Boodschap Boelganir» van Eisenhower aan over ontwapening De Indonesische Nederland schulden aan De Engelsen in Egypte Indonesië en de Suez- conferentie Opstand in Ecuador Geweldige ontploffing in Columbia HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De kabinetsformatie WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3837 HET ANTWOORD VAN NASSER Belangrijke persconferentie van Nasser aangekondigd De deelneming aan de Suez-conferentie Verdrag van wederzijdse beveiliging tussen Egypte en de Sow jet-Unie Rusland vraagt suggesties voor verbetering betrek kingen met Ver. Staten OPSTAND OP CUBA VERIJDELD ■fc Een Abadan Robert Menzies naar Londen DE TOESTAND IN EGYPTE Plannen voor onmiddellijke evacuatie van vrouwen en kinderen NAVO-bijeenkomst over Suez-kwestie Massabetoging in Cairo OM DE KWESTIE VAN HET SUEZKANAAL „Daily Telegraph" over de Indonesische schulden aan Nederland Regering is de toestand geheel meester In Ecuador is een revolu tie tegen president Velasco Ibarra uitgebroken. Volgens de eerste te Bue nos Aires ontvangen berich ten uit Quito is de regering van Ecuador de toestand ge heel meester. Er zouden noodmaatregelen worden genomen om de opstande lingen te bestrijden. Frankering bij abonnement. Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nó 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. \dvertentieprijs per mm 15 ct; minimum o«* advertentie f 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrss Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur President Eisenhower heeft in nationale eon boodschap, die dinsdag door de ambassadeur te Moskou op het Kremlin is overhandigd, ge antwoord op maarschalks Boel ganins boodschap van 6 .juni, waarin hij meedeelde dat de Sow- jetTJnie haar strijdkrachten met 1.200.000 man zou verminderen en een beroep op Amerika deed om een soortgelijke „belangrijke bijdrage ter beëindiging van de bewapeningswedloop" te leveren. Eisenhower zegt, dat ook Ame rika met uitzondering van de oorlogstijd in Korea - na de laatste wereldoorlog zijn strijd krachten regelmatig heeft ver minderd. Hij betwijfelt echter of een dergelijke maatregel, door Rusland en Amerika in het eigen belang genomen, wel ik vertrouw dat dit zal gebeuren, voldoende is om "de vrees weg te zal ik U ervan in kennis stellen, nemen en de grote kosten die de hetzij rechtstreeks, hetzij via de bewapening vergt in aanzienlijke Verenigde Naties" Het antwoord van president Nasser op de uitnodiging voor 'n conferentie te Londen over de kanaalkwestie zal zondag op zijn aangekondigde persconferentie te Cairo worden bekendgemaakt, zo meldt AFP. President Nasser van Egypte zal zondag een persconferentie „van internationale betekenis" houden. Dit is door een officiële •woordvoerder te Cairo meege deeld. De president zal een „ge detailleerde verklaring" voorle zen en vragen beantwoorden. Tot dusver hebben, afgezien van de V. S., Engeland en Frank rijk, twaalf landen de uitnodiging voor de Londense Suez conferen tie aanvaard. Het zijn Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan, Turkije, Portugal, Italië, Nederland, Ja pan, Perzië, Zweden, Noorwegen en Ethiopië. West-Duitsland neemt deel aan Suez-conferentie West-Duitsland heeft besloten de Britse uitnodiging voor de Londense Suez-conferentie op 16 augustus aan te nemen, zo is of ficieel te Bonn bekend gemaakt. Volgens een dinsdag in Syri sche bladen gepubliceerde mede deling zullen Egypte en de Sow jet-Unie een verdrag van weder zijdse beveiliging sluiten. mate te drukken. Er is behoefte aan een inter nationaal orgaan van toezicht dat zal aanmoedigen tot ontwa- pening op groter