oxo Binnenlands nieuws Gemeenteraad van Terneuzen Bromfietsen omzet „schrikbarend" gedaald Beursoverzichl mT Brillen worden goedkoper «Mijnheer Roberl is teruggekomen# KIPPENSOEP Verkoop op afbetaling daalde met 76 procent Bekentenis van massa moordenaar in Krakau VALSEMUNTERS HUMOR Lusteloze stemming, weinig veranderde koersen SOEPEN (HICKBN AGENDA. Hulpverlening aan slacht offers van overstromingen in Iran chocolade in z'n lijnste vorm De Britse basis in Libië DE OPSTAND IN ECUADOR Australische en Nieuw- Zeelandse oppositie t.a.v. Suezkwestie Overstromingsgevaar in Mandsjoerije De omzet van bromfietsen is sedert op 16 juni de wettelijke afbetalingsregeling van kracht werd, waardoor bij aankoop van een bromfiets de eerste contante betaling met 30 °/i werd vastge steld „schrikbarend" gedaald. Een steekproef bij detailhan delaren wees uit, dat de verkoop a contant met 19 verminderde en die op afbetaling met 76 Voorheen betaalde men gemid deld 60 a 70 en thans 250 a 260 gulden als eerste aanbetaling. In juli j.l. is de aflevering aan de detailhandel (er zijn 6000 klein handelaren) in verhouding met De 45-jarige Wladyslaw Mazu kiewicz, die te Krakau terecht staat op beschuldiging vier man. nen en twee vrouwen te hebben vermoord, heeft woensdag het hem tenlastegelegde bekend. Volgens de aanklacht heeft hi; tussen 1943 en 1955 zijn slacht offers van het leven beroofd om zich van hun geld meester te ma ken. De lijken van de mannen heeft hij in de Weichsel gegooid en de twee vrouwen, van wie er een nog in leven was, onder de vloer van zijn garage begraven. Een verzoek van de 84-jarige verdediger om zijn cliënt drie maanden in een psychiatrische kliniek op te laten nemen voor een onderzoek naar zijn geeste lijke vermogens, werd door de rechtbank voorlopig afgewezen, in afwachting van de getuigen verklaringen. juli 1955 met 40 gedaald. Ook de snelheidsbeperking van 40 km, en het slechte weer zijn mede van invloed geweest op de verkoop. Dit deelde de voorzitter van de afdeling bromfietsenfabrikan ten en grossiers van de R.A.I., de heer Barmes, donderdag op een in Amsterdam gehouden pers conferentie mede. Het verzoek van de R.A.I. aan de minister van Economische Zaken om het percentage te ver lagen tot 20 dat geldt voor radio-televisietoestellen, koelkas ten, wasmachines en fietsen, is afgewezen. De bromfietsleveran ciers zijn niet tegen de regeling maar wel tegen de discriminatie die naar hun mening is toegepast De bromfiets, aldus hun argu ment, is een volksvervoermiddel geworden (in 1955 waren er 503.000). Door het hoge percen tage is een verschuiving ontstaan naar op gemakkelijker conditie te verkrijgen goederen. De consequenties zijn reeds merkbaar geworden: annulering door de detailhandelaren van reeds geplaatste orders, waar door fabrikanten en handel met voorraden blijven zitten en voorts ontslag van personeel, waartoe reeds twee fabrieken over zijn ge gaan. Verlangd wordt een verlaging tot 20 Wij zijn van mening aldus de voorzitter dat de prestige kwestie in de materie bij de regering een te grote rol speelt. Te sterke afremming door de betalingsregeling is fnuikend voor deze jonge industrie, die m 1955 192.000 bromfietsen aan de detailhandel heeft geleverd. De planning voor de verkoop voor dit jaar lag 20 a 25 hoger. Dit percentage werd in de eerste vijf maanden van dit jaar ook be reikt. Het is bovendien zeer de vraag of de bromfietsenfabrikan ten hun toezegging aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat om na 1 september a.s. alleen bromfietsen, die maximaal 40 km rijden op de markt te brengen zullen kunnen nakomen doordat men met voorraden blijft zitten van bromfietsen, die groter snel heid hebben. In Hannover zijn valse bank biljetten in omloop, die vol gens de politie „verontrus tend goed nagemaakt" zijn. Toch zijn de biljetten duide lijk als valse te onderkennen. Op die van vijf mark b.v. luidt het opschrift: „Help u zelf, dan helpt God u" i.p.v. het gebruikelijke: „Eenheid en recht en vrijheid". Op de valse briefjes van 50 mark is de waarschuwing tegen 't namaken van bankbiljetten vervangen door de volgende spreuk: „Wie bankbiljetten namaakt, kan zich vaak uit de nood helpen. Want het is tegenwoordig moeilijk de eindjes aan elkaar te kno pen". In de gisteravond gehouden ver- zal komen en deelde mede, dat bin- straat te Sluiskil ten behoeve van 6 _i 1i UN U«i .,„v, D an fifltcorc Uit lio. ZEVENJARIG MEISJE OMGEKOMEN. Het zevenjarig dochtertje van de familie Van I. uit Zwollerker spel is woensdagavond om het leven gekomen toen zij in Laag- Zuthem, gemeente Heino, door een melkauto werd overreden. Het meisje fietste met 'n vrien dinnetje toen zij plotseling naar links uitweek en door de juist passerende melkwagen werd ge grepen. Zij was op slag dood. DODELIJKE AANRIJDING TE UTRECHT. Woensdagavond om even zeven uur is op de Amsterdamsestraat weg te Utrecht de 17-jarige fiet ser- F L.. uit Utrecht, toen een zeswielige vrachtauto met aan hangwagen hem passeerde, ter wijl hij met nog een wielrijder twee andere fietsers passeerde, met zijn stuur in aanraking ge komen met de aanhangwagen gevallen en overreden. Hij kreeg een bekkenfactuur en inwendige kneuzingen, werd naar het zie kenhuis overgebracht, waar bleek dat hij was overleden. GESPAN OP HOL. Woensdag stond een gespan van de fa. Van Gend en Loos in een poort aan de Pletterij straat te 's-Gravenhage, terwijl de voer man, de 28-jarige W. H., goede ren aan het afleveren was. Op een ogenblik gingen de paarden er van door en renden via de Gouwestraat naar de Pletterijka- de. Daar werden zij met levens gevaar gegrepen door de 31-jari- ge monteur B. M. Vink, die hier bij verwondingen aan beide be nen opliep. Tijdens de rit was de wagen met een achttal gepar keerde auto's in botsing geko men, die geringe materiële scha de opliepen. De effectenbeurs heeft de be tere stemming die woensdag avond voor de internationale soorten tot uitdrukking kwam, niet overgenomen. Reeds tijdens me. nog enkele spoorwegerMi- ders verrichtte de man werk zaamheden op de spoorbaan. Hij is vermoedelijk door een tree plank van de trein geraakt en was op; slag dood. De G.G. en G.D. heeft het stof felijk overschot naar een zieken huis in Amsterdam overgebracht. VERDRINJtlN GON GE V AL AAN HET BLOEMENDAALSE STRAND. Donderdagmiddag omstreeks half twee is aan het Bloemen- daalse strand verdronken de 20 jarige verkoopster uit Amster dam, mej. M. M. L. Zij was met haar moeder en 'n 12-jarig nichtje uit Haaksbergen aan het strand. Het slachtoffer, dat niet kon zwemmen, is waarschijnlijk in het eerste zwin in een mui mis gestapt. Het nichtje heeft nog getracht de drenkelinge te red den, doch kon zelf met moeite uit het water komen. Haar hulp geroep werd niet gehoord. Het stoffelijk overschot was gisteravond nog niet gevonden. MOEDER WILDE KINDEREN KWIJT. Dezer dagen vervoegde zich de 30-jarige mevrouw M. J. B.Van R. uit Spoorwijk bij de