DE BELGISCHE MIJNRAMP ««ss ss= =s£=E5~ 3ö5i stans Britse troepen naar het Middellandse Zeegebied BBorsfcnis vsn sIschtoHcrs van de rnijnramp HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Enige tientallen lijken gevonden salons sobèrt" De kabinetsformatie DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3842 De minister van Economi sche Zaken, Rey, deelde maandagmiddag op een persconferentie mede, dat er in de loop van de nacht van maandag op dinsdag enige tientallen lijken naar boven gebracht zullen worden. De verklaring werd door de menigte en verwanten aan het hek van de mijn in doodse stilte aangehoord. DE SUEZ KANAAL-KWESTIE Het Nederlandsche Roode Kruis en Marcinelle op onder op onder Aug. 16.20 15 5.26 20.06 16 5.27 20.04 17.05 0.29 17 5.29 20.02 17.43 1.24 18 5.31 20.00 18.14 2.24 De Britse troepen in Duitsland Frankering bij abonnement: Terneuzen Bedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 cl /erschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur- Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Spoedig begonnen de mensen echter tekenen van zenuwachtig heid te vertonen en één der wet houders van Marcinelle moest hen tot geduld en kalmte aan sporen. Een vrouw wierp zich tegen de hekken en riep: „Zij, weten het Zij moeten het ons vertellen". Zij werd door politiemannen en ver pleegsters weggeleid, doch ande ren namen haar kreet over en het duurde enige tijd voor de rust terugkeerde. Tevoren was er reeds onrust onder de menigte ontstaan, toen geruchten de ronde deden dat 100 lijkeif uit de mijn gebracht zou den worden. AFP maakt melding van niet-officiële berichten, dat er 80 lijken op de verdieping van 835 meter zijn aangetroffen. De politie heeft maandagmid dag de journalisten ibij de hekken moet op deze verdieping voor zichtig te werk gaan met het ber gen van de doden, want er is mijn- gas. Er moeten geen nieuwe do den gevoegd worden bij degenen die er reeds zijn". Hierna ging de opzichter door het hek en voegde zich bij de menigte, waar hem nog talrijke vragen werden gesteld. Na het vertrek van de mijnop- zichter hebben de ministers Rey en Leb-urton de journalisten bij eengeroepen. Minister Rey zei, dat ondanks de ontdekking van lijken op de verdieping 835 het reddingswerk zo snel en krachtig mogelijk wordt voortgezet. De aanwezig heid van lijken op verdieping 835 heft de noodzakelijkheid van voortzetting der reddingsploegen niet op. „Gij hebt, zo ging Rey voort, onder de menigte een zekere be roering kunnen vaststellen. Dat is begrijpelijk. Deze menigte is ten prooi aan een grote ontroe ring en leeft sedert dagen in spanning Het naar boven brengen der lijken zal voor verscheidene ge zinnen pijnlijke problemen doen rijzen. Wij hebben een mijnop- zichter toegestaan tot bij de mijn schacht te komen. Zijn zoon is onder de vermisten. De redders hebben hem de toestand uitvoe rig uiteengezet. Van tijd tot tijd zal hij naar de schacht terugke- cognito naar Marcinelle heeft be- tot stand komen De tetrokKen geven Zondagmiddag is hij per mijnopzichter heeft verzocht zijn vliegtuig uit Brussel vertrokken, ^rnietle fotograferen. In- Toen omstreeks 17.30 uur de dien hij het verlangt, zal. hij zich voor de mijn verzamelde menigte doodde P,nVlW. De minis. ter bracht hierna hulde aan de bescheidenheid van de mijnop- zichter en wees er nog op, dat deze bereid was met een ploeg redders in de mijn af te dalen, maar dat hij dit niet mocht doen. Alleen de mannen die geoefend zijn in het dragen, van een mas ker gaan op het ogenblik naar eneden. De mededeling dat lijken naar boven zouden worden gebracht deed de menigte voor de hekken en op