Prof Romme ontheven van deopdracht De Londense besprekingen over het Suez-kanaai Persconferentie van Eisenhower Hollet vraagt versobering en financiëleoffersvan Franse volk HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3832 De Kabinetsformatie „Loop der zaken voor mij geen tegenvaller Westelijke Drie wensen internationale conferentie „Wij hadden een zeer geslaagd onderhoud", aldus heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau na afloop van de door hem met zijn ambtgenoot Foster Dulles in het Londense Hyde Park hotel gevoerde bespre kingen verklaard. Hij zei dit in antwoord op een vraag van een verslaggever, of er vorderingen waren gemaakt. De beraadslagingen, waarbij Pineau werd vergezeld door de Franse ambassadeur Jean Chauvel en Foster Dulles door onder-minister Robert Murphy en de Ameri kaanse ambassadeur te Parijs Dillon, hebben 55 minuten geduurd. Daarna begaven de ministers zich naar het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken, waar de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken hun be raadslagingen over de Egyptische naasting der Suez- kanaalmaatschappij zullen beginnen. Hinds weer gepakt Eisenhower maakt het goed De komende verkiezingen. De strijdkrachten. Eis van Arabische jeugd Frankrijk, Groot-Brittan nië en de Verenigde Staten zijn woensdagavond te Lon den overeengekomen een in ternationale conferentie bij een te roepen teneinde tot internationaal beheer van het Suezkanaal te komen. De Sowjet-Unie en Egyp te zullen worden uitgeno digd aan deze conferentie deel te nemen. E s teoen rederijen inzake scheepsramp La Pira in moeilijkheden Frankering bij abonnement: Terneuzen Bedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 9 regels ƒ1. 'edere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrss Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 autr. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Het kabinet der Koningin deelt mede: Woensdagmiddag heeft H. M. de Koningin op het paleis Soest- dijk prof. rar, C. P. M. Romme ontvangen, die haar heeft ver zocht hem te ontheffen van de opdracht tot het vormen van een kabinet dat geacht mag worden het vertrouwen van het parle ment te genieten. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. „De loop der zaken houdt voor mij geen tegenvaller in en is geen verrassing geweest, omdat ik meen, dat er geen objectieve redenen zijn geweest, maar dat subjectieve redenen een rol heb ben vervuld". Dit heeft prof. mr C. P. M. Romme, die gister middag op zijn verzoek door H.M. de Koningin is ontheven van de opdracht tot het vormen van een Kabinet, gisteravond ver klaard. Op een persconferentie een uit eenzetting gevend over de gang vam zaken bij zijn formatiepogin gen zeide prof. Romme, dat de brief, die hij gisteren heeft ont vangen van de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Ka mer, mr Burger, „volstrekt af wijzend" was. „Het bleek dus niet mogelijk een kabinet op brede basis bestaande uit de twee grootste partijen en een of meer kleine partijen tot stand te brengen en daarom heb ik aanleiding gevonden te verzoe ken van mijn opdracht te worden •ontheven". Prof. Romme zei voorts tot iedere prijs de schijn te hebben willen vermijden, dat hij de vorming van een dergelijk kabinet niet alle kans zou willen geven. Hij voegde hieraan toe, dat er een overeenkomst bestaat tussen de pogingen van dr Drees en van hemzelf: „Dr Drees wilde in zijn stadium geen kabinet zon der KVP en ik wilde in dit sta dium geen kabnet zonder PvdA. Prof Romme zei voorts, dat indien er aanleiding zou zijn geweest na de afwijzende brief van mr Burger met de formatie pogingen voort te gaan „hij tegemoet had kunnen komen aan de wensen van de AR en de CHU". „Er was in ieder geval een zakelijke