BINNENLANDS NIEUWS Ossest aart soep MAGGI Uil de Srcvincte NieuwVerrukkelijk tig De aanvaring tussen de en de „Stockholm" „Andrea Dorea Gemeente Zegveld sedert maandagavond zonder stroom «Mijnheer Robert is teruggekomen» iLr^rrm^di^k- gen ïaalden, kwam de politie, die GERUCHTEN OVER AANGESPOELDE ZEEMAN MAGGI MET STUKJES RUNDVIHS I Proef ie 1 B0R0EN TERNEUZEN. De ontploffing in Columbia DE TANKVLOOT VAN DE NIARCHOS GROEP AXEL. SLUISKIL. ZAAMSLAG Geen Amerikaanse reizen naar China op 16 augustus HELIKOPTER BIJ De kippenhouder, die gehuwd slag dood. Het elfjarig meisje P. SPROEIWERKZAAMHEDEN is en vijf kinderen heeft, had zich L. P. en een Britse jongeman die VERONGELUKT. dinsdagmiddag hevig verzet te- eveneens in de uit Emmeloord eren de afbraak van gemeentewe. afkomstige auto zaten, zijn met Dinsdagavond omstreeks kw i van zjjn ZOnder toestemming vrij ernstige verwondingen in over zes heeft een helikopter, die f d Rijksstraatweg 1 een ziekenhuis in Meppel opge- ^D^?h^aTrsSPe gebouwde varkensschuur. Toen nomen, pelveld fn de buurt van rijksweg 5 d man tot rede te bren- geweldadig verzet vreesde, de ge meentewerklieden met 7 man as sistentie verlenen. R., die reeds tevoren gedreigd ihad tot het onherstelbaar beschadigd. De be- e g^edjgg"me't^twee ^Urie\deï,ftiarilwamitfrron. P^lemlSenTaTh^t worsteTen. Muller uit KlotGn, kwam er on 7ich uit deze worstelins u a t-si gedeerd af. De helikopter was ««nazien tegon met^S 1 hoofdstedelijke eigendom van deM,W'' SS5,emftórTnge SerS enke Lurernen had als kentekerietters gtaaf dg richting van de adju. H.B—X.A.D. Als de njkslucrn da van poütie en waarnemend vaartinspectie een onderzoek korpschefPde heer E. K. Kruizin- heeft ingesteld, zal het toeste ga tg zwaajeni uitroepend hem f3 WDe vhef ert^sneenoo'dzaakt een 1 zullen doden. Op dit moment los- De vlieger was genoodzaakt een een van de politiemannen een noodlanding te maken, omdat de bedoeling de woes- Irnnrw^lincr tusapn motor pn de b n noodlanding gemaakt die misluk te. Een wiel van het landingsge stel raakte de kant van een grep pel. Het toestel maakte een zwen. king, smakte op de grond en werd HARDNEKKIGE BRAND WOEDDE IN AMSTERDAMS PAKHUIS. koppeling Toerental 'gen. Het schot trof R. echter in maakte.^Op het ÏÏSenWSbuik waarop hij bloedend in- bevond de,^nzakteeveer hefschroef slipte, waardoor de l^ingslechts tot betoen te toren- motor een te hoog vlieger dit merkte, helikopter zich tien meter boven de grond. Enige weken geleden is een „Piper Cub" vliegtuig bij sproeiwerkzaamheden te Dubbel dam verongelukt. Het Westduitse persbureau DPA heeft dinsdag melding ge maakt van geruchten volgens welke de eerste stuurman van het Sowjet-schip „Lenin", dat met wapens op weg is naar Egypte, uitgeput bij Husum in Sleeswijk. Holstein aan land is gekomen. De man, die in een ziekenhuis opgenomen is, zou gezegd heb ben, dat hij samen met de tweede stuurman en de eerste machinist in een rubberboot van de „Lenin" gevlucht was. De ontvluchting was opgemerkt en vanaf het schip was op de rubberboot ge schoten. Zijn twee kameraden was hij kwijt geraakt, aldus deze berichten. De politie heeft dinsdagavond meegedeeld, dat een man die nor. male zeemgnskleding droeg, in het ziekenhuis van Husum is op genomen, doch dat men zijn iden titeit nog niet heeft kunnen vast stellen. Uit nadere berichten blijkt dat de „Lenin" een Oostduits schip vlan 1200 ton is. De vluchteling is een tot