de bermen rondom de mijn snel aangroeien. Een priester en de mijnopzichter-redder gingen voortdurend onder de menigte rond. Toen de opzichter naar de mijn terugkeerde, werd hij door de omstanders toegejuicht. De laatste ploeg redders die in de mijn is afgedaald, was verge zeld van een aalmoezenier. De lijken zullen naar boven worden gebracht door de nieuwe schacht. Langs deze schacht, die zeer streng wordt bewaakt, be vindt zich reeds een groot aantal legerwagens. Nadat- de opzichter aan de me nigte uitvoerige uitleg had ge geven, kwam deze enigszins tot bedaren. De directeur van het Belgische mijnwezen heeft maandagavond de volgende verklaring afgelegd: „De temperatuur in de galerij cp verdieping 907 is nog steeds zó hoog, d.at de redders daar niet verder kunnen, zodat daar eerst geblust zal moeten worden. Het valt te betwijfelen, of eir vóór dinsdag verdere berichten hier over zullen worden gegeven. In de nacht zullen ongeveer «0 lijken naar boven worden ge bracht". de kapper nel hel aparte cockrf markt [6 brouwerijstraat 9 terneuzen j j onze vacantie is van 27 augustus t/m 4 september vóór en na die datums gaarne tot uw dienst. Luchtstalen die van de hoofd galerij van verdieping 1035 zijn genomen wijzen uit dat leven daar onmogelijk is, doch men hoopt dat de lucht in de onderste galerijen nog inadembaair is. Om de lijken op verdieping 835 te kunnen bereiken heeft men eerst de kadavers van 2 van de 44 mijnpaarden moeten opruimen opnieuw onrustig weid, ging de mgte kunnen richten directeur-generaal van het mijn wezen, Van den Heuvel, naar het ingangshek. Uit de menigte kwam een man naar voren, die zei: „Zo, daar zijt gij, Van den Heuvel. Wij zijn niet uw beste vrienden. Er worden vrijwilligers geweigerd en wij zijn vrijwilligers. Wij zijn bereid in de mijn af te dalen." Maandag heeft het werk in alle Belgische kolenmijnen als teken van rouw stilgelegen en vele mijnwerkers zijn naar Marcinelle gereisd om de begrafenis dei slachtoffers bij te wonen. NEDERLANDER IN DE MIJN TE MARCINELLE Eerst thans is bekend gewor den, dat bij de ramp ook een Ne derlander is betrokken, n.l. de 40- jarige heer J. Stroom, gehuwd, vader van drie kinderen en wo nende Vrijdagstraat 29 te Heer len. Hij is reeds drie jaar, thans als bedrijfsleider, werkzaam bij de Enterprise général de travaux miniers et publiques, die de schachtbouw voor de mijn uit voert. Ten tijde van het uitbreken van de brand was hij met drie man werkzaam in de verdieping 1035. Deze drie man zijn met de laatste lift nog naar boven gekomen maar de heer Stroom weigerde mee te gaan, omdat hij eerst nog contact wilde opnemen met de ploegen beneden. Honderden Britse militairen en oorlogsmateriaal worden in grote burgervliegtuigen, die elk hon derd man kunnen vervoeren en „Hermes" troepenvervoersvlieg- tuigen naar het Middellandse Zeegebied overgevlogen. Dit zal de gehele week voortduren. Er staan voorlopig zestig vluchten op het programma. Het troepenvervoer geschiedt i.v.m. met de crisis om het Suez kanaal. Er worden in hoofdzaak infanteristen overgevlogen; voorts enkele technische detachementen en veldhospitaaleenheden. Voorts is ook een Brits vracht schip, afgeladen met militaire voertuigen en voorraden, uit Til bury naar het Middellandse Zee gebied vertrokken. De evacuatie van Britse vrou wen en kinderen uit Egypte. Meer dan 800 Britse vrouwen en kinderen moeten nog uit de Suez-kanaalzöne geëvacueerd worden. De evacuatie zal geschieden door middel van een pendeldienst per vliegboot. De toestellen, die elk 52 passagiers zullen vervoe ren, stijgen op in Fanara (Egyp te) en vliegen dan verder via Malta naar Ehgeland. Men verwacht, dat een aantal vrouwen er de voorkeur aan zal geven bij hun echtgenoten in Egypte te blijven. Verklaring van „State Department". Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft maandag verklaard, dat het ministerie het volledig eens is met Engeland en Frankrijk, dat er „internationale middelen" moeten komen om te verzekeren dat het Suezkanaal als een vrije, open en veilige inter nationale waterweg blijft func tioneren. Toen verslaggevers hem nadere vragen stelden, wilde de woord voerder zijn verklaring niet zo danig uitleggen, dat zij noodzake lijker wijze betekende, dat een internationaal gezagsorgaan voor het kanaal ingesteld moet wor den. „Er zijn waarschijnlijk een aantal manieren waarop dat ge daan kan worden", zo zei hij. Verder wilde, hij niet uitwijden. Verslaggevers vroegen ook naar persberichten, volgens welke er meningsverschil tussen de Ver enigde Staten en Engeland over internationaal toezicht op het Suez-kanaal bestond. (Amerika zou het Brits-Franse plan voor een internationaal be heersorgaan niet steunen, aldus deze berichten, doch Egypte het beheer over het kanaal willen laten, en een internationaal or gaan willen oprichten, waarbij klachten over de vrije doorvaart, tarieven e.d. zouden kunnen wor den ingediend.) De woordvoerder zei, dat de Ver. Staten hun standpunt sedert het overleg in Londen niet gewij zigd hebben en dat zij zich niet bewust zijn van meningsverschil met Engeland, en Frankrijk. te kennen gegeven, dat „het ge vaar van een gewapend conflict de Suez-kanaalkwestie thans is afgewend". Op de bijeenkomst voerde de Noorse minister van Buitenland se Zaken, Halvard Lange, die de Noorse delegatie naar de Londen- se conferentie zal leiden, het woord. j_ t-\„ waarvan wii heden de zwarte cappa en witte mijte Onder erote belangstelling uit binnen- en buitenland zijn maandag de stoffelijke resten van zes van de slachtoffers van de mijmamp Maroinélle ter cicirde besteld. Van 7 uur was reeds een aanzienlijke stroom mensen naar het De heer Van den Heuvel liet gemeenteplein getrokken, waar te 6 uur de kisten m e aarv het hek openen. De man ging de waren opgebaard. Met vrachtwagens werden tair ,i e hool. .binnenplaats op zeggende: „Gij gevoerd. Andere bloemstukken werden aangebracht /iit een man van de theorie. Ik kinderen, die later in de begrafenisstoet zouden meelopen. ben een man van de praktijk, een Het weer was somber. Overal hingen de vlaggen halfstok en waren de luiken neergelaten. Voor het mijnhek was het voor het eerst minder druk en er bleven alleen nog enkele vrouwen, van wie de man zich nog in de mijn bevindt. opzichter". Deze opzichter, een Vlaming, werd daarop naar de mijnschacht geleid, waar hij met de inge nieurs en de redders kon spreken. Hij mocht hun allé vragen stellen en kreeg daarop ook antwoord. Toen keerde hij naar het hek te rug en richtte zich door middel van de luidspreker van een jeep der rijkswacht tot de menigte. „Beste kameraden, zo verklaar de hij, ik heb thans de verzeke ring dat men al de noodzakelijke reddingswerken heeft verricht". Hij bevestigde dat er op de ver dieping 835 lijken waren, „maar, zo voegde hij er aan toe, men Het Nederlandsche Roode Kruis heeft onder nummer 777 een speciale girorekening ge opend om het Nederlandse volk in de gelegenheid te stellen, blijk te geven van zijn medeleven met de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de mijnramp in Marcinelle. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft daarop zelf een bedrag van 1.000 gestort. Bij het aanbreken van de dag waren ongeveer 1000 rijkswach ters in ceremonieel uniform in de streek van Charleroi aangeko men. Zij werden opgesteld langs de route van 3 km, welke de lijk stoet van het plein van Marcinel le tot het kerkhof, op een heuvel voorbij de getroffen mijn „Bois du Cazier" zou volgen. Het gemeenteplein vóór de ro- maans-gothische Sint Martinus- kerk uit de twaalfde eeuw stond vol mensen, voor het merendeel Belgische en Italiaanse arbei ders, die de stoffelijke resten van de drie Italianen, twee Belgen en een Pool op hun laatste gang be geleidden. Om 8.15 uur werden de lijkkis ten, bedekt met de Italiaanse, Bel gische en Poolse vlag, door mijn arbeiders in blauw werkpak en met leren helm naar buiten ge bracht Zij werden voor het altaar op een' rij geplaatst waar zij wel dra werden bedolven onder de vele kransen en boeketten. Koning Boudewijn was bij de uitvaart vertegenwoordigd door zijn adjudant generaal Danneels, terwijl kolonel P. Stacquet koning Leopold vertegenwoordigde. Verder waren o.a. aanwezig de eerste-minister Van Acker en de ministers Rey, Vanaudenhove, Leburton, Lefebre, Troclet en Vermeylen, alsmede talrijke par lementsleden en de leden van de raad van beheer van de „Char- bonnage du Puits du Cazier", vak bondleiders, de Italiaanse ambas sadeur Delibo, de Italiaanse on derstaatssecretaris van Buiten landse Zaken. Later verschenen aan de pause lijke nuntius, mgr Forni, en kar dinaal Van Roey, in „cappa mag na". Zegenend liepen zij langs de kisten en begaven zich naar het altaar voor de kerk. Rede van premier Van Acker Premier Van Acker verklaarde in een toespraak: „D.e verschrik kelijke mijnramp, welke zich woensdag jl. te Marcinelle heeft voorgedaan, heeft het ganse land in diepe verslagenheid gedom PERIODEN MET ZON. Het weer van de laatste dagen wordt gekenmerkt door het voor bijtrekken van depressies, die af gewisseld worden door ruggen van hoge luchtdruk. Maandag trok een dergelijke depressie van Ierland naar Schotland, die op de Noordzee werd voorafgegaan door een zóne met harde tot stormachtige winden. Ook boven land wakkerde de wind tot krachtig aan. De bewol king nam in de loop van de dag eveneens toe op de nadering van een koufront, dat vergezeld van regen, tegen de avond het westen van het land bereikte. Na de frontpassage stroomt drogere lucht ons land binnen, zodat vandaag perioden met zon neschijn verwacht kunnen wor den. De mogelijkheid bestaat even wel, dat zich in de noordelijke provincies plaatselijk enkele bui en zullen ontwikkelen. In het temperatuursverloop komt wei nig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Perioden met zonneschijn Zonnige perioden en voorname lijk in het noorden van het land hier en daar een bui. Krachtige tot matige westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. WOENSDAG 15 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.46 9.21 10.01 10.11 n.m. 9.14 9.49 10.29 10.39 ZON MAAN peld. Nieuwe namen komen zich voegen bij de reeds zo lange lijst van slachtoffers van de moordda dige mijn. Woorden zijn machteloos om de eindeloze smart te vertolken, welke ons bij deze zo tragische toestanden aangrijpt. Eerbiedig buigen wij voor het offer van de Belgische en bui tenlandse arbeiders, die zijde aan zijde zijn gevallen bij het vervul len van hun zware mijnwerkers Andermaal heeft het ongeluk de Italiaanse arbeiders geslagen. Nooit is de bewondering en de eerbied, welke het Belgische volk voor hen koestert, met zoveel klem tot uiting gekomen, als in deze smartelijke omstandigheden. De rouw treft het ganse land, maar voornamelijk de mijnwer kerswereld. Hij treft vooral de ne- derigen, die nogmaals hun tol aan de mijn hebben moeten betalen. In het verleden, en ondanks alle verzekering