Suez-conferentie te Londen geëindigd Prof. mr W. F. de Gaay Fortman zal onderzoek instellen Onzekerheid in de tragedie van Marcinelle teneinde HET WEER De schulden van Indonesië aan Nederla nd WEERBERICHT HOOGWATER ZON- ra MAANSTANDEN Amerikaans vliegtuig neergestort voor Chinese kust VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3851 18 van de 22 landen gaan akkoord mei motie van minister Pineau De afgevaardigden van de 22 landen, die vorige week donderdag te Londen bijeen waren gekomen naar aanlei ding van de naasting van de Suez-kanaalmaatschappij door Egypte, hebben gistermiddag hun besprekingen be sloten. Met algemene stemmen werd een motie aanvaard, waarin aan de voorzitter van de conferentie, de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, wordt opgedragen, de complete notulen van de besprekingen ter kennis van de Egyptische regering te brengen. DE VORDERING VAN ENGELSE SCHEPEN Egyptische commentaar op resultaat Suez-conferentie Minister Luns over de Suez-conferentie. De K abinetsformatie De grootste mijnramp in België Lijken van 166 mijnwerkers op verdieping 1035 gevonden Toen donderdagochtend vroeg de reddingsploegen uit de mijn van Marcinelle kwamen die de verdieping van 1035 meter hadden ver kend, brachten zij het droe vig nieuws mede dat zij de lijken van 166 collega's had den gevonden. Zes uur lang hadden de mannen rondge kropen op de bodem van de uitgebrande mijn. BELGISCHE MINISTER REY OVER MIJNRAMP Hoop om nog levenden te vinden opgegeven BRAND IN MIJN NABIJ MARCINELLE SIGAREN WORDEN 3A CENT DUURDER Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f 1-80; per week 43 cent. Losse ZEEUW nrs 8 ct. Verschijnt daReiyk* Uitgeefster N.V. v'h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1. i -dere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Deer deze motie, welke door minister Pineau van Frankrijk was ingediend, werd een voor alle partijen aanvaardbare oplossing gewenden voor de omstreden kwestie, op welke wijze het resul taat van de conferentie aan presi. dent Nasser zou moeten worden meegedeeld. Voorts hebben achttien van de te Lenden vertegenwoordigde landen besloten, een delegatie naar Egypte te zenden om daar te onderhandelen over een door hen voorgestane internationale exploitatie van bet Snez-kanaal. Deze delegatie zal worden geleid door premier Menzies van Austra lië, terwijl er voorte de Verenigde Staten, Zweden, Perzië en Ethio pië in zullen zijn vertegenwoor digd. Vier andere landen de Sow- jet-Unie, India, Indonesië en Cev- lon hebben zich uitgesproken voor een Egyptisch beheer van het Suez-kanaal, in overleg met een internationale commissie van advies. Volgens Indiase kringen heeft Krisjna Menon, de leider van de Indiase delegatie en de voornaam. st® pleitbezorger voor Egypte, zich met de gang van zaken, zoals die op de laatste dag van de con ferentie is vastgesteld, akkoord verklaard, mits het duidelijk wordt gemaakt, dat de commissie- Menzies alleen de aanhangers van het meerderheidsplan vertegen woordigt. De afgevaardigden van de Sow- jet-Unie, Ceylon en Indonesië had. den nog gepleit voor het uitgeven van een communiqué, maar de conferentie voelde over het alge meen hier niet voor, aangezien bij het /begin van het overleg was uitgemaakt, dat er niet gestemd zou worden en geen besluiten zouden worden genomen. Boven dien achtte men het uitgeven van een communiqué overbodig, daar de feiten niet alleen zullen wor den gepubliceerd, maar ook woor delijk ter kennis van de Egypti sche regering zullen worden ge bracht. Minister Pineau, die verklaarde dat een communiqué onverenig