Het mijnongeluk in Marcinelle Om het Suez-Kanaal Nederlandse autobus verongelukt in Duitsland Nederlands schip in het Kattegat vergaan Relaas van geredde mijnwerker Enige deskundigen: Geen hoop meer De „Financial Times over de Wereldeconomie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De kabinetsformatie Frankering bij abonnement: Terneuzea WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3843 S.S.-schatgravers in Oostenrijk? Verklaring van premier van Malta Zeven doden en vele gewonden? Russische nota over Amerikanen in de Sowjet-Unie Solidariteitsstaking in Marokko De E.G.K.S. en de veiligheid in de mijnen Nederlandse delegatie naar Suez-Kanaal conferentie te Londen Egypte doet tegenvoorstel aan V. N. toekomen op onder op onder Aug. 16.20 15 5.26 20.06 16 5.27 20.04 17.05 0.29 17 5.29 20.02 17.43 1.24 18 5.31 20.00 18.14 2.24 19 5.32 19.58 18.39 3.27 20 5.34 19.56 19.02 4.33 21 5.36 19.54 19.22 5.39 ALGERIE Hagaetie-adrei: Telefoon 2073 en 2310 NÉ 3 uyr uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van ée Sande Noordstraat 33-57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,33 per kwartaal; per Maand 1.80; per week 43 cent Los* nra 8 ei VRIJE Tarschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mffi 19 et; jnfnfaafflH P* advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: B regels Bi- Iedere -egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 nar. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De informateur prof. mr P. Lieftinck heeft maandagavond laat ook het schriftelijke ant woord van de voorzitter van de fractie van de P. v. d. A. op zijn bemiddelingsvoorstellen ontvan gen. Deze voorstellen, vervat in een zevental punten, zijn door de fractie van de P. v. d. A. aan- ^De^fractie van de K. V. P. heeft zich met zes van de zeven punten akkoord verklaard. Ten aanzien van het punt bezitsvorming be staat er tussen de informateur en de voorzitter van de K. V. P.- fractie nog verschil van mening. Volgens de woordvoerder van de informateur neemt prof. Lief tinck dit meningsverschil echter niet te tragisch op. daar er nog altijd in een eerder stadium ge dane suggesties over dit onder werp in overweging zijn, die bij nader beraad een goede kans zou den kunnen bieden om tot de op lossing bij te dragen. De informateur heeft ten aan zien van het punt der bezitsvor ming van de aanvang af de keuze gehad tussen twee alternatieve wegen, waarvan hij de ene heett gekozen, omdat hij na zijn oriën terende besprekingen de indruk had, dat deze weg het meeste uit zicht bood op een compromis. Aanvankelijk is de informateur langs deze weg verder gegaan, doch nu deze weg schijnt dood te lopen, is er nog de alternatieve mogelijkheid, waarlangs een op lossing zou kunnen worden ge vonden. De woordvoerder van de infor mateur legde er de nadruk op, dat de twee wegen niet als cumu latief, doch als alternatief moeten worden beschouwd. Dus niet de ene weg en de andere weg, doch de ene weg of de andere weg. De informateur neemt aan. dat er een misverstand is bij de K. V. P., welke meent, dat er spra ke is van de ene weg en de ande re weg. Welke deze beide wegen zijn, zei de woordvoerder niet te kun nen aangeven. De woordvoerder van de infor mateur deelt nader mede. dat de bemiddelingsvoorstellen van de informateur niet in een zevental punten waren vervat, doch in 'n zestal. Er komt in de bemidde lingsvoorstellen nog een pur.t van algemene aard voor dat niet voldoende was uitgewerkt, doch dat geen -geschilpunt is. Prof. Lieftinck brengt tussen tijds rapport uit. Het Kabinet der Koningin deel de dinsdagochtend het volgende mede: H. M. de Koningin heeft dins dagmorgen op paleis Soestdijk pj-of. mr P. Lieftinck ontvangen. Prof. Lieftinck zet zijn informa tieve werkzaamheden voort. In de nacht van maandag op dinsdag hebben