Zweed genaturaliseerde Fransman, René de Marcou. Hij vertelde dat het schip een Russische kapitein had en dat er 20 Russische „bewakingsofficie, een" aan boord waren. Hij had met zijn twee metge zellen het schip verlaten toen het 20 mijl ten westen van Husum passeerde. Hoewel het rubberbootje door kogels werd doorzeefd bleef het drijven en Marcou peddelde 28 uren voor hij de kust bereikte. Hij verkeert niet in levensgevaar. DOOR POLITIE IN DE BUIK GESCHOTEN Dinsdagmiddag is te Alphen aan de Rijn, de 30-jarige pluim veehandelaar J. R. uit Alphen aan de Rijn tijdens een vechtpar tij tussen hem en de politie, door een kogel in de buik getroffen. Hij werd behandeld door een juist passerende militaire arts en daarna opgenomen in het St. Jo seph-paviljoenziekenhuis te Gou. grote var kensschuur is toen alsnog afge broken. DODELIJKE VAL UIT BED In het gezin van de grondwer ker Soest te Uithoorn is dinsdag avond een baby van 20 maanden uit zijn bedje gevallen. Het kind kwam zo ongelukkig op de grond terecht, dat het de nek brak en overleed. JONGEN DOOR AANHANG WAGEN OVERREDEN Woensdagochtend omstreeks tien uur is het achtjarig zoontje van de familie S. uit Heemskerk op de Rijksstraatweg onder de aanhangwagen van een tractor terechtgekomen, waarop hij, zon der dat de chauffeur dit had ge merkt, enige tijd tevoren was ge klommen. De jongen, die levens gevaarlijk werd gewond, is op weg naar het ziekenhuis overle den. ERNSTIG AUTO ONGELUK OP AFSLUITDIJK Op de afsluitdijk is woensdag morgen een auto-ongeluk gebeurd waarbij twee personen ernstig werden gewond. De heer P. Hou bee uit de hoofdstad verloor in eens de macht over zijn stuur, doordat de linkerband van de wa gen leeg liep. De personenauto sloeg, na om haar as te zijn ge draaid een paar keer over de kop en kwam via de rechterberm op de dijkglooiing terecht waar zij op de stenen bleef staan, waarbij het water tot aan de treeplank kwam. Mevrouw Houbee, die naast haar man zat, liep een zwa re hersenschudding op en een neefje, dat achterin zat, een lich te. Beide slachtoffers zijn naar 't academisch ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. De heer Houbee liep geen letsel op. DODELIJK ONGELUK OP VOORMALIG VLIEGVELD HAVELTE. De 23-jarige heer G. J. S. uit Emmeloord (Noordoostpolder) is dinsdag op slag gedood, toen de personenauto waarin hij zat, op het voormalige vliegveld Havelte, in botsing kwam met een mili taire zandwagen. De personen auto, bestuurd door S. G. de H reed op een voor alle verkeer ge sloten weg. De heer S, was op Een hardnekkige brand in een pakhuis, waarin oud papier lag opgeslagen, in de Vierwinden- straat .te Amsterdam, heeft de brandweer dins dagavond enkele uren lang veel werk bezorgd. Het was de derde maal binnen twee jaar, dat het vuur woedde in het drukkerij - afvalpapier en de oude archieven in het drie verdiepingen hoge pakhuis van de oud-papierhan del M. A. Wessels N.V. in het hart van de westelijke eilanden. Bleef de schade de vorige brand beperkt, thans smeulde en brand de het vuur op de eerste étage, waar over een lengte van vijftien meter circa driehonderd ton oud papier lag opgeslagen en enkele persmachines stonden. Met* zeven sttalen wierp de brandweer, die tegen half zeven was uitgerukt met drie autospui ten en een ladderwagen, de wa termassa's op het vuur. Na an derhalf uur was men de situatie meester en kon met de veelom vattende en langdurige nablus- singswerkzaamheden