er 1 mi JÉUIm» ««■«■lip Grote Drie stellen voor internationale Suez-conferentie G-U Portret van een Koningskind Lagerhuis-debat over het Suez-kanaal VISSERIJDAG 1956 HET WEER Nieuws in 't kort Mosselcultuur beschadigd op Waddenzee door storm WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN I VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3833 EERSTE BLAD Engeland roept reservisten op - Franse vloot in Toulon paraat - Oproep tot heilige oorlog'' in Egypte Zekere voorzorgsmaatregelen van militaire aard noodzakelijk HANDEN DESINFECTEREN DESINFECTERENDE ZEEP Scheuring in nieuwe IJslandse regering? Stassen door partijgenoten beskhuldigd Lionel Crabb Overstromingen in Australië Prinses Gracia verwacht een baby Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. advertentieprijs per mm 15 ct: minimum per advertentie f 2.25 Rubriek Kleme Advertenties: 5 regels I, ■>dere teel meer 20 cent '«rmeldina Brieven onder nummer, of: Adrss Bureau van dit Blad 20 cent meer. "nzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. 'nor het maandaenummer Zaterdags 10 uur. Groot-Brittannië, Frankrijk cn de Verenigde Staten liebben don derdagavond in Londen voorge steld op 16 augustus in Londen een eonferentie te houden over het instellen van internationale contróle over het Suezkanaal. De volgende landen zullen wor den uitgenodigd: Egypte, Frankrijk, Italië, Ne derland, Spanje, Turkije, Groot Brittannië, de Sowjet-Unie, Au stralië, Ceylon, Denemarken, Ethiopië, de Duitse bondsrepu bliek, Griekenland, India, Indone sië, Perzië, Japan, Nieuw Zeeland, Noorwegen, Pakistan, Portugal, d© Verenigde Staten en Zweden. Na besprekingen die vijf dagen hebben geduurd, hebben de Wes telijke Grote Drie donderdag avond een communiqué uitgege ven waarin de Egyptische naas ting van het Suezkanaal wordt veroordeeld als „partijdig en een zijdig". Het feit dat Egypte de ern plojyees van de Suezkanaalmaat- schappij onder bedreiging met gevangenisstraf dwingt voor het nieuwe staatsbedrijf te werken, noemen de Westelijke Drie „een ontkenning van de fundamentele menselijke rechten". De conferentie zal worden ge houden op ministerieel niveau. Dit is donderdagavond verklaard door de perschef van het Britse ministerie van Buitenlandse Za. ken. Hij maakte ook bekend, dat de uitnodigingen gisteravond of he denmorgen zouden worden ver zonden. KONINGIN ELIZABETH TEKENT OPROEPINGS- BESLUIT. Koningin Elizabeth heeft don derdag het besluit ondertekend, waarbij specialisten onder de re servisten worden opgeroepen voor „dienst in noodtoestand in het oostelijke gedeelte van de .Middellandse Zee. Het besluit zou voor 250.000 man kunnen gelden. Van gezag hebbende zijde is donderdag avond evenwel gezegd, dat in feite een zeer gering deel van hen zal worden opgeroepen. De kranten schatten hooguit 20.000. BRITSE REGERING RAADT ONDERDANEN IN EGYPTE AAN TE VERTREKKEN. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Britse staatsburgers in Egypte aangera den het land te verlaten. Aan hen die naar Egypte zouden terugke ren is geraden dit niet te doen tenzij zij hiervoor „dringende re denen" hebben. Aan de Britse consuls in Egyp te is opgedragen alle Britse on derdanen in Egypte, en de bur gers van Gemenebeststaten deze raad te geven. De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de consuls de be trokkenen vragen te overwegen of het niet „verstandiger en in hun eigen belang zou zijn uit Egypte te vertrekken, nu het daar nog rustig is". Het is aan de consuls overge laten die Britse onderdanen van advies te dienen, die normaal in Egypte verblijven, doch thans in het buitenland vertoeven. Er wordt niet overwogen een algemene waarschuwing uit te geven aan hen, die zouden over wegen Egypte te bezoeken, of schoon het ook voor deze catego rie raadzaam wordt geacht thans niet te gaan. De Franse waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken Maurice Faure heeft de pers me degedeeld, dat de Franse rege ring „semi-officieel" een soortge lijke maatregel treft als die waar toe het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken is overgegaan. MILITAIRE MAATREGELEN IN ENGELAND. Een woordvoerder van het Brit se ministerie voor de Lucht macht heeft medegedeeld dat de verloven op een aantal R.A.F.