«mui Nassers nationalisering werkt als een boemerang Egypte officiéél uitgenodigd Pineau in Nationale Vergadering Engeland en Frankrijk blijven dreigen HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT DE SUEZKANAAL-KWESTIE ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3834 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW EEN BOEMERANG. Prins Bernhard leidt slotfase Nationale Anjeractie in 1 sf- iiiiiiiiiiHsin Frankering bij abonnementTerneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. advertentieprijs per mm 15 ct; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1, tedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur, Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur De naasting door de regering van de Egyptische dictator Nasser van het Suezkanaal bracht deze week de wereld aan de rand van een gewapend conflict. Men kan nu natuurlijk van de Arabische nationalistische zijde zeggen, dat zodra men aan de belangen der „kapitalisten" raakt, het Westen verzet pleegt, maar dat gaat hier niet op. ji_ ij In 1859 heeft de grote Ferdinand de Lesseps, wiens standbeeld te Port Said men in elk geval met rust had moeten laten, de Suez- kanaalmaatschappij gesticht en, tegen het gebruik in, ook geheel gefinancierd, omdat hij voor de inschrijving op de aandelen aan het huis Rotschild geen 10 wilde toestaan. Een groot deel, bijna de helft, van de aandelen bevindt zich in handen van de Engelse staat, dié ze via een stroman van de khedive kocht toen deze op het punt stond failliet te gaan. De overige aandelen zijn in Frankrijk in handen gebleven van de burger- en boerenmiddenstand. Aandeeltje voor aandeeltje is daar destijds ingeschreven en niemand heeft, gezien de resultaten van het Suezkanaal, daarmede een slechte beurt gemaakt. Wanneer echter Frankrijk naast Engeland, dat de grootste scheepvaart door het kanaal heeft, aandringt op krachtdadige maatregelen, is dat niet alleen om eigen belangen, maar ook om de kracht der weste lijke drie naar buiten te tonen. Nasser heeft het doen voor komen, als zou het afzeggen van steun aan de Nijldam door Ame rika en Engeland en blijkbaar nu toch ook definitief door Rus land aanleiding tot de naasting der kanaalmaatschappij hebben gegeven. Dit kan echter niet an ders dan een voorwendsel zijn, want het is nauwelijks een week geleden, dat deze steun werd ge weigerd. In zo korte tijd zou een ambtelijke machinerie als die van het tegenwoordige Egypte de uit gestrekte maatregelen, die met de naasting van het kanaal ver band houden, niet hebben kun nen volbrengen. Ogenschijnlijk heeft het Britse bestuurslid van de kanaalmaat schappij gelijk, dat uitriep: „Hoe kan Nasser zo dom zijn". Want over nauwelijks tien jaar houdt de concessie op en krijgt Egypte dus het gehele kanaal gratis. Nu de Engelse eerste minister Cham berlain voor München. Er is van Eisenhower een boek verschenen, een boek vol dyna miek, gelijk een onzer grote bla den het noemde, omdat men aan de schrijver ervan heeft toege staan in de archieven van het Witte Huis een beetje te snuffe len. Het blijkt ook in Amerika nodig om bij de verkiezingen boe ken te doen verschijnen over kandidaten met een verleden, dat overigens geheel Amerika en ge heel de wereld kent. In Amerika is nu de 84ste con greszitting gesloten, die een vrij behoorlijke samenwerking heeft opgeleverd tussen de republikein se president en de democrati sche meerderheid. De verkiezin gen doen zich telkens al gevoe len; in augustus zijn de beide grote conventies der beide par tijen, en Stassen, Eisenhower's rechterhand inzake de ontwape ning, heeft nu een ietwat onhan dig opgezette poging gedaan om heeft hij de wereld in beroering Nixon als a.s. vice-president ie gebracht, niemand weet wat er eigenlijk zal gebeuren en dat is een waarschuwing, die als