worden be gonnen. Enkele brandweerlieden raakten door de enorme rookont wikkeling binnen het gebouw be dwelmd. In de open lucht kwa men zij weer betrekkelijk gauw bij. De schade, die door de verze kering wordt gedekt, is aanzien lijk. Er lag voor ongeveer twin tigduizend gulden aan oud papier in het pakhuis, waaronder en kele zendingen bestemd voor het buitenland. De oorzaak is nog niet bekend. Eén der vorige branden was ont staan doordat kinderen papier snippers vóór de deur hadden aangestoken. Deze mogelijkheid is thans uitgesloten, omdat de brand binnen is ontstaan. JONGEN DOODGEREDEN OP DE IJMUIDENSE SLUISWEG. Omstreeks negen uur woensdag ochtend is op de nieuwe sluisver- binding te IJmuiden de 8-jarige G. H. uit de Eikenstraat te IJmui den; wiens moeder vorig jaar eveneens te IJmuiden een dode lijk ongeluk overkwam, door een passerende auto aangereden. Het kind stak, komende van de Noordzeekanaalverbinding, plot seling de drukke verkeersweg over en raakte onder een auto die uit de richting sluizencom- plex kwam. Hij moet op slag zijn gedood. De autobestuurder rem de zó hevig, dat hij een slag om de as draaide en in de afschei ding tussen de spoorlijn en de autoweg terecht kwam. BRAND TE DEVENTER. Woensdagmiddag is te Deven ter in de bovenverdieping van 't perceel Polstraat 51, bewoond door de familie Van Maurik, naar vermoed wordt door kortsluiting, een hevige brand ontstaan, waar bij de bewoners zich gelukkig snel in veiligheid konden stellen. Het vuur breidde zich uit tot de zolderverdieping. De brandweer tastte de vuurhaard aan, doch X,; WETHOUDER VAN BRUINISSE OM HET LEVEN GEKOMEN Dinsdagavond omstreeks half tien is de 58 jarige J. Bal uit Brui kon niet verhinderen dat de bo- j nisse, op de rijksweg tussen St. venverdiepingen totaal verloren Philipsland en Anna Jacobapolder gingen. Van het meubilair kon weinig worden gered. Een en an der was laag verzekerd. VIERJARIG JONGETJE NA AANRIJDING OVERLEDEN. De vierjarige Hendrik J. van der L. uit de Hilledwarsstraat te Rotterdam, zag kans op de So- phiakade aan de aandacht van zijn ouders te ontsnappen. Hij liep opeens de straat op en werd aan gereden door een personenauto. Ernstig gewond is het ventje naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht, waar geconstateerd werd, dat het was overleden. INBRAAK TE LOPIK. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken bij de 'weduwe J. de Bruin aan de Lopi- kerweg oostzijde te Lopik. Een bedrag van ƒ6000 (een uitkering voor een hulpbehoevend zoontje van deze weduwe) is meegeno men. De rijkspolitie is met een uitgebreid onderzoek begonnen. De echtgenoot, die vrachtrijder was, is enkele maanden geleden overleden. met zijn bromfiets gevallen en op slag gedood. De heer Bal was te Bruinisse wethouder voor de Partij van de Arbeid en bekleed de in het openbare leven verschei dene andere bestuursfuncties. AUSTRALISCHE AMBASSADEUR BEZOEKT ZEELAND De ambassadeur van Australië, de heer H. A McClureSmith zal op 9 en 10 augustus a.s. een of ficieel bezoek brengen aan Zee land. De ambassadeur zal verge zeld worden door zijn echtgenote. Zij zullen de gasten zijn van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. BENOEMING POLDERBESTUUR. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 augustus 1956 be noemd tot gezworene van de pol der Zonnemaire, J. J. C. de Vlie ger te Zonnemaire. Omhoog gevaren. Bij het binnenvaren van de Wes telijke buitenhaven liep gister avond te 9.50 uur bij afgaand water het Italiaanse stoomschip „Montadisio" op de slikrand aan de Westelijke havendam. Bij opkomend water is de „Mon tadisio", geladen met pyriet voor de Ammoniakfabriek te Sluiskil, weer vlot gekomen en in de loop van de nacht opgeschut. Vakexamen. Bij het te Rotterdam gehouden examen van de vakgroep woning textiel slaagde onze stadgenoot de heer Arth. IJsebaert. Te Rotterdam slaagde de heer Arth. Ysebaert te Terneuzen voor de vakgroep woningtextiel. Bent's zelfbedieningszaak feestelijk geopend. De Zweeds-Amerikaanse scheep vaartmaatschappij heeft dinsdag bij het federale hof te New York de zaak van de aanvaring tussen de „Stockholm" en het Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria" aanhangig gemaakt. De maat schappij stelt, dat het Zweedse schip geen schuld heeft, maar dat de „Andrea Doria" voor het on geluk, waarbij naar schatting 52 personen het leven hebben ge laten, verantwoordelijk is. De Zweedse maatschappij is de eerste, die haar lezing geeft van de omstandigheden, welke heb ben geleid tot de aanvaring op 25 juli ter hoogte van Nantucket. Volgens de Zweedse lezing werd de „Andrea Doria" op on geveer twee mijl van Nantucket door de „Stockholm" waargeno men. De schepen zouden elkaar toen, overeenkomstig hetgeen op het radarscherm was waargeno men, op behoorlijke afstand aan bakboord zijn gepasserd. Voor alle zekerheid was de „Stock holm" echter nog naar stuur boord uitgeweken. Plotseling was evenwel het rode bakboordlicht Bedrijfsleven ondervindt grote hinder evenals de huisvrouwen De gemeente Zegveld in de pro. vincie Utrecht heeft sedert maan., dagavond kwart over zeven geen elektriciteit tengevolge van blik seminslag in de bovengrondse hoogspanningsleiding. Door de blikseminslag zijn twee storingen opgetreden in de ka bel die gedeeltelijk onder het wa ter van het kanaaltje de Grecht loopt. Men gelooft dat het dodental van de ramp in Cali (Columbia), waarbij een militair springstof- transport is ontploft, ongeveer duizend zal bedragen, met een ge lijk aantal gewonden. Reeds 40.000 vrijwilligers heb ben zich bij de ziekenhuizen ge meld om hun bloed te schenken voor bloedtransfusie. Bij de vlieg, tuigen die uit het buitenland zijn aangekomen met hulpmateriaal zijn er zes uit de Ver. Staten, zes uit Argentinië en zes uit Equa- dor. De regering heeft drie dagen van officiële rouw afgekondigd en alle berichten over de ramp moeten eerst aan de autoriteiten van Cali worden voorgelegd om te voorkomen dat door onjuiste berichten paniek wordt gezaaid. De president, generaal Pinilla, heeft in een radiorede gezworen dat de gewapende macht niet zal rusten voor de schuldigen aan deze ramp voorbeeldig zijn be straft. Het internationale Rode Kruis te Genève heeft meegedeeld, dat er bij de ontploffing in Cali, een stad van ongeveer 60.000 inwo ners in Columbia, circa 800 a 1000 mensen om het leven zijn geko men; meer dan 2000 mensen zou den gewond zijn. Het centrum van de stad is verwoest. Het Rode Kruis te Genève heeft telegra fisch hulp aangeboden aan het Rode Kruis van Columbia. de stuurboordzijde van de „An drea Doria". Aan boord van het Zweedse schip werd pas een sig naal van het Italiaanse schip ge hoord. nadat dit de zwenking naar links had gemaakt en kort voordat de schepen op elkaar in voeren, aldus de Zweedse lezing. De Zweedse maatschappij stelt, dat de schade en het