De kwestie van het buez-kanaai M ,,KKON1N,,N. Indonesië erkent schulden aan Nederland niet meer Dulles over Kanaal-kwestie Cyprische verzetslieden laten gijzelaar vrij HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON" en MAANSTANDEN i i C I 8 De kabinetsformatie Nationale Anjeractie 1956 door Z. K. H. Prins Bernhard ingeleid De ontwikkeling van Noord-West Lhina MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3835 Voorste! tot bet vormen van een internationale organisatie salons „robert" Wel de schulden aan andere landen Nasser bespreekt uitnodiging tot conferentie Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal, per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. verschijnt da'gelijk» Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: regel» ƒ1,— iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; Zaterdags 10 uur van Naar in diplomatieke kringen gericht voor „verdediging te Londen verluidt zullen de Ver-1 het vederland tegen 'buitenlandse enigde Staten, Frankrijk en En geland op de internationale con-| ferentie, die op zestien dezer in de Britse hoofdstad bijeenkomt, waarschijnlijk voorstellen, het Suez-kanaal te laten beheren door een uit twee lichamen bestaande internationale organisatie. Er zou een internationaal gezagsorgaan moeten komen, dat het toezicht uitoefent op een besuursraad van deskundigen. Deze raad zou ver antwoordelijk zijn voor de dage lijkse gang van zaken en voor de vrijheid van doorvaart moeten zorgen. Deze internationale organisatie zou in de plaats moeten komin van de beheersraad, die de Egyp tische regering na de nationalisa tie heeft ingesteld. Op grond van welke criteria de ministers van Buitenlandse Za ken van de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk hun uitnodi gingen voor de Londense confe rentie hebben verzonden, blijkt uit een uiteenzetting, welke de Britse ambassadeur in Brussel, sir George Labouscère, over deze kwestie voor de Belgische rege ring heeft gegeven. Allereerst zijn acht landen uit genodigd, die in 1888 de conven tie van Constantinopel hebben ge tekend, te weten Groot Brittan- nië, Rusland, Frankrijk, Italië, Nederland, Spanje, Turkije en Egypte. Vervolgens zijn acht landen aangezocht, wier schepen wat tonnage betreft het meest van het Suez-kanaal gébruik maken, n.i. de Verenigde Staten, Denemar ken, West-Duitsland, Grieken land, Japan, Noorwegen, Portu gal en Zweden. Tenslotte zijn nog de acht lan den uitgenodigd, waarvoor de handel via het Suez-kanaal ten minste 34 procent van hun totale handel uitmaakt. Dit geldt voor Australië, Ceylon, Ehiopië, India, Indonesië, Perzië, Nieuw-Zeeland en Pakistan. De Britse regering heeft België, dat dus niet een uitnodiging heeft ontvangen, doen weten, dat zij be reid is, zowel vóór als gedurende de conferentie nauw contact met de regering te Brussel te onder houden. Intussen hebben Pakistan, Tur kije, Australië, Ceylon, Grieken land, Italië, Noorwegen en Portu. gal laten weten dat zij de uitnodi ging hebben aanvaard. Volgens „France Soir" heeft Hongarije verzocht ook aan de voorgestelde conferentie te mo gen deelnemen, aangezien het in dertijd deel heeft uitgemaakt van het Oostenrijks Hongaarse kei zerrijk, dat in 1888 de conventie van Constantinopel mede heeft ondertekend. In Egyptische politieke kringen is zondag verklaard, dat president Nasser zijn kaloinet 'bijeen zal roe pen om het Egyptische antwoord op de Westelijke uitnodiging tot het bijwonen van de Londense conferentie over een internatio naai beheer van het Suez-kanaal te bespreken. Er is echter nog geen datum voor de kabinetsver gadering vastgesteld, zo voegde men eraan toe. Afgezien van veelvuldige be sprekingen met zijn naaste advi seurs zou president Nasser ook intensief contact onderhouden met de Indische regering. Hij zou ook vaak besprekingen voeren ■met de Sowjetrussische ambassa deur in Cairo. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mahmoed Faqzy, en zijn plaatsvervanger, Abdel Fattah Hassan, hebben een onderhoud gehad met de diploma tieke vertegnwoordigers van Ita lië, Nederland, communistisch- China, Syrië en andere landen. De Australische premier, Men- zies, heeft zijn vertreK naar het Verre Oosten uitgesteld en beslo ten voorlopig in Washington te blijven in verband met de kwestie van het Suez-kanaal. Egyptische militaire maat. regelen. Naar van bevoegde zijde is ver. nomen, zijn alle reservisten van liet Egyptische leger opgeroepen, zich zo spoedig mogelijk bij hun onderdelen te vervoegen. In de Egyptische steden zijn za_- terdag aanplakbiljetten verspreid, waarin de bevolking wordt opge roepen zich in geval van nood te houden aan de bepalingen van de lucht/bescherm ingsdienst. Majoor Abdoellah Taema, as. sistent secretaris-generaal van de „bevrijdingsbeweging", heeft ver klaard, dat alle particuliere ver enigingen, zoals sportclubs, 4,mi litaire kampen" vormen voor op leiding van jonge mannen. De bu reaus van de bevrijdingsbeweging zijn ingericht als recruteringstou- reaus. In elke stad en in elk dorp zullen jonge mensen worden af- aanvallen". Op het ogenblik be schikt Egypte 'over een nationale garde van 50.000 man, volledig opgeleid en bewapend. Britse militaire maatregelen. Het 13.350 ton metende Britse vliegdekschip „Theseus" is zon dagavond met troepen en militai re voorraden aan boord uit Ports, mouth naar de Middellandse Zee vertrokken. Het vliegdekschip „Bulwark", dat 23.000 ton meet en het mo dernste is dat Engeland bezit, zal waarschijnlijk heden met dezelfde bestemming zee kiezen, eveneens uit Portsmouth. Het Britse ministerie van Oor log maakte bekend, dat de „voor zorgsmaatregelen die nu geno men worden om de Britse positie in het oostelijk deel van de Mid dellandse Zee te verzekeren, een uitgebreide troepenverplaatsing vereisen zullen", waardoor op an der gebied, zoals bij de terugkeer naar Engeland van dienstplichti gen die overzee dienst doen, zeker vertraging zal optreden. Op ean bijeenkomst van gezins hoofden, die te Cairo werkzaam zijn bij grote Britse ondernemin gen, is zaterdag besloten, dat zij, wier aanwezigheid in Egypte niet dringend nodig is, naar Engeland zullen worden gezonden, aldus wordt vernomen in diplomatieke kringen. Men verwacht, dat be gin deze week de eerste mensen van deze categorie Egypte zullen verlaten. Syrische militaire voorberei dingen. De Syrische ambassadeur in Washington, Zeineddine, heeft op een persconferentie over de kwes tie van het Suez-kanaal verklaard, dat Syrië bereid is te vechten en dat het drie dagen geleden begon nen is zich op oorlog voor te be reiden. „Onze geregelde strijdkrachten zijn niet zo sterk", zo zei hij, „doch wij zullen een querila kun nen voeren". De ambassadeur steunde de Egyptische nationalisatie van het Suez kanaal. Het kanaal is door Egyptenaren op Egyptisch grond gebied aangelegd en het is daar om Egyptisch bezit. Op dat punt is geen compromis mogelijk, zo verklaarde hij. 1)E FRANSE MILITAIRE MAATREGELEN Naar het gewoonlijk welinge lichte Franse blad „Le Monde" weet te melden, staan keureenhe- den Franse parachutisten gereed om zich bij de Britse troepen op Malta te voegen ingeval van een eventuele Brits-Franse militaire actie tegen Egypte. Een woordvoerder van het mi nisterie van Nationale Verdedi ging te Parijs verklaarde het be richt niet te kunnen bevestigen of tegenspreken. Intussen heeft de regering on der de socialist Guy Mollet nog nooit in de zes maanden van haar j bestaan in het binnenland in een