De Wereld van week tot week Een kanaal beheerst de politiek De nieuwe migratie-overeenkomst tussen Nederland en Australië De „Zuiderkruis" aan groot gevaar ontsnapt? De kwestie Cyprus Wat brengt de Radio. TWEEDE BLAD Woensdag 1 augustus 1956 11e jaargang no. 3831 - RADIO-MOSKOU OVER DE NAASTING VAN HET SUEZKANAAL Zieke Noorse zeeman door emigrantenschip overgenomen OVERSTROMIN GEN IN SCHOTLAND Watermassa's stromen de dalen binnen Engelse havenarbeiders willen geen wapens laden STORMSCHADE IN WEST-BRABANT Alle jachten in Kanaal wedstrijd behouden Kleine biografie Rapport Vooruitzicht Schrik Frivool Bekeert u! Be-bop Brief Advertentie in de Miami Pictorial: „Zeer goedkoop te koop collectie Be-bop gramo- foonplaten van mijn zoon. Tel. 192.02 te Miami. Als u een jongeman aan het appa raat krijgt, hang dan alsjeblieft op en bel later nog eens. Oor Borgtocht Het Suezkanaal is een water-ste, maar wel de laatste man van wprk dat in staat blijkt te zijn het Suezkanaal. Dit nam niemand vanat zijn schepping tot op heden hem echter kwalijk ^e-.- de politieke zenuwen van de gro- Engelsen in zijn tijd, want De te machten te prikkelen. Dit zo belangrijke kanaal is ontworpen door de Fransman Ferdinand de Lesseps waarvoor men in Port Saïd een standbeeld heeft ge plaatst. Een gedenkteken overi gens dat betogers de vorige week poogden te vernielen. Toch was De Lesseps niet de eerste mens in de geschiedenis die zich met het kanaal heeft be zig gehouden want reeds de Egyptische farao Nemo heeft zich met een dergelijke waterver binding bezig gehouden en ook koning Darius heeft het kanaal rond 500 voor Christus weer be vaarbaar doen maken. Buiten deze namen zijn er ook nog heel wat andere historische namen die genoemd kunnen worden in verband met het Suezkanaal. Wij kunnen dan ook met zekerheid vaststellen dat het kanaal in de oudheid reeds heeft bestaan. In teressant is het nog wel dat de man van de 1001-nacht Haroen-al- Rasjid rond 800 ook reeds duiten in een Suezkanaalzakje heeft ge stoken. Kortom de gedachte aan dit kanaal is reeds heel oud. Ook Napoleon, van wie het gezegde „Wie Egypte beheerst, beheerst ïndië" afkomstig is, had wel oren naar een aanleg van het kanaal. De Lesseps was dus niet de eer- HET SUEZ KANAAL r~ MIDDELLANDSE ZEE ^.MENZALE [Spoorlijn n Syriép El Kantara El Munaga Firdan-kanaaTkE in 1951 voltooid f —rW0ES7'Jfcz_- Zoefwaler kanaal De bouw vh.Suez-kan duurdelOjoar.nl van 1859-1869 Dp lengte vh kanaal is 168 kin ST'JAtFEÉz GROof^rrTERMEER 'KLflN BITTERM Geneffe 'oebrr Vaarweg mèl kanaa r^/G0LFvV-LTewfik^fe- Adahiya SUEZ Spoorlijn 'liegvald Vaarweg iondtf Lesseps plannen werden geducht tegengewerkt door de toenmalige Britse minister van Buitenlandse Zaken, lord Palmerston. Deze was van mening dat het project de Britse belangen zou schaden en de Franse macht zou doen ver hogen. Maar hoe dan ook in 1859 ging de eerste spade de Egyptische woestijngrond in en tegen 1869 ging de laatste er weer uit. Daar tussen lag een bedrag van 433 miljoen francs, zijnde de kosten van het gegraven kanaal, dat bij zijn feestelijke opening in 1869 drie dagen vaartijd vroeg maar thans nog slechts ca 1215 uur in beslag neemt. Zo kreeg de we reld dus het Suezkanaal én een nieuw kunstwerk want ter gele genheid van de opening van het kanaal werd speciaal de opera „Aïda" gecomponeerd door Verdi. Het kanaal was al spoedig voor bestemd om met zijn lengte van ca 170 km en 12 m diepte een grote strategische betekenis te krijgen want het verschil in reis- duur met of zonder Suezkanaal bleek ras van vitaal belang. Een belang dat snel door Engeland werd ingezien dat zich dan ook reeds in 1875 voor bijna de helft van de aandelen in de „Compag