riócó e con llicten Gesprekken in Tasjkent Overheid acht sociaal zwakke middenstand geen groep «Mijnheer Robert is teruggekomen» HET LEVEN IN DE SOWJET-UNIE: TWEEDE BLAD zaterdag 25 augustus 1956 11e jaargang no. 3852 BRAND EN BRANDSTOF. STUDENT EN PIEREMENT. HOTELIER EN V.V.V. WERK EN WET. De wet gewijzigd WADAT ALLE pogingen om de betrokkenen tot andere gedachten te brengen hadden gefaald, is de regering er toe overgegaan, de leidinggevende personen in de P.N.M.S. uit de Ambonese woonoorden Middelburg I, Burgsluis (op Schouwen) en Beenderibben (bij Steenwijk), met hun gezinnen te scheiden van hun aanhangers en hen komen. Dit houdt dus tevens in, te doen verhuizen naar het woonoord Oude Zeug" in de Wieringermeer. Zo lang zij zich met misdragen, zullen de 5Q tg zjen geven Ambonezen daar volledige bewegingsvrijheid behouden. £>e wej. js j^gj. gewijzigd voor Zitten wij er warmpjes bij? Ik voor jou of jij voor mij? JOHN BESCHULDIGD VAN HOOGVERRAAD Werk aan de winkel EGYPTE MOBILISEERT Uitvoering van het militaire opleidingsprogram in volle gang Onderwijzers en leraren teruggeroepen van vakantie SNELTREIN STOPT VOOR KIND OP RAILS Oplettendheid van machinist redt twee en een half jarig kind DE „MISSIE-MENZIES" Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta over de schuldenkwestie Koninklijk Paar vertrokken naar Griekenland Noord-Koreaans protest Algerië t VRIJE ZE |\E EERSTE KAMER heeft in •'tweede lezing een hele serie grondwetswijzigingen goedge keurd. Een van de belangrijkste is wel die Ibetreffende de uitbrei ding van het aanbal leden der bei de Kamers. Door het aanvaarden van de voorgestelde wijzigingen kunnen op 3 november a.s. de Tweede en Eerste Kamer met res. pectievelijk 150 en 75 leden bijeen- de ex-pleegmoeder van het Jood vering aan zijn hotel, om zo de e oorlogspleegkind Anneke Beek- V.V.V. tot andere gedachten te man, die dezer dagen in België brengen. Argument: de hotels werd gearresteerd. Sinds zij op zijn er niet voor de VW, maar 24 oktober 1955 door de rechtbank de V.V.V. is er voor de hotels. Op- te Amsterdam tot 8 maanden ge- Intussen hebben nu een aantal Ambonese vrouwen en kinderen uit het woonoord te Westkapelle een betoging gehouden voor het gemeentehuis, met het doel, dat voedsel zou worden verstrekt. De zaak is met een sisser afgelopen, maar toch blijft het broeien in verschillende kampen. In Beende, ribben is een grote brand uitge broken en merkwaardigerwijze juist in de barak, waar de keu kentjes waren opgeborgen, die in dertijd door de bewoners zijn ge weigerd. De inhbud van de barak ging geheel verloren. WIE WARM wil zitten, moet eerst „zitten". En dat laatste is i.v.m. de woningnood al een heel probleem. Ook voor onze studenten. De Nederlandse Stu dentenraad heeft een rapport toe. gezonden aan de leden van de beide Kamers der Staten-Generaal en aan tal van universitaire in stanties ibetreffende de toekom stige huisvesting van studenten. Nü is er voor vele nieuwaanko- menden al geen „kast" te krijgen, laat staan straks, wanneer het aantal studenten vermoedelijk verdubbeld zal zijn. De Studenten raad is van mening, dat de oplos sing van het probleem zo moet getroffen worden, dat de student vrij kan blijven. Men denkt aan studentenhuizen, maar deze moe. ten dan in eigen hand gehouden worden. Maar èls u dan al zit, bent u er nóg niet. Want het „Consumen tencontactorgaan" heeft meege deeld, dat in het a.s. stookseizoen niet steeds de gewenste soorten brandstof verkrijgbaar zullen zijn en dat in toenemende mate brandstoffen zullen moeten wor den geïmporteerd, zodat op hoge re prijzen moet worden gerekend. Probeert u dus maar, nog vóór de winter invalt, uw kolenhok vol te krijgen. Mogelijk komt u er dan toch nog warmpjes bij te zit ten (bij uw kachel namelijk, niet bij uw centen). En als u de moed