baar met de vastgestelde proce dure was, werd gesteund door de afgevaardigden van Nederland, Noorwegen, Pakistan, West-Duits- land en Portugal. Een ontwerp-communiqué, dat niettegenstaande genoemde be zwaren door Indonesië werd in gediend, werd door Sjepilof ver worpen, omdat naar zijn mening alieen het minimum aan overeen stemming hierin werd weerspie geld. Ook anderszins achtte de Russische minister het ontwerp onibevredigend. Dulles zei hierop, dat verder overleg geen zin had, hetgeen door voorzitter Lloyd werd be aamd. Deze had intussen op zich genomen, de Egyptische regering f, in kennis te stellen van de notu len van de conferentie. Naar in officiële Amerikaanse kringen wordt vernomen, zal mi nister Dulles geen deel uit maken van de commissie, die onder lei ding van premier Menzies het meerderheidsplan aan de Egyp tische regering zal voorleggen. Dulles keert n.l. vandaag naar de V. S. terug. Scheepvaartkringen te Londen hebben medegedeeld, dat aan En gelse reders, waarvan de schepen in verband met de Suezkanaal- crisis gevorderd werden, 40 tot 50 shilling per ton is aangeboden voor elke maand, dat de schepen gevorderd zijn. Dit aanbod zou overeenkomen met het gemiddel de tarief, dat bedongen zou kun nen worden voor het vervoer van vrachten of vrachten en passa giers. Enkele van de schepen moesten echter ladingen laten varen, die 56 tot 60 shilling per ton zouden hebben opgebracht, aldus enkele waarnemers. Wan neer een reder het niet met de tarieven eens is, kan hij de kwes tie aan arbitrage onderwerpen. Volgens scheepvaartkringen zijn er ongeveer 60 schepen gevor derd. In gezaghebbende Egyptische kringen te Londen is verklaard, dat Egypte standvastig zal blij ven weigeren in te stemmen met enige vorm van internationaal beheer over het Suezkanaal. „Het voorstel der vijf landen zal wor den verworpen, daar het neer komt op internationalisatie van de waterweg tegen de wil van het Egyptische volk. Het brengt de onafhankelijkheid en soevereini- tait van ons land in gevaar", al dus deze kringen. De speciale afgezant van Nas ser, Aly Sabry, gaat vandaag of zaterdag naar Cairo om v.erslag uit te brengen over de Suez-con- ferentie. HET DREIGEMENT VAN SAOEDI ARABIË. De officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donder dag in Washington ontkend dat de Verenigde Staten een waar schuwing van Saoedi-Arabië heb ben ontvangen inzake de kanaal kwestie. Hij deed zulks naar aanleiding van geruchten, dat Saoedi-Arabië heeft gedreigd „dat de Westerse olie-installaties in het Midden-Oos ten in vlammen zullen opgaan als het Westen geweld gebruikt in de Suez-kanaalkwestie." DIENSTTIJD VOOR BRITSE MATROZEN EN MARINIERS IS VERLENGD Met het oog op de crisis over het Suezkanaal De Britse admiraliteit heeft be kend gemaakt, dat het personeel bij de marine en het korps mari niers beneden de rang van offi cier, dat na vervulling van een contract van zeven jaar op 1 sep tember of later zou afzwaaien, met het oog op de crisis betref fende het Suezkanaal in dienst zal worden gehouden. Naar schatting zullen elks maand ongeveer 500 mannen door deze maatregel worden ge troffen. Het personeel van de vlootstrijdkrachten omvat onge veer 125.000 man. Het ligt niet in de bedoeling, militairen met een contract van twaalf jaar of langer, gewone dienstplichtigen of officieren lan ger onder de wapenen te houden. Een woordvoerder van de ad miraliteit verklaarde met nadruk, dat de maatregel niet een mobili satie of een oproep van reservis ten inhoudt. den en dat thans is vastgelegd, dat in ieder geval namens 17 lan den de positie van Spanje :s immers enigszins