Provincie De Belgische Kongo AGENDA: Cantor geeft de voorkeur aan Zeebrugge BURGERLIJKE STAND «Mijnheer Robert is teruggekomen» Nieuws in 'i kort TERNEUZEN BRUINISSE. IÏOEK KLOOSTERZANDE. VERKLARING VAN K AGAN OWITSJ. EMIGRATIE UIT TJECHOSLOWAKIJE. INDONESISCHE ONAF HANKELIJKHEIDSDAG Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging niet uitgenodigd. O VERSTROMIN GEN IN ZUID-AUSTRALIë. SLUISKIL. Nehroe bij auto-ongeluk licht gewond. INDONESISCH POLITIE ONDERZOEK NAAR PAMFLETTEN. WATERSNOOD IN ERITREA. J. J. van Beijsterveldt vierde 40-jarig- ambtsjubileum. Ter gelegenheid van het 40-ja- rig ambtsjubileum van de heer J. J, van Beijsterveldt, assistent le klasse van 's Rijksbelastingen^ te Terneuzen, recipieerde de jubila ris met de zijnen vrijdagmiddag j.l. in een der bovenzalen van ho tel „Des Pays-Bas". Tijdens deze druk bezochte re ceptie werd allereerst het woord gevoerd door het hoofd van de in spectie der invoerrechten en ac cijnzen te Terneuzen, de hoofdin specteur titulair mr L. W. van Os, die de jubilaris schetste als plichtsgetrouw ambtenaar, een die met de hem eigen opge wektheid zijn taak gedurende de afgelopen jaren op talrijke stand plaatsen in den lande tot volle te vredenheid van de administratie en van zijn superieuren heeft ver richt. Hiervoor bracht hij hem na mens de administratie, doch ook persoonlijk, hartelijk dank en overhandigde hij hem de gebrui kelijke enveloppe met inhoud. Ook de echtgenote van de jubila ris betrok hij in de hulde. Verder sprak de chef van de vi- sitatiepost Terneuzen, de verifica teur B. W. Vermeer, die in een geestig speechje, mede namens de ambtenaren van de post, uit drukking gaf van aller waarde ring voor het werk en de persoon van de jubilaris. Hij onderstreep te zijn woorden door mevr. Van Beijsterveldt een bloemenhulde aan te bieden en de jubilaris een blijvend aandenken. Tenslotte feliciteerde de wnd- chef de bureau ter inspectie der invoerrechten en accijnzen te Ter neuzen, dë heer A. J. Eekman, in dichtvorm de jubilaris. Naast vrienden en kennissen, velen met hun dames, kwamen ook van de zijde van handel, in dustrie en scheepvaart velen hun gelukwensen aanbieden. Onder het genot van een aange boden verversing en een rokertje bleven allen nog enige tijd bijeen en is de jubilaris en de zijnen een onvergetelijke dag bezorgd. Engels stoomschip „Traquair" gezonken. Bemanning gered. Het 630 b.r.t. metend Engelse stoomschip „Traquair", dat sinds enige weken achtereenvolgende reizen uit Engeland naar Terneu zen maakt, seinde zaterdag toen het weer met een lading kolen op weg was naar onze haven, dat het zich op 52,12 noorderbreedte en 2.35 oosterlengte, dat is ongeveer 58 zeemijlen ten noorden van Hoek van Holland, tengevolge van slagzij over bakboord in moeilijkheden bevond en om hulp verzocht. Vanuit de haven van Hoek van Holland vertrok daarop de sleep boot Maas", terwijl ook de sleep, boot '„Titan" was uitgevaren om hulp te bieden. Nadat het Engelse stoomschip Gannet", dat ook ter hulp was gesneld er in geslaagd was met een sloep zeven man van de uit li opvarenden bestaande bemanning van boord te halen, kon zij later nog drie opvarenden met een sloep van het steeds meer slag zij makend schip halen, voordat de „Traquair" zonk. Door de Belgische sleepboot Scaldis" mocht het gelukken de kapitein van het inmiddels ge zonken schip uit zee op te pikken, waarmede de gehele 'beman ning van de „Traquair was ge- Naar wij vernemen had de ka pitein reeds zijn komst aan de N. V. Aug. de Meijer Zonen's Scheepvaart, Exped. en Agentuur Mij gemeld en had deze inmiddels gezorgd dat in het dok lichters gereed lagen om de lading kolen over te nemen. Frans motorschip gezonken. Zondagmiddag