-ba ses voor bommenwerpers zijn be perkt. Donderdag werd te Londen ver nomen dat op hoog plan wordt overwogen een aantal „Canber- ra"-straalbommenwërpers in de komende 24 uur van hun basis naar Malta over te brengen. Indien hiertoe zou worden over gegaan, zal het overvliegen waar schijnlijk tot na het weekeinde voortgang vinden. De verloven der bemanningen van vier escadrilles „Valaint - bommenwerpers zijn voor het weekeinde ingetrokken. Het grondpersoneel heeft opdracht gekregen zich paraat te houden. Aan legereenheden is tropische uitrusting verstrekt in afwach ting van het bevel om zich in te schepen. Volgens sommige berichten zouden troepenversterkingen ge zonden kunnen worden naar Cy prus, Jordanië of Libye. DE FRANSE VLOOT IN DE MIDDELLANDSE ZEE. Naar te Parijs verluidt, hebben de Franse oorlogsschepen, die bij Toulon voor anker liggen, op dracht gekregen met onbekende bestemming uit te varen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Marine te Parijs be vestigde later, dat de Franse Mid- dellandse-Zeevloot bij Toulon wordt samengetrokken, doch hij weigerde antwoord te geven op de vraag, of de schepen opdracht hadden uit te varen. Ook wilde hij er zich niet over uitlaten, of het feit dat de schepen voor vertrek gereed worden gehouden verband houdt met de nationalisatie van de Suez-kanaalmaatschappij. De Franse Middellandse Zee- vloot, die onder bevel van admi raal Pierre Barojot staat, meet totaal ongeveer 100.000 ton. Zij bestaat uit het 35.000 ton meten de slagschip „Jean Bart", vier vliegdekschepen, waarvan er één nog niet in Toulon is aangeko men, en escortevaartuigen. De vliegdekschepen, die op de rede van Toulon liggen, zijn de „Ar- romanches", de „Bois Belleau' en de „Dixmude". De „Lafayette die te Bordeaux Amerikaanse jachtvliegtuigen heeft gelost, is op weg naar Toulon. RESOLUTIE VAN DE FRAN SE NATIONALE VERGADE RING. De Franse Nationale Vergade ring heeft donderdag met 422 tegen 150 stemmen eeh resolutie aangenomen waarin verklaard wordt, dat „het gedrag van kolo nel Nasser een voortdurende be dreiging van de vrede" vormt. Slechts de communisten stem den tegen. Aa i de resolutie was een kort debat voorafgegaan waarin alle fractieleiders, met uitzondering van de communistische, de rege ring dringend verzochten tegen over kolonel Nasser geen soepel heid te betrachten. De Nationale Vergadering ver daagde vervolgens de bijeen komst tot heden om kennis te ne men van een verslag van de Fran se minister van Buitenlandse Za ken over de besluiten van de drie- mogendhedenconferentie te Lon den HAMMARSKJOELD OVER HET SUEZ KANAAL. klaarde Hammarskjoeld het „vol komen natuurlijk" te achten in dien de Verenigde Naties in de een of andere vorm verantwoor ding zou dragen bij een interna tionalisatie van het Suez-kanaal, „aangenomen dat de internationa le gemeenschap zou menen dat de een of andere waterweg een dergelijke internationale beteke nis heeft, dat er voor alle partijen een vorm van waarborg moet ko men, dat de doorvaart te allen tijde* mogelijk zal blijven". DE BUITENLANDSE PERS IN EGYPTE. Nadat woensdag twee cori.