Jb£coru Treinontsporing bij Centraal Station in Amsterdam DE REPUBLIKEINSE PARTIJCONVENTIE Verontrusting in Landbouwerskringen De loodsenkwestie op het Suez-kanaal BEURSOVERZICHT «Mijnheer Robert is teruggekomen» AGENDA: ZEEPOST Officiële Publicatie Nieuws in 't kort Een zv/aar gewonde TREIN ONTSPOORD TE HILVERSUM Overstromingen Oostenrijk in 4000 buitenlandse touristen zouden zijn ingesloten Oplichter profiteerde van ramp van Marcinelle DE KOMENDE BRITSE ATOOMPROEVEN BIJEENKOMST VAN REUZEN TE KASSEL IN W.-DUITSLAND Zij zullen er belangrijke ,reuzenproblemen' gaan bespreken BRITSE TROEPEN OP CYPRUS E. O. K. A. VERWERPT OPROEP TOT OVERGAVE Stemming blijft lusteloos Uitbreiding van meldings procedure in- en uitvoer landbouwprodukten ranse generaal omgekomen bij vliegtuigongeluk DE AMERIKAANSE BASIS TE DAKSAN Donderdagmorgen om 9.31 uur is de sneltrein Amsterdam—Gro ningen/Leeuwarden even buiten het hoofdstedelijke Centraal Sta tion ontspoord doordat de loco motief uit de rails gleed. Juist op dat moment passeerde de uit Amersfoort binnenkomende trein. De locomotief van de snel trein greep de linker voorzijde van het op één na achterste rij tuig van de trein uit Amersfoort. De zijkant van het eerste com partiment werd bijna geheel opengescheurd en de beide zit banken totaal vernield. Eén pas sagier werd zwaar- gewond naar buiten gebracht; het treinperso neel verleende hem eerste hulp. De G. G. D. heeft het slachtoffer naar 'n ziekenhuis overgebracht. Enkele andere passagiers liepen snijwonden op door het weg springende glas. De aanrijding geschiedde tien tallen meters voorbij het oostelijk viaduct, waar in verband met de werkzaamheden voor de aanleg van de IJ-tunnel wordt gewerkt. Onmiddellijk werd de ongevallen- dienst van de Nederlandse Spoor wegen in Utrecht gewaarschuwd, die met drie wagens van de ploeg Amersfoort uitrukte. Trein nr. 117, de sneltrein naar Groningen/Leeuwarden, was om halftien van het Centraal Sta tion vertrokken. Trein nr. 1818 uit Amersfoort, had om 09.34 op het C. S. moeten aankomen. Vast staat zo deelde ir. J- Wessels Boer, directeur van de N. S. mede dat op het moment van passeren beide treinen de voorgeschreven snelheid van 30 kilometer niet hebben overschre den. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. Mogelijk is deze gelegen in een bijzondere wisselwerking tussen het mate riaal en de ligging van de baan. Er is, aldus deze N.S.-directeur, geen directe schuld aanwijsbaar van het personeel van de trein noch van dat met de bediening der seinen was belast. „Een di recte veiligheidsfout is niet ge maakt", zo luidde zijn oordeel. De ontspoorde locomotief van de sneltrein, die nog gekoppeld bleef aan één wagen op de rails, werd met een kraan weer op de staven gebracht. De andere pas sagiersrijtuigen werden afgekop peld en teruggereden naar het Centraal Station; daar werd een nieuwe trein geformeerd, die, uiteraard met vertraging, korte tijd later over één der buitenspo ren vertrok. Volgens ooggetuigen, waren de passagiers van beide goedbezette treinen danig geschrokken dooi de klap van de aanrijding, het kletteren van wegspringend glas en het openscheuren van het compartiment. De bielsen onder de rails waar op de elektrische locomotief van de expressetrein ontspoorde, zijn over een tiental meters versplin terd en omgewoeld in het grint. De zwaargewonde passagier is de 32-jarige heer J. Boshuizen uit Weesp. Hij is in het O. L. Vrouwe Gasthuis opgenomen. De ontspoorde elektrische loco motief is een der nieuwste van het Franse model type 1141; evenals de rijtuigen in de nieuwe blauwe kleur geschilderd. De wagens van de trein uit Amers foort waren van het oude model 1924. De eerste hulp aan de gewon den werd verleend door twee leden van het toezichthoudend personeel van de afdeling tunnel bouw der gemeente Amsterdam. Zij hoorden een klap. De heer Keulemans riep zijn collega Ver meer toe de verbandtrommel te grijpen en tezamen klommen zij de dijk op. In de trein zat ook een arts, die mede hielp de ge wonden te verzorgen. VRIJDAG 24 AUG. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Vadertje Langbeen". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De zoon van niemand". ZATERDAG 25 AUG. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Vadertje Langbeen". Concertgebouw. 8 uur: „De tyran van Californië". Terrein West Bolwerk, 4 u.: Tern. BoysTerneuzen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „The left hand of God". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De zoon van niemand". Om half zeven gisteravond is een forensentrein van Utrecht naar Amsterdam via Hilversum bij het binnenkomen te Hilversum met één rijtuig ontspoord. Om trent de oorzaak tast men in het duister. Er zijn geen persoonlijke ongevallen gelbeurd en in het rei zigersverkeer is geen vertraging. •k In het Britse hospitaal te Span- dau heeft de 66-jarige Walther Funk, de voormalige nazi-minis ter van Economische Zaken, woensdag met goed gevolg een galsteen-operatie ondergaan. Hij is destijds tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Uit Innsbrück wordt gemeld, dat ongeveer 4000 buitenlandse touristen ingesloten zouden zijn door overstromingen in de Zilver Vallei (provincie Tirol). Hoewel de toegangswegen en ook de spoorlijnen naar dit gebied afge sneden zijn, verkeren de touris ten niet in gevaar. Men verwacht echter, dat het verscheidene weken zal duren voordat het spoorwegverkeer weer normaal zal functioneren. De overstromingen de erg ste die ooit de Zilver Vallei teis terden zijn veroorzaakt door regenval. Het ziet er niet naar uit, dat water spoedig zal dalen. Tot du'sver is bekend, dat zes per sonen om het leven zijn gekomen, verscheidene mensen worden ver mist. Militairen, technici, brandweer en hulpploegen nemen aan het reddingswerk deel. Zij maken hierbij gebruik van helikopters. Men deelde mede, dat de overstro. nüngen, die de oogsten in een groot geibied hebben verwoest, de bergflanken ondermijnen. Volgens latere berichten is het water teruggelopen en zijn weer vele wegen (begaanbaar in het ge teisterde gebied. Het Koninklijk Nederlands Landbouw-comité heeft indertijd met waardering kennis genomen van de (brief, die het Landbouw schap op 20 juni heeft gezonden aan de toenmalige kabinetsforma teur dr W. Drees over het in de naaste toekomst te voeren land bouwbeleid. Uit sindsdien verschenen be richten over het verloop van de formatiepogingen is niet geble ken, dat de onbevredigende posi tie, waarin de Nederlandse land en tuinbouw verkeert, een rol heeft gespeeld bij de kabinetsfor matie, aldus het K. N. L. C. Het K.N.L.C. heeft zich daarom ge dwongen gevoeld uiting te geven aan de verontrusting, die hier over in landbouwkringen heerst. Als deze situatie voortduurt, komt het tijdstip nabij, waarop georganiseerde actieS'bf ongeor ganiseerde uitbarstingen van de boerenstand kunnen worden ver. wacht. Vooropstellende, dat de Neder landse landbouw naar vermogen bijdraagt in het welvaartsstreven van ons volk, dient, naar het oor deel van het K.N.L.C., met kracht gestreefd te worden naar een zo danige versterking van de be staansbasis van deze volksgroep, dat deze weer met vertrouwen de toekomst tegemoet kan treden. De materiële onderwaardering van de handenarbeid in de land bouw en van de ondernemers prestatie van boeren en tuinders moet verdwijnen; een radicale herziening van het in de laatste jaren gevoerde prijsbeleid is nood zakelijk. Doorberekening van de eigenaarslasten in de garantie prijzen is een eis van sociale rechtvaardigheid. Het knagend gevoel van mis kenning, dat onder de boeren en tuindersbevolking veld