grondslag om wat dit betreft verder te gaan". De opmerkingen en wensen van de VVD, die prof. Romme gisteren in de brief van drs Korthals ter kennis werden gebracht, „grepen diep in het ontwerp program in Sprekende over de „breekpun ten" zeide prof. Romme, dat tus sen hem en de PvdA geen duide lijke verschilpunten zijn geble ken. „De PvdA nam het stand punt in, dat mijn program als ge heel onaanvaardbaar beschouwd moest worden". Waar precies de bezwaren scholen zeide prof. Romme niet te kunnen zeggen. Wel zijn er in de brief van mr Burger voorbeelden genoemd als toelichting en ter concretisering van de bezwaren, voegde hij hier aan toe: „Over de in de brief ge noemde voorbeelden zou nog een oplossing bereikt hebben kunnen worden door een gesprek. Daar echter mr Burger mij schreef, dat het pogram als zodanig de steun van de PvdA uitsloot, heb ik mr Burger niet voor een on derhoud over de in de brief ge noemde voorbeelden uitgeno digd". Prof. Romme gaf vervolgens een overzicht van de bezwaren van de P.v.d.A. tegen zijn ont werpprogramma, die de volgende punten betroffen: 1. In het hoofdstuk over „eco nomische zaken" in het program werd uitdrukkelijk naar voren gebracht, dat voor de Nederland se economie de ondernemingsge wijze organisatie voor de produk- tie en de distributie als basis voor het voortbrengingsstelsel zal wor den gehandhaafd. Prof. Romme zei, dat deze passage was ont leend aan het program in 1951. „Ik had niet gedacht, dat de P.v.d.A. hiertegen bezwaar zou hebben". 2. Prof. Romme zei niet uit 't ontwerp-program van dr Drees te hebben overgenomen het verval len van het verbod van arbeid van de gehuwde ambtenares in overheidsdienst. Hij voegde hier aan toe, dat deze bepaling ook in het oorspronkelijke program van dr Drees niet was opgenomen, doch eerst in de loop van 't over leg werd toegevoegd. Prof. Rom me verklaarde, dat dit punt voor hem geen aanleiding was ge weest zijn fractie te adviseren er een „breukpunt" van te maken. .Persoonlijk kan ik er echter niet toe overgaan een dergelijke pas sage in mijn programma op te nemen". Mr Burger maakte in zijn brief voorts bezwaar -aldus prof. Romme tegen een bepaling, die ook bij de formatie van dr Drees een rol had gespeeldde ruimere inschakeling van Nieuw Guinea van zending en missie. In het ontwerp-program van prof. Rom me was een passage opgenomen, waarin werd gesproken van rui mere inschakeling van in Nieuw- Guinea werkzame maatschappe lijke instanties bij de voorberei ding van bestuurlijke beslissin gen en de uitvoering daarvan, be doeld tegen de ambtelijke trek in het bestuur van Nieuw-Guinea. Bij dr Drees was dit afgestuit op de overweging, dat de zending be zwaar had tegen een dergelijke bepaling. Van de Protestants- Christelijke fracties zijn geen be zwaren gemaakt tegen deze pas sage, zei prof. Romme, en men zag geen moeilijkheid, zoals dr Drees die veronderstelde. Wel wenste men een redaktiewijziging om de indruk te voorkomen, dat er sprake zou zijn van een „me de-bewind". Dit was ook niet de bedoeling, aldus prof. Romme. Het meest kentekenende uit de brief van mr Burger zei prof. Romme de opmerkingen te ach ten over het financiële aspect. Mr Burger had in zijn brief opge merkt, dat de uitgaven in het pro- gram van prof. Romme die van dr Drees verre overschreden en dat „hiertegen belastingtarieven stonden over de gehele linie". Prof. Romme zei, dat heirmee een deel van een zin was aangehaald, die alleen in zijn geheel kan wor den gelezen. Hij zei, dat „senti ment heeft geleid tot het te goe der trouw zeggen, dat ik grote uitgaven wil tegen lagere belas tingopbrengst". Prof. Romme betoogde, dat zijn program een passage bevatte, dat de ombuiging van het fiscale systeem beoogde met het doel het systeem van hoge