nie Universelle du Canal de Suez" verzekerde waarmede het een overwegend stuk van de kanaal taart naar zich toe trok. Thans is, of beter gezegd was, het kanaal in internationale han den daar 44 van de aandelen in Brits bezit was, 26 in Frans bezit en 30 is verdeeld bezit. Het bestuur over het kanaal wordt door 32 leden uitgeoefend bestaande uit Engelsen, Fransen, Egyptenaren, een Amerikaan en een Nederlander. Deze laatste is de heer Delprat, directeur van de Mij „Nedérland". Door het Suezkanaal varen thans dagelijks o.a. 45 schepen waarvan het merendeel olietan kers zijn. Het is dan ook geen overdrijvir^; om te zeggen dat de „levenslijn" van het Westen door het Suezkanaal loopt. Ook voor Nederland is het kanaal zeer be langrijk daar wij het 7e land zijn in de ranglijst van het kanaal. Onze verbindingen met Nieuw- Guinea worden door dit kanaal met ca 8000 km bekort. De in komsten uit het Suezkanaal zijn enorm en belopen zo rond de 400 miljoen gulden per jaar. Deze in komsten worden verkregen door tolheffing van de schepen. In de loop der tijden heeft het kanaal verschillende uitbreidings plannen ondergaan waarvan het laatste in 1951 gereed is gekomen. Dit nieuwe kanaal, zie kaart, dat 12 km lang is wordt gebruikt door het scheepvaartverkeer naar het noorden waardoor er verschil lende passagemoeilijkheden zijn opgelost. In de geschiedenis van het kanaal is dit laatste uitge voerde plan wel een van de be langrijkste geweest en het werd 4 jaar geleden dan ook in aanwe zigheid van 2500 gasten geopend. Met enige gepaste trots mogen wij vaststellen dat hier ook Ne derlanders aan gewerkt hebben daar er 70 Nederlandse deskun digen bij de bouw aanwezig waren. Radio Moskou heeft in een En- gels-gesproken uitzending over de naasting van het Suezkanaal uitgelegd waarom „het Sowjetpu- bliek direct en tamelijk nadruk kelijk de zijde van Egypte koos". Dat was „omdat wij geloven dat Egypte het wettige en morele recht er toe heeft". Van Egypte s morele recht" op het kanaal zei radio-Moskou dat het Suezkanaal een van de trofeeën was in de strijd van de westelijke machten tegen de volken van het dichtbije en Midden-Oosten. Groot-Brittan- nië noch Frankrijk hadden recht op deze trofee. „In de Sowjet-Unie is men er van overtuigd dat Egypte's naas ting van het Suezkanaal een daad is die een historische onrecht vaardigheid herstelt. Ook zal zij de betrekkingen tussen Engeland en de Sowjet-Unie niet versto ren". De nieuwe migratie-overeen komst tussen Nederland en Australië, welke heden te 's-Gra- venhage wordt ondertekend, sluit een vijfjarige periode af, waarin Nederland en Australië elkafor als migratiepartner heb ben leren kennen. De vorige mi gratie-overeenkomst werd in 1950 gesloten en trad op 1 april 1951 in werking. Zij vormde de grond slag, waarop de migratie tussen beide landen zich heeft kunnen ontwikkelen en wel in zulk een mate, dat in de jaren 1951 t/m 1955 58.768 Nederlandse emigran ten naar Australië vertrokken. Hiervan emigreerden 22.058 per sonen onder de bepalingen van de overeenkomst. In deze cijfers zijn niet begrepen zij, die zich in deze jaren rechtstreeks vanuit Indonesië in Australië vestigden. De vorige migratie-bvereenkomst eindigde op 31 maart j.l. en van de noodzakelijkheid haar te ver nieuwen is gebruik gemaakt om de voorheen geldende bepalingen aan te passen aan de ervaringen, welke in de afgelopen vijf jaren werden verkregen en tevens om die bepalingen tot een meer over zichtelijk geheel samen te voegen. Een belangrijke verbetering is dat de mogelijkheid van migra tie onder de bepalingen van de overeenkomst niet meer zal zijn emigreren. Dit bedrag was reeds in 1955 voorlopig vastgesteld op het