Binnenlands nieuws Uit de Provincie «Mijnheer Robert is teruggekomen» AGENDA. Onderzoek gevraagd naar Sowjet-wreedheden. EERSTE APPELS IN ZEELAND Britse en Turkse waar nemers bij Griekse oefeningen TERNEUZEN. President Koerner herstellende BIERVLIET BOSCHKAPELLE. Rapport over oorzaak vliegramp bij Kano STOPPELDIJK. IJZENDIJKE. HENGSTDIJK. SLUISKIL NIET ALLEDAAGS ONGEVAL. Maandagavond om acht uur zijn een jongen en een meisje, beiden zestien jaar en uit Utrecht afkomstig, op de Gageldijk bij het fort Blauwkapel even buiten Utrecht ernstig gewond geraakt' bij een niet alledaags ongeval met een auto. De jongelui zaten in het gras langs de fortgracht, toen een driewielige bestelauto uit Maar tensdijk bij het maken van een bocht door de sterke wind werd gegrepen en over de berm heen in het water terecht kwam. De jongelui werden door de auto gegrepen en in het water ge duwd. Het meisje C. H. van L. bekwam ernstige inwendige kneu zingen en een hersenschudding. De jongeman eveneens een her senschudding. Beide slachtoffers zijn in het Antoniusziekenhuis opgenomen. De vier inzittenden van de auto kwamen er met een nat pak af. i EEN HOND WAS VELER KIPPEN DOOD. Bij de landbouwer K. aan de Loserlaan te Nijkerk heeft een hond 90 kippen dood gebeten. TAXICHAUFFEUR MOEST TIENTJE GEVEN. In de buurtschap Veenhuis on der de gemeente Nijkerk heeft zich maandagavond een geval van afpersing voorgedaan, waar van de 18-jarige taxichauffeur G. van V. uit Nijkerk het slachtoffer is geworden. Twee mannen, H. van M. en zijn zoon, grepen de chauffeur bij zijn keel en namen hem een tientje af. De heer Van V. moest een zieke vrouw in Veenhuis ophalen. Van V. wist de weg echter niet goed en reed een pad in, waarvoor hij een hek moest openen. De taxi bestuurder liet echter dit' hek open staan en toen hij later be merkte dat hij verkeerd gereden was en terugkeerde, was een paard uit het weiland de straat opgelopen. Met behulp van en kele boeren gelukte het de heer Van V. het paard weer in het weiland te brengen. De chauffeur vervolgde toen zijn weg, maar bemerkte dat hij gevolgd werd door een groene personenauto, waarin, zoals later bleek, H. van M. (een raadslid uit Nijkerk) en zijn zoon gezeten waren. Toen de bestuurder op de plaats van be stemming was aangekomen, vlo gen de beide mannen op hem af en grepen hem bij de keel. Zij fouilleerden hem en zochten naar zijn portemonnaie. Het bleek dat de beide mannen in woede ont stoken waren over de nalatigheid van de chauffeur om het hek te laten open staan. Zij eisten tien gulden van hem. Nadat de chauf feur hun de tien gulden had ge geven, vertrokken de beide man nen. De chauffeur heeft aangifte van afpersing bij de politie ge daan. DE STAKING TE IJMUIDEN. JONGEN VAN EEN ROTS GEVALLEN. Maandagmiddag is de 11-jarige Jackie Duijkers uit Berg en Ter- blij t van een dertien meter hoge rots van de Geulhemmer berg gevallen. Met ernstige, doch niet levensgevaarlijke verwondingen werd hij naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overge bracht. Tijdens het spelen met vriend jes viel de jongen achterover van de rots. Hij wist zich nog even vast te grijpen aan een struikje, kwam zes meter lager tegen een uitstekende punt en viel toen nog ongeveer zeven meter lager met zijn hoofd tegen een boompje. De jongens hadden juist de schoolrapporten ontvan gen en verkeerden in een uitge laten stemming. DODELIJK ONGEVAL. De 10-jarige jongen B. Kolk man is maandagavond op de Raalterweg onder Diepenveen bij Deventer bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De jongen was met zijn vader bezig bij de wetering langs de weg insecten te vangen voor zijn aquarium. Daarbij stak hij plot seling de weg