zó sterke positie verkeerd. Vrij dag hebben de nationale vergade ring en de raad van de republiek, vóórdat zij op reces gingen, de premier en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Pineau blanco volmacht gegeven om datte doen, wat zij voor het landsbe lang nodig achten. In de haven van Toulon, waar naar verluidt alle beschikbare Franse oorlogsbodems zijn sa mengetrokken, was men zaterdag nog druk bezig de schepen voor een eventueel vertrek gereed te maken. Het 1.300 ton metende Franse escortevaartuig „Kabyle" is za terdag, met commandotroepen, uit Toulon vertrokken. Volgens marine-officieren vaart het schip naar het oostelijk deel van de Al gerijnse kust. ONTVANGT PROF. LIEFTINCK Het kabinet der koningin deelt mede; Hare Majesteit de Koningin zal hedenmorgen prof. mr P. Lief- tinck op het paleis Soestdijk ont vangen. Prof. Lieftinck, die een vakantiereis in Europa maakt, is daartoe zondagavond in Neder land aangekomen. onze schulden aan Nederland, voortkomende uit het fonds voor ontwikkeling. Het saldo, dat wij nog aan Nederland moeten foeta- 1 len is dus 661 miljoen gulden min 420 miljoen is 241 miljoen gul- 1 den. De Indonesische regering heeft sche kabinet en gebaseerd op het 5.) Dit bedrag van 241 miljoen zaterdag bekend gemaakt, dat zij advies van de staatscommissie, gulden kan in mindering worden heeft besloten de „Indonesische die tot taak had de gevolgen van gebracht van onze rekening met k<jpp«f nei hat opoP« cochci markt 16 brwwfrijstroat 9 ftmeuzen ook Russisch vlootbezoek aan Arabische havens? Door alle Syrische kranten wordt gemeld, dat de Russische diplomatieke vertegenwoordigers in de Arabische hoofdsteden op dracht hebben gekregen de Ara bische regeringen te polsen over de wenselijkheid van een Rus sisch vloot bezoek aan deze lan den omstreeks 15 augustus, d.w.z. aan de vooravond van de interna tionale conferentie in Londen over het Suez-kanaal. voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „laneome"-dr. payot" -„yardley". schulden aan Nederland, neerge legd in de R.T.C.-overeenkomsten, niet meer te erkennen en niet ver. der te betalen". In een communiqué wordt ge zegd, dat Indonesië de Indonesi sche schulden aan andere landen zal blijven erkennen „ondanks het feit, dat deze schulden werden aangegaan door de Nederlanders tijdens de oorlogsperiode". De R.T.C. overeenkomsten wer den eenzijdig door Indonesië op gezegd, nadat de Nederlands-In donesische conferentie in Genève in februari van dit jaar was mis lukt. De beslissing is genomen op de jongste zitting van het Indonesi- de opzegging van de R.T.C.-over- Nederland, omdat Nederland oor eenkomsten te bestuderen. jd0g tegen ons voerde, hetgeen een In welingelichte kringen zeide bedrag van 3.000 miljoen vorde- men, dat het kabinet blijkbaar is ren": afgeweken van de oorspronkelij I Dit is de letterlijke vertaling ke aanbevelingen van de commis. van de tekst van de toelichting, sie, die geadviseerd zou hebben clie de Indonesische regering op de betaling van de schulden op 'n haar besluit heeft gegeven, „nieuwe basis" te hervatten. I De schulden betreffen verplich- Officiële toelichting, 'tingen van de voormalige Neder De Indonesische regering heeft llands-Indische regering, die bij de de volgende toelichting gegeven overdracht van de soevereiniteit President Nasser van Egypte is vrijdagavond besprekingen met zijn politieke raadgevers be gonnen over de Britse uitnodi ging tot deelname aan een inter nationale conferentie inzake de Internationalisatie van het Suez- kanaal. Een woordvoerder van de pre sident deelde de pers mee, dat het Egyptische antwoord op tie uitnodiging op zijn vroegst zater dag kon worden verwacht. Radio-Cairo heeft vrijdagavond het communiqué van de