Uit de Provincie De republikeinse te San Francisco conventie AGENDA: ZONDAGDIENST ARTSEN Voor de Zondag Marktonderzoek inzake brood Nieuws in t kort Bmnenlands Nieuws OPROEP TOT DE ARABISCHE V A K VEREN IGIN GEN SLACHTOFFERS BIJ BOSBRAND IN ZUID-FRANKRIJK TERNEUZEN. Rede van Eisenhower Uitleveringsverzoek ontvoerster Anneke Beek man* niet rechtsgeldig? Beperkende maatregelen voor immigratie in Argentinië opgeheven AXEL PHILIPPINE RETRANCHEMENT. SLUIS ST. JANSTEEN. NIEUW PAMFLET VAN DE E.O.K.A. VRAGEN OVER OOGST- MOEILIJKHEDEN Ziet, deze is onze God, wij hebben Hem verwacht, H(j zal ons zalig maken, en wij zullen ons verheugen en ver blijden in Zijn zaligheid. Jes. 25 9. De Profeet heeft in dit hoofd stuk de zienersblik gericht op de tijden der toekomst, als de Here wederkomt. Als alle volken voor Zijn troon zullen vergaderd wor den. Als Israël zijn Koning zal zien in Zijn schoonheid. Deze dag vertoeft wel is waar te komen, maar wij hebben des Heren woord en belofte en die keren niet ledig weer. Wij wachten op Zijn wederkomst en mogen in tussen wel bidden, dat ons de ogen geopend worden, opdat wij als Simeon weleer de Here moge zien. ook in de dag der kleine dingen. Israël had dezelfde Messiasver- wachting als Simeon, maar het versmaadde Zijn komst in het vlees in knechtsgestalte. Zo gaat het ook ons nog wel: Wij wachten op de Here, maar zien Zijn werken in de stilte en in 't verborgen voorbij. Wij grijpen zelf naar houweel en stenen om het Godsgebouw een groot, voor allen zichtbaar gebouw op te richten, opdat het Godsrijk daardoor kome! Niet met uiter lijk gelaat noch met geweld ech ter komt onze God tot de Zijnen. Hij komt het eerst en het meest door het stil gebed van allen, die in de binnenkamer tot Hem roe pen. Deze stille bidders alleen kennen ook blijdschap en zalig heid. •Tr Wil niet twijf'len, maar (vertrouwen Op mijn Heiland, als mijn Rots, Trots de vijand wil ik bouwen Öp het Woord mijns trouwen [Gods. Nimmer zal dat woord bezwijken Mijn Verlosser zal niet wijken. (Uit„Nieuw Bijbels Dagboekje".) ALG. VERGADERING ZEEUWSE POLDER EN WATERSCHAPPEN De algemene vergadering van de Zeeuwse polder- en water- schapsbond zal dit jaar gehouden worden op zaterdag 22 sept, in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene. Mr. dr. J. Winsemius, hoofd van de afdeling water staatsrecht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, raad adviseur in algemene dienst zal een causerie houden. Het secretariaat van de inter oationale federatie van vakver anigingen in de Arabische landen heeft alle leden opgeroepen, in geval van een aanval tegen Egyp te de wapens op te nemen om „het kanaal van de Arabieren" te verdedigen en alle natuurlijke hulpbronnen van de Arabische landen voor de Arabieren te bewa ren. „Ons doel is de 'liquidatie van het imperialisme en de kolonia listische uitbuiting", aldus be de oproep. Ben bosbrand, die de Zuidfran se stad Grasse bedreigt, heeft reeds diverse slachtoffers geëist. Drie politie-agenten, die hielpen bij de bestrijding van het vuur, zijn vrijdag aan hun brandwon den overleden, terwijl tien perso nen worden vermist. De brand weerlieden, die worden geholpen door militairen en burgers, be strijden het vuur over een breed te van 5 km. Zij hebben te kampen met wa tergebrek, terwijl een sterke „mistral"-wind de vlammen aan wakkert. Bovendien bestaat er gevaar dat u-it de oorlog overge bleven munitie zal ontploffen. De tien vermiste brandweerlie den hebben zich weer bij hun af deling gevoegd. AUTOMATISERING VAN DE TELEFOONDIENST Op 11 september a.s. te 13.00 uur zullen de telefoonnetten Aar denburg, Groede en Hoofdplaat worden geautomatiseerd. Gelijktijdig zullen de telefoon aansluitingen van Eede en St. Kruis naar Aardenburg worden overgebracht, de aansluitingen van Nieuwvliet nqar Groede en die van Sasput naar Hoofdplaat. Deze