Uil Je SrcvSnctc Binnenlands nieuws Ongeregeldheden in woonoorden van Ambonezen in Zeeland Bevrijding van Walcheren herdacht «Mijnheer Robert is teruggekomen» TERNEUZEN. BRUINISSE. HOOFDPLAAT ST. JANSTEEN. VLISSINGEN. ZIERIKZEE. AGENDA. OOSTBURG RETRANCHEMENT. SLACHTOFFER van de STORM VAN ZONDAG OVERLEDEN. Raadsvergadering In de a.s. donderdag te 7 uur te houden openbare vergadering van de gemeenteraad komen o.m. de volgende punten in behan deling Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer dr A. W. Brons, als keuringsveearts, per 17 januari 1957. Idem a. tot verkoop, van gron den in het plan Zeven Triniteits- polder II; b. tot het verlenen van mede werking inzake verkrijging van een jaarlijkse bijdrage voor de bouw van woningwetwoningen. Idem tot het stichten van een openbare school voor continu-on- derwijs aan schipperskinderen in deze gemeente. De afdeling Terneuzen van „Schuttevaer" heeft tot de raad het verzoek gericht over te gaan tot de stichting van een gemeen telijke school voor continu-onder- wijs aan schipperskinderen in de ze gemeente. Reeds jarenlang be staat de behoefte aan een zodani ge school. Het is zeker algemeen bekend, dat de schippers het ge woon lager onderwijs onvoldoen de kunnen volgen, waarom in be paalde plaatsen een school voor buitengewoon onderwijs voor schipperskinderen kan worden opgericht. Deze gemeente, met 'n drukke scheepvaart, komt voor de vestiging van een school voor continu-onderwijs aan schippers kinderen, als bedoeld in de artike len 142 en 143 van het Besluit Buitengewoon Lager Onderwijs 1949, zeker in aanmerking. B. en W. stellen derhalve voor te besluiten tot de stichting van een dergelijke openbare school en het college op te dragen bestek, tekening en kostenraming uit te werken. Idem tot het voeren van een rechtsgeding in eerste aanleg, in verband met de onteigening van gronden in de Zuidlandpolder. Bij besluit d.d. 18 januari 1956 is een arbitragecommissie inge steld om deze gronden bij minne lijke schikking te kunnen verkrij gen. Deze arbitragecommissie is nog niet tot een resultaat kun nen komen. Het is voor de aanleg van de begraafplaats noodzakelijk, dat de gemeente thans over de gron den kan beschikken, waarom de onteigeningprocedure bij de rechtbank thans moet beginnen. B. en W. achten het op formele gronden gewenst, dat hiervoor nog een beslissing wordt geno men. Onder verwijzing naar het ter zake uitgebrachte deskundig ad vies, stellen B. en W. daarom voor het besluit te nemen tot het voeren van een rechtsgeding in eerste aanleg, als bedoeld in de Onteigeningswet. Idem inzake straatverlichting Sluiskil. De N. V. P. E. Z. E. M. heeft het plan binnenkort het bovengronds net aan de. Kanaal weg noordzijde te Sluiskil van perceel 1 tot 36 te vervangen door een kabelnet. Deze N. V. deelt verder mede, dat door de bouw van een trans formatorstation in de omgeving van de Bosjesweg nog meer bo vengronds net door kabel zal wor den vervangen. In dit kabelnet zullen ook aders voor straatverlichting aange bracht moeten worden. j hiervoor. De natriumverlichting van de Kanaalweg, zuidzijde, aange bracht aan houten palen, is zeer onvoldoende en komt door de slo ping van het net te vervallen. De P.Z.E.M. vraagt, of de ge meente de natriumverlichting van de Kanaalweg zuidzijde doorge trokken wil hebben. Dit komt het college van B. en W. gewenst voor. Er zullen dan 17 lichtmasten dienen te worden bijgeplaatst, waarvan de kosten compleet ge monteerd bedragen 525 per stuk. B. en W. verzoeken de raad de nodige kredieten te verlenen voor het aanbrengen van aders voor de straatverlichting te Sluiskil in het kabelnet van de P.Z.E.M. en voor het doortrekken van de be staande natriumverlichting van de Kanaalweg zuidzijde. Idem tot wijziging begroting dienstjaar 1956. Vergadering Chr. P.V.E, en C.J.B.T.B. Zaterdag