Reeds 10 landen namen uitnodiging voor de conferentie aan De zeventiende jaardag van Prinses Irene Wat is het woord van Indonesië waard Egyptisch verzoek voer financiering van Nijldam Wervelstorm eist talrijke slachtoffers in China Besprekingen van president Nasser Verklaring van Britse Labour afgevaardigden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 7 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3836 EGYPTE HEEFT GEEN HAAST TEGENVOORSTEL VAN NASSER DULLES EN DE SUEZ- K AN AALKWESTIE DE SUEZ-KANAAL MAATSCHAPPIJ De „Bulwark" naar Middel landse Zee vertrokken Scherpe daling voor oliefondsen te New York De Suezkanaal-kwestie DE DEELNEMING AAN DE LONDENSE CONFERENTIE Nederland neemt deel aan conferentie over Suez kanaal Zweden aanvaardt uitnodiging voor Londense conferentie Ook Ethiopië neemt deel De buitenlandse employé's van de Suezkanaalmij Pineau ontvangt ambassadeurs H.M. DE KONINGIN ONTVING PROF. Mr. P. LIEFTINCK Prinsessen Margriet en Marijke met vakantie naar Zwitserland vertrokken „GIBRALTAR-DAG" IN SPANJE DE TIMES OVER DE INDONESISCHE SCHULDEN AAN NEDERLAND AMERIK. JOURNALIS TEN MOGEN CHINA BEZOEKEN. Afwijzend standpunt van Zwitserse bankiers Jeugdige Egyptenaar in Israël ter dood veroordeeld Frankering Bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres; Telefoon 2073 en 2ol0 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Lireoteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f 1,80: per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V vdi Firma F. J. van de Sande, Terneuzen. advertentieprijs per mm 15 ct: minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties- 5 regels 1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: A&r*# Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Wij hebben geen haast het Westen te antwoorden", zo heeft maandag een hooggeplaatste Egyptische functionaris ver klaard in antwoord op een vraag van een journalist, of Egypte na afloop van de buitengewone ver gadering van het kabinet, die om 18.00 uur (Ned. tijd) zou begin nen, zijn antwoord aan Engeland zou sturen. „In feite", zo voegde de functionaris hieraan toe, „helo ten wij tot vijftien augustus te middernacht de tijd om de Weste lijke mogendheden te antwoor den". In diplomatieke kringen te Cairo meent men te moeten ver wachten dat president Nasser de uitnodiging voor de Londense conferentie over het Suezkanaal zal afwijzen. De mogelijkheid werd geopperd, dat hij suggesties zou doen voor een andere confe rentie in Cairo of in Zwitserland waarop Egypte waarborgen voor vrijheid van scheepvaart in het Suezkanaal zou geven. Van welingelichte zijde heeft Reuter te verstaan gekregen, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, van mening is dat de militaire voor bereidingen van Groot-Brittannië om aan elke noodtoestand inza ke de kwestie van het Suezka naal het hoofd te kunnen bieden „geheel en al gerechtvaardigd" zijn. Dulles, aldus de zegslieden, hangt de stelling aan dat gereed heid om kracht toe te passen dik wijls het beste middel is om niet gedwongen te worden er gebruik van te maken. Wat de verklaring van Dulles van vorige week betreft, dat hij geen verplichtingen tegenover Groot-Brittannië en Frankrijk was aangegaan, zeiden de zegs lieden dat dit eenvoudig een fei telijke constatering was in 'over- eenstemmng met de traditionele Amerikaanse politiek om zich vrijheid van optreden bij een cri sis voor te behouden. De Suez-kanaalmaatschappij heeft de niet-Egyptische leden van haar personeel de keuze ge laten tussen trouw aan de maat schappij en vrijwillige samenwer. king met de Egyptische autoritei ten, die na de nationalisatie het kanaal Ibeheren. In een te Parijs uitgegeven ver. klaring wordt gezegd, dat de maatschappij in het eerste geval er mee instemt, dat de betrokke nen hun vertrek uit Egypte uit stellen met het oog op de komen de internationale conferentie, die op zestien dezer te Londen moet beginnen. De Mohammedaanse broederschap en het Suezkanaal De Mohammedaanse broeder schap, een Arabische nationalis tische beweging met aanhangers in het gehele Midden-Oosten, heeft na