als een ge volg hiervan zinken van de „An drea Doria" niet te wijten was aan enige onachtzaamheid of schuld van de „Stockholm", maar „uitsluitend aan de schuld en on achtzaamheid van de „Andrea Doria", aan boord van welk schip de radarinstallatie niet in orde was en/of verkeerd werd be diend. Ook wordt de kapitein van het Italiaanse schip verweten, dat „geen juiste of passende maatre gelen zijn getroffen om de aan varing te vermijden". De Zweedse maatschappij ver zoekt het federale hof om een uitspraak, dat zij niet aansprake lijk gesteld kan worden voor enig gevolg van de aanvaring. In een verklaring voor de pers zegt de maatschappij, dat zij de holm" met grote snelheid, 18 kno pen, voer en zij geeft tenminste stilzwijgend toe, dat de „Stock holm" de misthoorn niet gebruik te, hoewel iedereen weet dat er op het ogenblik van de aanva ring veel mist hing. Ook geeft de ZwedenAme- rika-lijn toe, dat de „Stockholm' scherp naar rechts draaide zon der de geluidssignalen te geven, die voorgeschreven zijn om aan varing te voorkomen, en waar door in feite de aanvaring werd veroorzaakt, aldus de directeur van de Italiaanse maatschappij. Koortsachtig wordt er door de technici van het provinciaal er. gemeentelijk Utrechts stroomle veringsibedrijf gewerkt om de sto ring op te heffen. Men ondervindt evenwel grote moeilijkheden door de grote waterpartijen in deze ge meente, waardoor het reserve materiaal per boot moet worden aangevoerd. Aanvankelijk constateerde men slechts één storing, maar toen na veel moeite een reservekabel was gelegd, bleek dat Zegveld pog geen elektriciteit had. Gisteroch tend heeft 'n boot weer een nieu we kalbel aangevoerd en men heeft goede hoop dat de storing in de namiddag zal zijn opgehe ven. De 1500 inwoners van Zegveld en de buurtschap Meye zijn ern stig gehandicapt door deze sto ring. Niet alleen kunnen de huis. vrouwen niet stofzuigen en strij ken, maar de bijna 70 boeren die dagelijks hun koeien elektrisch melken moeten met een tekort aan personeel, weer overgaan op handmelken. Ook de plaatselijke kaasmakerij kan door gebrek aan stroom niet produceren. De bak kers zijn weer overgegaan tot het met de handkneden van het deeg en automobilisten kunnen in Zeg veld geen benzine krijgen, omdat de enige pomp die er is eveneens aangewezen is op elektriciteit. De kinderen in Zegveld zullen hun ijsje moeten missen zolang de storing niet opgeheven is. In allerijl heeft een ijsdepothouder zijn voorraad naar Utrecht ge bracht omdat hij zijn koelappara tuur buiten werking zag gesteld. 's Avonds biedt Zegveld een bij zondere aanblik. Men kan in de woningen families zien zitten rond een oliepitje of kaarsje. Op straat is het zonder de straatver. lichting moeilijk zijn weg te vin den. Ook in 1948 heeft men drie da gen zonder elektriciteit moeten doen toen de bliksem eveneens de hoogspanningskabel buiten werking stelde. van de „Andrea Doria" verdwe- Italiaanse maatschapph ook voor nen, het groene stuurboordlicht werd zichtbaar en het Italiaanse schip maakte met onverminderde snelheid een scherpe zwenking naar bakboord, waardoor het dwars vóór de boeg van de „Stockholm" kwam. Het Zweed se schip maakte hierop onmiddel lijk een scherpe zwenking naar rechts en de machines werden op volle kracht achteruit gezet, doch het was onmogelijk een aanvaring te voorkomen. Kort daarop voer de „Stockholm in op schadevergoeding zal aanspreken De directeur van de