omstreeks 16.00 uur is, vermoedelijk tengevolge van het stormachtige weer, het 900 ton metende Franse motor schip „Fillon" van de maatschap pij S. N. F. R. op de Oosterschel- de bij Stavenisse gezonken. De opvarenden zijn gered. De Ooster- schelde is ter plaatse 15 meter diep. Sportdag Jeugdraad. Zaterdagmiddag werd op het sportterrein in de Koudepolder de door de Hervormde Jeugdraad ge organiseerde sportdag gehouden. Nadat de voorzitter Ds. W. J. van Meeuwen de sportdag had geopend, vingen de verschillende wedstrijden aan, waarvan de uit slag als volgt was: C. J. V. F. Hindernislopen (810 jaar): 1. S. Vergouwe; 2. M. Jan sen. C. J. V. F. Hardlopen met hin dernissen (1012 jaar)1. J. Die. leman2. C. Vergouwe. C.J. C. Blinddoekspel1. J. Vergouwe; 2. A. Moerman. C. J. V. F. Zaklopen (12 jaar en ouder)1. M. Breepoel; 2. A. Jansen. C. J. V. F. Kingrij- den: 1. C. Kalmein. Hardlopen 200 meter: 1. D. Jansen. Vervolgens vond een korfbal- wedstrijd plaats tussen de korf balclubs uit Hoek en Sluiskil, die door de club „V. O. T. O." uit Hoek met 31 werd gewonnen. Na afloop der wedstrijden wer den de behaalde prijzen door me vrouw Van Meeuwen aan de prijs, winnaars uitgereikt. Met het zingen van het bonds lied der C. J. V. F. werd deze ge slaagde sportmiddag gesloten. Aan het bestuur van de voetbal vereniging, die haar terrein voor het houden van deze wedstrijden beschikbaar stelde, komt een woord van dank toe voor haar medewerking. MAANDAG 20 AUGUSTUS. TERNEUZENLuxor-Theater 3 uur: „Botsende jeugd". AXEL: Het Centrum, 8 uun: „Een vrouw achter tralies". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: „De glorie van het leven". milie werden aan de geopende groeve geen toespraken gehouden en stonden slechts drie bloem stukken opgesteld. Na de ceremonieën door de priester verricht, dankte de oud ste zoon allen voor de laatste eer de overledene bewezen en volgde nog een kort algemeen gebed. Commissarissen en directie ver liezen in de heer Van den Berg een uitstekend collega en raads man. Zijn personeel een chef op wiens raad en steun zij ten allen tijde konden rekenen. Als secretaris van het bestuur van het R-K. ziekenhuis heeft de heer Van den Berg gewerkt op een wijze die alleen aan ingewij den bekend is. Als tweede voor zitter van het bestuur Stichting Uitgebreid Technische School voor Zeeuws-Vlaanderen heeft hij een groot aandeel gehad in het welslagen van deze plannen. Daarnaast had de heer Van den Berg nog tijd om een bestuurs functie in de Raad van Arbeid te vervullen en zijn aandacht te wij den aan de belangen van het Sint Antonius-rectoraat als kerkmees- ter. De heer Van den Berg- heeft al zijn krachten ingespannen om de belangen van zijn geboortestreek te behartigen. Hij heeft eenvoudig geleefd en is eenvoudig uit dit leven heenge gaan. God geve hem de eeuwige rust. De Amerikaanse multi-miljonair H. B. Cantor, die het plan heeft passagiersschepen van 90.000 ton te laten bouwen voor een goed kope verbinding tussen de Ver enigde Staten en Europa, heeft zaterdagochtend te Brussel mede gedeeld, dat hij na een bezoek aan verscheidene Europese ha vens, als Vlissingen in Nederland en Bremerhaven en Cuxhaven in Duitsland, bevonden heeft dat de haven van Zeebrugge het best be antwoordde aan zijn verwachtin gen. Naar zijn schatüng zou de brCg?eSLTnTafnïuweVbaenstZem"- pakketboten een^nieuwe Uansat en de Belgische dienst voor bui tenlandse handel omvatte. Na een lange gedachtenwisse- ling werd overeengekomen, dat de Belgische administratie aan dachtig en zonder verwijl de ver schillende aspecten van het plan zal bestuderen, o.m. de mogelijk heden om de door de heer Cantor uitgekozen haven van Zeebrugge aan te passen en de vraagstuk ken