wint, wordt versterkt door de omstan digheden, waaronder duizenden boeren- en tuindersgezinnen le ven en werken. Nog is het aantal boerderijen, dat niet aan een ver harde weg staat, ontstellend groot. Nog zijn er in Nederland circa 60.000 percelen verstoken van elektrische stroom. Het aan tal bedrijven, dat tot dusverre tevergeefs uitziet naar telefoon en of waterleiding is nog vele ma len groter. Verouderde bedrijfs gebouwen en verouderde woon huizen, die zelfs niet meer aan minimale eisen van bewoonbaar heid voldoen, roepen in toenemen de mate om vernieuwing of ver vanging. Hetzelfde geldt voor de meeste landarbeiderswoningen. Het K.N.L.C. acht een radicale aanpak van al deze zaken zeer urgent. Belastingen, die uitsluitend op de grond drukken, zoals de grond belasting en de weg- of straatbe lasting (die onder verschillende namen voorkomt) dienen volgens het K.N.L.C. te worden afge schaft; niet alleen omdat ze de produktiekosten ongunstig beïn vloeden, maar niet minder omdat ze naar de mening van het comité in strijd zijn met het draagkracht beginsel. Vooral de opcenten op de grondbelasting oefenen op de schouders van weinig kapitaal krachtige eigenaars een zware druk uit. De grote wisselvallig heden van de uitkomsten in de land- en tuinbouwbedrijven, voor al door klimatologische omstan digheden, hebben de -behoefte ge wekt aan een zodanige regeling van de inkomstenbelasting, dat deze bepaald wordt naar een drie- of vijfjarig gemiddelde. De pro gressie werkt nu vaak zeer on billijk. Voor de versterking van de ex portpositie van onze land- en tuinbouw is, zo meent het K.N.L.C. tl schema gé ïslotte, een sanenngs- tftns jwvenst voor alle land bouwgebieden, waar verbetering van de produktievoorwaarden De Belgische politie heelt de 27-jarige Jean Boman uit Ver- viers aangehouden. Deze had de pastoor van Andrlmont een inte kenlijst voor de slachtoffers van Marcinelle voorgelegd. Boman had er van geprofiteerd dat een der slachtoffers dezelfde naam droeg als hij. Hij stelde een lijst op en begaf zich naar de pas toor van Andrimont die voor een bedrag inschreef. Woensdag zet te Boman zijn bedrijf voort in de gemeente, maar de pastoor ver wittigde de politie. De man -had zich reeds schul dig gemaakt aan oplichting ten nadele van verscheidene pastoors in het Luikse. Hij liet hen telkens een van zijn drie kinderen dopen om dan te verklaren dat hij- be hoeftig was en geld nodig -had. EISENHOWER EN NIXON KANDIDATEN. President Eisenhower is woens dag door de republikeinse partij- conventie in San Francisco aan gewezen als presidentskandidaat bij de verkiezingen in november. Richard Nixon is gekozen tot kandidaat voor het vicc-presi- dentschap. Eisenhower had toen de abso lute meerderheid van 662 stem men behaald. Nadat Nevada gestemd had, gaven ook de resterende delega ties haar stem aan de president, zodat de voorzitter van de con ventie, Martin, bekend kon ma ken, dat Eisenhower met alge mene stemmen, 1323, gekozen was. Er waren geen tegenkandida ten. De president was op de con ventie officieel kandidaat gesteld door de afgevaardigde van India na, Charles Halleck. Zodra de uitslag van de stem ming officieel bekendgemaakt was, begon de muziek te spelen en hieven de afgevaardigden een oorverdovend gejuich aan. Hierna werd aangevangen met het stemmen voor de kandidaat voor het vice-presidentschap. Ook Nixon werd na een zeer rumoerige stemming uiteindelijk met algemene stemmen tot kan didaat gekozen voor het vice- presidentschap. Een afgevaardigde uit Nebras- ka had vóór de stemming nog geprobeerd een zekere Joe Smith, naar hij zei een gepensioneerde in de stad waar hij vandaan kwam, als tegenkandidaat voor het vice-presidentschap te stel len. Er ontstond rumoer en nadat conventievoorzitter Joseph Mar- Bij de Britse atoomproeven die begin