conferen tie der Westelijke drie in Londen besproken. De radio zei te spre ken namens Nassers politieke raadgevers. Ali Sabri, directeur van het kabinet van de president, zou hebben gezegd dat het Lon dense communiqué er op was ge richt het Egyptische volk bang te maken. Ali Sabri zou er op hebben ge wezen dat het communiqué welis waar had gezegd dat de kanaal maatschappij een internationaal karakter had, maar dat hierbij niet was vermeld dat de maat schappij een Egyptische naamlo ze vennootschap was. Ali Sabri zou van mening zijn dat uit de opschudding die de Westelijke drie hebben veroor zaakt duidelijk blijkt dat zij niet van plan zijn geweest om Egypte het Suez-kanaal te geven na het verlopen van de concessie in 1968. Later op de avond heeft het kabinet van de president een ver klaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat het communiqué van de Westelijke drie „druk op Egypte onder bedreiging met ge weld" inhoudt. „Aan mij werd gevraagd de gro te nationale anjeractie 1956 met een enkel woord in te leiden. Het betreft hier een manifestatie, op gezet ten bate van het Prins Bern hard Fonds en de Anjerfondsen ter gelegenheid van hun tienjarig bestaan. Deze actie, die een grondige voorbereiding moest hebben, heeft de verwachtingen van mij, van het bestuur van het Prins Bern hard Fonds en ook van de orga nisator verre overtroffen," aldus sprak zaterdagavond Z. K. H. de Prins der Nederlanden, regent van het Prins Bernhard Fonds, voor de radio tot het Nederland se volk. De Prins vervolgde: „Toen na melijk de ideeën waarop deze ac tie gebaseerd is, bekend werden, bleek, dat het gehele Nederlandse volk begreep om welk een groot goed het ging, en dat dit een eigen zaak betrof van iedereen. Hierbij verklaar ik gaarne de grote nationale anjeractie voor geopend, met het volle vertrou wen in een gunstig resultaat. Ik zou het echter volledigheidshalve zó willen stellen, dat ik de slot- phase in uw bijzondere aandacht aanbeveel. Hierover zullen door de gezamenlijke omroepverenigin gen nadere mededelingen worden gedaan. Ik wil bij deze gelegen heid voor deze zeer gewaardeer de radiomedewerking namens het Prins Bernhard Fonds onze grote erkentelijkheid uitspreken. Door middel van inzamelingen werden sinds 1946 zeer aanzien lijke bedragen voor het Prins Bernhard Fonds bijeengebracht, die echter toch nog ontoereikend bleken om de werkzaamheden van het fonds naar behoefte te kun nen laten verrichten. Daarom wordt thans bij het tienjarig be staan een grote nationale anjer actie gevoerd, waarbij attracties in het vooruitzicht zijn gesteld, De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft vrijdagavond het Ame rikaanse volk gezegd, dat het „ontoelaatbaar" is dat het Suez- kanaal door Egypte wordt geëx ploiteerd „voor zelfzuchtige doel einden". De minister sprak van uit de werkkamer van president Eisenhower en zijn rede werd door de televisie uitgezonden. Hij zei dat als niet tegen Nas sers besluit het Suezkanaal te naasten wordt geprotesteerd, dit zou kunnen leiden tot een ineen storting van het stelsel waarop de veiligheid en de welvaart van alle volkeren berust. „De vraag is niet of er iets tegen deze Egyptische handel wijze moet worden gedaan, maar wat ertegen moet worden ge daan," aldus Dulles. Dulles zei te geloven dat op de internationale conferentie die op 16 augustus in Londen zal wor den gehouden, een plan voor de internationalisatie van het ka naal zal worden ontwikkeld. Hij noemde enige grondstellin gen waarop een dergelijk plan zou moeten zijn gebaseerd en hij verklaarde te geloven dat als deze grondstellingen door de con- ferentie worden aanvaard, Egyp te ze ook zal aanvaarden. „Men kan een of twee staten trotseren, maar het is een geheel