zich bij de mijn te Marcinelle weer incidenten voor gedaan. Wanhopige vrouwen, van wie er enkele al bijna een week vrijwel onafgebroken de wacht bij de hekken houden in afwach ting van nieuws over hun ver wanten, geraakten buiten zichzelf, toen tachtig lijken uit de mijn naar boven werden gebracht. Groepen mannen riepen beledi gingen aan het adres van de be drijfsleiding, omdat zij de familie leden van de ingesloten mijnwer kers in onzekerheid over het lot van hun verwanten zou laten. De identificering van de stof felijke resten wordt bemoeilijkt door het feit, dat zij werden ge vonden in schachten waar tempe raturen tot zestig graden Celsius heersten. De slachtoffers werden aangetroffen in galerijen op 835 en 907 meter diepte. Van elke fa milie, waarvan een lid in deze schachten aan het werk was toen het ongeluk zich vorige week woensdag voordeed, zijn twee le den uitgenodigd te helpen bij het identificeren van de stoffelijke overschotten, die naar een school te Marcinelle zijn overgebracht. GEEN HOOP MEER? De Belgische minister van Eco nomische Zaken, Jean Rey, ver klaarde dinsdagochtend tegenover de pers, dat volgens enige mijn- deskundigen alle hoop, dat er in de mijn nog overlevenden zouden kunnen worden aangetroffen, moet worden opgegeven. Andere deskundigen zouden nog enige kans aanwezig achten, dat men op plaatsen met inadem- bare lucht overlevenden aantreft. Intussen worden elk uur drie of vier lijken naar boven ge bracht. Onder andere werd het stoffelijk overschot van een 16 jarige jongen geborgen, die met zijn vader en een broer van 14 jaar in de mijn werkte. Laatstge noemden heeft men nog niet teruggevonden. Op het lijk van een ploegbaas, dat bij een aantal andere stoffelij ke overschotten werd gevonden, trof men een briefje aan, waarop stond geschreven: „Ik heb de hel gezien". Minister Rey zei in een verkla ring, welke hij in het Frans en het Vlaams voor de pers aflegde, o.m.: „Het Belgische volk volgt van uur tot uur het verloop van het reddingswerk in Marcinelle. Ik meen, dat het noodzakelijk is enige vragen te beantwoorden". Het Oostenrijkse communist! sche blad „Der Abend" heeft dins dag een onderzoek geëist naar berichten volgens welke voorma lige S.S.ers onlangs bij Linz een schat hebben opgegraven en naar West-Duitsland gesmokkeld, die zijn in 1945, bij de nadering van de Russen, begraven hadden. Volgens de berichten gaat hét hier om juwelen en goud, afkom stig uit Hongarije, ter waarde enige miljoenen guldens. De man. nen behoorden tot een S.S.-een- heid onder bevel van Sepp Die trich en zij zouden hebben ver klaard, dat de schat gebruikt zal worden om de opsporing van ker miste kameraden van de S.S. en het Duitse leger te bekostigen. De mannen zouden behoren tot een illegale S.S.-organisatie, „Odessa" genaamd, die geleid wordt door één van Hitiers adju danten, een zekere Kar] Wolf, ildus het communistische blad. „Het lot van de mijnwerkers die zich op de verdieping van 835 meter bevinden, laat geen hoop meer over. De stoffelijke resten van tachtig hunner zijn terugge vonden. De giftige atmosfeer heeft haar dodelijk werk gedaan. De deskundigen zijn van mening, dat de dood onmiddellijk op de eerste dag van de ramp is inge treden". Op de verdieping van 907 me ter zetten de reddingsploegen hun werk voort om te trachten zich een weg naar verdieping 1035 me ter te banen. De minister voegde hieraan toe dat technici, die aan het reddings werk deelnemen, vrezen, dat de arbeiders, die op 975 en 1035 me ter zijn ingesloten, het lot van hun kameraden op 835 meter hebben gedeeld. Anderen hopen evenwel nog steeds, dat sommige arbeiders, die in „luchtzakken" 'n onderkomen hebben gezocht, de ramp hebben overleefd. Daarom wordt het reddingswerk ondanks geweldige moeilijkheden de aanwezigheid van mijngas, vrees voor instorting, de brand