nog Uit de Provincie SCAFE...0&is koffie! Vreemdelingenverkeer kan bevorderd worden De moeilijkheden met de Ambonezen in twee kampen Gemeente Terneuzen «Mijnheer Robert is teruggekomen» KERKDIENSTEN Als de Nederlander toeschietelijker wordt TERNEUZEN. AXEL. DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Nieuwe bevelhebber voor Britse luchtmacht in de Levant BOSCHKAPELLE. STOPPELDIJK. De Russisch-Japanse onderhandelingen Aziatische economische conferentie op voorstel van Japan DE AMERIKAANSE STRATEGIE KOERSDALING VAN OLIEFONDSEN OP DE FRANSE BEURS. ISRAEL SCHULDIG AAN INCIDENT MET JORDANIË. VERENIGDE STATEN TEGEN TOELATING VAN COMMUNISTISCH CHINA. onderminister van Buitenlandse FAROEK WEER ONTSLAGEN BIJ DE NIJMA. SLACHTOFFERS ONDER BERGBEKLIMMERS. De inspanning van de Neder landse deskundigen op het ter rein der vreemdelingenindustrie is niet vergeefs geweest, want elk jaar ontmoeten we meer bui tenlanders binnen onze grenzen. De reclame, die men gemaakt heeft, is de eerste na oorlogse ja ren vooral op Amerika gericht, omdat de heer Lieftinck zo op de dollars gesteld was. Als gevolg daarvan dwaalden in 1950 reeds meer dan 44.000 steunpilaren van Truman door ons land en ver teerden er voor een bedrag van ruim 17.000.000,Sindsdien zijn deze cijfers jaarlijks geste gen, zij het niet met zulke grote sprongen als men wel gehoopt had. Wij mogen dat een mooi resultaat noemen, maar wij moe ten erbij bedenken, dat wij nog maar aan het begin staan van wat werkelijk bereikt kan wor den. Een echte „vreemdelingenindus trie", zoals Zwitserland die al ja ren kent, eist van ons dat wij met overleg en inspanning al die ka nalen gaan opgraven, waardoor zowel de vreemde bezoekers als de betaalmiddelen, die zij bij zich dragen, ons land binnenstromen. Het buitenlandse toerisme kan op verschillende wijzen nog toe nemen. Het aantal gasten is stel lig nog voor uitbreiding vatbaar en wanneer ze er zijn is het onze taak te zorgen, dat ze zoveel mo gelijk geld uitgeven en ondanks hun dure vakantie moeten ze toch volkomen voldaan huis waarts keren, zodat ze ons ook nog bij vrienden en kennissen aanbevelen. Om meer vreemdelingen te trekken, moet de propaganda voor Nederland in het buitenland nog worden geïntensiveerd en uitgebreid. Zoals men wellicht weet, wordt dit werk verzorgd door de Alg. Nederl. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, die daar toe subsidie ontvangt van de re gering. Die subsidie bedraagt een half miljoen, maar zij zou vele malen groter moeten zijn. Buiten die rijksbijdrage ontvangt de vereniging nog ruim 70.000 gulden van industrie, handel, ho- sel- en vervoerwezen en enkele reisbureaux. Vooral dit laatste bedrag behoeft dringend aanvul ling en er blijkt uit dat men in kringen van belanghebbenden nog onvoldoende beseft welk een terrein hier nog braak ligt. Over de ontvangst in Neder land zijn de buitenlanders over het algemeen vol lof. Onze hotel- bedrijven zijn wel niet allemaal modern, maar men moet toch ook voorzichtig zijn met te grote investeringen. De hoofdzaak is te zorgen, dat wij op, dit gebied niet „uit de tijd" raken. Maar wel kan van de zijde der burgerij nog der vreemdelingen aan te moedi gen. De huisvesting bij particu- veel gedaan worden om de komst lieren als de hotels vol zijn, is een belangrijke stap in die rich ting. TAALKENNIS NODIG, Over de kennis der Engelse taal wordt nooit geklaagd. An ders is dit met het Frans. Wij zijn zo „America-minded" gewor den na de laatste oorlog, dat wij bijna vergaten, dat er ook nog andere buitenlanders zijn dan Angel-Saksen. De Franse taal wordt nog steeds zeel veel gebe zigd, ook door niet-Fransen, zo dat wij ons niet kunnen permit teren deze categorie te verwaar lozen. In Zwitserland, waar men gedeeltelijk Frans spreekt, heeft men hierdoor een voorsprong op ons. 