kinderpo litie te 's-Gravenhage met de mededeling, dat zij haar vier kin deren kwijt wilde. Men verwees haar naar gemeentelijke instan ties, doch de mogelijkheden, die men haar daar voorlegde, waren niet naar haar zin. Maandagavond kwam de vrouw weer naar het bureau van de kin derpolitie, thans vergezeld van haar kinderen. Op een ogenblik ging zij de wachtkamer uit en zei tot haar kinderen, dat zij even brood ging halen. Zij kwam noch die avond noch die nacht terug. De kinderen zijn toen onderge bracht in het gemeentelijk kin dertehuis. De volgende dag vervoegde de vrouw zich weer bij de politie en vertelde de vorige avond weg te zijn gelopen om de opneming van haar kinderen te forceren. Men heeft haar een procesverbaal ge geven wegens het in de steek la ten van hulpbehoevenden. De vrouw wenste haar kinde ren te laten opnemen om zelf te gaan werken en zo de welstand van het gezin te vergroten. LIJNWERKER DOOR PASSERENDE TREIN GEDOOD. Donderdagmorgen omstreeks 9 uur is op de spoorlijn Amster damHalfweg, ter hoogte van de gasfabriek bij de Zaanstraat in Amsterdam de 54-jarige lijnwer- ker A. Waals door een passeren de ledige reizigerstrein met do delijk gevolg aangereden. Samen CIRCUS IN MOEILIJKHEDEN. Een Duits circus (Althoff), dat donderdagavond in Alphen aan de Rijn een voorstelling zou geven, zat in grote moeilijkheden. Sinds men donderdagmorgen om twee uur uit Haarlem vertrok is niets meer gehoord of gezien van de vrachtauto met aanhangwa gen, waarop zich de volledige lichtinstallatie, een deel van de zitbanken, een deel van de requ:- sieten voor de roofdierennum mers en, last but not least, het voer van de roofdieren bevindt. Deze belangrijke medewerkers van het circus hebben sinds don derdagmorgen niets te eten ge had. In allerijl werd nu in Alphen vlees voor hen besteld. Aan verscheidene politiecorp sen langs de route Haarlem-Al phen aan de Rijn gelegen plaat sen werd medewerking bij de op sporingspogingen gevraagd. De voorstelling van donderdag avond werd afgelast. Om kwart over acht was er nog geen spoor van de vermiste vrachtauto, die bestuurd werd door de Neder landse chauffeur G. P. P. is sinds drie maanden bij het circus in dienst en heeft zich, naar de directie meedeelde, in die tijd doen kennen als een utste- kende kracht. derdagmorgen liepen de koersen enigszins achteruit en donder dagmiddag bij opening lagen de noteringen vrijwel onveranderd ten opzichte van het officiële slot van woensdag. Hierna fluctueer den de prijzen nauwelijks. Kon. Olie verliet de markt vrijwel on veranderd op 793%, Philips, AKU en Unilever verloren per saldo 'n kleinigheid. Ook op de scheepvaartsector was de fut er volkomen uit. De noteringen bewogen zich rond het slotniveau van woensdag, zodat ook hier weinig verandering in trad. Bij de cultures wist Amster. dam Rubber zich aardig te hand haven op 85 V2, doch HVA en Ver. Deli verloren enkele punten. Be gin beurs werd bekendgemaakt dat er geen notering mocht plaatsvinden in Nederlandse wol- Naar verluidt zou deze maat schappij worden overgenomen waarbij voor de aandelen 145 zou worden 'betaald. Officieel is echter nog niets bekend. De laat ste notering van Nederlandse wol was 115. Op de beleggingsmarkt heeft men met belangstelling kennis genomen van twee nieuwe ge- meentelijke obligatieleningen t.w die van Hilversum en Leiden. Over 't algemeen geeft men deze leningen een redelijke kans van slagen. De koersen van de voor naamste beleggingspapieren