volgend jaar op het Christ mas Eiland in de Stille Oceaan gehouden zullen worden, zullen twee tot vier waterstofbommen tot ontploffing worden gebracht, aldus een bericht van het Engel se blad „News Chronicle". Men gelooft, dat de Britse wa terstofbommen een kracht heb ben van tien miljoen ton T.N.T. Zij zullen door straalbommen- werpers van het type Vickers Va liant op een hoogte van circa 12 km worden uitgeworpen en op circa drie km hoogte ontploffen, aldus dit bericht. tin vergeefs geprobeerd had meer bijzonderheden over Joe Smith te weten te komen, werd de afge vaardigde van Nebraska onder kreten „Smijt Joe Smith eruit" door ordebewaarders uit de zaal gebracht. De man verklaarde later tegen over de pers, dat hij alleen had willen bewijzen dat de kandida tuur van Eisenhower en Nixon niet van te voren in kannen en kruiken was en dat het er op de conventie „democratisch" toeging. Geknipt modieuze goedgeklede man. nen en nieuw te winnen gronden dienen in belangrijke mate dienst baar gemaakt te worden voor de noodzakelijk is. De nieuw gewon-1 sanering van het oude land. Van 1 tot 3 september zal er in de Westduitse stad Kas sei een bijeenkomst worden gehouden van reuzen. Uit Oostenrijk, Zwitserland, België en Nederland zullen delegaties van „reuzen" naar Kassei reizen om daar belang rijke „reuzenproblemen" te bespreken. De reuzen van deze tijd heb ben zich n.l. niet voor de grap georganiseerd, maar zijn hier toe overgegaan om hun me demensen duidelijk te maken, dat zij geen te hoge prijzen voor hun kleding en schoeisel willen betalen. Bovendien wensen zij verlaging van be lasting voor de vervaardiging van buitenmodel kleding en schoeisel. In de statuten van deze „club van lange mensen", die meer dan 800 leden telt, wordt als toelatingseis voor i dames de lengte van 1.80 me ter en voor heren de lengte van 1.90 meter gesteld. Tot de grootste reuzen, die men in Kassei verwacht, be horen de Nederlanders A. J. Kramer uit Amsterdam (2.42 meter) en R. Rijnhout uit Rotterdam (2.35 meter). Tot de Duitse reuzen-leden van de club behoort de zoon van bondskanselier Adenauer Paul Adenauer, die 2.02 meter lang is. Het troepenschip „New Austra lia" is donderdag met 1500 Britse soldaten aan boord uit Southamp. ton in Limassol op Cyprus aan gekomen. Dit is het derde troe penschip, dat in een week tijds op Cyprus aankomt. •k Een 60-jarige Duitse vrouw, die door de Sowjets in Siberië ge vangen wordt gehouden, heeft met verlof van de Sowjet-autori- teiter een telefoongesprek kun nen voeren met haar dochter, die op 7000 km afstand in het Neder- saksische plaatsje Northeim woont. Zij kon haar dochter mee delen, dat zij spoedig naar huis zal komen. De ontvangst van het 15 minuten durende gesprek was uitstekend. Een directielid van de nieuwe Egyptische Suez-kanaal-maat- schappij heeft verklaard, dat in geen geval Britse en Franse sche pen zullen worden achtergesteld, wanneer er gebrek aan loodsen komt te bestaan doordat de Brit se en Franse loodsen in groten getale ontslag nemen. Als Egypte deze landen zou willen achterstel len, zo werd gezegd, zou het kun. nen aanvoeren, dat de Britse en Franse gebruikers van het ka naal geen passagegeld aan de Egyptische maatschappij betalen. Egypte houdt echter rekening met de bijzondere omstandighe den en volstaat met de betrokken scheepvaartmaatschappijen te de biteren voor het verschuldigde. De Egyptische kanaalmaat schappij kan alleen niet voor ver traging verantwoordelijk worden gesteld als er buitenlandse lood sen ontslag nemen. Reeds zijn dertig nieuwe loodsen in dienst genomen en er zullen er nog meer volgen. Zij moeten eerst worden opgeleid. Het aantal loodsen dat niet van verlof is teruggekeerd, zo wordt van niet-officiële zijde vernomen is 26, namelijk 15 Fransen, 8 En gelsen, 2 Noren en één Nederlan der. Een