'Dat verschil zullen wij wel nooit helemaal kunnen overbrug gen, maar bij ons is hier bepaald nog sprake van een leemte in de „service". Zeer belangrijk is de wijze waarop wij onze gasten tegemoet komen. De tijd is voorbij, dat men naar een ander land gaat om alleen wat musea te zien, er wat rond te wandelen in de na tuur, terwijl er voor de rest van de tijd hoogstens met de hotel houder wordt geconserveerd. Naarmate het toerisme meer wordt gedemocratiseerd en het internationaal verkeer binnen het bereik komt van de grote massa stelt men het meer op prijs om kennissen en vrienden te maken onder de bevolking. Men wil weten hoe een ander volk leeft, denkt en werkt. Ame rikaanse, Engelse en Franse in genieurs, handelsmensen, indus trieën en studenten willen dol graag kennis maken met hun collega's in Nederland en andere landen. Men wil praten over overeenkomstige problemen en typische verschillen constateren. EB VALT IETS TE LEREN. De moderne toerist interesseert zich voor de geschiedenis van het land dat hij bezoekt. Hij vraagt zich af hoe bepaalde toe standen en gebruiken zijn ont staan. Men wil kortom in de va- kantietijd zoveel mogelijk deel hebben aan het normale leven in het land, waar men verblijft. En op dit terrein kunnen wij als Ne derlanders nog zoveel doen om onze gasten ter wille té zijn. De V.V.V.'s in de verschillende gemeenten, vooral op het platte land, moeten het aantal folders en informatieve brochures in vreemde talen, dat iets vertelt over hun stad en streek, vermeer deren. Er kunnen avonden wor den georganiseerd, waar men speciaal de buitenlandse gasten uitnodigt. Men kan comité's vor men, waarin de verschillende vertegenwoordigd om het con tact tussen buitenlandse bezoe kers en gelijk-geirichte inwoners te bevorderen. Vooral in kleinere plaatsen is dit organisatorisch mogelijk. Talrijke toeristen, afkomstig uit andere werelddelen, waarmee wij spraken, zouden 'n dergelijke contact zeer op prijs stellen. Ook vindt men overal verspreid in ons land tal van industrieën, waar buitenlanders wel graag eens een kijkje zouden nemen, wan neer zij tot een bezoek zouden worden uitgenodigd. Elk land heeft zijn eigen instellingen, ook binnen de bedrijfsmuren, en een vreemdeling amuseert zich dik wijls om dingen, die wij de ge woonste zaak van de wereld vin den. Tenslotte zou het niet de eerste maal zijn, dat uit een der gelijk onverwacht contact tussen industriëel en vreemdeling een intensief commercieel handels verkeer groeide. Heel wat export orders danken wij aan een toeval lige vakantiekennismaking met vreemde zakenlieden... een altijd gelijkmatige voortle vende gemeenschap blijkt toch iets afschrikwekkends in zich te bergen Er wordt nogal eens geklaagd, dat de buitenlandse toeristen zich teveel beperken tot een bezoek aan de grote steden, Marken en Volendam. Wil men in deze toe stand verbetering brengen, dan zal men met de genoemde facto ren rekening moeten houden en de weerstanden zullen moeten worden opgeruimd. De vreemdelingenindustrie in Nederland heeft een punt be reikt, waarop zij zich over het gehele land kan uitbreiden, dan wel beperkt zal blijven tot de ste den. Gebeurt dit laatste, dan zal zij nooit de grote plaats innemen, die haar toekomt. In het tijdvak, waarin wij nu leven, heeft ons land die bron van inkomsten bit ter nodig. Een groot aantal per