belastingtarie ven met daarnaast tal van fiscale faciliteiten te wijzigen in de rich ting van een systeem met lagere belastingen over de gehele linie, zodat een aantal fiscale facilitei ten kunnen worden gemist. Dit zou echter niet moeten leiden tot 'n verlaging van de belastingop brengsten, aldus prof. Romme, die voorts zei in het huidige sys teem twee gevaren te zien: 1. Na tionaal foutieve investeringen en 2. Ongewenste opvoering van het kostenniveau in de bedrijven. Prof. Romme zei, dat het huur beleid in zijn programma was overgenomen van het program ma Drees met verderë mogelijk heden tot aanpassing van de hu ren van oude woningen aan de nieuwbouw. Wat het defensiebe leid betreft zei prof. Romme in zijn program het wezen van de zaak van de overeenstemming bij het door dr Drees gevoerde over leg te hebben gevolgd. Vragen beantwoordend zei prof. Romme nog, dat hij „niet tot iede re prijs wil komen tot een kabi net op brede basis in 1956". Het belang van Nederland is echter thans het beste gediend met een dergelijk kabinet, zei hij in ant woord op verdere vragen. Prof. Romme deelde tenslotte mee, dat de inleiding van zijn program o.a. bevatte de gedachte van de uitbreiding van de P.B.O., de hulp aan de minder ontwikkel de gebieden (ook aan de eigen ge bieden) w'at de internationale po litiek betreft en wat de nationale politiek betreft het benadrukken van het belang van de bestrijding van de woningnood. De Londense avondbladen mei- door de Egyptische naasting der Alfred Hinds, die acht maan den geleden uit de gevangenis van Nottingham wist te ontsnap pen en sindsdien als onderdui ker door middel van brieven en gramofoonplaten een actie heeft gevoerd om zijn onschuld te be wijzen, is te Dublin weer gepakt en naar Londen gebracht om zijn twaalf jaar gevangenisstraf ver der uit te zitten. Hij werd drie jaar geleden veroordeeld wegens medeplichtigheid aan een roof overval op een Londens pakhuis. den, dat premier Eden Foster Dulles heeft meegedeeld dat Groot-Brittannië in de zaak der Suezkanaalmaatschappij krachtig wil handelen. Zo had de „Evening Standard" als kop boven zijn bericht „Eden verklaart tegenover Dulles: Wij zullen, indien nodig, geweld ge bruiken", terwijl die van de „Evening Star" luidde: „Aan Dul les is meegedeeld: Wij houden het Suezkanaal open". „Geen vragen", antwoordde de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles kort, toen hem, bij aankomst op een Londens vliegveld, werd ge vraagd of de Verenigde Staten krachtig gekant zijn tegen het ge- Suezkanaalmaatschappij. Van conferentiezijae wordt ver nomen dat Groot-Brittannië en Frankrijk ener- en de Verenigde Staten anderzijds duidelijk van mening verschillen over de vraag, welke mogendheden zullen wor den uitgenodigd een voorgeno men conferentie over het vesti gen van een internationaal be heer van het Suezkanaal bij te wonen. Engeland en Frankrijk willen de zestien landen uitnodigen, die lid zijn van de internationale scheepvaartkamer, hetgeen de uitsluiting van de Sow jet-Unie en Egypte betekent. De Verenigde Staten daarente gen zouden de staten, die in 1888 Het Suezkanaal. verlof gegeven om zich aan zijn i „politieke activiteit" te kunnen wijden. I Ter verduidelijking van zijn uit spraak, dat Nixcn voor hem aan vaardbaar zou zijn als nieuwe vice president, zei president Eisenhower nog, dat hij dit kon President Eisenhower heeft woensdag, op zijn eerste perscon ferentie sinds zijn ziekte, ver klaard, dat de naasting van de Suezkanaalmaatschappij door Egypte de V. S. duidelijk voor conventie vastgesteld, dat het stand zei Suezkanaal altijd een internatio-zjch goed De Franse premier, G. Mol let, heeft- woensdag in de Nationale Vergadering aangekondigd, dat Frankrijk zal moeten versoberen en zich