van de veiligheid der mijnwerkers getroffen maat regelen, hebben menigvuldige mijnrampen ons land in rouw ge dompeld, maar wij moeten ver terugkeren in het verleden om 'n ramp van zulke omvang aan te treffen. Ik kan de verzekering geven, dat de stoffelijke en zedelijke steun, waarop de familieleden recht hebben, hun zal worden verstrekt. De ramp, waarvan wij heden de slachtoffers betreuren, heeft ech- ter een golf van solidariteit doen ontstaan. Uit alle lagen van de maatschappij, evenals uit het bui tenland zijn hulpaanbiedingen ge komen, hetzij om te trachten mensenlevens te redden, hetzij voor het verlenen van stoffelijke hulp aan de gezinnen der slacht offers Alle middelen worden aange wend om de nog ingesloten arbei ders aan de mijn te ontrukken. Uit naam van de regering breng ik hulde aan de bovenmenselijke moed waarvan de redders blijk geven, zij die niet aarzelen hun leven op het spel te zetten om hun werkmakkers te hulp te ko men. Ik koester de vurige hoop dat al die pogingen niet vergeefs zullen wezen, en dat de heldhafti ge redders er nog in mogen sla gen kameraden aan de mijn te ontrukken. „Zes Vlamingen bevinden zich onder de slachtoffers waarvan de lijken thans zijn bovengehaald. Ook onder de in de mijn ingeslo ten mijnwerkers zijn er talrijke Vlamingen. Ik neem deze droeve gelegenheid te baat om hier een oprechte hulde te brengen aan deze Vlaamse arbeiders die in an- dere gewesten van het land hun brood gaan verdienen, zeer dik wijls omdat hun eigen streek niet voldoende werkgelegenheid biedt". De eerste-minister besloot al dus: „Dierbare afgestorvenen, rust in vrede. Komend uit Alle streken van België, komend uit het verre buitenland, waart gij één in een arbeid, waart gij één in de plicht. Gij zijt thans ver enigd in" de dood en zo zult ij verenigd blijven in onze herinne ring". Na de toespraak van premier Van Acker vertolkte de Italiaan se onderstaatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, Delibo, de diepe verslagenheid van het Italiaanse volk en de Italiaanse regering. Hi; sprak over het grootse maar ge vaarvolle werk van de mijnwer ker en dankte de Belgische over heid en bevolking voor de hulp welke aan de Italiaanse getroffen gezinnen wordt verstrekt. In ver band met het onderzoek naar de oorzaken van de ramp sprak hij' de hoop uit dat de ganse waar heid aan het licht zal worden ge bracht. Na deze toespraken begaf mgr Himmer, de bisschop van Door nik zich naar het altaar én vin gen de plechtigheden aan met de requiem-mis van Perodi, met de medewerking van een mijnwer kerskoor. Na het evangelie hield de bis schop van Namen zijn toespraak Aan het slot van de dienst kardinaal Van Roey met zwarte cappa en witte mijter de absouten. Daarna werd de lijstoet ge vormd. Voorafgegaan door de muziekkapel van de binnenlandse strijdkrachten en een detache ment van het 2de regiment Ja gers volgden de mijnwerkers in werkpak, de raad van beheer van de mijn, het mijnkorps en de ge meenteraad van Marcinelle. De kisten werden gedragen en omringd door mijnwerkers in werkpak. Daarachter volgden de familieleden, de adjudant van ko ning Boudewijn, generaal Dan neels, de leden van het corps di plomatique, de ministers, de gou verneurs der provincies en talrij ke andere autoriteiten. De kist van de Poolse mijnwer ker werd gedragen door arbeids kameraden in Poolse nationale kledij. De stoet trok tussen dich te rijen belangstellenden naar de begraafplaats, waar de kisten in een voorlopige grafkelder werden geplaatst die onder de bloemen bedolven werd. Zij zullen later op een ereveld opnieuw worden bij gezet. Na een laatste „Dé profundis", gezongen door