sonen kan er een bestaan in vin den. Elke plaats, hoe groot of klein, kan een steen bijdragen om het doel te verwezenlijken. Drs. HERMES. (Nadruk verboden.) KOELE BEGROETINGEN. Zeer veel vreemdelingen heb ben er behoefte aan om eens kleinere plaatsen te bezoeken in j een vreemd land. Vanzelfspre kend reist men eerst naar de ste ken, waar men met elke taal te recht kan en waar voor elk pro bleem direct een oplossing bij de hand is. Maar spoedig wil men het land zelf leren kennen en daarvoor moet men niet in de eerste plaats in de grote steden zijn. Hier ligt de grote kans voor de vakantiecentra, die niet direct aan Amsterdam of Den Haag grenzen. Komen de buitenlanders dan in de provincie of ten platte- lande, dan valt hun dikwijls een nogal stugge, volkomen onna tuurlijke ontvangst ten deel. Zij voelen weldra een gebrek aan contact met de bevolking en ver dwijnen spoedig. De terugge trokken houding neemt men niet opzettelijk aan, maar het vreem de en onbekende temidden van AMBONEZEN OP WALCHEREN RUSTIG. Gisteren is het in de twee Am bonezen-woonoorden op Walche ren, waar zich zaterdag ongere geldheden hebben voorgedaan, rustig gebleven. De afsluiting van het kamp aan de Nadorstweg te Middelburg is gistermiddag om 12 uur opgeheven. De drie vrouwen, die gearres- teerd waren en in het Huis van Bewaring vertoefden, mochten om 5 uur gistermiddag naar het woonoord terugkeren. I De vrouwelijke bewoners van het kamp werden in de gelegen heid gesteld om de beurt melk te halen van de melkwagen buiten het kamp. Een politiepost is achtergeble ven. Zodra weer ongeregeldhe den dreigen zal de afsluiting ech ter weer geschieden. Het kamp te Westkapelle staat nog steeds onder politiebewaking. De avondklok blijft voorlopig van kracht. Hier verblijft nu weer een klein aantal mannen, dat uit- stedig was en jpas na de ongere geldheden van zaterdag in het kamp is teruggekeerd. LEGPENNING VOOR LANDBOUWPIONIER. De directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van de Plas- sche, heeft maandagmiddag te St. Maartensdijk aan de 81-jarige rustende landbouwer J. L. Groe- newege de legpenning "van het Naar wordt vernomen, is op het ministerie van Justitie een bespreking gehouden tussen de ministers van Justitie en van Maatschappelijk Werk over de huidige moeilijkheden met de Ambonnezen. Hierbij waren eni ge hoofdambtenaren van beide ministeries, alsmede de procu reur-generaals, fungerend direc teur van politie te 's-Gravenhage tegenwoordig. Daarbij werd be sloten om afgezien van de be paalde maatregelen van urgentie inzake de huidige moeilijkheden over te gaan tot de voorberei ding van verderstrekkende maat regelen op langere termijn. OOK IN STEENWIJKER WOLD MOEILIJKHEDEN MET AMBONEZEN. De gebeurtenissen in het Am bonezenkamp Westkapelle, heb- INENTING TEGEN POKKEN, DIPHTERIE EN KINKHOEST. Op vrijdag 10 augustus 1956 zal in het Juliana Ziekenhuis geen gelegenheid worden gegeven kin deren in te laten enten tegen pokken, diphterie en kinkhoest. Terneuzen, 6 augustus 1956. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. DEES, Secretaris. ben hun weerslag gevonden in het kamp Beenderibben, bij Steenwijkerwold. In de loop van maandagmiddag heeft een aan tal bewoners van dit kamp in Steenwijk inkopen gedaan zonder hiervoor te betalen. Het betrof in hoofdzaak levensmiddelen. Be dragen tot 70 gulden werden er besteed. De Ambonezen weiger den voor de waren te betalen. Zij verklaarden dat de rekeningen naar de minister van maatschap pelijk werk in 's-Gravenhage ge stuurd moesten worden. De poli tie heeft enige arrestaties ver richt en de gekochte waren in be slag genomen. Verwacht wordt dat de politie tot strenge maat regelen zal overgaan in het kamp Beenderibben. Er zijn in de buurt van het kamp bij boeren nog aardappe len en kippen gestolen. ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening uitge reikt als erkenning voor de vele verdiensten, die deze landbouw- pionier voor de Nederlandse land bouw heeft gehad. Het is de eer ste landbouwprakticus, die deze onderscheiding ontvangt. Ruim 40 jaar was de heer Groe- newege correspondent van het ministerie. Hij heeft ook verschei dene vindingen op zijn bedrijf ge daan, die bij de Nederlandse land bouw ingang hebben gevonden. De directeur-generaal schetste in een toespraak de grote belang stelling, welke de heer Groene- wege een halve eeuw geleden reeds had voor de ontwikkeling van de techniek in de landbouw en voor de economische zijde van dit bedrijf. De algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, ir. M. A. Geuze, wenste mede na mens de kring Tholen van deze organisatie de heer Groenewege geluk en vertelde iets van het pionierswerk, dat deze voor de landbouw, vooral op het eiland Tholen heeft verricht. Geslaagd. Bij het van 30 juli tot 3 augus tus te Venray gehouden kleerma kersvakexamen gezel B slaagde onze stadgenoot de heer Dick van Langevelde. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de rijks politie alhier zijn als gevonden aangegeven de volgende voor werpen, welke zijn terug te beko men aan de daarachter vermelde adressen: Zwarte dameshandschoen (r.), zwart lederen portemonnaie met inhoud, iblauw alpinomutsje, en ganzenbord, Rijkspolitie: munt biljet, Bylocquestr. 1; zakje, inh. nylonkousen en wol, Oudewijk 24; wit wollen babysokje, Kanaal- weg K 35; muntbiljet, Bankert- straat 35; ring met drie huissleu tels, Rijkspolitie; badtas met inh., VisserKoole; étui met regen- kapije, Walstr. 4; rood étui, inh. plastic hoofddoekje, Julianastr. 91; rode autoped, Nieuwendijk 9; gezelschapspelbord, Bylocquestr. 1; autoped, Julianastr. 68; heren regenjas, bureau Marechaussee te Axel; herenportemonnaie met inhoud, Pironstr. 12; haarkam, Buthdijk 23; 2 zwembroeken, Wanneer U Nescafé in kopje hebt gedaan: 1. eerst kokend water erbij p. 2. dan pas suiker en melk naar smaak toevoegen. het Bus voor ten minste 35 koppen f 2.55 en voor 140 f 9-20 Coffeïne-vrij respectievelijk f2.90 en f 10.45 uitgenodigd om aan deze ope ning de nodige fleur, of beter ge- zegd klank, te helpen geven. Hoewel de speeltuin momenteel nog niet helemaal voltooid is dat kan uiteraard niet vóór vrij dagavond is Boutjesputten nu De Britse regering heeft beslo ten de huidige bevelhebber van de Britse luchtmacht in de reeds tot een lustoord voor kin-j Levant, generaal-majoor C. D. C. deren en moeders herschapen, j Bcyce, te vervangen door een a» deskundige op het gebied van jachtvliegtuigen, generaal-majoor W. J. Crisham, die in de tweede wereldoorlog escadrilles jacht vliegtuigen heeft geleid. Het bevel van de luchtmacht in de Levant, dat ondergeschikt is aan het opperbevel voor het Mid den-Oosten, is evenals dit laatste op Cyprus gevestigd. 7JARIG KIND IN ZEE VERDRONKEN Een strandwachter te Zand- voort bemerkte gistermiddag om streeks vier uur dat een kind in zee dreef. Nadat hij de jongen, de 7-jarige C. J. A. van Dam uit Haarlem, uit het water had ge haald, is het kind naar het St. Elisabethgasthuis te Haarlem overgebracht, waar men drie uur lang vergeefs heeft getracht de levensgeesten op te wekken. Rondom de vijver, waarvan de de bermen met bloemen en plan ten zijn gedecoreerd, zijn banken aangebracht vanwaar de moeders toezicht op de kleintjes kunnen houden. Er zijn twee complete voetbalveldjes, elk verschillend van grootte, met dito doelpaal- tjes, naar gelang de leeftijd. Een korfbalveldje, een zandbak, loop- ton, klimrek, schommels en wip pers, de laatste 'ook voor kleu ters. 