kwamen de C.P.V.B. en C. J. B. T. B. in gecombineerde vergadering in „Pro Rege" bijeen. Na opening door de voorzitter werd gezongen Ps. 68 10, waar na als Schriftlezing volgde Pred. 11 en 12 8—14. Na het welkomstwoord van de voorzitter hield de heer L. de Jonge een inleiding over „De be tekenis en gevaren van de ro man". De Chr. jeugd moet Chr. ro mans lezen daar deze dienen tot ontwikkeling en ontspanning. Men moet zich bij het lezen ge heel plaatsen in de handeling van de roman, daar men op deze wij ze aan het einde van het boek een ervaring rijker zal zijn. Zoals in ons leven zal men ook bij het le zen van een roman voor menig raadsel komen te staan, doch men vergete nimmer, dat Gods wegen niet door ons omvat kun nen worden, aldus de inleider. Bij de gedachtenwisseling die op deze inleiding volgde, werd o.m. gevraagd, of sommige auteurs niet te ver gaan bij het beschrijven van de zonden. Gewezen werd dat velen, na een paar bladzijden gelezen te hebben, direct de laatste bladzij den opslaan om te zien hoe de ro man eindigt. Voor hen zal het le zen van een roman geen verrij king van de geest medebrengen. Nadat in de pauze een tractatie was aangeboden, werd bij het voortzetten der bijeenkomst ge zongen „Een vast burcht is onze God". Medegedeeld werd, dat getracht zal worden ook dit jaar waar schijnlijk in begin september een ploegwedstrijd te organiseren. Ei- bleek echter weinig animo te zijn. De heer en mevr. Huijssen, die inmiddels ter vergadering waren gekomen, vertoonden enige schit terende kleurenfilms van Zwit serland en Canada, benevens van de bloemenweelde op „Keuken hof" en het prachtige bloemen corso. Aan het eind van deze filmver toning werd aan de heer en mevr. Huijssen dank gebracht en een attentie aangeboden. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd, of er dit jaar weer een bus naar Den Bosch zal rijden ter ge legenheid van de nationale trek paardententoonstelling. Medegedeeld werd dat dit zal afhangen van de belangstelling SLUISKIL I Na medisch onderzoek bleek 't 'ongeval nogal goed te zijn af ge- Bijeenkomst reisclub. lopen. De leden van de Sluiskilse reis- Het rijwiel was zeer gehavend. De voorzitter dankte hierop: al len die aan het welslagen van de bijeenkomst hadden meegewerkt. Na het zingen van Gez. 27 1 en 2 ging de heer L. de Jonge voor in dankgebed, waarna de voorzitter deze mooie avond sloot. Goede verwachtingen voor uienoogst. Als de weersomstandigheden geen spaak in het wiel steken, be looft het aanstaande seizoen weer een bijzonder overvloedige uien- oogst te zullen brengen. Niet minder dan 5450 ha uien zullen in de komende maanden worden geoogst, n.l. 430 ha plant- uien en 5020 ha zaaiuien. Dit are aal is belangrijk groter dan vo rig jaar (770 ha groter). Vooral in Zuid-Holland en Zeeland is de goede prijs van het afgelopen sei zoen een stimulans geweest voor een vergroten van de uitzaai, na melijk in Zuid-Holland bijna 430 ha en in Zeeland ruim 350 ha. Er kan als alles normaal verloopt per ha ook een belangrijk grotere opbrengst per ha worden ver wacht. Van enige, vraag van betekenis kan nog niet gesproken worden; er worden weinig transacties af gesloten van te velde staande pro- dukten, zoals dit soms wel voor komt, als de handel zich wil vei lig stellen voor een verwachte hausse. Kermiskoers te Slijkplaat. Aan deze koers, over een af stand van 68 km over 38 ronden, namen 28 nieuwelingen deel. In de vierde ronde zag een 10- tal renners kans geleidelijk een voorsprong te nemen. Konings uit Rucphen, die zich ook in deze groep bevond, kreeg een lekke band en reed enige ronden op een huis-tuin- of keukenfiets tot hij zijn koersfiets kon bestijgen en weldra had hij de kopgroep weer te pakken. In de 16e ronde ont snapte Van de Klundert, maar in de 28ste ronde moest hij zich in de kopgroep laten terugvallen. Ook