Conferentie zonder resultaat? De De Suez-conferentie te Londen 4 Soeka mijnramp in België Rede van president rno HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De kabinetsformatie Tegenvoorstellen van Sjepilof De nationalisatie van het Suez-kanaal ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3846 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Oudste twee Prinsessen naar Griekenland Israël schuldig aan grensincidenten Opnieuw lijken ontdekt te Marcinelle SP limimiiifin Begrafenis slachtoffers mijnramp Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending Advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Als deze regelen onder de ogen der lezers komen, Ls de Suez, kanaal-conferentie reeds bijeen. Van de 28 uitgenodigde staten heb ben er slechts twee niet aangenomen, t.w. Griekenland en Egypte. Griekenland bewees daarmede opnieuw, dat het bondgenootschap pelijke banden ondergeschikt maakt ook aan de meest benepen binnenlandse gevoelens, een gevaarlijk standpunt tegenover de be dreigingen, waaraan liet van alle kanten blootstaat. Nasser de man, die zonder enig voorafgaand overleg de na tionalisering van het kanaal vol trok beklaagde zich erover, dat hij in in het houden dezer con ferentie tevoren niet was gekend. Dit deed hij ter persbijeenkomst, waarop hij naar de gedramati seerde lezing van enkele Engelse bladen een onzekere houding toonde. Hij hield de Westelijke landen voor, dat men zich bij de uitnodigingen óf had moeten be perken tot de landen, die de con ventie van Constantinopel in 1888 hebben getekend, óf alle landen, die aan het verkeer door het Suezkanaal deelnemen, had die nen te nodigen. Dat vinden èn Phnama èn Joegoslavië ook, en zij willen er graag bij zijn. Ter conferentie zal Nasser on getwijfeld steun ontvangen van Sovjet-Rusland en van India. Maar vermoedelijk toch geen 100 procent. Want Rusland ziet wel bij voorkeur de conferentie mis lukken, maar gunt Nasser geen volledige overwinning, die hem te onafhankelijk van Moskou zou maken. En India, dat met enig voorbehoud ter conferentie komt, heeft te grote belangen bij de scheepvaart dan dat het Nasser of een ander Egypte het uitslui tend beheer over deze kostbare zeeweg wil en kan laten. Maar India zal zeker een bemiddelende rol spelen. LEVEN OF DOOD Rusland zal vooral de verwar ring in de hand werken door pro- cedurevragen. Al te ver kan het daarmede ook weer niet gaan want dat zou Amerika uit de tent lokken, temeer nu zowel Dulles als president Eisenhower wel op een vreedzame regeling van de zaak aansturen, maar toch ook meer in het schuitje van Enge land en Frankrijk zijn gekomen, wat betreft geweld en sancties. Eden heeft intussen evenals Frankrijk laten gevoelen, dat de vrijheid en veiligheid van de kanaaldoorvaart een vraag zal zijn van leven of dood, zo niet van geheel West-Europa dan toch ze ker van Engeland. De demonstratie en event, drei- gings-maatregel worden in 'beide kampen krachtig voortgezet, maar met minder opzien dan te voren. Te Londen zijn besprekin gen gevoerd tussen Engelse en Franse stafofficieren. De kinde ren en vrouwen van Europese en Amerikaanse gezinnen zijn voor het grootste gedeelte uit Egypte teruggekomen. In Bonn heette het zelfs, dat Engeland de moge lijkheid overweegt om een divisie uit Duitsland weg te halen, wat kan geschieden zonder het Nato- of het Europese verdrag te kort te doen. ALS EGYPTE WEIGERT Engeland en Frankrijk hebben de conferentie zakelijk voorbe reid. Zij hebben een ontwerp ver drag inzake internationaal toe zicht aan alle deelnemers gezon den en Amerika heeft daaraan een schets over een internatio naal gezagsorgaan toegevoegd. Dit