inzake de openbare of parti- culiefe financiering van het plan. De Amerikaanse zakenman Cantor, die van plan is met super- ming ongeveer'2 jaar tijd vergen, lantische verbinding tot stand te ^n zouden de kosten, die door de brengen heeft te. Zeebrugge ver- Belgische Staat zouden worden klaard, dat zijn voorkeur gaal gedragen, ongeveer één miljard naar deze haven niettegenstaan K hfhnnen de de Britse autoriteiten bereid Zoals bekend is brengt de heer zijn voor hem een afzonderlijke Cantor een bezoek aan Europa aanlegplaats te bouwen. Geslaagd. Dezer dagen slaagde te Breda voor hoofdacte le deel de heer J. C. Jansen Verplanke. om een Europese eindhaven voor zijn transatlantische passagiers- dienst te zoeken. Het Belgische ministerie van Buitenlandse handel maakte za terdag bekend, dat de minister van Buitenlandse handel, Larock, vrijdag een bespreking heeft voorgezeten tijdens welke de heer Cantor een uitvoerige uiteenzet ting gaf van zijn plan tot invoe ring van een transatlantische dienst tegen verminderde prijs tussen de Verenigde Staten en Europa over de haven van Zee brugge. De minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, woonde de confe rentie bij, die afgevaardigden van het kabinet van de eerste minis ter, van de departementen van Economische Zaken, Verkeer, Fi nanciën en openbare Werken, alsmede van de Nationale Bank Het bezoek dat Cantor aan Zee brugge bracht, duurde vrij lang. De burgemeester van Brugge en een ambtenaar van het depar tement van Openbare Werken hebben de Amerikaanse zaken man de verzekering gegeven dat zij, indien zijn keuze definitief op Zeebrugge valt, deze haven zullen uitrusten met nieuwe kaden, ont vangstzalen en hotels. Anderzijds zullen baggerwerken uitgevoerd worden om de vaargeul tot onge veer 40 voet te verdiepen. Kaganowitsj, eerste vice-pre mier van de Sowjet-Unie, heeft tijdens een receptie op de Indo nesische ambassade te Moskou verklaard, dat de Sowjet-Unie niet bezorgd is over de toekomst van 't Suez-kanaal ingeval Egyp te anti-communistisch zou wor den. Westelijke journalisten had den hem gevraagd of de Sowjet- Unie één of andere vorm van in ternationaal 'beheer van het ka naal voorstaat met het oog op de mogelijkheid van een anti-com munistische Egyptische regering, die Russische schepen zou we ren. „Het kan ons niet schelen of n land communistisch is of niet. Waar het op aankomt is het beginsel en dit is: de onafhanke liikheid en soevereiniteit der lan den". Als eerste zichtbare resultaat van de besprekingen die de voor zitter van het Duitse Rode Kruis in Praag heeft gevoerd, is een eerste groep volksduitsers uit Tjechoslowakije in West-Duits- land aangekomen. Een transport van 28 personen (waarbij twee uit Russische krijgsgevangenschap terugge keerde soldaten) ging bij Hof, in Beieren, de grens over. De Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, H. Hagenaar, heeft geen officiële plechtigheden op TT-l atJ-1-Cnütov. Tengevolge van overstromin gen in de vallei van de Murray, in Zuid-Australië, hebben talloze mensen hun woningen moeten verlaten. Vooral de steden Man- num en Renmarkt zijn getroffen. Hier brak het water door inder haast opgeworpen dijken van zandzakken en overstroomde de- if Voor het eerst sinds 1936 zijn in Moskou kaarten van de stad in omloop gebracht. Stalin had de uitgave hiervan verboden op grond van de overweging dat zij inlichtingen van waarde voor een vijand bevatten. if De Deense chauffeur van de autobus, die op de thuisreis van Nederland vrijdag bij de autobaan HamburgLübeck over de kop sloeg, heeft verklaard, dat een vlieg op de voorruit van de wa gen hem hinderde. Ónder het rij den trachtte hij de vlieg weg te jagen. Toen hij weer naar de