Van der Linden, die in de laatste ronde een voorsprong van 50 m had, werd door de kopgroep ingehaald, waarna de eindsprint werd ingezet, die door J. Beers uit Zaandam werd gewonnen in 1 uur 56 min. 12 sec. De verdere uitslag was: 2. M. Roks uit Bosschehoofd 3. J. van der Linden uit Roosen daal; 4. D. Wouters, Kwadendam- me; 5. H. Vernooij, Sluiskil; 6. F. van Doeselaar, Sluiskil. club kwamen in vergadering bij een om enkele punten van huis houdelijke aard te bespreken. Uit de vergadering kwam het voor stel om het bestuur, dat uit 7 le den bestond, in té krimpen to 3 leden. Het voorstel werd aangenomen, zodat thans het bestuur gefor meerd wordt door de heren J. de Jong, M. Hemelsoet en A. Bree- poel. Vervolgens werd besloten om in den vervolge in één grote auto bus te reizen in plaats van in 2 kleinere bussen. In ruim gevallen. Zaterdagavond omstreeks half elf is tijdens de werkzaamheden aan dek een matroos van de Ne derlandse coaster „Ellewoutsdijk" in het vier meter diepe ruim ge vallen. Het slachtoffer, die een zware hersenschudding en inwendige kneuzingen opliep, werd nadat hem eerste hulp was verleend, per ambulance-auto naar het zieken huis vervoerd. De „Ellewoutsdijk" ligt aan de kade van de C.N.A. en neemt een lading kunstmest in. Op auto gereden. Zaterdagnacht even na twaalf uur keerden enige jongelui, die hun zaterdagavond in Terneuzen hadden doorgebracht, per fiets huiswaarts. Even voor Sluiskil werd er nog een sprintje aan ge trokken, De koploper, de 22-jari- ge A. V., was zó in zijn sprint ver diept, dat hij ter hoogte van de fam. v. d. Ende op een naast iet rijwielpad geparkeerde auto reed. Hevig bloedend uit een hoofd wond bleef hij op de weg liggen. Zijn onthutste makkers waar. schuwden direct het ziekenhuis, waarna V. per ambulance-auto naar het ziekenhuis werd ver voerd. Grote partij boter in beslag genomen. De douane te St Jansteen heeft in de garage van de winkelier R. aldaar, waarin zich even tevoren een smokkelauto had opgehou den, een partij roomboter ter waarde van ruim 6000 inbeslag- genomen. Het voorspel tot deze inbeslag neming vormde de poging tot aanhouding van de hiervoor be doelde smokkelauto, die na op de door de Nederlandse versperrin gen zijn banden te hebben stuk gereden, vervolgens op lekke ban den naar België wist te ontko men, doch aldaar werd achter haald. Nieuwe directeur Zeevaartschool Als opvolger van de heer P. Vijn, die met pensioen zal gaan, is tot directeur van de zeevaart school de „De Ruyterschool" be noemd de heer G. K. Brouwer, thans leraar in de wis- en zee vaartkunde aan de gemeentelijke zeevaartschool te Rotterdam. 65 jaar getrouwd. Gisteren vierde het echtpaar W. Roskam-Berrevoets alhier zijn 65-jarige echtvereniging. HEDEN. TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: „Jacht op het groe ne vuur". AXEL: Het Centrum, 8 uur; „Meisjes voor Tanger" SAS VAN GENT: Olympia- theater, 8 uur: „Onsterfelijke liefde". Alle mannelijke 'bewoners van 'bonezen kans in enkele winkels het Ambonezenwoonoord West- .te Westkapelle levensmiddelen cn kapelle zijn zaterdagavond laat j brood mee te nemen zonder beta- met een celwagen en enkele auto's door de rijkspolitie wegge haald en ondergebracht in cellen van omliggende gemeenten. Zon dag werden zij vervoerd naar het huis van bewaring te Middelburg. Deze 28 gearresteerden zitten daar nu met 11 andere arrestan ten, o.w. drie vlouwen, uit het Ambonezenwoonoord aan de Na- dorstweg te Middelburg. Dit laat ste woonoord is op bevel van de burgemeester volledig afgesloten. De gearresteerden zijn leden van de P.N.M.S. (de Partai Nasio- nale Maluku Sela tan) welke niet officieel is erkend. Zij vergrepen zich aan goederen van burgers. In Westkapelle heeft aan het begin van de zaterdagavond de rijkspolitie gebruik moeten ma ken van haar wapens, toen enke le