Minister Luns terug van Londense conferentie Sjepilof over de Londense conferentie De processen tegen de Nederlanders in Indonesië Zware stormen over West-Duitsiand dod te Verhoging sociale uitkeringen op1 september? De berging van de Marcinelle en HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3853 Amerika voelt er weinig voor Soekarno iets in de weg te leggen wanneer de Amerikaanse belangen daarmede niet gediend zijn CYPRUS MAKARIOS LEIDER VAN DE E. O. K. A. Ontploffing op Cyprus salons j'obênt" Vertoning van films over Stalingrad in Egyptische steden Tijdelijke vrijlating van mgr. Wyszynski? De zaak Anneke Beekman Gunstig Egyptisch antwoord Verklaring van de Suez-kanaalmaatschappij. Lijk van bemanningslid gevonden 28 5.47 19.38 22.19 13.45 29 5.48 19.36 23.10 14.51 Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pet maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. '-'•■ruchDnt daKelök» Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, •edere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. „Is er al een nieuw kabinet?" schertste de minister van Buiten landse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, toen hij zaterdagavond van de Londense conferentie over het Suez-kanaal op Schiphol met zijn vrouw terugkeerde en daar werd opgewacht door een aantal jour nalisten, die hem vragen voorleg den over het kanaal-conflict en over de Indonesische schulden kwestie. Ten aanzien van het Suez-kanaal uitte hij zijn grote voldoening over de meerderheid van achttien landen, die zich achter het Wes telijke voorstel hadden geschaard. „Het is mij gebleken, dat de West Europese landen, en speci aal Frankrijk, door deze crisis nog eens méér zijn doordrongen van de éénwording van Europa te bevorderen." De eerste stap, De burgemeester van Nicosia, Dervis, heeft in een vraaggesprek met de „Times of Cyprus" ver klaard, dat de Britse regering on middellijk een bruikbaar plan voor zelfbestuur van Cyprus be kend dient te maken. Dan zou volgens hem alle hoop op een re. geling nog niet verloren zijn. Dit plan zou de wet moeten effenen voor terugkeer van aarts bisschop Makarios uit balling schap. De aartsbisschop is „de enige man die een overeenkomst kan ondertekenen", zo verklaar de de 'burgemeester. Over de voorwaarden voor een amnestie zou volgens hem ge sproken kunnen worden, als de kwestie-Cyprus door onderhande lingen tussen aartsbisschop Ma karios en het Britse bestuur ge- Tegeld zou zijn. Het Britse ministerie van Kolo niën heeft verklaard, dat uit ver scheidene duizenden buitgemaak te documenten is gebleken, dat de leider van de verzetsbeweging E. O. K. A. op Cyprus, Grivas, on der de „persoonlijke leiding" van bisschop Makarios heeft gewerkt. 'Makarios is door de Britten verbannen naar de Seychellen, 'n eilandengroep in de Indische Oceaan). De documenten zijn pas kort geleden in 'beslag genomen. Men is nog druk bezig met de verta ling. Makarios had een leidende rol gespeeld bij de oprichting van de EOKA. Hem was gevraagd de da tum van het begin der operaties vast te stellen. Hij had geld ver strekt voor het smokkelen van wapens naar Cyprus. Aan de minister van Koloniën, Lennox-Boyd, is op een perscon ferentie de vraag gesteld, of de aartsbisschop nu wegens mede plichtigheid aan moord zal wor den vervolgd. De minister zei, dat door de documenten een nieuwe toestand is ontstaan en dat de po sitie van de aartsbisschop nauw keurig zal worden bezien. Over een dag of veertien, wan neer men met de vertaling gereed is, zal er meer worden gepubli ceerd. Bij een ontploffing in het ge bied van Larnaca, op