Suez-conlerentie te Londen begonnen De mijnramp te Marcin eiie Algemene staking in fcgypte Onderhoud van Pineau met Menon HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Voorsiel van Foster Dulles met belangstelling ontvangen Be kabinetsformatie VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3845 OVERVAL OP ISRAËLISCHE BUS Wervelstorm teisterde West-Indië Ongeluk in mijn bij Lu>k Loos alarm in Belgische mijn Italiaanse mijnwerkers willen terug Protestmars van Belgische mijnwerkers West-NieuwGuinea weer voor V. N. Verdere beperking van vaart door Suez kanaal Krit ek op Suez-Kanaalmsatschappij Fiankering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Telefoon 20/3 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal, per maand f 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, •edere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. In Lancaster House in Londen is donderdag de inter nationale conferentie over het Suezkanaal, waaraan 22 landen deelnemen, begonnen. Na verkiezing van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd tot voorzitter, en de regeling van enige procedurekwesties op de ochtendvergadering, die anderhalf uur duurde, was de weg vrij voor indiening van het Westelijke plan voor internationalisatie van het Suezkanaal. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dit plan op de middagvergadering ter tafel gebracht. Dit plan, dat uitgaat van Enge- Naties. Egypte moet in deze raad land, Frankrijk en de Ver. Staten, vertegenwoordigd zijn, doch geen vraagt om instelling van een in- enkel land of groep landen mag temationaal orgaan voor beheer de raad overheersen en er mag van de financiën, de werking, on derhoud en toekomstige ontwik keling van het Suezkanaal. Het zou een rechtvaardig aandeel van Egypte in de opbrengst van het kanaal en de vrije vaart verzeke ren. Sir Anthony Eden, die de con ferentie donderdagochtend open de, verklaarde, dat de reden voor het beleggen ervan voor alle deel nemers een van de ernstigste ge. beurtenissen sedert de tweede wereldoorlog is. „Het resultaat van uw samenwerking is nooit van meer belang geweest", aldus de premier. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, werd eenstemmig tot voorzitter geko zen op voorstel van zijn Zweedse collega, Unden. De delegaties be sloten geen agenda op te stellen en de procedure inzake de stem ming te regelen als stemmingen aan de orde zouden komen. Egypte woont de conferentie niet bij, doch de kabinetschef van president Nasser, majoor Ali Sabri, werd donderdagavond in Londen verwacht voor het onder houden van contact met de dele gaties die Egypte steunen. In Arabische kringen sprak men donderdagmiddag de hoop uit, dat Sabri tot de conferentie uit genodigd zou worden. De langste redevoering op de ochtendvergadering was die van Sjepilof, de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken. De afgevaar digden waren verrast door de ge matigde toon ervan. Sjepilof her haalde de Sowjet kritiek op het feit dat Egypte niet voor de con ferentie geraadpleegd was, als. mede de Sowjet-opvatting dat meer landen aan de conferentie zouden moeten deelnemen. De Sowjet-Unie ziet in deze conferen- een eerste stap in de onderhande lingen over de kanaalkwestie. Al het mogelijke moet worden ge daan om tot overeenstemming te komen over een andere conferen tie of een internationale procedu. re „ter bestudering van het vraagstuk van de vrije vaart door het Suezkanaal, op basis van de Egyptische soevereine rechten". De rede van Foster Dulles over het Westelijke plan voor inter nationaal beheer was de