automatisering geldt voorshands slechts voor het plaat selijke telefoonverkeer, evenals zulks voor de telefoonnetten Bres kens, Cadzand, Schoondijke, Sluis en IJzendijke reeds het geval is De abonnees van de netten Aar- dentourg (met Eede en St. Kruis), Groede (met Nieuwvliet) en Hoofdplaat (met Sasput) kunnen dan de aangeslotenen van jiet eigen net zonder tussenkomst van een telefoniste bereiken. Interlokale gesprekken moeten zij echter aanvragen. Zij dienen daartoe het nummer 90 te draaien dat verbinding geeft met het te lefoonkantoor Oostburg. Aldaar worden de gespreksaanvragen van en voor de abonnees van de netten Aardenburg, Groede en Hoofdplaat verder behandeld. De abonnees van de sector Ter- neuzen (omvattende de netten Axel, Biervliet, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Sluiskil, Terneu- zen, Zaamslag en Zuiddorpe) kun. nen de abonnees van de netten Aardenburg, Groede en Hoofd plaat automatisch toereiken. woningen van C. Fontenoy gin Igen Ged. Staten akkoord. De rioolbelasting, waarvan de opbrengst wordt geschat op ƒ2800, treedt 1 januari 1957 in werking. Het voorstel van de heer Klaas- sen inzake verlenging sluitings uur van de café's tot 12 uur werd met 5 stemmen tegen verworpen. Volgens mededeling van de voorzitter hadden vier van de vijf caféhouders de wens' geuit de oude toestand te zien gehand haafd. Het voorstel van B. en W. om nieuwe stoelen voor de raadzaal aan te schaffen werd goedge keurd. De voorzitter stelde voor dat de gehele raad enkele modellen in verschillende raadszalen zal gaan bezichtigen. Aangèzien de grote buizen, beno digd voor het dempen van de sloot in de voormalige haven tij dig moeten worden besteld, be sloot de raad nu reeds tot aan koop. Het onderhoud van de heer Van Waes te Westdorpe met B. en W. heeft er toe geleid, dat de raad zich met een ruiling van grond bij het café van de heer Wisker- ke kon verenigen. Als lijkschouwers werden be noemd de doktoren Van Loy en Hofstee. Met alg. stemmen werd beslo ten toe te treden tot de stichting Beschuttende werkplaatsen Mid den Zeeuws-Vlaanderen. Tot lid voor onze gemeente werd de bur gemeester benoemd. Het voorstel van B. en W. om met de gemeenten Biervliet en Hoek deel te nemen in de inrich ting van het recreatiegebied Braakman werd aangenomen. De raad wilde er op aandringen dat onze gemeente dezelfde rechten zal verwerven als de twee andere deelnemers. De burgemeester werd opge dragen de belangen van Philippi ne in dat driemanschap te behar- ZATERDAG 25 AUG. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Vadertje Langbeen". Concertgebouw. 8 uur: „De tyran van Californië". Terrein West Bolwerk( 4 u.: Tern. Boys—Terneuzen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „The left hand of God". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De zoon van niemand". ZONDAG 26 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater* 8 uur: „Vadertje Langbeen"; 2 uur: „De tyran van Califor nië"; 4.30 u.: „Vadertje Lang been". AXEL: Het Centrum, 4.15 u.: „The left hand of God"; 8 u.: „Barricade". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 uur: „New-York op stelten"; 5 en 8 uur: „De zoon van niemand". tigen. Evenals door de twee andere heeft de gemeente- Geslaagd. Onze stadgenote Margo Bliek slaagde te Edinburgh aan de Royal Commercial High School voor het lower-Cambridge exa men. Diefstallen opgehelderd. Reeds een paar maal miste de heer A. de J„ transportonderne mer alhier, uit een bureau staan de in het kantoor van zijn aan de Steenkamplaan gelegen goede renmagazijn, vrij grote geldsbe dragen, waarvan hij aangifte deed bij de politie. Hoewel reeds direct een 12-jari- ge knaap, die wel eens voor de beer De J. pakjes bij de cliëntèle bezorgde, hiervan werd verdacht, slaagde de politie er niet in hem tot een bekentenis te brengen, waarop besloten