ontwerp zal, natuurlijk met de nodige wijzigingen, wel door de meerderheid ter conferentie worden aangenomen, maar wat als Egypte weigert het uit te voe. ren? Dan toch gewelddadig in grijpen? Men behoeft zich van de dwaas heden van majoor Salem die liever het kanaal wil verwoesten dan nieuwe bezetting te aanvaar den niets of weinig aan te trekken, -maar het gaat er om wat dan andere landen zullen doen. Er wordt reeds druk gesproken over de mogelijkheid om rond de Kaap te varen, hetgeen wellicht minder kosten en verlies van tijd met zich brengt dan een militaire expeditie. Het zwaartepunt der 'bespre kingen dit wordt temidden van het rumoer en dreigement verge tenis reeds geheel verlegd. De nationalisatie valt niet meer on gedaan te maken; de discussie gaat nu om het ongestoord ge bruik. Maar wellicht kunnen de nieuwste tankers een langere reis maken en derft Egypte zonder dat een schot behoeft te worden gelost, een overwegend deel der kanaal-inkomsten. Aan de nieu we Nijldami schijnt men in het ge heel niet meer te denken! DE PRESIDENTSVERKIE ZINGEN. De V. S. vragen overigens ook volle aandacht. De eerste der twee grote nationale conventies, die der democraten te Chicago, is begonnen. Europa kan zich, even als de volgende week, wanneer de republikeinen in San Francisco bijeenkomen, weer afvragen of het nog steeds nodig is van deze samenkomsten zulk een kermis te maken, de Amerikanen zullen deze niet zo heel frisse traditie voórshand niet opgeven. Een nog jong gouverneur van één der 48 staten, Clement, heeft de inlei dende rede gehouden en felle kri. tiek geoefend op de politiek van Eisenhower, vooral wat betreft het buitenlands beleid, waaraan hij het toeschreef, dat Amerika zijn gezag naar buiten aanmerke lijk heeft zien dalen. Achter de schermen speelt Tru man zijn rol, die zeker niet beslis send is, maar toch wel enige in vloed oefent. Hij heeft zich ten gunste van Harriman, gouverneur van New York, uitgesproken, maar toch oordeelde men de can- didatuur van Stevenson niet ern. stig in gevaar gebracht. Hier zij het ook in mindere mate dan in San Francisco, wordt groter aan dacht aan de a.s. vice-president geschonken, gevolg van het feit, dat de ziekten van Eisenhower de gemiddelde Amerikaan de ogen hebben geopend voor de be tekenis, die een vice-president heeft, als de president komt te vallen. Stassen's campagne tegen Nixon vindt te meer gehoof om dat Nixon niet populair is en al leen de steun der partijleiding heeft. NIEUWE SPANNINGEN. President Eisenhower heeft in. middels een brief aan Boelganin gericht, waarin hij uiteenzet, dat Rusland zijn beloften van het vo rig jaar en dit jaar niet nakomt en dat dan elke onderhandeling geen enkel nut heeft! Het geschil om Suez roept uiter aard in geheel de wereld nieuwe spanningen op. Zelfs tussen Oos tenrijk en Tsjechoslowakije, ge lijk uit vele grensincidenten blijkt. Uit de houding van Rus land tegenover Oostenrijk leert men opnieuw, dat er in Moskou weinig of niets is veranderd. Mol- let ziet zijn positie door de om standigheden eer versterkt dan verzwakt. In het vroeger Frans gebied van Laos is tussen de vorst en de opstandige partijen overeenstemming verkregen. De strijd op Cyprus komt door de radiorede van een jong Grieks meisje van dat eiland in een an der licht te staan, want haar oor deel is, dat het verzet een min derheid vormt, die door middel van felle terreur de meerderheid dwingt haar te volgen. Zij verloor haar verloofde door deze terreur en spreekt zich nu uit! (Nadruk verboden). Op verdieping 907 zijn de hulp ploegen vrijdag begonnen met het doorbreken van het puin, dat door de derde instorting het verdere werk