schaal, aldus de Amerikaanse president. Hij spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat de Sowjet-Unie niet akkoord gaat met wederzijdse in spectie uit de lucht. Over het voorstel van Boelga- nin tot wederzijdse vermindering van de troepensterkte in Duits land zegt de Amerikaanse presi dent, dat dit niet als een afzon derlijke kwestie kan worden be schouwd. „In dit verband moet ik zeggen, dat ik zeer verontrust ben door de ontwikkeling sinds de conferentie van vorig jaar in Genève. Daar spraken wij af dat de vereniging van Duitsland een zaak was, die de vier in Genève vertegenwoordigde landen geza menlijk aanging en dat Duitsland zou worden herenigd door mid del van vrije verkiezingen, in overeenstemming met het belang van het Duitse volk en met dat van de Europese veiligheid", al dus president Eisenhower. ,Niet alleen is dat niet gebeurd, maar ik heb verklaringen van Uw kant gehoord die schijnen in te houden, dat Uw regering de verdeling van Duitsland voor on bepaalde tijd wil handhaven. Hoe kunnen wij opbouwend samen werken als overeenkomsten, die op het hoogste niveau zijn tot stand gekomen na een grondige bestudering, niet betrouwbaar zijn?" Eisenhower juicht het toe dat de Sowjet-Unie „pogingen doet om een deel van het kwaad uit een vroegere periode uit te wis sen". Hij hoopt evenwel, dat deze pogingen niet beperkt zullen blij ven tot eigen partij en land, maar dat zij ook de gevolgen op inter nationaal terrein zullen bestrij ken. „Deze gevolgen vormen ook thans nog een ernstige be lemmering om datgene te doen, dat wij beiden als dienstig heb ben erkend. Aan deze toestand moet een einde komen door een nieuwe geest", aldus de Ameri kaanse president. De Amerikaanse leiders schen ken hun volle aandacht aan het ontwapeningsprobleem en boven al aan de uitbanning van het groeiende gevaar die de kernwa pens bieden. „Als deze studie nieuwe mogelijkheden van inter nationale betekenis oplevert en Eisenhower wijst er op, dat hij vroeger in een brief aan Boelga- nin heeft voorgesteld dat er na een vast te stellen datum ner gens ter wereld meer splijtbaar materiaal zal worden gebruikt om de voorraden atoomwapens te vergroten. Op dit voorstel is nooit gereageerd. In sommige politieke kringen is men van mening dat Eisenho wers boodschap aan Boelganin evenzeer voor binnenlands als voor buitenlands gebruik is be doeld. Maandag had president Eisen hower in het Witte Huis een on derhoud met zijn minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles, die het ongewone plan heeft opgevat persoonlijk de ver kiezingsconventie in San Fran cisco bij te wonen en het republi keinse partijprogram inzake de buitenlandse politiek te helpen opstellen. Derhalve heeft men de ferme toon van de boodschap uit gelegd als een mogelijk punt van het republikeinse partijprogram ma. Het kabinet der Koningin deelt mee: H.M. de Koningin heeft dins dagmiddag op paleis Soestdijk wederom prof. mr. P. Lieftinck ontvangen en hem verzocht, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden die er zijn tot het vormen van een kabinet, dat ge acht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Prof. Lieftinck heeft deze op dracht aanvaard. De informateur, prof. mr. Lieftinck, heeft zich gisteravond in zijn werkkamer in het ministe rie van Binnenlandse Zaken ver diept in enkele speciale proble men, welke samenhangen met zijn taak. Om 10 uur heeft hij mr. H. L. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelt mede: „De Nederlandse re gering heeft nog geen officiële van het ministerie van Buiten landse Zaken. De woordvoerder van de Ne derlandse vertegenwoordiging in Djakarta heeft op de vraag, of de nesische beslissing over de schul. den aan Nederland niet meer te ven, doch hiervan zou worden af. landen 420 miljoen, zodat aan Nederland slechts 240 miljoen zou moeten worden betaald. Dit mededeling ontvangen van de In- bedrag van 240 miljoen zou dan echter verrekend worden met de schuld, ontstaan als gevolg van de oorlogvoering tegen de repu bliek Indonesië. donesische regering omtrent de op 4 augustus in de pers versche nen berichten inzake de niet-er- kenning van schulden aan Ne derland. De Nederlandse tijdelijke zaak gelastigde te Djakarta heeft daar om gisteren bij de Indonesische s' Jacob ontvangen, uitsluitend in regering om opheldering omtrent deze persberichten gevraagd". diens kwaliteit van voorzitter van de door minister Cals in april van dit jaar geïnstalleerde commissie tot onderzoek van het vraagstuk van de subsidie-bepalingen voor bijzondere universiteiten en eco nomische hogescholen. In zijn programma voor de Verenigde Staten heeft radio. Moskou zijn luisteraars gevraagd om voorstellen tot verbetering1 .n de betrekkingen tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie. In deze uitzending werd voorts meegedeeld, dat er in de tweede helft van augustus een forum over dit onderwerp zal worden gehouden en dat radio-Moskou brieven of bandopnamen zal uit zenden, die Amerikaanse luiste raars hebben toegezonden. Volgens de Cubaanse politie hebben drie Cubanen, die zater dag zijn gearresteerd, verklaard, dat „een nieuwje revolutionaire beweging het plan had om tegen het einde van de week een op stand te ontketenen met het doel president Batista te liquideren Honderden kleine groepen op standige Cubanen, die in Argen tinië en Florida wonen en tot deze beweging behoren, zouden voorbereidingen treffen om naar Havana terug te keren en de op stand te beginnen. De woordvoerder van de Ne derlandse regering in Djakarta heeft geweigerd uitvoerig com mentaar te geven op de verkla ring van de Indonesische rege ring. Hij zeide echter, dat de voor. stelling van zaken, dat Nederland aan Indonesië de kosten van de politionele acties in rekening had gebracht, geheel onjuist was. „Deze kosten waren inbegrepen in het bedrag van 2 miljard Ne derlandse guldens, waarmee de Nederlandse regering gedurende de Rondetafelconferentie de be staande schulden van de voorma lige Nederlands-Indonesische re gering, die door Indonesië moes ten worden overgenomen, vei' minderde". Het nationalistische te Djakar. ta verschijnende blad „Suluh In donesia" juicht in een hoofdarti kel de beslissing van de Indonesi sche regering toe. Het blad drukt de hoop uit, dat deze eerste stap j door meerdere gevolgd zullen storm in de buurt vanworden", zodat aan de eenzijdige (Perzië) heeft aan 70 opzegging van de overeenkom- mensen het leven gekost. Bij el-sten van de Rondetafelconferen- kaar zijn in Perzië de afgelopen üe werkelijke betekenis wordt j-AA KiS efnv Crpcrpvpn" In Den Haag heeft men er naar aanleiding hiervan op gewezen, dat de kwestie van de kosten van militaire aard ter R. T. C. aan het oordeel onderworpen is van een commissie, waarin behalve vertegenwoordigers van Neder land en Indonesië ook zitting had een vertegenwoordiger van de UNCI, de heer Cochran. Deze commissie kwam destijds tot de conclusie, dat door Nederland 2 miljard zou moeten worden kwijt gescholden en dat de overige schulden door de republiek Indo nesië behoorden te worden over genomen. Daarbij had de commis sie aandacht besteed aan het be drag van de extra militaire uit gaven en het bedrag van andere uitgaven, die de commissie achtte verband te houden met militaire acties. Dit oordeel van de com