mgr Himmer, be gon het défilé van de menigte, dat verscheidene uren duurde. Onder de talrijke kransen wa ren er van de koning, de koninx lijke familie, de Italiaanse rege ring, de Belgische regering, de Franse raad van de republiek en de Franse nationale vergadering. Terwijl het Belgische volk hul de bracht aan de slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle, be zorgden de gemeenten Tremelo, Groot-Lo en Baal maandagoch tend een ontroerende begrafenis aan drie van hun zonen, die de dood vonden in de tragische mijn. Een grote menigte was aanwe zig bij de uitvaartdienst, die voor de slachtoffers in de parochie kerken waren opgedragen. zong Een woordvoerder van de bonds, regering heeft meegedeeld, dat transport- en administratieve eenheden van het Britse Rijnlege? West Duitsland zullen verlaten ter aanvulling van de strategische reserves in Engeland. De bondsregering is hierover officiëel door Engeland ingelicht, evenals de Navo. De berichten, als zou het om minstens een divi sie infanterie gaan, noemde de Duitse woordvoerder onjuist. Engeland heeft zich bij het W.E.U.-verdrag verplicht, vier divisies en de tweede tactische luchtvloot op het Europese vaste land te stationeren. Deze ver plichting geldt evenwel niet voor het geval elders een acute nood toestand ontstaat. Labour wil parlement van reces terugroepen. De leiders van de Britse socia listische partij hebben maandag avond besloten, er bij de regering op aan te dringen, het parlement van zijn zomervakantie terug te roepen voor een onmiddellijke bespreking van de Suez-kanaal- situatie na de Londense confe rentie over het Suez-kanaal. Na een bijzondere vergadering van twee uur maakten de labour- leiders („schaduwkabinet") be kend, dat de leider van de par tij, Hugh Gaitskell, verzocht is premier Eden van bovengenoemd besluit op de hoogte te stellen. I 2 augustus is het Britse parle ment tot 23 oktober op recvs ge gaan. j De verklaring na de vergade ring van het „schaduwkabinet" bevat ook een verzoek aan de conservatieve regering „duidelijk te maken, dat Engelands mili taire maatregelen „van de laat ste tien dagen" louter uit voor zorg zijn genomen. Majoor Salem in Londen. Majoor Salah Salem, de gewe zen Egyptische minister van Voorlichting, heeft maandag in Londen verklaard, dat Egypte „desnoods het Suezkanaal op zal blazen als vreemde troepen het land binnenvallen". De majoor zei dit bij zijn aan komst op het vliegveld van Lon den. Hij zal voor het Egyptische blad, waarvan hij hoofdredacteur is, berichtgeving over de Suez- ferentie verzorgen. In-antwoord op diverse vragen antwoordde Salem dat president Nasser geen enkele reden heeft om bezorgd te zijn over de ont wikkeling van de kanaalkwestie, dat Nasser het hele Egyptische volk achter zich heeft, ook het Egyptische zakenleven, en dat Nasser vermoedelijk bereid zal zijn te onderhandelen op. de voor waarden die hij zondag in zijn verklaring heeft uitgestippeld. Op de vraag, of hij enige offi ciële volmacht had voor zijn ver klaringen, in het bijzonder wat betreft het opblazen van het ka naal, antwoordde Salem: „Ik heb volmacht als een gewone Egyp tenaar". STERKE AMERIKAANSE DELEGATIE NAAR LON DEN. De Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Moskou en Londen zul len deel uitmaken van de Ameri kaanse delegatie naar de Londen se conferentie over het Suez-ka naal. De Amerikaanse delegatie zal meer dan twintig man sterk zijn en men is algemeen van rrrening dat dit de sterkste afvaardiging is die ooit de Verenigde Staten op een internationale conferentie heeft vertegenwoordigd. Noorwegen acht het gevaar afgewend. Finn Moe, de voorzitter van