belemmerde. Nog twee van dergelijke barrières moeten over wonnen worden vóórdat een ver binding tot stand kan worden ge bracht met de redders, die vanaf verdieping 835 werken. Op deze verdieping is inmiddels een nieuw lijk ontdekt. De brand op verdeping 715, waar zich nog 14 lichamen moe ten bevinden, is in tegenstelling tot vroegere berichten, nog niet geblust. De ploegen, die via de hijs schacht pogen de verdieping op 1.035 meter te bereiken, hebben vaste voet gekregen op verdie ping 965. Eenheden van het Belgische le ger hebben vanaf de eerste dag van de ramp aan het reddings werk deelgenomen. Zij waren o.m. behulpzaam Ibij de identifica. tie en het transport van de slacht offers en stelden legermateriaal ter beschikking van de redders en het Rode Kruis. Van de naar boven gebrachte slachtoffers zijn er nu 59 geïden tificeerd. Bij deze identificatie hebben zich pijnlijke situaties voorgedaan. Zo waren er twee Italiaanse families, die beiden een lijk opeisten als zijnde van een familielid. De directeur-generaal van het Belgische mijnwezen, Van den Heuvel, heeft verklaard, dat het verlangen van het mijnbestuur om de verdieping 1035 te berei- Het kabinet der Koningin dealt mede Hare Majesteit de Koningin heelt aan prol. mr P. Lieftinck een nieuwe opdracht verstrekt tot het onderzoeken van de mogelijk heid tot het vormen van een kabi net, dat het vertrouwen van het parlement zal kunnen verwerven. Uit de mededeling van het kabi net van de Koningin blijkt, dat aan prof. Lieftinck een nieuwe opdracht is verstrekt. Om deze goed te begrijpen moet men haar vergelijken met de oude opdracht. De informateur vat deze nieu we opdracht zó op, aldus ver klaarde zijn woordvoerder vrij dag, dat zijn onderzoek zich in de eerste plaats zal richten op de mogelijkheid van een breed sa mengesteld kabinet. Het is duidelijk geworden, dat een zodanig kabinet niet is tot stand te brengen op de wijze, waarop dit tot dusverre is be proefd. Het is de laatste dagen geble ken, dat voortgezette pogingen om langs de tot dusverre beproef de weg tot een kabinet te komen, dat geacht kan worden het ver trouwen van het parlement te be zitten. niet tot een resultaat kun nen leiden, dat aan het te vormen kabinet een stevig draagvlak zou kunnen schenken en de uitslag der verkiezingen voldoende zou weerspiegelen. Het strookt met de opvatting, die de informateur van zijn nieu we opdracht heeft aldus de woordvoerder dat hij zich over de mogelijkheid, die hij moet on derzoeken, bij leidende personen uit het politieke leven zal oriënte ren. Op de vraag, of prof. Lieftinck al een programma heeft, ver klaarde de woordvoerder gemach tigd te zijn te verklaren, dat de informateur over een volledig ontwerp-programmh beschikt. De Griekse koninklijke familie heeft, zoals is gemeld, evenals De delegaties van 22 landen naar de Londense conferentie over het Suezkanaal hebben vrij dagmiddag hun besprekingen voortgezet. Rede van Pineau. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, was de eerste spreker. Hij verklaarde, naar verluidt, dat de landen die op economisch geibied ontwikkeld zijn, niet mogen toelaten dat hun nationalisme het vertrouwen van de Westelijke landen, die zij no dig hebben voor economische hulp, ondermijnt. Pineau steunde het plan voor internationaal be heer van het Suezkanaal, dat zijn Amerikaanse collega, Dulles, don derdag indiende. Voorts verklaar de hij, dat de nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte, ju ridisch niet gerechtvaardigd kan worden en dat de conferentie een oplossing moet vinden „waarvoor niemand zich hoeft te schamen". De vergadering van vrijdag be gon een kwartier later dan in