Cyprus, ;s een Griekse Cyprioot gedood, ter wijl een ander werd gewond. Volgens een officiële verklaring werd de ontploffing „vermoede lijk veroorzaakt door een bom in open terrein. Het is nog niet bekend of het incident een politie ke achtergrond heeft. Later werd officiëel bekend ge maakt dat de zelfgemaakte bom, die door twee jonge mannen werd vervoerd, per ongeluk was ont ploft. die na de conferentie wordt ge zet, is de aanbieding van het plan- Dulles aan president Nasser van Egypte. Mocht Nasser bereid zijn dit plan te aanvaarden als basis voor nadere besprekingen, dan wordt gehoopt dat de daaropvol gende besprekingen tot een op lossing zullen leiden, zo deelde hij verder mede. Mocht Nasser ontoegankelijk blijken voor het plan, dan zal de situatie in het Suez-kanaal ver moedelijk bijzonder slecht wor den. „Egypte kan de buitenlandse employees van de Kanaalmaat schappij onmogelijk dwingen het. werk voort te zetten, indien zij dat niet zouden willen of door de maatschappij uit Egypte zouden worden teruggeroepen." Over de Indonesische schulden kwestie heeft onze minister vrij dagmiddag met zijn Amerikaan se ambtgenoot Foster Dulles een tweede onderhoud gehad. „Het was een voortzetting van ons eer ste gesprek van enkele dagen te voren," vertelde minister Luns. „Ik heb helaas geen vrijheid om nadere mededelingen over dit tweede gesprek te doen. Ik laat dat na op speciaal verzoek van minister Dulles. Het enige, dat ik kan zeggen is, dat 't een plezieri ger gesprek was dan het eerste." Volgens minister Luns, die on mogelijk kon zeggen of de schul den-kwestie door Nederland zou worden voorgelegd aan de Ver enigde Naties, is de Nederlandse regering op het ogenblik aan het overwegen welke mogelijkheden er zijn om stappen te ondernemen tegen de eenzijdige opzegging van deze schulden aan Nederland door Indonesië. „Een en ander wordt ons niet gemakkelijker gemaakt door het feit, dat het kabinet demissionair is en de opvolgers niet al te zeer kan binden." De minister oefende opnieuw kritiek uit op de Indonesische be slissing, zeggende: „Men kan zich voorstellen welke problemen zich gaan voordoen, indien verdragen, gesloten onder toezicht en met medewerking van de Verenigde Naties, geregistreerd bij de Ver enigde Naties en aldaar tot de laatste details behandeld, zo maar kunnen worden geschonden, zon der dat de wereldorganisatie een procedure heeft om dit tegen te gaan." „Bedoelt u te zeggen, dat u meent, dat de Verenigde Naties uit eigen beweging in deze kwes tie zouden moeten ingrijpen?" „Ik zou mij kunnen voorstellen," antwoordde de minister, „dat een meer perfecte organisatie in deze gevallen zou kunnen voorzien". De minister was tenslotte van oordeel, dat de meeste andere lan den ten aanzien van de moeilijk heden, die ons land met de Indo nesische regering heeft, en in het bijzonder ten aanzien van de schulden-kwestie, over het alge meen méér begrip tonen voor de Nederlandse zienswijze, dan Amerika, dat soms de indruk wekt er weinig voor te voelen president Sukairno iets in de weg te leggen, wanneer de eigen Ame rikaanse belangen daarmede niet zijn gediend. Minister Luns achtte het uitge sloten, dat over het opzeggen van de schulden ooit een landenconfe- rentie zou worden gehouden, zo als thans in Londen is geschied het Suez-kanaal. it kapptratf twt aport» cocW markt 16 broumrijjtroat 9 ftnwuzen Nu zijn wij met vakantie, vanaf 5 september zullen wij U weer graag bedienen. Sowjetrussische documentaire films over de gevechten om Sta lingrad en Leningrad zullen op de pleinen van Cairo, Alexandrië en andere grote steden in Egypte worden vertoond om de bevolking in staat te stellen de „techniek van straatgevechten te leren", al dus meldt de Egyptische pers. Voorts wordt bericht, dat de po litie een speciale opleiding voor de strijd tegen parachutisten krijgt. Het Egyptische blad „Achbar el Yom", deelt mede, dat vele of ficieren en manschappen van de vroegere Duitse luchtmacht heb ben aangeboden als vrijwilliger dienst te nemen bij de Egyptische luchtmacht ingeval van een Brit se aanval op Egypte. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Dimitri Sjepilof, heeft tegenover verslag gevers gezegd, dat de machten, die het Suezprobleem trachten te verergeren en Egypte voorwaar den op willen leggen, „een morele en politieke nederlaag" op de conferentie over het Suezkanaal hebben geleden." De militaire voorbereidingen, die sommige landen tegen Egypte hebben ge troffen" kunnen volgens Sjepilof „als een bedreiging van de vrede worden aangemerkt". „Bepaalde kringen hebben de conferentie verdeeld om Egypte de eisen van Dulles' plan buiten het kader van de conferentie aan te kunnen bieden", aldus Sjepi lof, die deze voorstellen veroor deelde, omdat ze in Egypte een soort „staat in de staat" zouden doen ontstaan. Het voorgestelde internationale bestuurslichaam zou „een bijzon dere vorm van koloniaal bestuur in Egypte vestigen". In de kern is het een plan van kolonisten zo betoogde Sjepilof, die het voorstel, onverenigbaar acht met onze tijdgeest en de beginselen van de Verenigde Naties. De minister was van oordcel dat de ongerechtvaardigde eco- Mevr. Bouman wenst na uit spraak in zaak-Schmidt naar Nederland terug te keren. Mevrouw Mieke Bouman, de verdedigster in de zaak tegen de Nederlander H. Schmidt, heeft zaterdag aan de correspondent van het A.N.P. te Djakarta mee gedeeld, dat zij een verzoek om als verdedigster te willen optre den in de zaken tegen de andere Nederlanders, die zich op de be schuldiging van ondermijnende activiteiten nog in hechtenis be vinden, niet in overweging zal ne. men. Deze verklaring legde zij af na de bekendmaking door de officier van justitie raden Harahap, dat hij is benoemd tot openbaar aan klager in de zaken tegen de Ne derlanders Doornik en De Mey van Gerwen, die ruim drie jaar geleden in verband met de be schuldigingen tegen Schmidt en wijlen Leon Jungschlaeger wer den gearresteerd. Enige tijd geleden deelde de vroegere openbare aanklager Su- narjo mede, dat Doornik, oud- Nederlands-indisch bestuursamb tenaar, en De Mey van Gerwen in Djakarta terecht zullen staan, terwijl de Nederlander De Braai voor het landgerecht in Sume- dang zal worden berecht. ^yANNEER de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en De reizigers uit Polen hebben in Wenen verklaard, dat mgr Ste fan Wyszynski, de Poolse pri. maat die in gevangenschap ver toeft, mogelijk tijdelijk vrijgela ten zal worden om het eeuwfeest van „Onze vrouwe van Czetocho- wa, de zwarte maagd" bij te wo nen. Op dit feest wordt de geslaag de verdediging van het Poolse klooster Czestochowa tegen de ke nederlaag van Karei de Tien- in 1656 gevierd. Dit Rooms-Katho- lieke verzet was toen een der hoofdoorzaken van de uiteindelij ke Nederland van Karei de Tien de. Men verwacht, dat het derde eeuwfeest een der grootste reli gieuze demontraties sedert vele jaren zal worden. de staatssecretaris het advies volgen dat de Stichting van de Arbeid heeft uitgebracht over sommige uitkeringen der sociale verzekeringswetten is het niet onwaarschijnlijk dat per 1 september a.s. sommige dier uitkeringen worden verhoogd. Het gaat hier om een aanpassing van de sociale uitkeringen