'Dan komt er nog een vol leybalveldje en een rolschaats- baan. Het bestuur verwacht bij deze opening een grote belangstelling, omdat dit de eerste openbare speelplaats is waar men frank en vrij de kinderen kan laten spelen. Het is de bedoeling dat de speeltuinvereniging aan de oost kant van Axel eveneens iets der gelijks inricht. Men verwacht ook nu de bevolking het speeltuin werk ook daadwerkelijk ziet groeien, dat er nu ook spontaan vele ouders zich alsnog zullen op geven om dit belangrijke werk financieel te steunen. Geslaagd. Onze dorpsgenoot, de heer G. Lambert, slaagde te Hulst voor het examen leerlingstelsel vak opleiding bouwbedrijf. De heer Lambert behaalde bij dit examen de eerste prijs. Benoemd. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer G. de Rijk, is benoemd tot hoofd van de R.K. Landbouw school te Megen. Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde voor het onderdeel boekhouden en handelsrekenen van het eerste gedeelte van het examen gemeen- te-financiën, onze dorpsgenoot, de heer B. de Schepper, ambte naar ter secretarie van Vogel waarde. Zangkoor maakte uitstapje. Het parochiële zangkoor maak te zondag een uitstapje naar Bel gië. Na de vroegmis vertrok het gezelschap per bu's met als eerste doel de stad Brussel. Aldaar wer den verschillende kerken bezich tigd en op het plein vóór het pa leis van Justitie werd genóten van het vergezicht over Brussel. Het spreekt vanzelf, dat ook het beroemde manneke met een be zoek vereerd werd. In het kajot- teitshuis werd een flinke portie De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken, Sjigemitsoe, heeft maandag in Moskou aan zijn Sowjet-ambtgenoot Sjepilof een document van twaalf pagi na's overhandigd, waarin alle Ja panse argumenten voor terug gave van de eilanden Koenats- jiri en Oeroeppoe (Zuidelijke Koe. rillen) aan Japan worden opge somd. Sjepilof verklaarde echter op nieuw, dat de Sowjet-Unie geen enkele territoriale concessie zal doen en dat bespreking van ter ritoriale kwesties slechts tijds- verspilling is. De besprekingen over een Rus sisch-Japans vredesverdrag zul len woensdag worden voortgezet. Dan zullen handelskwesties aan gesneden worden. Het Japanse ministerie van Financiën heeft uitnodigingen verzonden aan de ministers van Financiën van negen Aziatische landen ter bijwoning van een conferentie ter bespreking van een Japans voorstel tot oprich ting van een Aziatische organisa tie ter financiering van de econo mische ontwikkeling. De uitgeno. digde landen zijn India, Pakistan, Ceylon, Birma, Siam, Indonesië, de Philippijnen, nationalistisch China en Zuid-Korea. Aan deze landen is verzocht deel te nemen aan voorlopige be sprekingen in Japan te houden wanneer de ministers dezer lan den zich in september a.s. naar de bijeenkomst van het internatio nale monetaire fonds in Washing ton zullen begeven. Nieuwendijk 28; baaltje bloem, frjtes naar binnen gewerkt en Cappon, Buthdijk; wit plastic daarna ging de reis verder naar schortje, Schapenbout O 46; paar Hofstade, waar men zich kon ver- zwarte damesglacé's. Weststraat j maken met zwemmen, roeien en 54; blauw kinderjurkje (m. 75), anerlei andere takken van sport Spui N 134. Officiële opening speeltuin. Naar ons van de zijde van de algemene speeltuinvereniging