3<Cctncialperikelen "'"Illlljlj De Suez-Kanaal-kwestie D Peter Weinberger werd vermoord HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Gerechtelijk- en regeringsonder- zoek naar de oorzaak van de ramp ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3852 EERSTE BLAD Het advies van de Commissie van Drie WEKELIJKSE WERELDSCHOUW JN EEN enkel opzicht zal aan de voorwaarden, door de Westelijken ter Suez-kanaalconferentie te Londen ge steld. wel worden voldaan. Veel langer dan een week zal zij niet duren. Maar de grootste moeilijkheden zullen pas komen, wanneer de genomen besluiten door Nasser moe ten worden aanvaard. Er hebben zich te Londen dadelijk twee fronten gevormd. Een van de Westelijken, bereid gelijk Amerika reeds dadelijk deed om in het rondge zonden voorontwerp vrij belangrijke wijzigingen te aan vaarden, maar een internationale waarborg absoluut nodig rekenend. Het andere van Rusland, gesteund door India, Ceylon en Indonesië, dat wel internationale controle en toezicht goedkeurt, maar afdoende waarborgen verwerpt ais in strijd met Egypte's souvereiniteit. Kanaalinkomsten gestegen Een bemoedigend teken KONINGIN EN PRINS OP KORFOE Actieve dienst voor Britse strijdkrachten op Cyprus De Amerikaanse verkiezingsstrijd Tegenstrijdige verklaringen van de politie De mijnramp te Marcinelle Voor de nabestaanden van de slachtoffers te Marcinelle VERKLARING VAN MINISTER PINEAU Tevreden over conferentie te Londen DULLES GELOOFT DAT NASSER ZAL ONDERHANDELEN FRANSEN OPNIEUW AANGERADEN EGYPTE TE VERLATEN EGYPTE WERFT LOODSEN VOOR HET SUEZ-KANAAL DE BRITSE MILITAIRE MAATREGELEN Laden van vrachtschepen met het oog op crisis om het Suezkanaal Chroesjtsef over de Suez- kanaalkwesiie op onder op onder Aug. 25 5.42 19.45 20.41 10.12 26 5.44 19.43 21.07 11.23 27 5.45 19.41 21.39 12.34 Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terfteuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties; 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vrijdag hebben H M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden het volgende com muniqué laten bekendmaken: „De heren prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandy en jhir. mr. A. W. L. Tjarda van Sbarkenborgh Stachouwer heb ben ons ter voldoening aan de opdracht van 28 juni jl. hun be vindingen voorgelegd en van raad gediend. Wij betuigen hun onze oprechte dank. Hun advies is voor ons zeer waardevol ge weest bij het oplossen van de ge rezen moeilijkheden. Met ver trouwen zien wij thans de toe komst tegemoet." w.g. JULIANA, w.g. BERNHARD. Van zeer bevoegde zijde wordt naar aanleiding van de tekst van het door H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlan den uitgegeven communiqué ver klaard, dat thans geen reden voor bezorgdheid met betrekking tot de in en rond het Koninklijk Huis gerezen kwesties meer be staat. Het communiqué wordt aangemerkt als een bewijs, dat de Koningin en de Prins een op lossing voor hun moeilijkheden hebben gevonden, die hen in staat stelt de toekomst hoopvol tegemoet te treden. Naar wij van dezelfde zijde ver nemen, heeft de gevonden oplos sing het nodig gemaakt, dat Ko ningin en Prins bepaalde voorzie ningen hebben getroffen, terwijl andere voorzieningen nog geno men zullen worden. Deze voor zieningen liggen in de sfeer der persoonlijke relaties. H. M. de Koningin heeft haar relaties met mej. Greet Hofmans verbroken, niet voor een bepaalde termijn, doch voor onbepaalde tijd. Wat de berichten in de buiten landse pers over een vertrek van mej. Hofmans uit Nederland be treft wordt verklaard, dat dit een kwestie van de persoonlijke keuze van de betrokkene is. Öve. rigens kan worden aangenomen, dat de integriteit van de persoon van deze betrokkene in het ge- n-iet in het geding is. Er is voorts reden om aan te nemen, dat enige mutaties ten hove zullen behoren tot de voor zieningen, die genomen zullen worden. Ten aanzien van in de buiten landse pers verschenen berichten als zou Prins Bernhard het voor nemen hebben voor geruime tijd naar zijn bezittingen in Tangan- jika te vertrekken, wordt ver klaard dat deze alle grond mis