Krachtig Nederlands protest te Djakarta Rede van Eden voor radio en televisie over het Suez-kanaal 38 1 DE MIJNRAMP IN MARCINELLE MOCCONA %>C€0I^ Ut 'i MOCCONA De Sowjet-Unie neemt uitnodiging aan Vliegtuig in zee gestort? HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAA NSTAH IDEN De kabinetsformatie Minister Roeslan: Nederlandse regering is officieel op de hoogte gesteld van schuldenkwestie VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3839 „Washington Post and Times Herald" over schuldenkwestie Persconferentie van premier Ali Sastroamidjojo Van het ministerie van Buitenlandse Zaken verne men wij het volgende: „De Nederlandse regering heeft haar zaakgelastigde in Djakarta, H. Hagenaar, gis teren opdracht gegeven ten departemente van Buiten landse Zaken te Djakarta 'n nota te overhandigen, waar in krachtig geprotesteerd wordt tegen de flagrante schending van de door Indo nesië vrijwillig aanvaarde overeenkomst betreffende de gedeeltelijke overname van de overheidsschuld van het voormalige Nederlands- Indië. EGYPTISCH COMMUNIQUE nu ook in busj es van Douwe Egberts oplosbare koffie Frankering bij abonnement: ±erneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sands Noordstraat 55-57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. Wh Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. •advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p« advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adi« Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Naar aanleiding van de ver schillende cijfers, die in Den Haag en in Djakarta worden ge geven voor de Indonesische schulden aan Nederland vraagt de „Washington Post and Times Herald" zich in een hoofdartikel af, waarom Indonesië een over dreven voorstelling geeft van het bedrag van deze schulden. Is het omdat het ophef wil maken van zijn wandaden onder de ,,Ban- dunglanden", waarvan de ogen nu gericht zijn op de naasting door kolonel Nasser van de Suez- kanaalmaatschappij Wat ook de reden is, aldus het blad, 't loochenen van een schuld is verderfelijk, ongeacht of het gaat om een dollar of om een mil. joen dollars, zodat de schuldenaar om 'n compromis verzoekt. Blijk baar is er niet zo'n stap in Den Haag gedaan. In feite wordt ge zegd, dat de Nederlandse rege ring nog in afwachting is van 'n officiële mededeling over de schuldenkwestie. Misschien komt deae mededeling niet. Misschien hebben de Indonesiërs een proef ballon opgelaten of zijn zij uit op internationale aandacht. Wat zij ook hebben gedaan is zeker geen verantwoorde daad, in het bijzon der indien zij hun kredietwaar digheid en zelfrespect willen be houden. Dergelijke daden dragen er toe bij van de wereld eerder een oerwoud dan een internatio nale gemeenschap te maken, al dus het blad. Premier Ali Sastroamidjojo heeft donderdag op een perscon ferentie verklaard, dat hij niet de mening was toegedaan, dat de beslissing van Indonesië zijn schulden aan Nederland niet te erkennen, een ongunstig effect zou hebben op toekomstige bui tenlandse investeringen in de jonge republiek. Ten aanzien van de kwestie van het Suezkanaal zei Ali Sastroad- midjojo, dat Indonesië van plan j is de Colombolanden en Egypte uit te nodigen voor een aparte conferentie. De betreffende lan den waren reeds benaderd, maar officiële uitnodigingen zijn nog niet verzonden. De Nederlandse regering acht het in strijd met internationaal aanvaarde normen betreffende het verkeer tussen souvereinc staten, dat zij door Indonesië niet officieel in kennis is ge steld van het besluit om deze verplichtingen niet langer te erkennen. De mededeling van de Indonesische regering dat de heer Hagenaar officieel zou zijn ingelicht is onjuist, omdat de heer Hagenaar slechts ver wezen werd naar reeds gepu bliceerde berichten. De Nederlandse regering pro testeert derhalve eveneens tegen de wijze waarop de beslissing der Indonesische regering te harer kennis is gekomen. Deze gang van zaken wekt te meer bevreemding, waar in ant woord op Nederlandse démarches resp. op 5 en op 13 april 1956 in zake het opschorten van betalin