soms dreigt te verliezen, gaat u dan eens naar Utrecht. Daar is de tentoonstelling „Van speeldoos tot pierement" geopend en u zult er stellig wel een opwekkend wijs je kunnen horen. Maar haast u, want het feest is zo weer voorbij. m's zijn prachtige instellin- gen. Ze hebben al heel wat mensen aan 'n vacantiever- blijf geholpen. Maar wat doe je, als je nu in z'n verblijf je moet zit ten als haringen in een ton en je helbt geen zin (dan blijkt trou wens onmiddellijk dat wij geen échte haringen zijn!) te gaan zwemmen buiten je hokje (want buiten de „ton" is het allemaal „zee")? Dan gaan velen, die een huisje heblben gehuurd en be taald, maar naar huis, zo blijkt vandaag. Om nu vian de kampeer ders maar niet te spreken! Ook V.V.V.'s kunnen het trou wens moeilijk helpen. In Rhenen is een conflict ontstaan tussen de plaatselijke afdeling en een hotelexploitant. Oorzaak: de V.V.V.-Rhenen heeft het hotel niet op de plaatselijke lijst van hotels en pensions geplaatst, want de exploitant is geen lid. Gevolg: de hotelier wil de plaatselijke mid denstanders ontsluiten van de le- Het hooggerechtshof in Karls ruhe heeft vrijdag meegedeeld, dat dr. John, voormalig hoofd van de Westduitse veiligheids dienst die naar Oost-Duitsland vluchtte en later naar de bonds republiek terugkeerde, beschul digd is van hoogverraad. Er is nog geen datum vastge steld voor het proces tegen John. Gerechtelijke kringen zijn van mening, dat het proces in de twee de helft van oktober geopend zal worden. Dr. John is, na zijn terugkeer naar de bondsrepubliek, op last van de rechters die met het on derzoek zijn belast, in een psy chiatrische kliniek te Heidelberg onderzocht. De rechters hebben reeds eer der verklaard, dat het onderzoek zich in hoofdzaak richt op John's vlucht naar Oost-Duitsland en niet zozeer op zijn politieke ver klaringen tijdens zijn verblijf al daar afgelegd. lossing: onbekend. IN NEDERLAND is er nog ge noeg werk aan de winkel en uit de gegevens van het Internatio naal Arbeidsbureau blijkt, dat ons land een zeer gunstige positie in neemt t.a.v. de „volledige werk gelegenheid". Het jaargemiddel de werklozen bedroeg in 1955 slechts 1,3 van de totale arbei dende bevolking, terwijl dit in 1952 nog 3,5 was. Alleen in Engeland is de situatie nog iets gunstiger, maar de V.S. met 4 West-Duitsland met 5,1 en vooral België met 8,4 komen ver boven ons uit. Een en ander hangt samen met de ontwikkeling van de industrie. En wanneer wij in aanmerking nemen, dat het de bedoeling is, dat de industrialisa tie hier te lande nog steeds zal worden opgevoerd, dan zou, bij een juiste beroepskeuze, de werk loosheid spoedig geheel tot het verleden behoren. In dit verband wordt onze aan dacht gevraagd voor een publi catie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, samengesteld in opdracht van de minister van Wederopbouw en Volkshuisves. ting en getiteld „Het westen... en overig Nederland". Korte in houd: de snelle ontwikkeling van het westen van Nederland zal moeten worden afgeremd en de ontwikkeling van het overige ge deelte van het land zal zó moeten worden gestimuleerd, dat hier bestaansmogelijkheid wordt ver schaft aan een half miljoen méér mensen. Zo slechts zal kunnen worden voorkomen, dat de bevol- kings-, werk- en ontwikkeling.? verhoudingen in ons land, worden ontwricht. vangenisstraf werd veroordeeld, was zij voortvluchtig. De vraag is nu, of de Belgen haar aan ons zullen uitleveren Egyptische bladen hebben vrij dag meegedeeld dat men in ge heel Egypte druk bezig is met de uitvoering van het militaire op- leidingsprogram en dat het aantal rekruten voor het nationale be vrijdingsleger toeneemt. Volgens deze bladen zijn alle reserve-officieren die werk zaam zijn bij overheidsdiensten en maatschappijen opgeroepen om zich hedenmorgen bij de na tionale