sen. Weliswaar zal de Prins m de toekomst weer wel enkele malen naar Tanganjika reizen, doch dan hoogstens voor enkele weken, en deze reizen staan in generlei verband met de thans gevonden oplossing. Voorts kan worden aangeno men, dat H. M. de Koningin er van heeft afgezien in de toe komst nog deel te nemen aan de conferenties van een kring op „Het Loo". Op 31 augustus zal weer zulk een conferentie wor den gehouden, doch de Koningin zal daarbij niet aanwezig zijn. Of de conferenties zelf zullen wor den voortgezet hangt uiteraard geheel en al van de initiatief nemers af. Prinses Beatrix zal haar studie aan de rijksuniversiteit te Leiden in september beginnen en het ligt in de bedoeling, dat zij het studie plan op normale wijze zal afwer ken. Van bevoegde zijde wordt voorts verklaard, dat de taak van de commissie van drie met het uit brengen van haar advies, welks inhoud uiteraard het geheim van Soestdijk moet b-lijven, beëindigd is. De leden van het drieman schap zijn thans weer voor an dere functies beschikbaar. Dit en de inhoud van het com muniqué worden in politieke krin gen dan ook geïnterpreteerd als een bewijs, dat van een abdicatie van H. M. de Koningin nu of in de toekomst thans in het geheel geen sprake is. De Westelijken hebben een gro te meerderheid achter zich, hoe wel Spanje geneigd is de Arabi sche landen te steunen en Irak (evenals Turkije) zich het liefst zal onthouden. De eenheid der Westelijken bleef gehandhaafd, maar Amerika wil geen wapenge weld om concrete waarborgen door te zetten, gelijk Engeland en Frankrijk wel geneigd lijken om toe te passen als Nasser niet zou toegeven. Men moet tot eenstemmige be sluiten komen, wil men de span ning rond het kanaal doen ophou den of althans verminderen. De toon is aan beide kanten minder scherp geworden, maar de rede van de Russische minister Sjepi- lof en daarna ook die van India's vertegenwoordiger Menon, wa ren in zoverre teleurstellend, om dat van generlei concessie jegens het standpunt der Westelijken sprake was. Er is derhalve druk onderhan deld achter de schermen tijdens de pauze van het weekend. Minis ter Luns deed daaraan mede, ook met het oog op Amerikaanse steun tegenover de eenzijdige op zegging der Indonesische schul den. Internationaal toezicht en controle I)1 AMERIKANEN schijnen - eindelijk en niet te vroeg te heseffen, dat jonge, nationalis tische landen uit de aard der om standigheden geneigd zijn het met een gegeven woord niet zo zo nauw te nemen. Minister Luns zei dit openlijk tegen de Indonesi sche gedelegeerde, de ietwat om streden Abdulgani. En Pineau voegde er aan toe, diat de jongste voorbeelden niet zullen medewer ken om kapitaal voor de onder ontwikkelde landen te vinden! Over de noodzakelijkheid van internationaal toezicht en contro le isimen het vrijwel eens. Nasser kan zich nu afvragen of hij niet heter tot 1968 had kunnen wach ten, omdiat dan vrijwel geruisloos het kanaal zonder controle in zijn handen was gekomen. De landen van de Arabische Liga zullen hem niet helpen om zijn positie te ver sterken zonder hem daarvoor t.z.t. de rekening te presenteren. Dit geldt zeker van Irak, nu er een Amerikaans denkbeeld is om een nieuwe pijpleiding van de PerzischeGolf naar het Turkse Iskanderun aan te leggen, het geen binnen het jaar zou kunnen geschieden. Dan zouden de grote olietankers geen gebruik meer behoeven te maken van het Stiez- kanaal, nog daargelaten dat voor de in aanbouw zijnde nieuwe reu- zentankers de weg om de Kaap geen bezwaren oplevert. Nasser wil van de kanaalinkom sten gebruik maken om de nieu we Nijldaim te houwen, maar hij zal daaruit eerst het onderhoud moeten betalen. Doet hij dit niet, dan wordt het kanaal spoedig on bruikbaar! ten Eisenhower en Nixon kan didaat gesteld voor het president, en vice-presidentschap. UOOR ENGELAND is er van Cyprus een bemoedigend te ken. De Eoka, de oron van verzet en terreur op het eiland, heeft wapenstilstand gévraagd. Een manifest is daartoe aangeplakt. Maar is het echt? Sir John Har ding wacht op de daden der Eoka. Doch inmiddels heeft het ge. rechtshof een doodvonnis veran derd in levenslange gevangenis