gen door Indonesië op haar le ningsverplichtingen, werd mede gedeeld dat de regering der Indo nesische republiek nog niet in staat was een beslissing te ne men. Aannemende dat de in de pers verschenen berichten juist zijn, wijst de Nederlandse regering de argumentatie van de Indonesische regering dat de ter 'R. T. C. aan vaarde schulden mede zouden zijn ontstaan uit de kosten van militaire acties in de jaren 1945- 1949, van de hand. In dit verband wordt er op ge wezen dat in het kader van het overleg ter R. T. C. over de over neming van rechten en verplich tingen van het voormalige Ne derlands-Indië, een speciaal daar. toe gevormde commissie una niem tot de conclusie kwam, dat door Nederland aan Indonesië 'n bedrag van 2 miljard diende te worden kwijtgescholden. Indone sië diende de verdere bestaande overheidsschuld over te nemen, een en ander na volledig te heb ben rekening gehouden met mili taire uitgaven. In deze commissie had, naast vertegenwoordigers van Indone sië en Nederland, ook zitting een vertegenwoordiger van de United Nations Commission for Indone- sia. Nederland en Indonesië hebben de voorstellen der commissie aanvaard. De Nederlandse regering doet in haar nota een beroep op de Indonesische regering om haar besluit te herzien en alsnog maat regelen te treffen opdat de ver schuldigde renten en aflossingen die sedert maart 1956 krachtens de aanvaarde garantie tijdelijk door Nederland aan de talloze obligatiehouders zijn betaald, worden gerestitueerd en in het al gemeen haar verplichtingen zul len worden gehonoreerd. Het ministerie vestigt voorts de aandacht op de verklaring van de Indonesische minister van Fi nanciën van 9 dezer, dat het be sluit de schulden niet langer te erkennen, reeds geruime tijd ge leden door de staatscommissie zou zijn genomen. Deze verkla ring heeft bijzondere betekenis in verband met het feit, dat de pu- blikatie van het besluit plaats vond enkele dagen nadat het in ternationale monetaire fonds be sloten had een lening aan Indo nesië te verstrekken groot in dol lars 55.000.000 zonder dat het fonds over dit besluit was inge licht". De informateur prof. Lieftinck, heeft donderdagochtend het ge sprek met prof. Romme, dat woensdagmiddag tegen vijf uur werd afgebroken, voortgezet. Het gesprek van prof. Lief tinck met mr. Burger, de fractie voorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, heeft woensdag avond geduurd van acht uur tot bij half één. De woordvoeder van de infor mateur deelt mede: Het voortgezet onderhoud van prof. Lieftinck met prof. C. P. M. Romme donderdagmorgen heeft geduurd van kwart over negen tot half twaalf. Hiermede is de terreinverkenning in eerste in stantie beëindigd. Prof. Lieftinck zal zich thans eerst bezighouden met een aan tal concrete zakelijke problemen. De Egyptische ambassade in Parijs heeft donderdag in een communiqué bekend gemaakt, dat Egypte zijn besluit tot natio nalisatie van het Suezkanaal nim mer zal veranderen. De nationali. satie van de Suezkanaalmaat- schappij is volgens het communi qué „een onbetwistbaar soeverei ne daad". Egypte, zo wordt tenslotte ge zegd, zal zijn onafhankelijkheid tegen elke agressie vèrdedigen. Groot-Brittannië zoekt geen op lossing door geweld maar door zo ruim mogelijk internationaal overleg. Er is geen sprake van dat wij Egypte een faire behan deling of een rechtvaardig aan deel zullen onthouden, maar we kunnen er niet mee akkoord gaan dat men toestaat dat een roof, die het levensonderhoud van vele landen bedreigt, zonder meer slaagt. We moeten er voor zor gen, dat het bestaan van de grote handeldrijvende naties in de we reld voortaan niet op elk ogen blik door een of andere onder breking van de vrije vaart door het Suezkanaal kan worden be dreigd. In deze zin heeft de Engelse minister-president sir Anthony Eden woensdagavond gesproken in een rede, die door radio en televisie werd uitgezonden. Niemand moet verrast zijn, dat president Nassers naasting van de Suezkanaal-maatschappij een „hoogst ernstige toestand" heeft geschapen, aldus Eden. „In de huidige wereld, neigt men steeds meer naar