werd een alarm installatie in het bureau aan te brengen, daar vermoed werd dat de diefstallen zich nog wel zou den herhalen. Inderdaad was dit het geval en toen de knaap wederom probeer de zijn slag te slaan, ging de alarmschei over en werd de vluchtende knaap door de echtge note van de heer De J. herkend zodat al spoedig de politie de schuldige tot een bekentenis kon brengen. Het bleek, dat de „behulpzame knaap van de gelegenheid dat geen toezicht in het magazijn aanwezig was geweest, de sleutel van het bureau in zijn zak had gestoken, met de bekende bedoe- De heer De J. had de sleutel wel gemist, doch meende aanvan kelijk, dat hij deze had verloren en daarop de reservesleutel in de knaap, wetende dat in het bureau vaak niet onbelangrijke bedragen waren geborgen, de gelegenheid had zich gelden toe te eigenen. De eerste maal had hij 600 ontvreemd, de tweede maal 400, zodat in totaal iets meer dan 1000 was verduisterd. Dit geld had de 12-jarige ech ter afgedragen aan twee oudere jongens resp. 16 en 17 jaar oud, die de buit „beheerden", en daar van o.a. een tweedehands brom fiets hadden aangeschaft. Toen de politie de zaak tot klaarheid had gebracht was er nog slechts een klein bedrag aan wezig. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen te Terneu zen worden waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Tel. 2020. Dokter A. van Zanten, (Tel. 2445) is voor eigen praktijk te consulteren. Apotheek geopendKlaassen, Noordstraat 54. president Eisenhower heeft donderdag voor de afgevaardigden naar de republikeinse conventie te San Francisco een rede uitgespro ken, waarin hij zijn nominatie tot kandidaat voor de presidentsver kiezingen „nederig, maar vol vertrouwen" aanvaardde. gemeenten raad goedgevonden, dat de heer Van 't Hooft verzocht zal worden een plan uit te werken. Omvraag. De heer Klaassen vroeg of aan het oude schoolgebouw reeds een bestemming is gegeven. De voorzitter antwoordde, dat hierover reeds wordt onderhan- deld- j De heer Antomsse wilde ver betering van het koolasdek op de markt aangebracht zien. De voorzitter had gedacht van bestrating, doch wethouder Cor nells verklaarde zich tegen be straten, omdat dit z.i. het aanzien van 't mooie dorpsplein zal scha den. De heer Van den Broek vroeg met klem nogmaals een afdoe ning van de woonwagenkwestie; bestrating op het eiland vóór de noodwoningen, beplanting van 't terrein links van de weg naar het eiland en reparatie aan een woning van het Burgerlijk Arm bestuur. Tot slot had de heer Brouwer aanmerkingen op het al of niet plaatsen van betonplanten langs de weg in de traverse. Hierin zullen stands worden inge richt van handelaren, amateur- en beroepskwekers, schoolkinde ren, bijenhouders en andere, op enigerlei wijze bij ooft- en tuin bouw betrokkenen. De organisatie van de tentoon stelling is in handen van de heer J. A. Hennekeij uit Retranche- ment, secretaris van de maat schappij. Men verwacht veel be zoek, ook al omdat Sluis in deze maanden dagelijks weer vele vreemdelingen herbergt. Een plaatselijk comité bereidt de feestelijkheden voor. Het is voor het eerst sinds 1919 dat de Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw in Sluis haar tenten op slaat en in Sluis zal men er zeker voor ijveren, dat het ook nu weer een suqces wordt. Tenslotte zij nog vermeld, dat het plaatselijk comité, bestaande uit de heer C. Bukkens, voorzit ter; mevr. T. Kapsenberg-Linden- berg, secretaresse, en de heer H. van Poecke, penningmeester, prij zen beschikbaar heeft gesteld voor de mooist versierde straten. In gerechtelijke kringen te Luik vraagt men zich af, of het ver-1 gëbraik had"'genomen, zodat zoek tot uitlevering en het bevel Is - tot inhechtenisneming van de voormalige aangenomen moeder van het Joodse meisje Anneke Beekman rechtsgeldig zijn. Dit, naar aanleiding van een stap van de zuster