equivalent van U.S. 100, per persoon, ongeacht de leeftijd, en is thans in de tekst van de overeenkomst opgenomen. De be paling, dat de kosten van het binnenlands vervoer in Australië door de Australische regering worden gedragen, is in de nieu we overeenkomst gehandhaafd. Het voordeel voor de emigrant van emigratie onder de bepalin gen van de overeenkomst is, af gezien van de reeds vermelde begrensd door een aantal van tijd faciliteiten voor tijdelijke hui tot tijd vast te stellen beroeps- vesting, dat zijn eigen bijdrage in groepen, doch dat de vestiging in de kosten lager is dan het bedrag, Australië voortaan voor alle be-1 dat hij moet betalen indien hij roeps'beoefenaren onbeperkt zal niet van de overeenkomst gebruik openstaan, uiteraard voor* zover I maakt. In het laatste geval draagt zij aan de algemene toelatings- de Australische regering even- vereisten voldoen. De overeen komst legt hiermede de sedert 1955 geldende feitelijke toestand voor de komende vijf jaren vasc. Gehandhaafd zijn de door de Australische regering geboden faciliteiten voor tijdelijke huis vesting in ontvangst- en door- min in die kosten bij. De overeenkomst bevat een aantal bepalingen, welke de sa menwerking tussen de Neder landse en Australische migratie instanties regelen. Steeds is daar bij voorzien in gemeenschappelijk overleg, waar het aangelegenhe- VCdlillg -lil Uill v uilgot uxi uuu.. I uvuiiug) vv aai uvl uwl b gangscentra van gezinnen, welke den van meer algemene aard be niet in staat zijn hun privéhuis- treft. De Britse autoriteiten op Cy prus zijn begonnen met het sto ren van de uitzendingen in de Griekse taal van radio-Cairo, al dus wordt in gewoonlijk welinge lichte kringen gemeld. In genoemde kringen wordt ver der gezegd, dat radio-Cairo in de afgelopen weken een aantal anti- Britse commentaren over de toe stand op Cyprus heeft uitgezon den in haar programma's in de Griekse taal. De storingen zijn vorige week begonnen. Sedert de Britten radio-Athene begonnen te storen hebben vele Griekse Cyprioten naar deze com mentaren geluisterd. Aanslagen en veroordelingen op Cyprus. Dinsdagmiddag is in het cen trum van Nicosia een Griekse Cyprioot doodgeschoten. Een speciale rechtbank te Ni cosia heeft twee jeudige Griekse Cyprioten elk tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het plegen van bomaanslagen. Het Britse bestuur van Cyprus heeft meegedeeld de nieuwe nood maatregelen waarin het gebruik van een „redelijke mate van ge weld" werd toegestaan bij het ar resteren, in de gevangenis opslui ten of ondervragen van verdach ten. te zullen herzien. Er was op deze maatregelen, waarbij het van geval tot geval aan de betrokken politieman (nen) of militair(en) was overgelaten wati onder een „redelijke mate van geweld" diende te worden verstaan, scherpe kritiek ge oefend. w De Franse Senaat heeft maan dagavond met 295 tegen 14 (com munistische) stemmen het wets ontwerp goedgekeurd, dat de re gering machtigt tot een aanvul lende post voor de financiering van de militaire operaties in Al- gerië. Premier Mollet had zater dag j.l. aan dit wetsontwerp de vertrouwenskwestie verbonden. Nadat Schotse rivieren, gezwol len door twee dagen stromende regen, buiten hun oevers waren getreden, overstroomden ze maandag landerijen, spoorwegen en de voornaamste wegen van 't Schotse hoogland. Er zijn geen mensenlevens te betreuren, maar vele boeren en dorpelingen moesten hun huizen ontruimen toen de watermassa's de dalen Ibinnenstroomden. Men vreest dat vele schapen en runderen zijn omgekomen. Tele foonleidingen werden vernield en bruggen bezweken onder de drang van de woeste stromen. Toen we dinsdagochtend voet aan boord zetten van het emi