afkeuring van zelf zuchtige daden voor zuiver na tionale doeleinden". De nationa lisatie van het kanaal is voor Groot-Brittannië een zaak van De Indonesische minister van de Nederlandse regering nog geen Buitenlandse Zaken, Roeslan Ab- officiële mededeling had ontvan- duigani, heeft donderdag ver- gen over het Indonesische be- klaard, dat de Nederlandse rege- sluit. ring officieel is ingelicht over het Roeslan Abdulgani legde de Indonesische besluit de schulden verklaring af op een persconfe- aan Nederland niet langer te er- rentie die werd gehouden door kennen. minister-president Ali Sastroa- Zijn verklaring is in strijd met midjojo. het communiqué van de Neder- Op een vraag, wanneer Indo- landse regering van dinsdag, dat nesië de Nederlandse regering op Volgens de politie te Nes is op het strand te Nes (Ameland) om streeks half zes een knal gehoord en een waterzuil waargenomen van ongeveer 20 meter hoogte, 10 km uit de kust ten noorden van het eiland. EJnkele badgasten beweren ge zien te hebben, dat zij een vlieg tuig in zee hebben zien storten. Behalve met Nederlandse vlieg tuigen wordt ook met Engelse vliegtuigen in de buurt geoefend. Naar wij van de luchtmacht voorlichtingsdienst vernemen is de waterzuil op tien a vijftien km van de noordkust van midden- Ameland waargenomen. Op de vliegbasis Leeuwarden is een Hunter-straaljager, waarvan de bestuurder opdracht had gekre gen op een bepaalde afstand van de kust de geluidsbarrière te doorbreken, nog niet terugge keerd. Op 53.38 noorderbreedte, 5.33 oosterlengte zijn olievlekken waargenomen. Uit Oostmahorn is de reddingboot „Insulinde" uit gevaren. Van de Eems is een loodsboot onderweg naar de plaats waar het vliegtuig is neergestort. Het toestel werd bestuurd door de 23-jarige sergeant H. J. Broer- se. Gezien de grote hoogte, waar op hij vermoedelijk heeft gevlo gen, wordt het niet onmogelijk geacht dat hij het toestel nog heeft kunnen verlaten. De waarnemng van wrakstuk ken en vermoedelijk een rubber- vlot op 53.38 gr. N.B., 5.33 gr. O.L. is gedaan door de „Mariner" van de» M.L.D. De reddingboot „Insulinde" was gisteravond op weg naar deze posiüe. De vliegtuigen hebben om half- tien wegens de duisternis het zoeken opgegeven. De reddingboot „Brandaris" van Terschelling is eveneens uitgeva ren en zal met de „Insulinde" op zee blijven. De strandreddingboot „Rietschoten" van het station Hollum op Ameland is naar het eiland teruggekeerd. Bij de reddingswerkzaamheden wordt zeer vee] hinder ondervon den van een aetherpiraat, die zich „De zwarte Reus" noemt. Deze stoort de visserijband. Hedenochtend om halfvijf zullen de vliegtuigen het zoeken hervat ten. de hoogte zou stellen van het be sluit, antwoordde minister Roes lan, dat „dit reeds was gebeurd". In antwoord op een opmerking van een journalist, dat volgens de woordvoerder van de Neder landse ambassade in Djakarta bij het onderhoud tussen de Neder landse zaakgelastigde in Djakar De Sowjet-Unie heeft de uitno diging tot bijwoning van de con ferentie te Londen over de kwes- te van het Suezkanaal aangeno men. Gelijktijdig stelt de Sowjet-re- gering echter voor de conferentie tot eind augustus uit te stellen en nog 22 landen, waaronder China, uit te nodigen. De Sowjet-Unie is, in tegenstel ling tot het Westen, van mening dat Egypte het recht heeft de Suezkanaalmaatschappij te na tionaliseren. Deze maatschappij moet volgens de Sowjetregering als een Egyptische maatschappij worden beschouwd. De nationa lisatie heeft niets te maken met de vrije doorvaart, die geregeld is bij de speciale conventie van 1888. De stelling dat de particuliere maatschappij, onderworpen als zij is aan de Egyptische wet, als een soort internationaal orgaan moet worden gezien dat de scheepvaart door het kanaal re gelt, is volgens de Sowjet-Unie juridisch onverenigbaar met de beginselen van de Verenigde Naties en een gevaar voor de vrede, aldus de Sowjet verklaring. De landen die de Sowjet-Unie oök uitgenodigd wil zien, zijn: Albanië, Birma, Bulgarije, China, Finland, Hongarije, Irak, Jemen, Jordanië, Libanon, Libië, Marok