straf. De Russisch-Japanse vredeson derhandelingen te Moskou zijn ge schorst, omdat de Russen terug gave weigeren van elk eiland, dat zij op de Japanners veroverden. Het hooggerechtshof in Karlsruhe heeft in West-Duitsland de com munisten buiten de wet ver klaard. Duitse bladen achten dit niet het geschikte ogenblik. Welk ogenblik dan wel? VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn na een tussenlan ding gisteravond per vliegtuig op het eiland Korfoe aangekomen. Zij hebben zich daar ingescheept op het schip „Achileus", dat met de koninklijke gasten van het Griekse koningspaar een rond vaart maakt. Sir John Harding, de gouver neur van Cyprus heeft actieve dienst voor drie maanden bevolen voor de Britse grond- en lucht strijdkrachten op Cyprus. Dit houdt erkenning in van de aan wezigheid van een vijand. VCZETFAMIEKEN TE ZEVENBERCW ,E KANAALINKOMSTEN zijn na de oorlog geweldig geste gen, maar dit juist dank zij het olievervoer. Reeds nu is er ge brek aan goede loodsen, voor het merendeel vreemdelingen, ook Nederlanders. Egypte zal wellicht pogen om Egyptische loodsen op te leiden, maar dat zal geruime tijd vergen. IN AMERIKA is de verkiezings strijd nu goed begonnen. De de mocratische conventie te Chicago heeft, zich niet bekommerend om Truman's aanbeveling voor Har- riman, Stevenson als kandidaat gekozen. Dit reeds Ibij de eerste stemming, die Stevenson ruim 900 stemmen gaf, ver boven de vereiste 662, Harriman en Tru man hebben beiden aan Steven son volledige steun toegezegd. Voor het vice-presidentschap waren drie stemmingen nodig voordat de bekende senator Ke- fauver uit de bus kwam. Het pro gram der democraten draaide om de rassenkwestie der negers, naar men vond een formule, die voor het conservatieve zuiden aannemelijk is en het noorden be vredigt. Bij de republikeinen zijn zoals overigens was te verwach- De 31-j.arige Amerikaanse taxi chauffeur, Angelo John Lamarca, heeft bekend, dat hij op 4 juli de vier weken oude baby Peter Weinberger heeft ontvoerd uit de tuin van het ouderlijk huis in Long Island. Het verdwenen Amerikaanse vliegtuig Een Amerikaanse torpedoboot- jager heeft vrijdag in de inter nationale wateren ten zuid-oos ten van de Tsjoesjan-Archipel twee reddingsvlotten en twee brandstoftanks opgevist. Het onderzoek naar eventuele overlevenden van het Ameri kaanse patrouillevliegtuig, dat bij de Chinese kust wordt ver mist, nadat het door een onbe kend toestel was aangevallen, wordt voortgezet. Het Amerikaanse vliegtuig had zestien man aan boord. Radio-Peking heeft de Ameri kaanse zevende vloot er van be schuldigd, dat zij „op uitdagende wijze" ter zee en in de lucht een uitgebreide activiteit ten toon spreidt bij de kust van China. In de uitzending werd echter niet gesproken over het vermiste Amerikaanse vliegtuig. De Belgische minister van Bui tenlandse Handel Larock heeft vrijdagochtend na een kabinets vergadering de pers meegedeeld, dat het gerechtelijk en het rege- ringsonderzoek n.a.v. de mijn ramp te Marcinelle gaande is. Bovendien zal aan een bijzon dere commissie worden opgedra gen een onderzoek in te stellen naar al de omstandigheden van de ramp. Zij zal zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van het mijn wezen, van de Belgische werk gevers- en werknemersorganisa ties, van de Italiaanse arbeiders en van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Het voorzitterschap van de commissie zal aan een hoge ma gistraat en het ondervoorzitter schap aan de directeur-generaal van het mijnwezen worden opge dragen. Voorts zal terstond de kwestie van herziening van de politiereglementen in de mijnen worden bestudeerd. Het Belgische kabinet heeft in gestemd met de bijeenroeping in het kader van de E.G.K.S. van een intergouvernementele confe rentie over de veiligheid in de mijnen. In de mijn „Bois du Cazier" is men thans alleen bezig met het opruimingswerk in de afvoer- schacht op 975 meter. Naar het schijnt, zullen de stoffelijke over schotten langs deze weg naar boven worden gebracht. Be af stand tussen verdiepingen 1035 en 975 bedraagt gemiddeld een kilometer. Indien het werk nor