ble ven donderdagmiddag onveran derd. Prolongatie 3 procent. En de kip kan 't weten, want inderdaad, er zit kip in een pakje OXO „Chicken" kip pensoep zelfs het beste van de kip. Het is juist om die zuivere smaak van kip pensoep en het hoge vetge halte, dat de huisvrouw aan OXO „Chicken" de voor keur geeft. OXO kippensoep is niet zo maar soep uit een pakje, het is een verrukkelijk en voedzaam natuurproduct. Kies het beste en vraag Uw winkelier daarom met na druk OXO kippensoep in het bekende groen-geel- rode zilverzakje. OXO „Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep Lima KtmtllOMUM BEURSINDICES. 7/8 8/8 9/8 Int. conc. 284.79 294.98 293.81 Industrie 165.58 165.81 166.47 Scheepvaart 165.95 169.13 168.73 Banken 143.77 144.09 144.26 Ind. fondsen 113.89 115.71 116.62 Algemeen 213.17 218.53 218.24 NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 798—809 Philips: 295—197 Unilever: 414—416 (794) (295%) (412) VRUDAG 10 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Herrie om Harry". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De bruggen bij Toko-Ri". ZATERDAG 11 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Herrie om Harry". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Uit de brand ben je". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De bruggen bij Toko-Rio". ZAAMSLAG: 5 uur: Muziek festival. 8.30 uur: Slotconcert. SPUI: 2.30 en 4.30 u.: Beker wedstrijden. gadering van de gemeenteraad was wegens ziekte afwezig de heer J. den Hamer. Na opening door de voorzitter werden de notulen van 29 juni en 5 juli ongewijzig vastgesteld en de ingekomen stukken voor kennisge ving aangenomen. Aan de heer dr. A. W. Brons werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als keuringsveearts, zulks ingaande 1 januari 1957, onder dankbetuiging voor de in deze be trekking langdurig bewezen dien sten. Z.h.s. verleende de raad zijn goed keuring aan het voorstel van B. en W. tot verkoop van gronden in het plan Zeven Triniteitspolder II aan de woningbouwvereniging „Werk- mansbelang" te Terneuzen en tot het verlenen van medewerking in zake verkrijging van een jaarlijkse bijdrage voor de bouw van 216 wo ningwetwoningen ten behoeve van genoemde vereniging. De heer Henry vroeg de aan dacht van B. en W. om ook te Sluiskil in de toekomst een aantal woningwetwoningen te bouwen. De voorzitter zegde een onder zoek ten deze toe. De voorzitter vroeg machtiging van de raad voor het garanderen van een 40-jarige 4(4 geldlening groot ƒ500.000, die voldoet aan de rijksvoorwaarden, zulks ten behoe ve van de woningbouw. Z.h.s. verleende de raad hieraan zijn goedkeuring. Bij de behandeling van het voor stel van B. en W. tot het stichten van een openbare schippersschool kwam ook in bespreking het stich ten van een Chr. schippersschool. Door de heer Van Langevelde werd aan B. en W. het verzoek gericht om het voorstel van B. en W. tot het stichten van een openbare school voor continu-onderwijs aan schipperskinderen in deze gemeen te alsnog in te trekken tot meerde re gegevens over het aantal leer lingen bekend zijn. Nadat de voorzitter erop had ge wezen, dat dit voorstel voortspruit uit het motief, dat de gemeente rechtstreeks de verzorging heeft van het openbaar onderwijs, terwijl wanneer van het Chr. onderwqs een verzoek inkomt, krachtens de wet ook hieraan medewerking moet worden verleend, bracht hij het voorstel van B. en W. in stemming. Het wordt verworpen met 6 tegen 