een boemerang op hemzelf terug slaat. Dit te meer, omdat er op nieuw spanning is aan de gren zen van Egypte en Israël, en Hammarskjöld daarvoor zelfs voortijdig naar New York is teruggekeerd. Engeland en Frankrijk schij nen in elk geval van plan het er niet bij te laten. Zij overwegen sancties in diplomatieke en eco nomische vorm en zijn begonnen met het grote vermogen van de maatschappij, welker zetel te Parijs is, te bevriezen. Hoog van de toren verklaarde Nasser, dat zo lang dit beslag niet was opge heven, de scheepvaart van Enge land en Frankrijk niet zou wor den toegelaten. Deze woorden wippen. Zo naar het uiterlijk lijkt het alsof hij hierbij Eisen hower achter zich heeft, maar 180 van de 202 republikeinse leden van het Huis hebben aan Nixon hun trouw beloofd. Vele republikeinen vrezen, dat de naam van Nixon naast die van Eisenhower de kansen van de president kan verminderen. Een grote economische zorg is van Amerika afgenomen, nu de staal- staking binnen betrekkelijk korte tijd is geëindigd, al heeft zij na tuurlijk een groot verlies aan geld en aan staal opgeleverd! MOLLET STAAT PAL. In Frankrijk blijft de regering van Mollet zich krachtig houden. De belastinghervormingen van Ramadier zijn er, dank zij de kwestie van vertrouwen, doorge komen; bij de bijzondere belas ting ter financiering van de ex peditie in Algiers heeft de rege ring echter een compromis moe ten sluiten, waardoor voorlopig een nationale lening de plaats in neemt van de gedachte 10 ver hoging der inkomstenbelasting. De Poujadisten hebben weer eens van zich doen horen; zij heb ben een radicaal die een ongel dig verklaarde zetel van een Pou- jadist inneemt, het spreken on mogelijk gemaakt. Maar dit heeft er de president, vermoedelijk op zettelijk, niet toe gebracht hen buiten te sluiten, omdat zij daar door van de onaangename plicht zijn bevrijd om zo straks inzake de expeditie in Algiers te stem men. Zelfs het kleine IJsland speelt thans een internationale rol, om dat de verkiezingen een regering aan het bewind hebben gebracht, die de Amerikaanse troepen lie ver niet op IJsland ziet. Maar het land blijft lid Van de NATO; het zal zorgvuldig de vliegvelden, die Amerika er met andere ver sterkingen heeft aangelegd, on derhouden. Pas wanneer er een conflict is, wil het de Amerika nen terugzien. Dit zal de plan nen van admraal Radford om de oorlogvoering voornamelijk in' handen van de luchtmacht te leg gen, niet vergemakkelijken, even min als de onderhandelingen, die staan geopend te worden met het nu onafhankelijk Marokko over de bezette Marokkaanse vlieg velden. Men mag echter aan nemen dat in de eerstvolgende dagen alle belangstelling zich op pgypte blijft concentreren. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Als regent van het Prins Bern- hardfonds zal Z. K. H. de Prins zich zaterdagavond 4 augustus om 19.00 uur via Hilversum I en om 20.00 uur via Hilversum II persoonlijk tot het Nederlandse volk richten om het eindstadium van de grote nationale anjeractie, die wordt gehouden ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van het fonds en de anjerfond sen, in te leiden. Een koerier heeft vrijdag de uitnodiging aan Egypte tot bij woning van de Suez-kanaal-confe- rentie te Londen op het ministe rie van Buitenlandse Zaken te Cairo bezorgd. ulzetfamiekkn te zevenbergef De reactie van Egyptische offi ciële kringen van donderdag avond, waarin het denkbeeld van een internationale conferentie werd afgewezen, beschouwt men te Londen niet als het laatste woord van Cairo. Opgemerkt wordt, dat diplomatieke kringen te Moskou inmiddels hebben be richt, dat Rusland, naar men ver wacht, spoedig bekend zal ma ken, dat het de Westelijke uitno diging aanvaardt, mits. Egypte hetzelfde doet. Aangenomen wordt, dat Egyp- 1.) Het Britse ministerie van Vervoer