-es- pondenten van Britse bladen uit Egypte zijn gewezen, is het don derdag nog een Egyptische cor responded onmogelijk gemaakt zijn werk uit te voeren. De cor respondent El Korashi van de „New York Daily News" werd verboden berichten naar het bui tenland te zenden. OPROEP TOT „HEILIGE OORLOG". De rector van de Al Azhar-uni- versiteit te Cairo, Abderrahmane Taj, heeft donderdag via radio Cairo de Mohammedanen en Kop ten in Egypte opgeroepen tot de „heilige oorlog". AbtVerrahmane Taj wordt be schouwd als de hoogste dignita ris in de Egyptische Mohamme daanse wereld. De reetor verklaarde o.m., dat gewelddadige bezetting van het Suezkanaal een oorlogsverklaring zou betekenen. Egyptische organisaties en ver enigingen hebben donderdag op vergaderingen president Nasser volledige steun toegezegd en be kend gemaakt, dat zij zich „onder de wapens gesteld" hadden om de nationalisatie van het Suezka naal te verdedigen. De secretaris-generaal der Ver enigde Naties, de Zweed Ham marskjoeld heeft donderdag op een persconferentie verklaard het in dit stadium van „belangrijke en nog niet afgelopen onderhan delingen" voorbarig te achten, in dien hij zich met het geschil over het Suez-kanaal zou inlaten. In antwoord op vragen, ver- ij De Westduitse officieren ter koopvaardij zijn donderdagoch tend twaalf uur in staking ge gaan. De omvang der staking is nog niet bekend, evenmin als het aantal schepen, dat erdoor wordt getroffen. Dg staking geldt niet voor in volle zee zijnde of in buitenland se havens liggende Westduitse koopvaardijschepen. maar dan ook goed doen Wast Uw handen en die van Uw kinderen daarom dagelijks met Verkrijgbaar in apotheek en drogisterij den uitgebreid met de voorzitter van de Commissie van Dertien, de heer A. C. Willemsen, burge meester van Yerseke. Door het bestuur van de Stich ting van de Nederlandse Visserij is een commissie ingesteld om de Visserijdag 1956 voor te berei den. Deze Visserijdag, welke ver moedelijk zal worden gehouden te Enkhuizen in de eerste week van oktober, zal staan in het te ken van de gevolgen van de ver dere inpoldering van het IJssel- meer, de landaanwinning en de afsluiting van de Zeeuwse zeega ten voor de visserij. Zodra het programma door het bestuur der Stichting is aanvaard, zal dit, vergezeld van een uitvoe rige toelichting, bekend worden gemaakt. Voor Zeeland hebben in deze commissie zitting de heren A. L. S. Lockefeer en drs R. Cambier, resp. voorzitter en secretaris van de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen „Zevibel", welke vereniging een federatief onderdeel is van de Stichting van de Nederlandse Vis serij. De commissie zal nog wor- Twee IJslandse ministers, die in de regering de uiterst linkse partij van het volksbondgenoot schap vertegenwoordigen, hebben verklaard niet te kunnen instem men met een voortgezet IJslands NAVO lidmaatschap. De ministers Valdimarsson en Josefsson, die respectievelijk de portefeuilles van Maatschappelijk Welzijn en Handel en Visserij be heren, hebben verklaard niet ge raadpleegd te zijn voor het uit geven van een regeringsverkla ring, waarin aangedrongen werd op het vertrek der op IJsland ge legerde Amerikaanse troepen, doch waarin tevens gezegd werd dat IJsland lid van de NAVO wil de blijven. „Het spijt mij, dat ik nog niet in staat-ben een volledige verkla ring over de kwestie van het Suez-kanaal af te leggen, aange zien de drie-mogendhedenbespre- kingen nog aan de gang zijn", zo heeft premier Eden donderdag ochtend in het Lagerhuis ver klaard bij de opening van een debat van één dag over de naas ting van de kanaalmaatschappij. De premier deelde mee, dat de regering het nodig had geoor deeld, „zekere voorzorgsmaatre gelen van militaire aard te ne men". Zulks om de Britse positie in het oostelijk deel van de Mid dellandse Zee te versterken en aan iedere eventuele toestand het hoofd te kunnen bieden. Deze maatregelen hielden in, dat „zekere vloot-, leger- en luchtmachteenheden" uit Enge land worden gezonden en dat een „beperkt aantal reservisten" weer onder de wapenen wordt geroe pen. „Zoals de wereld thans is en dat zal waarschijnlijk nog enige tijd zo zijn, hangt het industriële lieven van West-Europa letterlijk af van de blijvende vrije door vaart door het Suez-kanaal", al dus Eden. Hij herhaalde, dat Engeland