voor naamste toespraak van de mid dagvergadering, die vijf kwartier duurde. Andere sprekers op ne middagvergadering waren Oesten Unden (Zweden), Roeslan Abdul- gani (Indonesië) en Gaetano Mar tino (Italië). De middagvergadering werd eerder dan verwacht werd geslo ten, toen bleek dat niet alle dele. gaties nu reeds bereid waren ver klaringen over kwesties van we zenlijk belang af te leggen. Dulles gaf een overzicht van de gebeurtenissen en de juridische positie. Hij zei dat de kern van het vraagstuk voor de conferen tie was, hoe verzekerd kan wor den dat het vertrouwen blijft be staan, dat nodig is voor het ver keer door het Suezkanaal. De kwestie van het vertrouwen hing volgens hem ervan af, dat het be. stuur van het kanaal van niev- politieke aard was, zo verklaarde een Britse woordvoerder. Dulles toesloot met de verkla ring, dat alle voorstellen plooi baar waren en de Egyptische me ning erover moest worden verkre gen. £>e Britse woordvoerder zei, dat Uuiies een plan met vier pun ten naar voren bracht. Het werd niet als een officiéél gemeen schappelijk Westelijk ontwerp in gediend, hoewel de Britse en de Franse delegaties het met dit voorstel eens zijn. Naar verluidt omvat het plan: 1) Het beheer van het Suez kanaal, in overeenstemming met de internationale conventie van 1888, moet onder de verantwoor delijkheid komen van een inter nationale raad, bij verdrag inge steld en verbonden met de Ver, geen sprake zijn van vooringeno menheid tegen enig land. 2) Het recht van Egypte op een rechtmatig aandeel in de op brengst van de exploitatie moet erkend worden. 3) De oude Suez-kanaalmaat- schappij moet voldoende schade loos gesteld worden. 4) Alle meningsverschillen over de punten 2) en 3) moeten door een scheidsgerecht worden geregeld. Dulles zou verklaard hebben, dat dit plan gebaseerd is op de volgende oeginselen: Het kanaal moet doelmatig en vrij voor alle scheepvaart zijn, in overeenstemming met het ver drag van 1888. De exploitatie" van het kanaal moet los staan van nationale po litiek. De rechten van Egypte moeten erkend worden, evenals het recht van de kanaalmaatschappij op schadevergoeding. Dullés waarschuwde, dat als de conferente er niet in slaagt het vraagstuk van het Suezkanaal in opbouwende zin te regelen, een groot deel van de wereld onmete. lijke schade kan lijden. President Nasser heeft gezegd, dat hij het kanaal „voor Egypti sche nationale doelen" wil gebrui ken, maar „de grootte van een land kan niet afgemeten worden aan zijn vermogen om andere lan den te schaden of te bedreigen aldus de Amerikaanse minister. Dulles erkende dat Egypte nu belooft, dat de vrije vaart door het kanaal verzekerd zal zijn. Doch de handeldrijvende landen van de wereld weten, dat het ge bruik van het kanaal nu van Egypte afhangt. Egypte kan op vele manieren de vaart van sche pen of vrachten van hen waarte gen het wenst op, te tre den, bemoeilijken. „Egypte heeft dus een zwaard vastgegrepen, waarmee het in de economisch vitale delen van vele landen kan snijden", zo betoogde Dulles. „Sommige van deze landen voe len zich op het ogenblik ongerust, omdat zij gevoelens van vijan digheid tegenover hen niet ver heelt", aldus Dulles. Hij vervolgde: „Het is begrij pelijk dat voor hen de nieuwe toe stand niet aanvaardbaar is. Maar zelfs de landen die zich nu in de gunst van Egypte verheugen moeten beseffen dat op de lange dur zelfs voor hen de doorvaart door het kanaal en het onderhoud daarvan minder zeker zullen wor den. Dit is onvermijdelijk wan neer de werking van het kanaal afhankelijk is van één enkel land". Volgens Dulles is het interna