De Suez-kanaai-conferentie De juwelendiefstal in Zweden Democratische conventie beëindigd De mijnramp te Marcinelle HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Intensieve diplomatieke activiteit te Londen De kabinetsformatie MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3847 Nederlandse inbreker ,,van formaat Sterke kandidatenlijst voor de verkiezingen TOESPRAAK VAN STEVENSON. MIJNONGELUK IN DUITSLAND. Buitengewone maatregelen van Oostduitse regering. Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. vdi Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De afgevaardigden van de 22 landen, die deelnemen aan de con ferentie te Londen, bestuderen het Westerse voorstel om zo spoe dig mogelijk een verklaring over de toekomst van het Su(«kanaal aan Egypte te zenden. De Britse minister Selwyn Lloyd heeft de deelnemers zaterdag verzocht om de grondslagen van het plan voor het internationale beheer van het kanaal te aanvaarden en „een re geling te treffen om deze zo vlug mogelijk ter kennis te brengen van de Egyptische regering". Volgens welingelichte bron zal de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, wellicht vandaag aan de afge vaardigden ofwel 'n formele ver klaring of een resolutie die een plan bevat voor instelling van een internationale beheersraad voor leggen. Deze verklaring of reso lutie is te beschouwen als een ge zamenlijk voorstel van Groot- Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten. De redevoeringen, die reeds op de conferentie zijn gehouden, heb ben aangetoond, dat het Westerse plan de steun zal krijgen van de meerderheid, maar volgens de ge delegeerden is het twijfelachtig of de Westerse mogendheden te vreden zullen zijn met een loutere meerderheid. Men verwacht, dat de bespre kingen achter de schermen tot doel hebben het vinden van een formule, aan Egypte voor te leg gen, die de grootst mogelijke in stemming van de conferentie zal hebben. Mocht men hierin slagen, dan wordt verwacht dat Foster Dulles deze formule aan de conferentie zal voorleggen. De Sowjet-Unie is het eens met Egypte, dat niet akkoord gaat met een internationaal beheer van het kanaal. Dit Egyptische standpunt is vrijdag door presi dent Nasser opnieuw bevestigd tijdens een vraaggesprek tussen de president en Tom Little, de di recteur van het Arabisch nieuws bureau. Zijn verklaring versterkt de mening in Londen, dat de voor uitzichten om een formule te vin den die de goedkeuring van Egypte zou kunnen krijgen, ge ring zijn. De gedelegeerde van India, Me- non, zal waarschijnlijk nog verde re besprekingen voeren met kolo nel Ali Sabry, de politieke advi seur van Nasser en met de Britse minister Selwyn Lloyd. Menon is de enige afgevaardigde, die nog een grote rede op de conferentie moet houden. Men verwacht dat hij dit vandaag zal doen. Men verwacht, dat de conferen tie tegen de tweede helft van de ze week zal eindigen. RaUio-Mo&lkou over de Suez- kanaal-kwestie. In de Engelse uitzending voor Noord-Amerika van radio-Moskou is zondag commentaar geleverd op de besprekingen in Londen over de Suezkanaal-kwestie. De commentator verklaarde dat de kern van het Sowjet-stand- punt neerkomt op het volgende: „Als Egypte geen bezwaar maakt tegen verzekering van de vrije vaart door het kanaal, be staat er volop gelegenheid om tot overeenstemming te komen. De nieuwe overeenkomst moet de verplichting van alle onderteke naars vastleggen om elke militai re actie in het gebied van het ka naal te verhinderen. Een dergelijke overeenkomst, waarin zowel rekening moet wor den gehouden met de rechten van Egypte als eigenaar van het ka naal als met de belangen van de zeevaart en waardoor de veilig heid van het kanaal verzekerd moet zijn, kan op vreedzame wijze tot stand komen door onderhan delingen overeenkomstig