Ambonezen de rijkspolitie te ljjf wilden gaan. Er werden daar bij negen Ambonezen gewond. Zij werden allen naar het Gasthuis in Middelburg gebracht. Twee hun ner moesten daar blijven. De leden van de P.N.M.S. ver zetten zich tegen de bestaande re gelingen en wensten geen formu lieren te tekenen om voor steun der overheid in aanmerking te komen. Hun partijprogramma zegt o.m., dat als de Nederlandse regering niet in hun onderhoud wil voorzien, zij zelf levensmidde len e.d. mogen wegnemen. In Westkapelle werden in de nacht van donderdag op vrijdag voor de tweede maal kippen ge stolen bij landbouwers in de buurt van het woonoord. De eer ste maal geschiedde dit begin vorige week. Nadat de politie ge. constateerd had, dat vrijdag de kippen waren opgegeten, werd besloten een avondklok in te stel len van des avonds negen uur tot des ochtends zes uur. Een deta chement rijkspolitie belastte zich met de bewaking. Zaterdagmiddag zagen de Am- 60). ling. Zij verklaarden, dat de rege ring voor de betaling zou zorg dragen. Toen zij in het kamp wa ren teruggekeerd werd dit afge sloten. Des avonds wilden twee Ambo nezen het woordoord op de fiets verlaten. Zij werden tegengehou den en toen probeerden zij de po litie onder de voet te lopen. In middels waren uit het kamp an dere Ambonezen komen opzetten. De politie zag zich op dat ogen blik genoodzaakt enkele schoten te lossen tengevolge waarvan ne gen Ambonezen werden gewond. Daarna werd besloten alle manne lijke bewoners af te voeren. Zij gaven onmiddellijk toe de dief stallen te hebben gepleegd. Zij ie. den dit in opdracht van de partij. De avondklok is gehandhaafd. Overdag mogen de vrouwen en de kinderen het kamp verlaten. In Middelburg begonnen de on- geholpen had geregeldheden zaterdagmorgen, toen een achttal Ambonezen aard appelen uit de grond haalde op het land van een boer in de om geving van het kamp. De politie, die door de kampbeheerder werd gewaarschuwd, stelde een onder zoek in het woonoord in en nam een aantal Ambonezen mee voor een verhoor. Uit protest daar tegen stalen enige Ambonese vrouwen flessen melk van een melkwagen op de openbare weg. Ook werden enkele ruiten van het kantoor van de kampbeheerder ingeslagen. Later werd een bak ker, die voor de wekelijkse afreke ning in het kamp kwam bijna ge molesteerd. De politie nam hem in bescherming. Besloten werd toen het kamp geheel af te slui ten en onder bewaking te stellen. Morgen is er een bespreking met autoriteiten uit Den Haag voor het treffen van maatregelen om aan de onhoudbare toestand een einde te maken. Benoeming ingenieur Vrije van Sluis. Op dinsdag 14 augustus 's mor gens om tien uur komt de alge mene vergadering van het water schap Het Vrije van Sluis in hotel De Eenhoorn bijeen ter benoe ming van een ingennieur in de va- kature die is ontstaan door het overlijden van de heer I. van San- dick. Het bestuur heeft een niet-alfa- betische voordracht gemaakt die luidt als volgt: 1. ir I. A. van Cruijningen te Oostburg2. ir H. Machielsen te Vianen; 3. ir G. C. Streefkerk te De Steeg. Auto v,an de dijk. Vrijdagmiddag kwam de 74-ja- rige D. uit Knokke met zijn auto van Cadzand-haven naar Retran- chement. In de nabijheid van de tol schijnt hij even afgeleid ge weest te zijn, tengevolge waarvan hij van de weg afraakte en de steile dijk afreed, die ter plaatse ongeveer 7 meter hoog is. De wa gen schoot hierbij rakelings langs een boom en kwam vrij ordelijk in de sloot terecht. De chauffeur liep geen letsel op. De auto, die nogal beschadigd was, moest op getakeld worden. Litenant-kolonel R. W. P. Daw son, de vroegere bevelhebber van nr 4 Britse commando's, de keur troepen die zo'n belangrijke rol speelden in de bevrijding van Walcheren, is zaterdag nog eens naar dit eiland teruggekeerd. Hij heeft zaterdag namelijk in de voorgevel van het pand A 81 ,aan de