van „tante Bets", me vrouw G. van M„ die' tegen de be slissing van de raadkamer van de rechtbank te Luik, die het be vel tot inhechtenisneming be krachtigde, toeroep heeft aange tekend. Inderdaad, zo wordt overwo gen, zijn het verzoek tot uitleve ring en het bevel tot inhechtenis neming opgemaakt na het vonnis ■van het gerechtshof te Amster dam, maar daarna had het hof van toeroep zich moeten uitspre ken over de schuld van de 2 zus ters, wier straffen verminderd werden. Ook hebben de dames Van M. een verzoekschrift ge richt tot het hof van cassatie, dat nog geen arrest heeft gewezen. Mevr. G. van M. zal op 30 aug. voor de kamer van intoeschuldi- gingsstelling van het hof van be roep te Luik verschijnen. De voorlopige Argentijnse re garing heeft verscheidene beper kende maatregelen voor de immi- gratie in Argentinië, die in 1952 waren ingevoerd door de rege ring Peron, opgeheven. De vergunning om zich vrij aan land te begeven zal een jaar Lp.v. drie maanden geldig zijn De bepaling, waardoor de immi granten verplicht zijn zich in een gebied op meer dan 100 km van de hoofdstad te vestigen, is even eens opgeheven. Ook zijn de im Bevoegdheid verleend, Blijkens publicatie in de Neder, landse Staatscourant van 14 aug. 1956, no. 157, is de heer W. A. den Boggende, zaakwaarnemer administrateur alhier, ingevolge artikel II tweede lid der Wet van 28 juni 1956 (Staatsblad no. 376) door de minister van Justitie be voegd verklaard tot het opmaken van akten voor de eigendoms overdracht van onroerende goe deren. Raadsvergadering Met de voorzitter burgemeester P. J. L. van Hoek waren alle le den aanwezig. Door Ged. Staten werd de aan koop van grond van Van Doorn goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. om voor elke aansluiting aan de wa terleiding in de onrendabele ge bieden door de gemeente 80 bij migranten niet meer verplicht te dragen, werd goedgevonden gedurende drie jaar hetzelfde be- Drie aanvragen om subsidie roep utt te oefenen als in de ver- werden naar de begroting 1957 gunning tot ontscheping staat verwezen, yermeld. Met de aankoop van de twee Schorre bl oeme n Wij wijzen de natuurvrienden er op, dat het natuurreservaat „Het Zwin" thans in volle bloei staat. Tentoonstelling Ooft- en Tuinbouw. Op 15, 16 en 17 september zal de Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw in West Zeeuws-Vlaan deren weer de traditionele drie jaarlijkse tentoonstelling houden. Ditmaal is Sluis aan de beurt en het is nu al merkbaar, dat deze ge meente „de maatschappij", waar dig en feestelijk zal ontvangen! De oprichter van de Maatschap pij voor Ooft- en Tuinbouw was de nog bij velen bekende heer G. A Vorsteman van Oyen, destijds hoofdonderwijzer in Aardenburg en pionier op het gebied van land- bouw-technische voorlichting, die in de eerste plaats gedacht moet hebben aan verbetering van de fruitteelt in West Zeeuws-Vlaan deren. De huidige voorzitter, de heer A. Hoolhorst uit Oostburg, is van mening dat de structuur van de bodem zich voor fruitteelt uitste kend leent, maar een echt fruit- land is Wést Zeeuws-Vlaanderen toch nooit geworden. Het bleef bij enkele boomgaarden en intus sen ging de voorlichtende taak inzake snoeien, bespuiting e.d. over aan andere instanties. In de laatste jaren legde de maatschappij zich dan ook in het bijzonder toe op het stimuleren van de bloemenkweek. Eén van de idealen van de leden is nog altijd het inhoud geven aan de leus „Zeeuws-Vlaanderen, bloe- menland", hetgeen naar men meent zonder al teveel kosten te bereiken zou zijn. Men is ook begonnen om be langstelling te wekken bij de schoolkinderen, die regelmatig planten e.d. te verzorgen krijgen en die daarmee dan prijzen kun nen winnen voor de fraaiste in zendingen. Voor de driejaarlijkse tentoon stelling stelden vrijwel alle ge meenten in deze streek een me daille, of althans geld