garde te melden. Onderwijzers en leraren die reserve-officieren zijn, zijn van vakantie teruggeroepen om zich bij hun legeronderdeel te mel den, terwijl onderwijzeressen, leraren en meisjesstudenten opgeleid worden voor de hulp diensten, aldus de bladen. Tenslotte heeft de minister van Binnenlandse Zaken cur sussen van drie weken inge steld voor aanvullende training van politiemannen. Aan de oplettendheid van de machinist van een extra trein met uit het buitenland terugkerende vakantiegangers heeft de twee en een half jarige Edith de Vreede uit Delft het te danken dat zij nog leeft. De machinist zag gisteroch tend vroeg, toen de trein met grote snelheid het station Delft naderde, op een halve kilometer afstand voor de trein een fi guurtje tussen de rails bij het station Delft. Hij zette onmid dellijk de remmen in werking en de trein kwam nog tijdig tot stilstand. Personeel van de N. S. heeft het kind, dat in een onbewaakt ogen blik van haar vlakbij het station gelegen ouderlijke woning op het perron was terechtgekomen en vtandaar tussen de rails was gaan wandelen, van deze „speelplaats" verwijderd. De trein had twee mi nuten vertraging. TOEN wij in Alma-Ata temidden van de bloemperken stonden had één van onze gidsen naar de bergkammen aan de horizon gewe zen en gezegd: daarachter ligt China, ginds Kirgizië, de laatste Sowjet-republiek vóór Pakistan en Afghanistan. Men had de indruk dat die opmerking een grotere betekenis had dan die van een een voudige geografische oriëntatie. De grote economische inspanningen in deze streken en het uiter lijk van die stad met 300.000 mensen, die er fleuriger uitzien dan die van het verre en sombere Moskou, leken erop gericht aan deze gren zen een aantrekkelijke vitrine in te richten. Deze indruk werd nog versterkt toen voor ons in Tasjkent deze uitstalling nog werd verrijkt met lofprijzingen op de door het Sowjet-bewind gevoerde nationaliteitenpolitiek. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Londen is verklaard, dat de „missie-Menzies" besloten heeft, de Egpptische ambassade te Londen onmiddellijk een uit nodiging te zenden voor presi dent Nasser voor besprekingen over het door achttien landen aanvaarde plan poor internatio naal beheer van het Suezkanaal op een nader overeen te komen plaats. De groep van Menzies zou, naar het schijnt, de moge lijkheid opperen, dat de confe rentie buiten Egypte wordt ge houden. TASJKENT, de hoofdstad van de republiek Oezbekie, telt thans een miljoen inwoners, het zeven de deel van de gehele landsbevol- king. Het heeft een uitgebreide textielindustrie. Alle in het land verbouwde katoen wordt thans ook hier verwerkt, zo werd ons gezegd. Over de stad slaan thans gol- door de grote toestroom van Rus sen zeer gemengd geworden. De plaatselijke overheid gaat er prat op, dat deze vermenging is ont staan, waarbij elke discriminatie overwonnen is. Daarop legde ook Habib Abdullajew, de vice-pre mier van Oezbekie, nadruk toen hij ons in het nieuwe, rijk met marmer beklede regeringspaleis ven van Europeanisatie. Men ziet ontving. Een grote propellor te er als het ware de nieuwe wijken J ,J~~ J met grote helkleurige gebouwen voortgroeien over de ten dode op geschreven lemen stad der Oez- beken. Midden in die oude wijk is een „cultuurpark" aangelegd, één van die in de hele Sowjet- Unie zo populaire volkstuinen, waar men zich kosteloos en naar ieders trant vermaakt temidden van een tooi van bloemen en por tretten van Sowjet-leiders. Slechts oudere lieden lopen er nog in hun nationale tooi. De rest mijn werken zijn ook in Frankrijk gen de zoldering en rode en witte meloenen op tafel zorgden voor verkoeling tijdens ons gesprek. Meloenen en ander fruit beho ren tot de weelde van het land en bij alle Oezbekische maaltijden zijn de tafels er mee overladen VOOR de