als gevolg van de jong ste loonmaatregelen. ONGEVALLENWETTEN, delijkse uitkering moeten bedra- Voorgesteld is de oude renten £en <4 maanden a 10 procent). H rt /-» rirmMOinlA rvooitlö 7 en toeslagen met 10 procent te verhogen ingaande 1 september 1956. Dit percentage is hoger dan de loonsverhogingen. De loons verhogingen gaan de 6 procent niet te boven. De hoogte van de sociale uitkeringen is echter in de loop van de tijd belangrijk achter gebleven bij de werkelijke stij ging van het loonpeil. De thans op de ongevallenren ten verleende toeslagen variëren al naar gelang het tijdstip van het ongeval van 1 tot 46,5 pro cent. Gezien het vorenstaande wordt dit straks 1 tot 61 procent. Het hoogste percentage geldt voor de renten die toegekend zijn voor 1 januari 1947. De toeslagen worden alleen ver leend bij een arbeidsongeschikt heid van meer dan 25 procent, terwijl alle toeslagen eindigen bij het bereiken van de 65-jarige leef tijd. INVALIDITEITSWET. Op grond van dezelfde overwe gingen zullen, volgens het advies, ook de ingevolge de Invaliditeits wet verleende renten en toesla gen met 10 procent moeten wor den verhoogd met ingang 1 sep tember a.s. Dit betekent, dat de huidige toeslag van 156 procent wordt verhoogd tot 182 procent (10 pro cent verhoging van de basis-rente plus toeslag). De gezinstoeslag die thans 45 bedraagt, zal dan plm. ƒ50 moe ten bedragen. Ook de ingevolge de Invalidi teitswet verleende toeslagen ein digen bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd. Aangezien de noodwet ouder domsvoorziening per 31 decem ber 1956 kemt te vervallen, advi seert de Stichting van de Arbeid af te zien van een procentuele verhoging van de individuele uit. keringen. Deze zou te kostbaar zijn. Inplaats daarvan wordt aan gedrongen op een extra uitkering ineens. Gezien de andere verhogingen (10 procent) zou deze uitkering ineens 40 procent van de maan- Omdat de financiële positie van de noodwettrekkers vrij ongun stig is, wordt echter voorgesteld bedoelde extra uitkeringen in eens te stellen op een volle maanduitkering. Deze extra-uit kering dient dan, volgens het ad vies, in het laatste kwartaal van 1956 te worden uitbetaald. KINDERBIJSLAGWETTEN Voor de te nemen maatregelen met betrekking tot verhoging van de kinderbijslagen is, zo ver neemt het ANP van de zijde van het Christelijk Nationaal Vakver. bond geen eensluidend advies uit gebracht. De meerderheid van het bestuur van de stichting (waar onder de werknemersvertegen woordigers) acht een verhoging met 10 procent ingaande 1 okto ber 1956 gewenst. Anderen advi seren een verhoging van het der de kind af, terwijl weer andere leden van oordeel zijn, dat er geen aanleiding is de kinderbijslagen te verhogen. De uiteindelijke beslissing zal moeten worden afgewacht. Een verhoging .met 10 procent zou be tekenen voor de werknemers: Kind Per dag Per dag oudnieuw le 0,51 0,56 2e en 3e 0,57 0,63 4e en 5e 0,80 0,88 6e en volgende 0,90 0,99 Voor de invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers: Kind- le 2e en 3e 4e en 5e 6e en volgende Per mnd (.oud) 13,25 14,90 20,80 23,40 Per mnd (nieuw) 14,60 16,40 22,90 25,80 ZIEKTEWET EN WERKLOOSHEIDSWET Met betrekking tot een verho. ging van de lopende uitkeringen ingevolge deze wetten heeft de Federatie van Bedrijfsverenigin gen een advies gegeven aan de bedrijfsverenigingen. Hierin wordt voorgesteld de uitkeringen op hetzelfde tijdstip en in gelijke mate te verhogen als die van de loonsverhogingen in de onder scheiden bedrijfstakken. Mevrouw Bouman zeide, dat zi; zodra de zaak-Schmidt is afgelo pen, naar Nederland wenst