andere zaak om het welover wogen oordeel van vele volkeren te trotseren. Deze volkeren heb ben verdragsrechten op het ka naal en hun economie is afhan kelijk van de vrije doorvaart door het kanaal zoals die is vastge legd in de conventie van Kon- stantinopel", aldus Dulles. Hij wees er ook op dat Nasser open lijk heeft toegegeven dat één der redenen voor de naasting was; het prestige van Egypte te ver groten. Dulles vervolgde: „Het is dui delijk dat de naasting een ver geldingsdaad was voor ingebeel de grieven. Het is ontoelaatbaar dat een internationale waterweg, waarvan het leven van vele vol keren afhangt, door één land voor hoogst zelfzuchtige doelein den zal worden uitgebuit, en dat een internationaal verdrag wordt tenietgedaan door een nationaal gebaar van wraak." Na er op te hebben gewezen, dat de Verenigde Staten zich nog niet hebben verplicht tot een be paalde houding voor het geval dat de conferentie mislukt, gaf Dulles zijn zienswijze over de manier waarop de conferentie moet worden gevoerd: 1. het plan voor internationa lisatie moet zowel zekerheid aan de belanghebbende landen bieden als de wettige belangen van Egypte in acht nemen. Egypte zou niet slechts voldoende in het beherend lichaam moeten zijn vertegenwoordigd, het zou ook zeker moeten zijn van redelijke inkomsten uit het kanaal, „want ook al wordt het kanaal geïnter nationaliseerd, het ligt toch op Egyptisch gebied". 2. De eigenaars en employé's van de nu onteigende kanaal maatschappij moeten „eerlijk worden behandeld". Dulles zei, dat er na Nassers besluit „mensen waren geweest die geweld hebben aangeraden", „maar", aldus Dulles, „dit zou tegenstrijdig aan het handvest van de Verenigde Naties zijn ge weest en zou de wereldvrede heb ben bedreigd". die deze actie voor het gehele Nederlandse volk aantrekkelijk maken. De opzet is zodanig, dat de gulden die men offert, de ge meenschap bijna geheel ten goe de komt, daar de kosten zeer laag gehouden kunnen worden. Aan de andere kant worden de deelnemers ook nog kansen ge boden op vele en mooie prijzen. Het geld, dat door deze nationale anjeractie het Prins Bernhard Fonds zal toevloeien, zal dit fonds in samenwerking met de anjer fondsen in staat stellen op de bres te staan voor het gehele Ne derlandse culturele leven. Het is niet mogelijk om in dit korte tijdsbestek ook maar bij be nadering de subsidies te behan delen, die het fonds in de achter ons liggende tien jaren kon uit keren. Misschien echter kan wor den volstaan met op te merken, dat één probleem zeker ons aller aandacht behoeft, een probleem waarvan de verwaarlozing een geheel volksbestaan op de duur zou kunnen ondermijnen. Dat is het probleem van de vrije-tijdsbe- steding. Alleen reeds op dat punt is uw steun aan het Prins Bern hard Fonds een noodzaak, omdat het fonds vooral ook daaraan alle aandacht wenst te besteden. Ik hoop van harte, dat u allen het Prins Bernhard Fonds deze absoluut noodzakelijke steun zult willen geven, waarvoor ik u, als regent van het fonds, reeds bij voorbaat hartelijk dank zeg." MC KEON VEROORDEELD. Sergeant Matthew McKeon van het Amerikaanse korps mariniers is zaterdag veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, degra datie tot soldaat en ontslag uit de dienst op beschuldigingen die een gevolg waren van de dood van 6 recruten op een strafmars in april j.l. in een moeras. Mc Keon zal voorts een boete van 270 dol lar moeten betalen. Toen verslaggevers na de uit spraak McKeon vragen wilden stellen, sprongen hem de tranen in de ogen en hij strekte hulpe loos zijn handen uit, niet in staat een woord uit te brengen. Zijn ad vocaat leidde hem snel de recht zaal uit. De jury had de 31-jarige Mc Keon vrijgesproken van de be schuldiging van doodslag, doch hij werd veroordeeld wegens het veroorzaken van de dood door na latigheid en het gebruik van ster ke drank in diensttijd. op haar besluit 1.) Het huidige saldo van de schulden bedraagt 4.081 miljoen Nederlandse guldens, bestaande uit 420 miljoen gulden aan schul den aan andere landen dan Neder land en 3.661 miljoen gulden aan Nederland. 