geldelijke offers zal moe ten getroosten om zijn militaire operaties in Algerije te kunnen bekostigen en om alle inflatie- en devaluatiegevaren te bezweren. Hij begon zijn verklaring over de financiële politiek der rege ring met te zeggen, dat het Al gerijnse drama het gehele leven de jaar. Er zal ook geld worden bezuinigd op de subsidies aan de producenten van alcohol, welke subsidies Mollet geldverspilling noemde. Ook andere subsidies zul len moeten worden verlaagd. Ver der zullen de olieraffinaderijen het met minder bescherming moeten stellen dan zij tot dusver re genoten. Voor de onmiddellijke toekomst houdt het regeringsprogramma bestrijding van de inflatie in door beperking van de kortlopende kredieten, het bevriezen van de prijzen en het voorkomen van een van de natie een nieuwe stijl op- algemene stijging der lonen. Er legt. De strenge vorst van de af- j zullen geen uitzonderingen wor- gelopen winter, die bijna een na- den gemaakt bij de uitvoering van tionale ramp werd, heeft de Fran se economie een slag toegebracht, die door niemand wordt betwij feld. Bovendien zullen de staats uitgaven als gevolg van de opera- ties in Algerije dit jaar met min stens 300 miljard frank stijgen. Wanneer de vrede zal zijn her steld, zal Algerije enorme hulp van het moederland behoeven voor de modernisering van zijn economie en voor het verhogen van de levensstandaard der bevol king. Deze nieuwe verplichtingen noodzaken Frankrijk tot een po litiek van strengheid en offers. Tot de speculanten, die hopen op inflatie en devaluatie, zei Mollet, dat zij hun weddenschappen bij voorbaat hebben verloren, daar er geen inflatie zal zijn. Alle klassen der bevolking moeten offers brengen, aldus Mollet. Hij deelde mee, dat hij een be zuinigingscommissie van zeven personen, bestaande uit hemzelf en zes andere ministers, heeft in gesteld, die tot taak heeft 250 mil jard frank te besnoeien op de re geringsuitgaven van het volgen- het regeringsbesluit, waarbij de prijzen van alle industrieproduk- ten op hun peil van 15 juni 1956 zijn bevroren. Overigens kon Mollet meedelen dat over het geheel genomen het beeld der Franse economie be moedigend is. De nationale vergadering keur de de aanvullende civiele begro ting in vijfde lezing met 300 tegen 136 stemmen goed. een ernstig probleem plaatst.^ Er idoen, omdat hij het werk van Nixon in deze functie al uit eigen ervaring kende. Tenslotte verklaarde de presi dent, dat hij de post van republi keins kandidaat voor het vice presidentschap nog als open be schouwt. Bovendien had Nixon I hem gezegd, dat hij in geen geval wenste, dat de republikeinse con moet wel voor gezorgd worden, aldus Eisenhower, dat de rechten van de wereld niet worden aan getast. Hij verwierp de suggestie van n verslaggeefster, dat de voorge stelde internationalisatie van het Suezkanaal kon worden vergele ken met het internationaliseren van het Amerikaanse Panamaka- ventie een bij voorbaat besliste naai. Volgens hem is in de m kwestie was. 1888 te Constantinopel gesloten j Over zijn eigen gezondheids toe President Eisenhower is „in goede conditie", aldus heeft zijn dokter, generaal-majoor Howard Snyder, na een nieuw onderzoek aan de pers verklaard. Volgens de dokter zal Eisenho wer, wat de campagne voor de presidentsverkiezing betreft, evenveel kunnen doen als wan neer hij niet ziek zou zijn ge weest. Zijn hartwerking is onver anderd gebleven. nale waterweg moet zijn. Hij zei, dat het grote vraag stuk is, dat men er zeker van moet zijn, dat het Suezkanaal doeltreffend blijft gebruikt, het geen belangrijk is voor de nabu rige landen en van vitale beteke nis voor de Amerikaanse econo mie en het welzijn van het Ame rikaanse volk. *De president weigerde te spre ken over de boodschappen, welke hij met