binnenlands nieuws mevr. king en een gguben stiertje. ffl ftVé Gé flink n de bus Sierbus met rol beschuit 99 Uit de Provincie U' Eric de Noorman De grote beslissing üIm| RECHTSZAKEN Wat brengt de Radio? BROMFIETSER GEGREPEN DOOR EEN AUTO. INBREKERS TOT TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Zolang de voorraad strekt: samen voor cf. en nog gratis geldzegels Mmm.., beschuit met jam! VéOé-bessensap geeft gratis geldzegels BIERVLIET. BOSCHKAPELLE. BRESKENS ft 'r/Wm JAC0BA PIETERNELLA LENSEM, In Friesland bestaat de vrees, de provinciale overheid maar ook de K.L.M., die mevrouw W. Gloria King uit Houston in Texas op haar reis door ons land heeft rondgeleid, min of meer het slachtoffer is geworden van een ongepaste grap. geze dame heeft ten provin ciehuize te Leeuwarden aan de Commissaris der Koningin in Friesland, in tegenwoordigheid van bestuursleden van het Friese rundvee stamboek, namens „The Texas Cattle Breeders Associa tion of Houston", een gouden stiertje aangeboden als blijk van waardering voor wat de Friese veefokkers hebben weten te be reiken. Bij informatie ten provincie huize werd bevestigd, dat men inderdaad te doen heeft gehad met mevrouw King en dat zij heeft meegedeeld te handelen namens genoemde vereniging van fokkers in Texas. Bij nadere in formaties in Houston is echter gebleken, dat genoemde „associa tion" in Houston onbekend is. Er is daar wel een veeteeltbedrijf gevestigd onder de naam King's Ranch, maar tot dit bedrijf moet de aanbiedster van het geschenk in generlei' relatie staan, noch met een opdracht bekleed zijn namens hem handelen. gemeenteraad van ENSCHEDE BEZOCHT OUWER- KERK EN NIEUWERKERK. De adoptie van de in 1953 door de watersnood getroffen ge meenten Ouwerkerk en Nieuwer - kerk is donderdag officieel be sloten met een bezoek van de voltallige.gemeenteraad van En schedé aan de beide geadopteerde plaatsen. Er werd een rondwan deling door de twee dorpen ge maakt en burgemeester M. van Veen van Enschedé legde kran sen op de begraafplaatsen van de rampslachtoffers. Als sluitstuk van de adoptie geeft de bevolking van Enschedé enige honderdtallen uniform uit gevoerde grafstenen voor de gra ven der slachtoffers. Aan de beeldhouwer Mari Andriessen is verzocht een monument te ont werpen. ALWEER BROMFIETSER VERONGELUKT De 47-jarige bromfietsrijder G. P. de P. uit Bussum is gistermid dag: op het kruispunt Thierens- wegRijksweg nr. 1 bij Naarden, in aanrijding gekomen met een bestelauto. Hij was vrijwel op slag dood. Het slachtoffer stond tegelijk met twee automobilisten op de Thierensweg bij het kruispunt ïe wachten. Toen deze auto's in be weging kwamen, meende de heer P. vermoedelijk dat hij eveneens kon oversteken. Juist toen hij van achter een auto vandaan kwam, passeerde op de rijksweg de heer B. uit Den Haag met zijn bestel auto en was een aanrijding niet te voorkomen. ZATERDAG 25 AUG. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Piano recital; 12.00 Orgel; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Dansmuziek; 13.45 Sport; 14.00 Lichte muz.; 14.30 Voor de jeugd; 15.05 Dansmuziek; 15.35 Van de wieg tot het graf; 15.50 Orkest; 16.40 Orgel en zang; 17.00 Week- joumaal; 17.30 Gram.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Dansmuz.; 18.45 Gram.; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Passepartout; 19.40 Causerie; 19.55 Deze week; 20.00 Nieuws; 20.05 Orkest en klein koor; 21.00 Taptoe Delft; 21.20 Vliegen vangen; 21.40 Gr.; 21.50 Soe. comm.; 22.05 Leert uw land genoten kennen; 22.35 Schim menspel op zee; 23.00 Nws; 23.15 Taptoe Delft. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Koorconc.; 7.45 Mor gengebed; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 1I.#0 Voor de zieken; 11.45 Gr.; 12.00 Angelus; 12.03 Orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte muz.; 13.40 Orkest; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.40 Kroniek van lette ren en kunsten; 15.40 Harmonie orkest; 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Gram.; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Journ. overzicht; 18.25 Wereldkampioen schap wielrennen; 18.35 Orkest; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 20.00 Lichtbaken; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man; 20.40 Gram.; 21.00 Amerik. volksliedjes; 21.30 Gr.; 21.50 Causerie; 22.10 Gram.; 22.35 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.25 Gram. De 55-jarige heer N. S. is woensdagmiddag, toen hij met zijn bromfiets op de Nieuwe Hemweg reed, aangereden door een personenauto. Met ernstige hoofdwonden is hij in zorgwek kende toestand naar het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam ver voerd. Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft woensdagmorgen de 44-jarige fabrieksarbeider A, J. H. alias „Toon de Soep" uit Oss, de 63-jarige koopman A, J. R. alias „Arnhemse Nol" uit Utrecht en de 33-jarige kapper T. G. van H. uit Rotterdam veroordeeld ieder tot een gevangenisstraf van twee jaren met aftrek van voorarrest. De drie mannen waren per auto op misdaad uitgeweest. Zij had den zich o.m. schuldig gemaakt aan diefstal, heling en poging tot inbraak. De procureur-generaal had tegen „Toon de Soep" drie jaar met aftrek, tegen „Arnhemse Nol" eveneens drie jaar met af trek en tegen de Rotterdamse kapper vier jaar met aftrek ge- requireerd. De rechtbank te Rotterdam had de kapper tot twee jaar en zes maanden en H. en R. ieder tot een jaar en negen maanden, allen met aftrek van voorarrest, veroordeeld. BEJAARD ECHTPAAR VAN DE TRAP GEVALLEN. Toen woensdagavond de 81-ja- rige heer J. H. in de 2e Nassau- straat te Amsterdam naar bene den ging, vermoedelijk om de krant te halen, is hij van de trap gevallen. Zijn 83-jarige echtge note, A. E. H.. die te hulp kwam, viel eveneens naar beneden. Bei den werden naar het Wilhelmi- nagasthuis gebracht, waar de heer H. is opgenomen. Zijn echt genote kon later naar huis terug keren. KANTOORBEDIENDE VAN BEDRIJFSVERENIGING STUURDE ZICH ZELF ZIEKTE UITKERINGEN. De recherche van het bureau J. D. Meijerplein te Amsterdam heeft de 36-jarige kantoorbedien de W. M. L. gearresteerd op ver denking van valsheid in geschrif te en oplichting voor een bedrag van 5378. De man heeft een bekentenis afgelegd. Hij was in dienst van de be drijfsvereniging voor de bouw nijverheid te Amsterdam, waar vastgesteld wordt of een aange slotene uit het bouwbedrijf, die ziek is geworden, recht heeft op een ziekte-uitkering. Zo ja, dan verzorgt de administratie van deze vereniging de verzending van postwissels. De thans opgesloten kantoor bediende heeft volgens mede deling van de recherche kans ge zien de bij de administratie ge bruikelijke ponskaarten te mis bruiken ter verzending van ziek te-uitkeringen aan een adres van een zijner kennissen, die geen enkel recht op uitkering had. Hij vulde het adres en