onduidelijk de Egyptische regering benaderd zaï worden met als basis het vijf- mogendheden-voorstel, dat oor spronkelijk is ingediend door minister Dulles en is geamen deerd door Pakistan, Turkije, Perzië en Ethiopië. Minister Luns zeide het voorts een zeer gelukkig verschijnsel te achten, dat in deze ernstige kwes tie zoals is gebleken, een grote meerderheid van de op de con ferentie vertegenwoordigde Azia tisch-Afrikaanse landen (Japan, Pakistan, Perzië, Turkije en Ethi opië) het eens is met de opvat ting van het Westen, terwijl een minderheid deze opvatting niet heeft kunnen aanvaarden. Het is te hopen, dat de Egyp tische regering op basis van deze alleszins redelijke voorstellen, die geheel rekening houden met de Egyptische soevereiniteit en be langen, zal kunnen besluiten mede te werken aan een oplos sing in de voorgestelde richting. „Men dient immers niet te ver geten", aldus zeide minister Luns, „dat het geen conflict is tussen privé-eigendom en nationalisatie, dat op deze conferentie een rol speelde, maar dat het ging tussen nationalisatie of een nog bredere vorm daarvaninternationalisa tie, hetgeen in overeenstemming is met de in de moderne wereld steeds meer naar voren tredende tendentie, gezien de steeds gro tere verbondenheid van de be langen der verschilende landen", aldus minister Luns. Het kabinet der Koningin deelt mede: „H.M. de Koningin heeft woens dagavond op paleis Soestdijk ont vangen prof. mr W. F. de Gaay Fortman en hem verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot samenstelling van een kabinet. Prof. De Gaay Fortman heeft de opdracht aan vaard". De informateur prof. mr De Gaay Fortman is voornemens zo is gisterochtend namens zijn woordvoerder medegedeeld zich in de komende dagen in de breedst denkbare zin op de hoog te te stellen van de politieke ver houdingen, zoals die op het ogen. blik liggen. De informateur is voornemens zijn intrek in „Het Torentje", het werkvertrek van de minister van Binnenlandse Zaken, te nemen. Hij heeft woensdag op paleis Soestdijk een onderhoud van enige uren met Hare Majesteit de Koningin gehad. Prof. De Gaay Fortman was met vakantie en werd fietsende aangetroffen in de buurt van Kootwijk. Prof. De Gaay Fortman is 8 mei 1911 te Amsterdam geboren. Hij is werkzaam geweest op de departementen van economische zaken en van sociale zaken. Sinds 1946 is hij hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij privaatrecht en arbeids recht doceert. Hij is lid van de S.E.R., lid van de staatscommis sie voor burgerlijke wetgeving, lid van de nationale raad welzijn militairen en rector van de kader- school van het Christelijk Natio naal Vakverbond. Sinds 1 juli 1955 is prof. De Gaay Fortman kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. De informateur prof. De Gaay Fortman zal hedenmorgen om half tien een onderhoud hebben met minister-president dr. W. Drees op het ministerie van Alge mene Zaken. Toen de redders ontmoedigd uit de mijn kwamen, wilden zij eerst geen vragen beantwoorden, tot een Italiaan in tranen uitbarstte en riep „niets dan lijken". Een, Belgische redder zei: „al lemaal zijn xs dood". De lijken die deze redders ge vonden hebben zijn de laatste van de mijnwerkers die op verschil lende diepte werkten toen 16 da gen geleden de brand uitbrak. De minister van Arbeid, Tro- clet, maakte later bekend, dat 92 lijken zijn gevonden en dat er nog 73 slachtoffers in de mijn zijn. Hij verklaarde echter dat er geen hoop meer 'bestaat overlevenden aan te treffen. Het totale aantal doden is door de nieuwe vondst gestegen tot 263, onder wie zich 139 Italianen gevinden. „De zwakke hoop, welke wij woensdag nog hadden, aldus mi nister Troclet, is verdwenen. Verkenningsgroepen hebben zich naar de plaatsen begeven waar De uitslag van deze door haar samenstelling uiterst moeilijke conferentie is mij meegevallen. Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse delegatie naar de conferentie over het Suezkanaal in Londen, minister Luns, onmid dellijk na afloop in een onder houd met het A. N.P. verklaard. „Van het begin af aan is de kans gevreesd", aldus zeide mi nister Luns, „dat zich op de con ferentie tegengestelde standpun ten binnen twee groepen zouden openbaren, tegenstellingen, die langs de lijnen van geografische ligging en politieke ontwikkeling zouden liggen. Het stemt tot grote voldoening, dat dit niet is gebeurd en dat een overweldigen de meerderheid van de 22 landen zich duidelijk heeft uitgesproken voor internationalisatie van het Suezkanaal. .„Slechts drie lan den", aldus voegde mr. Luns hier aan toe, .bleken het eens te zijn met de Sowjet-Russische opvat ting en hebben internationalisa tie in beginsel afgewezen." Minister Luns verklaarde voorts, dat bovendien de vrees heeft be staan, dat door het ontbreken van procedure-regels voor de con ferentie het moeilijk zou zijn de wilsovereenstemming te registre ren. Het is aan de voortreffe lijke leiding van de voorzitter van de conferentie, minister Sel wyn Lloyd, te danken, dat ook deze klip omzeild is kunnen wor- Donderdag werd het weerbeeld nog geheel beheerst door een ge bied van hoge luchtdruk dat zich van het zeegebied tussen IJs land en Noorwegen zuidwaarts via de Noordzee tot over onze streken uitstrekte. Bij weinig wind en zonnig weer kon de tem peratuur toch niet hoger oplopen dan tot circa 17 graden. Trouwens ten noorden van de Alpen steeg het kwik in de koude lucht waarin zich vrijwel geheel Europa bevindt, nergens hoger dan tot 16 a 20 graden. Een geheel met koude, onsta biele lucht van polaire oorsprong, gevulde depressie verplaatste zich inmiddels regelmatig verder in oostwaartse richting over het noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan. Deze depressie zal heden via Schotland en Engeland naar de Noordzee koersen en ook het weer bij ons in slechte banen leiden. Na de passage van een bijbehorend koufront, dat verwacht wordt in de och tend in oostelijke richting verge zeld van enige regen over te trekken, ruimt de wind naar Z.W. tot W. en neemt tot krach tig toe. Dan vindt aanvoer plaats van de bovengenoemde koude lucht, waarin zich vrij veel stapelwol ken ontwikkelen, die nu en dan van buien vergezeld gaan, hier en daar zelfs met onweer. De temperaturen blijven daarbij aan de lage kant. De komende paar dagen wordt onbestendig en nogal koel weer verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Tamelijk koud. Veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Matige tot krach tige Zuidwestelijke wind. Tame lijk koud. ZATERDAG 25 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 3.51 4.07 Terneuzen 4.26 4.42 Hansweert 5.06 5.22 Walsóorden 5.16 5.32 ZON MAAN op onder op onder Aug. 24 5.40 19.47 20.19 9.02 25 5.42 19.45 20.41 10.12 26 5.44 19.43 21.07 11.23 27 5.45 19.41 21.39 12.34 28 5.47 19.38 22.19 13.45 29 5.48 19.36 23.10 14.51 Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Buiten landse Zaken heeft donderdag verklaard, dat Indonesië het niet langer erkennen van zijn schul den aan Nederland als een „zui ver binnenlandse Indonesische aangelegenheid" beschouwt. Het besluit van Indonesië om niet langer de schulden aan Ne derland te erkennen noch te be talen was slechts „de uitvoering van de