revolutie kon in mijn familie niemand lezen of schrijven", zo zeide ons deze Oez bekische boerenzoon. „Thans ben ik professor in de geologie en is gemoderniseerd zonder het na tionale accent geheel te verlie zen. Het zwartwitte Oezbekische petje, het met kleurig borduur sel afgezette hemd en de lage ta fels waarop men hurkend de groene thee van het land drinkt, zijn behouden. De bevolking van deze Sowj et- steden in het hart van Azië is en Engeland gepubliceerd. Vol gende week ga ik naar Mexico om de Sowjet-Unie te vertegen woordigen op een geologisch con gres. Mijn zuster heeft de univer siteit afgelopen en is biologe. Mijn vrouw is medica en doet haar praktijk, al heeft ze drie kinderen te verzorgen". Deze familie-historie moest die- Een woordvoerder van de Ne derlandse vertegenwoordiging in Djakarta, heeft vrijdag de plaat selijke pers berichten tegenge sproken, waarin politieke Indone sische kringen aangehaald wer den, die verklaard hebben, dat Nederland niet geprotesteerd heeft, toen het door Indonesië officieel op de hoogte werd ge bracht van de opheffing van de R. T. C.-overeenkomsten. Naar aanleiding hiervan uitten genoemde kringen hun verwon dering over het Nederlandse pro. test tegen de annulering van de R. T. C.-schulden, die, aldus deze kringen, een uitvoering is van de opheffing van de R. T. C.-over eenkomsten. De Nederlandse woordvoerder bracht vrijdag in herinnering, dat de Nederlandse regering op 3 miaart in antwoord op de Indone sische nota's van 14 en 21 febru ari haar diepe teleurstelling heeft geuit en geprotesteerd heeft te gen de Indonesische beslissing zich uit de Nederlands-Indonesi sche Unie terug te trekken en de R. T. C.-overeenkomsten op te heffen. Vorige week heeft Nederland krachtig geprotesteerd tegen de Indonesische beslissing om de schulden aan Nederland niet lan ger te erkennen. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zijn gistermorgen om 8.20 uur per Dakota van de Rijksluchtvaartdienst van het vliegveld Soesterberg naar Grie kenland vertrokken. De overheid beschouwt de mid denstand niet als een sociaal zwakke groep, die moet worden beschermd. Uitgaande van de er kenning van de betekenis van de middenstand in de samenleving, is het beleid van de overheid daarentegen gericht op de bevor dering van een goede uitoefening van de functie van de midden stand in het economische leven. Dit verklaarde de directeur- generaal voor de middenstand, dr. W. L. Groeneveld Meijer, tij dens een donderdagmiddag in Utrecht gehouden bijeenkomst ter inleiding van de actie tot be tere bedrijfsvoering in het mid- den_ en kleinbedrijf, welke tij dens de a.s. najaarsbeurs in het kader van de efficiëncy-afdeling door acht landelijke instellingen wordt georganiseerd. Dr. Groeneveld Meijer zeide dat geen restrictieve politiek ge voerd wordt, maar een politiek, die de voorwaarden schept voor de middenstandsondememer voor een goede uitoefening van zijn taak. Deze politiek, zo meent hij, streeft naar verhoging van het kwalitatieve peil van de midden stand, verstrekt aangepaste kre diethulp en verleent voorlichting. Voorts stimuleert zij de zelfwerk zaamheid van en bevordert de totstandkoming van doelmatige organisaties bij de middenstand. Sprekende over de kredietver lening met overheidsgarantie, zei de dr. Groeneveld Meijer, dat het hypothecair en het inrichtings krediet voor de middenstand de mogelijkheid openen om de hem toekomende plaats in de nieuwe woonwijken in te nemen. Het overname-krediet maakt continuering van de midden standsonderneming mogelijk. Met behulp van het krediet voor de economische samenwerking kun nen middenstanders economische samenwerkingsvormen aangaan om tot -een rationeler bedrijfs voering te komen. Spreker herinnerde er voorts aan, dat door de georganiseerde middenstand met behulp van