tionale vertrouwen in de oor spronkelijke kanaalconventie en die van Konstantinopel „ernstig geschokt". Het was de taak van de confe rentie om te trachten dat ver trouwen te herstellen, en indien dat niet lukt zullen volgens Dul les de gevolgen uiterst ernstig zijn. Dulles zei: „Dit is vereist: Per manente werking van het kanaal onder een stelsel van internatio naal toezicht, dat vertrouwen geeft aan allen die van het kanaal gebruik maken". De Britse woordvoerder geloof de, dat de voorstellen van Dulles beschouwd zouden worden als basis van de conferentie, omdat er op het ogenblik geen andere voorstellen zijn. De Zweedse minister van Bui tenlandse Zaken, Oesten Unden, die na Dulles sprak, verklaarde, dat de door Dulles voorgestelde oplossing, als zij aanvaard zou worden, ter goedkeuring aan de Ver. Naties zouden moeten wor den voorgelegd, zo verluidt in Franse delegatiekringen. Volgens Unden was de nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte, hoe wel niet verstandig, niet in strijd met het internationaal recht. Er is een doelmatig internationaal regiem nodig met het oog op de technische eisen van het ogen blik, doch een overeenkomst moet rekening houden met de rechten van Egypte en de beginsel van de Ver. Naties. De Portugese minister van Bui tenlandse Zaken, dr Paulo Cunha, zou zijn instemming hebben be tuigd „met de van staatsman schap getuigende opvatting van de heer Dulles". De Italiaanse minister Gaetano Martino verklaarde volgens de Britse woordvoerder te hopen, dat een redelijk voorstel, voor allen aanvaardbaar, het resultaat van de conferentie zou zijn. Hij be hield zich het recht voor om latex- nader op de voorstellen van Dul les in te gaan en eventueel een resolutie in te dienen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Abdulgani, verklaarde, dat alleen de onafhan kelijkheid van soevereine volken werkelijk van belang is. Egypte had het recht de Egyptische maat schappij voor het Suezkanaal te naasten. Hij opperde, dat de con ventie van 1888, die de vrije vaart door het Suezkanaal garandeert, wellicht op de een of andere ma nier uitgebreid kan worden om in de huidige toestand te voor zien. Het Kabinet der Koningin deelt mede: „H. M. de Koningin heeft don derdagochtend voor een confe rentie op Huis ten Bosch achter eenvolgens ontvangen de heren mr. J. A. W. Burger, fractievoor zitter van de P. v. d. A„ prof. mr. C. P. M. Romme, fractievoorzitter van de K.V.P., prof. dr. J. W. Zijlstra, fractievoorzitter van de A.R., drs. A. H. Korthals, waar nemend fractievoorzitter van de V.V.D. en H. W. Tilanus, fractie voorzitter van de C.H.U. H. M. de Koningin heeft des middags om tien voor half vijf prof. mr. P. Lieftinck ontvan gen." Arabische commando's hebben donderdag een Israëlische bus en twee begeleidende militaire voer tuigen overvallen en daarbij een vrouwelijke passagier en drie mi litairen gedood. Er zijn zeven ge wonden. De overval geschiedde op een verlaten woestijnweg, 80 km ten noorden van de Rodezeehaven Eilath, in Zuid Israël, op IV2 km, van de Jordaanse grens. Vroeger op de dag werden vijf Israëliërs gewond toen een vrachtauto in de Negev-woestijn op een mijn liep. De Amerikaanse weerkundige dienst heeft meegedeeld dat de wervelstorm Betsy" in het ge bied der Antillen de oorzaak is geweest van de dood van tenmin ste dertig personen. Op de eilanden Porto Rico, Gua deloupe en Sainte Croix zijn res pectievelijk twaalf, zestien en twee personen om het leven ge komen. Voorts heeft deze wervelstorm buitengewoon grote schade aan gericht. Alleen op Porto Rico zijn 20.000 huizen vernield