nationale wetgeving", al dus de woordvoerder, die het In donesische standpunt herhaalde, dat de schuldenkwestie niet ver bonden kon worden aan de wet betreffende het opzeggen van de ronde-tafelovereenkomsten, die in 1949 met Nederland bereikt waren. In een commentaar op berich ten uit Den Haag, dat Nederland van plan is de kwestie van de schulden aan de algemene verga dering van de Verenigde Naties voor te leggen, zei hij slechts, dat ieder land het recht heeft te trachten een kwestie op de agen da van de algemene vergadering te plaatsen. Regeringsverklaring. In een regeringsverklaring, die donderdag is uitgegeven, wordt in herinnering gebracht, dat In donesië gedurende de ronde-tafel conferentie heeft voorgesteld, dat de schuldenkwestie geregeld zou worden na de souvereiniteits- overdracht „indien noodzakelijk onder toezicht van de Verenigde Naties". Dit voorstel werd door Nederland afgewezen en Indone sië werd gedwongen het voorstel van de schuldencommissie te aan vaarden, zonder voldoende ken nis van de kwestie van de interne schuld, die tot een bedrag van 3 miljard beliep", aldus de verkla ring. De schuldencommissie was een speciale commissie, die op de R. T. C. in het leven werd geroe pen, waarin de commissie van de Verenigde Naties voor Indone sië, Nederland en Indonesië wa ren vertegenwoordigd. De verklaring zegt voorts, dat de interne schulden, die geduren de en na de tweede wereldoorlog waren aangegaan, door Neder land moeten worden gedragen daar „niet ontkend kan worden, dat dit schulden zijn aan het In donesische volk en geheel en al gebruikt zijn voor het voeren van oorlog tegen de Indonesische re. publiek". Zij waren inbegrepen bij de schulden, die Indonesië ter R. T. C. over heeft genomen. „Maar het compromis, dat werd aanvaard op voorstel van de schuldencommissie vormde een 14.51 uitweg in de impasse, waarin de conferentie was geraakt en ver anderde in beginsel niets aan het standpunt van Indonesië ten aan zien van de schuldenkwestie", al dus de verklaring van de Indone sische regering. De Indonesische minister van Voorlichting Sudibjo heeft don derdag meegedeeld, dat Indonesië zich zal verzetten tegen het we derom doen functioneren van de commissie der Verenigde Naties van Indonesië (de UNCI). Sudilbjo zeide dit in een com mentaar op de berichten, dat Ne derland het voornemen heeft, de UNCI wederom te laten optreden zulks in verband met de schulden opzegging door Indonesië. „Wij zouden een dergelijke poging na tuurlijk van de hand wijzen", al dus Sudibjo, die vol vertrouwen was, dat de Nederlanders geen succes zullen boeken bij hun po gingen steun voor 't Nederlandse standpunt in deze kwestie te ver krijgen van de landen, die aan de conferentie te Londen hebben deelgenomen. Het is volgens Sudibjo wel reeds duidelijk, dat de wijze, waarop de Verenigde Staten op bedoelde pogingen van Neder landse zijde gereageerd hebben, „koel" is geweest. De Verenigde Staten zowel als andere landen beseffen, dat de kwestie van de schulden er een is tussen Indone sië en Nederland alleen, voegde Sudibjo hieraan toe. zij misschien nog zuivere lucht zouden aantreffen. Op drie plaat sen hebben zij 92 lijken ontdekt. Er blijven nog 73 slachtoffers te ontdekken en er bestaat volstrekt geen hoop ze op andere plaatsen levend terug te vinden, want de lucht die er heerst is besmet". De minister zei voorts: „Een groep mijnwerkers heeft ge tracht te ontkomen, niet aan het gas maar aan de rook. Men is dat te weten gekomen doordat een mijnwerker nog op de deur heeft kunnen schrijven: „Wij vluchten voor de rook met een vijftigtal naar de quatre