over. Hij liet een paard en wagen passeren, doch zag niet de auto, die achter deze wagen reed. Hij werd overreden en was op slag dood. KLEUTERS LEIDDEN HULPVAARDIGE POLITIE OM DE TUIN Gratis ritje in politiewagen. Eddy en Tonneke, 3 en 4 jaar oud, hebben maandag een tochtje in een afdelingsauto van de Am sterdamse politie naar Amstel veen gemaakt, dat hun zeker een pak slaag van vader en moeder zal hebben gekost. Beide kleuters waren verdwaald toen ze in de hoofdstad een eind je waren gaan wandelen. De hulp vaardige politie nam de kinderen mee in een afdelingsauto naar het bureau Leidseplein, waar ze „oom agent" zeiden, dat ze er gens in Amstelveen woonden en dat ze Eddy en Tonneke heetten. „Ik kan het huis in Amstelveen wel aanwijzen" zei de kleine Eddy dapper en natuurlijk waren de agenten zo vriendelijk de ver dwaalde kleuters naar huis te brengen in de auto. Toen de ouderlijke woning WOENSDAG 1 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Pete Kelly's Blues". Hotel „Des Pays-Bas", 14, 16, 20, 21 en 22 uur: Demon strate met Perfections olie haarden. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Helden in het wit". evenwel niet gevonden werd, biechtte Eddy op, een grapje te hebben gemaakt en dat ze thuis hoorden in de woningen van hun ouders aan de Weteringschans in Amsterdam. Het uitstapje eindigde minder prettig dan ze aanvankelijk had den voorzienboze agenten en boze vaders en moeders. 'angen. Op deze dag hoopt men zicht van hetgeen in de winkel is Als reactie op de maandag uit gebroken wilde staking onder de opvarenden van de treilervloot te IJmuiden zestig opvarenden van vier treilers zijn niet naar zee vertrokken heeft de cen trale voor zeevarenden, aangeslo ten bij het N.V.V.. te kennen ge geven dat men deze actie „uiter mate onverstandig acht". Het O.V.B. (onafhankelijk ver bond van bedrijfsgroepen) zou, al dus het N.V.V., met deze actie poging doen om de eer van de overwinning op te eisen voor het geval het college van rijksbemid delaars donderdag de C.A.O. voor de treilervisserij goedkeurt. De stichting" van de arbeid heeft deze C.A.O.-kwestie reeds twee keer op de agenda gehad en zal heden beide partijen horen Morgen komt daarna het college van rijksbemiddelaars bijeen om een beslissing te nemen. ONTSLAGEN BIJ NIJMA Naar de directie van de kunst zijdespinnerij Nijma te Nijmegen mededeelt zijn maandag 50 werk neemsters, voor het merendeel analisten ontslagen. Dit is gebeurd omdat enkele nieuwbouwprojecten hoge uitga ven eisen en ten tweede, omdat als gevolg van de crisis in de auto-industrie in Amerika bestel lingen voor technische autoga rens, die de Nijma gewoonlijk le vert, uitblijven. Het ontjslag is gebeurd in overleg met het Ge westelijk Arbeidsbureau. De meis jes zijn ontslagen met twee maan den salaris en vakantietoeslag. Geruchten als zouden er ont slagen op grote schaal bij de Nijma worden gegeven, missen volgens de directie alle grond. Senator James Eastland (de mocraat) heeft in een nota aan Henry Cabot Lodge, de Ameri kaanse afgevaardigde bij de Ver enigde Naties, aangedrongen op een Verenigde Naties-onderzoek naar gemelde wreedheden in Sowjet-gevangenkampen. De senator vroeg aandacht voor brieven die door Oekrainse politieke gevangenen uit kampen gesmokkeld zouden zijn en die onder meer van massamoorden gewaagden. Een brief beschreef massamoor den, waarbij gevangenen door tanks en pelotons werden neer- gemaaid. Sommigen waren ver oordeeld tot de dood door verhon gering. Er zouden steden en sta dions zijn aangelegd op massa graven om „de sporen van deze misdaden uit te wissen". Op de Zeeuwse fruitveilingen zijn maandag de eerste appels van het nieuwe seizoen aange voerd