en een even groot aantal ernstig bescha digd. Als gevolg van een verbreken der vertbindingen is de omvang der op de eilanden Saint Thomas en Marie Galante aangerichte schade nog niet bekend. Donderdag om twaalf uur heeft Troclet, minister van Arbeid en Sociale Zorg, de balans van de toestand opmakend, verklaard dat het reddingswerk telkens weer op nieuwe hindernissen stuit in de galerijen. In de afgelopen nacht, zo zei hij, is men opnieuw voor een on aangename verrassing komen te staan. Men heeft zelfs de Franse en Duitse specialisten moeten doen terugkamen om de toestand te onderzoeken. Tussen de verdie pingen 835 en 907 is de aanwezig, heid van een mijngaszak vastge steld, die groot gevaar oplevert. Alle reddingsploegen die zich be neden in de mijn bevonden, moes ten worden teruggeroepen, zodat geen enkele reddingsoperatie kon worden uitgevoerd. Er zijn ech ter wel peilingen verricht, alsook scheikundige analyses. Het mijn gas moet beslist eerst worden verwijderd. Woensdag is de mijnredders titel verleend aan Frans Vermeu. len, die er te Marcinelle in slaag de klandestien deel te nemen aan de reddingswerken en die zich dermate onderscheidde, dat men hem niet langer de erkenning van zijn verdiensten weigeren kon. Vermeulen slaagde enkele ja ren geleden voor een examen voor mijnopzichter, maar werd door de mijndirectie afgewezen toen men tot de ontdekking kwam, dat hij voor collaboratie veroordeeld is geweest. Hij arbeidde daarna in verschil lende fabrieken en was tot woens dag werkzaam te Couillet. Toen het nieuws van de mijnramp be- Donderdag omstreeks 15.15 uur is in een kolenmijn te Romsee bij Luik een lift met EjO arbeiders tussen de verdiepingen 400 en 500 losgeschoten. Gelukkig werkten de steunklampen onmiddellijk, maar de opeenvolgende schokken tijdens de val hadden tot gevolg dat verscheidene arbeiders ge wond werden, van wie een tien tal ernstig. Een in de kolenmijn Abhooz te Milmort werkzame Italiaanse mijnwerker, die tekenen van ver giftiging had vertoond, is na op neming in een ziekenhuis over leden. De mijninspectie heeft een onderzoek gelast. Donderdag is, te één minuut na middernacht, in Egypte de alge mene staking van 24 uur begon nen, die werd uitgeschreven als protest tegen de op gisteren te Londen begonnen internationale conferentie, uitgeschreven n.a.v. de Egyptische naasting der Suez- kanaalmaatschappij. Het verkeer te Cairo was bin nen enkele minuten tot stilstand gekomen. Het gewoonlijk 's nachts zeer drukke vliegveld van Cairo was verlaten. Zelfs de schoenenpoetsers en de zakkenrollers hebben besloten hun werkzaamheden gedurende 24 uur te staken. Het Suezkanaal vroegen woens dagnacht 26 schepen op weg naar het zuiden om loodsen, maar or waren slechts 15 loodsen beschik baar. Naar verluidt voert een groep loodsen een ,,langzaam-aan- het aantal vertragingen nog aan zienlijk zal toenemen wanneer de actie nog enige tijd voortduurt. Volgens een mededeling van de nieuwe kanaaloverheid aan enke le agenten van scheepvaartmaat schappijen is de huidige reductie van het aantal konvooien tot drie slechts een tijdelijke maatregel. In Cairo verwacht men niet dat de staking de vaart door het Suezkanaal zal aantasten. De overheid van Karatsji heeft donderdag optochten, vergaderin gen en samenscholingen van meer dan vijf personen verboden in verband met een oproep van het burgercomité, Egypte's natio nalisatie van de Suez-kanaalmaat. schappij met een sympathiesta king te ondersteunen. Bijna alle winkels van de Paki staanse hoofdstad zijn gesloten maar het werk in de haven, de voornaamste kantoren en