de bedoeling lag, omdat een lunch- bijeenkomst van Pineau en Sjepi. lof, de Sowjet-minister van Bui tenlandse Zaken, zo lang had ge duurd. Pineau verklaarde na zijn gesprek met Sjepilof, dat zij niet geprobeerd hadden in dit stadium reeds een compromislormule te vinden. Sjepilof had hem mede gedeeld, dat zijn regering het standpunt van Engeland en Frankrijk nauwkeurig bestudeert. De Noorse minister van Buiten landse Zaken, dr Halvard Lange, die na Pineau sprak, verklaarde, dat Noorwegen hoopt op Egypti sche aanvaarding van het begin sel van internationaal ibeheer van het Suezkanaal. Noorwegen, na Engeland de grootste gebruiker van het kanaal, steunt het plan dat Dulles donderdag indiende. Lange zei, dat eventuele beslui ten van de huidige conferentie soepel zullen moeten zijn met het oog op onderhandelingen met Egypte. Rede van Sjepilof. De Sowjet-minister van Buiten- i - •'-'UI CvlX VClAullUCVtllvllli Dl vlUv" dat nVe is door het feit, ^eniancj. De gasten zullen deze Een groep waarnemers van de V.N.-bestandscommissie heeft vrijdag verklaard, dat donder dagavond negen Egyptenaren zijn gedood in de strook van Gaza. De waarnemers onderzochten Egyptische beschuldigingen, vol gens welke Israëliërs een Egyp tische militaire post hadden aan gevallen en daarna een voertuig in hinderlaag hadden beschoten. De V.N.-waarnemers kwamen tot de conclusie dat bij een vuur- wisseling tussen een Egyptische en een Israëlische patrouille drie Egyptenaren werden gedood. Bij het tweede incident vuur den Israëliërs, in gebied dat door Egypte wordt beheerd, op een Egyptisch militair voertuig en doodden zes Egyptenaren. De wonden bleken door hagel uit jachtgeweren te zijn veroorzaakt. Woordvoerders van het Israëli sche leger verklaarden niets van de aanvallen te weten dat men alleen op die verdieping overlevenden zou kunnen aan treffen. Deskundigen zijn van oordeel, dat veel mijnwerkers, die op de verdieping 1035 aan het werk waren, getracht hebben de uitstromingsschacht te bereiken en daarom naar de verdieping 975 waren gevlucht, waar ze ech ter zijn omgekomen. Dat is de reden waarom men tegelijk met het opsporingswerk in de rich ting van 1035, zodra het moge lijk zal zijn, ook de verdieping 975 zal doorzoeken. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn nog vijftien lijken van omgekomen mijnwerkers ontdekt in de rampmijn bij Marcinelle. Reddingsploegen, die systema tisch verkennningen uitvoeren in de galerijen boven verdieping 835 hebben hun droevige vondst ge daan op de verdieping van 769 meter. Vrijdag werden 36 geïdentifi ceerde doden te Marcinelle begra ven. twee jaar geleden, een groot aan- ]andse Zaken, Sjepilof, verklaar tal vorstelijke personen uit Euro-1 <-je na de Noorse minister, dat als pa, bij wie ook de Nederlandse de huidige conferentie tot enige koninklijke familie, uitgenodigd aanvaardbare beginselen voor voor een vakantieverblijf in Grie- een regeling zou kunnen komen mogelijk een meer representatie ve conferentie van belanghebben de landen kan worden bijeenge roepen, zo verluidt voorts in con ferentiekringen. De Sowjet-regering is ervan vakantieweek van 19 tot 27 aug. voornamelijk op het eiland Kor- foe verblijven. Ditmaal zullen alleen de oud ste twee Prinsessen van de Ne derlandse koninklijke familie aan de uitnodiging gevolg geven. Zij worden door de Prins naar Vene tië begeleid, waar zij zich zater dagmiddag zullen inschepen. De Prins zal daarna naar Soestdijk terugkeren. *Het opperbevel van het Jor daanse Arabische legioen heeft tegengesproken, dat Jordaniërs verantwoordelijk zijn voor de aanval van donderdag op een Is raëlische bus bij de zuidelijke Israëlisch-Jordaanse