woningen is vermeer derd. d.i. rond 21 procent van de neming van het tekort is eerst na 1950 begonnen en sindsdien heeft de vermindering dus ongeveer 80.000 bedragen. in 1030 en de andere keer van 150 in 1500. De verdediger verzocht de rechtbank een lagere straf op te leggen dan de geëiste. De recht bank zal in deze zaak op 7 sep tember a.s. uitspraak doen. -k Het leven in het Zillerdal, bij Innsbruck, dat door een zware overstroming is getroffen, begint zijn normale loop te hernemen. Het water blijft zakken. Van drie van de zes vermisten zijn de lij ken gevonden. aantal dan een even zo grote ver laging van het woningtekortcij- fer zal betekenen. Een in dezelfde richting gaande correctie zal kun nen plaatsvinden, zodra bij de ver dere bewerking bijv. is gebleken voor hoeveel inwonende gezinnen de inwoning geen verband houdt met de op dit ogenblik bestaande woningnood. In de jaarverslagen van de centrale directie van de wederop bouw en de volkshuisvesting is tot dusverre voor deze 2 facto ren een cijfer van resp. 31.000 en De buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Zeeland ter behandeling van de voorstel len tot samenvoeging van polders en waterschappen in deze provin cie zal niet doorgaan. Verwacht mag worden, dat de Provinciale Staten deze materie in de gewone winterzitting zullen bespreken. Gaan zij met de voor stellen akkoord, dan zullen de grotere eenheden op Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland, Tho- len en Zuid-Beveland met ingang van 1 januari 1958 de taak van de kleinere polders en waterschap pen overnemen. In de vier genoemde streken blijkt een algemene bereidheid te bestaan om tot deze concentratie te komen. Voor de vier eilanden werden reeds geruime tijd gele den commissies ingesteld, alle on der voorzitterschap van het lid van Gedeputeerde Staten, de heer C. Philipse, die tot taak hadden de mogelijkheden en moeilijkhe den van samenvoeging der pol ders te bestuderen en advies hier- omtrent uit te brengen aan Ged. Staten. Via de bestuurders der polders en waterschappen was de streek in deze commissies ruimschoots vertegenwoordigd. Op Schouwen-Duiveland, Noord- Beveland en Tholen werd volledi ge overeenstemming bereikt om trent de concentratie, met uitzon dering van een afwijkende stem op ondergeschikte punten. Met de commissie voor Zuid- Beveland moeten nog enkele be sprekingen volgen. Hier zal speci aal nog aandacht moeten worden besteed aan de indeling van de districten. Voor alle vier gebieden geldt als uitgangspunt, dat de deskundig- 78) Door JOSEPH HOCKING (Nadruk verboden) „Kom eens hier Bertha!" riep hij uit. „Wat kan dat betekenen?" Zij kwam haastig naast hem staan. Ze had een voorgevoel, dat de brief in zijn hand in betrek king stond tot het onderwerp, zoeven door hen besproken. „Lees dan toch, kind! Lees dan toch! Die komt van een andere advocaat in de stad'en... en... maar kijk liever zelf! In elk ge val moet hij nog in leven zijn!" Hooggeachte Heer, Wij hebben opdracht, u mede te delen, dat wij aan de heer Ar thur Reichmann, een uwer buren, een bedrag van zes duizend gul den hebben doen toekomen, als vergoeding voor het gebruik van zijn huis etc. van de 2de april tot en met de 17e juliOnze cliënt, die ons dit bedrag toezond, schreef erbij, dat verdere uitleg overbodig was. Maar hij stond er uitdrukkelijk op, dat wij er u on verwijld van in kennis zouden stellen. Met de meeste hoogachting, Uw dw. Hender en Blöm. „Wat heeft dat te beduiden?", „Dat betekent natuurlijk", ant woordde Bertha terstond met stralende ogen, „dat hij in 't land is! Dat hij het voor de Reich- manns totaal onmogelijk gemaakt heeft, nog iets in zijn nadeel te zeggen! Het betekent... o wat heerlijk! Wat heerlijk!". Zij sloeg haar armen om haar vaders hals en snikte van vreugde. „Hij moet in goede doen zijn óók!" riep Legner uit. „En on danks alles moet hij dan toch een flinke kerel zijn geweest!" „En... hij heeft ons... niet vergeten!" ju belde ze door haar tranen heen. „Natuurlijk niet. Hij wilde ons laten weten, dat hij eerlijk spel heeft gespeeld en dat hij alles heeft gedaan wat hij maar kon, om het weer in orde te maken!" „Kunnen we vanavond niet da delijk naar de stad gaan, vader tje?" „Naar de stad? Vanavond nog?" „Ja, ja, natuurlijk... begrijpt u het dan niet? Hij is daar natuur lijk. Hij moet weten dat... dat... Begrijpt u het dan niet vader?" Legner dacht even na. „Neen kindje, ik niet," zei hij eindelijk. „Het is waar dat hij degelijk en juist gehandeld heeft., maar dat wist het verleden niet uit. Hij zou hier nooit terug kun nen komen." „Maar ik kan toch zeker wel naar hem toegaan?" riep het meisje mét stralend gelaat. „Maar dat zul je toch zeker niet doen?" vroeg hij verschrikt. „Zie je dan niet in lieve meid, dat hij het onmogelijk heeft ge maakt?" „Neen vader! Hij heeft ver keerd gedaan, maar hij heeft al les ook weer goed gemaakt. Hij heeft al wat in zijn macht stond, gedaan om de zaak in het reine te brengen. Ik wist dat zijn hiart breken zou, maar ik ben laf ge weest en huichelachtig. Ik wist, dat hij een eerlijk man was, maar ik heb niets gedaan om hem te helpen of te