de overheid 'n centraal orgaan voor de bevordering van de bouw van middenstandsbedrijfspanden in Donderdagavond heeft een red dingsploeg op de verdieping van 1035 meter van de mijn „Bois du Cazier" te Marcinelle de lijken van 42 mijnwerkers gevonden. De leider van de reddingsploeg herkende één van deze lijken als dat van zijn zoon. Er worden nu nog 31 mijnwer kers vermist. do x&i Door JOSEPH HOCKING 77) (Nadruk verboden) „Ja, dat is wel zo, maar dat be. tekent niets. Sommigen immers beschouwen hem als de jonge landheer van Huize Reichmann en anderen als een zwendelaar. Ik weet niets méér van hem af, dan dat hij uit het buitenland is ge komen en bezit heeft genomen van het goed, dat hij doorging voor de zoon van de overleden landheer en dat hij spoorloos ver dwenen is". „Maar was dat voor dan niet voldoende om zijn spoor te vin den?" „Dat was in de gegeven om standigheden een onmogelijkheid. Heus, ik heb alle mogelijke na sporingen gedaan, ik heb er maandenlang aan .besteed en ik tast nog steeds in het duister. U moet rekenen, dat hij een voor sprong van een week op me heeft gehad en dat 'hij een geslepen iemand is, die het gemakkelijk onmogelijk kan maken zijn spoor te volgen". En zo kwam het, dat Bertha, ze dat ook weer niet geloven. En ze was er van overtuigd, dat hij nog ergens te vinden moest zijn, al had ze alle hoop opgegeven, hem nog ooit weer te ontmoeten. „Het is alles bij elkaar geno men, toch een vreemd geval!" zei haar vader op een avond, toen ze samen in de bibliotheek voor de haard zaten. „Wat is er vreemd?" vroeg Bertha, die heel goed begreep, waar hij op doelde. „Het is nu bijna drie jaar ge leden, dat hij weggegaan is", zei Legner, „en we hebben taal noch teken van hem vernomen. Als hij nog in leven was, zou dat toch allicht het geval zijn geweest". „Waarom denkt u dat?" „Och... zie je... ik heb een on derzoek laten instellen". „Hoe meent u dat?" „Ik had het je eigenlijk niet willen vertellen, kindje, maar... kijk... ik ben naar de stad gegaan en heb een detective aan het werk gezet. Ik heb er voor gezorgd, dat .hij niets te weten kwam... over jou... maar verder heb ik hem twee jaar na het vertrek van alles verteld, wat ik hem durfde Brichtauer, nog steeds niet te we. ten was gekomen, waar "hij zich ergens ophield. Dikwijls vreesde ze, dat hij dood was en toch kon hij was?" vertellen en... enfin... hij heeft niets kunnen ontdekken". Waarom wilde u weten, waar „Omdat ik meende, dat jij het graag wilde weten en omdat ik dacht, dat hij misschien hulp no dig had". „En zou u hem dan geholpen hebben?" „Ja zeker. Ik weet wel, wat je nu denkt", vervolgde hij een beet je heftig. „Ik moest eigenlijk dankbaar zijn, dat hij weg is. Dat is ongetwijfeld ook het beste. En toch... heus, ik mocht hem graag lijden. Ik had niet méér van hem kunnen houden als hij mijn eigen zoon was geweest. Hij was na tuurlijk een schurk en nog veel meer, maar hij deed toch het bes. te wat hij doen kon, toen hij een maal... had ingezien, wat hij eigenlijk gedaan had. Hij is voor de verleiding bezweken, maar daarna heeft hij toch als een fat soenlijk man gehandeld. En zo kwam ik er toe hem te willen hel pen en verlangde ik. iets van hem te horen. Hoe het zo kwam, weet ik zelf niet, maar het heeft niets uitgehaald... hij is en blijft weg en... denkelijk is dat wel het bes te". Bertha gaf geen antwoord en staarde voor zich uit. „Ben je hem- nog niet vergeten, Bertha? Nee? Toch zou dat het beste zijn, kindje. Zet hem uit je hoofd en uit je hart. Al dat pieke ren helpt je toch niets... en al vonden we hem... dan was het immers toch onmogelijk?" „Ja". „Je ziet toch wel in, dat hij hier nooit terug zou kunnen komen. Ze zouden hem hier in de buurt immers niet dulden?" „Daar heb ik nog niet aan ge dacht". „Niet? Waaraan dan wel?" „Dat ik eigenlijk degene