8 stemmen. Vóór het voorstel van B. en W stemden de heren Fijn van Draat, Henry N F. Dieleman, Jansen, Hol en De Vos; tegen stemden de heren De Waal, Weterings, Camps, De Feijter, Van Riet, Ollebek, F. Dieleman en Van Langevelde. Z h s ging de raad accoord met het vö-stel van B. en W. tot het voeren van een rechtsgeding in eer ste aanleg, in verband met de ont eigening van gronden in de Zuid- landpolder. De voorzitter deelde mede, dat het arbitrage-rapport zojuist was binnengekomen, doch nog met door het college van B. en W. kon wor den behandeld. Hij hoopte, dat de procedure niet nodig zal zijn. Daar de verlichting van de Ka- naalweg te Sluiskil, vanaf de brug in noordelijke richting zeer onvol doende is, verleende de raad z.h s 7iin goedkeuring aan het voorstel van B en W. tot doortrekking van de natriumverlichting op de Ka tP Sluiskil in noordelijke nenkort bij het college van B. en voetgangers en fietsers. Dit be W. een verzoek zal binnenkomen om hiervoor een terrein beschik baar te stellen. De voorzitter juichte dit particu lier initiatief van harte toe en drukte er zijn spijt over uit, dat dit initiatief in de kom der gemeente ontbreekt. Hij zeide bij voorbaat zijn volle medewerking toe. De heer Fijn van Draat wees er op, dat nu de Noordstraat voor het verkeer van auto's verboden is, automobilisten hun wagens aan beide zijden in de Lange Kerk straat parkeren, waardoor het voor vrachtauto's vrijwel ondoenlijk is door deze straat te rijden zonder brokstukken te maken. De voorzitter zeide toe hiernaar een onderzoek te zullen laten in stellen. De heer Hol bracht het college van B. en W. dank voor het provi sorisch aanleggen van een nood- zwemgelegenheid nabij de oester putten. Er wordt door de jeugd reeds een dankbaar gebruik van ge maakt. De voorzitter deelde mede, dat aan de plannen voor een zwembad door het college nog steeds wordt gewerkt. De weg is evenwel zeer moeilijk. De heer De Waal vroeg een pro visorische doorbraak van de Loui- sastraat naar de Nieuwe Kerk- hoeft geen grote kosten mede te brengen. Voor het bezfoeken van de kerken, ziekenhuis en scholen zou dit een grote verbetering beteke nen. Hem werd verder medegedeeld, dat in de Vogelbuurt geen nacht lampen zijn aangebracht. De heer De Waal vroeg hierin te willen voorzien. De voorzitter zal naar beide za ken een onderzoek doen instellen. De heer De Waal vestigde ten slot te de aandacht op een voetpad te Sluiskil, dat door prikkeldraad is afgezet en er zeer slecht bij ligt. Wethouder De Vos deelde mede, dat bedoeld voetpad regelmatig wordt onderhouden. De afsluiting met prikkeldraad is er al 30 jaar- Hij zeide echter een onderzoek in deze toe. De heer Van Riet vroeg de aan dacht van B. en W. voor het euvel van onkruid op het onbebouwde terrein nabij de Landbouwhuis- houdschool. Wethouder De Vos merkte op, dat nog meer onbebouwde terrei nen er slecht bij liggen, doch eok aan het groeien van onkruid op be doelde gronden zal de betrokken dienst attent worden gemaakt. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. De Nederlandse opticiensorga nisaties .hebben besloten de prij zen van brillen te verlagen. Zij hebben besloten geen kortingen meer te geven op brillen, welke aan ziekenfondspatiënten worden verkocht. De verlaging van de prijs der brilmonturen zal echter zó groot zijn, dat het nadeel van het wegvallen van de kortingen voor ziekenfondspatiënten ruim schoots wordt gecompenseerd. De brilmonturen zullen aanmerkelijk goedkoper worden, de prijzen voor de glazen zullen ook ver laagd worden, zij het dan niet in zo'n sterke mate. De prijsverlaging, die ingaat per 15 augustus a.s., heeft nu ook de rechtsongelijkheid tussen zie kenfondspatiënten en particuliere patiëntdh op, die bestond sinds het in 1947 ingesteld kortingsstel- naalweg te Sluiskil in UNa"wijziging van de begroting dienstjaar 1956 stelde de voorzitter de omvraag aan de orde. De heer Van Riet wees er op dat, evenals vorig jaar, ook thans j in de vakantiehjd van de bouwvak arbeiders de veerdienst Terneuzen Hoedekenskerke wegens te ver richten baggerwerken wordt stop- R6De voorzitter zegde toe, evenals zulks vorig jaar is geschied, het college van Ged. Staten hierop zal worden gewezen. De heer Van Langevelde vroeg inlichtingen over de besteding van de gelden uit het rampschadefonds in deze gemeente. De voorzitter antwoordde hierop, dat hierover nog geen inlichtingen kunnen worden verstrekt, daar een en ander nog in behandeling is. De heer Henry wees er op, dat dank zij het particulier initiatief te Sluiskil een speeltuin in exploitatie De overstromingen die Iran in de laatste dagen van juli hebben geteisterd, hebben, volgens een opgave van de liga van Rode Kruisverenigingen, 210 dorpen verwoest. Daarbij zijn 450 perso nen om het leven gekomen; nog ruim 500 mensen worden vermist. Ten behoeve van de 180.000 dak lozen wordt onder leiding van de liga een hulpactie gevoerd, waar voor o.a. gevraagd werd om ten ten. kleding, rubberlaarzen, lam pen en serviesgoed. Verscheidene nationale Rode Kruisverenigin gen nemen een deel van deze goe deren voor hun rekening. Uit de Verenigde Staten zijn bij voorbeeld voedingsmiddelen en medicamenten gezonden. Hef Ne. derlandse Rode Kruis heeft deel genomen met een zending textiel en schoenen ter waarde van 4000,—. In hoofdzaak voorziet deze Ne derlandse zending in de behoefte aan kindergoed, want onder de slachtoffers zijn 120.000 kinderen De goederen worden per K. L. M vervoerd naar de „Vereniging van de Rode Leeuw en Zon", de Per zische kruisvereniging te Tehe sel, zo menen de organisaties. De prijsverlaging geldt niet voor brillen, die duurder zijn dan dertig gulden. Een brilmontuur van 23,—, om een voorbeeld te noemen, gaat na 15 augustus a.s. 18,50 kosten, een bril van 11,50 zal na die datum 8,— kosten. Voor een bril van 6,90 zal men straks 4,80 moeten be talen. Deze prijsverlaging is mogelijk geworden, zo verklaren de orga nisaties, door een verschuiving tengevolge van de hoogconjunc tuur. De voorkeur van het pu bliek is meer en meer uitgegaan naar luxe brillen, waarbij het mode-element een belangrijke rol ging spelen. De opticiensorganisaties wijzen voorts bij het bekendmaken van hun voornemen op het feit, dat de marges zoals deze tot nu toe in het opticiensbedrijf hebben ge golden, lager liggen dan vóór de oorlog en in Nederland lagei lig gen dan in het buitenland. De marges mag men niet beschouwen als detailhandelsmarges, zo menen zij verder, omdat het een artikel betreft „dat een hoog gekwalifi ceerde ambachtelijke bewerking van para-medisch karakter" ver eist. De organisaties zijn van me ning dat deze prijsverlaging een belangrijke bijdrage levert aan het streven van de regering naar prijsstabilisatie en prijsverlaging. De mogelijkheid deze prijsver laging te handhaven is uiteraard afhankelijk van de ontwikkeling, welke zich zal voltrekken in de totaalomzet van de opticiens. Als bijvoorbeeld, zo