terug te keren. Zoals bekend, heeft de openba re aanklager Jusuf Suwondo j l maandag tegen Schmidt een ge vangenisstraf van vijftien jaar, wegens medeplichtigheid aan op stand, geëist. Op 10 september zal mevrouw Bouman haar pleidooi houden. Verwacht wordt, dat rechter Rochjani binnen een maand daarna zijn vonnis zal uit spreken. Raden Harahap verklaarde, dat de zaak tegen Doornik binnen 10 dagen zal beginnen, en die tegen De Mey van Gerwen kort daarna. Het is nog niet bekend wie hen zal verdedigen, doch Harahap heeft reeds te kennen gegeven geen verdediger uit het buiten land te zullen aanvaarden. Ook de naam van de rechter, die deze processen zal leiden, is nog niet bekend gemaakt. nomische sancties „door zekere Britse en Franse kringen" aan Egypte opgelegd, een sfeer van spanning hebben opgeroepen. De onbetwistbare verslechtering van de toestand door het Suez probleem geschapen, is nauw verbonden met de invloed van kringen in Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Sta ten, die op de een of andere ma nier iets hebben uit te staan met de Suez-kanaalmaatschappij en die de Egpptische naastingsdaad als een uitgemaakte bedreiging voor het kolonialisme in het na bije- en midden-oosten zien". Sjepilof viel opnieuw de samen stelling van de Londense confe rentie aan, omdat volgens hem de meeste van de uitgenodigde landen" leden zijn van bekende agressief-militaire groeperingen, zoals de Navo, het verdrag van Bagdad en de Zuid-Oost-Aziati- sche verdragsorganisatie". „Ontbloot van elk grond" acht te de Russische minister de be wering dat de naasting van de maatschappij de vrije vaart door het kanaal in gevaar zou bren gen. Desgevraagd antwoordde Sje pilof, dat „de Sowjet-Unie het nodig acht een waarschuwing te laten horen voor de ernstige con sequenties, die in het Nabije- en Midden-Oosten zouden kunnen ontstaan indien er verandering wordt gebracht in de huidige toestand aan het Suezkanaal. In antwoord op de vraag of Egypte het recht heeft het kanaal voor Israëlische schepen te sluiten en dusdoende de wens van de Ver enigde Naties te negeren, zei Sje pilof. „Wij zijn van mening, dat vrije vaart door het kanaal mo gelijk moet zijn". Voorts bleek hij van mening dat er „een of Franse soldaten in Algerië in hinderlaag Zes Franse soldaten zijn vrij dagavond nabij Ain Abid, onge veer veertig km ten zuidoosten van Constantine in Algerië door opstandelingen gedood, nadat een militair convooi in een hinderlaag was gevallen. Bij het gevecht werden ook twee opstandelingen gedood. Volgens op het gerechtshof te Luik verstrekt# inlichtingen heb ben de Nederlandse autoriteiten een nieuw uitleveringsverzoek ge formuleerd ten laste van mevr. G. van M., die te Nonceveux is aangehouden als medeplichtige in de ontvoering van Anneke Beekman. Dit nieuwe verzoek is inge diend om te beletten dat het vooi lopig bevel tot aanhouding zou worden betwist. De Kamer van Inbeschuldiging stelling zal binnenkort ter zake adviseren. Dat advies zal dan aan de minister van Justitie worden overgemaakt. West-Duitsland is zaterdagoch tend door de zwaarste storm sinds mensenheugenis getroffen. Vol gens tot dusver bekende gegevens zijn 4 personen om het leven ge komen. Tengevolge van buien, waarin windstoten tot 130 km per uur voorkwamen, werden in Westfa- len over vele kilometers de tele foonleidingen vernield. In Pader- born woei bij een steenbakkerij een schoorsteen van 40 meter om. In Keulen werd vooral het gro te tentenkamp, dat met het oog op de komende „Katholiekendag" in de, stad was opgetrokken, ver woest. Hier namen aan het red dingswerk Belgische