missie werd door Indonesië en Nederland aanvaard, zodat 2 miljard werd kwijtgescholden. Na deze aftrek bleef het bedrag van 871 miljoen als stand, van de door Indonesië ter R. T. C. aan vaarde schulden op 'het ogenblik van de overdacht van de souve- reiniteit. erkennen, geantwoord, dat Tam- zil gedurende het gesprek ver wees naar de publikatie van de verklaring van de Indonesische regering in de pers. De Indonesi sche regering publiceerde de ver. klaring over de schulden zater dag. Maanda'g werd aangekon digd, dat de Nederlandse rege ring dinsdag officiëel van de In donesische beslissingen op de hoogte zou worden gesteld. Het communistische blad „Ha- rian Rakjat" dringt er in een hoofdartikel bij de regering op aan het overmaken van geld aan Nederland stop te zetten. Het te Medan verschijnende dagblad „Tjerdas" raadt aan de olievelden in Noord-Sumatra, waarvan de Shell de concessie houdster is, te nationaliseren. twee weken 500 personen bij stor men en overstromingen omgeko Een woordvoerder van de Australische ambassade in Was hington heeft maandag gezegd dat de Australische premier, Ro bert Menzies, donderdag per vliegtuig naar Londen zal ver trekken om daar op 16 augustus zijn land te vertegenwoordigen op de internationale conferentie over het Suez-kanaal. De Egyptische minister van Onderwijs heeft maandag ver klaard, dat voor 5 september a.s. meer dan 76-.000 onderwijzers en leraren een militaire opleiding ontvangen zullen hebben. Er zijn 69 kampen geopend voor oplei ding van 41.400 jonge onderwij' zers die zich als vrijwilliger ge meld hebben. Voorts zijn 35 kam pen ingericht voor de militaire opleiding van 16.000 onderwijze ressen. Volgens radio-Caïro hebben maandag twee eenheden die ge vormd zijn door onderwijzers le raren en journalisten het eerste militaire onderricht ontvangen. Onder de recruten bevonden zich de staats-secretaris van het mini. sterie van Onderwijs, de rector van de universiteit van Assioet en de voorzitter van de bond van journalisten. Voortaan kan de Amerikaanse federale recherche zich 24 uur na het bekend worden van een geval v,an ontvoering met de zaak be moeien. Tot dusver moet zij een week wachten. Een aantal Britse ondernemin gen in Egypte heeft plannen op gesteld voor de onmiddellijke eva cuatie uit Egypte van alle vrou wen en kinderen van leden van het personeel. Er worden vlieg tuigen voor dit doel gehuurd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft een bericht te gengesproken, dat de Britse re gering het vertrek van alle Britse vrouwen en kinderen uit Egypte zou hebben gelast. Alle 900 vrouwen en kinderen De raad van de NAVO is maan- daag te Parijs in buitengewone vergadering bijeengeweest. Aan deze bijeenkomst die gewijd was aan de kwestie van het Suezka naal, hebben de vlaste vertegen woordigers van de NAVO-l%nden deelgenomen, aldus is uit welin gelichte Franse kringen verno men. •De vaste vertegenwoordigers van de V. S., Engeland en Frank rijk hadden het standpunt van hun regeringen t.a.v. de kwestie uiteengezet en alle drie de nood zaak onderstreept van een zeer nauwe verstandhouding tussen de drie mogendheden. In gezaghebbende politieke kringen in Djakarta heeft men gisteren verklaard te verwachten, dat indien Egypte de uitnodiging zal afwijzen ook Indonesië zal weigeren aan de conferentie over het Suez-kanaal deel te nemen. Gisteravond kwam het Indonesi sche kabinet bijeen om de uitno diging te bespreken. In deze kringen sprak men de vrees uit, dat de conferentie de solidariteit van de Aziatisch- Afrikaanse landen in gevaar zal kunnen brengen, die het vorige jaar op de conferentie in Ban. dung is bereikt. Het