wordt medegedeeld, ligt het in de bedoeling om vrijdagavond 20 augustus a.s. om half acht de maakte. De en yermaak. Dank zij het mooie 'weer werd het verblijf in deze lusthof een waar genoegen. Tegen de avond werd koers ge- zet naar Antwerpen, waar het gezelschap in het cabaret Alpen dorp een plezierige avond mee- Bondskanselier Adenauer heeft zaterdag in Bonn besprekingen gevoerd met zijn perschef, Felix von Eckhardt, die zojuist terug gekeerd was van een reis naar de Verenigde Staten naar aanleiding van berichten volgens welke Amerika van plan was zijn troe pensterkte te verminderen en zich meer toe te leggen op atoom, wapens. Von Eckhardt verklaarde zater dagavond in een radio-interview, dat hem in de Verenigde Staten niets gebleken was van een wij ziging van de beginselen der Amerikaanse politieke en strate gische opvattingen. De Ameri kaanse autoriteiten hadden hem meegedeeld, dat een bondgenoot op grote afstand onmogelijk met atoomwapens verdedigd kan wor den. Behalve Eckhardt was ook de Westduitse generaal Adolf Heu- singer naar Washington gereisd, om overleg te plegen met de Amerikaanse stafchefs. Na zijn In verband met de Suezkanaal- crisis zijn de noteringen van olie-aandelen op de Parijse beurs maandag gedaald. De notering van aandelen Suezkanaalmaat- schappij daalde van 73.500 frank tot 67.100 frank. De slotkoers voor aandelen der Compagnie Frangaise des Pétroles, welke be langen heeft bij de Iraq Petro leum Compagny, was 30.200 fr. tegen 33.100 frank vrijdag j.l. De notering voor aandelen Koninklij ke Olie is gedaald van 110.000 fr. op vrijdag j.l. tot 104.200 frank. De gemengde Israëlisch-Jor- daanse wapenstilstandscommissie heeft maandag Israël schuldig verklaard aan een botsing in de Beisam-vallei, waarbij twee Jor daanse burgerwachters de dood hebben gevonden. De Israëlische leden van de commissie zeiden dat het niet bewezen was dat Is raëliërs bij het incident betrok ken waren. De Jordaanse leden en de V.N.-voorzitter van de commissie wezen er echter op, dat er sporen naar de Israëlische grens liepen. Robert C. Mill, Amerikaanse terugkeer in Duitsland maakte Zaken, heeft maandag in Detroit he Amerikaanse ministerie van verklaard, J~i Buitenlandse Zaken bekend, dat het niets afwist van plannen om de Amerikaanse troepensterkte in Europa te verminderen. speeltuin op Boutjesputten offi cieel te openen. maar toen met kunst- lachende gezichten de penningmeester en vliegwerk het De burgemeester, de heer P.repectatoele aantal frankskes uit L. D. J. van Oeveren, heeft zich ,zijn beurs getoverd had, kon het bereid verklaard de officiële ope- zangkoor welgemoed en met veel te verrichten. De beide I prettige herinneringen de reis op mng plaatselijke muziekkorpsen zijn huis aan beginnen. Door JOSEPH HOCKING 61) (Nadruk verboden.) Op dit ogenblik verscheen de heer Legner ten tonele en legde terstond beslag op Brichtauer. „Beste jongen, hoe moet ik je mijn dank betuigen? Naar ik vernomen heb, was Bertha van morgen werkelijk in levensge vaar en die zot daar heeft niets gedaan dan schreeuwen en rond lopen. Hij was zo hulpeloos als een pasgeboren kind. En die wil nog wel met haar trouwen, ver beeld je toch, Robert." „Dat heb ik natuurlijk wel be merkt", zei Brichtauer. „Maar... hoe staat zij tegenover hem?" „Ik weet het niet... werkelijk, ik weet het niet. Ik ben soms bang, dat'ze hem aanmoedigt en toch kan ik het niet geloven. Hoe kan een meisje als Bertha den ken aan zo'n ledepop! Maar ja, vrouwen zijn nu eenmaal onlbere. kenbaar". Intussen stond Arthur ont stemd naast Bertha. Hij voelde heel