premier Eden en premier Mollet over de kwestie heeft ge wisseld. Hij kon slechts verkla ren, dat men te doen heeft met een ernstige zaak, die belangrijk is voor elk land ter wereld, dat een zeekust heeft, en waarschijn lijk ook voor de overige landen. Hij voegde hieraan toe, dat men er voor moet zorgen, dat een rechtvaardige en eerlijke rege ling wordt verzekerd, en dat men er zeker van moet zijn, dat de rechten van de wereld niet wor den aangetast. Op de persconferentie werd verder niet over de Suezkanaai- kwestie gesproken. Hoofdzakelijk kwamen er kwesties betreffende de binnenlandse politiek ter spra ke. Ten aanzien van de kwestie van de omstreden kandidatuur van Richard Nixon voor herverkiezing als vice-president wilde president Eisenhower geen stelling nemen. Hij verklaarde, dat Nixon voor hem volkomen aanvaardbaar was, doch hij was niet van plan, op de uitspraak van de komende partij- conventie vooruit te lopen. Over de eventuele aanvaardbaarheid van gouverneur Christian Herter van Massachusetts wilde hij zich niet uitlaten. Overigens prees hij het werk, dat Harold Stassen, de man die zich voor een kandida tuur van Herter heeft- uitgespro ken, als adviseur voor kwesties betreffende de ontwapening heeft gedaan. Hij voegde hieraan toe, dat Stassen, evenals iedere ande re Amerikaanse burger, het recht heeft, voor zijn politieke voorkeur uit te komen. Zoals bekend is, heeft de president Stassen met ingang van donderdag een maand de president, dat hij voelt, maar niet zo goed als een jaar geleden. Hij twijfelde er echter niet aan, of hij zijn werk niet vier jaar zou kun nen doen, als hij inderdaad her kozen zou worden. Naar aanlei ding van de mededeling, dat enige vrienden en mensen uit de omge ving van zijn boerderij te Gettys burg (Pennsylvania) er hun be zorgdheid over hadden geuit, of hij wel nog een ambtstermijn zou kunnen overleven, verklaarde de president met een glimlach, dat hij door ^eze bezorgdheid was ge vleid. De republikeinse partij en het land waren blijkbaar van me ning, dat zij hem nog nodig had den. De beslissing ligt bij het Amerikaanse volk, zo voegde de president hieraan toe. Hij zag er duidelijk magerder uit dan op zijn laatste persconfe rentie vóór zijn ziekte op zes juni. Hij doorstond echter goed het spervuur van vragen, die in een half uur tijds op hem werden af gevuurd. In antwoord op de vraag, hoe hij er zelf over dacht om deel te nemen aan de verkiezingen in november, zei Eisenhower, dat zijn gezondheidstoestand, zoals bij ieder ander in zijn toestand, grotendeels door zijn artsen moest worden bepaald. Sinds zijn operatie had hij gevoeld, dat hij elke dag vooruitging. Hij ver klaarde te hebben geleden aan een chronische ziekte, die onge veer dertig jaar geleden was be gonnen en die normaal alleen bij jonge mensen voorkomt- Naar zijn artsen hem hadden meege deeld, was hij naar hun weten het vijfde geval, "waarin een man van boven de 65 jaar aan deze ziekte leed. Stassen heeft vrijwel onmiddel lijk een verklaring uitgegeven, waarin hij zijn- instemming be tuigt met hetgeen Eisenhower over de republikeinse kandida tuur voor het vice-presidentschap heeft gezegd. „De conventie is nu definitief open, aldus Stassen, die hieraan toevoegde dat hij er nog steeds van overtuigd was, dat een stembiljet, waarop de namen van Eisenhower en Herter voor komen, de sterkste waarborg zal zijn, dat Eisenhower aan de macht blijft en de republikeinen een meerderheid in het Congres krijgen. President Eisenhower verklaar de nog nooit gehoord te hebben van een voorstel om de omvang van de Amerikaanse strijdkrach ten tegen 1960 met 800.000 man te verminderen. Dit voorstel zou af komstig zijn geweest van admi raal Radford, de voorzitter van de commissie van stafchefs. De president