bemoedigen. Ik schaam me er vreselijk over. Mo gelijk... heeft hij me nog lief en als dat het geval is... Maar ziet dat dan ook niet in vadertje?" „Het kan nog een streek van hem zijn..." zei haar vader aarze lend. „Misschien heeft Reichmann het geld niet eens ontvangen... „Maar vader, hoe durft u zoiets veronderstellen ,Ik zal eens gaan zien. Ik zal vanavond nog naar Reichmann gaan om me te overtuigen," zei de oude heer met een haperende stem. „Maar u moet hen niets zeggen over... over dit alles!" Hij keek haar onderzoekend aan, als om te doorgronden wat ze meende. Toen liet hij zijn wagen voor komen en reed naar het Huis, ter wijl Bertha zich naar haar kamer begaf en een koffer begon in te pakken, alsof ze op reis ging. Toen Legner die avond laat thuis kwam, vond hij haar nog op. „Ze hebben het geld ontvan gen", antwoordde hij op de vra gende blik van zijn dochter. „Hebben ze het u verteld?" „Neen... maar ze hebben het wel ontvangen." „Hoe weet u dat dan?" „O door allerlei voorzichtige vragen. Ze deden al hun be?t om het voor me verborgen te hou den, maar ik ben er zeker van, dat ze het gekregen hebben." „Maar u 'hebt hun toch met laten merken, dat u er iets van af wist?" „Nee hoor, ik ben heel voor zichtig geweest". „En hebben ze u helemaal niets verteld?" „Neen... ze schenen er eerder op uit, om me voor te praten, dat hij een schurk en een bedrieger is". „Maar er valt nu toch niet meer aan te twijfelen wie in werkelijk heid de eerlijke man is!" riep het meisje, en nu lachten niet alleen ■haar ogen, maar haar hele ge zicht. De volgende dag namen Leg ner en zijn dochter een expres- trein naar de stad. HOOFDSTUK XXVIII In de wildernis „Het spijt me ten zeerste, mijn. heer, maar ik kan u niet zeggen waar hij is". „Maar u hebt toch gezegd, dat hij hier geweest is?" „Neen, dat heb ik niet gezegd. „Maar hij moest toch hier ge weest zijn... of geschreven heb ben. Hoe komt u anders aan dat geld?" J „De zaak werd door een vriend van hem in orde gebracht. Hij zei me, dat hij als vertegenwoor diger optrad van degene, die het geld liet overmaken. Verder is er mij even weinig van bekend als u. Onze firma heeft slechts als tussenpersoon gehandeld." (Wordt vervolgd.) heid en het inzicht der bestuur ders van de polders in enigerlei vorm van nut dienen te blijven, zodat de band, die er momenteel bestaat tussen ingelanden en pol derbesturen, bestendigd blijft. Dat niet eerder tot resultaten kon worden gekomen, was een gevolg van verschillende vertra gingen. In de eerste plaats duur de het geruime tijd, vóórdat men in Zeeland wist hoe het met de positie der calamiteuze polders en waterschappen moest gaan. Men wenste te voorkomen, dat door het brengen van deze cala miteuze polders in het grotere verband, de lasten voor de inge landen zouden gaan stijgen. Uit eindelijk werd van de minister van Verkeer en Waterstaat de of ficiële mededeling ontvangen, dat zolang de wet van 1870 (die spe ciaal voor deze calamiteuze pol ders geldt) nog niet gewijzigd is, deze apart geadministreerd zullen blijven. Dit houdt in, dat het Rijk tot het moment, dat de wijziging van kracht wordt, bereid is de over blijvende tekorten voor zijn reke ning te nemen. Van de provincie wordt een soortgelijke beleidslijn verwacht, omdat ook deze bijdraagt in de overblijvende tekorten. Een volgende vertraging werd veroorzaakt door het feit, dat voor deze ingewikkelde en veel omvat tende materie slechts één ambte naar ter provinciale griffie be schikbaar is. Als derde factor kwam daarbij een onlangs ontvangen brief van de minister, die het oordeel wens te te weten van Ged. Staten over de draagkracht der polders en waterschappen. Het vaststellen daarvan eist veel werk. Bij deze hele kwestie van de samenvoeging spreekt de vraag naar de toekomstige lasten voor de ingelanden een hartig woordje mee. Lettende op hetgeen de achterliggende polders tot heden aan de waterkerende polders voor de kosten van instandhouding der zeewering en oeververdediging hebben betaald, lijkt het alleszins billijk en rechtvaardig, dat zij in de toekomst een zekere omslag zullen gaan betalen in de kos ten van deze verdediging, die ten slotte ook hen beschermt. Het is echter gewenst, dat de gelijkschakeling in lasten zo ge leidelijk mogelijk verloopt en dat niet in één jaar de lasten volledig op de ingelanden komen te druk ken. Nadat de Provinciale Staten met de plannen akkoord zijn gegaan, zal het departement er zijn fiat nog aan moeten geven. Daarna zullen nog zeer vele historisch ge groeide verhoudingen suatie- overeenkomsten e.d.) moeten wor den geliquideerd. AMERIKAANS VLIEGTUIG. Engeland heeft communistisch China inlichtingen gevraagd over het lot van het Amerikaanse ma rine-vliegtuig, dat donderdag door een onbekend vliegtuig neerge schoten werd. Engeland, dat diplomatieke be trekkingen onderhoudt met Pe king, treedt gewoonlijk op vooi de Verenigde Staten, die niet het communistische bewind in Chin^ erkennen. In Nieuw Delhi is vrijdag avond een bom ontploft tussen mensenmenigte voor een een bioscoop. Vijf mensen kwamen om het leven, 33 werden gewond.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2