zeggen de orga nisaties, tengevolge van een con junctuur-omslag de verhouding tussen verkoop van luxe en niet- luxe artikelen zich zou wijzigen, dan zouden op grond van dezelf de bedrijfs-economische overwe gingen de verlaagde prijzen op nieuw moeten worden bezien. Ongeveer 90 procent van de ge vestigde opticiens is aangesloten bij een van de organisaties, die samenwerken in de federatie van Nederlandse opticiensorganisa ties. Khalil Kasoeara, de Libische minister van Defensie heeft te genover de Egyptische pers ver klaard, dat het grondgebied van Libië in geen geval mag dienen als basis voor een militaire ope ratie tegen Egypte. De minister herinnerde er aan, dat volgens het desbetreffende Brits-Libische verdrag Libisch gebied niet mag worden gebruikt als basis voor een of andere militaire operatie tegen een lid van de Arabische liga. WILDE STAKING TE VAASSEN. Woensdagmorgen is te Vaassen bij de N.V. Industrie een wilde staking uitgebroken. Een groep arbeiders legde het werk neer, omdat zij het niet eens was met de loonbepalingen, zoals die in overleg met vertegenwoordigers van le vakorganisaties en inge volge de werkclassificatie zijn op gesteld. Volgens een officiële medede ling is de opstand, die in de pro vincie Manabi tegen de regering van Ecuador was uitgebroken, neergeslagen. In de voornaamste steden van het land is de orde hersteld. De opstandelingen hebben zich in het gebergte van het binnenland te ruggetrokken. Zij worden door de regerings troepen achtervolgd. Door JOSEPH HOCKING 64) Nadruk verboden. „Je hebt me er nu al meer dan eens van beschuldigd een masker te dragen. Ik kan natuurlijk niet bewijzen, dat dit niet zo is. Ik kan je er alleen mijn woord op geven". „En als ik dat doe, Bertha?" „Dan... als je dat wilt doen, Robertdan sta ik machteloos en moet doen, wat jij wilt." „Bertha! Meen je dat? Meen je dat echt?" „Of ik het meen? Maar dat weet je toch, Robert? Zeg het me alleen maar! Ik ben beschaamd over mezelf.ik heb altijd tegen dat innerlijke gevoel van twijfel gestreden van de eerste dag af. toe, jongen, geef me je woord nu maar!" Haar stem klonk teder en sme kend. Als hij haar de waarheid zei, zou hij haar leven totaal be derven. Want hij voelde, dat ook zij van hem hield. Hij kon haar niet ongelukkig maken. En met besliste stem, zonder aarzeling of angst sprak hij de grote leugen uit. „Ik draag geen masker, Ber tha! Ik verberg niets voor je en ik heb je lief.ik heb je ziels lief! Mijn leven is het jouwe! Kijk me maar recht aan en zie het dan zelf!" „O, Robert, nu ben ik toch zo gelukkig!" üuitserde zij, toen zij door zijn armen omsloten werd. HOOFDSTUK XXIV. Toen hem de egen opengingen, Een half uur later schudde haar vader Brichtauer ontroerd en vol vreugde de hand. „Robert, mijn jongen, ik had nooit gedacht, dat ik nog eens zó gelukkig zou worden! Och,, als Je vader dat nog eens had mogen beleven! „Ik zal mijn hele leven aan haar geluk besteden!' zei Brich tciLiGr hees. „Dat weet ik, jongen, dat weet ik! Och, kindje, wat is je vader vandaag gelukkig!... Ja, Ulrich wat is er?" „Mijnheer Borlas, mijnheer" „O, laat hem binnenkomen. Zo Borlas, je kunt van ons ge luk getuige zijn... Daar heb je mijn aanstaande schoonzoon! Fe liciteer ons allen maar!" Ze gingen gezamenlijk aan ta fel en na het diner gegaven Leg- ner en Borlas zich naar de bil jartkamer, om het samenzijn der jonge gelieven niet te storen. Vrij laat op de avond reden Brichtauer en Borlas samen