fabrie- actie" als protest tegen wat zij j ken en de openbare diensten noemen hun „positie van pion"vindt normaal doorgang, tussen de vroegere en de nieuwe Uit solidariteit met Egypte heto- kanaalautoriteiten. Hun protest ben ock de Neodestoerpartij en geldt ook hun veelvuldig en slecht betaald overwerk, dat volgens hen een gevolg is van de Egyp- sympathie-staking tische weigering 30 solliciterende J morgen van 9 tot assistentloodsen uit het buiten land visa te verlenen. In scheep vaartkringen verwacht men dat De Franse minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, heeft de Indiase afgevaardigde op de Londense conferentie, Krisjna Menon, donderdag tijdens een onderhoud op de Franse am bassade in Londen meegedeeld, dat de Franse regering, hoezeer ook verlangend naar een vreed zame regeling van de kanaal kwestie, niet afwijken kan van het beginsel, dat er internationale exploitatie van het Suezkanaal en niet slechts internationaal toe zicht moet komen. Menon wees volgens een Fran se woordvoerder op de wenselijk, heid dat niets gedaan wordt, dat de Egyptenaren zouden kunnen zien als inbreuk op hun nationale soevereiniteit. Menon vreesde, dat internationaal beheer van het Suezkanaal door Egypte als schending van zijn soevereiniteit zou worden beschouwd. Hij zou geen regeling wensen die met ge weld aan president Nasser opge legd zou moeten worden. Het on derhoud tussen Pineau en Menon was zeer hartelijk, aldus de Fran se woordvoerder. President Nasser van Egypte heeft het staatsiebezoek, dat hij begin September aan Hongarije zou brengen, uitgesteld, zo meldt radio-Boedapest. Het uitstel houdt verband met het feit, dat Nasser het op het ogenblik te druk heeft met politieke zaken. de nationale organisaties van Tunesië het bevel gegeven tot een donderdag. 10 uur voor alle openbare diensten en voor de handeldrijvende sector. Beiroet ligt geheel in de greep van de solidariteits-staking met Egypte. Overal ligt het werk stil: in de fabrieken, in de winkels en ook in de haven. Zelfs is het weg verkeer tussen de Libanon en Syrië tot stilstand gekomen. Ook in andere Libanese steden is de staking algemeen. Er zijn veilig heidsmaatregelen getroffen voor de Amerikaanse, Britse en Fran se diplomatieke vertegenwoordi gingen. In Alexandrië hebben 1700 Egyptische gevangenen besloten een hongerstaking te beginnen, ten teken van instemming van de algemene staking. De Syrische regering heeft don derdag doortastend gehandeld om de olie weer zo snel mogelijk door de pijpleidingen te doen vloeien, nadat de oliestroom was stopgezet door een proteststaking in verband met de Londense con. ferentie. De Syrische minister van Eco nomische Zaken, Kalil Kalas, heeft de stakers gewaarschuwd dat hun vakvereniging ontbon den zal worden als zij het werk niet hervatten. De minister van Binnenlandse Zaken, Achmed Kanbar, heeft be vel gegeven om eventuele geweld daden door de stakers direkt de kop in te drukken. De politie be waakt de belangrijkste punten van de pijpleidingen. Donderdagavond werd in Da mascus bekend dat de meeste der stakers weer aan het werk wa ren gegaan en dat de oliestroom slechts enkele uren was onder broken. Op de Britse en Amerikaanse luchtbases in Libië is donderdag eveneens gestaakt. In Jordanië hebben demon stranten donderdag het gebouw van de „Britsh Council" in Am man met stenen Dekogeld. Zij werden door de politie uiteen ge jaagd en enige van hen werden gearresteerd. kend werd, begaf hij zich onver wijld naar Marcinelle en slaagde er met zijn vroeger opgedane vak kennis in onopgemerkt met an dere redders in de mijn af te