en geveild. Het betrof het ras Yellow Transparant waarvan de aan voer voor het eerst was toege staan. De aanvoer was op deze eerste dag nog gering. Wel was er een goede vraag naar dit pro- dukt. Hierdoor lag de prijs tus sen 75 ct en 1,— per kg. Al naar gelang de kwaliteit. Men verwacht op de Zeeuwse veilingen de eerstkomende dagen nog geen groot aanbod van appe len. Over het algemeen zijn de vruchten nog klein en slechts bo ven 65 mm doorsnede mogen ze thans nog worden aangevoerd. De grote vruchten zijn namelijk het eerst rijp en door deze maat regel wil men voorkomen dat de consument een onrijp produkt krijgt aangeboden. De Britse en Turkse ambassa des te Athene hebben dinsdag meegedeeld, dat de militaire at- taché's van beide landen zijn uit genodigd de grootste na-oorlogse manoeuvres van Griekenland bij te wonen. Eerder waren andere landen uit genodigd, maar er was meege deeld, dat Turkse en Britse ver tegenwoordigers geen uitnodi ging zouden ontvangen wegens het geschil over Cyprus. Bij de manoeuvres zijn onge veer 50.000 man betrokken. Zi; begonnen 26 juli en zullen 12 augustus eindigen. GROTE STORMSCHADE IN DE ZEEUWSE FRUITTEELT Grctot iiUde schade die de storm heeft veroorzaakt in de Zeeuwse fruitteelt. Enorme hoeveelheden appels en peren zijn van de bo men afgeslagen en daardoor waardeloos geworden. Het is on mogelijk bij benadering te zeggen hoe groot de schade is maar ze ker is dat miljoenen kilo's fruit zijn afgewaaid. De schade is plaatselijk zeer verschillend. Veel hangt af van het meer of minder beschut liggen van de boomgaar den. Op vele bedrijven is zeker 50 van de vruchten van de bo men gewaaid. Het ergst hebben de zomerras- sen van de storm te lijden gehad Bij de winterrassen valt het over het algemeen wel mee, behalve voor het ras goudreinette waaroij ook een groot percentage vruch ten is afgewaaid. Voor de kwekers is dit een gro te teleurstelling. De fruitoogst stond er in Zeeland zeer goed voor. Maar na deze storm is de oogst-verwachting belangrijk ge reduceerd. Toch wil het nu nog niet zeggen dat er in Zeeland een geringe fruitoogst zal zijn. Da.ar- voor zijn er nog teveel vruchten aan de bomen blijven hangen. Bij het zachtfruit hebben voor al de pruimen zeer veel geleden en zijn in grote hoeveelheden af gestormd. De toch reeds geringe pruimenoogst zal hierdoor nog belangrijk kleiner worden. Ver der helbben ook de frambozen veel schade opgelopen. tot nog toe uitsluitend bij var kens geconstateerd in vijf pro vincies. Aangezien in vele geval len met zekerheid kan worden aangenomen, dat de dieren be smet werden door besmette- transportmiddelen, heeft de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een algeheel vervoer- en marktverbod voor varkens afgekondigd, dat geldt voor het gehele land. Alleen ver voer van slachtvarkens (boven 70 kilogram) is toegestaan. Het ligt in het voornemen het vervoer- verbod tot 20 augustus a.s. te handhaven, tenzij de omstandig heden zich wijzigen. Na opheffing van het vervoer- verbod zal transport van vee slechts mogen geschieden indien het vervoermiddel is ontsmet. Dit moet blijken uit een ontsmet tingscertificaat, dat na ontsmet ting onder toezicht zal worden uitgereikt. De ontsmettingscerti ficaten zullen overeenkomstig ar tikel 6bis van de veewet slechts één week geldig zijn, zodat elke veetransportwagen minstens een maal per week dient te worden ontsmet. Nadere bijzonderheden waar en wanneer de ontsmetting kan geschieden, zullen te zijner tijd worden bekend gemaakt. Het is een landsbelang, dat het mond- en klauwzeer zo spoedig mogelijk wordt uitgeroeid, daar enkele landen hun grenzen voor ons vee hebben gesloten, aldus het ministerie. tevens een