weg keek, was de autobus al van de autobaan afgeraakt. if Franse bergbeklimmers heb ben vrijdag de lijken van twee Australiërs, die dinsdag in de ber gen van Meije in de Alpen van Dauphine verongelukten, gevon den en naar La Berarde gebracht. if Tengevolge van een hevige aardbeving zijn zaterdag gedeel ten van een oude muur rond de stad San Giovanni Rotondo in 't zuid-oosten van Italië ingestort. In een groot aantal gebouwen ontstonden scheuren. Er zijn geen doden of gewonden. if Drie Indiaanse stammen uit de Amerikaanse staat Oregon heb ben de Verenigde Naties ge vraagd als lid te worden toegela ten. Zij willen hulp van de Ver enigde Naties bij een proces tegen de regering van de Ver. Staten. De stammen zijn van mening, dat zij recht hebben op een schadever goeding van 10 miljoen dollar voor gronden, die door de Ameri kaanse regering geconfiskeerd zijn. Het hooggerechtshof heeft hun eis verworpen. TERNEUZEN. Geboorten: 11 aug. Pieter Izaak z v Willem J. van Putten en van Suzanna M. de Kraker; 12 aug Ja cobus, z. v. Cornells Schuitvlot en van Maatje Koster (won. te Axel) Adriana Geertruida, d. v'. Izaak Meesen en van Geertruida A. Vin ke (won. te Hontemsse); 14 aug. Willem Marinus, z. v. Minikus Wis se en van Johanna M. Nieuwenhup- S0 T Huwelijksaangiften: 10 aug. Ma rinus Johannes van der Velde^26^) jm (won. te Bruinisse) en Eliza beth Cornelia de Ridder, 24 j. ja., 13 aug. Maarten de Pree, 21 j. jm. (won. te Goes) en Catharina Cor nelia van Tatenhove, 18 j. ja. Huwelijksvoltrekkingen: 15 aug. Gelein Verlinde, 26 j. jm. en Leonza Louisa v. d. Bulck, 29. j. geh. gew. 16 aug. Cornelis Wieland, 2d 3- 3m- (won. te St. Laurens) en Jaqueline Vïrginie Hamerlinck, 24 3. Jd., Adriaan Abraham Dourleun, 32 j. jm en Maria Geertruida Scheele, 35j jd Theodorus Leonardus Dobbelaar, 24 j. jm. (won. te Vogel- waarde) en Krina Maria Klaassen 20 i. id.; Willem Riemens, 22 j. jm. en Maria Cornelia Hendrika Wee- da. 19 j. jd. (won. te Biervliet), Reinier Dieleman, 26 j. jm. (won. te Alkmaar) en Jacoba Cornelia de Jonge, 22 j. jd. Overlijden: 12 aug. Anna Jolijt, T7 j geh. gew. met Anthonie er- linde. Teraardebestelling van de heer G. P. A. van den Berg. Indrukwekkend om haar grote eenvoud was zaterdagmorgen te Sluiskil de teraardebestelling van de heer G. P. A. van den Berg, in leven administratief-directeur van de Compagnie Néerlandaise de l'Azöte en onvermoeibaar wer ker op maatschappelijk, sociaal en cultureel gebied voor Zeeuws- Vlaanderen in het algemeen en voor de kanaalzone in het bijzon der. Tegen tien uur vertrok de zeer lange stoet vanaf het woonhuis in het Villapark. Ih deze stoet be vonden zich behalve zijn gezin, fa milie en intieme vrienden, de hoofddirectie van de Compagnie Néerlandaise de l'Azöte S.A. en de Ammoniaque Synthétique et Dérivés S.A., het zusterbedrijf te Brussel, w.o. de president de heer Baron de Posson, de directeur-ge neraal de heer Macerata en de technisch-directeur de heer Payet- ta Van het bedrijf te Sluiskil de technisch-directeur de heer ir C. F. M. J- Wats en de heer N. Gena, het voltallig administratief personeel en de hoofden der ver schillende technische diensten. Verder volgden de stoet de direc ties van de Association Coopera tive Zélandaise de Carbonisation G.A., van het Centraal Stikstof Verkoopkantoor N.V. te 's-Gra- venhage, van de Staatsmijnen m Limburg van de N.V. Mekog te IJmuiden, het Nederlands Ver koopkantoor voor chemische pro ducten „Albatros" in Utrecht, af gevaardigden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuws-Vlaanderen, van de Kaaa van Arbeid te Middelburg, de drie grote vakbonden, de fabriekscom missie, het Verbond van Werkge vers openbare en rijksinstellm gen,' het