heeft bekend gemaakt, dat 'n aantal koopvaardijschepen wordt gevorderd met het oog op het vervoer v.an leger-, vloot- en liichtmaehteenheden naar 't oos- zijn door zijn ministers al weer- telijke deel van de Middellandse sproken, gelijk de lading katoen Zee. In Londense scheepvaartkrin- gen is gezegd, dat waarschijnlijk e.a. artikelen naar Engeland, die in Alexandrië reeds ontscheept werden, weer werden geladen en Londen zullen bereiken. Het aan vankelijk bedoelde verbod, dat niet in sterling zou worden be taald, is ook al veranderd. En geland bewaart trouwens de goudschat van Egypte, en dit ziet zijn betalingen, althans in het sterlinggebied nu door Engeland gecontroleerd. De Engelse en Franse minis ters hebben onmiddellijk te Lon den overleg gepleegd; men is be gonnen met Nasser te waarschu wen; men spreekt openlijk reeds over militaire maatregelen om de doorvaart zo nodig af te dwin gen. Engeland zou denken aan een conferentie met de landen van het gemenebest en de landen, die voor de scheepvaart van het Suezkanaal druk gebruik maken, en wil dan het kanaal boycotten of onder internationaal toezicht stellen. Dant komt Nasser, on danks het vreugdegeschreeuw van 300.000 Arabieren in Alexan drië er slecht voor te staan. WAAROM DOEN V. S. NU NIETS? Te betreuren is het, dat de Ver. Staten wel Murphy als waar nemer bij de FransEngelse on derhandelingen hebben gezonden, maar zelf het voorlopig bij woor den laten. Dulles acht het inter nationaal vertrouwen hevig ge schokt en zal dit nu ook persoon lijk in Londen beklemtonen, maar met protesten daartegen komt men er in de tegenwoordige tijd niet. Juist nu Engeland en Frankrijk de kracht ontwikkelen, die Amerika vroeger had ver langd, mag Eisenhower zich wel eens afvragen of zijn kiezers niet daadwerkelijke actie van hem meer op prijs zullen stellen dan het voortdurende aarzelen en te rugkrabbelen, die zo hier en daar doen denken aan de houding van veertig schepen in totaal zouden worden overgenomen. Tot dus ver zijn vrachtschepen met een beperkte passagiersaccomodatie en vrachtschepen gevorderd. 2.) Het Biritse vliegdekschip „Eagle", dat zich donderdag op de rede van La Valetta (Malta) bevond, is vrijdagochtend met on bekende bestemming in oostelij ke richting vertrokken. 3.) Zondagochtend zuilen meer dan duizend militairen aan boord gaan van het vliegdekschip „The seus", d,at in de haven van Ports mouth ligt. Zij worden in de han gars van het schip ondergebracht, die daarvoor op het ogenblik wotr- den ingericht. Een woordvoerder van de marine heeft bevestigd, dat de „Theseus" zondag ver trekt. Over de bestemming wilde hij zich niet uitlaten. 4. Twee Britse schepen, de pa- ketboot „Jason" en 't vrachtschip „Temple Arch", die uit Australië op weg waren naar het Suez-ka- naal zijn van hun route afgewe ken en varen nu over „Kaap de Goede Hoop" naar hun bestem ming. Het zijn de eerste Britse koopvaardijschepen die het Suez kanaal mijden. In 'Kaapstad is men van mening, dat als twee grote Britse scheepvaartmaat schappijen besluiten het Suez kanaal te mijden, andere onderne mingen zullen volgen. 5. Frankrijk heeft alle verlo ven ingetrokken van de beman ningen van het Middellandse Zee eskader van de Franse vloot te Toulon, waar de schepen voor eventueel optreden gereed wor den gemaakt. Vice-admiraal Pier re Bar jot verklaarde aan de pers: „Er zijn besluiten genomen, dat kan ik bevestigen. 'Maar men krijgt geen tienduizend man bij elkaar in één etmaal". 6. Het Fr.anse vliegdekschip „Airromanehes", dat woensdag voor oefeningen was uitgevaren, is naar de haven van Toulon te ruggekeerd. Andere kleinere schepen, die op de Middellandse Zee kruisten, hebben ook order gekregen terstond naan- Toulon terug te keren om in gereedheid te worden gebracht voor een eventueel militair optreden in Egypte. 