afloop van een bijeen komst van leiders uit de Arabi sche landen te Damascus bekend gemaakt, dat zij tot de strijd be reid is, als Egypte zou worden aangevallen naar aanleiding van het geschil om het Suezkanaal. De broederschap Toesloot alle hulp uit het buitenland af te wijzen. De maatregelen van de V. S., En geland en Frankrijk ten aanzien van de Egyptische fondsen in deze landen werden afgekeurd en er werd op de Arabische en Moham. medaanse regeringen een beroep gedaan, gezamenlijk tegenmaat regelen te nemen. Het modernste Britse Vn^gdek- schip „Bulwark" van 22.000 ton, is gisteren uit Portmouth naar de Middellandse Zee vertrokken. De crisis rond het Suezkanaal heeft in het eerste beursuur van de New Yorkse Effectenbeurs van gisteren geleid tot een koers daling voor sommige oliefondsen met bijna 7 dollar. Oliefondsen boekten de grootste koersdaling bij een algemene koersdaling van 1 tot 4 dollar, veroorzaakt door een golf van verkopen. Gulf Oil, welk fonds de vorige week in verband met het Suez kanaal crisis reeds zwak was, daalde bijna 7 dollar, Royal Dutch daalde ruim 5 dollar en Texas en Standard Oil of California daal den elk met ongeveer 2 dollar. Staal, en aluminiumfondsen daalden IV2 a 3 dollar, terwijl vliegtuigfondsen eveneens koers, dalingen te zien gaven. „Het Suezkanaal is altijd Egyp tisch geweest en zal altijd van Egypte zijn", aldus majoor Mo- hamed Magid Hassanein, het hoofd van een officiële Egypti sche delegatie, die op het ogen blik een bezoek brengt aan Oost- Duitsland. Zondagavond verklaarde hij te Leipzig voor een menigte van 100.000 mensen, dat het Egypti sche volk door de nationalisatie van het Suezkanaal „slechts te ruggepakt heeft, wat de imperia listische mogendheden hebben gestolen". Het kanaal zou open zijn voor „alle vrijheid- en vrede lievende volken in de wereld". Kampen van de nationale gar de in geheel Egypte zijn begon nen met de toelating van vrij willigers voor militaire opleiding ter verdediging van het Suezka naal aldus is van officiële Egyp tische zijde medegedeeld. Naar verluidt zouden meer dan een miljoen jongeren van 25 tot 35 jaar zich bereid verklaard heb ben tot het dragen van wapens. De recruten zullen ingedeeld worden in „veiligheidsbataljons" of „nationalisatiebataljons". Be halve deze vrijwilligers beschikt Egypte reeds over 50.000 volledig opgeleide en uitgeruste leden van de nationale garde. Een Syrische militaire woord voerder heeft verklaard, dat Sy rië al zijn militaire krachten zal mobiliseren om paraat te zijn bij alle gebeurtenissen. „Het Syri sche leger, evenals de regering en het volk, is van mening, dat het lot van Syrië hetzelfde is als dat van Egypte en dat ons be staan en onze toekomst geheel met die van Egypte zijn verbon den", aldus de woordvoerder. Sjeik Abdoellah Aboe Seta, secretaris-generaal van 't vluch telingencomité van de zóne van Gaza, heeft de algemene mobili satie van alle Palestijnse Arabi sche vluchtelingen aangekondigd. Een groep leden van de linker vleugel der Britse socialistische parlementsfractie organiseert op het ogenblik een protestactie te gen elke oplossing van de kwes tie van het Suezkanaal waarbij een internationaal beheer van het kanaal met geweld zou wor den opgelegd. De Unesco heeftbekend ge maakt, dat vandaag de „interna tionale conventie voor de be scherming van culturele goede ren ingeval van een gewapend conflict van kracht zal worden. Deze conventie is door vijftig sta ten getekend en door zeven ge ratificeerd. Buiten de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk, hebben tot dusver vijf landen de uitnodiging voor de aanstaande conferentie te Londen over het Suezkanaal aan vaard, aldus is van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen. Het zijn: Australië, Turkije, Pakistan, Portugal en Italië. Andere landen hebben bij de Britse regering, die de uitnodi gingen heeft verstuurd, op som mige punten opheldering pogen te verkrijgen. Enkele landen wil len, alvorens te antwoorden, we ten of de aanwezigheid van mi nisters van Buitenlandse Zaken ter conferentie noodzakelijk is. Naar wordt medegedeeld heeft de Nederlandse