grantenschip „Zuiderkruis", dat uit New York in Rotterdam was aangekomen, duurde het niet lang of men maakte ons deelge noot van een verhaal over een vreemd avontuur van het schip, dat niemand ons kon bevestigen, maar dat gelukkig goed afgelopen zou zijn, aldus het A.N.P. Zondagmorgen om half zeven, toen het weer slecht was bij wei nig zicht, doemde er recht voor de" „Zuiderkruis" een schip op, dat het Franse passagiersschip „Liberté" zou zijn geweest. Op het laatste ogenblik wendden beide schepen de steven en pas seerden elkaar. Iedereen aan boord sprak erover zeiden ons dinsdagmorgen wereldreiziger Wim Dussel en de scheepsarts, dokter G. L. Th. Dirksen uit Den Haag. Zelf hadden ze het ook niet gezien, doch de laatste had ten behoeve van een stuurman de broomvoorraad aangesproken. En dan te bedenken zo werd er aan toegevoegd, dat men de laatste dagen steeds had gesproken over de aanvaring tussen de „Andrea Doria" en de „Stockholm" en zich had afgevraagd hoe dit toch mogelijk was geweest, omdat beide schepen radar hadden. Toen het Nederlandse emi grantenschip „Zuiderkruis" on der commando van kapitein B. A. de Groote uit Bloemendaal, on derweg van New York naar Rot terdam, zich vorige week woens dag midden op de Atlantische Oceaan bevond, kwam het in ra diocontact met het 4973 b.r.t. ton metende Noorse m.s. „Havhok", dat meldde een patiënt aan boord te hebben, met wie men niet goed raad wist. Dokter G. L. Th. Dirksen uit Den Haag ging naar de marco nist en deze vroeg aan de kapi tein van het Noorse schip wat er aan de hand was. De bankwerker Gudleif Mikkel- sen uit Trondheim, zo meldde de Noor, had erge pijn aan zijn rech teroog en men had hem maar n morfine-injectie gegeven. Men dacht eerst, dat hij iets tegen zijn oog had gekregen, en daarna dat het een ijzersplinter was. De Nederlandse arts gaf via de radio instructies voor een eerste onderzoek. Daaruit bleek hem, dat hulp dringend nodig was, om dat de Noor anders het licht uit zijn oog zou moGten missen. Overleg tussen kapitein De Groote en dokter Dirksen volgde en spoedig werd de „Zuiderkruis die dezelfde route voer als de Havhok" echter met een verschil van 200 mijl, gekeerd en beide schepen stoomden rnet volle kracht naar elkaar toe. Omstreeks één uur des middags men Dan hoopt Gudleif op de kade te staan om zijn vrouw te verwelkomen. Kapitein De Groote vertelde nog dat de windkracht, toen het schip bij Landsend voer, tien was bij 'n zicht van circa één mijl. Hoewel hij opdracht had gegeven tot „hal ve kracht" varen, was de snelheid van de „Zuiderkruis" toch nog 18 mijl per uur geweest. Men vreest, dat dokwerkers uit Liverpool zullen weigeren om wa pens te laden voor het Libanese leger. Vrijdag zal het Egyptische schip „De ster van Luxor" in Li- vesting tevoren te regelen, zome de de beschikbaarstelling van hotel-accomodatie in de nabijheid van arbeidscentra voor kostwin ners en voor zover de ruimte dit toelaat voor gezinnen. Ook wan neer de emigrant bij aankomst in Australië reeds beschikt over relaties, die hem behulpzaam kunnen zijn bij het vinden van huisvesting kan hij toch, zolang dit nodig is, van deze faciliteiten gebruik maken. Ten aanzien van de gezinsvorming kent de over eenkomst geen beperkingen. Evenals voorheen dienen wer kers, die onder de bepalingen van de overeenkomst emigreren, zich te verbinden gedurende twee ja ren na aankomst te blijven wer ken in het vak of beroep dat zij ook in Nederland uitoefenden. Werkzaamheid in een ander vak of beroep kan echter, indien no dig, in overleg tussen de emi grant en de Australische arbeids- schip „De ster van F uxor in - loureaux WOrden geregeld verpool aankomen om een lading wijziging is g€komen