woordvoerder van 't Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de re gering de Franse loodsen niet kan vragen voor onbepaalde tijd tegen hun zin in dienst van de Egyptische kanaalmaatschappij te blijven. De woordvoerder prees echter 't verantwoordelijksheids- gevoel van deze loodsen, die on der de huidige moeilijke omstan digheden op hun post blijven en zo stagnatie in het verkeer voor komen. Ook de Egyptische ambassade in Londen heeft de berichten over de mogelijkheid van discriminatie met nadruk tegengesproken. De Egyptsche regering staat in voor een vrije vaart door het kanaal, aldus de ambassade. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Eemland", 27 aug. Australië: via Engeland. 1 sept. Brazilië: m.s. „Highland Princess", 27 aug. Brits O.-Afrika: s.s. „Ferd de Lesseps", 1 sept. Canada: s.s. „Groote Beer", 28 aug.; m.s. „Westerdam", 30 aug.; m.s. „Prins Willem IV", 1 sept. Chili: via New York, 30 aug. Ned. Antillen: m.s. „Willemstad", 28 aug. N ieuw-Zeeland via Engeland, 1 sept. Unie van Z.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle", 1 sept. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Een groep als mannen ver klede Japanse vrouwen heeft te vergeefs getracht een van de laatste mannelijke bolwerken in Japan te nemen. Reeds langer dan dertien eeuwen is de 1506 m hoge berg Ohime gesloten voor de „profane aanwezigheid" van vrouwen.- Een drom mannen uit de omgeving versperden de vrou wen de weg na de vijfde rust plaats op de berghelling. Dag Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de V. N. heeft donderdag medegedeeld, voorlo pige plannen voor een bezoek aan Latijns Amerika opgegeven te hebben met het oog op de situatie in het Midden-Oosten, de Suez- crisis en andere internationale vraagstukken. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Bren- tano, heeft woensdag- tijdens een pauze in de Suezcomferentie tegen de Sowjetrussisclie gedelegeerde gezegd: „Als uw regering zo be zorgd is over de handhaving van de soevereine rechten van Duits land als zij blijkt te zijn over die van Egypte, zcu het vraagstuk van de Duitse hereniging binnen een paar dagen zijn opgeloste. Het 10.000e zeeschip van dit jaar is woensdag de haven van Antwerpen binnengelopen. Het vorig jaar kwam het 10.800e schip pas 30 september in de haven aan. Over een lengte van 43 km heeft de Indische rivier de Gan ges haar dijken doorbroken en een gebied van 225 km2 over stroomd in de staat Bihar. Dooi de overstromingen zijn 206.000 mensen dakloos geworden en zijn alle verbindingen verbroken. Vlugschriften ondertekend door de E.O.K.A.-leider Digenis zijn donderdagmiddag in Limasol verspreid. Hierin wordt de oproep van de regering van Cyprus tot de opstandelingen om zich met hun wapens over te geven, ver worpen. De titel van het vlugschrift van de Eoka luidt: „Overwin naars geven zich niet over". Digenis zegt dat het niet moge lijk is de campagne stop te zetten zolang geen definitief akkoord is bereikt. Een woordvoerder van de Cypri sche regering heeft gezegd, dat de regering vasthoudt aan haar voor stel tot overgave. „Wij hopen dat de leden van de „Eoka" het laat ste vlugschrift niet zullen ne geren en gebruik zullen maken van de edelmoedige voorwaarden, waarop zij zich uit hun tegen woordige toestand kunnen losma ken," zei hij. ic Een Amerikaans militair ge rechtshof' in Duitsland heeft woensdag twee Amerikaanse sol daten, die een 19.jarig Duits meis je hebben verkracht, veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf en oneervol ontslag uit de dienst. Het blijft kwakkelen op de Am sterdamse Effectenbeurs. Van het buitenland gaat geen enkele sti- mulance uit en hier houden zowel publiek als beroepshandel zich afzijdig, in afwachting van de besprekingen te Londen. De staatsfondsen zetten de dalende beweging