Fort de Haakweg te Vrouwen polder (bewoond door de familie J. Wattel) een gedenksteen ont huld, waarin de volgende woor den zijn gebeiteld: „In dit huis werd op 8 november 1944 Wal- cherens bevrijding van de Duit sers door de geallieerden vol tooid". Met de kolonel waren vele van zijn manschappen meegekomen, die aan de vrijmaking van Wal cheren hebben deelgenomen. Er waren ook vele buitenlandse autoriteiten aanwezig, bij wie de Belgische militaire attaché, kolo nel R. Hullebroeck, graaf de Chambure namens de Franse re gering, alsmede de tijdelijk zaak gelastigde van Noorwegen, de heer H. G. Midttun. Bij de Neder landse militaire en burgerlijke autoriteiten, was de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr mr A, F. C. de Casem- broot. Het gezelschap waartoe ook een deputatie Nederlandse comman do's behoorde, werd officieel door het gemeentebestuur van Vrouwenpolder ten gemeentehui ze ontvangen en verwelkomd door de burgemeester, de heer A. de Kam. Hij herinnerde aan het heldhaftig optreden der comman dotroepen en noemde het gedenk teken het symbool van een beter begrip in een betere wereld. Daarna wandelde het gezel schap naar het pand A 81 waar de voorzitter van de stichting „Nieuw Walcheren", de heer J- L. Verhagen, een toespraak hield. De gedenksteen -voorstellend een nand die de nek van de Duit se adelaar in een wurgende greepi houdt is namelijk aangeboden door deze stichting. Het is een ontwerp van de heer A. G. Wa- gensveld en vervaardigd door de heer J. Roth, Nadat de heer Verhagen de steen aan de gemeente Vrouwen polder had overgedragen, haalde luitenant-kolonel Dawson enkele herinneringen op aan de harde strijd de nodig was om Walche ren van de vijand te verlossen. Daarna onthulde hij de gedenk steen. Tot slot van deze plechtigheid speelde de mondaccordeonclub „Ons Genoegen" uit Vrouwenpol der het Engelse en het Neder landse volkslied. De heer Daw son bracht een bezoek aan de ka mer, waarin destijds de overgave was getekend. Na een tweede plechtigheid, een half uur later gehouden, werd namelijk een relief onthuld boven de deur van het verenigingsge bouw. Dit geschiedde door de heer J. E. Leoni uit Rotterdam, „district-governor" van de Lions international", de internationale hulporganisatie, die een belangrij ke bijdrage leverde voor de tot standkoming van dit verenigings gebouw. Na de koffiemaaltijd maakte 't gezelschap een rijtoer naar West kapelle waarbij - - zij het dan pre cies de omgekeerde richting de route werd gevolgd (Oranjezon, Oostkapelle, Domburg, Westka pelle), die de bevrijders in novem ber 1944 gingen. Met een ont vangst en een thee in het oor logsmuseum van Westkapelle kwam het einde van deze dag. DIEFSTAL AAN BOORD VAN DE „PRINS PHILIPS WILLEM." De politie in de Londense haven stelt op het ogenblik een onder zoek in naar de verdwijning van effecten en poststukken uit de brandkast van het 1303 ton me tende Nederlandse vrachtschip „Prins Philips Willem," dat vori ge week woensdag uit Canada in Engeland is aangekomen. DE KINDERVERLAMMING TE DELFT. Het aantal gevallen van kinder verlamming is te Delft in de af gelopen week opnieuw toegeno men. Het bedraagt thans 46. ERNSTIG ONGELUK TIJDENS STERRENDAG. Renner en twee toeschouwers gewond. Tijdens de Sterrendag van de K.N.M.V. op het Zandvoortse cir cuit is een ernstig ongeval ge beurd. De bekende renner A. H. van Zutphen uit Utrecht vloog, op een Puch rijdende, uit het bos komen de de bocht uit en kwam hierbij in een groepje mensen terecht, dat onder het prikkeldraad door was gekropen en zich langs de kant had opgesteld. De rijder trachtte tevergeefs het groepje nog te ontwijken. Van Zutphen brak beide armen en zijn rechterbeen op twee plaatsen. Een 11-jarig meisje liep ernstige vleeswonden op aan beide benen, terwijl een 16-jarige jongen zijn rechter onderbeen brak. De