voor een medaile, beschikbaar Ook Z. K. H. Prins Bernhard en de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, schonken medailles. De expositie van „Ooft en Tuin bouw" zal gehouden worden in een grote tent, die nabij het Pa- I rochiehuis zal worden opgesteld. Steen in feesttooi. St Jansteen, het nijvere vlas sersdorp, gaat feestvieren. Op grootse wijze zal deze grensplaats feesten van 25 tot 29 augustus a.s. Dit feest vindt plaats ter gele genheid van de opening van de nieuwe weg Kapellebrug grens- St Jansteen-Hulst. Op dit traject is thans een mooie prachtige weg gekomen. Jarenlang was deze weg, die de verbinding vormt tus sen de plaatsen St Jansteen en Hulst in erbarmelijk toestand. Als het regende was de straat één modderpoel en lag zij vol met plassen water. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Ca sembroot, zal de weg heden om twee uur openen. De midden standsvereniging van St Jansteen Steen Vooruit" heeft kosten noch moeite gespaard om deze feestdagen ten volle te doen sla gen. Er zal een middenstandsten toonstelling worden gehouden, terwijl de afdeling Hulst der Zeeuwse Landbouw Maatschappij haar medewerking verleende bij het organiseren van een land bouwtentoonstelling. Naast dit alles is er nog een groots muziekfeest. Hieraan wordt deelgenomen door 15 corp sen uit Zeeuws-Vlaanderen en omliggende Belgische gemeenten. Naast dit festival zijn er nog di verse attracties.-'Zo zullen op ver schillende dagen diverse bekende radio- en televisie-artiesten optre den. Er zal een dag worden inge richt voor de landbouw, de mid denstand, een vrouwendag en een dag van de K.A.V. Tijdens deze feestdagen zal de gemeente St Jansteen feestelijk verlicht zijn. Het tentoonstellings terrein is gelegen aan de Galgen straat en is 15.000 m2 groot. Als de weersomstandiheden geen spaak in het wiel steken, zullen het zeer geslaagde dagen worden voor St. Jansteen, dat het feest viert onder 't motto; „Steen steengoed Zijn rede werd door radio en televisie uitgezonden. De presi dent verklaarde te geloven, dat waar het de toekomst van de Verenigde Staten betreft, de doel stellingen van de republikeinse partij gelijk waren aan zijn eigen verlangens. Hij noemde de republikeinse partij ..een partij van de toe komst", die streeft naar vrede en welvaart. De president gaf drie hoofd eisen als basis voor duurzame wereldvrede: 1. Wij moeten trachten de kloof, die tussen ons en de com munistische landen bestaat, te overbruggen. 2. Wij moeten onze nationale kracht handhaven, zowel op mo reel al op economisch en militair gebied. 3. Gezamenlijke veiligheids maatregelen moeten een waar borg vormen tegen Iedere agres sie. Over het punt „gezamenlijke veiligheidsmaatregelen" zei Eisen hower, dat een oorlog met kern wapens voor geen der partijen een overwinning kan opleveren. Hij merkte op, dat de republi keinse partij, als „partij van de toekomst", een bijzondere aan trekkingskracht voor jonge men sen heeft, en dat het juist de jon ge mensen zijn die in een oorlog moeten vechten, en die enkele jaren van hun leven aan militaire opleiding moeten opofferen. Eisenhower beantwoordde de kritiek, die de democraten vorige week op zijn administratie heb ben geoefend, niet, doch hij ver dedigde enige punten van zijn administratie. Zo verklaarde hij dat de land bouwpolitiek de boeren op de lange duur ten goede zou komen, en dat zijn administratie op het punt van arbeidsbetrekkingen niet geloofde in staatsinmenging bij de onderhandelingen over lonen. REBE VAN NIXON. Vice-president Nixon verklaar de in de redevoering, waarin hij zijn benoeming tot kandidaat voor het vice-presidentschap aan vaardde, dat de besluiten van de conventie „een onuitwisbaar merk" zullen achterlaten op de geschiedenis van Amerika en de gehele mensheid. President Eisen hower wordt in de gehele wereld gezien als een