militairen deel, die in de Bondsrepubliek zijn gelegerd. In het bijzonder werden de ste den Düsseldorf en Hannover ge troffen, waar voortdurend brand weerploegen in de weer waren om omgewaaide bomen op te rui men en de burgers, wier wonin gen gevaar liepen, te helpen. In Mühlheim werd het dak van een houtloods afgerukt en meters ver weggeslingerd tegen een mo torrijder, die zware verwondingen opliep. In de middag trok de storm over Berlijn, waar in beide stads delen de ondergrondse treinen loop tot stilstand kwam, doordat bij het plein van Potsdam een ge deelte van de overkapping dreig de in te storten. Tengevolge van de hevige stor men, die West-Duitsland zaterdag teisterden, zijn zes personen om het leven gekomen. In Westfalen, het Rijnland en Neder-Saksen ontstond ernstige schade. In vele steden werd het tram- en busver- keer volkomen lamgelegd, toen telegraafdraden doorknapten en bomen omwoeien. Eenheden van het nieuwe Westduitse leger hiel pen de politie en brandweer bij het vrijmaken van de straten en wegen. Het 7.000 ton metende Britse vrachtschip „Evangelismus" liep bij Bremerhaven aan de grond en het vervoer op de Wezer en het Mittelland-kanaal werd voor eni ge tijd stilgelegd. Volgens de laatste berichten heeft de storm 20 doden veroor zaakt, terwijl er ruim 150 gewon den zijn. De materiële schade valt nog niet te berekenen. In een park in Hannover werden duizenden bo men ontworteld, hoogspannings draden en bovengrondse gaslei dingen werden vernield en in Lu nenburg woei het dak van het stadhuis. Hier en daar zijn windstoten van 120 km per uur gemeten. In Southampton worden vijf vrachtschepen, die door de rege ring zijn gevorderd, geladen met oorlogsmateriaal. De bestemming is niet bekendgemaakt. In gezaghebbende Egyptische kringen te Cairo is verklaard, dat Egypte een grunstig antwoord ge geven heeft op de uitnodiging tot een bespreking met de commissie van vijf landen, die op de Londen se Suezconferentie is gevormd. Het is nog niet bekend waar de conferentie zal worden gehouden. Het Egyptische antwoord was op weg naair Robert Menzies, de Australische premier en voorzit ter van genoemde commissie, zo is zondagavond medegedeeld. ander bestel moet worden gevon den, waarin tegelijkertijd reke ning wordt gehouden met de soe vereiniteit van Egypte en met de standpunten van de gebruikers van het kanaal. De concrete vorm van dat bestel is een zaak van de toekomst. De taak is nu een juiste oplossing voor dat pro_ bleem te vinden". Ook vroeg men Sjepilof of hij van mening was veranderd over een vroegere Sowjet-verklaring, waarin werd gezegd dat Dulles een vreedzame oplossing zocht voor het Suez-probleem. De Rus antwoordde, „Helaas, dat was slechts mijn persoonlijke indruk op dat ogenblik. Toen Dulles een keer met zijn concrete plannen ter tafel kwam, was er geen twij fel meer dat zijn plan een schan delijke schending van Egypte's soevereine rechten betekende en lijnrecht inging tegen het demo cratische beginsel geen ultimata te stellen". De Suez-kanaalmaatschappij te Parijs heeft zondag een verkla ring uitgegeven waarin wordt ge zegd dat de landen die op het ogenblik de toekomst van het ka naal bestuderen zelf de verant woording dragen voor haar niet- Egyptische staf die nog in de kanaalzone verblijft. De maatschappij heeft deze lan den meegedeeld dat het haar niet langer mogelijk is de veiligheid van haar staf te garanderen. De maatschappij zegt dat zij in 't begin van augustus op verzoek vah de Britse en Franse regerin gen haar staf heeft opgedragen de werkzaamheden normaal voort te zetten tot het einde van de Lon