kinderfruitcorso te or ganiseren. De week daarvóór, van. 1 tot 8 september, zal de fruitfee met haar hofdames een bezoek brengen aan Rotterdam en Den Haag. waar zij waarschijnlijk eveneens door de gemeentebestu ren zal worden ontvangen. Ook zullen gedurende deze week en kele grote Belgische steden door de fruitfee en haar gevolg wor den bezocht, waarbij met gulle hand Zeeuwse appelen zullen wor den rondgedeeld. Middenstandsexamens. Bij het gisteren alhier gehouden Middenstandsexamen slaagden de volgende Candida ten: G. C. Serrarens te Absdale; M. P. Meijer, B. J. Smolenaars en B. A. H. Vervaet, allen te Axel; K. W. Pladdet te Biervliet; mej. J. C. Roest te Breskens; mej. M. L. Vervaet te Clinge; mej. G. P. Ph. de'Waal te Graauw; mej. D. I. Kotvis, L. A. Moerman en mej. J. de Zeeuw, allen te Hoek; mej. G. C. A. Verstraten te Hoofd plaat; B. L. M. Martens en G. P. P. van Vooren, beiden te Hulst; mej. M. C. v. d. Leek, I. J. Spruijt en mej. J. M. Verhulst, allen te Kapelle; J. Schot te Kapelle-Bie- zelinge; mej. D. A. M. Matthijs en mej. J. A. M. Meul, beiden te Koewacht; P. G. Sarneel te Kloos. terzande; P. J. van Roeijen te Nieuw-Namen; C. J. Sysenael en mej. L. S. M. Vermeere, beiden te Nieuwvliet; mej. B. P. M. Pau wels, W. H. F. M. Roegiest en R. R. de Wit, allen te Philippine; P. A. de Smidt en mej. C. S. de Winne, beiden te Retranchemenl; mej. M. Peters en E. S. A. de Roek, beiden te Sas van Gent; mej. M. J. Sonnevijlle te Schoon- dijke; W. Steenepoorte te Schore; T. J. Plasschaert, M. E. J. v. d. Plasse en M. A. Remijn, allen te Sluis; E. P. Valent te St. Jan steen; J. J. van Duuren, mej. Fl. G. Krijger, E. A. Sandrini en J. J.' Torbijn, allen te Terneuzen; A. J. Schouwenaar te Wemeldin- ge; J. M. Pieters en J. Riemens, beiden te IJzendijke; F. A. de Pooter en mevr. H. de Vosde Bruijne, beiden te Zaamslag en J. A. C. Wijngaerd te Zuiddorpe. Bij het op 27 juli te Rotterdam gehouden Middenstandsexamen slaagde Dick van Langevelde te Terneuzen. uitgestald. De heer De Koek specialiseert zich vooral op radio en televisie en heeft daarin dan ook een uit gebreide sortering toestellen. Daarnaast evenwel vindt men al les wat op huishoudelijk gebied met electriciteit te maken heeft: een keur van koelkasten, eleetri- sche strijkijzers, kachels, scheer- apparaten en lampen. De opvallend moderne zaak, die in zeer lichte kleuren is ge houden, heeft geen grote diepte, waardoor de aspirant-koper in de kortst mogelijke tijd een over zicht heeft van hetgeen de heer De Koek in voorraad heeft. Een groot aantal bloemstukken vertolkten de beste wensen van de heer De Kocks vrienden en zakenrelaties. Verkeersongeval Toen maandagmorgen op de rijksweg te Biezelinge nabij de Oudendijk onze stadgenoot de heer P. v. d. V. op zijn bromfiets de weg wilde oversteken werd hij door een juist passerende Belgi sche auto gegrepen en op de weg geslingerd, tengevolge waar van hij een lichte hersenschud ding opliep en enige schaafwon den bekwam. Nadat hem eerste hulp was ver leend werd hij naar het zieken huis te Goes overgebracht. Gister werd hij per ambulance auto naar het Juliana ziekenhuis alhier ter verdere verpleging ver voerd. Geslaagd. Mejuffrouw F. Cornelissen al hier slaagde te Roosendaal voor het examen coupeuse. De dokters die de Oostenrijkse president Körner behandelen heb ben dinsdag een verklaring uitge geven waarin zij zeggen dat de toestand van de president snel verbetert. Er zullen geen verdere verkla ringen worden uitgegeven. VERVOER- EN MARKTVERBOD VOOR VARKENS AFGE KONDIGD. Ondanks het vervoerverbod van lichte varkens in de grens strook langs de Belgische grens, valt een toeneming van het aan tal gevallen van mond- en