werd moge lijk geacht, dat de Aziatisch-Afri- kaanse landen, die zijn uitgeno digd de conferentie bij te wonen verdeeld zullen zijn ten aanzien van deze kwestie. De „Times of Indonesia" deed gisteren in een hoofdartikel een krachtig pleidooi voor de afwij zing van de uitnodiging. Er is geen dwingende noodzaak voor ons naar Londen te gaan, zelfs indien India, Pakistan en Ceylon dat wel doen, tenzij Egypte zelf verkiest de conferentie bij te wo nen, aldus het blad. Het blad schrijft voorts, dat de voornaamste reden, waarom In donesië de uitnodiging dient af te wijzen, het geschil met Neder, land over Nieuw Guinea is. „Hoe kunnen wij na te hebben deel genomen aan een conferentie, die beoogt Egypte een deel van zijn soevereine gezag te ontnemen later in ontzetting onze handen opsteken, wanneer anderen gaan zitten praten over het plaatsen van Nieuw-Guinea onder interna tionale controle?" Het Indonesische kabinet zal gegeven Het onafhankelijke blad „Dja karta Post" schrijft, dat deze be slissing de indruk geeft, dat zij was geïnspireerd door de natio nalisatie van het Suezkanaal door Egypte. De voorzitter van de regerings partij, de Partai Sarikat Indone sia, Arudji Kartawinata, heeft er van de Britse employé's van de bij de Indonesische regering op ondernemingen, die betrokken aangedrongen het voorbeeld van zijn bij het in stand houden van president Nasser te volgen „en de bases in de Suez-kanaalzöne,alle vitale ondernemingen, met zullen zo spoedig mogelijk naar inbegrip vande scheep vaart ma d- Engeland worden overgebracht, t schappijen, de landbouwonderne- Dit werd meegedeeld door het mingen en de mijnbouw, te natio- hoofd van de organisatie te Is- j naliseren' mailia, die verantwoordelijk is voor de levensmiddelenvoorzie-Naar aanleiding van de oerich ning en de behuizing van de Brit- ten uit Djakarta over het besluit se burgers, die werken in de van de Indonesische regering de voormalige bases van het Britse schulden aan Nederland, zoals De Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, Herman Hagenaar, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan het Indonesische ministerie van Buitenlandse Za ken om opheldering te vragen ever de berichten, dat Indonesië heeft besloten zijn schulden aan Nederland niet te erkennen en niet verder te betalen. De heer Hagenaar vroeg op in structie van de Nederlandse rege ring, toelichting, en overhandig de ten aanzien van deze kwestie een nota aan de heer Amzil, hoofd van de Europese afdeling leger in de kanaalzone. De be trokkenen moeten zich gereed houden voor het vertrek. Zij mo gen 2 kg bagage meenemen. ook de boodschap bespreken van president Eisenhower aan Soe- karno ten aanzien van de kwestie van het Suez-kanaal. Deze bood schap is het afgelopen weekeinde door de ambassadeur van de Ver. Staten in Djakarta, Hugh S. Cumming aan Soekarno overhan digd. Naar het ANP in welinge lichte kringen in Djakarta ver neemt, zou de boodschap van Eisenhower aan Soekarno, die on langs de Verenigde Staten be zocht, een toelichting inhouden op de komende conferentie in Londen, zonder dat op Indonesië enige druk ten aanzien van deze kwestie wordt uitgeoefend. Radio-Cairo heeft dinsdag mee. gedeeld, dat er vrijdag a.s. op het „plein der bevrijding" in Cairo een massabijeenkomst zal worden gehouden om de kwestie van het Suezkanaal te bespreken. Deze betoging wordt gehouden op initiatief van de Egyptische organisatie „strijd voor de'bevrij ding van het Mohammedaanse volk". Men verwacht, dat aan tiendui zend mensen, onder wie vertegen woordigers van Arabische, Aziati. sche en Afrikaanse organisaties in Egypte, gevraagd zal worden