het handvest van de Verenigde Na ties". Be „Pin.up-boy" van Londen. De „Daily Mail" schrijft, dat de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilof, als de „pin-up boy" van de Londense Suezconferentie, hard op weg is aller harten te veroveren door zijn glimlach en beminnelijkheid, die 'hij onophoudelijk ten toon spreidt. Het verschil met Molotof, zoals deze op eerdere conferenties optrad, is wel groot, meent het blad, maar „ook tijgers glim lachen wel eens" voegt het er aan toe. „Wij wachten af De situatie in Egypte. In een vrijdag te Londen gepu de Suez-kanaalmaatschappij de verklaring van de Egyptische ambassade, volgens welke de vermindering van het feit, dat 11 loodsen het werk niet hervat heb. ben na hun verlof. Hoewel de maatschappij erkent dat verscheidene loodsen nog in Europa vertoeven, ondanks het feit dat hun vakantie afgelopen is, merkt zij op, dat de huidige toestand slechts als normaal kan beschouwd worden, omdat de di rectie van de nieuwe maatschap pij aan de dienstdoende loodsen verboden heeft op vakantie te gaan vóórdat de andere hun werk hervat hebben. „Het aantal dienstdoende lood sen blijft dus ongewijzigd". De ernstige toestand met be trekking tot de loodsten is niet het gevolg van de huidige om standigheden, maar vloeit voort uit de houding van de Egyptische •regering die al meer dan vier jaar geen inreis-visa verstrekt aan buitenlandse loodsen, hoewel zij niet in staat is genoegzaam bekwame Egyptische loodsen voor hen in de plaats te stellen, aldus het communiqué. Onder-directeur van Kanaal maatschappij door Egypte ontslagen. Een correspont van een Egyp tisch nieuwsbureau meldt, dat de onder-directeur van de Suez- kanaalmaatschappij, Max Vignes, door de Egyptische bedrijfslef ding is ontslagen wegens onge oorloofde afwezigheid. 1. 2. 3. 4. Politiek mag geen invloed op het gebruik van het Suez- kanaal hebben. Egypte moet een rechtvaardi ge schadeloosstelling voor 't gebruik van het kanaal ont vangen. Het Suez kanaal moet door de schepen van alle landen gebruikt kunnen worden. De Suez kanaalmaatschappij meet een rechtvaardige scha deloosstelling ontvangen. 5. De Egyptische soevereiniteit moet geëerbiedigd worden. Foster Dulles beval, volgens de „Sunday Times", voorts het in stellen van een internationale or ganisatie voor het beheer van het kanaal aan, die geregeld versla gen aan de Verenigde Naties zou moeten uitbrengen. Verklaring van Dullest De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, zou zondag in een gesprek met zijn Japanse ambtgenoot, Sjigemitsoe, hebben verklaard, dat hij niet van plan is Egypte te dwingen zijn plan voor interna tionaal beheer van het Suez-ka- naal te aanvaarden. Sjigemitseoe verklaarde na zijn besprekingen met Dulles tegen over verslaggevers, dat de Ameri kaanse minister had verklaard: stel aan Egypte op te leggen doch wij geloven dat het minimum voorwaarden die vodr alle betrok ken landen aanvaardbaar zijn, bevat. Dulles zei voorts, dat als Egyp te een voorstel had dat volgens hem beter was dan het Ameri kaanse plan, de Westelijke landen dat in overweging zouden willen nemen. Sjigemitsoe geloofde, dat Je Amerikaanse minister tegen uiterste maatregelen is. De Japanse minister deelde voorts mede dat de officiële Ja- panse houding ten aanzien van 't Amerikaanse plan nog niet be. paald is hoewel hij, Sjigemitsoe, het eens was met de geest die het Amerikaanse plan ademde. Drukke diplomatieke activiteit. Ook zondag zijn in Londen veel diplomatieke besprekingen over de kanaal-kwestie gevoerd. Krisjna Menon, de Indiase dele gatieleider, voerde besprekingen met majoor Ali Sabri, de mede werker van president Nasser, en met de Britse minister van Defen sie, sir Walter Mockton. Sabri en Menon hebben voorts afzonderlijk besprekingen ge. voerd met