klauwzeer onder varkens in ons land waar te nemen, welke ver ontrustend is, aldus deelt het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Reeds is mond- en klauwzeer Naar wij vernemen heeft het gemeentebestuur van Terneuzen zich bereid verklaard de voor dit vervoer gebruikte veewagens te doen ontsmetten. HET ZEEUWSE FRUITCORSO Zaterdag 15 september zal te Goes het Zeeuwse fruitcorso wor den gehouden. Hoewel nog niet de gehele Zeeuwse fruitwereld te Goes achter deze plannen staat, hoopt men het corso, dat voor de tweede maal wordt gehouden, met voldoende kans van slagen te kunnen voorbereiden. De directeur-generaal van de Landbouw, jr A. W. vajt de Plas- sche, heeft zich bereid verklaard als voorzitter van de jury op te treden. Wat de deelneming betreft kan worden medegedeeld, dat reeds toezegging van 12 wagens bij het comité zijn binnengekomen, ter wijl nog heel wat aanvragen in behandeling zijn. Men heeft het vertrouwen, dat het aantal deel nemers groter zal zijn dan vorig jaar. De deelnemende wagfens zullen in drie categorieën worden inge deeld, n.l. een klasse voor fruit- wagens, een voor reclame en han del en een voor luxe wagens. Het fruitcorso wordt gehouden op het eind varr de „fruitweek," die op 8 september aanvangt. Het is de bedoeling dat burgemeester en wethouders van Goes op deze dag de fruitfee en haar gevolg in het gemeentehuis zullen ont- Huldiging M. J. van de Wege. In tegenwoordigheid van de in specteur van politie, de heer K. Reinders, de opzichter van ge meentewerken, de heer J. H. Will, en het voltallige personeel van de dienst gemeentewerken werd gisteren door burgemeester mr P. H. W. F. Tellegen in een der lokalen van de gemeentewerk plaats aan de Industrieweg het loffelijk getuigschrift voor be toonde moed van het Carnegiehel- denfonds uitgereikt aan de chauf feur van de gemeentelijke reini gingsdienst de heer M. J. van de Wege. Men zal zich nog herinneren, dat de heer Van de Wege op zondag 5 juli 1953 gekleed te water sprong om de toen respectieve lijk 3 en 4 jaar zijnde Freddy en Corry de Ridder van een wisse dood te redden, toen beide kinde ren, zittend in een kinderwagen, in de Oostkolk waren terecht ge komen. De burgemeester herinnerde met enige woorden aan deze moe dige daad en overhandigde daar na, onder het uitspreken van zijn gelukwensen, het in lijst gevatte getuigschrift. Onder het genot van een sigaar bleef men nog enige tijd bijeen. Kermisschieting. Maandag werd in café F. Oubrie alhier een schieting op de liggende wip georganiseerd met een deelname van 28 schut ters. De hoogvogel werd naar be neden gehaald door Jac. Wijffels te Biervliet, de eerste zijvogel door W. Hoevenagel, eveneens te Biervliet en de tweede zijvogel kreeg bij verloting een eigenaar. De aangeduide vogel voor de extra prijs (een beker) werd ge schoten door Nestor Wijffels te IJzendijke, terwijl de extra vogel voor een fles drank niet werd ge schoten. De volgende schieting kunnen de schutters hierop nog eens een kansje wagen. Kinderspelen. Maandagmiddag werden op het Marktterrein te Biervliet voor de jeugd kinderspelen georgani- niseerd door de middenstands vereniging met medewerking van de gemeente. Een groot aantal kinderen, die voor wat betreft de kermisattracties weinig van de kermis konden genieten heb ben aan deze spelen hun hart op kunnen halen. Er waren onder meer wedstrijden in hardlopen, touwtrekken, blokjesrapen, zak lopen, rolschaatsen en vaardig heid op de fiets. De prijzen be stonden uit waardebonnen van 1 kwartje, die bij alle plaatselijke winkeliers in natura konden wor den omgewisseld. Het spreekt van zelf, dat de verrichtingen van de jeugd door de ouders en verdere familie met grote