grens, waar bij vier mensen gedood en negen gewond werden. overtuigd dat positieve resultaten en een regeling voor het gehele vraagstuk op voor allen aanvaard bare ibasis slechts bereikt kan worden door sobere, rustige on derhandelingen. Sjepilof betoogde voorts, dat zijn regering het belang dat En geland en Frankrijk achten aan de vrije vaart door het Suezka naal begrijpt en deelt. Er moet dus een oplossing gezocht worden die de vrije vaart en de doelmati. ge werking van het kanaal garan deert, doch deze oplossing moet voor alles voor het Egyptische volk aanvaardbaar zijn. Hij diende vervolgens het vol gende plan van zeven punten in. De grondslag van zijn voorstellen is, dat de soevereiniteit van Egyp te over het kanaal aanvaard moet worden, doch dat Egypte verplich tingen op zich moet nemen om de vrije vaart voor alle landen te verzekeren. Ook moet Egypte het kanaal in goede staat houden. De zeven „grondbeginselen" van Sjepilof voor oplossing van het kanaalvraagstuk zijn: 1) Er moet volledig rekening gehouden worden met de soeve reine rechten van Egypte en het grote belang dat vele landen heo- iben bij de vrije vaart door het Suezkanaal. 2) Het kanaal moet altijd op voet van gelijkheid door koop. vaardij- en oorlogsschepen van alle landen gebruikt kunnen wor den. 3) Egypte zal verplichtingen op zich nemen om de vrije vaart te verzekeren en het kanaal in goede staat te houden. 4) Gezien de vrees van som mige landen, dat de kanaalrech ten verhoogd zullen worden, is het wenselijk dat deze kwestie met Egypte besproken wordt. 5) Tevens is het wenselijk de huidige verplichtingen van de partijen van de conventie van 1888, volgens welke zij geen ac ties zullen ondernemen waardoor het kanaal of de kanaalinstalla- ties-beschadigd kunnen worden, te bevestigen. 6) Geen enkel optreden om de vaart door het kanaal te belem. meren mag worden toegestaan. Het kanaal mag niet aan een blokkade worden onderworpen. 7) De kwestie van ontwikke ling van internationale samen werking inzake het Suezkanaal in een voor Egypte aanvaardbare vorm, moet met de Egyptische regering besproken worden. met geweld plannen voor inter nationale exploitatie van het Suezkanaal op te leggen schen ding van de vrede in het Nabije Oosten zouden betekenen. Een dergelijke schending zou niet be perkt kunnen blijven tot een lo caal conflict in het gebied van het Suezkanaal, zo meende hij. Te voren had de Sowjet-minis ter een lange uiteenzetting gege ven van de politieke en juridische beginselen waarop de Sowjet. Unie haar standpunt baseert. De nationalisatie van de Suez kanaal maatschappij is in overeenstem ming met het internationaal recht en behoort tót de soevereine rech ten van Egypte, aldus Sjepilof. De Indiase afgevaardigde, Menon, verliet de vergadering om half vijf. Hij begaf zich naar Dow- ningstreet 10 voor een onderhoud met premier Eden. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr Heinrich von Brentano, ondersteunde het Westelijke plan voor internatio naal beheer. Volgens conferentie, kringen verklaarde hij, dat ..geor ganiseerde waarborgen" nodig zijn om het doelmatig gebruik van het Suezkanaal te verzekeren. De Turkse delegatieleider, Noe- ri Birgi, steunde het Westelijke plan als „een basis voor construc tieve en eerlijke discussie". De Deense premier en minister van Buitenlandse Zaken, H. C. Hansen, verklaarde, dat Dene marken verzekering van onge hinderde vaart door het kanaal wenst. Samenwerking van alle belanghebbende landen, ook van Egypte, is nodig. Hansen betreur de het dan ook ten zeerste dat Egypte niet aan de conferentie deelneemt. Ook de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Sjigemitsoe, steunde