resolutes goed te keuren aandrin. gend op „positieve stappen om Egypte 'bij zijn rechtvaardige his torische beslissing te steunen". De Daily Telegraph schreef gis terochtend in een hoofdartikel verband te zien tussen de natio nalisatie van het Suezkanaal en de Indonesische weigering de schulden aan Nederland verder te erkennen. Het blad zegt dat „Indonesië thans het voorbeeld van kolonel Nasser volgt. De weigering de schulden aan Nederland verder te erkennen betekent een nieuwe slag voor het wederzijdse ver trouwen tussen de naties. Wat Cairo en Djakarta vandaag doen zullen andere landen zeker mor- gen doen". De Daily Telegraph voegt hier aan toe, dat het besluit van Indo. nesië noodlottige gevolgen zal heblben voor het land en dat het zijn kansen voor het verkrijgen van buitenlands kapitaal met name van Nederland - dat no dig is voor het verhogen van het lage levenspeil van zijn bevolking daarmede heeft verspeeld. vastgelegd top de R. T. C., niet langer te erkennen, vernemen wij van officiële zijde in Den Haag dat de stand van de ter R. T. C door Indonesië aanvaarde schul den aan Nederland op het ogen blik van de souvereiniteitsover dracht 871 miljoen was. Per eind juli j.l. was de stand 649 miljoen, waarvan 98 miljoen 'n niet-opentoare schuld vormt, gro tendeels van staat tot staat, en 552 miljoen een openbare schuld aan particuliere obligatie- houders, waarvoor echter de Ne derlandse staat garant is. Uit Djakarta was gemeld, dat de schulden aan Nederland een bedrag zouden belopen van 3.661 miljoen en aan andere landen 420 miljoen. De schuld aan Ne derland zou volgens een in Djakarta verstrekt communiqué uiteenvallen in een schuld van 3.000 miljoen, die ontstaan was als gevolg van de oorlogvoering tegen de Republiek Indonesië en een schuld van 661 miljoen, ont staan in verband met de opbouw van Indonesië. Deze schuld van 661 miljoen zou wel erkend blij De opstandige beweging wordt geleid door luitenant-kolonel Ar- turo Davila, de commandant van het garnizoen van Manaloi, die via de plaatselijke radio een be roep deed op de overige strijd krachten om zijn partij te kiezen. De regering heeft onmiddellijk troepen gezonden om de opstand te onderdrukken. In een procla matie tot de strijdkrachten sprak president Ibarra van een „onbe tekenende" beweging, die geleid wordt door „een groep verra ders". Dr. Ibarra, die zichzelf liberaar noemt, werd in juni 1952 tot pre sident gekozen. Zijn tegenstan ders hebben hem van fascisti sche neigingen beschuldigd. Vol gens hen is hij indertijd met fi nanciële steun van de toenmalige Argentijnse president, generaal Peron, aan de macht gekomen. De opstandelingen zouden Por- toviejo, een stad van 20.000 in woners op de rechteroever van de gelijknamige rivier in de pro vincie Manabi (West-Ecuador i bezet houden. Elders in het land is het rustig. Gisterochtend kwamen er voor al in het westen, midden en noor den van het land nog flinke on weersbuien voor. Deze brachten in Ypenburg 18 en in Leeuwar den 16 mm regen. Ze hingen sa men met een storing, die van Frankrijk naar noordwest-Duits- land is getrokken. In de loop van dinsdagmiddag werd de buiïg- heid echter snel minder, toen een rug van hoge luchtdruk zich over onze omgeving uitbreidde. Op dat moment regende het al weer in Ierland en Schotland op de nadering van een nieuwe oce aanstoring. De wolkensehermen van deze storing zullen in de loop van de dag in de hogere niveaux boven ons land verschijnen. Vóórdien zal het echter vrij zonnig weer zijn, maar doordat de westelijke wind betrekkelijke koele lucht van zee aanvoert, komt er in de temperatuur slechts weinig verandering. In de