de Sow jet-minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilof. Sabri confereerde zondag ook met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Abdoelgani, en de Pakistaanse minister Choudhury. Choudhury voerde zondag be sprekingen met de diplomatieke vertegenwoordigers van Perzië „Wij zijn niet van plan dit voor- Turkije Jordanië en Irak. De Hagenaar H. Kruithof, die, zoals bekend, in Stockholm is ge arresteerd, verdacht van juwelen- diefstal, heeft tegen de politie ver klaard als gewoon toerist in Zweden te zijn. In zijn auto werd dan ook een complete kampeer uitrusting gevonden. In zijn be zittingen werd echter ook een op bouwbare ladder aangetroffen, die door middel van een met dra den werkend mechanisme na ge bruik gemakkelijk naar binnen gehaald kan worden. Volgens de Stockholmse politie commissaris Sten Hammargren, een deskundige op het gebied van inbrekerswerktuigen, is dit een uniek hulpmiddel. De Zweedse politie, die gelooft, dat K. lid is van een internatio nale misdadigersorganisatie, die haar „verkoopbureau" in Neder land heeft, heeft zich in verbin ding gesteld met de internationa le politie-organisatie „Interpol." K. wordt verdacht van diefstal van sieraden ter waarde van meer dan 70.000 kronen. Hij wilde bij zijn verhoor niet meer vertellen dan dat hij op vakantiereis was en dat hij ook Denemarken en Noorwegen bezocht had. Uit zijn pas bleek, dat hij op 4 Vignes, die zaterdag op zijn post is teruggekeerd, is met ver lof in Frankrijk geweest. Egyptische bladen meldden zon dag, dat het ontslag is gegeven door de kolonel der Egyptische genietroepen Mahmoed Joenis, die na de naasting der Suez-ka naalmaatschappij tot vice.voorzit- ter van het door Egypte voor het Suez-kanaal ingestelde gezagsor gaan werd benoemd. De reden voor het ontslag was vijftien dagen ongerechtvaardig de afwezigheid". Volgens de Egyptische bladen is het ontslag gegeven overeenkomstig de be staande arbeidswetbepalingen. Dit is het eerste ontslag, dat het nieuwe Egyptische gezagsor. gaan voor het Suez-kanaal heeft gegeven. Een woordvoerder van de Suez- kanaalmaatschappij heeft zondag in Parijs ontkend dat de maat schappij haar loodsen heeft bevo len Egypte voor het einde van deze maand te verlaten. Hij zei dat de maatschappij de staf slechts heeft verzocht zijn werkzaamheden normaal voort te zetten, tot nieuwe instructies voorhanden zijn. De Egyptische ambassade in Parijs heeft zondag een verkla. ring uitgegeven waarin wordt ge zegd dat de vermindering van het aantal konvooien niet is te wijten aan een tekort aan loodsen. Volgens de verklaring is het reeds jarenlang de gewoonte dat in de vakantietijd het aantal kon vooien wordt verminderd. Plan van Menon. Naar verluidt zal de Indiase af gevaardigde op de Londense con ferentie, Krisja Menon, vandaag een plan voor regeling van de Suezkanaalkwestie indienen, dat de instemming van Egypte zou hebben. In kringen die nauw met de Egyptische ambassade in Londen verbonden zijn, is zondagavond vernomen, dat het Indiase plan het algemene en financiële beheer van 't kanaal in Egyptische han den wil laten. Er zou een interna tionale adviesraad ingesteld moe ten worden, onder auspiciën van de Ver. Naties om te verzekeren, dat de internationale scheep vaartverplichtingen nagekomen worden. Sowjet-minister van Buiten landse Zaken Sjepilof, is op de hoogte gebracht van dit plan, dat j Menon heeft uitgewerkt in nauw overleg met de vertegenwoordi- ger van president Nasser in Lon den, majoor Ali Sabri, aldus deze kringen. Het voorstel van Dulles. De „Sunday Times" meldt in 't zondagsblad 'n onder „copyright" gepubliceerd artikel dat de Ame rikaanse minister van Buitenland se Zaken Foster Dulles alle te Londen aanwezige delegaties de tekst van 'n voorstel der „Wes terse Grote