da len. Na een paar dagen begon een ingenieur zich af te vragen, wie de man wel zijn mocht, die zo onvermoeibaar tot zestien uur per dag zwoegde. Vermeulen zette zijn geval uit een. Toen kwam de ingenieur ook te weten, dat de moedige redder zelfs niet verzekerd was. Het uitvoerend comité van de Belgischecentrale van mijnwer kers heeft alle Belgische mijnwer kers verzocht heden de dag waarop de slachtoffers van de ramp worden begraven ten teken van rouw neer te leggen. Het comité heeft voorts geëist bij het onderzoek naar de oorza ken en de verantwoordelijkheid van de ramp vertegenwoordigers van de mijnwerkersbond in te schakelen. De staking in de Belgische mij nen breidt zich nog steeds verder uit. In sommige gemeenten moest de politie bij kleine incidenten tussenbeide komen. OFFICIËLE VERKLARING DAT GEEN HOOP MEER BESTAAT. De directeur van het Belgische mijnwezen, Van den Heuvel, heeft donderdagavond verklaard, dat de redders, die uitgerust zijn met ademhalingstoestellen, twee km hebben afgelegd in 3 uren tijd om verdieping 907 te bereiken. De geleiding zal thans dieper dan 907 worden aangelegd. Aan de lift zal een kabel van onge veer 100 meter lengte worden be vestigd om het de redders moge lijk te maken door middel van een schachtton dieper te dalen. Onderweg zullen zij de lift, die sedert de eerste dag op 940 meter geblokkeerd is, vinden. De heer Van den Heuvel zeide voorts, dat de brand in hevigheid is afgenomen, hoewel hij op ver dieping 765, die reeds werd door zocht, blijft voortwoeden. De 'redders dachten omstreeks middernacht verdieping 975 m te bereiken. De heer Van den Heuvel zeide, dat er weinig hoop bestaat op die verdieping overlevenden aan te treffen, omdat het daar is, dat de brand is ontstaan. Anderzijds heeft de Belgische minister van Staat Achille Delat- tre, die de reddingswerkzaamhe den te Marcinelle vanaf de eer ste dag heeft gevolgd, aan een vertegenwoordiger van het Fran se persbureau A. F. P. verklaard, dat er geen enkele hoop meer be staat nog overlevenden in de mijn te vinden. Dit is voor het eerst, dat zulks uit officiële bron werd medege deeld. Overheid en politie hebben donderdag in de kolenmijn „Le Cerisier" te Marcinelle, waar pa niek ontstaan was, een onderzoek ingesteld. Arbeiders, die donderdagoch tend tot verdieping 1150 van die mijn waren afgedaald, meenden in de hoofdsteengang rook waar te nemen. Dadelijk verwittigden zij de directie, die zich aanstonds naar beneden begaf. De telefoni sche mededeling van de arbei ders op verdieping 1150 werd ge hoord op verdieping 1220, waar de arbeiders op hun beurt rook zagen. Op hun verzoek en om onge vallen door paniek te voorkomen, werden alle arbeiders dadelijk naar boven gebracht, terwijl de directie alle arbeidsplaatsen on derzocht. Daarbij werd geen rook opgemerkt. Het is mogelijk dat er door de koele temperatuur in de nacht van woensdag op donderdag in sommige galerijen, waar het nor maal warm is, een verdichting van waterdamp is ontstaan, die de mijnwerkers voor rook heb ben aangezien. Verder maakt de mijn gebruik van „Popolito"- pompen met perslucht om de ga lerijen droog te maken. Bij het werken van die pom pen vormen zich soms wolken van zeer fijne waterdruppeltjes, die lange tijd blijven hangen. Een toenemend aantal Italiaan, se mijnwerkers in België vraagt paspoorten aan om België te kun nen verlaten, een en ander in verband met de ramp in de steenkolenmijn bij Marcinelle. Volgens een mededeling van de Italiaanse ambassade zijn er op een consulaat in één dag 176 aan vragen voor paspoorten gedaan, een ongewoon hoog aantal. Italiaanse