de laatste dagen voort, waarbij de nieuwe lening 1956 'n laagtepunt bereikte van 92%. Ook de conversielening 1947 werd weer lager genoteerd. Bij de internationals moest Kon. Met ingang van 1 september 1956 ondergaat het aantal land bouwprodukten, dat met toepas- ring van de zgn. meldingsproce dure kan worden in- of uitge voerd, een belangrijke uitbrei ding Deze maatregel betekent een 'aanzienlijke vergemakkelij king van de door het bedrijfsleven te volgen procedure bij in- of uit. voer van de onderhavige goede- ren. Een onvolledige lijst van land bouwprodukten, welke met in gang van 1 september 1956 vol gens de meldingsprocedure kun nen worden in- of uitgevoerd, is opgenomen in de Nederlandse Staatscourant van 23 augustus 1956 no. 164. BOTSING IN DE LUCHT TUSSEN TWEE VLIEGTUIGEN Generaal Besangon, inspecteur- generaal van de artillerie in het Franse leger, bevindt zich vol gens in Algiers ontvangen be richten onder de zeven omgeko menen bij een botsing van twee vliegtuigen in de lucht boven het westen van Algiers. Later is bevestigd, dat generaal Besangon en zes andere personen bij de botsing van twee militaire vliegtuigen, ongeveer 15 km ten zuiden van Mascara, het leven verloren hebben. 76) Koning Saoed van Saoedi- Arabië heeft haar in Washington vernomen wordt toestemming ge geven voor verder gebruik van de luchtbasis van Dahran door Amerikaanse vliegtuigen, hoewel de Amerikaanse landingsrechten officieel zijn afgelopen. Er wordt nog onderhandeld over een nieu we overeenkomst voor vijf jaar, doch de onderhandelingen verlo pen traag. De Amerikaanse auto riteiten geloven evenwel, dat een nieuwe regeling tot stand zal komen. Door JOSEPH HOCKING (Nadruk verboden) dat hij terugkomt? vroeg Leg- „Ik kan niet geloven, dat hij een bedrieger en een zwendelaar was", zei Legner scherp. „Hij heeft niemand benadeeld". Maar hij heeft dan toch maar maandenlang in ons huis ge woond", zei Arthur, „heeft onze paarden gereden, onze auto ge bruikt, onze bedienden bevelen gegeven, ons eten opgegeten en onze naam gevoerd. Als dat geen zwendel is, dan weet ik het niet meer! Kijk, daar komt Bertha aan. Wat zeg jij er van Bertha? Je vader wil er niet van horen, dat die kerel, die ons er allemaal zo tussen heeft gehad, een zwen delaar genoemd wordt. Hoe denk jij daarover?" Het meisje keek hen beurte lings zwijgend aan. Ze scheen moeite te hebben om zich goed te houden en klemde de handen in elkaar. „Ik denk, dat het geen nut heeft, de beweegredenen te be oordelen van mensen, die... zo ver van ons af staan..." antwoord, de ze eindelijk. „Toch zou ik liever gezien heb ben, dat die kerel... hebberiger was geweest", zei de advocaat. „Dan zou hij zeker nooit durven terugkomen". „Ben je dan werkelijk nog bang, „Ik weet zeil niet, waarvoor ik bang ben", antwoordde de ander. „Ik heb weliswaar bezit genomen van het goed, maar toch voel ik me nog niet helemaal veilig in mijn bezit". „Je hebt Péters en juffrouw Diel zeker hun ontslag gegeven?" vroeg Legner. „Natuurlijk... en nu meent iedereen, daarop kritiek te mo gen uitoefenen. Die twee hebben die kerel altijd als een engel van onschuld voorgesteld". „Heb je nog pogingen aange wend om hem op te sporen?" vroeg Legner. Bertha keek de ad vocaat gespannen aan. „Och nee... nee, daar zag ik het nut niet van in", antwoordde hij weifelend. „Wat? Helemaal niet? En ik dacht nog al, dat Arthur zo vast van plan was geweest, hem op te sporen en aan de justitie over te leveren!" „Ik heb er van afgezien', zei Arthur. „Ziet u... ik was'er nier niet veel meer van hem eisen... dan betaling vodr het eten en an dere huishoudelijke uitgaven." En buitendien... wie weet, had hij zich nog kunnen verdedigen en was hij per slot van rekening Robert toch wél! Wie weet?" „En daareven hebt u gezegd, dat hij Robert niet was!" zei Ar thur