belang stelling werd gevolgd. Het was dan ook gedurende een aantal uren een gezellige drukte op de Markt. ring voor elk spel kwamen uit eindelijk de volgende prijswin naars uit de bus: 1. A. Oosterling, Hoek, 71 p.; 2. J. de Kuttoer, Driewegen, 68 p.; 3. K. de Feijter, Zaamslag, 66 p.; 4. J. Buyze, Driewegen, 65 p.; 5. J. Jansen, Zaamslag, 64 p.; 6! C. Zegers, Driewegen, 64 p.; 7. J. Kuzee, Zaamslag, 63 p. door loting. Nadat door de leider C. Keijzer uit Zaamslag een kort verhaal was verteld, dat met de nodige aandacht werd gevolgd, vond er een voetbalwedstrijd plaats tus sen de afdelingen Zaamslag-Drie wegen en Hoek-Sluiskil. Mede door het grote leeftijdsverschil werd deze strijd door Zaamslag gewonnen. Na afloop van de wedstrijden bracht de voorzitter dank aan de directie van de C.N.A. voor het beschikbaar stellen van het sport terrein aan de gastvrouwe de af deling van de C.J.M.V. uit Sluis kil. De dagsluiting werd gehou den door leider J. Hamelink uit Sluiskil. Geslaagd. Bij een tweedaags gehouden examen ter verkrijging van de onderwijsakte F, nuttig handwer ken, hetgeen in Den Haag werd geëxamineerd slaagde onze »ud- dorpsgenote mej. Corry Vermeu len, thans kleuteronderwijzeres te Souburg. Unieke gebeurtenis. Wanneer zaterdagmiddag om 5 uur op het sportterrein in de Cité, de 82-jarige opoe Vanhijfte de aftrap zal geven voor een voet balwedstrijd zal dit in haar leven en ook voor sportminnend Sluis kil een unieke gebeurtenis zijn. Wanneer de bal aan het rollen is begint een Voetbalwedstrijd tus sen 11 Vanhijftes en een elftal uit de v.v. Sluiskilse combinatie. Om deze wedstrijd meer luister bij te zetten werd mevr. de wed. VanhijftePilaet, de grootmoe der, van de Vanhijftes spelers be reid gevonden de aftrap te geven temeer daar de opbrengsten ten goede komen voor een liefdadig doel n.l. voor de „Ouden van Da gen". Opening electriciteitszaak. Onder grote belangstelling cpende gisteren de heer W. F. A. de Koek de nieuwe electriciteits zaak aan het eind van de Noord straat, hoek Arsenaalstraat. Ter neuzen is hiermede 'n zeer mooie zaak rijker geworden. Het voorfront bestaat uit 4 gro te étalageruiten, met een totale lengte van 18 m. Aan de zijde van de Arsenaalstraat heeft men, eveneens door middel van een grote étalage, een royaal over- Moedermiddag. Voor de moeders van de kinde ren van de kleuterschool werd in het Parochiehuis een moedermid dag gegeven. Op deze middag brachten de kleuters verschillen de schetsjes en voordrachtjes op de planken, die bij de moeders buitengewoon in de smaak vielen. Het was dikwijls komisch de klei nen in hun repertoir bezig te zien Mej. Poppe, de kleuterleidster, haalde buitengewoon veel eer met haar jeugdig gezelschap. Tot slot werden de moeders en de 56) Door JOSEPH HOCKING (Nadruk verboden) De vliegramp -bij Kano is het gevolg geweest van een niet voor spelbare onweerskern. Dit is de slotsom van het rap port der Nigeriaanse regerings commissie die een onderzoek in gesteld heeft naar het neerstor ten van een BOAC-lijn vliegtuig bij Kano op 24 juni. Bij dit onge luk kwamen 32 personen om het leven. Uit het rapport blijkt dui delijk dat noch de bemanning van het vliegtuig, noch het grond personeel schuldig zijn. De onweerskern waarin het vliegtuig kort na de start tereent kwam veroorzaakte een plotselin ge draai van de windrichting, zware regens en mogelijk naar beneden gerichte luchtstromin gen. 9 Op 31 mei had Italië 48.156.000 inwoners, dat is 174.000 meer dan vorig jaar op deze datum. „U schijnt wel erg met hem op te hebben!" „Natuurlijk! Die jongen doet me hoe langer hoe meer yerwon- derd staan. Wie had tien jaar ge leden gedacht, dat hij ooit zo'n redevoering kon houden! Maar