Columbiaanse stad Cali, de hoofdstad van het departe ment Valle, zijn dinsdag een hon derdtal personen om het leven gekomen, doordat acht vracht auto's geladen met dynamiet na bij het hoofdkwartier van de militaire politie tot ontploffing kwamen. Het hoofd van het bureau voor voorlichting en perszaken te Bo gota, dr. Edgar Reina, verklaar de, dat men „kan aannemen, dat de ramp te wijten is aan sabota ge". Volgens hem zijn verschei dene personen aangehouden. De vrachtauto's waren de dag tevoren met hun ontplofbare la ding uit de havenstad Buenaven tura in Cali aangekomen. Door de ontploffing, die zich in de vroege ochtenduren voor deed, werden acht huizenblokken, waaronder de kazerne, waar een bataljon was gelegerd, en het hoofdkwartier van de politie, verwoest. Cali, de derde stad van Columbia, is een belangrijke in dustrieplaats. Toen de ramp gebeurde, slie pen de bewoners van de stad nog of troffen voorbereidingen voor de nationale feestdag, die dins dag zou worden gevierd. Op de bevolking van Bogota, de hoofdstad van Columbia, werd een beroep gedaan, hulp te ver lenen aan de slachtoffers. Per vliegtuig werden artsen, ver pleegsters en medicamenten naai de getroffen stad overgebracht. De gouverneur aldaar heeft com missies ingesteld voor het red dingswerk. Het aantal gewonden, zowel onder burgers als militai ren is aanzienlijk. In Cali is een gebied van drie vierkante km met de grond ge lijk gemaakt, terwijl ook buiten dit gebied zware schade is aan-ramp het gevolg van sabotage. gericht. Tot op kilometers afstand zijn ruiten verbrijzeld. Bij de openbare gebouwen heb ben zich talloze overlevenden ge meld met geld, voedsel en kleding voor de getroffenen. Volgens nadere berichten wordt het aantal doden op 800 geschat-, terwijl er meer dan 1800 gewon den zouden zijn. De schade wordt geraamd op 75 miljoen gulden. De ramp is veroorzaakt door het ontploffen van 1025 kisten dynamiet, die op zes militaire vrachtauto's waren geladen, aanvulling ontploffing Columbia Het Amerikaanse Rode Kruis heeft van Panama uit per vlieg tuig een hoeveelheid bloedplasma en geneesmiddelen tegen tetanus en koudvuur naar de getroffen stad gezonden. Ook volgens de president van Columbia, generaal Pinilla, is de Maandagavond was een convooi van 13 legerauto's met dynamiet in Cali aangekomen. Zeven ervan waren te middernacht doorgere den in noordelijke richting. De 6 overige stonden- geparkeerd ap een plein nabij de kazerne van een bataljon infanterie. Toen de eerste ontploffingen zich voordeden, dachten de bewo ners in de verder afgelegen wij ken aanvankelijk dat dit hoorde bij de feestelijkheden ter herden king van de door Simon Bolivar gewonnen slag bij Boyaca, temeer omdat het feest al door kanon schoten en het afsteken van vuur werk was ingeluid. Spoedig werd echter bekend, datBreskens de stad getroffen was door de j Terneuzen grootste ramp, die het land ooit heeft gekend. Het geteisterde stadsdeel werd j hoofdzakelijk bewoond door ar beiders, kleine winkeliers en am bachtslieden. In de stad. zijn overal noodzie kenhuizen ingericht. Uit Bogota, Medellin, Popayan, Buenaventu ra en andere plaatsen komen am bulances de slachtoffers te hulp. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Westelijke wind. In de vroege morgen hier en daar mist. Op de meeste plaat sen droog en vooral in de och tend vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 9 AUGUSTUS. v.m. n.m. 3.33 3.51 4.08 4.26 4.48 5.06 4.58 5.16 Hansweert Walsoorden ZON MAAN op onder op onder Aug. 21.06 9 5.16 20.18 9.29 10 5.18 20.16 10.48 21.30 11 5.19 20.14 12.05 21.55

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1