Drie" betreffende het Suez-kanaal heeft doen toekomen. Volgens het blad omvat dit bliceerd communiqué weerlegt voorstel de volgende vijf punten: De Ver. Staten staan op de drempel van een groot 'en beslis send tijdperk, een periode van overvloed, werkelijke vrijheid en vorderingen in de richting van vrede", aldus heeft Adlai Steven son verklaard in de toespraak, waarin hij zijn aanwijzing tot kan. didaat der democratische partij voor de in november a.s. te hou den presidentsverkiezingen, aan vaardde. Hij vervolgde: „Onze doeleinden zijn niet die der bedeesden. Zij zijn evenmin die der achteromkijkers, die tevreden zijn met de huidige stand van zaken en die menen dat deze grote natie voor altijd kan blijven slapen of stilstaan". Na zijn voldoening te hebben geuit over het feit, dat ex-presi dent Truman hem zijn hulp in de komende verkiezingscampagne heeft aangeboden, vervolgde Ste venson: „Wanneer ik spreek over een nieuw Amerika, bedoel ik een land waar de armoede is verdre ven en dat zijn overvloed aan wendt om het levenspeil van elk gezin te verhogen. Ik bedoel een nieuw Amerika, waar iedereen vrij zal zijn, ongeacht zijn ras, ge loof of economische positie. En dit nieuwe Amerika zal nooit ophouden met de bestrijding van het oude denkbeeld, dat de men sen hun geschillen kunnen oplos sen door elkander te doden". Stevenson verklaarde geen „po litieke munt" te zullen slaan uit Eisenhowers ziekte. „De beant. woording van de vraag, of de pre sident lichamelijk in staat is zijn veeleisende functie uit te oefenen, is een zaak tussen hem en 't Ame rikaanse volk", verklaarde hij. Na kort te hebben gesproken over binnenlandse financiële vraagstukken, besteedde Steven son aandacht aan het Amerikaan se gezag in het buitenland, dat volgens hem „waarschijnlijk nim mer lager is geweest". „De Verenigde Staten verliezen hun militaire voorsprong, het eco nomische initiatief en 't morele lei derschap. Zij verliezen ook de kou de oorlog. Ons land gelijkt op een voertuig, dat middden op de weg stil blijft staan, terwijl het wereld verkeer er aan voorbij raast", zei hij. Stevenson besloot: „Wat wij no, dig hebben is een volstrekt nieu we leiding, die ons een glimp zal geven van een soepele en ver vooruitziende blik, zonder welke volken en staten ten onder gaan". Kefauver. Senator Kefauver, die op de de mocratische conventie te Chica go bij de stemming voor de aan wijzing van de democratische kandidaat voor het vice-president- schap een definitieve overwin ning behaalde op de jonge R. K. senator Kennedy van Massachu setts, stamt van Franse Hugeno ten af. Zijn vrouw, wier meisjes naam Nancy Piggott is, is gebo ren in Glasgow. Zij zijn 21 jaar getrouwd en hebben vier kinde ren. Kefauver, een lange magere man van 52 jaar, is vroeger advo caat in Tenessee geweest. Hij staat bekend als iemand, die zijn aanhangers voor zich inneemt met een vriendelijke glimlach en een treurig gezicht. Hij schijnt op het ogenblik even actief en wils krachtig te zijn als in de dagen toen hij voor de universiteit van Tenessee in een (Amerikaans) voetbalteam uitkwam. Vóór hij in 1948 tot senaatslid werd gekozen, was hij tien jaar lang lid van het Huis van Afge vaardigden. In 1952 trachtte hij democratisch kandidaat voor het presidentschap te worden maar hij slaagde daar niet in. Dit jaar ondernam hij geen poging hier toe, doch verzocht de gedelegeer den Stevenson te steunen. Kefauver heeft een liberale en vooruitstrevende visie op politiek gebied, staat achter Stevensons programma voor buitenlandse po litiek, maar is vóór het voeren van een krachtiger politiek inza ke het tere punt van de rassen scheiding dan Stevenson. Zijn am bitie om president te worden heeft hem niet populair gemaakt onder zijn collega's in de Senaat. Kefauver kreeg voor het eerst