Italiaanse scheepvaartmaatschappij, Giu seppe Ali, verklaarde in New York, dat de Zweedse maat schappij tracht een ..voor zich" zelf zo gunstig mogelijke lezing van de ramp te geven. De Zweden—Amerika-lijn ont kent niet, aldus Ali, dat de „Stockholm" ver buiten de nor male, overeengekomen route voor schepen in oostelijke richting voer. Zij geeft toe. dat" de „Stock- Voor rekening van de Griekse reder Niarehos werd in Barrouw in Furness woensdag de 47.000 ton metende tankboot „Eugenia Niarehos" te water gelaten, een der grootste tankschepen ter we reld. De tankschepen van de Niarehos groep bedraagt hier door thans 47 schepen, terwijl nog 28 schepen in aanbouw zijn. De „Eugenia Niachos" heeft een maximum laadcapaciteit van 630.000 hectoliter en is te groot om volbeladen het Suezkanaal te passeren. Een vertegenwoordiger van de Gistermorgen om half elf heeft burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen in tegenwoordigheid van o.a. de heer Hovenier, bestuurs lid van de „Nederlandse Spar", de nieuwe zelftoedieningszaak van de heer Van der Bent aan de Axelsestraat no. 180 geopend. Hoewei gelegen aan het (voor lopige) einde van de bebouwde Axelsestraat, ligt dit zeer fraaie pand vlak bij de „dichterswijk", heeft tegenover zich de „bloemen- buurt" en het liet zich de eerste namiddag aanzien dat deze zelf- cedieningszaak wel op een dus danig punt is gebouwd dat er spoedig „loop" in zal zitten. Vooral wanneer 'het 's avonds vroeg donker wordt, zal dit royaal verlichte pand met 12,50 m front bepaald een „lichtpunt zijn op dit gedeelte van de Axel sestraat. Een gedeelte van deze zelfbe dieningszaak, en dit is bepaalde lijk iets nieuws, wordt gebruikt door de heer K. Sdhoester voor de verkoop van een grote sortering verse groenten. Twee verschillen de zaken in één pand, dit is 't juist waar veel winkeliers naar streven, het de klanten zo gemak, kelijk mogelijk maken en op deze wijze de algemene bedrijfskosten drukken om weer méér service te kunnen geven. De winkel is ruim opgezet en de dames hebben een haast onge Een uitstapje maakten j.l. dinsdag afnemers van de NGV-winkeliers met een drietal bussen van de Z.V.T.M. met als hoofddoel een verblijf aan het strand te De Panne. Onder leiding van de heer P van Es werd des morgens om 6 uur afgereden naar het mooi ge legen Geerardsbergen, waar een kopje koffie werd gedronken, al vorens naar de Kemmelberg te rijden, waar men, dank zij het hel der zonnig weer, een mooi uit zicht had over het noorden van Frankrijk. Daarna ging de rit naar de be kende badplaats De Panne, waar het gezelschap zich kon koesteren aan het strand. Om 5 uur was het verzamelen voor de thuisrit via Sluis, waar de koffie weer gereed stond. Te ongeveer half twaalf was Terneuzen weer bereikt en daar mede het einde gekomen van deze zeer geslaagde trip. Geslaagd. Bij het te Middelburg gehouden examen slaagde voor Moderne Bedrijfsadministratie de heer I. C. Folmer, alhier. Stichting speeltuinen. Alhier werd bij notariële akte op gericht een Stichting die zich tot taak stelt het oprichten en in stand houden van één of meer dere speelterreinen voor de jeugd. De eerse taak van het Stich- tingbestuur zal zijn een bestuur te formeren op brede basis en wel zo dat het geacht kan wor den het vertrouwen van de gehele Sluiskilse bevolking te genieten. Gezien er ter plaatse een zeer grote behoefte bestaat aan der gelijke terreinen vertrouwt het voorlopig