de Noorse parlementscommissie voor buitenlandse aangelegenheden, die maandag in Oslo bijeenkwam om de Suez-kanaalproblemen te bespreken, heeft als zijn mening De Russische delegatie naar de Londense conferentie. Volgens betrouwbare bron zul len de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Dimitri Sje- pilof, en zijn delegatie dinsdag morgen om 8.30 uur Moskouse tijd per vliegtuig naar de Lon dense conferentie over het Suez kanaal vertrekken. De zegslieden meenden ook te weten, dat de Russische delegatie uit een vijftig personen zou bestaan. Bij de af gevaardigden zou zich ook de onderminister van Buitenlandse Zaken, Wladimir Semeonof, be vinden. De politieke commissie van de Arabische Liga herhaalde voorts de verklaring, dat elke aanval op Egypte beschouwd zal worden als een aanval op alle Arabische lan den. Krisjna Menon, de Indiase af gevaardigde naar de Londense conferentie, die zondag in Cairo besprekingen met president Nas ser voerde, verklaarde maandag op doorreis in Genève, dat de Egyptische president een vreed zame oplossing van de kanaal kwestie wenst. Hij, is bereid met iedereen te onderhandelen, aldus Menon, die voqrts zei, dat de Londense conferentie volgens volgens hem zal slagen en ieder een voldoening zal schenken, „als alle vertegenwoordigde lan den van goeden wille zijn". De politieke commissie van de Arabische Liga, die in Cairo in buitengewone zitting bijeen is, heeft maandag een resolutie aan genomen, waarin het voorstel van president Nasser van Egypte voor een conferentie van alle lan den wier schepen het Suezkanaal gebruiken, ondersteund wordt. Het Britse passagiersschip „Largs Bay", dat dinsdag met 500 passagiers uit Southamp ton naar Australië vertrekt, zal via Kaap de Goede Hoop varen. De reis zal daardoor vijf of zes dagen langer dan normaal duren. De Franse en Britse employés van de banken en grote Franse ;edrijven in Egypte hebben voor onbepaalde tijd betaalde vakantie gekregen, zodat zij hun particulie re zaken kunnen regelen en, als zij dat wensen, Egypte tijdelijk verlaten kunnen. Naar de woordvoerder van prof. Lieftinck maandag mededeelde is de bespreking, welke de informa teur zaterdag te Hoorn heeft ge had met prof. Zijlstra, geschied op suggestie van prof. Romme. Op de vraag haar de reden van dit onderhoud antwoordde de woordvoerder: Geen commentaar. Eenzelfde antwoord kwam er op de vraag of het onderhoud wel licht had gelopen over het be middelingsvoorstel, dat de infor mateur heeft voorgelegd aan prof. Romme én mr. Burger. Naar de woordvoerder nog mededeelde is er zondag op het gebied van de formatie niets ge daan, overeenkomstig het voor nemen van de informateur om de zondag in acht te nemen. De informateur heeft om 1.15 uur gistermiddag prof. Romme ontvangen, die hem opheldering vroeg over enkele punten, die onderdeel vormen van de bemid delingsvoorstellen. De woordvoerder van de infor mateur heeft gisteravond om kwart over elf medegedeeld, dat de informateur, prof. mr P. Lief tinck, gisteravond antwoord van prof. Romme heeft ontvangen. Ofi het ogenblik, dat de woord voerder dit bericht ontving (elf uur gisteravond) was de informa teur het antwoord van de heer Burger nog wachtende. Op de vraag, of de informateur voornemens is een volledig rege ringsprogramma aan de bij het overleg betrokken fracties toe te •zenden, antwoordde de woord voerder, dat, indien de geschil punten die tot dusver overeen stemming hebben verhinderd, worden opgelost, prof. Lieftinck voornemens is een op synthe se gericht volledig ontwerp-rege- ringsprogram aan de fracties voor te leggen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1