zei, dat een derge lijk voorstel nooit ernstig was overwogen, doch hij herinnerde er aan, dat er in 1953 een poging was gedaan om, op grond van nieuwe wapens en een algemene modernisering van de strijd krachten, te komen tot een wijzi ging in de defensiepolitiek en zo veel mogelijk het gebruik van mensen te beperken. bruik van geweld bij het oplossen de overeenkomst betreffende het van het geschil, dat is ontstaan Suezkanaal hebben ondertekend, willen uitnodigen en .hier was Rusland Ibij. Foster Dulles heeft, naar ver luidt, het Amerikaanse standpunt uiteengezet in een onderhoud, dat hij woensdagochtend met de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd heeft ge had. Voor het noenmaal, waar aan ook de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau deel nam, beraadslaagden Foster Dul les, Selwyn Lloyd en premier Eden nog gedurende een half uur. Vertegenwoordigers van negen der zestien staten, leden van de internationale Kamer voor de Scheepvaart, hebben woensdag ;n een spoed'bijeenkomst een resolu tie aangenomen, waarin wordt gezegd dat het optreden van Egypte een „ernstige slag is voor het vertrouwen der wereld in het internationale karakter en het gebruik van het Suezkanaal". Groot-Brittannië wil, dat op korte termijn te Londen een in ternationale conferentie zal wor den uitgeschreven, terwijl de Verenigde Staten deze in een neutraal land waarbij de naam Genève is genoemd zouden wil len doen houden. Van in verbinding met de Franse delegatie staande kringen wordt vernomen dat de standpun ten van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten op de eerste 'bijeenkomst der drie ministers van Buitenlandse Zaken meer met elkander in overeenstemming zijn gébracht. Verklaard wordt, dat de Amerikaanse regering „zich thans beter rekenschap geeft van de ernst van de toe stand" waartoe de uiteenzettin gen hebben bijgedragen, die de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dull°s woensdagochtend van zijn Britse en Franse ambtgenoten Selwyn Lloyd en Pineau heeft ontvangen. Woensdagavond was er een speciale bijeenkomst van het Britse kabinet, waarop premier Eden de ministers, die niet recht streeks bij de besprekingen over het Suezkanaal waren betrokken, omtrent de jongste ontwikkelin gen inlichtte. VOORSTEL VAN FOSTER DULLES Van conferentiezijde wordt vernomen dat Foster Dulles een tegenvoorstel heeft ingediend n.a.v. het denkbeeld, om het Suez kanaal te internationaliseren. Dit Amerikaanse voorstel is in begin sel door Dulles' Britse en Franse ambtgenoten goedgekeurd, het geen het optimisme verklaart, waarvan alle drie delegaties na de bespreking getuigden. Het Amerikaanse tegenvoorstel voor ziet, naar van dezelfde zijde nog wordt vernomen, in het stichten van een internationale organisa tie, die met het beheer van het Suez-kanaai zou moeten worden belast. Hierin zouden de mogend heden, die de overeenkomst van 1888 hebben ondertekend, bene vens Egypte, vertegenwoordigd moeten zijn. Dit internationale or gaan zou niet onder de Verenig de Naties komen. Foster Dulles heeft verder voor gesteld dat de Britse, Franse en Amerikaanse regeringen geza menlijk de tekst van een resolu tie zullen opstellen, waarin de be ginselen, waarop de internatio nale organisatie komt te berus ten, en haar samenstelling, zullen worden neergelegd. Deze tekst zal, tezamen met 'n uitnodiging tot deelneming aan de conferentie, aan de mogendhe- den-ondertekenaars van de over eenkomst van 1888 worden toege zonden, evenwel met de bindende voorwaarde van goedkeuring der i csolutie. De Amerikanen gingen bij hun beschouwingen van het door de Egyptische naasting der Suez-ka- naalmaatschappij ontstane vraag stuk van het volgende uit: Nationalisatie van een Egypti sche maatschappij is, uit