bestuur op een alge- hele medewerking. - Concert. Vrijdagavond om 8 uur zal, op de vooravond van het festival, op de kiosk, een concert gegeven worden door „De Volharding". Het volgende programma zal limiteerde keus uit die artikelen worden ten gehore gebracht 1. die voor de consumptie en het hedendaagse huishouden nodig zijn. Het waren niet alleen de vele bloemstukken die als zovele blij ken van vriendschap en goede zakelijke betrekkingen stonden geëxposeerd. Enkele honderden koopsters gaven van hun belang-15. steling blijk door in de namiddag.1 uren een Ibezoek aan de zaak te brengen. Dit bezoek werd gesti muleerd door een zeer aantrek kelijke reclame. Hoewel de zaak toch ruim ge noeg is, was het een hele toer om binnen te komen en zoals dit ge- Niarchos groep zeide dat deze woonlijk het geval is, de meeste groep bij Vickers Armstrong nog orders had willen plaatsen voor 45 a 100 duizend ton aan nieuw bouw, doch (jeze maatschappij kon in verband met lopende con tracten deze orders niet aanvaar, den. De Niarehos groep heeft nieuwbouworders lopen voor bijna 1 miljoen dwton. Na afleve. ring van deze schepen zal de vlootomvang der Niarehos groep ongeveer 2 miljoen bedragen. bezoekers hadden de nodige aan dacht voor het ruime zakelijke en uitstekend geoutilleerde interieur waar een functionele kleurenver- deling zeer aan de sfeer mee werkt. Het architectenbureau De Bruijne heeft een zeer fraai ge bouw ontworpen en de heer D. Doorns heeft op een alleszins lof- waardige wijze voor de keurige Amerikanen in Chinese gevan winkelmeubilering gezorgd Colonel Bogey, mars K. Alfort. Norma, ouverture Bellini. Chinese Straatserenade, ka rakterstuk, L. Siede, arr. A. Delhaye. Münch'ner Kindl K. Konsak, arr. A. Delhaye. American Patrol, F. Meachan, arr. Frits Jakma. Flots du Danube, J. Ivanovici, arr. L. Walpost. Songs of the Bravo, arr. A. Winter, F. Bridgood. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat Amerikanen geen toestem- ming zullen krijgen voor reizen naar communistisch China zo lang daar nog Amerikaanse bur gers gevangen gehouden worden. (Volgens Amerikaanse verkla ringen bevinden zich nog elf Door JOSEPH HOCKING 63) Nadruk verboden. „Dit is de eerste maal, dat ik gelegenheid heb, alleen met je te spreken na die keer, toen ik je vertelde hoe ik je liefhad. Toen was je woedend op me en onge twijfeld had je gelijk. Ik heb me toen onbehouwen gedragen. Dat neemt niet weg, dat ik geen woord van wat ik toen gezegd heb, terugneem. Ik meende wat ik zei. En ik weet heel goed, waarom ik toen zo bruusk op trad. Ik wist wat Arthur van plan was, en ik wilde je tot geen prijs zijn vrouw laten worden Nog gaf ze geen antwoord. „En is het nu niet uitgekomen, zoals ik gezegd heb? Heb je nu niet zelf ingezien, dat hij niet bij je past? Daarom heb je hem im mers afgewezen?" Ze wilde kwaad worden, ze wilde hem een afstraffing geven, maar het ging niet. „Ben ik misschien nog te vlug met erover te spreken?" vroeg hij weer. „Wantrouw je me nog? Ben je nog boos op me? Dat moet je niet doen, Bertha! Je moet van me houden, want je bent meer voor me dan mijn eigen leven. Als je niet van me kunt houden, dan is z^elfs deze heerlijke dag somber voor me Toe, zeg nu toch eens iets! En nog bleef ze zwijgen. Zijn woorden kwamen haar zo onwer kelijk voor. Maar haar ergernis was verdwenen en ze voelde zich heel anders, dan toen hij haar de eerste maal van zijn liefde ge sproken