ben die hem weggejaagd heeft. Hij heeft ervoor gezorgd dat we nooit te weten zouden komen waar hij is, omdat... omdat hij dacht..." „Ja wat dacht hij?" „Dat ik hem nooit zou kunnen vergeven. Toen hij mij alles ver teld had, heb ik hem laten gaan zonder een woord tegen hem te zeggen. Ik was zo in de war, dat ik niet wist wat ik deed. Ik weet alleen, dat ik hem met een soort van afschuw heb aangekeken... en dat zal ik mezelf nooit verge ven. Hij keek me zo doodongeluk kig aan... Maar alles is nu voor bij, vader, en we zien hem toch nooit meer terug!" „Ik weet heel goed, dat ik eigen lijk blij moest zijn, Bertha," zei haar vader na een lange poos. „En toch ben ik het niet! Zelfs nu voel ik nog veel voor die kerel... en ik kan maar niet aannemen, dat hij echt een schurk was." Bertha ging naar haar vader toe en gaf hem zwijgend een kus. Kort daarop bracht een bediende de avondpost binnen en Bertha zag aan haar vaders gezicht, dat hij een heel belangrijke brief had ontvangen. (Wordt vervolgd) het leven geroepen is. Doel hier van is, het plegen van research ten behoeve van een verantwoor de bouw van middenstandsbe drijfspanden en het verstrekken van voorlichting aan organen, die zich met deze bouw bezig hou den en aan de middenstand zelf. Dr. Groeneveld Meijer accen tueerde de belangrijkheid van de middenstand door het noemen van enkele cijfers. In 1950 be hoorde van alle bedrijfsvestigin gen in Nederland (exclusief de landbouw) 93 °/o ofwel 380.000 tot het midden- en kleinbedrijf. 38 °/o van alle in het bedrijfsleven (we derom exclusief de landbouw) werkzame personen vond in de middenstandssector een bestaan (dit is 960.000 man, omvattend bedrijfshoofden, medewerkende gezinsleden en werknemers). De bijdrage van de midden stand tot het nationaal inkomen bedroeg 14 °/o, welke percentage nagenoeg gelijk Is aan dat van de landbouw. Dr. Groeneveld Meijer was de inleider van een veertiental spre kers dat op deze bijeenkomst deze gezamenlijke voorlichtingsactie van de najaarsbeurs belichtte. Een achttal instellingen, dat zich op enigerlei wijze met de be vordering van de efficiëncy-ge- dachte in het bedrijfsleven bezig houdt, onderneemt tijdens de a.s. najaarsbeurs een gemeenschappe lijke actie ter stimulering van de produktiviteit in de midden standsondernemingen en de klei ne industrie. Daartoe houden zij gezamenlijk een expositie onder het motto „Betere bedrijfsvoering in midden- en kleinbedrijf". De samenwerkende instellingen zijn de contactgroep opvoering pro duktiviteit, het economisch insti tuut voor de middenstand, het Nederlands instituut voor effi- ciëncy, het produktiviteitscen- trum kleinmetaal, het produkti- viteitscentrum voor het midden en kleinbedrijf, de rijksmidden- standsvoorlichtingsdienst, de rijksnijverheidsdienst, en de stich ting cursussen en research. Ter ondersteuning van de ideeën welke op de expositie worden ge propageerd, zullen deskundigen, die afkomstig zijn van de samen werkende instellingen of daar mee nauwe relaties onderhouden, op de tentoonstelling korte lezin gen houden. nen om de snelle culturele ont wikkeling van het land te illustre ren in 1940 kon nog slechts twee of drie procent der bevolking le zen en schrijven thans is het analfabetisme praktisch uitge roeid. „Het land telt nu 34 hogescho len met 57.000 studenten en daar naast nog 98 technische en mid delbare speciale scholen met 52.000 leerlingen. Van onze be volking van 7,5 millioen is thans anderhalf miljoen op school" zei Abdullajew. Er zijn nu 223 kranten (in 1914 drie), waarvan 207 in de Oezbeki sche taal en de rest in het Rus sisch, dat ook ajs officiële taal geldt. En men voegde eraan toe, dat de oplage der kinderbladen nog groter is dan die der kranten. De Mohammedaanse godsdienst werd volgens Abdullajew onge moeid gelaten. In het