het bedrag, dat moest worden uitgekeerd, op de ponskaarten in en automatisch werd dan een postwissel verzon den. Men meent, dat de verdach te hiermee in maart j.l. is begon nen en minstens 10 postwissels heeft laten versturen. Aangenomen wordt, dat hij de betrokken vriend voor diens medewerking een deel van het op die wijze gemakkelijk verkregen geld liet behouden. Deze vriend is echter intussen geëmigreerd. NEDERLAND REEDS TIEN DAGEN VRIJ VAN MOND-EN KLAUWZEER. Ons land is reeds tien dagen vrij van mond- en klauwzeer. Dit heeft de heer Joh. de Veer, voor zitter van het produktschap voor vee en vlees, tijdens een te Utrecht gehouden vergadering van dit produktschap medege deeld. Hij zei goede hoop te heb ben dat Duitsland het verbod van import van varkensvlees binnen kort zal opheffen. Deze mogelijk heid is aanwezig nu ook de var- kensprijzen in Duitsland optrek ken en men daar behoefte heeft aan Nederlands spek. De heer De Veer, noemde de varkensmarkt in ons land, on danks de exportstop naar Duits land, optimistisch. Dit komt z.i. vooral door het grote binnenland se gebruik van varkenscarbonade, In de VéGé-jam vindt iedereen de smaak van zijn keuze. Er zijn 21 heerlijke vruchten- smaken. Prijzen per pot van 59 t/m 93 ct. en altijd 10% korting in gratis geldzegels. 'n Kostelijk dessert: VéGé-beschuit met per flesje - zonder suiker-90 ct. met 18 gratis geldzegels - mèt suiker - 94 ct. met 19 gratis geldzegels. BIÏT9 SliC 5 dat de varkens duur maakt. Ook de lagere export van hammen naar Amerika doet de prijs van de varkens niet dalen. Tot 1 september a.s. zullen de markten voor de verkoop van varkens met het oog on mond- en klauwzeer nog gesloten blijven. Het vervoersverbod van varkens is evenwel met uitzondering van de grensstroken opgeheven, zo dat de varkenshandel tussen de bedrijven onderling mogelijk is. De exportmoeilijkheden van bacon, die veertien dagen geleden rezen, zijn inmiddels opgelost. De vorige week werden 16.143 bacon- varkens naar Engeland geëxpor teerd. Het Produktschap vond geen redenen om maatregelen te nemen naar aanleiding van de stijgende import van koeien. In de week van 6 tot 11 augustus werden 2.225 koeien geïmpor teerd. Dit zijn er meer dan er in dat tijdvak geëxporteerd werden. De volgende openbare vergade ring van het Produktschap zal op woensdag 5 september a.s. te Utrecht worden gehouden. Eerst thans is bekend gewor den, dat in juli van dit jaar in het plaatsje Rhünde (Hessen in West-Duitsland) goed bewaard gebleven schedelresten van een Neandertaler zijn gevonden. Een Duits geleerde is van mening, dat deze resten meer dan 120.000 jaar oud zijn. EERSTE INDUSTRIE VEILING BRAMEN IN KAPELLE. In Kapelle-Biezelinge is woens dag de eerste veiling van bramen voor de industrie gehouden. Het aanbod dat er tot dusver van bramen was, kon steeds gemak kelijk door de binnenlandse han del worden opgenomen. Omdat de aanvoer echter toeneemt en er vraag was voor de industrie, zal deze speciale veiling weer weke lijks worden gehouden. In andere jaren werd in Kapelle dagelijks een industrie veiling van bramen gehouden en tijdens het topseizoen waren er weekaanvoeren van 50 ton bra men. Nu zijn de meeste bramen percelen in de afgelopen winter bevroren en geven geen vruch ten. Daarom zal de oogst dit jaar ook niet groter zijn dan 15 of 20 procent van een normale bra- menoogst. Het aanbod van deze week bedroeg voor de industrie 2600 kg. Deze werden