goed, dat er een grote ver andering in haar stemming was gekomen, maar hij wilde toen graag het gesprek voortzetten, dat door Brichtauer onderbroken was. „Je moet me niet kwalijk ne men, dat ik zo tegen hem ben uit gevallen, maar ik kan die kerel niet uitstaan Bertha! Ik kan niet groepen van de bevolking zijnbeleefd tegen hem zijn! Het meisje zweeg, en voelde toch behoefte om haar redder van die morgen te verdedigen. „Ik weet, dat er met hem iets niet in orde is", vervolgde Ar. thur. „Ik weet het al lang. En vanmorgen heb ik een brief ont vangen, die mijn vermoedens be. vestigd heeft". „Hoe bedoel je dat?" „Wel ik héb een telegram ge stuurd naar een van mijn beken den in de streek, waar hij ge woond heeft... weken geleden ai. Ik vroeg hem, alles eens voor me uit te zoeken. En vanmorgen ont ving ik een brief, waaruit wel blijkt, dat wij het bij het rechte eind hebben gehad. Hij beloofde me, binnenkort nog meer bijzon derheden te schrijven. Nu krijg ik die kerel er wel onder. Hij is een huichelaar en ik zal er mijn laatste stuiver aan wagen om hem te ontmaskeren!... Maar kom, laten we er verder niet over praten. Ik praat liever over wat mij speciaal ter harte gaat! Je hebt me beloofd, vandaag je ant woord te geven, Bertha. Krijg ik dat nu?" „Neen". „Maar waarom dan niet?" „Het spijt me verschrikkelijk, dat ik je het verdriet moet aan- doen, Arthur, maar heus, ik kan het nog niet geven". „Maar je houdt toch immers van me? Dat heb je me zelf ge zegd". „Neen... ik houd niet... echt genoeg van je, om je vrouw te worden". „Dat is alweer de schuld van Robert! Altijd en altijd weer Ro bert! Hij heeft jou verblind, zoals hij dat iedereen al gedaan heeft! Hij laat je al zijn leugens gewil lig slikken en..." „Stil!" zei Bertha gebiedend. „Hoe durf je zó over hem te praten?" HOOFDSTUK XXIIII Brichtauer overwint „Hoe ik dat durf?" riep Arthur uit. „Wat kan hij jou schelen? Waarom ben je ineens zo veran derd?' Bertha besefte opeens de strek, king van wat ze gezegd had. Ze had zich die woorden in haar op winding laten ontvallen. „Hoe kan ik je zó laten spreken over iemand, die een paar uur geleden mijn leven gered heeft?" vroeg ze. „Maar, Bertha, dat had toch niet zoveel te betekenen? Ik kwam je toch al te hulp? Heus, dat is zo!" „Of het wat betekende of niet, komt er niet op aan", zei ze, „maar hij heeft me in elk geval veilig aan de oever gebracht. En het zou al heel slecht van me zijn, als ik dat duldde, dat je zo min achtend over hem sprak". „Maar, Bertha, je meende toch immers niet letterlijk wat je daar zei? Dat zou ik niet overleven". „Dat is erg jammer, Arthur, maar toch is het geloof ik, beter dat je de waarheid hoort. Je weet heel goed, dat ik je niets anders beloofd heb, dan dat ik je van daag een antwoord zou geven. Als ik je een andeg had kunnen geven, dan zou ik het zeker ge daan hebben". „Is er dan helemaal geen hoop meer voor me?" „Neen... heel zeker niet". „Waarom niet? Zeg me dat ten minste". „Omdat ik je niet echt liefheb... niet op die manier, waarop ik ie zou moeten liefhebben, als ik je het antwoord gaf, dat je van me verlangt". Arthur verloor zijn zelfbeheer sing nu geheel. „Dan móet het die kerel zijn!" riep hij woedend uit. „Dan heb je me bedrogen. Je bent altijd dade. lijk heel anders, zodra hij er bij komt. Je hebt me laten geloven, dat je iets voor me voelde, en in tussen... En je hebt me nog wel gezegd, dat je een hekel aan hem had". „Ik heb je niet bedrogen!" „Dus je hebt wel een hekel aan hem? Je wantrouwt hem wel?" „Ja", antwoordde ze op ge. dwongen toon. „Geef me dan een beetje