hij heeft zich vroeger altijd veel te koest gehouden. Ik voel me tien jaar jonger, als hij bij mij is Hij is zo vol levenslust, zo opge ruimd, heel anders dan..." Hij brak zijn woorden af, om zijn dochter niet te hinderen. „Hij zal het nog eens over gis teren willen hebben", vervolgde hij. „Hij beweerde, dat alles aan mij te danken was, dat het zo goed ging. Wat zou dat tenslotte? Voor zo'n jongen moet je immers wel wat doen. Als. hij niijn eigen zoon was, kon ik niet méér van hem houden. Kijk... daar is hij! De oude heer sprong op en liep zelf naar de voordeur. „En beweer nu maar niet, dat je al ontbeten hebt!" riep hij, de jonge man de hand schuddend „Bertha en ik zijn juist begonnen Onzin... ga zitten... dan ontbijt je maar twee keer! Wat hindert dat voor een kerel als jij bent. Je hebt al een hele rit achter de rugi Toe, Bertha, geef eens gauw een kop en een bord voor hem. doe of je thuis bent, Jongen, hoor!" Brichtauer groette Bertha vrien delijk en deed, alsof hij de stroe ve trek op haar gezichtje niet zag. Hij scheen het zich ook niet aan te trekken, dat zij terstond na het ontbijt de kamer verliet. „O, ik geloof, dat ik de geluk kigste man ter wereld ben!" riep hij uit. „Iedereen is even aardig voor me en het verleden schijnt helemaal vergeten. Er is maar één ding, dat me hindert". „Ja jongen, dat weet ik, dat weet ik. Je denkt natuurlijk aan je vader... Wat zou hij gelukki zijn geweest, als hij had kunnen zien, hoe je geworden bent". Brichtauer zei er niets op, want hij was met zijn gedachten heel ergens anders dan de oude heer Legner. Ze bleven nog een hele tijd zitten praten en Bertha liet zich niet zien vóórdat Bricht auer afscheid nam en toen had hij haar slechts een ogenblikje alleen. „Bertha... héb je mij ver geven „Neen!" antwoordde ze stroef „Je moet het doen... en je wilt ook wel. Het spijt me vreselijk dat ik je boos gemaakt heb, maar ik kan geen woord terugnemen. En al kon ik het, dan wilde ik: het nog niet!" Ze was ontstemd over zichzelf, omdat ze niet woedender op hem wasi „Ik heb de waarheid gezegd", vervolgde hij. „De hele nacht heb ik er over liggen nadenken en ik ben ervan overtuigd, dat het waar is". „Dan heb je een merkwaardige verbeeldingskracht!" spotte ze. „Toch? Och, misschien heb je gelijk. In elk geval was het enige doel van mijn komst, je te vertel len,, dat ik geen enkel woord te rugneem van wat ik gisteren ge zegd heb". „Wat sympathiek van je! Ik voor mij herinner me niets, dat de moeite van het onthouden waard was. Het was allemaal zo onzinnig... zo vierderangs dra matisch... maar voor zover ik me herinner wat ik gezegd heb, neem ik er óók geen woord van terug' „Toch zul je dat doen!" zei hij, luchtig in het zadel springend. „En a] wat ik gezegd heb, zal nog eens bewaarheid worden. Dag!" Ze keek hem na en moest haar vader gelijk geven, dat hij de knapste man uit de hele omtrek was. Maar toch was hij haar oude speelmakker niet! Hoe kwam dat... en waarom ergerde hij haar 40-jarig jubileum. Onder grote belangstelling vier. de de heer Aug. van Overmeeren alhier zijn 40-jarig jubileum als werknemer bij de Zeeuws- Vlaamse hoefijzerfabriek Kerck- haert te Stoppeldijk. Gedurende deze 40 jaar heeft de jubilaris zeer veel bijgedragen tot groei en bloei van de Zeeuws-Vlaamse hoefijzerfabriek en reeds vele ja ren is de heer Van Overmeeren bedrijfssmid, tevens werkmeester op deze fabriek. In café Compiet werd een re ceptie gehouden, waar velen van hun belangstelling blijk gaven. Werkgever en personeel waren hierbij tegenwoordig. Hoogtepunt van de dag werd het moment waarop de burge meester van Vogelwaarde de ju bilaris de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitreikte. Avereester