maal vordert, zal zondagochtend met het naar boven brengen van de lijken begonnen kunnen wor den. Op girorekening 777 van het Nederlandse Rode Kruis, ten be hoeve van de nabestaanden dei- slachtoffers van de mijnramp t3 Marcinelle, is tot op heden een be. drag van 150.449,88 ontvangen. Met enkele toezeggingen voor gif ten, die het Rode Kruis bereids zijn gedaan, is hiermede een be drag van twee miljoen Belgische francs bereikt. De directeur van het Rode Kruis, de heer A. van Einden, heeft op 22 augustus in Brussel overleg gepleegd met zijn Belgi sche collega, de 'heer E. Dron- saert over de besteding van dit bedrag. Er werd overeengekomen dat het geld van het Nederlandse Rode Kruis mede gestort zal wor den in een speciaal fonds, dat ge vormd wordt ten behoeve van de 450 kinderen der omgekomen mijnwerkers. Uit dit fonds zullen dan in de loop der jaren beurzen voor een vakopleiding dan wel andere studiebeurzen worden ver strekt. Lamarca, die gehuwd is en va der van twee kinderen, werd woensdagnacht in zijn woning te Plainview gearresteerd door een politieman en iemand van de fe derale recherche, die zijn hand schrift wilden vergelijken met dat van het briefje dat de ontvoer ders op 4 juli in de kinderwagen van Peter Weinberger achterlie ten en waarin zij 7.000 gulden los geld eisten. Donderdag is Lamarca op het hoofdbureau der F. B. I. in New York langdurig ondervraagd. Op het laatst bekende hij. A. F. P. meldde dat de direc teur van de F. B. I., Hoover, be kend gemaakt heeft, dat met het onderzoek in de zaak-Weinberger vorderingen waren gemaakt dank zij medewerking van het op Long Island verschijnende blad News- day". Dit blad had op 22 augus tus belangrijke gegevens omtrent de ontvoering ontvangen en na overleg met de politie er in toege stemd de gegevens voorlopig niet te publiceren. Lamarca is reeds eerder met de justitie in aanraking geweest. Hij werd in 1954 veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, nadat in zijn woning een clandestiene jeneverstokerij was ontdekt. Lamarca zou hebben bekend, dat hij eerst het briefje, waarin losgeld werd geëist, had geschre ven en daarna er op uit was ge trokken om een kind te zoeken dat hij kon ontvoeren. Louter bij toeval heeft hij Peter Weinberger meegenomen. Het knaapje lag on bewaakt in zijn kinderwagen. Volgens de politie luidt het ver haal van Lamarca over hetgeen daarna gebeurde ais volgt: Op de dag na de ontvoering zet te Lamarca Peter in zijn auto en reed vervolgens naar de plek waar 't echtpaar Weinberger het losgeld op zijn aanwijzing moest achterlaten. Toen hij echter in de buurt van de woning van 't echt paar kwam, schrok hij hevig van het grote aantal politiemannen, verslaggevers en fotografen die hij daar aantrof. Hij reed weer weg en ving in zijn auto-radio be richten over de ontvoering op. Het drong toen tot hem door, dat de politie alles op alles zette om hem in handen té krijgen. Hij werd door een grote angst aange grepen en vermoordde de baby nog dezelfde dag. De politie deel de niet mede, op welke wijze de moord was begaan. Frank Gulotta, de officier van Justitie in het district Nassau, heeft vrijdag meegedeeld, dat La marca gearresteerd is op beschul diging van ontvoering van Peter Weinberger. Hij zei, dat Lamarca hem had verteld, dat hij de baby levend verborgen had in een met bos be dekt gebied. Weinberger heeft vermoord, al dus een verklaring van de poli tie, die toegeeft dat haar vorige mededeling onjuist is geweest. De politie heeft vrijdag in een bebost gebied in de omgeving van Mineola een lijkje gevonden, dat, naar zij vermoedt, het stoffelijk overschot is van de baby Peter Weinberger, die een maand gele den uit een kinderwagen in de tuin van ouders werd ontvoerd. De politie was bij haar onder zoek uitgegaan van een verkla ring van de 31-jarige taxichauf feur Angelo Lamarca, die don derdag op beschuldiging van ont voering van de baby was aange houden. Deze had meegedeeld, dat hij het kind op 5 juli, één dag na de ontvoering op dit ter rein had achtergelaten. De plek waar het lijkje werd gevonden ligt 800 meter van het huis van Lamarca en ruim 10 km