regering maan dag de uitnodiging van de Britse regering aanvaard om deel te ne men aan de internationale con ferentie te Londen op 16 augus tus a.s. betreffende de situatie ontstaan door de naasting van het Suezkanaal. De Zweedse regering heeft de Britse ambassadeur in Stockholm sir Robert Hankey, maandagmid dag meegedeeld, dat zij aan de Londense conferentie over het Suezkanaal zal deelnemen. Ook Ethiopië heeft de uitnodi ging voor de Londense conferen tie aanvaard, doch het erkent „de Egyptische nationale rechten", aldus een officiële bekendmaking die maandag in Addis Abeba is utgegeven. Buitenlandse employé's van de Suez-kanaalmaatschappij verkla ren dat de nationalisatiewet hen aan hun werk ketent en dat er maar een geringe kans bestaat om ontslag te nemen en het land te verlaten. De houding van de Egyptische overheid ten deze schijnt nogal onzeker en men schijnt de posi tie van de buitenlandse employé's niet te willen of te kunnen ver duidelijken. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Christian Pi neau, heeft maandagmiddag de ambassadeurs van Nederland, West-Duitsland, Italië en Ethio pië landen die uitgenodigd zijn voor de Londense conferentie over het Suezkanaal ontvan gen. De minister bracht deze am bassadeurs op de hoogte van plannen voor een oplossing van het kanaalvraagstuk die op de Londense conferentie naar voren gebracht zullen worden. Amerikaanse vlootoefeningen in de Middellandse Zee De Amerikaanse zesde vloot houdt op het ogenblik oefeningen in het middelste deel van de Mid dellandse Zee. Marine-functiona rissen in Washington verklaar den maandag, dat deze oefenin gen geen verband houden met de kwestie van het Suezkanaal. Het zijn gewone oefeningen volgens plannen die reeds maanden gele den werden uitgewerkt, zo zeiden zij. Het kabinet der Koningin deelt mede Naar aanleiding van het ge sprek dat H. M. de Koningin gis termorgen met prof. mr. P. Lief- tinck heeft gehad, zal prof. Lief- tinck enige oriënterende bespre- kingen voeren en vervolgens van daag een nader onderhoud met Hare Majesteit Rebben. Prof. mr. P. Lieftinck heeft, na het onderhoud van gistermorgen met H. M. de Koningin, gistermid dag en gisteravond oriënterende besprekingen gevoerd met mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat', dr. A. A. L. Rutgers, vice- president van de Raad van State, en dr. W. Drees, minister-presi dent. H. M. de Koningin heeft gister middag, vergezeld van H. K. H. Prinses Beatrix, haar jongste twee dochters, de Prinsessen Mar griet en Marijke op Schiphol uit. geleide gedaan, vanwaar de Prin sessen omstreeks half drie met de Convair-340 „Nicolaes Maes" van de K. L. M. (Ph-CGG) met va. kantie naar Zwitserland vertrok ken. Prinses Margriet zal verblijven in het kindertehuis „Les Elves" te Villars sur Ollon en Prinses Marijke in het Chalet „Le Génisé" te Arveyes-Villars. Mej. A. Broers de verzorgster der Prinsessen, zal ze tot de plaats van bestemming vergezellen. De terugreis naar Nederland zal begin september aanvaard worden. Geschenken aangeboden. Ter gelegenheid van de 17e verjaardag van H. K. H. Prinses Irene heeft een deputatie van het garde-regiment fuseliers Prinses Irene maandag in de loop van de ochtend de Prinses een japonkof fer als verjaardagsgeschenk aan geboden. De deputatie bestond uit luite nant-kolonel der fuseliers F. W. Dracht, commandant van het 411e garde bataljon fuseliers „Prinses Irene" te Schalkhaar en fuselier le klasse H. J. P. Bors ten van de 41ste verzorgingscom pagnie te Schaarsbergen als af gevaardigden van parate onder delen; sergeant J. Ch. ten Tuijnte als afgevaardigde van het garde regiment fuseliers „Prinses Ire ne", namens de vereniging van officieren der garde „Prinses Irene" reserve-kapitein der fuse liers A. C. J. M. Ploegmakers te Oss en namens de vereniging van oud-strijders van de Kon. Ned. brigade „Prinses Irene" reserve kapitein der infanterie A. J. M. Raaymakers te Tilburg. Daarna heeft een deputatie van de Kon. luchtmacht, die dit jaar namens de drie strijdkracht onderdelen optreedt, de gebrui kelijke cassette tafelzilver aange boden. Deze deputatie