7. Op Valetta, de hoofdstad van Malt», zijn nog meer „Can- berra"-bommenwerpers aangeko men. Zij vormen een versterking van de Britse luchtmacht voor het Midden-Oosten. Ook woirdt gemeld, dat „Hunter"-st raai ja gers en „Vaillanf-straalbom- menwerpers vanaf Maltese bases in oostelijke richting vertrekken. Van officiële zijde kon op dit be richt geen commentaar worden verkregen, doch naar verluidt hebben de „hunters" Cyprus als bestemming. 8. Koningin Elizabeth heeft vrijdag een besluit getekend tot het oproepen van reservisten van de landmacht ZONDAG 5 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 0.18 12.41 Terneuzen 0.53 1.16 Hansweert 1.33 1.56 Walsoorden 1.43 2.06 MAANDAG 6 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 1.10 1.31 Terneuzen 1.45 2.06 Hansweert 2.25 2.46 Walsoorden 2.35 2.56 ZON MAAN op onder op onder Aug. 4 5.08 20.27 2.30 18.47 5 5.10 20.25 3.51 19.24 6 5.11 20.23 5.16 19.54 7 5.13 20.22 6.42 20.20 8 5.14 20.20 8.07 20.43 De Franse minister van Buiten, landse Zaken, Christian Pineau, heeft vrijdag in de Franse Natio nale Vergadering verklaard, dat Frankrijk in het verleden de Ver. Staten verscheidene malen ge waarschuwd heeft voor „dubbel hartigheid" van president Nasser. De Amerikaanse regering toonde zich toen echter „nogal terughou dend". Volgens Pineau „was de nood zaak van Westelijke saamhorig heid temeer een eerste vereiste, omdat Egypte zijn houding ba seerde op het verschil van in zicht van het Westelijke kamp". Toen ik dit jaar in Cairo Nas ser bezocht, gaf hij mij zijn woord dat geen Algerijnse opstandelin gen in Egyptische kampen wer den opgeleid, aldus Pineau, doch uit nauwkeurige controle is ge bleken, dat er toch Algerijnen en Tunesiërs in de Egyptische kam pen waren. „Nassers erewoord had dus zijn doel gemist". Pineau betoogde, dat de Ame rikaanse weigering am het pro ject voor de dam bij Assoean ie financieren, Nasser geleid had tot een stap die meer tegen Frankrijk en Engeland dan tegen de Ver. Staten gericht was. Frankrijk heeft altijd alles ge daan om de goede betrekkingen met Egypte te redden. Egypte zal de volledige verantwoordelijk heid dragen voor alles wat gebeu. ren kan, als het bij zijn stand punt blijft. Pineau verklaarde met nadruk, dat de Franse regering niet het particulier bestuur van het ka naal wil herstellen, doch dat het komen wil tot een internationale controle die de vrijheid van de scheepvaart volledig verzekeren zal. De Franse regering heeft geen redenen om kolonel Nasser te vertrouwen, in de eerste plaats omdat hij, zoals eerder gezegd, zijn woord niet gehouden heeft en in de tweede plaats wegens de manier waarop hij de nationa. lisatie van het Suezkanaal be kendmaakte, aldus de minister. „Nassers half hysterisch gelach op dat ogenblik toewijst, dat nij geen meester is over zijn daden en zijn zenuwen en dat hij zijn land meesleept op de weg van fanatisme en vreemdelingen haat." De dreiging van de Egyptische regering dat functionarissen van de kanaalmaatschappij gearres. teerd zullen worden als zij het werk neerleggen, noemde Pineau een schending van de internatio nale wetten. Frankrijk kan een dergelijke schending van de rech. ten van zijn onderdanen niet toe laten, zo verklaarde hij. Pineau, die verscheidene malen applaus oogstte, zei dat Engeland en Frankrijk hetzelfde standpunt innemen en dat toegeven andere landen er toe zal brengen net als president Nasser op te treden, totdat er een internationaal con flict uit zou voortkomen. „Wij hebben het voorbeeld van 1936 en de bezetting van het Rijnland niet vergeten", zo zei hij. „De moed van president Tru man op het ogenblik dat de Ko reaanse oorlog uitbrak, heeft waarschijnlijk een wereldoorlog voorkomen". Pineau geloofde, dat de Ame rikaanse regering bij het begin van de crisis om het Suezkanaal de ernst