van de woning van de Weinbergers. Het stoffelijk overschot lag on der bladeren en takken. Volgens de politie heeft de aangehouden taxichauffeur bekend dat hij het kind had bedekt. Het was niet bekend, of Peter toen nog in leven was. Door een verraderlijk „haaltje'' in het handschrift van degene, die een losgeld van 2000 dollar had geëist, was de politie op het spoor van Lamarca geko men. Deze zou het plan tot ont voering hebben opgevat om zijn schulden te kunnen afbetalen. Bij voorbaat had hij al het brief je geschreven, waarin het losgeld werd geëist. Op zoek naar een kind om te ontvoeren, had hij toevallig de baby Weinberger ge vonden. v In de staat New York, waar het misdrijf is gepleegd, staat op ontvoering, evenals op moord, als hoogste straf de dood. De politie bezag 2 miljoen hand tekeningen vóór zij het „haaltje" weer tegenkwam. In het archief van een Newyorks gerechtshof kwam de handtekening van La marca tevoorschijn. Hij had die in 1954 geplaatst tijdens een pro ces over dranksmokkel. Deskundigen stelden vast dat de handtekening in hetzelfde schrift was als het losgeldbriefje. WAT ZAL NASSER ZEGGEN De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, heeft vrij dag na zijn terugkeer in Parijs verklaard, tevreden te zijn over het resultaat van de Londense Suez-conferentie. Zeventien landen, Frankrijk niet meegerekend, hadden hun goedkeuring gehecht aan het ge amendeerde Amerikaanse plan voor de toekomst van het Suez- kanaal. 95 procent van de gebruikers van het kanaal hadden dit stand punt aanvaard. „Wij moeten thans het antwoord van presi dent Nasser afwachten". Desgevraagd zei Pineau „wer kelijk niet te weten" hoe dit zou luiden op de vraag, wat er zou gebeuren als Nasser neen zou zeggen en of in dat geval geweld gebruikt zou worden, antwoord de de Franse minister, dat er ze ker meer besprekingen gevoerd zouden worden. „De kwestie van geweld is nog niet aan de orde", zo voegde hij er aan toe. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft vrijdag in Londen ver klaard te geloven dat de vijf-lan- dencommissie erin zal slagen on derhandelingen met Nasser aan te knopen over de internationa lisatie van het Suezkanaal. „Daar i s de commissie voor. Het is mijn overtuiging dat wij altijd kunnen volbrengen wat wij ons voornemen", aldus Dulles voor zijn vertrek per vliegtuig naar de V. S. selen met de diplomatieke verte genwoordigers van Egypte, India, Syrië, Pakistan, Indonesië en Af ghanistan. Eén woordvoerder van de Egyp tische ambassade te Bonn heeft meegedeeld, dat „een flink aan tal" Duitsers zich bij de nieuwe Suez-kanaalmaatschappij heeft aangemeld om als loods te werk te worden gesteld. Het zouden er naar schatting tenminste dertig zijn. De woordvoerder sprak be richten, als zou de Egyptische ambassade contact hebben ge zocht met Duitse loodsen, die in het Kanaal van Kiel werken te gen. De loodsen hadden daaren tegen zelf contact opgenomtfn met de ambassade. De Egypte naar voegde hieraan toe, dat de sollicitatie van elke loods wel kom is, ongeacht zijn nationali teit. Alleen de bekwaamheid en de ervaring van de betrokkenen komen er op aan. Egypte is van plan het aantal loodsen van 200 tot 300 te vermeerderen. De organisatie van Griekse ka piteins ter koopvaardij heeft be kend gemaakt, dat de Egyptische ambassade te Athene 20 Griekse gezagvoerders wil aanweryen om als loods te gaan werken in het Suezkanaal. Het salaris zou on geveer 5000 gulden per maand bedragen. De Egyptische regering zou ook in Italië trachten loodsen in dienst te nemen. De nieuwe Suez-kanaalmaat schappij heeft de Egyptische di plomatieke missies in het buiten land gevraagd loodsen aan te werven. De salarisschalen die men in dit verband noemt, zijn: voor ongehuwden 1000 per maand en voor gehuwden een 1200 per maand. Er is ook kin derbijslag. Voorts ontvangen de loodsen voor elk schip een extra toelage. Tegenspraak van politie. De taxi-chauffeur Lamarca heeft niet bekend dat hij Peter Naar te Londen verluidt, zal vandaag te Southampton een be gin worden gemaakt met het la den van vrachtschepen, die met het oog op de crisis om het Suez kanaal