en zijn stem klonk ongerust en onzeker. „Ja, maar wie weet dat zeker. Iemand, die zoiets kon uithalen, is tot alles in staat te achten". „Ja, je moet nu geen slapende honden wakker maken, wil je zeggen, en toch... wat geeft het of ik het ontken, ik voel me niet op mijn gemak", zei de advocaat. Maar toen er weken en weken verliepen, zonder dat er iets van de verdwenen bewoner van het Huis vernomen werd, begon hij zich geruster te gevoelen. Lang zaamaan vestigde zich °°L hem de overtuiging, dat Robert Reichmann voorgoed verdwenen was. Ongeveer een jaar na de ver dwijning van Brichtauer herhaal de Arthur zijn aanzoek bij Ber tha, maar ook ditmaal zondor SUCCGS. „Maar zeg dan tenminste, waar óm je niet wilt, Bertha", drong op gesteld, dat er meer dan hard j hij bij haar aan. en^dln?TardeTLtwijfelde of'we', hcu^'Arthur", was haar enig ant- al vonden we hem, ooit wel een wóórd. werd... I „Omdat ik niet echt van je «Jl „Bertha", zei Arthur, „ik kan Instellen. Het was niet helpen, dat ik nog steeds ge- We konden1 loof, dat je die zwendelaar hei strafvervolging tegen hem zou den kunnen zo'n bijzonder geval. hebt. Ik weet, dat jij de enige was, die hem doorzien heeft en die hem wantrouwde, maar ik ge loof, dat je hem liefhebt en dat dit de enige reden is, waarom je mij afwijst". Het meisje werd doodsbleek. „Hoe durf je zoiets zeggen? riep ze uit en ze liep van hem weg, voordat hij tijd had om van zijn verbluftheid te bekomen. En toch wist ze, dat hij de waar heid gezegd had. Zij, die waar heid en oprechtheid boven alles stelde, had haar hart geschonken aan die misdadige leugenaar. Na zijn heengaan had ze onophoude lijk tegen haar liefde gestreden. Hij was de zoon van 'n zwendelaar en had zelf een groot bedrog te gen haar gepleegd en toch kon ze hem niet uit haar gedachten ban nen. Buiten weten van haar va der had ze nasporingen laten doen, maar zonder gevolg. Ze had een der bekendste detectives aan gezocht, 'hem te zoeken, maar hij was onvindbaar gebleven. Of hij in het land of in het buitenland was, of hij nog leefde of dood was! niets werd bekend. „Ja, ziet u, juffrouw Legner'. had de defectieve tot haar ge zegd, „u verschaft me nu eenmaal geen voldoende gegevens over hem U weet meer van hem af dan 'ik en dat wilt u me niet ver tellen". „U weet alles van hem, wat iedereen vaji hem weet", ant woordde Bertha. (Wordt vervolgd) Olie zich een verlies getroosten van circa 10 punten. Het fonds sloot op 785%, hetgeen iets bene den de New Yorkse kwaliteit is. Unilever noteerde circa 3 punten lager en Philips 2 punten. AKU hield zich nog het beste en gold eigenlijk onveranderd 255%. Op de scheepvaartafdeling kwamen verschillen naar beide zijde voor, doch fractionele winsten vorm den de meerderheid. De cultuur- markt blijft verwaarloosd, alleen Amsterdam Rubber brengt het af en toe tot een notering. De koersen van de leidende soorten wéken per saldo niet veel af dan van gisteren. Ook de locale» in dustrieën vertoonden weinig ver andering. De premieobligaties die de laatste dagen zeer flauw wa ren, boekten gisteren een herstel. Prolongatie 3 procent. 291.98 292.81 289.80 167.96 167.75 167.65 170.52 169.73 169.73 142.79 142.63 141.4» 112.62 110.52 110.70 217.25 217.24 215.73 BEURSINDICES 21(8 22/8 23/8 Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 793801 slot 802 785%) Philips291 2881 Unilever: 408 465 ONTRUIMING BEGRAAFPLAATS MAKASSAR TE Het ministerie van Buitenland se Zaken maakt bekend, dat de Indonesische pers te Makassar op 25 juli 1956 meldde dat het in de bedoeling ligt de oude Nederland se begraafplaats, gelegen aan de Djalan Patunuang aldaar te ont ruimen door verplaatsing der gra ven, aangezien de ruimte bestemd is voor de kantoorgebouwen van de gemeentelijke gezondheids dienst.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2