en de hitte onafgebroken voortge zet. Hierbij wordt niet gelet op de exploitatie van de mijn in de toekomst, docht uitsluitend od het redden van mensenlevens. De reddingswerken worden voortgezet overeenkomstig onze reglementering onder de dubbele verantwoordelijkheid van de in genieurs van de getroffen mijn en van het Mijnwezen. Bij een even tueel meningsverschil is het ad vies van het mijnwezen beslis send. Welnu, sinds de eerste dag de werken volgende heeft zich tot nu toe geen enke meningsverschil voorgedaan. Ook de Franse en Duitse technici, die ons een zeer gewaardeerde medewerking ver lenen, hebben hun instemming betuigd met alles wat er gedaan is. Op geen enkel ogenblik was er gebrek aan mensen, materiaal of raadgevingen. Er zijn uitsluitend de vreselijke moeilijkheden waar op men gestuit is, die de enige oorzaak zijn van het langzaam vorderen der werken. Na hulde te hebben gebracht aan allen uit binnen- en buiten land, die aan het reddingswerk deelnemen, verklaarde de minis ter, dat er een onderzoek zal wor den ingesteld naar de oorzaken van de ramp. Dit onderzoek zal door de rechterlijke autoriteiten geschieden. Daarnaast zal het korps van rijksmijningenieurs 'n administratief onderzoek instel len. „Zodra wij de resultaten van dit onderzoek kennen, zal nie mand worden gespaard", aldus de minister. Dinsdag is het bergen van de lijken der circa 80 slachtoffers die op de verdieping van 835 me ter ontdekt zijn, de gehele dag voortgezet. De redders, die samen met men. sen van het Rode Kruis en mili tairen met de berging belast zijn, hebben verklaard, dat de meeste slachtoffers moeilijk te identifi ceren zijn. Zodra ze uit de mijn komen, worden de lijken gekist en overgebracht naar een school in Marcinelle. De werkzaamheden op de ver dieping van 907 meter worden aanzienlijk bemoeilijkt door veel instortingen en een brandhaard in één der gaanderijen. Uit een onderzoek van de lijken is gebleken, dat de slachtoffers van de verdieping 835 snel aan koolmonoxydevergiftiging zijn overleden. De brand moet golven giftige rook de gaanderijen heb ben ingejaagd. Later is de brand, die gevoed werd door de houten stutten en het kolenstof, tot aan de slachtoffers doorgedrongen. Verscheidene lijken zijn door het vuur aangetast. De opzichter die als tussenper soon dienst doet tussen de mijn- directie en de familieleden van de slachtoffers heeft dinsdagavond de wachtenden aangeraden naar huis te gaan en daar verdere be richten af te achten. Hij zei dat het nog een paar da gen 'kan duren voor men zeker- Malta zal nooit als steunpunt van Engeland dienen en ingeval van oorlog zal het altijd moeten worden geraadpleegd, zo heeft de socialistische premier, op een bijeenkomst van zijn partij ver klaard. „Wij leven niet meer in 1940 en de arbeiderspartij zal be wijzen, dat zij niet kan worden omgekocht", zo verklaarde hij onder luide toejuichingen van zijn partijgenoten. De premier deelde verder mee, dat Malta zich ziet bedreigd door een economische en constitutione le crisis. Van de vijf miljoen pond (ruim vijftig miljoen gulden), die Engeland had beloofd, was nog niets ontvangen. Voorts kon digde de premier aan, dat hij bin. nenkort aan Londen zou vragen, zijn politiek nauwkeurig te om schrijven, daar anders het plan om Malta bij het Verenigd Ko ninkrijk op te nemen, zou worden De Britse consul te Alexandrië heeft verklaard dat de berichten, volgens welke de politie van deze Egyptische havenstad thans ge gevens verzamelt over alle ter plaatse wonende Britse onderda nen, juist zijn. Er wonen ongeveer duizend Britten in Alexandrië. De mening van Cabot Lodge. „Het waren de internationaal onverantwoordelijke daden der Sowjet-Unie die president Nasser hebben aangemoedigd tot de naasting der- Suez-kanaalmaat schappij", aldus heeft de perma nente Amerikaanse afgevaardig