drie slachtoffers werden per ziekenauto naar het Diaconessen ziekenhuis en de Maria stichting in Haalem vervoerd. DODELIJK ONGEVAL DOOR SLIPPEN. Zondagmiddag omstreeks 1 uur zijn de bromfietsbestuurder van H. uit Amsterdam en zijn 9-jarige dochtertje, dat bij hem achterop zat, aangereden door een-slippen de auto, die plotseling moest rem men voor een voor hem rijdende auto, die eveneens slipte. Vader en kind zijn in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Den I osch gebracht waar het kind aan de verwondingen is overleden. DIT JAAR GEEN „SCHILDERSREGELING." Er komt voor de winter 1956-- '57 geen „schildersregeling," zo als in de laatste jaren toen het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid een bijdrage in de kosten van het schilder werk gedurende de wintermaan den verleende, teneinde de sprei ding van de, schilderwerkzaamhe den over het gehele jaar te be vorderen. Met het oog op de situatie op de arbeidsmarkt heeft de minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid besloten de komende winter geen subsidie in genoem de kosten te verlenen./ DE ERNSTIGE GEVOLGEN VAN DE OVERVLOEDIGE REGENVAL. De voorzitter van het Landbouw schap, de Meer H. D. Louwes, zal deze week ook een onderzoek in stellen omtrent de situatie in de Brabantse en Limburgse Peel. In Gelderland is bij de water overlast een gebied van 1000 ha betrokken, in Drenthe 1400 ha, in de Noordoostpolder 200 ha. De situatie is het ernstigst in Overijssel, waar 10.000 ha ernsti ge schade ondervindt. De betref fende gewestelijke raden van het Landbouwschap zullen de huidi ge situatie nader registreren en nauwkeurige schaderapporten op maken. Daarbij zal ook worden nagegaan, door welke oorzaken de huidige situatie is ontstaan. De hoofdoorzaak is uiteraard: zeer overvloedige regenval. Daar aan moet voor enkele gebieden echter dadelijk worden toege voegd, dat de waterhuishouding onvoldoende is verzorgd, waar door het overvloedige regenwa ter niet op normale wijze kon worden afgevoerd. Nadat de nauwkeurige schade- rapporten van de gewestelijke raden zijn opgesteld, kan nader worden overwogen, welke maat regelen genomen moeten worden. Intussen worden van de zijde var. het Landbouwschap zowel op provinciaal als op landelijk niveau de eerste besprekingen gehoa- den met overheidsinstanties om na te gaan, wat in de huidige si tuatie moet worden gedaan. Daar bij kan onderscheid Worden ge maakt tussen maatregelen op lange termijn, die moeten worden voorbereid, en daarnaast hulp ir. acute nood. Deze ernstige situatie zal ook één der belangrijkste agendapun ten zijn van de bestuursvergade ring van het Landbouwschap op woensdag 22 augustus a.s. STICHTING „HELPT AMBON IN NOOD." De stichting „Helpt Ambon in nood" heeft ook het afgelopen jaar in het bijzonder aandacht geschonken aan de chronische patiënten in de ziekenhuizen en sanatoria. Van jaar tot jaar leven ongeveer 200 Ambonese verpleeg den t.b.c.-lijders, blinden, doof stommen en psychiatrische ver pleegden in ruim 40 inrichtin gen en sanatoria in Nederland. De stichting helpt deze mensen ondermeer met geschenkzendin gen. Bovendien werden ook an dere Ambonezen, die in moeilijk heden verkeerden, materieel ge holpen. In het woonoord „Lunet ten" is een arts gekomen. Het is de heer J. J. de Lima, die onlangs is afgestudeerd. NEDERLANDS AUTOBUSJE IN DUITSLAND VERBRAND. Vrouw omgekomen. Op de autoweg HamburgBre men bij Ottersberg (Bremen) is zaterdagmiddag een autobusje, waarin zes Nederlandse vakan tiegangers zaten, in brand ge raakt. De vrouw van de bestuur der kwam daarbij om het leven; drie andere inzittenden werden zwaar gewond. Op een plaats, waar een werk in uitvoering was en waar een maximumsnelheid van 30 km was voorgeschreven, bleef de bestuur der met 100 km per uur rijden. De auto kwam in een berm te recht en