2.) Van de schulden aan Neder, land ten bedrage van 3.661 mil joen was 661 miljoen gulden uit getrokken voor de ontwikkeling van Indonesië en 3.000 miljoen voor de oorlog tegen de republiek Indonesië. 3.) Wij zullen verantwoorde lijk blijven voor de betaling van de schulden aan derde landen tot een bedrag van 420 miljoen on danks het feit, dat deze schulden werden aangegaan door de Neder landers tijdens de oorlogsperiode. 4.) De betaling van deze schul den aan derde landen zal geschie den uit een reservefonds, dat ge vormd is voor het betalen van door Indonesië werden overgeno men. Tot deze schulden behoren vooroorlogse schulden aan Ne derland en enige schulden aan derde landen, waaronder Ameri ka, Canada en Australië. Naar wij van A.N.P. vernemen is de leningspositie tussen Indo nesië en Nederland, wat betreft de leningen, die bestonden ten tijde van het sluiten van de R. T. C.-overeenkomsten als volgt: 1.) Openlbare leningen (stand op het moment, dat Indonesië de aflossingen en rentebetaling staakte) 552 miljoen gulden. Voor een groot deel betreft dit parti culiere beleggingen. Voor deze le. ningen geldt een garantie van le Nederlandse staat. 2.) Niet openbare leningen: 98,5 miljoen gulden. 3.) Leningpositie Indonesië derde landen (stand per ulitimo 1955)ongeveer 300 miljoen gul den. Verzetslieden van de Grieks- ^ond aankwam. Men gelooft dat Deskundigen" hebben vastge steld dat het lijk dat donderdag bij Portsmouth is aangespeld, niet dat van de verdwenen kikvors man Crabb kan zijn. Cyprische „EOKA"-organisatie zeggen een bejaarde Engelse on derwijzer, John Cremer, als gij zelaar te houden en hem te zul len terechtstellen als de drie ver oordeelde Grieks Cyprioten ter dood worden gebracht. Een Brits woordvoerder heeft gezegd, dat het recht zijn beloop zal hebben ondanks dit dreige ment. De „EOKA" verspreidde vlug schriften, ondertekend door de leider Dighenis, waarin wordt ge zegd dat Cremer een Britse spion is.. Dit is door de Britse inlichtin gendienst „onzin" genoemd. De 78-jarige Cremer is een ge pensioneerde onderwijzer, die al leen «woonde in een huisje Ibij Ky- renis. Als hij gewaarschuwd werd voor het gevaar van de zijde der opstandelingen, zei hij altijd: „Ik heb hier het grootste deel van mijn leven gewoond, niemand zal mij iets doen". De drie verzetslieden wier te rechtstelling op zaterdag 12 uur was bepaald, zijn ter dood veroor deeld wegens moorden op een Britse officier en een Turks Cy prische politieman. Britse troepen bijgestaan door politie en speurhonden, zijn zater dag bij het aanbreken van de dag, in 't heuvelgebied nabij Kyrenia intensieve nasporingen begonnen in een poging tot (bevrijding van de 78 jarige Cremer. De nasporingen hebben niets opgeleverd. Cremer weer vrij. De drie Griekse-Cyprioten, die ter dood waren veroordeeld, heb ben vóór hun vonnis, zaterdag een beroep op de EOKA gedaan, de 78-jarige John Cremer niet te doden als represaille maatregel. De EOKA maakte enige tijd later met pamfletten bekend, dat zij John Cremer vrijgelaten heeft. De verzetslieden lieten hem vrij op zes km afstand van zijn hu'.s, waar hij uitgeput doch verder ge- zij hem niet naar huis hebben be geleid omdat zij een valstrik vreesden. Cremer bevindt zich thans in 'n ziekenhuis en volgens een medi sche verklaring is zijn toestand „tamelijk goed". Er zijn geen aan wijzingen, dat Cremer mishandeld is. Zondagochtend