geen regeling kan aanvaarden, waarbij het kanaal „onder het on gebreidelde gezag van één enkele mogendheid komt, die, zoals re cente gebeurtenissen hebben aan getoond, het louter voor nationa le politieke doeleinden kan ge bruiken". De minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd verklaarde: „De toestand is zeer ernstig. Er zijn vele Britse onderdanen in Egypte en veel Engelse schepen naderen het kanaal. In deze situa tie is alles mogelijk en de rege ring zou in haar taak tekort schieten, indien zij geen voor zorgsmaatregelen nam. Doch wij zullen ernaar streven een inter nationale oplossing te vinden". Het Hogerhuis. Tijdens het debat in het Britse Hogerhuis over de Suez-kanaal- kwestie heeft de minister van Staat voor buitenlandse zaken lord Reading gezegd dat het Suezkanaal niet kan worden over gelaten aan de Egyptische gril len. Een recente opname van H. K. H. Prinses Irene, die op 5 augustus a.s. hoopt te vieren. haar zeventiende verjaardag (Foto M. C. Meyboom.) „Indien wij ons hierbij tam neerleggen zal kolonel Nasser aangemoedigd inplaats van tevre dengesteld zijn. Geen dictator kan zich veroorloven tevreden te zijn", aldus lord Reading. Lord Attlee, de gewezen pre mier, waarschuwde Groot-Brit tannië ervoor zich als aanvaller te doen kennen. „Als ons doel is om een internationaal kanaal te behouden, dan moeten wij dit doel met internationale middelen na streven. Als wij hiervan een lou ter Britse, of een Brits-Frans- Amerikaanse aangelegenheid maken, zal men van ons zeggen dat wij een oude imperialistische traditie nastreven", zei lord Att lee. Harold Stassen is donderdag in een verklaring van de leiders van de commissies uit de republikein se fracties in het Huis van Afge vaardigden en de Senaat, die zich beijveren voor de republikeinse verkiezingscampagne, beschuldigd van „onverantwoordelijke activi teit" door zich te verzetten tegen de kandidaatstelling van Richard Nixon voor een nieuwe ambtspe riode als vice-president. Zoals bekend heeft Stassen als Eisenhowers adviseur voor ont wapeningszaken met ingang van donderdag van de president een maand verlof gekregen om zich te kunnen wijden aan zijn „poli tieke activiteiten". Stassen is van oordeel, dat gouverneur Herter van Massachusetts beter geschikt is voor het vice-presidentschap. De ondertekenaars van de boodschap aan Stassen, senator Schoeppel en afgevaardigde Simpson, verklaarden dat Nixon ondanks het optreden van Stas sen bij de eerste stemming door de partijconventie bij acclamatie zal worden gekozen. CHOCOLADE „Er valt niets aan toe te voe gen aan dat wat reeds gezegd is over de kwestie van de Britse kikvorsman Lionel Crabb", aldus heeft de Sowjetrussische admi raal Golovko op een persconfe rentie aan boord van de kruiser „Ordjonikidze" verklaard. Het Russische schip is gister morgen met twee torpedobootja- gers voor een vriendschapsbezoek te Kopenhagen aangekomen. Op de vraag van een Deense journalist, of Crabb zich aan boord bevond, gaf de admiraal geen antwoord. Hij vergenoegde zich met een glimlach. In de voorstad Geiselgasteinn bij München is woepsdagavond een groot gebouw, waarin twee filmstudio's waren ondergebracht door brand verwoest. Daar een Pipercub-vliegtuigje met drie man aan boord, onder weg van Lyon (Frankrijk) naar Lympne (Engeland), over tijd was verzocht woensdagnacht ra dio Nor thf or eland alle schepen goed uit te kijken. Later werd ge mald, dat 't toestel nabij Straats burg is verongelukt. J De voorlopige balans van het spoorwegongeluk dat woensdag morgen op 150 km afstand van Rio de Janeiro is gebeurd, be draagt 15 doden en bijna 100 ge wonden, waarvan 5 ernstig. Een stilstaande personentrein op het traject BelohorizonteSao Paolo werd aangereden door een goede rentrein. 