dense conferentie, hoewel de niet. Egyptische staf zonder verwijl gerepatrieerd wenste te worden. „De berichten uit de kanaal zone tonen dat het werk dagelijks ondragelijker wordt en dat het Egyptische bewind bezig is de internationale organisatie die noodzakelijk was voor de doeltref. fende functionering van het ka naal) te vérnietigen". Als voorbeelden hiervoor wordt in de verklaring vermeld dat af delingschefs in feite worden ver vangen, of zelfs ontslagen, dat zelfs op het hoogste niveau oner varen Egyptische ambtenaren zich met de gang van zaken be moeien zodat de regelmaat en de veiligheid van de doorvaart in het geding komen, en dat personen en goederen niet veilig meer zijn. Zondagavond heeft de direc teur-generaal van het mijnwezen in België de huidige stand van de werkzaamheden tot berging der doden in de mijn van Marcinelle gegeven. Op verdieping 715 wordt het vuur krachtig bestreden en in de hijsschacht is het gevaar voor instortingen bezworen. Op de ver dieping 975 is door de instorting ter hoogte van het luchtverver singsapparaat een doorgang ge baand. Nu men door de instortin gen heen is, heeft men kunnen vaststellen, dat de steengang ver- Het lichaam van een der 16 be manningsleden van het Ameri kaanse patrouillevliegtuig dat enige dagen geleden ten noorden van Formosa werd neergescho ten, is vrijdag gevonden. Het Amerikaanse ministerie van Marine heeft bekend gemaakt dat een torpedobootjager het lijk „buiten de territoriale wateren" heeft gevonden, temidden van wrakstukken van de neergescho ten „Mercator". Het bleek het lichaam van de boord elektriciën te zijn. der vrij is. Nochtans zullen vóór morgen geen lijken opgehaald kunnen worden. De lijken der mijnwerkers die op verdieping 1035 door het wa ter verrast werden, bevinden zich thans op het droge. Een ploeg zal zich naar die verdieping begeven om het water te ontsmetten. Op de Griekse ambassade in Ankara is ingebroken. Belangrij. ke dossiers, waaronder die van de militaire attaché, zouden verdwe nen zijn. DINSDAG 28 AUGUSTUS. Breskens 5.47 6.07 Terneuzen 6.22 6.42 Hansweert 7.02 7.22 Walsoorden 7.12 7.32 ZON MAAN op onder op onder Aug. 30 5.50 19.34 15.49 31 5.52 19.32 0.13 16.38 BLIJVENDE REGENKANSEN. Het noorden van het land be vond zich zondag nog het dichtst :ij de restanten van een depressie die zelf toen boven de Oostzee was aangekomen. Dientengevolge kwamen daar nog de meeste bui en voor en steeg het kwik er het hoger dan ongeveer 17 graden In het zuiden van het land was de buiigheid belangrijk minder en werd het hier en daar 20 graden. Zondagmiddag begon in Sparde en Frankrijk de luchtdruk te da ler,. Dit duidde erop dat daar een storing zich in ontwikkeling be- I vond. Op de verwachte noordoos- j telijke koers van deze storing wordt zij voorafgegaan door een zwakke rug van hoge druk. Deze brengt aanvankelijk opklaringen en afnemende buiigheid. Later gaat de bewolking echter op de nadering van de storing weer verder toenemen en wordt ook de kans op enkele buien weer groter. Dit vooral in de zuidelijke helft van het land. Met de naar zuid tot zuidoost gekrompen en ten opzichte van zondag belang rijk in kracht afgenomen wind wordt heden lucht aangevoerd waarin met wat zonneschijn de temperaturen op de meeste plaat sen iets hoger kunnen worden dan zondag. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Zuidelijke wind. Geleidelijk weer toenemende bewolking met later plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid west en zuidoost. Op de meeste plaatsen iets hogere temperatu ren.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1