levend symbool van de vrede. Door de grootheid van Amerika, die gebaseerd is op vrijheid, zal het communisme niet overwinnen. Wij Amerikanen zijn een volk dat het onbekende uitdaagt en dikwijls bereikt wat onmogelijk schijnt, zo verklaarde Nixon. De regering van president Eisenho wer rust op de grondslag van welvaart, veiligheid en streven naar wereldvrede. Wij geloven in welvaart en de mens, aldus Nixon, maar niet in de welvaartstaat. De regering meent, dat het za kenleven de deelgenoot van de arbeiders moet zijn. De regering moet het zakenleven aanmoedi- lijkelijk in de gemeenschappelijke welvaart, zo vervolgde de vice- president. Hij opperde, dat de federale regering staten en ge meenschappen, die industriëlen willen aanmoedigen, moet steu nen. Geen goedwillende arbeider mag zonder werk zijn, aldus Ni- xqp. De republikeinen erkennen, dat de boeren geen eerlijk deel krijgen van het nationale inko men. Dit probleem heeft de repu blikeinse partij evenwel niet ge schapen. Zij gelooft dat zij er een oplossing voor heeft. De partij zal niet rusten voor elke neger in het land alle moge lijkheden, ook op onderwijsge bied, heeft die beschikbaar zijn voor alle andere Amerikanen. De nationale verdediging be rust op drie punten, aldus Nixon 1. Voldoende militaire kracht om elke aanval af te schrikken. 3. Een deelgenootschap met andere vrije landen, met een eco nomische politiek op lange ter mijn om bondgenoten bij te staan als dat nodig is. Geen enkel land mag tot de keus „bankroet of on derwerping aan het Kremlin ge dwongen worden. Een van verbeeldingskracht -.ii 3. gen zonder -het een politiek voor getuigend program om overal ter te schryven. De individuele Ame- wereld de mensen te winnen, kanen moeten vrij zijn. De conventie Niet alle Amerikanen delen ge- avond gesloten. is donderdag- Radio-Moskou over de Londense conferentie Radio-Moskou heeft verklaard, dat de balans van de Londense conferentie aantoont dat „de wei gering van verschillende deelne mers aan de conferentie om zich achter een gemeenschappelijk voorstel te plaatsen nog niet be tekent dat er geen positieve re sultaten zijn bereikt. Men moet zich de eerste reactie van Groot- Brittannië en Frankrijk op de naasting van het Suezkanaal door Egypte herinneren. Deze grote mogendheden hebben alles ge daan om Egypte te bedreigen. Zij hebben zelfs gedreigd onmiddel lijk vijandelijkheden te openen maar twee of drie weken later hebben de voorstanders yan ge weld terug moeten krabbelen. Al le deelnemers aan de conferentie moesten erkennen, dat de kwes tie slechts met vreedzame mid delen kan worden opgelost. En niemand betwist nog de wettig heid van de naasting". Een marktonderzoek inzake brood heeft interessante gegevens aan het licht gebracht ten aan zien van dit voedingsmiddel. Tij dens dit onderzoek, dat werd ver richt in opdracht van de Neder landse Vereniging van Meelfabri kanten, werden ruim 1600 huis vrouwen ondervraagd. Zo werd onder meer vastge steld, dat het gemiddeld broodver- bruik per hoofd (kinderen bene den 1 jaar niet meegerekend), op normale weekdagen ongeveer 290 gram bedraagt. Verder, dat het toroodverbruik lager is, naarmate de welstand stijgt, dat in het zui den meer brood wordt gegeten dan in de overige provincies en dat op het platteland het brood- verbruik relatief het hoogst is. Over het algemeen wordt tijdens de week-ends minder brood gege ten dan op werkdagen. Veertig procent van de ondervraagde ge zinnen neemt voor de zondag krentenbrood in huis en verder vooral duurder wittebrood dan op werkdagen, tof kadetjes. Twee derde deel van de gezin nen verkiest witbrood boven bruinlbrood en bijna 30 procent van de ondervraagden koopt wel eens verpakt brood, als regel ge. sneden. De meerderheid van de onder vraagden vindt het brood van te genwoordig lekkerder dan dat van vóór de oorlog en van vijf aar geleden. 