de bij de Ver. Naties, Henry Cabot Lodge, maandag j.l. te Dallas in Texas op een bijeen komst van oudstrijders verklaard. Hij vervolgde: „Het was Rus- .land en niet Tsjecho-Slowakije geannuleerd en een campagne dat Egypte wapens in ruil voor voor onafhankelijkheid op touw katoen leverde waardoor dit gezet- I land, dat moge nog een oude haat heid heeft over de "toestand op verdieping 1035. Het tempo waarin de lijken van verdieping 835 worden geborgen is vertraagd. Veertien lijken zijn bedolven door een instorting waaronder het vuur nog steeds niet is gedoofd en op een andere plaats liggen de lijken op een hel ling van 45 graden, waar de red ders zich slechts met moeite kun nen bewegen. Op verdieping 907 dringen de redders langzaam voorwaarts. Zij trachten nu een weg door een in storting te banen en zullen dan bij een ijzeren deur komen. Men hoopt dat deze het vuur heeft tegengehouden, zodat 't werk der redders dan minder moeilijk zal zijn. Dinsdagmiddag is in het plaats je Vöhringen, in de omgeving van Illertissen (ten zuiden, van Ulm in Zuid-Duitsland) een Ne derlandse autobus in botsing ge komen met een vrachtauto met aanhangwagen. Volgens voorlopige berichten zouden zeven passagiers uit de Nederlandse autobus om het le ven zjjn gekomen; ongeveer der tig reizigers zouden min of meer ernstig gewond zijn. De autobus was op de terug reis van Allgaeu naar Nederland. Korte tijd nadat de bus de plaats Vöhringen achter zich had ge laten ontmoette zij een vracht- Volgens het Sowjetrussische nieuwsbureau Tass heeft de Sow jet-Unie zondag aan de ambassa deur van de Ver. Staten een nota overhandigd over Amerikaanse vliegers of zeelieden die in de Sowjet-Unie zouden worden vast gehouden. In deze nota, die een antwoord is op de Amerikaanse nota van 16 juli, wordt gezegd, dat, onder zoekingen hebben uitgemaakt dat er zich geen personeel van de Amerikaanse luchtmacht of mari. neluchtstrijdkrachten op het grondgebied van de Sowjet-Unie bevindt". De bond van Marokkaanse ar beiders heeft voor heden een sta king van een uur afgekondigd om zijn „solidariteit met de wer kende klasse en het Egyptische volk in zijn strijd tegen imperia listische bedreigingen" te betui gen. Laat in de middag zal men het werk neerleggen. Vijf opvarenden van de 227 ton metende kustvaarder „Hondsrug" Zijn dinsdagmorgen verdronken toen het schip in het zuidelijke gedeelte van liet Kattegat 10 mijl ten noorden van het eiland Fii- nen is gezonken. Er waren slechts twee overle venden, de vrouw van de kapi tein. Helene Lenting-van Asperen en de machinist Hendrik Mulder, 23 jaar oud, die zich boven wa ter wisten te houden door zich 8 uur lang v.ast te klemmen aan 'n omgeslagen reddingboot. De andere opvarenden waren: de kapitein-eigenaar, J. Lenting uit Steendam, de stuurman, C. Koole uit Groningen, 40 jaar, de kok S. van der Mei uit Tjerk- gaast, 31 jaar, de matroos Joh. Keizer, 41 jaar uit Harlingen en de 18-jarige lichtmatroos M. Roe- ge uit Winschoten. De in Denemarken, te Esbjerg geboren mevrouw Lenting zei dat de kleine kustvaarder te onge veer 1 uur 's-nachts de grond raakte. De bemanning hoorde het schip driemaal hard stoten waar na de „Hondsrug" onmiddellijk begon te zinken. Zij en haar echt genoot hadden slechts tijd om een kort S.O.S.