paumes - 8 augus tus - 13u30". Deze ongelukkigen zijn gestikt. De hoofdingenieur van het mijnwezen, Janssens, verklaarde, dat alle gangen van de verdieping 6 tot 8 km ver zijn onderzocht. Een groep redders die tijdens de nacht afdaalde tot 1035 meter, heeft de aanwezigheid van een grote hoeveelheid mijngas waar. genomen in een koolwinplaats. Gelukkig blijft het gas ter plaatse hangen. Sommige lichamen werden aan getroffen in 80 cm diep water. Het is echter uitgesloten, aldus de hoofdingenieur, dat mijnwer kers door verdrinking om het le ven zijn gekomen, want het is water dat ingevolge de blussings- werken in het begin van de ramp in de gangen is terechtgekomen. Hij voegde eraan toe dat het naar boven brengen van de lijken niet binnen twee dagen zal kun nen geschieden. Het nieuws van de ontdekking van 92 lijken op verdieping 1035 en de mededeling dat alle hoop nog levenden aan te treffen is opgegeven, heeft te Marcinelle. waar ondanks alles nog steeds hoop bestond, diepe indruk ge maakt. Weer gingen familieleden van de slachtoffers voor het hek van de mijn staan en weer speel den zich tragische tonelen af, ge lijk de eerste dagen van de ramp. Een vrouw die een zenuwaanval kreeg, moest met een ambulance worden weggevoerd. De Belgische minister van Eco nomische Zaken, Jean Rey, heeft donderdag in een extra radiouit zending onder meer het volgende gezegd: Ik heb de pijnlijke plicht officieel mede te delen, dat aan de onzekerheid in de tragedie van Marcinelle een einde is gekomen, en dat wij alle hoop, op de bodem van de mijn nog levenden te vin den, hebben moeten opgeven. De uit ingenieurs en redders bestaande ploegen die sedert ver. scheidene dagen alles in het werk stelden om de galerijen op 1035 meter te toereiken zijn in de loop van de nacht van woensdag op donderdag tot daar kunnen door dringen. Zij hebben ongelukkig genoeg vastgesteld dat daar ook van de eerste dag van de cata strofe af de lucht vergiftigd was. De werkzaamheden om de lij ken naar de oppervlakte te bren gen, zijn onmiddellijk begonnen. Doordat de doorgangen welke de redders moeten gebruiken, zeer smal zijn, zullen echter twee tot drie dagen verlopen alvorens de lijken naar boven gehaald zijn. Onze laatste hoop is aldus ver dwenen en wij zijn aan het einde gekomen van de grootste mijn ramp die ons land ooit heeft ge kend. Vandaag zal de ministerraad de reeds onder ogen genomen beslis singen nemen inzake de hulp aan de families van de slachtoffers, de vaststelling der verantwoorde lijkheden en de maatregelen die ingevolge deze catastrofe op na tionaal en internationaal vlak 'behoren te worden getroffen. Donderdagochtend om vier uur is brand uitgebroken, op verdie ping 900 van de mijn „Saint Charles" van de „Charbonnagers du Mambourg Sacre-madame Poirier Réiinis". De mijn is gelegen te Montig- nies sur Sabre, slechts enkele kilometers van Marcinelle. Op het ogenblik van het onge val bevonden zich 48 man in de mijn. De mijnreddingsdiensten zijn onmiddellijk opgetreden. De red- dings-centrale van Marcinelle werd gewaarschuwd en heeft red ders naar de geteisterde mijn ge zonden. Om zes uur waren reeds 28 mijnwerkers gered. Op dat ogen- blik zag het er naar uit dat de brand snel zou kunnen worden geblust. De minister van Arbeid Troclet. beg ai zich onmiddellijk naar Montignies sur Sambre evenals de heer Van den Heuvel, dire teur generaal van het mijnwezen. Naar het ANP verneemt zullen met ingang van 1 oktober de prij zen van het merendeel der op de markt gebrachte sigarenmerken gemiddeld met cent worden verhoogd. Van de zijde van de sigaren- industrie vernemen wij naar aan