86 procent van de hulsvrouwen laat het brood thuisbezorgen en de overige 14 procent (groten deels woonachtig in de steden) haalt het liever zelf, of laat het halen. Waar de bakker 's mid dags zijn brood bezorgt, riskeert hij ontevreden gezichten. Een achtste deel van de huisvrouwen, die laten bezorgen, is namelijk niet tevreden over de bezorgtijd en geeft in het algemeën de voor keur aan bezorging in de ochtend uren. Overigens blijkt de Neder landse huisvrouw zeer trouw aan haar bakker te zijn. Een vijfde deel heeft hem al van voor de oorlog en gemiddeld bedraagt de tijd, dat men bij dezelfde bakker koopt, ongeveer 8V2 jaar. De getrouwde mannen, die des ochtends met hun pakje brood tie deur uitgaan en vrouw en kinde ren niet eerder dan 's avonds te rugzien, kunnen zich troosten met de gedachte, dat 46 procent van alle huisvaders brood meeneemt naar het werk. In rond vier-vijfde van die pakjes brood zitten vier boterhammen of meer. Warme maaltijden blijken op het werk nagenoeg niet gebruikt te wor den Wat tenslotte het ontbijt be treft, thee is hier verreweg de meest gebruikte drank. In het zuiden van het land wordt even wel veel koffie gedronken. Ten slotte blijkt uit de statistieken, dat de mannen verhoudingsge wijs meer melk bij het ontbijt drinken dan de vrouwen. De Cyprische verzetsbeweging E.O.K.A. heeft in Nicosia een nieuw pamflet verspreid, gericht aan „de Britse soldaten". Daarin wordt gezegd, dat het niet de schuld van de E.O.K.A. is „als er weer Engels bloed gaat vloeien veel bloed deze keer". COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH VLAANDEREN" TERNEUZEN. Het Tweede Kamerlid de heer Wagenaar heeft aan de minis ters van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Oor log de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Is het juist, dat door ae weersomstandigheden de oogst werkzaamheden worden bemoei lijkt en door het tekort aan ar beidskrachten produkten dreigen verloren te gaan of althans sterx in kwaliteit te verminderen? 2. Indien voorgaande vraag bevestigend wordt beantwoord, achten de ministers het dan niet noodzakelijk aan die militairen, die anders in de agrarische sector werkzaam zouden zijn geweest, extra verlof te verlenen? 3. Welke andere maatregelen denkt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te nemen om de oogst zo volledig en goed mogelijk binnen te krijgen? Veiling van 24 augustus. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla ƒ3,90ƒ8,70. Per stuk: Bloemkool A II 51 62 ct, B II 30—52 ct, C afw. 9—34 ct; Witte komkommers B 1518 ct, C 915 ct: Meloenen 11,15. Per bos: Selderij 6 ct; Peen II 10—26 ct. Per kg: Andijvie 1121 ct; Stok- snjjbonen 70—79 ct; Princessebo- nen II 47—72 ct, III 25—48 ct; Sa- xa II 70 ct, III 29—30 ct; Pronk bonen 67 ct; Spitskool 18 ct; R°óe kool 10—14 ct; Savoye kool 7—20 ct; Witte kool 3—5 ct; Waspeen 1325 ct; Prei 3640 ct; Rabar ber 13—15 ct; Tomaten A II 32— 45 ct, B II 38—41 ct, C II 30 ct; Uien 10—17 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Eerstelingen I ƒ7,20 -ƒ910' Bintjes bonken 9,90 ƒ11 I ƒ6,10—ƒ9,90; Eigenheimers I ƒ8—ƒ.10,50. FRUIT. Per kg. Appels: Perzikrode zomer- appel.Stand. 60/70 4057 ct, H 60/70 2939 ct, H II 1427 ct, K" 22—32 ct, F 16—20 ct; Yellow Transparant H I 21 37 ct, H II 12—16 ct, K 26—30 ct, F 19—21 ct. Peren: Précose de Trévoux St. 60 60—65 ct. St. 55 46--51 ct, St. 50 27—33 H St 60 55—60 ct, H St. 55 39 -47' ct, II St. 50 27—31 ct, H II 1820 ct, K 2538 ct, F 1825 ct' Clapp's Favorite'St. 65 5861 ct' St. 60 54—58 ct, H St. 65 55—60 ct. H St. 60 45 50 ct, K 3241 ct. Pruimen: Czar I 44 56 ct, II 20 -51 ct; Washington I 5162 ct, II 3651 ct, grof 66 ct, F 1554 ct; Monsieur Hattif grof 50 51 ct; Boerenwitte F 40 ct. Druiven: ƒ1,65ƒ2. Op een boerderij te Wem in Shropshire (Engeland) is een kalf geboren met twee