Interdekenaat-sociaal charitatief centrum, de classicale 1 commissie voor kerkelijke gezins zorg het R* R- Ziekenhuis, heren geestelijken en burgemeesters uit Zeeuws-Vlaanderen, een groot 72). aantal vertegenwoordigers van industrieën en relaties en vele be woners van Sluiskil en omgeving die allen blijk van deelneming be-1 toonden bij de droeve tocht van deze grote figuur in het Zeeuws- Vlaamse leven. Toen deze stoet langs de kade van de l'Azöte trok, het bedrijf waar de heer Van den Berg méér dan 25 jaren op een der belang rijkste posten heeft gewerkt, lag het werk stil en woei van de schepen, die daar lagen gemeerd de trotse Noor „Bayard" even goed als van de kleine binnen vaartuigen de vlag halfstok en ook op de haven aan de cokesta- briek was het stil bij deze voorbij- ^Aan de ingang van het zieken huis stonden de eerwaarde zus ters en het verplegend personeel opgesteld. De rectoraatskerk van De laatste tijd wordt het Bel gisch bestuur in Kongo in Ame rikaanse bladen uitvoerig bespro ken. Er zijn lange reportages van verschillende bijzondere corres pondenten, die in juni j.l. op uit nodiging van de Sabena een reis naar Kongo hebben gemaakt, ver- schenen. Zoals in het verleden luidt het oordeel van die correspondenten sympathiek en gunstig ten op zichte van de actie van de be- stuursautoriteiten. Zij verlenen nu echter ook plaats aan kritie ken van inlandse leiders en ande re „geëvolueerden" in verband met de uitzichten op .politieke ontwikkeling van Kongo. Carl T. Rowan, bijzonder cor respondent van de „Mineapolis Tribune" en valn andere plaatse lijke Amerikaanse bladen, schrijft bijvoorbeeld: „Weinig Westersen keren uit Kongo terug zonder onder de in druk te zijn gekomen van de vol slagen afwezigheid van rassen haat en politieke spanning en van wat zij anderzijds noemen de „economische edelmoedigheid van het Belgisch bestuur. „Ongetwijfeld", zo schrijft hij verklaren sommigen dat die poli tiek er alleen op gericht is de overheersing van de blanken in Afrika te bestendigen door de ïn- Voorts schrijft hij: Het Belgisch paternalisme heeft de Afrikaan niet belet niet-Kon- golese bladen en tijdschriften te lezen, radiotoestellen te kopen, te vernemen dat er een Afrikaans- Aziatische conferentie heeft plaatsgehad en ander nieuws be treffende Afrika te weten te ko men. „De ontwikkelde Afrikanen van de grote steden beginnen gere geld vergaderingen te houden, waarop de betrekkelijke waarde van brood en vrijheid wordt be sproken. Ik heb een van die groe pen ontmoet en was verrast de mannen bijna eenstemmig te ho ren verklaren, dat zij rekenen op de Verenigde Staten om ons te helpen onze vrijheid te veroveren. Een bemoedigend element echter is het feit dat de Belgen zich bewust schijnen van die ge wijzigde toestand en zich inspan nen om belangrijke sociale her vormingen in te voeren, ten einde aan de eisen van de geëvolueerde Kongolees tegemoet te komen. het „Merdeka-paleis" van Soekar- no ter gelegenheid van de onaf- hankelijkheidsdag bijgewoond. Hij len van deze steden. 1 was niet aanwezig, toen president Soekarno op de trappen van zijn paleis zijn rede uitsprak noch bij de „garden party". Ook waren de Duitse communisten stafleden van de Nederlandse di- q^arresteerd plomatieke vertegenwoordiging afwezig. In Neder Saksen zijn vijf-en- De diplomatieke vertegenwoor- twintig communistische leiders digers van andere landen waren gearresteerd. Het ministerie van allen bij beide plechtigheden aan- Binnenlandse Zaken van dit land wezig. heeft bekend gemaakt dat net De oordvoerder van de Neder-j-uep slechts „arrestaties uit voor- landse vertegenwoordiging, D. de zorg" betreft, en dat de arrestan Man, deelde de correspondent van ten niet in staat