werd gevormd door kapitein J. F. Giebel (staf- commando luchtverdediging), ad judant-onderofficier G. W. Rutten van de vliegbasis Soesterberg, sergeant H. Th. Stevens van het centraal verkeersleiding en ver bindingssquadron, korporaal L. H. J. Kessels van de adm. groep commando luchtverdediging en soldaat Luva H. G. M. Geurden. Gift aan gezamenlijke mili taire fondsen. Op 31 mei 1940 werd H. K. H. Prinses Irene gedoopt in de hof kapel van Buckingham palace te Londen, waarbij als peetouders behalve koningin-moeder Elisa beth van Engeland drie officie ren, resp. van de Nederlandse zee-, land- en luchtmacht optra den. Na de bevrijding werd door de gezamenlijke strijdkrachten het plan geopperd, de Prinses een ge schenk aan te bieden. Daartoe is in 1948 een commissie in het leven geroepen, bestaande uit de toenmalige majoor S. N. Warin- ga van het kabinet van de chef generale staf en de adjudanten van de toenmalige chefs van sta ven alsmede een officier van het K.N.I.L. Deze commissie „Fonds ver jaardag Prinses Irene" (thans bestaande uit luitenant-kolonel S. N. Waringa, luitenant-ter-zee 1ste klasse J. S. Sneller van Vollen hoven en majdor J. A. van Peer) besloot een inzameling te houden bij alle onderdelen van de strijd krachten, waarvan het resultaat alle verwachtingen overtrof. Overeengekomen werd het in gezamelde bedrag te besteden voor een cassette tafelzilver, waarbij het in de bedoeling lag op iedere verjaardag van de Prin ses een deel hiervan aan te bie den, om beurten door een depu tatie van zee-, land- en lucht macht. Dit zou geschieden tot de 18e verjaardag van de Prinses. De aanbieding van maandag was dus de laatste. Het resterende, gedeelte van het destijds ingezamelde bedrag zal in de vorm van een chèque (ƒ1893,95) aan de Prinses over handigd worden. De Prinses, die als petekind van de drie strijd krachtonderdelen dit jaarlijkse geschenk steeds op hoge prijs heeft gesteld, heeft de wens te kennen gegeven dit bedrag te be stemmen voor een fonds, dat zich belast met de verzorging van mi litaire slachtoffers en hun be trekkingen. Zij zal daartoe de voorzitter van het overkoepelend orgaan der verenigingen, die zich deze taak ten doel stellen, n.l. de ge zamenlijke militaire fondsen (G.M.F.) kapitein-luitenant-ter zee tit. (b.d.) Th. P. van den Bergh, die evenals de secretaris penningmeester van de G.M.F., de heer L. H. van 't Zand, bij de aanbieding van het geschenk aan wezig zal zijn, deze chèque ter hand stellen. Tengevolge van de wervelstorm „Wanda" zijn vorige week in de Chinese provincie Tsjekiang 1.960 mensen om het leven geko men en 1.200 gewond, aldus heeft het persbureau „Nieuw China" „Journal de Genève" over het Indonesisch besluit betreffen de schulden ,aan Nederland. In een hoofdartikel, getiteld: „Wat is het woord van Indonesië waard?", schrijft het „Journal de Genève" in haar nummer van maandag, dat het unilaterale be sluit van Indonesië om zijn schul den aan Nederland niet langer te erkennen ,,in de financiële betrek kingen tussen de twee landen zwaar op het vertrouwen zal drukken." Het blad noemt dit het eindre sultaat van de reeks mislukkin gen, waarop de pogingen om een belangengemeenschap tussen Ne derland en zijn voormalige kolo nie te sluiten, zijn uitgelopen. „Het is te vrezen, dat dit besluit navolging zal vinden en het sym boliseert de heilloze geest, die zich meester maakt van de be- President Nasser van Egypte heeft gistermiddag besprekingen gevoerd met de ambassadeurs van de Sowjet-Unie, India en Sa- oedi-Arabië. Daarna presideerde hij een buitengewone vergadering van de ministerraad, de eerste sedert de nationalisatie van de Suez-maatschappij. Deze vergade ring duurde ruim anderhalf uur. De voorzitter van de Arabische liga, Hassoena, heeft maandag, volgens radio-Caïro, verklaard, dat Egypte weigert de Londense conferentie over het Suezkanaal bij te wonen. „Het is duidelijk," 'aldus Has soena, „dat de resultaten van ie De linkse labourafgevaardigde Fenner Brockway heeft maandag bekendgemaakt, dat woensdag 'n verklaring, ondertekend door een vijftigtal parlementsleden van la bour uitgegeven zal