het Westelijke plan, ter- wijl de Spaanse en Perzische ver tegenwoordigers „steun in prin cipe" toezegden. TOENEMENDE WIND. ONBEPERKTE GARANT» OP DE VERING, VAXETEAM1EKEN TE ZEVENBERGER Sjepilof voegde hier nog aan toe, dat concrete vraagstukken zoals samenstelling, plaats van samenkomst en tijdstip van een uitgebreidere conferentie over het Suezkanaal door een voorbe reidende commissie kunnen worden. In een dergelijke 1 •commissie zouden b.v. Egypte, India, de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie zit ting kunnen hebben. De Sowjet-minister verklaarde, dat alle pogingen om aan Egypte Bij een gevecht tussen de poli tie en Algerijnse opstandelingen in het centrum van Algiers zijn vandaag drie rebellen gedood en zes gewond. De politie werd ge holpen door Franse kolonisten. De rebellen zouden behoren tot speciale groepen, die opdracht zouden hebben, onrust te zaaien in de grote steden van Algerië. Vrijdagmorgen heeft te Mar cinelle onder overweldigende be langstelling de uitvaart plaatsge vonden van 37 slachtoffers van de mijnramp: 12 Belgen, 22 Ita lianen, een Hongaar, een Pool en een Duitser. Op de Place de Hayes, tegen over het altaar waar de H. Mis werd opgedragen, stonden de legervrachtwagens waarin de doodkisten geplaatst waren. De voertuigen met een zwart, met zilverdraad bezet laken bedekt, en over de kisten de Belgischs, Italiaanse en Poolse vlaggen ge spreid. Op de kransen stonden o.a. de namen van koning Boudewijn en Leopold. Op het midden van het plein stonden bij de bloedverwanten de ambassadeur van Italië, de leden van het Italiaanse consulaire korps, de ministers Spaak, La- rock, Leburton, Lefebre, Troclet en Rey, talrijke parlementsleden, de raad van beheer van de mijn en delegaties van Belgische en buitenlandse beroeps organisa ties. De H. Mis werd in tegenwoor digheid van mgr Himmer, bis schop van Doornik en van mgr Allorio, bisschop van Pavia opge dragen door pastoor Brassart van Marcinelle. President Soekarno van Indo nesië heeft vrijdag ter gelegen heid van de elfde verjaardag van de Indonesische onafhankelijk heidsverklaring op de trappen van zijn paleis, „Merdeka" een redevoering gehouden. Soekarno zei, dat zijn land deel nam aan de conferentie in Lon den over het Suezkanaal „ter ver dediging van de soevereine reen ten van Egypte en ter verdedi ging van de vrede". Hij zei, dat het het onvervreem- bare recht van het soevereine Egypte was het Suezkanaal te nationaliseren. „Ik ga verder en zeg, dat het Suezkanaal niet alleen Egypte aangaat,' maar alle gekoloniali seerde, alle pas onafhankelijk ge worden landen. In het bijzonder de Aziatische en Afrikaanse lan den moeten nu de roep laten ho ren: „Handen af van Egypte". „Indien ik moest beslissen, zou ik onmiddellijk een tweede Azia- tisch-Afrikaanse conferentie bij eenroepen om dit te bespreken", aldus Soekarno. De kwestie-RoesIan Abdulgani In de van te voren opgestelde redevoering van Soekarno, die 40 pagina's beslaat, was een para- J graaf ingelast, waarin Soekarno scheen te zinspelen op de poging van het leger om de minister van Buitenlandse Zaken te arresteren. Hij zei,,Iedepe stap, die opzette lijk genomen wordt om de positie en het aanzien van onze staat te bedoezelen is onverantwoordelijk en daarom a-nationaal en anti-re volutionair. Het is de plicht van de regering en de instrumenten van de staat om iedere poging tot zulke onnationale activiteiten te voorkomen". De opzegging van ile RTC. overeenkomsten en de schut- denkwestie. Soekarno besprak vervolgens het besluit van de regering-Ali Sastroamidjojo om de Indonesi sche schulden aan Nederland niet langer te