-bericht dit te zenden. Alle opvarenden gingen naar '1 ruim om de schade op te nemer Men moest echter onmiddellijk weer naar boven omdat het wa ter door drie lekken met kracht binnenstroomde. Men slaagde er in een redding boot te water te laten, die echter in de ruwe zee direct omsloeg, zo dat er voor de zeven schipbreu kelingen niets anders overbleef dan in het water te springen en aan de omgekeerde boot te gaan hangen. De een na de ander geraakte echter uitgeput en gleed weg in het water. De kapitein verdronk toen hij een bemanningslid wilde redden. Omstreeks half negen in de morgen werd de omgeslagen red- dingboot opgemerkt door een Ca- talina-vliegboot van de Deense luchtmacht, die met een zevental schepen naar de schipbreukelin gen zocht. Waarna de Deense red dingboot „Skuld" de twee overle venden kwam ophalen. De „Skuld" ontdekte ook het lijk van de stuurman C. Koole, die als laatste van de vijf in het wa ter was verdwenen. Mevr. Lenting en Hendrik Mul der werden naar het Tranebjerg- ziekenhuis gebracht, op 't eiland Samsoe, waar mevr. Lenting een kort verslag van de gebeurtenis sen aan de politie kon geven. De „Hondsrug", die in Delfzijl thuishoorde was onderweg van Hoeganaes in Zweden naar Hor- sens, Denemarken. Het schip be vond zich niet in een gebruikelij ke vaarroute. Door de reddingboot „Skuld" en enige andere schepen, waar onder een Zweed zoeken nog steeds naar de lichamen van de leden van de bemanning. DUITSE VISSERSBOOT VERGAAN BIJ DOGGERSBANK. De Duitse vissersboot „Nieder- sachsen" heeft dinsdagmorgen radiografisch gemeld, dat men kisten, vaten en een reddingsboei heeft aangetroffen van een ande re Duitse vissersboot, de „Adolf". Reeds tijdens de storm van maandagavond had men berich ten opgevangen, dat de „Adolf" (146 ton) in zinkende toestand verkeerde bij de Doggersbank op 160 km van de Schotse haven Montrose. Minstens negen schepen nemen aan het opsporingswerk naar de „Adolf" deel. De „Adolf" zou ne gentien opvarenden hebben. Volgens latere berichten uit Montrose zouden er enkele over levenden zijn opgepikt. In het blad „Het belang van Limburg" is een relaas versche nen van de ram-p te Marcinelle uit de mond van Alfons Vande- plas, een 18-jarige mijnwerker uit Rotselaar, één van de zes die woensdagmiddag uit de mijn wer. den gered. Alfons Vandeplas was aan het werk, toen hij plotseling een scherpe rook. De rook ver spreidde zich in de galerij. Toen hij opstond om zijn opzichter hier van in kennis te stellen, kwam er een dichte rook uit de galerij die naar verdieping 715 leidt. Alles werd er door in duisternis gehuld. Slechts de mijnlampen versprei den nog een flauw licht. Eén van de mijnwerkers zei: „Jongens we moeten hieruit, want ze gaan ons hier levend roken". Hierop drong de opzichter naar voren: „Alle maal naar 765". De jonge mijn werker aarzelde. „Naar 765, dat is nog 50 meter dieper. Dan liever geprobeerd de schacht te berei ken op 715", zo dacht hij. Na een korte weifeling kroop de opzich ter vooruit naar 765. Een vijftien tal -mijnwerkers volgde hem. De jonge mijnwerker en een vriend bleven alleen achter. Zij begre pen dat het nu ernst begon te worden en het om hun leven ging. Met een kolenwagentje ramden zij een deur. Steeds dichter werd de rook en steengruis begon ron dom hen neer te vallen. De beide mannen hadden hun zakdoeken in een plas water ge drenkt en deze voor de mond en neus gebonden. Maar de rook prikkelde hen toch nog in de keel. Op de deur die zij net achter zich hadden gesloten, werd hevig gebonsd. Zij keerden op hun schre den terug, trokken uit alle macht aan de deur, die bezweek, en een mijnwerker, met door de vlam men verbrandde benen, viel in hun armen. Zij richten hem overeind en begaven zich opnieuw naar de schacht. Een afstand van onge- veer 300 meter. De jonge mijn werker waggelde. Hij zou willen roepen, maar de rook brandde hem in de keel. Hij durfde niet te drinken, omdat dit nog meer Dinsdagavond is te Luxemburg vernomen dat het hoge gezagsor gaan van de E.G.K.S. voornemens is, zo spoedig een intergouverne mentele conferentie te beleggen ter -bestudering van het veilig heidsprobleem in kolenmijnen. Dit voornemen van het hoge gezagsorgaan houdt verband met de ramp in Marcinelle. rook en de dood zou betekenen. Vijfmaal viel hij op zijn knieën. Uitgeput en ontmoedigd wilde hij zich gewonnen geven maar tel kens richten zijn twee