interna tionaal oogpunt gezien, volkomen rechtmatig. Doch de Suez-kanaalmaatschap- pij. Zij was dat wel, bij haar stichting in 1858, doch zij werd internationaal na het onderteke nen van de overeenkomst van 1888, waarin de vrije doorvaart door het kanaal werd gewaar borgd. De Egyptische regering miste dus, ook volgens de Ame rikaanse rechtskundigen, het recht de internationale Suez-ka- naalmaatschappij te nationalise ren. Een Arabische jeugdconferentie te Alexandrië heeft volgens het Egyptische blad „Al Ahram" aangedrongen op nationalisering van olie-industrieën en alle bui tenlandse maatschappijen in de Arabische landen. Voorstellen van Dag Hammarskjoeld, de se cretaris van de Verenigde Naties, voor het scheppen van vreed zame betrekkingen tussen de Arabische staten en Israël, en van Amerikaanse zijde voor rege ling van de kwestie van het Jor- daanwater, werden afgewezen. DEPRESSIE Nog maar nauwelijks was de invloed van het lagedrukgebied, dat ons het begin van de week onstuimig weer met regen en bui en had gebracht, geweken of een nieuwe, eveneens actieve depres sie naderde over de Britse eilan den. De fronten van deze depres sie hadden daar woensdag reeds overvloedige regen gebracht. Op vele plaatsen in Engeland werd 's avonds meer dan 15 mm afge tapt. Een enkel station meldde zelfs 46 mm. De regenzone bereikte woens dagmiddag ook Nederland, België en Noord-Frankrijk. In Zuid- Frankrijk en midden - en Zuid- Duitsland bleef het tot de avond droog. De wind nam in de avond bij de nadering van de depressie toe en werd aan de Zeeuwse en Hollandse kust hard. Vandaag zal de depressie, die naar het oostzuidoosten beweegt, over het noorden van 't land pas seren. In verband hiermee blijven de regenkansen groot, waarbij plaatselijk neerslag van lange duur kan vallen. Er blijft een ste vige wind staan, die aanvoer van tamelijk koude lucht in stand houdt. medegedeeld door het K.N.M.I. ie De Bilt, geldig van donderdagocfi- tend tot donderdagavond. x Veel wind. Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijde lijk "regen. Vrij krachtige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind, voornamelijk tussen west en noordwest. Weinig veran dering in temperatuur. VRIJDAG 3 AUGUSTUS. Bij de bespreking van Dulles' voorstel zijn nog niet alle aspec ten behandeld, hetgeen ook bij de behandeling van een dergelijk be langrijk ontwerp niet kan w orden verwacht. Doch er bestaat over eenstemming over de hoofdlijnen tivan, en dit maakt dat men in conferentiekringen van mening is, dat de Brits-Frans-Amerikaan se besprekingen te Londen zullen slagen. v.m. n.m. Breskens 10.40 11.15 Terneuzen 11.15 11.50 Hansweert 11.55 0.30 Walsoorden 0.05 12.40 ZON MAAN op onder op ondei Aug. 2 5.05 20.30 0.22 17.04 3 5.07 20.29 1.20 18.00 4 5.08 20.27 2.30 18.47 5 5.10 20.25 3.51 19.24 6 5.11 20.23 5.16 19.54 7 5.13 20.22 6.42 20.20 Mej. Napcy Leo uit Miami (Florida), passagiere van de „An drea Doria", die voor New York is vergaan, heeft tegen beide be trokken rederijen een eis tot schadevergoeding ingesteld we gens opgelopen verwondingen. Zij eist van elke maatschappij een bedrag van honderdduizend dollar. De advocaat van eiseres voert „onachtzaamheid" en on voorzichtigheid" tegen gedaagden aan en tegen de Italiaanse rederij contractbreuk wat betreft de passageovereenkomst. De herverkiezing van burge meester La Pira van Florence, die zich door zijn gedurfde so ciale maatregelen „in de geest van het evangelie" heeft onder scheiden, is twijfelachtig. Er zijn reeds drie stemronden gehouden waarbij hij telkens niet meer dan 24 stemmen op zich wist te ver enigen tegen resp. 16, 26 en 28 stemmen voor de uiterst linkse kandidaat. Vrijdag wordt op nieuw gestemd.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1