worden, waarin gezegd wordt, dat Enge land niet het recht heeft zich te mengen in de nationalisatie van het Suezkanaal. Voorts zal in de verklaring de hoop worden uitgesproken, dat de Londense conferentie zal lei den tot internationalisatie van het kanaal en andere belangrijke waterwegen. Volgens Brockway staan de on dertekenaars van de verklaring op het standpunt, dat, als het ge vaar bestaat dat geweld zal wor den gebruikt, eerst een beroep op de Veiligheidsraad van de Ver. Naties moet worden gedaan. De vroegere labourminister van Defensie Shinwell verklaarde maandag, dat de gebeurtenissen in het Midden-Oosten en de zóne van het Suezkanaal een gevolg zijn van „blunders van de conser. vatieve regering". „Ik hoop al leen maar", zo zei hij, „dat de blunders niet tot een nieuwe oor log zullen leiden. Wij moeten uiterst voorzichtig zijn om een conflict te vermijden". conferentie tegen Egypte gericht zullen zijn," want de Westelijke mogendheden „hebben reeds over eenstemming bereikt over het ge bruik van geweld als een vreed zame oplossing niet gevonden kan worden." De stafchef van het Syrische leger, generaal-majoor Tewfik Nazim Eddin, heeft gisteren ver klaard, dat het Syrische leger en het'volk in een toestand van pa raatheid zijn om Egypte te kun nen helpen tegen elke aanslag op zijn soevereine rechten of onaf hankelijkheid. In de Spaanse pers is zaterdag ter gelegenheid van „Gibr altar - dag" verband gelegd tussen de nationalisatie van de Suez-kanaal maatschappij door Egypte en de Spaanse aanspraken op Gibral tar. In artikelen ter herdenking van het feit, dat Engeland in 1704 de rots van Gibraltar bezette, wor den de kwesties Cyprus en Suez op één lijn geplaatst met die van Gibraltar. Zo wordt in „Arri'ba", het orgaan van de Falanx, ge zegd; „Zoals in het geval-Cyprus vormt Gibraltar een deel van een vrij land, dat door Engeland in strijd met alle rechten wordt be zet gehouden. Evenals in 't geval- Suez, ligt Gibraltar aan een inter nationale waterweg, waarover Engeland halstarrig het toezicht blijft uitoefenen. Hef enige ver schil is, dat in het geval van Gi braltar Engeland er niet mee in stemt, de zaak voor een interna tionaal forum te brengen", aldus „Arriba". trekkingen tussen de industriële mogendheden en de landen, die hun hulp nodig blijven hebben, maar geen verplichtingen ten aanzien van die mogendheden wensen na te komen," aldus het blad, dat dan een overzicht geeft van de Nederlands-Indonesische onderhandelingen van de laatste zes jaar. Met een „schijn van fatsoen", zo gaat het artikel verder, „be paalde artikel zes vein het besluit van het Indonesische parlement tot opheffing van de Ronde Tafel overeenkomsten, dat „de betrek kingen tussen de republiek Indo nesië en het Koninkrijk der Ne derlanden van nu af aan gefoa- seerd zullen zijn op de internatio nale wetten, zoals dat met gewo ne betrekkingen tussen twee sou- vereine staten het geval is". „Maar van tweeën één: ofwel het pas genomen besluit tot niet- erkenning van de schulden is niet in overeenstemming met die tekst, en ab uno disce omnes wat is dan het woord van het Indonesische parlement voortaan waard?, ofwel Indonesië be schouwt de eenzijdige annulering van een schuld als overeenkom stig de „internationale wetten". In dat geval moet het er op reke nen, wantrouwen te ontmoeten bij de eventuele verstrekkers van kapitaal, tot wie het zich zal wen den om zijn economische ontwik keling te kunnen volbrengen", zo besluit het „Journal de Genève". De „Times" schreef maandag over de verwerping van Indone sië van haar schulden aan Ne derland, dat het zeer waarschijn lijk is, dat de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië slechter zullen worden. „Het Indonesische vólk vraagt een betere levensstandaard en meer veiligheid. Djakarta heeft plannen aan deze twee eisen tege moet te komen. Maar indien het alle Nederlandse belangen ver jaagd, waar moet het dan zijn ka pitaal vandaan- halen om zijn plannen uit te voeren? Indien Djakarta faalt, zullen de comrnu. nis ten en andere extremisten hun kans waarnemen en de regering overnemen. Hier is weer sprake van een