koppen die op één nek staan. Het beest heeft dus twee bekken en vier ogen, doch elke kop heeft slechts één oor. Overigens is het dier normaal. if Vier Noorse militairen zijn donderdagmiddag om het leven gekomen door het ontploffen van een granaat tijdens oefeningen in midden-Noorwegen. Twee mi litairen liepen verwondingen op. Volgens radio-Boedapest heb ben gewapende bandieten, don derdag een aanslag gepleegd op een postkantoor in de Hongaarse hoofdstad. Zij doodden een vrou welijke bediende, verwondde een andere ernstig en namen „een grote som gelds" mee. if Vijf leden van een Hongaars zigeunerorkest, dat ter gelegen heid van een internationaal con gres voor volksmuziek en -dan sen naar Genève was gekomen, hebben in Zwitserland asiel ge vraagd. Door bemiddeling van het in- AANBIEDING GOUDEN STIERTJE NIETS DAN EEN RECLAMESTUNT. De glorieuse aanbieding van een gouden stiertje namens vee fokkers uit Texas aan hun Friese collega's, uit waardering voor wat zij hebben gedaan voor de fokke rij, is als een zeepbel uiteen ge spat. De gulle geefster, mevrouw Gloria King, moet thans naar een plaatselijk blad uit Houston „The Houston Press'' aan de redactie van de „Leeuwarder Courant" heeft medegedeeld, hebben ver klaard een foutief opschrift te hebben doen plaatsen op het voetstuk van het stiertje. Het had moeten luiden: „Aan de Friese veefokkers van vrienden in Texas". Overigens ontkende ze zich te hebben voorgedaan als vertegenwoordigster der King's ranch. Het gehele geval bracht ze te rug tot een reclamestunt voor zichzelf en haar juwelier, die het stiertje in Chicago heeft laten maken. Het beeldje ls niet mas sief en ook niet van zuiver goud. Intussen is het stiertje, dat reeds aan het Fries rundvee stamboek was afgestaan, z°aJs blijkens het onderschrift eerst de bedoeling was, weer naar het provinciehuis teruggekeerd. Voorts is gebleken, dat reeds enige maanden geleden door het provinciehuis contact was opge nomen met de K.L.M. van welke zijde verzekerd zou zijn, dat de zaak in orde was. De K.L.M.- vertegenwoordiger in Houston zou echter aan het plaatselijk blad hebben verklaard, dat zijn maatschappij mevr. King slechts kent als betalend passagiere ternationale Rode Kruis hebben vrijdag 215 Griekse militairen na een krijgsgevangenschap van ruim acht jaar Albanië kunnen verlaten aan boord van een troe pen-schip. In hun gezelschap be vinden zich twee Griekse bur crers, die indertijd door commu nistische guerilla-strijders waren ontvoerd. Een Amerikaanse krijgsraad te Würzburg in West-Duitsland heeft vrijdag vier Amerikaanse negersoldaten wegens verkrach ting van een 15-jarig Duits meis je tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Drie andere militai ren kregen veertig jaar tucht huis. LERAAR BOUWT EIGEN HUIS. Aan de Koedijk te Almelo ver rijst een buis, dat zich in niets onderscheidt van ieder andei huis. Typerend karakteristiek is er wellicht niet te geven voor de proeve van huisvlijt", die de heer M. van Schaik, leraar aan de ambachtsschool, levert. Hij heeft n.l. niet alleen de tekenin gen voor zijn eigen woning ont worpen en het graafwerk zelf verricht. Maar hij hoopt eind no vember ook zelf 't laatste streek - je verf aan te brengen en er de uiteraard zelfgemaakte -meu belen in te plaatsen. Toen op pa pier de weg geëffend was werd ieder vrij ogenblik aangegrepen om de plannen te verwezenlijken en thans staat het huls onder de pannen, dat de helft kost van de „normale" bouwprijs en dat drie grote slaapkamers telt, een grote woonkamer, een douchecel, en een garage. De heer Van Schaik. die leraar metselen is, overschat zijn eigen kunnen niet. Dat blijk wel uit het feit, dat hij het lood- gieterswerk aan een specialist heeft overgelaten, de enige vak man trouwens, die er bij de bouw aan te pas is gekomen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2