bekendheid als bestrijder van het bendewezen in Amerika en wel in zijn hoedanigheid van voorzit ter van de Senaatscommissie voor het onderzoek naar misdaden. De werkzaamheden van deze com missie werden door de televie uit gezonden. Er was zoveel verwarring bij de stemming, vóórdat Kefauver als overwinnaar te voorschijn trad, dat de bedienden die belast wa ren met het tellen van de stem men, verklaarden dat het hun verscheidene uren zou kosten om een officieel verslag te maken. Na vernomen te hebben dat Ke fauver gekozen was, gaf Steven son een verklaring af, waarin hij zei: ..Ik ben gelukkig dat senator Kefauver tot kandidaat voor het vice-presidentschap is gekozen. Hij is een oude vriend van mij en een bekwaam leider". Toespraak van Truman. „Het zal een felle strijd wor den, doch wij kunnen hem win nen", aldus heeft ex-president Truman in een toespraak tot de democratische partijconventie, sprekende over de komende presi dentsverkiezingen, verklaard. Truman kwam terug van zijn vroegere verklaring, dat Steven son niet genoeg „vechter" zou zijn, om Eisenhower te kunnen verslaan. „Een man, die instaat was deze conventie op deze wijze voor zich te winnen, moet ook de republi keinen kunnen verslaan", aldus Truman, die Stevenson zijn volle dige steun toezegde. Omtrent de aanwijzing van se nator Ester Kefauver als kandi daat voor het vice-presidentschap zei Truman: „Hij zal Stevenson op bekwame en doelmatige wijze steunen. Zijn aanwijzing betekent een geduchte versterking van de democratische kansen". Truman viel de republikeinen aan, zeggend dat de republikeinse politiek heeft geleid tot 'n „voort- augustus in Noorwegen was ge weest. Op die datum werd in 2 villa's in Oslo ingebroken. De buit van een van deze inbraken be stond uit zilveren sieraden, waar bij een ring, die in K's auto is teruggevonden, een halssnoer met 96 echte parels en ongeveer 2000 kronen in contanten. Bij de ande re inbraak werd o.m. een gouden sigarettenkoker ontvreemd, die eveneens in Zweden is terugge vonden. K. is, zoals bekend, donderdag- Ook het zomerverblijf van ko ning Gustaaf Adolf komt er op voor. K. zegt dat hij van plan was daar als toerist eens te gaan kij ken zodra de koning van zijn va kantie terug was. De Nederlander, die zegt dat hij de juwelen en gereedschappen die bij hem zijn gevonden, voor 'n Fransman bewaart, geeft toe dat hij zijn „opleiding in de Parijse onderwereld heeft genoten. De Zweedse politie zegt in geen dertig jaarr een inbreker van ..een dergelijk formaat" in handen te hebben gehad. Na de ontvangst van zijn nieu we opdracht zo heeft de woord voerder van prof. Lieftinck zater- avond gearresteerd in Lidingo, da£°chtend verklaard is de in- hii Stockholm tnoo hn <rJL formateur terstond begonnen met een onderzoek van de mogelijk- bij Stockholm, toen hij de gesto len goederen, die inmiddels door enige jongens waren gevonden, wilde opgraven. Hij kwam daar aan in een auto met een Deens nummerbord. Toen hij begon te graven werd hij meteen door de politie in de kraag gevat. In de auto werden sieraden met een to taal gewicht van een half pond gevonden. Zij waren uit elkaar heid tot vorming van een kabinet, dat wat program en samenstel ling betreft niet gebonden is aan de voorafgaande instemming van parlementaire organen. Hij ver. wacht, dat de vraag, of deze mo gelijkheid thans in beginsel aan wezig is spoedig zal kunnen wor den beantwoord. De informateur blijft zich bij gehaald en de juwelen waren af- zjjn informatieve arbeid in de eer 7nbah°^tif^n t P]e fg' ste plaats richten op de mogelijk lijkheden oplevert moel"heid van de vorming van een ka I binet van brede samenstelling, zo ma=ko del? lr? de ,eenverklaarde de woordvoerder ten- masker, een pistool, een jachtge- slotte weer, kostbare fototoestellen, vis- en kampeeruitrusting