nationalistisch onderont wikkeld land, dat iedere grond tot vertrouwen vernietig", aldus de Times. Voor het eerst sinds de vesti ging van het communistische be wind in China (in 1949), heeft de regering van Peking visa toege kend aan een vijftiental vertegen woordigers van de Amerikaanse pers, werkzaam in Hongkong of Japan. Een woordvoerder van het Amerikaanse consulaat-generaal te Hongkong heeft evenwel ver klaard, dat het officiële Ameri kaanse standpunt nog steeds is, dat elke Amerikaanse burger, die zich naar communistisch China begeeft, de van Amerikaanse zijde gestelde voorschriften overtreedt. Tot de correspondenten, die China mogen bezoeken behoren vertegenwoordigers van „Asso ciated Press", de „National Broadcasting Company", de „Christian Science monitor", de „U. S. News and World Report" en de „McGram Hill". bekend gemaakt. 38.000 huizen werden verwoest, terwijl veertig procent van de ka- toenoogst en een. derde van de rijstoogst verloren zijn gegaan. In de provincie Hopei en Noord. Honan zijn een miljoen Chinezen in actie om te voorkomen, dat de rivier de Haiho, die tengevolge van zware regenval sterk gezwol len is, buiten haar oevers treedt. De slagregens werden veroor zaakt door de wervelstorm, die een van de hevigste was, die Chi na sinds de eeuwwisseling heeft getroffen. Hoewel men een ge deelte van het water heeft kun nen laten afvloeien, stijgt het peil van de rivier in het gebied van Tientsin nog steeds. Een Israëlische krijgsraad heeft maandag een jeugdige Egypte naar ter dood veroordeeld. Men zegt dat hij vier maanden gele den tijdens een gevecht van man tegen man in de Negeb-woestijn tussen een Israëlische patrouille en een groep commando's gevan gen is genomen. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen hebben Zwitser se bankiers een Egyptisch ver zoek voor de financiering van het Nijldamproject bij Assoean afgewezen. De Zwitserse bankiers hebben Egypte er cp gewezen, dat het project te groot is om alleen door particulier Zwitsers kapitaal te kunnen geschieden. Andere redenen voor de afwijzing waren: Onvoldoende financiële waarbor gen en de ondermijning van het vertrouwen in de behandeling van buitenlands kapitaal door Egypte na de nationalisatie van het Suezkanaal. Vooraanstaande Zwitserse banken werden onlangs benaderd door vertegenwoordi. gers van grote Egyptische fir ma's met verbindingen in Zwit serland teneinde na te gaan in hoeverre Zwitsers particulier kapitaal voor de bouw van de dam beschikbaar zou zijn. Naar verluidt hebben de Zwitserse banken verklaard dat zij moge lijk bereid zouden zijn aankopen van Zwitserse machinerieën voor de bcuw te financieren indien het kapitaal voor het voornaamste constructiewerk zou zijn verkre gen. ZON, MAAK OOK PLAATSELIJK ONWEER. Nadat het maandagochtend zon nig weer is geweest, ontwikkel den er zich in de middag plaatse lijk regen- en onweersbuien. Dit was vooral in Zeeland, Holland, West-Brabant, Utrecht, Drenthe, Groningen en Friesland het ge val. Tijdens een zwaar onweer werd op het vliegveld Valkenburg 25 mm afgetapt, terwijl er ;;i Haren, in de provincie Groningen, in drie kwartier tijds ongeveer 25 mm viel. Ook in België, Engeland en N.- W.-Frankrijk kwamen onweers buien voor. In het laatstgenoem de gebied werden ze veroorzaakt door een lagedrukgebied, waar van het centrum nabij Parijs lag. Dit lagedrukgebied zal heden ver moedelijk over het Oosten van ons land trekken; daar is de kans op onweersbuien dan ook het grootst. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagocn- tend tot dinsdagavond. Zon, maar ook plaatselijk onweer. Vooral in het zuidoosten van 't land enkele regen- of onweers buien, maar tijdelijk ook vrij zon nig weer. Zwakke tot matige wind overwegend uit oostelijke rich ting, iets hogere temperaturen. WOENSDAG 8 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 2.50 3.06 Terneuzen 3.25 3.41 Hansweert 4.05 4.21 Walsoorden 4.15 4.31 ZON MAAN op onder op onder Aug. 8 5.14 20.20 8.07 20.43 9 5.16 20.18 9.29 21.06 10 5.18 20.16 10.48 21.30 11 5.19 20.14 12.05 21.55

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1