van beschulai- het A.N.P. in antwoord op vragen ging zijn gesteld, mede, dat geen leden van de Ne- uit Hamburg wordt gemeld derlandse vertegenwoordiging dat zich op de 331.9 meter een ra- waren uitgenodigd. diostation heeft gemeld dat zich Op vragen aan de woordvoer- de Duitse vrijheidszender der van het Indonesische ministe- noernt, waarvan men vermoedt rie van Buitenlandse Zaken, Su- dat het zich in Oost-Duitsland be- wito Kusumawidagdo, deelde de- vindt in deze uitzending werd ge- ze mede, dat hij niet belast was i protesteerd tegen het verbod van MOET EISENHOWER TWEEDE OPERATIE ONDERGAAN? - -- i--;i7v,Qia to wpiee- De in de Amerikaanse staat lander de mogelijkhe:id t<s Florida verschijnende „Miami He. ïf? dael Ss W men 3d» meldt van een hoge functio- t "u! n ^n Koneo te Vertoeven naris vernomen te hebben dat om vast te kunnen Jn dat de helder is hun opvoeding verzorg- echter minder morge^^ dergelijk'dringend karakter zou „Uopp ^Defpresident zou met het doen Ier dan voorheen uitvoeren van deZe tweede opera- uj ondanks die tie tot na de campagne voor de voordeien^bij" de Belgische ada-jj" nistratie een grote ongerustheid wJ^h g f witte Huis, heeft kunnen waarnemen Ge- De perscnei^ zondagmorgen vreesd wordt namelijk dat de po f nt|end' dat president opnieuw met het uitnodigen en daarom geen inlichtingen kon geven. Premier Nehroe van India is bij een auto-ongeluk licht gewond geraakt. Hij 'bracht met anderen per jeep een bezoek aan do door een aardbeving getroffen plaats in de staat Koetsj. Het voertuig eloeg om en de premier werd er uit geworpen, waarbij hij enkele kneuzingen opliep. Hij kon de reis evenwel voortzetten. ernstig en ook zou zijn niet een litieke voor politieke en sociale bedrei ronde doen catego gingen. Die vrees neemt t^ e mogen ontkennen uit mate de Kongolese UI'^W naaTri van de uifarts van de presi- zich meer bewust wordt van zj generaal Howard Snyder, toestand 6 De Indonesische politie heeft zaterdag een onderzoek ingesteld naar de verspreiding van pam fletten in de hoofdstad, waarin de P.N.I. beschuldigd wordt van het voeren van een politiek, die het vestigen van een „Javaans impe rialisme" in Indonesië beoogt. De pamfletten waren onderte kend door het „Sundanese jeugd- front" en bevatten ook vernede- rende woorden jegens de persoon van president Soekarno, aldus het persagentschap PIA. In zijn rede op de Indonesische onafhankelijkheidsdag zei de pre sident, dat de betrekkingen tus sen de centrale regering en de provincies „nog niet zijn, zoals zij zouden moeten zijn". de Westduitse communistische partij, waarna de omroeper mee deelde dat de zender voortaan da gelijks om 8 uur 's avonds uit zal zenden. Het is in West-Duitsland met tot demonstraties van enige bete nis gekomen. In München hebben ongeveer 250 personen gedemonstreerd te gen de onwettigverklaring van de Westduitse communistische partij. Aan de zönegrens bij Helmstadt heeft de Westduitse politie vrij dag twee auto's in beslag geno men, waarmee functionarissen van de partij naar Oost-Duitsland trachtten te vluchten. Een derde auto reed door de slagboom en wist de Oost zóne te bereiken. if Een Fransman en twee Cana dezen, die op een Vlot van tien meter lange planken een tocht maken over de Atlantische oce aan, naderen de Europese kust. Zij zijn in mei uit Canada ver trokken en hopen, volgens radio amateurs die contact met hen hebben, in de loop van deze week de Franse kust te bereiken. if Dertien jonge Zuid-Slaviërs zijn zaterdag in de haven van Manfredonia in Zuid-Italië aange komen en hebben politiek asiel gevraagd. Zij hadden in Zuid-Sla- vië een zeilboot gehuurd en on derweg een grote Zuidslavische vissersboot geënterd. De vluchte lingen dwongen