sloeg verscheidene ma len over de kop. Daarbij ontplof te de benzinetank, waardoor de wagen geheel uitbrandde. De arbeiders, die aan de weg werkten, konden met houwelen de deuren openen en vijf van de zes inzittenden uit de auto halen. De echtgenote van de bestuurder zat echter dusdanig beklemd, dat zij niet bevrijd kon worden en in de auto verbrandde. Van de ge redden werden er drie met zware brandwonden naar het ziekenhuis te Rotenburg overgebracht. De bestuurder bleef ongedeerd. De verongelukte bus was uit Arnhem afkomstig. Volgens een nader bericht waren er acht in zittenden. De 32-jarige mevr. P. O. uit Arnhem is om het leven ge komen. De 31-jarige bestuurder V. D. uit Arnhem en een inzitten de, een zekere M. uit Arnhem zijn met brand- en snijwonde in een ziekenhuis te Bremen opgeno men. Volgns de Nederlandse con sul is hun toestand naar omstan. digheden goed. De verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. De echtgenoot van mevrouw O. is slechts licht gewond. Hij is reeds naar huis teruggekeerd. Ook de overige inzittenden van de bus hebben de terugreis aanvaard. Door JOSEPH HOCKING (Nadruk verboden), en volgde hem naar buiten. !„Daar ondef die grote iep heb ben we een schaduwrijk plekje, Arthur", zei ze. „Jaen ik zie kwam zijn meueoinger lussen er een paar stoelen staan hem en zijn meisje. Hij troostte „Voel je je nu heus weer hele- zich echter met de gedachte, dat maal goed? vroeg hij toen ze wa- Bertha het hem blijkbaar niet ren gaan zitten. „Ja?... Zie je., kwalijk nam dat hij haar niet ik zou niet willen praten over... had. Dadelijk na de nu ja, je weet wel wat ik op het maaltijd ging Legner naar het hart heb... als jij je niet helemaal nieuwe paard kijken en liet Ber-goed gevoelde tha met Arthur alleen. „Ben je Ze zweeg en Arthur zag, hoe er heus niet slecht aan toe na... haar lippen trilden. „Je weet ïm na je... duikpartij?" vroeg hij.'mers wel, dat ik zoveel van je zo luchthartig als het hem mo- houd, dat ik liever alles zou willen gelijk was verduren, dan, jou een ogenblik O neemik ben weer hele- verdriet bezorgen? Och Bertha, maal in orde. En het hondje, dat,het zou mijn dood geweest zijn je me gestuurd hebt, is er ook als... als... Maar ik durf er bijna weer bovenop! Kijk maar!" Ze niet over praten. Ik heb in nach- wees op het diertje, dat in een ten niet geslapen. Mijn hele le- hoek op een kussen lag. vensgeluk hangt af van wat HJ „Toch zie je nog wat bleekjes, me vandaag zult zeggen. Ik weet Bertha, en je hebt bijna niets ge- wel, dat ik je niet waard ben en geten" dat ik de man niet ben voor een „Och, ik voel me bestPer meisje zoals jij. Maar heus, Ber slot van rekening betekende het tha, mijn hele leven hoort jou toch heel weinig", zei ze, hem met toe!' Ze hoorde zijn stem beven een eigenaardige blik aanziende, en op dat ogenblik voelde ze, dat „Neenatuurlijk; er was hij het meende en kon ze hem niet ooker is geen gevaar meer kwalijk nemen, dat hij haar niet enik wilde juistja, ik gered had. Hij was nu eenmaal wilde je komen helpenMaar zeg eens, zouden we niet wat naar buiten gaan? Het is zulk mooi weer". Het meisje stond zwijgend op geen held. Maar ze had hem heel haar leven gekend en hij hield van haar. „Er is immers niemand anders, wel?" Ze schudde het hoofd. Ondanks wat hij voor haar gedaan had, kon ze Robert toch nog niet uit staan, dacht ze. -Ze was nog kwaad over wat hij weken gele den tot haar gezegd had en ze nam het hem bijna kwalijk, dat hij haar te hulp gekomen was. Ir, elk geval wantrouwde ze hem. „Toe... zeg dan toch ja, Bertha. Je zult er nooit... spijt van heb ben". Hij sprak zo ernstig, dat ze werkelijk onder de indruk geraak te. Hij mocht het ideaal van haar meisjesdromen dan al niet zijn... dat waren toch ook maar dromen. Waarom zou ze hem niet geluk kig maken? Ze wist in elk geval zeker wat ze aan