en conser ven gevonden. K. kon bewijzen overleggen, dat hij de auto in het buitenland had gekocht. De Nederlander H. K. heeft de hem in Zweden ten laste gelegde inbraken ontkend, doch hij heeft In antwoord op nadere vragen gaf hij te kennen, dat met „parle mentaire organen" bedoeld wor den de Kamerfracties. De informateur heeft thans alle antwoorden ontvangen op de vraag, die hij vrijdag, naar aan leiding van zijn nieuwe opdracht, aan de heren Burger, Romme, De politie verdenkt hem ook van de geruchtmakende inbraken die tijdens de huwelijksfeesten in Monaco zijn gepleegd, aangezien de daar toegepaste techniek veel overeenkomst toont met die van de in Zweden gepleegde inbraken Op een adreslijst die K. bij zicli had, komt de naam van mpvr. Er- lander, lid van de Zweedse raad van state, herhaaldelijk voor, doch hij beweert dat dit is omdat zij. „deel uitmaakt van zijn kenis- senkring". durende vermindering van ons gezag in het buitenland". Stevenson krijgt niet de stem van zjjn ex-virouw. Mevrouw Ellen Borden, de voor malige echtgenote van Adlai Ste venson, de democratische kandi daat voor het presidentschap, heeft medegedeeld, dat zij niet, zoals in 1952, op hem zal stem men. Mevr. Borden, die in 1949 echt scheiding kreeg, na haar man, die toen nog gouverneur van de staat Illinois was, beschuldigd te heb ben van „geestelijke wreedheid", verklaarde geen tijd te hebben gehad om het verloop van het partijcongres te Chicago te vol gen. Zij is nl. bezig met het schrij ven van een boek, dat de titel zal dragen „The egghead and I". i w Deze naam vormt een dubbele et overleg met de parlementaire woordspeling: een boek eetiteld ,ri,es- met het °P de spoe- „The egg and I" heeft mede I ge b|jeenroeping van het parle- doordat het verfilmd is grote be-F1®111' begonnen, in welingelichte kendheid gekregen en met het kringen wordt aangenomen, dat woord „egghead" wordt in de Kamer in de eerste helft van Verenigde Staten een intellectueel feptember bijeengeroepen zou aangeduid. Vooral de republikein- kunn(:n worden voor een debat se pers heeft dit woord vaak ge-°ver de omstandigheden, waaron- bezigd, als er over Stevenson fr ?e ramP te Marcinelle heeft werd gesprokenplaatsgevonden. De democraten hebben een ster.- keurploeg van 9 mijnwet - ke kandidatenlijst voor de verkie- „?rs-ls zaf?rdagochtend naar ver- 1 ni^TYITIor JsXA r7G voorgelegd. De informateur zet de uitvoe ring van zijn opdracht voort. In de mijn (Sofia Jacoba) te Jückelhoven bij Aken, zijn vier mijnwerkers op de 360 m-verdie- ping door een instorting bedol ven. Men vreest de slachtoffers niet levend te kunnen bereiken. De voorzitter van de Belgische (1035 werden ingesloten, doch hoe- Kamer, Huysmans, is zaterdag wel men voor hen de hoop heeft opgegeven, geloven de redders in de mogelijkheid dat drie mijnwer kers, die op verdieping 1100 werkten, nog levend zullen wor den aangetroffen. AF EN TOE ZON Het weer stond zondag onder in- Iiuaggaucnu naar ver- dp0£NnnrH7<fen' C'ePres.s^\ die vla zingen van november opgesteld 1 dieping 835 afgedaald. Zij hebben Denemarken maar zij zullen niet winnen aldus zuurstof bij zich voor een ver-lr( is getrokken. Een vice-president Nixon in Ien com blijf \?n 15 uur onder de grond PaS'!fel n com en zullen onderzoeken Qf er een de daarbij in de loop van zondag mogelijkheid bestaat om tot ver- i 1 „n kwamen de groo. dieping 1035 door te dringen. i V00r- 13(5 ven de Het Belgische ministerie vanbedroegen ze onge. Gezondheid heeft zaterdag bekend S\vm per uur- terw'Öl in gemaakt, dat de geborgen lijken W1, Helder een windstoot van van alle slachtoffers van de mijn- 1 per uur werd gemeten. In ramp, die zich nog boven aarde ?,e °op van zondagmiddag begon mentaar op de verkiezing van Ad lai Stevenson en Estes Kefauver tot democratische