9 Ingevroren in het ijs van een Zwitserse gletscher is 't lichaam gevonden van een jonge Duitse tourist, die in 1880 spoorloos was verdwenen. De Amerikaanse regering heef haar financiële steun bij het vervaardigen van het vaccin-Salk tegen kinderverlamming ge staakt, aangezien er thans genoeg entstof wordt geproduceerd om aan alle vraag te voldoen. 9 Woensdag is de 100.000 ste vluchteling van het jaar in West- Berlijn geregistreerd. Een vijftiental vissers uit Brui- nisse, Yerseke en Tholen zijn door de storm van zondag j.i. zwaar gedupeerd. Bij een door hen ingesteld onderzoek, zo delen zij mede, is n.l. gebleken, dat de onder de Texelse kust in de Wad denzee gelegen mosselpercelen spoorloos zijn verdwenen. Of de mosselen zijn weggespoeld dan wel onder een laag zand bedolven, heeft men niet kunnen nagaan. Het resultaat blijft echter hetzelf de. De schade wordt door de vis sers zelf op ettelijke honderddui zenden guldens aan geringere op brengst geschat. Zij hebben de visserijinspectie te Den Helder verzocht heden een officiëel onderzoek in te stellen. Volgens de afdeling mosselza- ken van het Bedrijfsschap voor Visserijprodukten te Bergen op Zoom bedraagt de gemiddelde opbrengst van de 160 mosselkwe kers, die ons land telt, per jaar circa 500.000 ton aan mosselen (waarde circa 6 miljoen gulden). Een employé van het bedrijfs schap sprak gisterochtend zijn twijfel uit over de bewering van de 15 vissers die thans op Texel zijn, volgens welke de totale schade van 18 onderzochte per celen in de Waddenzee bijna 11-2 miljoen gulden zou bedragen. „Er zijn in de Waddenzee alleen al 400 percelen," zei hij. „Dat 18 daarvan samen al een vierde deel van de totale gemiddelde op brengst voor hun rekening zou den kunnen nemen, lijkt mij over dreven." De betrokken vissers houden daarentegen vol, dat in de Wad denzee dit jaar uitzonderlijk veel zaad is uitgestrooid. Naar 'bekend bloeit ook in Zee land de mosselcultuur nog steeds, al heeft de mosselparasiet daar enkele jaren geleden de vissers doen besluiten ook cultures aan te leggen in de Waddenzee. Australische militairen bestrij den thans, tezamen met duizen den burger vrijwilligers, de gevol gen van overstromingen in het zuiden van de staat Niéuw-Zuid Wales. In dit gebied en in Noord Vic toria zijn drie miljoen schapen door het overstromingswater van de buitenwereld afgesneden en men verwacht, dat de meeste die ren niet voor oktober a.s. gehol pen kunnen worden. ENKELE BUIEN. Het weerbeeld in West-Europa I werd donderdag beheerst door 2 depressies, beide gevuld met kou de lucht. De eerste die langs het noorden van ons land is getrok ken en in de avond boven Oost- Duitsland was aangekomen, heeft evenals in ons land ook in België, Noord-Frankrijk en Duitsland wind en regen gebracht. De invloed ervan rekt tot dicht bij de Alpen. In Italië en Zuid-Frankrijk daarentegen was het echt zomer weer met temperaturen van 25 tot 30 graden. De tweede van de genoemde de pressies lag donderdagavond bo ven Schotland en verplaatste zich in zuidoostelijke richting. In vei band hiermede moet ook vandaag op enkele buien worden gerekend maar er zullen ook verspreide op klaringen voorkomen. De tempe raturen blijven laag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Aanhoudend koud. Enkele buien, hier en daar met onweer, maar ook verspreide op klaringen. Matige af en toe krach tige wind aanvankelijk tussen zuidwest en west. Later ruimend naar noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. ZATERDAG 4 AUGUSTUS. Prins Reinier de Derde van Monaco heeft donderdag bekend gemaakt dat zijn echtgenote prinses Gracia, de vroegere Ame rikaanse filmster Grace Kelly, in februari a.s. een baby verwacht. De bekendmaking werd door de prins donderdagavond voor radio-Monaco gedaan. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.44 12.19 12.59 1.09 ZON MAAN op onder op order Aug. 3 5.07 20.29 1.20 18.00 4 5.08 20.27 2.30 18.47 5 5.10 20.25 3.51 19.24

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1