ko, Oost-Duitsland, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Saoèdi-Arabië, Soedan, Syrië, Tsjecho Slowakije, Tunesië en Zuid-Slavië. De Sowjet-Unie zegt, dat het uitnodigen van landen voor de Londense conferentie zonder overleg met haar en andere lan den die de conventie van 1888 ge tekend hebben is geschied. De keuze der landen is zodanig, dat er een meerderheid is voor de Brits-Franse voorstellen. Zulk n conferentie kan geen besluiten -over het Suezkanaal nemen. Het komt de Sowjet regering juister voor, dat Ibespreking van de scheepvaart door kanalen en zeestraten van internationale be- zonder enige grond. - Nationalisatie van ondernemin- j !ls geschiedt door de Ver gen die op het grondgebied van enigde Naties. Maar zij is bereid een bepaalde staat zijn gelegen, jf611 afgevaardigde naar de Lon- ta en mr. Tamzil, het hoofd van jvolgens de algemeen aanvaarde nse conferentie te zenden om- het directoraat Europese zaken van het ministerie van Buiten landse Zaken, deze slechts had verwezen naar persberichten over dit onderwerp verklaarde minister Roeslan, dat de Indone sische beslissing officieel aan Ne derland was medegedeeld. Van de zijde van de Neder landse vertegenwoordiging in Djakarta werd herhaald, dat de heer Hagenaar dinsdag een be zoek had gebracht aan mr. Tam zil, waarbij deze een nota van de Nederlandse regering werd over handigd, waarin om opheldering werd verzocht over de persbe richten over de schuldenkwestie. „Hieraan is vandaag niets toe te voegen', zeide men voorts. beginselen van het internationale- recht een zaak van de betrokken staat. De Sowjet regering is van me- ning, dat er geen reden is tot be- zorgdheid over de scheepvaart door het kanaal. Egypte, dat be lang bij een goede gang van za ken heeft, kan daar evengoed voor zorgen als een particuliere maatschappij. dat er misschien een oplossing van de kwestie der vrije scheep vaart door het Suezkanaal kan worden gevonden, die zowel voor Egypte als voor de andere be trokken landen aanvaardbaar is. De Sowjet-Unie laat duidelijk uitkamen, dat de nationalisatie van de Suezkanaalmaatschappij niet ongedaan kan worden ge-j maakt. Dat is een interne aange- De omstandigheid dat het kanaal leSenheid van Egypte tientallen jaren in handen is ge weest van een maatschappij met Zij acht het raadzaam, dat de conferentie tot eind augustus overheersend Brits en Frans ka- J wordt uitgesteld om een betere pitaal, die het kanaal gebruikte voorbereiding mogelijk te maken, om zich te verrijken, is geen re- j Het spreekt vanzelf, zo besluit den tot handhaving van zulk een de Sowjet-verklaring, dat de abnormale toestand. Sowjet-Unie zich door het aan- leven of dood. Nasser heeft een internationale maatschappij over genomen zonder overleg en zon der toestemming, terwijl de Egyptische regering herhaaldelijk en plechtig had verzekerd dat de rechten van de maatschappij vei lig waren. Eden zei, dat sommigen had den gevraagd waarom men er niet op kon vertrouwen dat Nas ser zijn belofte om de dooi vaart van schepen niet te hinderen zou houden. „Het antwoord is een voudig, kijk naar wat hij heeft gedaan. De Egyptische president heeft getoond, dat hij niet een man is die zijn woord houdt. Hij heeft „alle beloften van zijn land inzake de Suezkanaalmaat schappij gebroken". Wij hebben geen onenigheid met Egypte, en nog minder met de Arabische wereld, maar met kolonel Nas ser", aldus Eden. Eden was vol vertrouwen dat de conferentie van 16 augustus in Londen een bruikbaar plan voor de toekomst van het kanaal kan opstellen. Tot nu toe hebben 19 landen de uitnodiging aange nomen en nog geen heeft haar afgewezen. Eden herhaalde de Britse ver klaring, dat het kanaal niet on der controle van een land kan blijven en drong opnieuw aan op een internationaal bestuursli chaam. „Dat is het doel waarnaar wij streven" Groot-Brittannië heeft teveel op het spel staan om geen voor zorgsmaatregelen te treffen. Dat is de betekenis van de recente troepentransporten „De employé's van de maat schappij moeten gnder bedreiging met gevangenisstraf hun werk blijven verrichten. Dat systeem