had. „Heb je nu heus niets te zeg gen, Bertha? Ik ben je oude kwa jongensachtige speelmakker niet meer, maar een degelijk, ernstig man. Wil je niet tegen me spre ken? Mijn hele wezen verlangt naar je!" „Robert, heusik kan niet! stamelde ze in de grootste ver warring. „Wat kun je niet?Bertha, ik houd van je.ik heb je lief! Wil je dan mijn vrouw niet worden?" „Nee," zei ze. „Waarom niet?" „Omdat er iets tussen ons is, Robert, dat het me belet! Ik kan niet... of eigenlijk... ik durf niet!" „Maar zeg dan toch waarom niet? Ik bezweer je, dat ik je ge- lukkig zal maken, dat ik altijd., altijd van je zal blijven houden. Al wat ik ben en heb is het jouwe!" En terwijl hij sprak, keek het meisje op en zag, hoe zijn liefde sprak uit zijn ogen. Zij werd zich bewust, dat ook zij van hem hield zoals hij van haar. En toch kon ze nog niet zeggen, wat hij van haar verlangde te horen. „Ik kan niet!... ik kan niet!" „Maar je houdt wel van me! Dat weet ik zeker! Al zou je bij hoog en bij laag beweren, dat het niet zo was, dan geloofde ik je nog niet! Jij bent van mij... Jij behoort me helemaal toe!" „Nee... nee Robert", zei ze, bevend over al haar leden. „Waarom niet? Ik heb het recht dat te vragen!" „Omdat ik het nu eenmaal niet kanomdat ik geen vertrou wen. „Waarom vertrouw je me dan niet?" „Dat weet ik zelf nietDat kan ik onmogelijk zeggen." „Maar ik heb het recht, dat te wetenik wil het weten.ik móét het weten!" genschap. De woordvoerder deelde dit Imede naar aanleiding van een uitnodiging voor een reis van „Robert", zei ze, „bedrieg je me gen maand op het Chinese vaste- werkelijk niet? Verberg je met landj die de Chinese autoriteiten heel diep in je hart iets, dat je aan 15 Amerikaanse journalisten aan geen mens ter wereld wilt in het Verre Oosten hebben ge laten weten?" richt. De woordvoerder zei, dat „Welk mens heeft er nu zijn journalisten die zonder Ameri- geheimen niet? Welke man kan kaans paspoort naar communis- nu al zijn doen en laten blootleg- tisch-China gaan tot vijf jaar ge- gen' Maar dit durf en kan ik dan vangenisstraf en een boete van toch wel zeggen, Bertha, mijn 2000 dollar veroordeeld kunnen leven mag wild en roekeloos ge- worden, weest zijn, het was in elk geval een reinen onbesmet leven!" „Ben je daar zeker van, Ro- Algemene staking in öyrie bert? Toe, neem me niet kwalijk, maar ik kan nog altijd niet ge- 1 De Syrische pers meldt, dat op loven, dat je werkelijk de echte augustus in Syrië een alge- ,mene staking za! heersen uit pro- test tegen de Suez-conferentie te Ik kan het gevoel niet van me at- Londen verder wordt er betoogd zetten, dat je me om de tuin L versoheidene steden, tracht te leiden". Een Syrische studentendelega- „En... als ik je bewijs, dat het (-e heeft de Egyptische ambas- niet zo is?'' sade te Damascus medegedeeld, In zijn hart was hij dodelijk daj- zesdUizend studenten zich wil beangst geworden. Als ze de hen jaten inlijven bij het Egypti waarheid wist, zou ze hem als gqhe leger ter verdediging van een bedrieger verachten. En dat het Suezkanaal. mocht niet. Hij wilde het een maal verworvene niet prijsgeven, Hij was redelijkerwijze, zo niet formeel de wettige erfgenaam van Robert Reichmann! (Wordt vervolgd.) if Ter gelegenheid van de vierde verjaardag van de installatie van de hoge autoriteit te Luxemburg zal de Luxemburgse P. T. T. een speciale serie postzegels uitge ven.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2