kamera den hem weder overeind en ten slotte zijn zij bij de schacht. Maar waar was de liftkooi? Boven en beneden hen, een zwart gat, zon der bodem. De regen van stenen werd hoe langer hoe intenser. Met vereen de krachten gooiden zij een wa gentje om en gingen er onder liggen, dichtbij de grond, de mond bij de schacht. Zo konden zij ademen, de lucht was warm, maar rookvrij en zij hadden te drinken. Rondom verstomden de geluiden, hun vermoeide ogen sloten zich en zij vielen in slaap. Omstreeks 4 uur 's middags hebben de redders hen gevonden en naar boven gebracht, levend. Zij drukten elkaar de hand, met tranen in de ogen. „En de ande ren?" geen antwoord. „Waar zijn de anderen? Zij begrepen en de tranen, die over hun wangen stroomden, trokken er kleine witte groeven in. auto met aanhangwagen. Toen de beide voertuigen elkaar bijna waren genaderd is de aanhang wagen van de vrachtauto ver moedelijk gaan slingeren en met volle vaart tegen de autobus ge botst. De Nederlandse autobus is ten. gevolge daarvan zwaar bescha digd. Volgens tot dusverre ont vangen berichten is de chauffeur van de bus de enige die ongedeerd is gebleven. De zwaargewonde passagiers zijn met Duitse en Amerikaanse ziekenauto's naar ziekenhuizen in plaatsen in de omgeving ge bracht. Het verkeer op de autoweg was urenlang gestremd. Tussen Kempten en Ulm ontstonden ver keersopstoppingen van kilome ters lengte. Het ongeluk is omstreeks zes uur gisteravond gebeurd. Nader wordt bericht dat de be stuurder van de Duitse vrachtwa gen met aanhangwagen vlak vóór de botsing in een bocht een an dere auto heeft ingehaald. De aanhangwagen heeft de linker zijde van de Nederlandse bus opengescheurd. Beide voertuigen zijn na de botsing aan de kant van de weg op twintig meter af stand van elkaar terecht geko men. De om het leven gekomenen en de gewonden zijn onmiddellijk nadat het feit van het ongeluk bekend was geworden met zie kenauto's vervoerd, zonder zich om namen e.d. te bekommeren. De meeste gewonden zijn opge nomen in een ziekenhuis te Günz- burg. Het schijnt dat behalve de chauffeur van de bus nog enkele passagiers niet of zeer licht ge wond zijn. koesteren, plotseling de beschik king over zeer grote hoeveelhe den oorlogsmaateriaal kreeg. Dit feit, en overeenkomstige Sowjetrussische aanbiedingen aan andere landen hebben geleid tot Nassers plotselinge en op uitda gende wijze uitgevoerde naasting van maatschappij en kanaal. De Russen hebben dus in het afgelo pen jaar de grootste bijdrage ge leverd tot de verscherping der internationale betrekkingen". Cabot Lodge sprak tegen dat er enige verandering in het Sow- jet-Russische optreden zou zijn gekomen. „De Sowjetrussische vertegenwoordigers in de Ver. Naties spreken, ondanks alle ge praat over een „gewijzigde Sow- jet-houding, nog steeds volgens Stalins gedachtengang," verklaar de hij. Nasser wil geen compromis. Te Colombo wordt vernomen, dat de hoge commissaris te Ceylon sir Claude Corea tever geefs heeft gepoogd president Nasser van Egypte in een onder houd van twee uur over te halen in te stemmen met een compro mis-oplossing van het Suez-ka- naalvraagstuk. De president hield vast aan zijn zondag j.l. afgelegde verklaring. Sir Claude heeft de reis naar Londen, waar hij de Suez-kanaal- conferentie zal bijwonen, voort gezet. VAC ANTIELEERGANG VOOR NEDERLANDERS TE GENT. Maandag zijn aan de Gentse universiteit de vakantie-leergan gen voor Nederlandse lectoren en professoren begonnen. Evenals te Namen en te Brus sel zullen zij tot 28 augustus du ren. De leergangen worden gege ven overeenkomstig het Belgisch Nederlands cultureel accoord. De Nederlandse delegatie naar de Suezkanaal-conferentie te Londen zal als volgt zijn samen gesteld: Mr. J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille en mr. D. U. Stikker, ambassadeur te