hém had! Bertha!" Ze keek op en zag Brichtauer achter Arthur staan en op hetzelfde ogenblik wist ze heel zeker, dat ze Arthur nooit als man zou kunnen nemen. „Je bent vandaag jarig, Bertha", zei Brich tauer. „En ik hoop, dat het de ge. lukkigste verjaardag van heel je leven mag zijn; het begin van een leven zonder enig verdriet". Ze keek hem strak aan en voel de zich tot haar verwondering op eens niet meer ontstemd of boos. „Wat aardig van je, Robert, dat je teruggekomen bent!" „Wat kón ik anders doen? Een paar uur geleden heb ik in het ge heel niet om je verjaardag ge dacht. Jij was net een zeemeer min en" ik een verdronken rat", zei hij vrolijk lachend, „Maar ik kon toch niet wegblijven zonder je geluk gewenst te hebben. Dat weet je immers ook wel?" „En ik moet je hartelijk bedan ken voor dat prachtige paard!" antwoordde zij. „Het moet ontem. baar geweest zijn, totdat jij het onderhanden nam, heb ik ge hoord". „Het is een schitterend dier... eenvoudig volmaakt!" „Dan moet je eens gauw een ritje met me gaan maken. Hij is heel vlug en gemakkelijk te hanteren". „Ik zou eerder denken, dat het een vals beest is... Niets voor jou om op te rijden, Bertha!" zei Ar thur nijdig. Voor het eerst keek Brichtauer hem aan. Tot nu toe scheen hij hem niet bemerkt te hebben. „Denk je heus, dat ik Bertha een paard zou geven, als het niet vol komen tam en betrouwbaar was?" vroeg hij bedaard. „Maar ik ken dat beest... Het is aardig nukkig!" „Het had iemand nodig, die het de baas was. Nu het die gevonden heeft, is het doodgewillig. Bertha weet heel goed, dat ik haar er niet op zou laten rijden, als er maar een schijn van gevaar was". „En ik zeg je, dat ik niet hebben wil, dat ze er op rijdt!" schreeuw, de Arthur, zichzelf niet meer meester. „Jij bent gewend aan wilde paarden' daarginder. Maar Bertha woont hier in een be schaafd land en ik wil haar geen gevaar laten lopen „Dat is heel bezorgd van je, Arthur, maar ik geloof toch, dat Bertha zoiets als een eigen wil heeft. Ze is geen kind en kan best een. paard beoordelen. Ik geloof, dat ik niet minder bezorgd ben voor haar veiligheid dan jij. RIJKSAMBTENAAR STEELT PORTEMONNAIE. De rijkspolitie te 't Harde heeft de 50-jarige L. v. L. uit Den Haag, ambtenaar bij het Centraal Bu reau voor de Statistiek, in arrest gesteld wegens het stelen van een portemonnaie, inhoudende onge veer 110, toebehorende aan mej. A. C. Top, voordrachtkunstena res uit Amsterdam. Van L. trachtte zijn slag te slaan, toen donderdagavond de sneltrein ZwolleAmersfoort on geveer drie kwartier oponthoud had bij het station van de leger- plaats-Oldebroek. Juist op het moment dat hij zich uit de voeten trachtte e maken kwam mej. T. in haar coupé te rug. Van L. sprong uit de trein stapte in de achterste wagen weer in en verstopte zich in een W. C. De hoofdconducteur waarschuw de de spoorwegrecherche en deze wist Van L. te Amersfoort aan te houden. Hij ontkende iets met de diefstal te maken te hebben. Ook werd de portemonnaie niet bij hem gevonden. De spoorwegre cherche bracht Van L. toen naar t Harde terug, waar een speur hond inmiddels de portemonnaie met inhoud had opgespoord. Tegenover de postcommandant der rijkspolitie te 't Harde legde hij een volledige bekentenis af. (Wordt vervolgd) In de nacht van vrijdag op za terdag is in het St. Elisabethgast- huis te Haarlem overleden de 74- jarige heer C. Godijn uit Halfweg, die zondagmiddag 1.1. tijdens de storm op de Grote Markt te Haar. lem een tak van een boom op zijn hoofd kreeg en met een schedel- basisfractuur naar dat ziekenhuis was overgebracht. Prof. mr. P. J. Oud, die, zoals bekend, zondag 22 juli een blin dedarmoperatie heeft ondergaan, heeft zaterdagmiddag het haven ziekenhuis te Rotterdam verlaten. Hij zal nog enige tijd rust moe ten houden.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2