hebben velen van ons meer ge zien. We weten allen dat dit een werkwijze is van fascistische re geringen en we weten maar al te goed wat de prijs van toegeven aan fascisme kan zijn". „Indien Nassers naasting een feit blijft, zijn we allen voor on ze levensbehoeften overgeleverd aan de genade van één man, en dat kunnen we nooit aanvaar den", zo zei Eden. „Nasser vertelt ons, dat -hij de maatschappij moest naasten om dat hij haar gelden wil gebruiken voor de bouw van de Assoean- dam. Dit betekent niet meer en niet minder dan dat hij beslag legt op middelen van de interna tionale maatschappij ten behoeve van zijn eigen nationale plannen. De vergoeding die hij aan de maatschappij beloofde te betalen zou 700 miljoen gulden moeten bedragen. De Assoeandam die hij beloofde te bouwen, zou vier mil jard gulden vergen. De wapen verschepingen naar Egypte, het enige dat men op het ogenblik bezig is te betalen, zouden ook vele tientallen miljoenen kosten. De dringend nodige uitbreidings werkzaamheden aan het kanaal zouden alleen al honderden mil joenen vragen en de ontwikke ling op langere termijn nog veel meer. Het totale bedrag is onge rijmd hoog. Kan iemand, gezien de gebeurtenissen, nog van me ning zijn dat de Ver. Staten het Ex koning Michael van Roeme nië heeft het getuigschrift gekre gen dat recht geeft om als bur gerpiloot te vliegen. Hij heeft bij het verkeerde eind hadden toen zij de Egyptische regering financiële hulp voor de bouw van de Assoeandam weigerden, ten zij Egypte bereid was zijn plan nen aan te passen aan de reële mogelijkheden? Wij zijn het vol komen met de Amerikanen eens", aldus premier Eden in zijn radio rede, die ook naar Amerika werd gerelayeerd. De druk die Engeland en Frank- .vaarden van de uitnodiging tot -hiervoor examen gedaan in San- iilf nu r»r\ TTonrnJQ ïntAofnnon ie? niatr. Hfi.c rijk nu op Egypte uitoefenen is niets verplicht I ta Monica Calif ornië). De heer Van den Heuvel, alge meen directeur van de Belgische mijnen heeft aan de journalisten medegedeeld, dat er nog een kans bestaat om de ingesloten mijn werkers te redden. Door de brand zijn de deuren tussen de schachten voor de luchtaanvoer en -afvoer vernield. Hierdoor kreeg een verse lucht stroom gelegenheid de slechte lucht in de diepte te verdrijven, zodoende kunnen de dwarsgan- gen gespaard zijn gebleven. De heer Van den Heuvel ver klaarde voorts: „Thans daalt de lift tot op 907 meter, er ontbreken 7 a 8 m lei bomen en het zou uiterst gevaar lijk zijn zonder leibomen dieper te dalen. Die leibomen moeten daarom hersteld worden. Op verdieping 835 hebben de redders de gang over een lengte van ongeveer 100 meters onder zocht en zij hebben daar giftige gassen aangetroffen. Er is daar weinig hoop op die verdieping nog overlevenden te vinden. Het grootste aantal ingesloten mijn werkers bevindt zich echter veel dieper". „Overigens schiet men met het doorboren van de betonnen muur goed op, aldus de heer Van den Heuvel en hij besloot „het is het koolmonoxydegehalte dat het aantal overlevenden zal bepalen". Volgens de laatste berichten zijn tot nu toe negen doden en zes gewonden naar boven ge bracht. Mijn-beambten hebben meege deeld, dat zich op 835 meter diep te waarschijnlijk nog ongeveer 80 man bevinden. Verder bevin den zich zeven man op ongeveer 900 meter, 13 op 975 meter en het grootste gedeelte van de overigen op 1000 meter diepte. Een mijningenieur verklaarde, dal mannen van de reddingsbri gade water spuiten op de enige nog te gebruiken schacht. Andere mannen zullen trach ten de brandende mijn binnen ie dringen door een nieuwe, dicht bij gelegen schacht. Een lid van de reddingsploeg zei: „Als wij de galerij op 825 meter diepte kunnen bereiken, zullen wij contact kunnen maken met de ingesloten mannen". Bevestigd wordt dat op het ogenblik dat de brand uitbrak, 276 mijnwerkers beneden in de mijn aan het werk waren. Daar 15 van hen reeds naar boven zijn gehaald, zijn er nog 261 beneden. De Paus heeft zijn medeleven met de nabestaanden kenbaar gemaakt. De directeur-generaal van het mijnwezen heeft donderdag ver klaard, dat de