naar huis. Ik moet je nog eens geluk wensen, Robert", zei de predi kant. „Werkelijk, ik meen het op recht. Toen je pas thuis was, heb ik wel aan je getwijfeld, maar dat is nu voorbij. Ik ben blij met je verloving, want je bent een veel geschikter man voor Bertha dan Arthur". „Dank u wel, mijnheer Borlas „Wat zal het heerlijk zijn, Ber tha als meesteres op het Huis te zien. Enje wilt je verloving toch soms niet voorlopig geheim houden?" „Voor mijn part werd ze mor gen al publiek. Maar jaBer tha vindt het niet erg prettig tegenover Arthur, als dat nu zo dadelijk gebeurt. Dat begrijpt u denkelijk ook wel". „Ja, natuurlijk.enfin, dan zal ik er niet over spreken voordat je me verlof geeft". De volgende morgen had Brich tauer terstond na het ontbijt naar de Legners willen gaan, maar er kwam een boodschap van Bin nen, die hem noodzaakte naar één zijner meest afgelegen hoe ven te gaan, zodat hij aan Bertha liet weten, dat hij met voor het déjeuner bij haar kon zijn. „O, wat ben ik blij, dat je er bent!" riep ze, hem tegemoet- snellend. „Was je dan bang, dat ik niet zou komen of een ongeluk had gekregen?" „Och neen, maar ik ben soms zo bang, dat mijn geluk te groot is om blijvend te kunnen zijn' antwoordde zij. „Het is toch alles zo wonderlijk, Robert. Ik heb vannacht van geluk niet kunnen slapen. Het is bijna te mooi! Maar... alles zal toch wel zo heerlijk blijven, is het niet? „Natuurlijk! Dat is nu helemaal niets voor jou, Bertha, om zulke sombere voorgevoelens te heb ben!" „Dat weet ik welmaar alles is toch zo onwezenlijk voor me. Toen je vanmorgen niet dadelijk kwam, kreeg ik zo'n gevoel, of je nooit meer zou komen. Zelfs nu is het soms nog, of het niet waar is!" „Maar ben ik er dan niet wer kelijk?" vroeg hij, haar in zijn armen nemend. „Ja,* nu je er bent, is alles in orde! Nu ben ik nergens bang voor!" De leider van de socialistische oppositie in het Australische par lement, Evatt, heeft verklaard, dat de Verenigde Naties onmid dellijk het beheer van het Suezka. naai moeten overnemen. De na tionalisatie van de aandelen van de kanaalmaatschappij was een stap die „duidelijk binnen Egyp- tes bevoegdheid" lag. Evatt ver oordeelde militaire maatregelen tegen Egypte. Een vooraanstaande woord voerder van de socialistische op positie in Nieuw-Zeeland, Arthur Nordmeyer, heeft in het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat er tot dusver geen rechtvaardi ging bestaat „voor het opofferen van ook maar één mensenleven" in het geschil om het Suezkanaal. Nasser had, hoe laakbaar zijn ge drag in sommige opzichten ook was, geen grove inlbreuk op het internationale recht gemaakt. (Wordt vervolgd.) Radio-Peking meldt, dat 70.000 arbeiders aan het werk zijn om dijken langs de gezwollen rivier de Soengari in Mandsjoerije te versterken en op te hogen. Op verscheidene plaatsen loopt het rivierwater reeds over de dijken. Landerijen nabij de Mandsjoerijse stad Harbin zijn woensdag over stroomd en de stad zelf loopt ern stig gevaar. De Chinese radio meldde voorts, dat ten zuidwesten van Peking enige honderden dorpen onder water staan. De (bevolking wordt geëvacueerd. Militaire en burger vliegtuigen zijn ingeschakeld om ingesloten hoeren van levensmid delen en kleding te voorzien. ■jf Volgens berichten uit Algiers hebben Algerijnse opstandelingen op 70 km teh oosten van Medea een bus in een hinderlaag gelokt en twee der inzittenden doodge schoten.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2