kandidaten voor resp. het presidentschap en het vice-presidentschap. „Wij kennen Stevensons be kwaamheid om een verkiezings campagne te houden uit 1952 en natuurlijk is Estes Kefauver on vermoeibaar". „De verkiezing van 1956 zal het zelfde resultaat hebben als die in 1952 president Eisenhower is thans sterker dan in 1952... In 1952 vormde hij een onzekere factor, in die zin, dat hij geen re geringservaring had. Nu, na vier jaar, weten de mensen wat hij kan", aldus Nixon bij aankomst te Los Angeles. Hij was op weg naar San Francisco, waar van daag de conventie van de republi keinse partij begint. Intussen wint de opvatting veld, dat Nixon met grote meerderheid herkozen zal worden als vice-pre sident, niettegenstaande de actie van Harold Stassen, die gouver neur Herter van Massachusetts meer geschikt vindt voor deze post. Herter heeft zelf overigens al laten weten, dat hij zich niet kandidaat stelt. i o bevinden, tegen maandag ter aar! 1rm s.nel te luwen, toen de de besteld moeten zijn teneinde ePressie zlch verder verwijderde De Oostduitse regering heeft besloten buitengewone maatrege len te nemen om de volledige uit voering van het economische plan voor 1956 te verzekeren, zo maakt het blad van de Oostduitse com munistische partij „Neues Deutschland" bekend. In het begin van deze maand werd officieel bekend gemaakt, dat de uitvoering van het plan een slecht begin heeft gehad, dat heeft geleid tot „tijdelijke" voed seltekorten en achterstand in de nakoming van exportverplichtin- gen. het uitbreken van tyfus of and°- re ziekten te voorkomen. 36 van de 83 tot dusver geborgen stoffe lijke resten zijn vrijdag begraven. Volgens de mijnfunctionarissen moeten de lijken, geïdentificeerd of niet, alle begraven worden. Het nationale comité van de christelijke volkspartij heeft za terdag zijn goedkeuring gehecht aan het initiatief tot bijeenroe ping van de Kamer voor een debat over de mijnramp. Het comité verzoekt de regering onmiddellijk een verbod uit te vaardigen voor werk in de mijnen door personen onder de 18 jaar. Voorts zou een commissie van onpartijdige deskundigen voor het instellen van een onderzoek naar de veiligheid in alle mijnen ge vormd moeten worden. De verkenningsploeg van negen man, die zaterdagochtend was af gedaald, is te 14 uur weer boven gekomen. Op 975 meter is de ver- b ndingsgang door instortingen versperd. Ook een poging om via de pijlers kolenwinplaatsen) de verdieping 1035 te bereiken, is mislukt wegens instortingen. Het schijnt, aldus Belga, dat de mogelijkheid om langs de galerij en de verdieping 1035 te bereiken, moet worden opgegeven en dat herstel van de kooigeleidingen tot de bodem van de schacht wordt overwogen. Pogingen om verdieping 975 via verdieping 907 te bereiken zijn zondag opnieuw mislukt door instortingen en grote hitte. Het is nu 12 dagen geleden dat 169 mijnwerkers op verdieping en een zwakke rug van hoge luchtdruk naderbij kwam. Vandaag zal het weer dan ook aanzienlijk met dat van zondag verschillen. Er zal veel minder wind zijn en er zullen ook opkla ringen voorkomen, die vooral langs de kust talrijk kunnen zijn. Deze beide omstandigheden ma ken, dat het minder koud wordt. De opbouw van de 'lucht zal nog wel onstabiel zijn, zodat er enkele verspreide buien kunnen vallen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. VEEL MINDER WIND. Opklaringen, maar ook enkele verspreid optredende buien. Iets hogere temperaturen Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen, maar in het Noorden van het land tijdelijk veranderlijk. DINSDAG 21 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.44 1.57 2.19 2.32 2.59 3.12 3.09 3.22 ZON op onder Aug. 20 5.34 19.56 21 5.36 19.54 MAAN op onder 19.02 19.22 4.33 5.39

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1