verkocht voor 132,80 per 100 kg. In voorgaande jaren verschafte de bramenpluk in Kapelle-Bieze linge aan velen werk in de maan den augustus en september. Nu zijn er slechts enkele arbeids krachten voor nodig. De meeste telers hebben geen vruchten, het geen. omdat er veel vraag is, voor I hen een grote schadepost bete kent. ALLEEN FRUITINVOER UIT BELGIË EN LUXEMBURG. Met ingang van 1 september is de invoer van appels en peren in ons land verboden, behalve voor appels en peren welke afkomstig zijn uit België en Luxemburg. FRUIT RIJPT NU IETS VLUGGER. Het iets betere weer van de laatste dagen is er de oorzaak van dat de rijping van het fruit nu ook iets vlugger verloopt. Tot dusver ging dit erg langzaam en de zomerappels en peren zijn zeker een week later rijp dan in normale jaren. Hetzelfde geldt voor de pruimen. Het hoofdras van de zomerperen, de Clapps Favoriete is steeds omstreeks half augustus plukrijp, maar nu heeft men de aanvoer van dit ras in Zeeland nog steeds niet vrij kunnen geven, omdat' de vruch ten nog niet plukrijp zijn. Omdat echter de tijd van rij ping er is, kan men ook wel eens voor verrassingen komen te staan en dat gebeurde deze week in Zeeland met de peren van het ras Frecose de Trevoux. De zon heeft dit ras nu echter wat vlug ger doen rijpen en daarom nam de provinciale Zeeuwse afzet- commissie voor fruit het tussen tijds besluit dat met ingang van 23 augustus reeds alle maten van dit ras aangevoerd mogen wor den. SUBSIDIE LEESZAAL De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de bond van openbare leeszalen en bibliotheken in de provincie Zeeland ten behoeve van een cen trale plattelandsbibliotheek voor Zeeland voor subsidie krachtens de Rijkssubsidievoorwaarden in aanmerking gebracht. Kind liep ernstige brandwon- den op. Het 5-jarig dochtertje van de fa milie C. de Decker aan de Oude stadsweide alhier, trok woensdag avond een met kokend water ge vulde snelkoker om, tengevolge waarvan de kleine het kokende water over zich kreeg en ernstige brandwonden opliep. Nadat dokter Kalkman de eer ste hulp had verleend, werd het kind in zorgwekkende toestand naar het R. K. ziekenhuis te Sluis kil Vervoerd. Drukte in de Bossestraat. In de Bossestraat heerst grote bedrijvigheid nu de werkzaamhe. den aan de vernieuwing van deze straat in volle gang zijn. Vanwege de ongunstige grondslag in de Bossestraat moet zeer veel grond verwijderd worden. Met een drag line wordt de grond tot op een diepte van 1.10 meter uitgegra ven. Met dit grondwerk is men thans gevorderd tot de kom van Boschkapelle. Met de aanvoer van het benodigde zand is inmiddels ook een aanvang gemaakt. Er zullen heel wat vrachtjes gestort moeten worden om de brede en diepe sleuf gevuld te krijgen Bouw bioscoop en feestzaal. Dezer dagen is alhier een aan vang gemaakt met de bouw van een bioscoop- en toneelzaal, annex café met woning. Het grote complex zal aan het Oranjeplein verrijzen en wordt gebouwd voor rekening van de brouwerij Van WaesBoodts te Westdorpe. De zaal zal plaats bieden aan 300 personen. KANTONGERECHT TE OOSTBURG. Het kantongerecht te Oostburg kwam donderdag in vakantiezit ting bijeen. Kantonrechter mr. Hoolenburg,ambtenaar O.M. mr. F. Lebret. C. v. B., landbouwer te Aar denburg, die ter zitting niet ver schenen was stond terecht, omdat hij op de rijksweg no. 58 een bocht half links had genomen. De verbalisant in deze zaak als getuige opgeroepen verklaarde, dat