van de toestand niet vol. ledig Ibesefte. De Franse regering moet de rechten van de aandeelhouders van de Suezkanaalmaatschappij beschermen. Er zijn 80.000 aan deelhouders met 456.000 aandelen die schadeloos gesteld moeten worden. Toen hierop van de com munistische banken geroepen werd, dat de regering de kapita- te met spoed Moskou zal raadple gen. Uitnodiging aan de Sowjet- Unie overhandigd. De Britse ambassadeur in Mos kou, sir William Hayter, heeft vrijdag namens zijn regering, aan de Sowjet-minister van Buiten landse Zaken, Sjepilof, een offi ciële uitnodiging aan de Sowjet- Unie overhandigd om de interna tionale conferentie over het Suez-kanaal bij te wonen. Volgens een woordvoerder van de Britse ambasade heeft Sjepilof gezegd, de uitnodiging aan zijn regering te zullen doorgeven. De Franse minister Pineau zou gezegd hebben dat Frankrijk geen enkele franc aan de Egyptische maatschappij zou laten betalen. Een Franse regeringswoord voerder heeft in antwoord op vra gen van verslaggevers verklaard, dat de door de „Westerse Grote Drie" voorgestelde internationale conferentie over het Suez-kanaal niet langer dan een week zal du ren. Ook de Franse regering heeft thans de Fransen die geen drin gende zaken in Egypte hebben, aangeraden het land te verlaten. Dit is meegedeeld door 'n woord voerder van de Franse ambassa de in Cairo. Hij voegde er aan toe, dat de raad vooral van toe passing is op vrouwen en kinde ren. Er zijn ongeveer 15.000 Fran sen in Egypte. Volgens functionarissen te Lon den zal op de voorgestelde confe rentie bij meerderheid van stem men worden beslist, hoewel de procedure nog niet geheel is vast gesteld. Gezien de samenstelling van de conferentie kunnen de Westelijke mogendheden er zeker van zijn, dat hun voorstel tot in ternationalisering van het Suez kanaal wordt aanvaard. Volgens welingelichte bronnen te-Londen zouden de drie Weste lijke ministers van Buitenlandse Zaken te Londen niet tot vaststel ling van een gezamenlijke ge dragslijn omtrent het aan de scheepvaartmaatschappijen te ge ven advies ten aanzien van de wij ze der foetaling van de doorvaart rechten in het Suez-kanaal zijn gekomen. Hoewel Israël niet is uitgeno digd op de internationale confe rentie over het Suez-kanaal, heeft het land daadkrachtige stappen ondernomen om te verzekeren dat met de Israëlische rechten re kening zal worden gehouden. Functionarissen van het Israë lische ministerie van Buitenland se Zaken hebben vrijdag in Jeru zalem gezegd dat Israël reeds di plomatieke stappen heeft onder nomen bij de Grote Vier'en bij de listische belangen beschermt, kwam premier Mollet tussenbei de met de verklaring, dat er „ongetwijfeld enige miljonairs onder de aandeelhouders zijn, doch dat er ook vele kleine aan deelhouders zijn". Er ontstond rumoer in de Nationale Vergade. ring toen Mollet zei, dat „een zaak slechts anti-Frans hoeft te zijn om door communistische af gevaardigden verdedigd te wor den". Onder applaus van rechts en gematigd links vroeg Mollet aan de communisten „zal het pact van Nasser en Sjepilof (de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken) niet hetzelfde lot onder gaan als dat van Hitier en Molo- tof?" Minister Pineau verklaarde na dit incident bij het vervolg van zijn rede, dat hij zijn Amerikaan se collega, Dulles, gewezen heeft op de gevaren voor het Atlantisch pact en de Frans-Amerikaanse vriendschap als de Amerikanen in het geheel geen begrip voor het Franse standpunt zouden to nen. Het communiqué dat na de Londense besprekingen is uitge geven, mag te juridisch schijnen, zo zei hij, doch de internationale openbare mening moest op de hoogte worden gebracht van de werkelijke stand van zaken en er moest worden aangetoond dat de nationalisatie van het Suez kanaal in strijd is met de conven. tie van 1888. Amerika, Engeland