Londen, gedelegeerden. Adviseurs: mr. D. A. Delprat, directeur Mij. „Nederland", raad van bestuur Suezkanaalmaat- schappij; A. H. Hasselman, am bassaderaad te Londen; drs. L. Noë, chef directie Afrika en Mid den-Oosten min. van Buitenland se Zaken; mr. W. R. Phagen, ju ridisch adviseur min. van Buiten landse Zaken; mr. H. E. Scheffer, directoraat-generaal scheepvaart; mr. S. Th. Teppema, directeur- generaal B.E.B.; jhr. mr. G. O. J, van Tets, financieel attaché am bassade te Londen; W. de Vries, directeur-generaal scheepvaart. De Egyptische regering heeft het secretariaat-generaal van de Ver. Naties zijn tegenvoorstel in zake de kanaalkwestie doen toe komen. Zoals bekend houdt het Egyp tische plan in dat een internatio nale conferentie de conventie van Konstantinopel over de vrije door vaart in het Suezkanaal zou moe. ten herzien. De „Financial Times" schrijft met betrekking tot de tegenwoor dige economische toestand in de wereld, dat deze een zonderling uiteenlopend beeld te zien geeft en dat de tegenstellingen tussen de grote industrielanden enigs zins raadselachtig zijn. In Engeland en de Verenigde Staten is de industriële produktie reeds vele maanden gelijk geble ven en vond er sedert de vorige MINDER WIND Het weer in de landen rond de Noordzee werd ook dinsdag be paald door een depressie die in de avond bij Noord-Denemarken was aangekomen. Vooral op de Noordzee heeft zij flinke stormen gebracht, terwijl aan onze Wad denkust de wind stomachtig werd. Het koufront van de depressie drong door tot in Oost-Duitsland en Zuid-Frankrijk en veroorzaak te in het bijzonder in het gebied van de Rhone onweders. Ondertussen breidt zich een bo ven de Britse-eilanden gelegen rug van hoge druk naar onze om. geving uit waardoor vandaag be halve enkele verspreide buien ook flinke opklaringen zijn te verwachten en de wind af zal nemen. Weliswaar bevindt zich bij Ierland een storing die naar het Oosten trekt maar deze zal vermoedelijk slechts later op de dag wat meer bewolking brengen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag morgen tot woensdagavond. OPKLARINGEN. Opklaringen maar aanvankelijk ook nog enkele verspreid optre dende buien. Matige tot vrij krachtige wind voornamelijk tus sen West en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 16 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens Terneuzen 10.43 ll.lo Hansweert 11.23 11-55 Walsoorden 11.33 12.05 ZON MAAN herfst geen waarneembare toene- ming plaats van de omvang dec produktie. Daarentegen schijnt de economie in Canada haast „uit haar naden te barsten" door de pogingen, welke worden gedaan om het expansietempo snel ge noeg te maken om aan alle eisen welke aan de economie gesteld worden, te kunnen voldoen. Op het vaste land van Europa bleef het tempo van de expansie, ondanks alle beperkende maat. regelen die door de regeringen in de afgelopen 12 maanden werden genomen, buitengewoon hoog. Se dert het begin van dit jaar zijn er in Frankrijk en Duitsland vol gens het blad tekenen, dat, hoe wel de produktiviteit nog steeds snel toeneemt, het tempo van deze toeneming overtroffen wordt door de stijgende lonen. Engeland is volgens de „Finan cial Times" het enige grote Euro pese land, waar dit jaar het ver bruik met succes in toom werd gehouden, om gelegenheidtot meer investeringen te geven. Vernomen wordt, dat Franse veiligheidsstrijdkrachten in de af gelopen 24 uur in gevechten 39 Algerijnse opstandelingen hebben gedood. Een aantal rebellen is ge vangen genomen. Ook werd een hoeveelheid wa pens buitgemaakt. Terroristen deden in verschil lende Algerijnse gebieden twee treinen ontsporen, verbrandden een school en vernielden een brug. Nabij een woning in Algiers werden twee bommen tot ontplof fing gebracht. Er waren geen slachtoffers.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1