nieuwe deel van Tasjkent zagen wij slechts 'n kleine moskee. Het dragen van sluiers door de vrouwen is niet verboden, doch het gebruik sterft uit. Inderdaad hebben wij op onze tocht slechts tweemaal een gesluierde vrouw gezien. Tegen de achtergrond van de fonteinen op het Theater plein van Tasjkent bleek zulk een vrouw zelfs een bezienswaardig heid te zijn geworden. De polyga mie is verboden en praktisch uit geroeid. Drie groepen Mekka-gangers waren juist uit het land vertrok ken. AL wat nuttig is in onze oude tradities moet herleven. Daar voor werken wij thans. Zo zijn wij nu bezig met het uitgeven van werken van onze grote schrijvers uit het verleden. Negen honderd jaren zijn hier de boeken van Avicenne voor het volk gesloten gebleven. Nu slaan wij ze open". Zo sprak vice-premier Abdulla jew, zonder met een woord over communisme te reppen. Toen wij in de avond in de oude stad een openluchttheater binnen liepen, zagen wij de illustratie van zijn woorden. Er werd met veel kleur een eindeloos drama van een Oezbekische schrijver der vijftiende eeuw opgevoerd. De negen Goyers van de nieu we schouwburg der stad waren in provincies van het land uitge voerd. Een centrum van het werk der culturele ontwikkeling van Oez bekie is de in de oorlogsjaren ge stichte academie der wetenschapr pen, die nauw samenwerkt met de „centraal Aziatische staatsuni versiteit." De academie telt 656 zeer goed betaalde medewerkers, die aan 24 instellingen werken. De helft dier medewerkers zijn Oezbeken, de overigen Russen of leden van de kleinere volksgroepen, die in het land wonen. Bij de keuze der medewerkers der academie wordt alleen op be kwaamheid, niet op nationaliteit gelet, zo werd ons gezegd. Ook in het uiterlijke leven op straat en in de café's valt het grote aantal mensen van Russi sche herkomst op. Er zijn even wel geen tekenen, die duiden op tegenstellingen tussen de natio naliteiten. Op onze vraag of er nog een zekere aversie bestond tussen de inheemse bevolking en de hier heen gestroomde Russen bestond, werd ons geantwoord: „In de eer ste jaren na 1917 heeft zeker nog een aversie tegen de Russen be staan, doch deze is gaandeweg verdwenen door de grote zorg. die de Russen voor de ontwikkeling van het land hebben getoond". IYE bezoeker van dit land mag •'zich gelukkig prijzen, dat de nationale cultuur ook in de gast vrijheid voortleeft. Aan een Oez bekische maaltijd zet de gastheer zelf de spijzen op tafel. Deze is evenwel reeds bij het begin van het feest volgetast met schalen fruit, suiker goed, bonbons, no ten, krenten, flessen en koek. De gastheer stapelt daar kip, scha penbout en lever bovenop. Hij ser veert de soep in grote kommen met vergulde houten lepels. Men heeft nooit zekerheid of men aan het einde dan wel aan het begin van de maaltijd is. Het enige waarvan men zeker kan zijn, is, dat er aan het einde nog meer op tafel staat dan aan het begin. Noord-Korea heeft bij de mili taire wapenstilstandscommissie in Korea geprotesteerd tegen „5 achtereenvolgende schendingen van het Noordkoreaanse lucht ruim door Amerikaanse militaire vliegtuigen", aldus een bericht van het persbureau „Nieuw-Chi- na". De Noordkoreanen eisen dat er „krachtige maatregelen worden getroffen om herhaling van deze incidenten te voorkomen". De Franse troepen hebben in de afgelopen 24 uur in het departe ment Constantine en het gebied van Algiers 33 opstandelingen ge dood en verscheidene opslag plaatsen van wapens en munitie vernield. In het gebied van Bone en in 't departement Constantine hebben de rebellen bij aanvallen op lan derijen en plantages veel schade veroorzaakt. In het departement Bone zijn woensdagnacht verscheidene dor pen door de rebellen aangevallen, doch er is geen melding gemaakt van slachtoffers.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5