erkennen. Hij zei, dat het opzeggen van alle Ronde Ta fel overeenkomsten, die in 1949 met Nederland in Den Haag wa ren gesleten, een „revolutionaire stap" was. „Stap voor stap moet de regering maatregelen nemen om onze staat schoon te vegen van de overblijfselen van de ban den, die ons volk worgen. Toen deze schuldbekentenissen ons werden opgedrongen, hadden wij niet voldoende tijd nauwkeu rig te onderzoeken, of het juist was of niet, dat wij werden belast met deze schulden. Nadat wij ze aan een nauwkeurig onderzoek hadden onderworpen, bleek dat wij niet alle schulden hoefden te betalen... want het grootste deel daarvan was voor de knuppel, waarmee de Nederlanders ons sloegen". Soekarno legde er de nadruk op, dat Indonesië wel nog de schulden erkent van Nederlands- Indië aan andere landen, eraan toevoegend: „Wij zijn geen op lichters". De kwestie-Nieuw-Guinea. Sprekende over het geschil met Nederland ten aanzien van Weste lijk Nieuw-Guinea, zei Soekarno, dat zolang de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland nog kolo. nialisme inhielden, er geen hoop kon zijn, dat zij beter zouden wor den. Hij zei, dat het niet slechts de ironie van de geschiedenis was, dat Nederland, dat driemaal op leven, en dood vocht tegen ko loniale overheersing Soekarno zinspeelde op de Spaanse, Franse en Duitse bezetting hu op le ven en dood het kolonialisme, dat het in West-Irian toepaste, verde digde. „Ik heb in het buitenland horen zeggen, dat er iets mis moet zijn in de mentale structuur van Nederland", zo zei Soekarno. Zij willen vrienden zijn met Indo nesië, maar zij verwonden Indo- nesië's hart; zij willen goede be trekkingen, maar zij overheersen een deel van het Indonesisch grondgebied. Ook vrijdag bevond zich boven Nederland, Noordwest-Duitsland, Engeland en Noordwest-Frankrijk een zuidwestelijke stroming, die vochtige lucht aanvoerde. In ver band hiermede waren er pas la ter op de dag opklaringen van enige betekenis en kwamen de maximumtemperaturen in dit ge- hele gebied niet boven 22 graden. In ons land niet boven 20 graden. Ten zuiden van deze strook, dus in Zuid-Frankrijk en Zuid-Duits land kwamen zonnige perioden voor waardoor het kwik daar tot 23 a 28 graden kon stijgen. Aan de noordwestkant van de Alpen onweerde het echter hier en daar, hetgeen werd veroorzaakt door een kleine lagedrukgebied dat daar langs trok. Boven de Goif van Biscaye juist bij de westpunt van Frankrijk was vrijdagavond uitgewerkt een actieve storing aangekomen die in oostnoordoostelijke rich ting koerste. De storing gaat ver gezeld van een regengebied en 'n zóne met sterke winden. Hoewel de toekomstige koers ervan nog enigszins onzeker is moet toch worden verwacht dat deze zater dag dicht langs ons land zal trek ken, in verband hiermee nemen de regenkansen vooral later op de dag sterk toe, terwijl een krach tige, mogelijk harde wind, zal gaan opsteken. In de temperatu ren komt bij dit alles niet veel verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Tijdelijk regen. Tijdelijk regen maar ook enke le verspreid optredende opklarin gen. Tot krachtige of hard toe nemende wind voornamelijk tus sen Zuidwest en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG 19 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 0.37 12.52 Terneuzen 1.12 1.27 Hansweert 1.52 2.07 Walsoorden 2.02 2.17 MAANDAG 20 AUGUSTUS. 1 v.m. n.m. Breskens 1.13 1.26 Terneuzen 1.48 2.01 Hansweert 2.28 2.41 Walsoorden 2.38 2.51 ZON MAAN op onder op onder Aug. 19 5.32 19.58 18.39 3.27 20 5.34 19.56 19.02 4.33 21 5.36 19.54 19.22 5.39 22 5.37 19.51 19.40 6.46 23 5.39 19.49 19.59 7.53

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1