redders tot aan verdieping 907 zijn gekomen, maar dat zij wegens de geweldi ge hitte en de rook niet verder konden. Er worden maatregelen geno men om de lucht af te koelen. Minister Zijlstra telegrafeert zijn Belgische collega. Naar aanleiding van de mijn ramp te Marcinelle heeft de mi nister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, het volgende telegram aan de Belgische minis ter van Economische Zaken, de heer Rey, gezonden: „De tragische mijnramp te Mar cinelle maakt diepe indruk in ons land en zeer in het bijzonder bij hen, die zich op welke wijze dan ook nauwer met het welzijn van Uw mijngebieden en hun men sen verbonden gevoelen. Als Uw collega in de ministerraad van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, waardoor zulk een sterke aaneensluiting tussen on ze mijngebieden is geschapen, maak ik U deelgenoot van ons intens medeleven met de oprech te bede voor het welslagen van het reddingswerk en kracht voor allen, die door deze ramp tot ont bering en lijden worden ge bracht". Op het ogenblik dat de brand uitbrak, werkten 27 arbeiders op de verdieping van 765. Zoals reeds gemeld, werden uit die verdieping 14 man, 8 doden en 6 gewonden, naar boven gebracht. Men vreest dat de andere dertien mijnwerkers van die verdieping omgekomen zijn. De negende do de is de pomper, die gewond naar boven werd gebracht uit een pompvertrek op de verdieping 170 m en die kort nadien over leed. Donderdag hebben reddings ploegen de gehele dag getracht in de vervoerschacht af te dalen. Bij iedere poging werden zij door de geweldige hitte, welke op 900 m heerst teruggedreven. In een verklaring voor de Bel gische televisie heeft de aposto lische nuntius zijn medeleven met de ramp. betuigd en de slacht offers en hun familie de pause lijke zegen gegeven. Mgr. Himmer, bisschop var, Doornik, heeft via de radio de gelovigen van zijn bisdom en van het gehele land opgeroepen te bidden voor de slachtoffers. De reddingsploeg, die donder dagavond om 20.50 uur boven kwam, is er niet in geslaagd die per dan 900 meter af te dalen; de hitte was te groot. Een der redders zei, dat het be sproeien van de schachten, zoals dat nu geschiedt, geen resultaten zal opleveren. Volgens hem moet geblust worden vanuit de gangen en niet van boven in de schacht. Volgens de laatste berichten heeft zich een ineenstorting voor gedaan tussen de verdiepingen 902 en 907 meter. De familieleden van de slacht offers vóór de hekken van de mijn gaan hun tweede nacht in. Sommigen hebben stoelen en tas sen levensmiddelen meegebracht. Boven de Noordzee even ten N. van ons land lag donderdag het centrum van een hogedrukge- bied, het bracht ons eindelijk eens een fraaie zonnige dag. Hierbij steeg het kwik in het Z.-O. van het land tot ongeveer 24 graden. In het noorden stroom de echter nog tamelijk koele lucht van zee binnen, zodat de maxima daar een vijftal graden lager wa ren. In streken, die wat zuidelij ker gelegen zijn als ons land, kwamen hoge temperaturen voor. In noord- en midden-Frankrijk, in zuid-Duitsland en in de Alpen werd het 25 tot 30 graden, terwijl in zuid-Frankrijk en Italië 34 tot 38 graden werd gemeten. De gro te hitte boven Frankrijk heelt daar aanleiding gegeven tot het ontstaan van een lagedrukgebied, dat zich in oostelijke richting uit breidt. Deze storing zal de oostelijke wind wat doen toenemen en later vooral in het zuiden van het land bewolking in de hogere niveaux veroorzaken. Doordat tevens war mere lucht wordt aangevoerd, zullen de temperaturen echter op nieuw iets hoger worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Opnieuw iets warmer Tamelijk zonnig, maar vooral in het zuiden van het land vrij veel bewolking in de hogere ni veaux. Matige wind uit oostelijke richtingen. Warm weer. ZATERDAG 11 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 5.04 5.23 Terneuzen 5.39 5.58 Hansweert 6.19 6.38 Walsoorden 6.29 6.48 ZON MA AN op onder op onder Aug. 11 5.19 20.14 12.05 21.55 12 5.21 20.12 13.17 22.25 13 5.22 20.10 14.25 23.00 14 5.24 20.08 15.27 23.41

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1