verdachte de witte streep, die in het midden van de weg aan gebracht is zich precies tussen de beide voorwielen bevond. Ver dachte verklaarde lid van G. S. te zijn, blijkens hei proces-ver- baal, hetgeen niet juist was. Voorts verklaarde getuige, dat verd. naar drank rook, maar niet te hebben kunnen constateren dat hij onder invloed was. Ook het optreden van verdachte was onhebbelijk geweest. De kantonrechter vonniste Van B. wegens overtreding van art. 20 van het verkeersreglement tot 15 subs. 6 dagen. De eis was 25 subs. 5 dagen. Mej. G. R. A. H, onderwijzeres te St. Andries (B.) had te Bres- kens op 26 juli j.l. op de rijksweg no. 58 te Breskens stilgestaan, ondanks het ter plaatse geldende stopverbod. Mej. H. betoogde dat in België het stopverbod door een ander bord wordt aangegeven. De kan tonrechter wees er op, dat men, vóór men zich naar een ander land begeeft eerst op de hoogte dient te stellen van de voor schriften en borden. Eis 10 subs. 2 dagen. Uitspraak 5 subs. 3 dagen. J. L., Landbouwer te Aarden- burg had op 3 mei jl. zijn auto op de markt te Schoondijke ge parkeerd binnen 12 meter van een bushalte. Verd. ontkende niet ter plaatse te hebben geparkeerd, maar meende, gezien de plaatsing der bushalteborden, niet in over treding te zijn geweest. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Radio-Almanak; 14.30 Journaal; 15.00 Gram.; 16.00 Accordeonmuz.; 16.15 Gr.; 16.30 Accordeonmuz.; 16.45 Gr.; 17.00 Nieuws; 17.10 Orgelconc.; 17.55 Lichte muz.; 18.30 Voor de sol daten: 19.00 Nws; 19.40 Omroep koor; 20.00 Orkest; 20.30 Gram.; 21.00 Lichte muz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogr.; 23.00 Nws; 23.05 Gram. 40. Haastig keren de Noorman en Svein op hun schreden terug, in de hoop op dezelfde wijze Erwin en Axe te verlossen. Reeds nade ren ze de bewakers, als ze tot hun schrik bemerken dat zij hevig aan het redeneren zijn met niemand anders dan Ondur zelf. Direct begrijpen dat dit niet veel goeds voorspelt en zij hou den hun pas in. Maar Ondur heeft hen op hetzelfde ogenblik reeds in het oog kregen en springt luid schreeuwend op hen toe. Bliksemsnel hebben Eric en Svein zich omgekeerd en vluchten de nog altijd voortrazende sneeuwstorm in. Een troep krijgers, luidkeels aan gespoord door Ondur, rent hen ach terna. Eric, beducht dat de kerels op het spoor van Aranrod zullen ko men, maakt een scherpe wending en rent in een geheel andere rich ting voort. De ijskoude stormwind snijdt hem in het gelaat en de dichte sneeuw belet hem het zicht. De Noorman hoort, dat de krij gers van Ondur hem dicht op de hielen zijn en holt in den blinde verder. De ambtenaar O.M. eiste 3 subs. 1 dag. Voor de kantonrech ter was een en ander aanleiding de zaak tot 27 september aan te houden en de verbalisant te ho ren, terwijl dan een foto en si tuatietekening ter zitting aanwe zig moeten zijn. Runderhorzel. Dat de runderhorzelwet een wet is, die niet onder het stof zal geraken werd ook nu weer tij dens deze zitting bewezen. Nog steeds zijn er veehouders, die hun koeien niet tijdig controleren en dus ook niet behandelen wanneer het nodig is. Zo had A. J. B., landbouwer te St. Kruis, zich we gens overtreding van de runder horzelwet te verantwoorden. Bij drie in de weide lopende runde ren werden door een ambtenaar van de rijkspolitie en een ambte naar van de veeartsenij kundige dienst horzelbuiten geconstateerd met levende larven. Verdachte verweerde zich door