industrieën hebben bovendien werk aangeboden aan Italiaanse mijnwerkers, die nu nog in België zijn. Stakende mijnwerkers hebben donderdag bij Bergen, in werk kleding en met hun mijnhelmen op, een protestmars georgani seerd, ter ondersteuning van eisen voor verbetering van de veiligheidsvoorzieningen in de mijnen. PREMIEPERCENTAGE ALGEMENE OUDERDOMSWET De Staatscourant van donder dag bevat de goedkeuring door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid Van het besluit van de sociale verzekeringsraad, waarbij het premiepercentage, be doeld in artikel 26 van de algeme ne ouderdomswet voor de periode, van 1 januari tot en met 31 de-' cember 1961 wordt vastgelegd op 6%. TIJDELIJK REGEN. In het weerbeeld van West-Euro pa komen grote tegenstellingen voor. Boven Midden- en Zuid- Frankrijk was het dondepdag zon nig weer met maximumtempera turen van 25 graden in de omge ving van Parijs tot niet minder dan 31 graden in het zuiden. In die streken komt namelijk een rug van hoge luchtdruk voor, ter wijl ten noorden daarvan, dus boven Ierland, Engeland en onze omgeving zuidwestelijke winden vocntige lucht aanvoeren. De be wolking, die daarin voorkomt, hield in' die gebieden vrijwel de gehele donderdag de zon verbor gen, terwijl vooral in het noor den langdurige lichte regen viel. De midaagternperaturen Kwamen in het zuiden niet hoger dan 18 en op de Wadden-eilanden maar tot 14 graden. Een van Schotland afkomstige storing zal heden in oostelijke richting over de Noordzee trek ken. Het neerslaggebied hiervan zal wederom in het bijzonder in het noorden van het land regen veroorzaken. In het zuiden van het land kunnen enkele versprei de opklaringen voorkomen, waar bij de middagtemperaturen iets hoger kunnen worden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot vrijdag avond. Tijdelijk regen. Voor het zuiden van het land plaatselijk regen, maar ook hier en daar opklaringen. Iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige zuidwestelijke Wind. ZATERDAG 18 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 11.48 12.13 Terneuzen 0.23 12.48 Hansweert 1.03 1.28 Walsoorden 1.13 1.38 ZON MAAN op onder op onder Aug. 17 5.29 20.02 17.43 1.24 18 5.31 20.00 18.14 2.24 19 5.32 19.58 18.39 3.27 20 5.34 19.56 19.02 4.33 21 5.36 19.54 19.22 5.39 22 5.37 19.51 19.40 6.46 23 5.39 19.49 19.59 7.53 Premier Ali Sastroamidjojo heeft donderdagavond bekend ge maakt, dat de Indonesische rege ring het geschil met Nederland over Westelijk Nieuvv-Gainea te zijner tijd voor de Verenigde Na ties zal brengen. Hij zei dit in een speciale verga dering van het parlement aan de vooravond van de elfde Indonesi sche onafhankelijkheidsdag. President Soekarno was daar bij aanwezig, dcch hij sprak niet, zoals voorgaande jaren, het par lement toe. De Egyptische ambassade in Londen heeft donderdag bekend gemaakt, dat het aantal kon vooien in zuidelijke richting door het Suezkanaal is verminderd van twee tot één per dag. Vol gens de ambassade is dit een ge volg van een tekort aan loodsen, dat ontstaan is doordat buiten landse loodsen niet naar hun post zijn teruggekeerd van ver lof in Europa. Woensdag zijn 43 schepen het Suezkanaal gepasseerd. Het Britse socialistische blad ..Daily Herald" heeft gisteren kritiek geoefend op de directie van de Suez-kanaalmaatschappij, omdat zij er zich op had beroemd „morgen het kanaal te kunnen sluiten door de loodsen terug te roepen". Ook had de directie gezegd, dat zij misschien aan het einde van de Londense conferentie hiertoe inderdaad zal overgaan.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1