en Frankrijk achten de houding van president Nasser onaanvaard- wl TU1 uc baar Zij menen dat de vrijheid andere zeevarende mogendheden van de scheepvaarten de veilig- die het Israëlische standpunt naar nGid van Q6 kanaalzone verzekerd voren kunnen brengen. moet worden. Er is in Londen reeds overeen stemming bereikt over de begin selen van een agenda voor de Londense conferentie, die op 13 augustus zal beginnen, ongeacht het aantal landen dat de uitnodi ging zal aanvaarden. De voorgestelde internationale organisatie voor het Suezkanaal zou grote bevoegdheden moeten bezitten en volgens de Franse re. gering ook verantwoordelijk moe. ten zijn voor de veiligheid van het kanaal, aldus Pineau. Frank rijk zal op de Londense conferen. De bestuursraad van de Suez kanaalmaatschappij heeft vrijdag op eerr vergadering in Parijs een oproep gericht aan alle landen om alle mogelijke maatregelen te treffen om in het algemeen be lang hervatting van de doelma tige controle over het Suez kanaal door de maatschappij mogelijk te maken. De raad was in buitengewone zitting bijeengekomen. Hij ver wierp de nationalisatie en ver klaarde, dat de concessie tot 17 november 1968 geldig is. In mei werd neel. Zij verklaarde, dat zij altijd, in oorlogs- en vredestijd, ge tracht heeft het kanaal open te houden voor alle schepen, onge acht het land van herkomst, zo als in de conventie van Konstati- nopel is vastgelegd. De verklaring van de bestuurs raad is na de vergadering door de directeur-generaal, Picot, op een persconferentie uitgegeven. Picot zei, dat een nieuwe maat schappij het kanaal niet van de ene dag op de andere dag kan overnemen. Er. zijn technische vraagstukken die'alleen het per soneel van de Suez-kanaalmaat- schappij bekend zijn. Zonder de 525 niet-Egyptische functionaris sen van de maatschappij is de werking van het kanaal niet ver zekerd. Een nieuwe organisatie zal de hulp van de Suez-kanaal- maatschappij niet kunnen ontbe ren, zo betoogde hij. Volgens scheepvaartagenten te Port Said hebben de Egyptische autoriteiten te Suez de gezagvoer der van het Noorse schip „Vito" gevraagd, op welke wijze de ka naalrechten waren voldaan. Zij verklaarden, dat betaling moet geschieden aan het nieuwe Egyptische gezagsorgaan voor het Suez-kanaal. Twee uur voordat de „Vito" in Port Said werd verwacht, kreeg de agent van het schip aldaar een telefonische mededeling van het door Egypte voor het Suez-kanaal ingestelde gezagsorgaan, dat het vaartuig niet zou mogen passe ren, daar de passage-gelden wa ren betaald op een geblokkeerde sterling-rekening te Londen. De agent antwoordde: ..Gaat uw gang. Wij kunnen niets doen. Houdt u het schip maar tegen, als dat noodzakelijk is". Een uur later werd weer na mens het gezagsorgaan opge beld, waarop de agent hetzelfde antwoord gaf. Doch de „Vito" mocht zijn reis toch vervolgen. Het schip was uit Australië met een lading wol ver trokken, bestemd voor Duinker ken, Oostende en Londen. Agenten van scheepvaartmaat schappijen te Port Said hebber verklaard dat naar schatting 80' der schepen, die thans door het Suez-kanaal varen, hun door- vaartgelden hebben gestort op ge blokkeerde sterlingrekeningen en dat het schijnt, dat het nieuwe Egyptische gezagsorgaan tot nu toe slechts weinig contante beta lingen ontvangt. Drie Franse schepen zijn vrij dag door het Suez-kanaal geva ren. Het Egyptische gezags- lichaam heeft de bevrachter van de schepen meegedeeld dat deze „gedebiteerd is voor de kanaal rechten". Hierdoor is de pijnlijke vraag: Hoe moeten Franse schepen de doorvaart betalen?" op de lange baan geschoven. „De regels van de nieuwe in ternationale organisatie voor het Suez-kanaal, die op 16 augustus bevestigd zullen worden, zullen worden toegepast. Wij zullen ze desnoods aan Nasser opleggen. Ik kan de verzekering geven, dat