in het be- wapens en nrunutie voorLitoi dragi dat Australië bijdraagt voor m te nemen. Een woordvoerde pmicrant in de emieratiekos- van de dokwerkers heeft maan dag verklaard, dat de havenarbei Omstreeks een uur des miaaags Liverpool geen enkel bereikten ze elkaar en o n „,Qru>n 7nllen laden in schepen, de motorsloep gestreken, die dokter Dirksen naar de „Hav hok" zou brengen. De dokter maakte nog een benauwd mo ment mee, want toen hij de eer ste voet op de slingerende touw ladder had gezet, sloeg de motor van de sloep af, zodat het bootje tegen het Noorse schip bokte en de dokter al het mogelijke moest doen niet tussen twee scheeps wanden te komen. Het liep ge lukkig goed af en weldra was de dokter aan boord, waar bleek, dat zijn diagnose juist was geweest. Het was een acuut geval van drukverhoging in het oog en me disch ingrijpen was zeer noodza kelijk. De Noor werd aan boord van de „Zuiderkruis" gebracht en door dokter Dirksen geope reerd. Alles is goed verlopen en dins dagochtend, toen het emigranten schip in Rotterdam afmeerde, kon de Noor het schip verlaten. Ter controle wilde hij naar een oogarts en als de uitslag gunstig was enige dagen bij vrienden in Rotterdam blijven. Aan boord vein de „Havhok" bevindt zich zijn wapen zullen laden in schepen, die naar Egypte vertrekken. de emigrant in de emigratiekos ten van personen, die onder de bepalingen van de overeenkomst De Australische regering heeft zich in de nieuwe overeenkomst verbonden alles te doen wat in haar vermogen ligt om te bevor deren, dat de Nederlandse emi grant in Australië op gelijke voet met de Australiër aan het maat schappelijk verkeer kan deelne men. De overeenkomst is met terug werkende kracht vanaf 1 april van dit jaar wederom voor een periode van 5 jaar gesloten. Zij biedt een door de ervaring be proefde grondslag voor de voort gang en eventuele verdere uit groei van de emigratie van Ne derland naar Australië. Van Australische zijde zullen de minister van Handel, de Rt Hon. Joh. McEwen en de Australische ambassadeur, mr Hugh A. Mc Clure Smith, de overeenkomsten ondertekenen, van Nederlandse zijde wordt ondertekend door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, J. G. Suurhof, de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beijen en de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns. DONDERDAG 2 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; De storm heeft grote schade aangericht aan land- en tuinbouw- gewassen in de omgeving van Bergen op Zoom. De schade aan de snij- en stambonen is zelfs 0, ruïneus te noemen terwijl ook de 9.00 Gym.; 9.10 Voor de vrouw; jonge aanplant savoye- en bloem- 9.15 Gram.; 9.35 Waterstanden, kool zeer veel geleden heeft. De 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; schade wordt op vele duizenden 10.50 Voor de kleuters; 11.00 geschat. De boomgaarden heb- Kookkunst; 11.15 Lichte muz.; ben minder geleden doch de ver- 11.45 Caus.12.00 Orgel en viooi; spreid staande fruitbomen zijn 12.25 in 't spionnetje; 12.30 Land- vrijwel leeggeblazen hetgeen voor en tuinbouwmeded.12.33 Inter - de kleinere tuinders een grote view en muz.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Promena de orkest; 13.55 Beursber.; 14.00 Bariton en piano; 14.30 Hoorspel; 15.05 Gram.; 15.15 Voor de zie ken; 16.00 Voordracht; 16.15 Caus.; 16.45 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Nws; 18.15 Sportproblemen18.25 Mil. orkest; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Ritmische muz.; 19.25 Amus. muz.; 20.00 Nws; schadepost betekent. 