hoop, Bertha... een half jaar... een jaar... twee jaar wil ik desnoods wachten..." „Nergens goed voor, Arthur. Het spijt me heel erg, maar het zou heel verkeerd van me zijn, als ik je enige hoop gaf. Ik zal nooit van je kunnen houden op de ma nier... waarop jij dat verlangt". Ex-koning Faroek van Egypte, die in een hotel te Anzio in Italië verblijft, heeft daar raadgevers ontvangen voor besprekingen in verband met de Suezkanaalkwes- tie. De toegangen van het hotel werden door Italiaanse politie be waakt. Faroek laat zich niet bui ten zien. De telefoon in het hotel aldus Hill werdt door politie aangenomen en alleen hotelgasten hebben toe gang tot het gebouw. Faroek heeft in de afgelopen dagen sta pels telegrammen van overal ter wereld ontvangen, aldus vertelde een lid van het hotelpersoneel. De door Faroek ontvangen per sonen waren vijf mannen en vier vrouwen geweest. Faroek woont in Italië sedert zijn abdicatie in juli 1952 na de staatsgreep van generaal Moham med Naguil'o, voorganger van Nasser, de huidige Egyptische president. De Britse „Daily Mirror" en „Daily Express' schrijven in hun commentaren dat Faroek niet moet denken nog enige kans op een nieuwe rol in wereldzaken te hebben. dat de Amerikanen één zijn in hun verzet tegen de toelating van communistisch China tot de Ver. Naties. Hij wees de veronderstelling, dat „de regering van de Ver. Sta ten wel eens tekort zou kunnen schieten in haar verzet tegen de erkenning van communistisch- China door de Ver. Naties" als ongegrond van de hand. Hoewel de beide huizen van het congres zich ondubbelzinnig hadden verzet tegen deze toela ting, zou „een kleine, maar luid ruchtige minderheid" spoedig kunnen aandringen op de toela ting en erkenning van communis tisch China door de Ver. Staten, (Wordt vervolgd.) Tenminste acht bergbeklim mers hebben het afgelopen week einde hun pogingen om de hoog ste berg van Europa te beklim men met hun leven moeten beta len, terwijl anderen verwondin gen hebben opgelopen. Een plotselinge temperatuur daling had de beklimming aan merkelijk bemoeilijkt. Sinds zon dagavond zijn talrijke redding- ploegen onderweg om de doden en gewonden te bergen. De zeer krachtige wind verhinderde deel neming van hefschroefvliegtui- gen aan het reddingwerk. De verongelukten zijn één Duitser, drie Parijzenaars, twee Italianen, één Scandinaviër en een Zwit serse gids. Juiste cijfers zullen pas be kend worden als de reddingploe gen teruggekeerd zijn. De vermindering van de afzet van bandengaren, als gevolg van de crisis in de auto-industrie in Amerika, Engeland, Australië enz., en de door de kostenstijging noodzakelijk geworden opschor ting van de uitvoering van nieuwbouwplannen bij de Nijma beide feiten werden in het jaarverslag van de Nijma ge noemd hebben, na het reeds vermelde ontslag van 50 beamb ten, de directie, naar zij mede deelt, thans ook genoodzaakt tot afvloeien van werknemers op uurloon. Het betreft hier circa 55 Nederlandse arbeiders, voorna melijk hulpkrachten uit de tech nische diensten, en uit enkele hulpafdelingen, terwijl tevens van de hulp van 65 buitenlandse arbeiders, z.g. grensgangers geen gebruik zal worden gemaakt. Van de circa 21.000 werkne mers in dienst van de Nijma, zijn dus in totaal 170 werknemers (beambten en uurloners) ontsla gen. De afzet van de textielgarens is bij de Nijma onveranderd goed; normaal loopt de kleine voorraad in de vakantieperiode iets op, doch zelfs daarvan is dit jaar geen sprake. WOENSDAG 8 AUG. GEREF. GEMEENTE TERNEUZEN: 7 uur Ds Ketterij. v. d.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2