de kapitein van het schip koers te zeten naar de Taliaanse haven Manfredonia. Uit de tekenkamer van een in genieursbureau te Grenoble zijn blauwdrukken gestolen voor een naar 't heet revolutionaire Fran se olieboormachine. Volgens de ontwerpers zou de boor zich in een uur door ongeveer 30 meter hard gesteente boren, terwijl de gebruikelijke boren in dezelfde tijd maar een meter diep gaan. In Eritrea is de rivier de Gasc buiten haar oevers getreden, waardoor uitgestrekte oppervlak ten cultuurgrond, bebouwd met mais, katoen en aardnoten onder water zijn komen te staan. Twee Eritrese boeren werden door de overstroming verrast en verdron ken. Op de hoogvlakte van Eri trea heeft het de laatste tijd zo hevig geregend, dat de Gasc het van boven komende water meer kon verwerken. if De 45-jarige Arturo Ottoz, Ie beste gids voor bestijging van de Mont Blanc, is vrijdag, tezamen met een Duitse en een Franse Al pinist bij een beklimming van de ze berg om het leven gekomen. De bergbeklimmers werden ge troffen door een hoeveelheid ijs, waardoor zij in een zestig meter diepe gletscherspleet werden ge worpen. if In het district Jalore van de Indische staat Rajasthan zijn elf personen als gevolg van overstro mingen om het leven gekomen. Er is ook een grote hoeveelheid vee omgekomen. In een honderdtal dorpen in verschillende andere delen van de staat is door de overstromingen grote schade aangericht. Hier zijn echter geen slachtoffers te be treuren. niet In de Noord-Japanse stad Ada- te zijn meer dan 1.200 woningen en winkels door een brand in de as gelegd. Het vuur werd aange wakkerd door de staart van de wervelstorm, die het Japanse eiland Kioesjoe heeft geteisterd. Brandweerlieden hebben het vuur zeven uur lang bestreden. Er zijn geen slachtoffers. (Nadruk verboden.) Brichtauer!... ja, di.^&eschiede^ de H. Antonius van Padua was nauwe lijks groot genoeg om allen te bevatten. Een H. Mis van Requiem met assistentie werd voor de zielerust van de heer Van den Berg opge dragen. Daarna volgde de begra fenis op het R.K. kerkhof. Ingevolge de wens van de ta nis weet ik natuurlijk nog goed... Wat had ik een medele den met de zoon, die er het on schuldig slachtoffer van gewon den was... Hij was immers net verantwoordelijk voor wat zijn vader gedaan had?... En hij i» onschuldig uitgestoten en met zo'n geschandvlekte naam opge scheept! Wat zou ik in zijn plaats gedaan hebben als mij zoiets was overkomen?... Nee, per slot van rekening is die jongen nog geen schurk. Hij heeft wel verkeerd gedaan, maar hij heeft toch ook ruiterlijk de waarheid bekend terwijl hij het best stil had kun ren houden... Niemand vermoed de er iets van. Waarom zou hij... waarom... Voor dat arme kind is het meer dan erg... Er moet toen eigenlijk wel wat op te vinden zijn... Ik moet een uitweg zien te vinden!" Dadelijk na het ontbijt liet hij zijn wagen voorkomen en reed naar het Huis. Zijn gewone mor- penritje te paard gaf hij er aan. Dat zou niet vlug genoeg gegaan zijn. deed hem open en hij Peters Door JOSEPH HOCKING zag terstond dat er iets gebeurd was. „Is mijnheer al beneden?" vroeg Legner. „Mijnheer is weg!" „Weg? Waarheen dan? ,,Ik weet er niets van, mijnheer. Toen hij gisteravond van zijn be zoek terugkwam, vond ik wel, dat hij er 'betrokken uitzag, maar hij zei, dat het alleen vermoeid heid was. Maar toen ik vanmor gen aan zijn slaapkamer klopte, om te zeggen, dat zijn bad klaai was, kreeg ik geen antwoord. Toen ben ik naar binnen gegaan, mijnheer. Maar het bed was met beslapen. Hij scheen helemaal niet op de kamer geweest te zijn. Hij is nergens te vinden. Ik had nog gehoopt, dat u ei iets yar* zou weten en ik heb dan ook a iemand naar u toegestuurd om het te vragen". Och