0 Een grondbezitter in het dorp Caais de Espinho, (op ongeveer 60 km van Lissalbon) heeft zijn vrouw, twee zwagers en drie an deren doodgeschoten omdat zij vrouw en over ongeveer een week kritiek oefenden op de wijze zal dit schip in Antwerpen aanko- waarop hij zijn bezit beheerde. Havenautoriteiten van Ports mouth hebben maandag meege deeld dat alle jachten die aan de zeilwedstrijd Portsmouth-Le Ha vre-Portsmouth deelnemen, be houden zijn. Veertien deelnemers hebben zich in vluchthavens in veiligheid gesteld, doch acht an deren hebben het noodweer van zondag getrotseerd. Zij koersen thans naar Portsmouth. Jawaharial Nehru, geboren in Allaha bad, brahmaan, volgeling van Gandhi, man van de vrede dus, bemiddelaar tus sen Oost en West, groeide op in een gezin waar op de boekenplanken de En gelse klassieken stonden naast de hei lige boeken der Hindoe's. Op zestien jarige leeftijd vertrok hij naar Engeland om te Harrow natuurwetenschappen en rechten te studeren. Terug in India volg de zijn eerste ontmoeting met Gandhi, wiens trouwe volgeling hjj werd in de strijd tegen de Engelse bezetter. Maar bij was geen slaafs volgeling, daarvoor zat hem zjjn Engelse opvoeding te diep in het bloed: hij kon onmogelijk Gan dhi's standpunt delen dat het zelf weven van zijn kleding (wat Gandhi in zijn strijd tegen het Westen en de mechani satie zfln volk voorhield) belangrijker was dan een locomotief. Hun houding tegen de Engelsen bracht zowel Gandhi als Nehru in de gevangenis. Maar dat was te voorzien en dus was het niet zó verwonderlijk dat Nehru nadat hij zijn eerste drie jaren erop had zitten, bij het afscheid tegen de cipier zei: Tot ziens. In totaal bracht hij veertien jaar in de gevangenis door. Maar was het resultaat daarmee tenslotte te duur be taald? India werd een republiek met een machtige positie binnen het Gemene best. En Nehru werd ministir-president. In die functie probeert hij met de hals starrigheid van een overtuigde Wester se democratische ideeën in zijn land wortel te laten schieten, bij een volk dat daar nog niet helemaal rijp voor is. wnaast treedt hij graag op als bemid delaar in de wereldpolitiek, omdat hjj gelooft in een naast elkaar kunnen le ven van volken met verschillende politie ke stelsels, een naast elkaar leven in vrede. Nog onlangs maakte hij een reis langs vele hoofdsteden in Oost en West. Thuis, in New-Delhi, werkt hij gewoon lijk achttien uur per dag, dan staat hij om 7 uur op om yoga te beoefenen en daarna enige minuten het hoofd naar be neden en de benen in de lucht te hou den, welke houding, zegt hij, hem in staat stelt vele excentriciteiten te be grijpen die men in deze wereld tegen komt Op een Franse bewaarschool kregen de kinderen de volgende prijzen: Philip, prijs voor rekenen, lezen en traagheid; fan, prijs voor zingen en boksen; Patrick, prijs voor onafhankelijkheid en olijkheid; Karei, prijs voor lopen en vrolijkheid; Bernard, aanmoe digingsprijs om geregeld op school te ko men; Daniël, prijs voor praten en galanterie tegenover de meisjes van zijn klas; Rêgis, prijs van de hoop; Francis, prijs voor lief heid en eetlust; Marie-José, prijs voor het zeldzaam op school komen. De Franse autoriteiten hebben aan de hand van beschikbare statistieken voor speld, dat het verkeer op de wegen in Frankrijk gedurende augustus duizend doden en meer dan vijf duizend gewon den zal opleveren. Toen er in de tuinen van het Bucking ham Pal ace te Londen, waar de konin gin-moeder Elizabeth een receptie in de open lucht hield, een onweer losbarstte, merkten verschillende dames tot hun grote schrik dat japonnen van nylon, als ze nat worden, doorzichtig zijn. Vlug trokken ze zich terug in de dames-ves tiaire. Gelukkig droogt nylon vlug, zo dat ze bij het invallen van het duister naar huis konden gaan zonder zich te compromitteren. Een