de nodige maatregelen reeds door Frankrijk en onze Britse vrien den genomen zijn", aldus de pre mier. .j j. ,i nog met de Egyptische te het standpunt verdedigen, da autoriteiten een financiële over- d? »leuwe orSamsatie geen win- i eenkomst gesloten, waaruit af ge sten mag maken en zo mogelijk jeicj mocht worden dat de duur C epino'eVen Vearl^eni m°i to van de concessie niet bestreden Pineau zei, dat kolonel Nasser zal moeten toegeven of dat an ders de Westelijke mogendheden maatregelen zullen moeten ne men. Daarom bereiden Frankrijk en Engeland zich reeds op alle mogelijke gebeurtenissen voor. Volgens de minister zullen de Franse schepen de kosten van de vaart door het Suezkanaal slechts voldoen aan de kanaal maatschappij; als dat niet toege staan wordt zullen rij een andere vaarweg kiezen. De Suezkanaal maatschappij zal haar employees in Egypte opdracht geven niet voor de nieuwe Egyptische orga nisatie te werken. De Franse re gering heeft besloten de vrijheid van de Franse burgers die dit advies zullen opvolgen, volledig te beschermen. Pineau werd lang toegejuicht toen hij het spreekgestoelte ver liet om plaats te maken voor pre mier Mollet. Mollet verklaarde, dat de Fran sen niets voorbereiden dat op enigérlei wijze gericht is tegen de Arabische wereld of het Egyp- tische volk concessie niet werd, aldus de verklaring van de raad. De maatschappij protesteerde tegen het in beslag nemen van haar eigendommen en het vorde ren van het niet-Egyptisc perso- worden en de tarieven mogen niet te hoog zijn. Deze garanties kunnen slechts door een interna ticnale organisatie worden gege ven. De premier waarschuwde de Arabische landen, dat zij de eer ste slachtoffers zouden rijn het „dwaze verlangen" van kolonel Nasser om de Arabische wereld tegen het Westen in het gelid te brengen. Mollet bracht Nassers vlugschrift „de filosofie van de revolutie" in herinnering, waar in de Egyptische president ver klaarde, dat de Arabieren de „Arabische wereld van de Atlan tische Oceaan tot de Perzische Golf" zulen .bevrijden. Het Wes ten zal hieruit zijn conclusies trekken, aldus Mollet. Voorts verklaarde de premier, Wij kunnen echter dat „kolonel Nasser nu wel den- niet toestaan dat een dictator in- ken kan dat de steun van de Sow ternationale wetten overtreedt, jet-Unie hem onschendbaar zo zei hij. .maakt, doch de tegenzetten van Mollet herhaalde Pineau's ver- de Westelijke Grote Drie bewij- klaring, dat de vrijheid en veilig- zen dat hij zich vergist", heid van het Suezkanaal verze Ook zei Mollet nog, dat de ko kerd moeten zijn. Het kanaal mende Londense conferentie snel moet in goede staat gehouden tct besluiten zal moeten komen. DEZELFDE TEMPERATUREN. Tussen een uitgestrekt hoge- drukgebied boven de Atlantische Oceaan en een lagedrukgebied boven Polen en Scandinavië stroomt met noordwestelijke win den koude en onstabiele lucnt naar West-Europa. In deze luchtstroming komen storingen voor, die buien veroor zaken. Als gevolg hiervan werd vrijdag op enkele Nederlandse waarnemingsstations, n.l. Den Helder en Gilze-Rijen 12 en 13 mm afgetapt. Op andere plaatsen, met name in de provincies Groningen en Friesland bleef het de gehele dag droog. In het bijzonder langs de kust kwamen flinke opklaringen voor. In de huidige weerstoestanden komt maar weinig verandering. Er moeten daarom heden plaat selijk enkele buien worden ver wacht, maar er zullen, vooral aan de kust, ook zonnige perioden voorkomen. De temperaturen blij ven laag. medegedeeld door het K. N. M. 1. te De Bilt, geldig tot zaterdag avond. Dezelfde temperaturen. Zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele buien, met een kans op onweer. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtin gen. Dezelfde of iets hogere tem peraturen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1