hij zal een vroege wande ling zijn gaan doen". Legner hield zich onwetend. ,Dat weet ik nog zo niet, mijn heer. Ik heb een brief gevonden die aan zijn oom is geadresseerd en die dadelijk gepost moet wor den". ,Aan zijn oom?... Waar is die brief?" „Die is al op de post, mijnheer. Er stond spoedbestelling op de enveloppe". Legner stond geslagen. Al zijn plannen waren op mets uitgelo pen. Hij had blijkbaar gedaan wat hij tegen Bertha gezegd had. Hij had het Huis verlaten en een brief geschreven aan de wettige erfgenaam, om hem er van in kennis te stellen. Kon hij er maar achter komen, wat er in die briet stond! „Hoe lang is het geleden dat die brief gepost is?" vroeg mj. Een half uur, mijnheer. Hij zal wel onderweg zijn. En weet u ook niet, waar mijnheer Robert heen. gegaan kan zijn en of het waar schijnlijk is dat hij nog terug komt? U moet me niet kwalijx nemen, dat ik het vraag, maar hij zag er gisteravond zo vreemd „Nee, ik weet er niets van, maar ongetwijfeld komt hij toch wel terug!" zei de heer Legner, die zijn eigen woorden niet gë loofde. ,.Ik hoop het maar, mijnheer Hij was een goed landheer, is het niet? En ook goed voor het PC,1,G°oed!1 mijnheer? Alle bedien- den zijn verrukt over hem. Het is hier een hemel op aarde geweest na zijn terugkomst Maar... maar ik geloof vast... dat hij iets op zijn... hart had gisteravond, en dat hij iets van plan was". „En het is al een half uur ge leden, dat die brief weg is? „Ja, mijnheer. Zeker. Misschien nog wel wat langer Legner stapte weer in zijn wa gen en reed heen. Hij had geen zin om met Arthur Reichmann te gaan praten. Hij wilde liever alleen zijn en bedenken wat hem te doen stond. „Ja, die kerel is een schurk geweest", dacht hij onder het naar huis rijden. „En toch is hij geen slechte kerel! Het moet hem toch heel wat gekost hebben, om het goed er aan te geven! En Bertha! Want hij houdt van haar... daar ben ik meer dan zeker van En... eigenlijk kan ik toch ook geen hekel aan hem hebben, wat hij ook gedaan heeft. Ik houd van hem, alsof hij wer kelijk Robert Reichmann was. Wist ik maar een uitweg... voor al voor Bertha! Arm... arm kind if Vier Zuidslavische zeelieden hebben zaterdagavond in de Ita liaanse haven Triëst om politiek asiel verzocht. Zij waren hun schip in een roeiboot ontvlucht, toen dit in de Zuidslavische haven Umago, ten zuiden van Triëst, lag. De vier uitgeputte en half verhongerde zeelieden waren in de Golf van Triëst door een Ita liaans vissersvaartuig aan boord genomen. if De Westduitse regering heeft een bedrag van 20.000 mark be schikbaar gesteld voor de nabe staanden van de slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle. if In de afgelopen week zijn 6110 mensen uit Oost-Duitsland uitge weken naar het Westen. Vorige week was dit aantal 5993. ie! Toen hij voor zijn huis stilhield kwam zij hem dadelijk tegemoet. Haar bleek gezichtje, waarin de ogen onnatuurlijk groot stonden, vroegen hem, zonder woorden, hoe de zaken stonden. ,Hij is weg", zei haar vader somber. „Weg? Weten de bedienden er al van?" „Ze weten niets... alleen, dat hij weg is. Dat wil dan zeggen, dat ze bemerkt hebben, dat zijn bed niet beslapen is en dat ze hem nergens kunnen vinden (Wordt vervolgd.) if Zeven jonge Hongaren, die na uit een gevangenkamp in Honga rije te zijn ontsnapt op weg waren naar Frankrijk, zijn bij Altstatten door de Zwitserse grenspolitie aangehouden. Zij waren heimelijk de grens overgekomen. if Albanië heeft zich bereid ver klaard 300 kinderen, die door de communisten tijdens de burger oorlog van 1946—49 zijn ontvoerd, naar Griekenland terug te laten keren. Een schip van de Griekse 1 marine gaat ze halen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2