is de honderd jarige moeder van Cremer -te Winchester in Engeland van de vrijlating van haar zoon op de hoogte gesteld. Een Reuter-ccirrespondent die onlangs met de eerste personen trein naar Joemen is gereisd en die daarna ongeveer 4800 km in de noordwestelijke provincies van communistisch China heeft ge reisd, bericht hierover het volgen de: China ontwikkelt zijn noord westelijke grensgebieden met de snelheid en de planmatigheid van een militaire operatie en met de geestdrift van een kruistocht. Dit gebied is rijk aan mineralen en overal blijkt de materiëie vooruitgang die reeds is bereikt en de grotere vooruitgang die voor de toekomst is uitgestippeld. Overal in het gebied, dat aan de Sowjet-Unie grenst, valt de gron digheid van het bestuur van Pe king op; tot zelfs in de kleinste dorpjes staan de partijleden in voortdurend contact met de hoofdstad. Het is een streek voor jonge mensen, die met duizenden naar het westen trekken om daar te werken op de olievelden, aan de spoorwegen en het wegennet en aan nieuwe steden en fabrieken. De immigranten komen voor het grootste deel uit het oosten en in dien zij tegen hun wil reizen, dan was hiervan uiterlijk niets te zien. Chinese functionarissen zeggen trouwens dat in een gebied dat economisch van zo groot belang is, dwangarbeid eerder remmend dan opbouwend zou werken. Deze immigranten komen uit patriottisme en voor hoge lonen, i Lantsjow is een snelgroeiend I spoorwegknooppunt, dat als ba sis voor het hele noordwesten dienst doet, en de grote massa's materiaal die daar zijn opgesla gen bestaan zowel - uit rieten mandjes en spaden als uit machi nerieën voor olieboringen. De wegen die van het eindpunt van de spoorweg in Joemen naar de rijke olievelden in de provin cies Tsjinghai en Noord-Sinking leiden, zijn voortdurend vol zwaar beladen vrachtauto's. De provin cie Tsjinghai, aan de grens van Tibet, blijft het grote vraagteken van het noordwesten. De Chine zen zeggen dat het Tsaidambek- ken een groot olie-producerend centrum zal worden, en te oorde len naar de hoeveelheid materiaal en de aantallen arbeiders die er heen worden gezonden voelen zij zich zeker van hun zaak. GELEIDELIJKE WEERS VERBETERING Tijdens het weekeinde bevond ons land zich in het overgangsge bied tussen de invloedsfeer van een boven N.W.-Europa gelegen depressie en een buienstoring, die zich van Ierland naar 7..W - Engeland verplaatste. In de onstabiele polaire lucht evenwel, die de voorgaande dagen met N.W.-lijke winden Europa was binnengestroomd, konden zich zondag zowel boven Duits land en Engeland, als het midden en zuiden van ons land nog weer verscheidene regen- en onweers buien ontwikkelen. Onze noorde lijke provincies bevonden zich echter zo dicht bij een zwak ho- gedrukgebied, dat boven de Noordzee was gelegen, dat het daar droog bleef en zelfs tamelijk zonnig was. Dit hogedrukgebied, dat zich van Schotland tot aan de Alpen uitstrekt, neemt geleidelijk in kracht en omvang toe. Bijge volg mag .verwacht worden, dat de buiigheid in ons land afneemt en zonnige perioden de overhand krijgen, waarbij de temperaturen langzaam wat hoger zullen wor den. Het laat zich aanzien, dat de ze weersverbetering ook de ko mende paar dagen zal voortdu ren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Minder buiig. Zonnige perioden maar ook hier en daar een regen- of onweersbui. Over het algemeen weinig wind en middagtemperaturen van 17 tot 20 graden. DINSDAG 7 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 2.00 2.21 Terneuzen 2.35 2.56 Hansweert 3.15 3.36 Walsoorden 3.25 3.46 ZON op onder Aug. 7 5.13 20.22 8 5.14 20.20 9 5.16 20.18 MAAN op onder 6.42 8.07 9.29 20.20 20.43 21.06

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1