leiding van deze prijsverhoging, dat de sigarenindustrie de afge lopen jaren voortdurend zoveel mogelijk zich ingespannen heeft door relatief lage prijzen haar ar tikel zo dicht mogelijk onder het bereik van het pulbliek te bren gen. Sedert 1 januari 1956 zijn de produktiekosten met name de prijzen van de ruwe tabak en de verpakkingsartikelen zo belang rijk gestegen, dat zonder prijs verhoging op. korte termijn een belangrijk aantal van de in deze bedrijfstak werkzame onderne mingen in ernstige moeilijkheden zal komen. Ter gedeeltelijke compensatie van deze kostenstijgingen heeft men tot deze prijsverhoging me nen te moeten te besluiten. Een patrouille-vliegtuig van de dag meegedeeld, dat er tot nu toe Amerikaanse marine is 260 km geen spoor gevonden is van net ten noorden van Formosa door Patrouille-vliegtuig, dat woens- „ongeïdentificeerde vliegtuigen" ^ag vóór de- Chinese kust is neergeschoten. Volgens een Amerikaanse mili taire woordvoerder had het toe stel geen zware wapens aan boord, doch slechts drie lichte mitrailleurs. Hij voegde hieraan toe, dat twee Amerikaanse tor pedoboot jagers, t.w. de „Foss" en de „Walyon", en het vliegdek schep „Orca" naar de plaats des onheils zijn gezonden. neergeschoten. Het vliegtuig type „Mercator") was op een normale patrouille- vlucht op ruim 50 km afstand van de kust van communistisch China toen h^t meldde dat het werd aangevallen. Het vermiste toestel had zes tien man aan boord. Het was in Japan gestationeerd. Volgens de Amerikaanse ver klaring bevond het vliegtuig zich buiten de Chinese territoriale wateren. Eenheden van de Amerikaanse zevende vloot zoeken naar het wrak en naar overlevenden. De „Mercator" is ontworpen voor lange vluchten boven zee en voor fotografische verkenning en wordt voortgestuwd door twee straal- en twee zuigermotoren. Dit is de tweede maal in veer tien maanden tijds dat in het Verre Oosten een Amerikaans marinevliegtuig is neergeschoten. Vorig jaar juni beschoten Rus sische Migs boven de Beringzee een „Neptune". Het toestel moest een noodlanding maken op Saint Lawrence eiland. Geen der be manningsleden kwam om het leven. In maart jl. betaalde de Sowjet-Unie wegens dit incident circa 2.500.000 gulden schadever goeding aan de Ver. Staten. Nationalistische autoriteiten op Formosa hebben bekendgemaakt, dat het Amerikaanse vliegtuig niet door een nationalistisch vliegtuig neergeschoten is. President Eisenhower is van het incident op de hoogte gesteld. Vice-admiraal Stuart Ingesoll, commandant van de Amerikaan se zevende vloot, heeft donder- „Nieiuv-l kina" over het in geschoten vliegtuig-. Volgens een bericht van 'iet persbureau „Nieuw China" heeft de luchtmacht van communis tisch China donderdag een Chi nees nationalistisch vliegtuig be schadigd, dat boven de zee ten Z.-O. van Sjanghai vloog. (Dit is het gebied van de Chinese Zee waarboven, naar gemeld is, efen patrouille-vliegtuig van de Ame rikaanse marine vermist wordt nadat het donderdagochtend was aangevallen door onbekende toe stellen.) In het bericht van „Nieuw Chi na" wordt verder gezegd, dat het nationalistisch vliegtuig toen het getroffen was in zuidoostelijke richting wegvloog. Het nationa listisch vliegtuig had over de eilanden Maan, Tsjengsoe en Kwangtehsjan gevlogen, aldus het persbureau, dat niet rept van het vermiste Amerikaanse toe stel. De bemanningen van vier Ame rikaanse torpedobootjagers in Hongkong hebben bevel gekregen onmiddellijk naar hun schepen terug te keren in verband met het vermiste vliegtuig, een P4 Ml Mercator met 16 man boord. aan

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1