journaliste die aan Gina Lollo- brigida vroeg waar ze haar japonnen kocht, kreeg ten antwoord: „Ik maak de meeste zelf en heb overigens geen zin om over dergelijke frivoliteiten te praten" oor uit zijn maag hebben gehaald om het weer op de oorspronkelijke plaats te bevestigen. „Wij zijn ook jongens van de vlakte. Wij zijn met niets begonnen en nu zijn we milliardair. Wat bewijst dat het ka pitalistische systeem een ieder zijn kans geeft." Zo ongeveer denken zes Amerikaanse zakenlui uit het Midden- Westen de inwoners van Rusland toe te spreken nu ze in dat land een kijkje gaan nemen. „Wij gaan, zeggen ze, de Russen ervan overtuigen dat er in Ame rika geen sprake is van verdrukking van de arbeiders." De Italiaanse filmacteurs worden het meest bewonderd in Oost-Duitsland. 65 pro cent van hun fan-mail komt uit dat land. Een Engels spreekwoord zegt: De re gen maakt zowel de rechtvaardige als de onrechtvaardige nat maar de recht vaardige het meest, want de onrecht vaardige heeft hem zijn paraplu ont stolen. In Mansfield (Amerika) heeft een hond de helft van het oor van een jon getje afgebeten. De politie heeft het dier geslacht, waarna doktoren een stuk In Lhasa, de hoofdstad van Tibet, is door de Chinese bezetters een jonge Ne- palees van 12 jaar wegens diefstal ver oordeeld tot veertig zweepslagen en daarna aan de consul van zijn land uit geleverd onder borgtocht. Deze borg tocht houdt in, dat de consul zich ver bindt 500 stenen van 20 kilo elk over een afstand van anderhalve kilometer te versjouwen indien de jongen opnieuw zou stelen. 20.05 Strijkkwartet; 20.35 Caus.; 20.45 Viool en piano; 21.35 Caus.; 21.50 Gevar. progr. voor de mil.; 22.40 Journaal; 22.50 Sportact.; 23.00 Nws; 23.15 Beursber. en act.; of gram.; 23.2524.00 Lichte muziek. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Franse chansons; 12.00 Angelus; 12.03 Mil. kapel; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Wij van het land; 12.40 Gr.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws; 13.20 Sopraan en piano; 13.35 Gram.; 14.00 45ste Zendingsdag te Driebergen-Rijsenburg; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gr.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Viool, cello en clavecimbel; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Promenade orkest en Omroep koor; 18.30 Gram.; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio-vossenjacht; 21.30 Gram.; 21.45 Klein vrouwenkoor; 22.00 Orgel; 22.25 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL: 12.15 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram. (om 12.55 Koersen)13.00 Nws; 13.15 Orgel spel; 14.00 Engelse les; 14.15 Vlaamse liederen; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Klassieke muz.; 15.45 Gram.; 16.00 Koer sen; 16.15 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kin deren; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gr.; 20.00 Verz. progr.; 21.30 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Pianorecital; 22.40 Gram.; 22.55—23.00 Nws. 0 Thomas Bourdillon, 'n lid van de Britse ploeg bergbeklimmers, die in 1953 de Mount Everest be dwongen, en nog een andere Brit se bergbeklimmer, R. M. Viney, zouden om 't leven zijn gekomen bij een val van de bergtop Jagi- horn in het Berner Oberland. O Politieambtenaren van een spe ciale Marokkaanse brigade heb ben maandagmiddag de algemene penningmeester van het Marok kaanse arbeidersverbond, Hachim gearresteerd. Men bewaart ten aanzien van deze zaak een diep stilzwijgen. In Ankara heeft maandag avond een hevige brand gewoed waardoor 55 huizen en een mos kee werden vernietigd. Een baoy kwam om in vlammen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5