te verklaren zijn koeien reeds 3 maal te hebben behandeld en meende reeds meer gedaan te rebben dan de voorschriften voorschrijven. De ambt. O.M. was het hier mee niet eens, volgens hem moet zoveel keer behandeld worden als nodig is. Verdachte vond de eis van 15 subs. 3 dagen nog al hoog. Met een bedrijf van 50 ha is een zodanige boete een peulen schilletje was de mening van de rechter. Hij vonniste hem tot 10 subs. 5 dagen. C. P. M., eveneens landbouwer te St. Kruis, had 29 runderen in de weide, die runderhorzelbulten met levende larven vertoonden. Verd. meende, dat de ambtena ren te vroeg waren gekomen, één dag later zou hij zijn dieren be handeld hebben, het bestrijdings middel had hij reeds in huis. De kantonrechter vond grapjes bij deze ernstige zaak niet op zijn plaats en vonniste 20 subs. 10 dagen. Eis ƒ20 subs. 4 dagen. y* De zaak tegen R. A. M. de R., landbouwer te Eede lag wel iets anders. Op 2 juni had hij zijn dieren laten wassen door de ge zondheidsdienst voor dieren. Op 5 juni werden horzelbulten met levende larven geconstateerd, waarvoor hij verbaliseerd werd. De heer Jac. V. uit Oostburg kwam getuigen, dat hij de dieren goed gewassen heeft op 2 juni. De heer A. J. D., bedrijfsvoor- lichter v. d. gezondheidsdienst voor dieren uit Biervliet kwam als deskundige getuigen, dat het na een behandeling 4 a 5 dagen kan duren voordat de larven dood zijn. De bulten zijn nog we ken zichtbaar. De ambtenaar O.M. eiste schul digverklaring zonder toepassing van straf. De kantonrechter con cludeerde vrijspraak. J. V., handelaar in oude meta len te Bergen op Zoom, werd we gens het niet functioneren van de stoplichten van de achter zijn auto gekoppelde tweewielige aan hangwagentje tot 8 subs. 4 da gen veroordeeld. Eis 15 subs. 3 dagen. J. J. B., chuffeur van het wa terschap „Het Vrije van Sluis", had in de Zuiddijkstraat te Sluis met zijn vrachtauto een aanrij ding veroorzaakt met de auto van opzichter B. van genoemd waterschap. Verd. zou in de on overzichtelijke bocht niet goed rechts hebben gereden, wat door hem ontkend werd. De zaak werd aangehouden voor het horen van getuige B. tijdens een latere zit ting. G. A. H„ assuradeur te IJzen- dijke, had als eigenaar van een zijkant dijk de prov. distelveror dening overtreden. Eis 15 subs. 3 dagen. Uitspraak ƒ10 subs. 5 dagen. E. P. M. E. R., chemist te Gent, parkeerde op 22 juli te Sluis bin nen lo meter van een wegkrul- sing. Eis 10 subs. 2 dagen. Uit spraak 6 subs. 3 dagen. P. F. B., aannemer te Oostburg, reed met zijn auto, waaraan een tweewielig aanhangwagentje ge koppeld van Schoondijke naar Oostburg. Eén stoplicht van het aanhangwagentje functioneerde niet. Eis 15 subs. 3 dagen. Uit spraak 8 subs. 4 dagen. A. W. F., winkelier te Oostburg had op 1 augustus in de Burcht straat in strijd gehandeld met het wachtverbod. Verd. zei te menen dat uitladen toegestaan was, wat ook zo is, maar bij de klant een doos uitpakken is geen uitladen meer. Eis 10 subs. 3 dagen. Uit spraak 8 (zonder subsidiaire straf). Heden overleed, nog on verwachts, onze innig geliefde Echtgenote, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mevrouw Efchtgenote van P. Willemsen, in de ouderdom van 76 jaar en bijna 3 maanden. Uit aller naam, P. WILLEMSEN. Zaamslag, 23 aug. 1956. Koepoortstraat 12. De teraardebestelling zal D.V. plaats vinden op maandag 27 augustus, des nam. 2.30 uur.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3