door het ministerie van vervoer zijn gevorderd. Het gaat voorlopig om 5 sche pen, die met militaire voertuigen, uitrustingstukken en voorraden zullen worden geladen. De auto's behoren aan troepen, die te Net- ley, een dorp in de nabijheid van Southampton zijn gelegerd. De Franse consuls in Egypte hebben opnieuw de in Egypte woonachtige Fransen aangeraden het land zo spoedig mogelijk te verlaten. Ei zijn maatregelen getroffen om de repatriërenden te helpen, ook na hun aankomst in Frank rijk. Buitenlandse technici in Alexandrië overgeplaatst. De. Franse en Britse (meest van Malta afkomstige) technici die bij de elektrieiteits- en gasbe drijven van Alexandrië werken, zijn op verzoek van de gemeente raad naar administratieve func ties overgeplaatst. Zij zijn in dienst van een Fran se maatschappij, die een tot 1969 lopend contract heeft voor de gas- en elektriciteitsvoorziening van de stad. Geen discriminatie jegens Britse en Franse schepen. Nabeh Yoenis, een belangrijke functionaris van de door Egypte genaaste Suez-kanaalmaatschap pij, heeft ontkend dat hij ge dreigd heeft met discriminatie jegens Britse en Franse schepen als de Britse en Franse loodsen hun posten verlaten. Volgens Yoenis zal de kwestie van de loqdsen op geen enkele wijze van invloed zijn op de sche pen, die van het Suez kanaal ge bruik maken. De Sowjetrussische communis tische partijleider Nikita Chroesj- tsjef heeft volgens diplomaten donderdagavond op een receptie van de Roemeense ambassade te Moskou tegenover hen verklaard, dat Engeland en Frankrijk voor zichtig moeten zijn en niet ver wikkeld moeten raken in een oor log met Egypte. Hij zei, dat. indien Egypte een oorlog zou worden opgedrongen, deze naar Egyptische opvatting een „rechtvaardige of heilige oorlog" zou worden. In dit geval „zouden de Arabieren niei alleen staan, maar zouden vrijwilligers hen te hulp komen", aldus de par tijleider. Chroesjtsjef illustreerde de af wezigheid van Egypte op de Suez-kanaalconferentie te Lon den met een Russische fabel over HERFSTACHTIG WEEKEINDE Langs de zuidflank van een langgerekt depressiegebied, dat zich van Denemarken naar het westen uitstrekt tot voorbij Ier land, staat in de hogere luchtla gen een bijzonder krachtige wes telijke luchtstroming. Hiermede wordt koude en onstabiele luchl van polaire oorsprong naar West- Europa getransporteerd. In deze lucht ontwikkelen zich gemakke lijk stapelwolken van forse afme tingen. Op verscheidene plaaisen in ons land en op uitgebreide schaal in noordwest-Duitsland gingen de buien die hieruit vielen van onweer vergezeld. Bij ons waren de buien in de noordelijke provincies het tal rijkst. Leeuwarden tapte vrijdag avond zelfs 12 mm af. Een actie ve depressie die met grote snel heid de oceaan overstak en s avonds west-Frankrijk binnen drong, veroorzaakte in Frankrijk op uitgebreide schaal regen. Wij bevinden ons de komende paar dagen temidden der depressieker nen. die het weerbeeld in geheel West-Europa tijdens het weekein de een herfstachtig karakter zul len geven. Perioden met buien cf regen zullen worden afgewisseld door tijdelijke weersverbeterin- gen. De lucht waarin wij ons bevi i- den laat tijdens het weekeinde echter maar temperaturen van 15 tot 18 graden toe. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot zaterdag avond. Onbestendig weer, Perioden met regen of regen buien, afgewisseld door opklarin gen. In hoofdzaak matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tempera tuur. ZONDAG 26 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 4.27 5.02 5.42 5.52 n.m. 4.42 5.17 5.57 6.07 MAANDAG 27 AUGUSTUS. Breskens een bijeenkomst van dieren, die i Terneuzen een beschermer voor de schapen Hansweert moesten kiezen. De wolf werd alsoorden éénstemmig gekozen, maar toen vroeg één der dieren of de scha pen aanwezig waren. Deze bleken er niet te zijn. Chroestsjef en premier Boelga- nin, die eveneens aanwezig was, bleven een half uur na het offi ciële einde van de receptie om te praten en heildronken uit te wis- v.m. 5.04 5.39 6.19 6.29 n.m. 5.19 5.54 6.34 6.44 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1