Kunstkring bracht schitterende operette. De Avereester Kunstkring, welke twee jaar geleden een gro te bekendheid kreeg met „Het lied der woestijn", heeft op uit nodiging van de V.V.V. de grote reis van Dedemsvaart aanvaard om in IJzendijke de prachtige operette van C. Zeiler „De Vogel koopman" op te voeren. Beide avonden was de grote zaal van het jeugdgebouw geheel gevuld. Aan deze operette werk ten meer dan 80 personen bene vens een balletgroep mee. Het ge heel stond onder leiding van de heer K. Lindeman. De décors, costuums en ver lichting waren schitterend, wat natuurlijk het goede spel der hoofd vertolkers zeer ten goede kwam. Het koor zong voortreffe zo In de weken, die volgden, ont moetten ze elkaar nog verschil lende malen, maar Brichtauer maakte geen enkele toespeling op hun gesprek van die avond en vermeed zorgvuldig de naam Arthur te noemen. En1 Bertha vq»d dit eigenlijk jammer. Want nu'Jmeende ze, hern zoveel beter te woord te kunnen staan, dan toen hij haar zo overrompeld had. Toch werd ze ten opzichte van Arthur hoe langer hoe onzekerder omtrent haar eigen gevoelens. 1 Maar ze wilde zichzelf niet beken-1 nen, dat dit onder invloed van Brichtauer's woorden gebeurde. Ze bezat veel wilskracht, en juist daarom voelde ze, dat ze een man nodig had, nog sterker dan zijzelf, op wie ze in moeilijkheden steu nen kon. En dat was Arthur niet. Arthur zou eerder op haar steu nen, dan zij op hem. En de ge dachte, dat ze heel haar leven met zulk een man zou moeten doorbrengen, werd haar hoe lan ger hoe ondraaglijker. En dit alles voelde ze nog veel sterker, toen Arthur een paar weken later op zijn aanzoek terugkwam. „Met vader is de zaak nu hele maal geregeld, wettelijk beschre ven en op zegel gezet", vertelde hij haar. „Daar ben je zeker wel blij 'om, nietwaar, Bertha? Ik ben nu een gezeten man geworden en heb goede vooruitzichten. Boven dien heb ik een zaak in handen gekregen, die wel heel veel werk zal meebrengen, maar ook veel verdiensten zal opleveren". „En wat wil je met al dat geld aanvangen?" vroeg ze lachend. „Dat weet je ook wel, Bertha. Ik zou graag een aardig huisje nemen, dat te koop staat en dat na$ir jouw zin meubileren. En dan zou ik het jou natuurlijk graag geven!" „Ik weet zo zeker nog niet, of ik wel veel van een klein huisje houd", zei ze. (Wórdt Vervolgd.) kinderen*nog vergast op een pop- t1^itt^deVr°01^reette00brachtln pekastvoorstelling. !de twee Professor. Ook de bal- Benoemd. letgroep deed het zeer goed. Na afloop werd aan de speel sters een bloemenmand aangetoo den. De voorzitter der V.V.V. was zeker de tolk der gehele zaal toen hij in zijn dankwoord zei dat men alles om zich heen vergeten was, tot zelfs de tour de Francekoorts Tot onderwijzer aan de R.K. lagere school alhier is benoemd de heer E. Hiel te Ossenisse. Brand. In de schuur op het erf van toe De voorzitter der kunstkring, landbouwer Van den Bulck alhier lde he€r Van de Berg, dankte voor brak brand uit. Aangewakkerd j de grote belangstelling maar door de felle wind greep het vuur vooral voor de grote gastvrijheid snel om zich heen. Hoewel de brandweer van Vogelwaarde spoedig ter plaatse was, viel er aan blussen niet meer te denken. Men slaagde er wel in de omlig gende gebouwen en het woonhuis voor brand te behoeden. De schuur, waarin een partij stro en hooi was opgeslagen, alsmede de landbouwinventaris brandde ge heel uit. Een kalf kwam in de brand om. De brand is waar schijnlijk ontstaan door het spe len van kinderen met vuur. De schade wordt door verzekering gedekt. Geslaagde sportdag. Door de Ring Jonge Kracht werd er op het sportterrein in de Villawijk een zomersport bijeen komst georganiseerd. Een 70 lal sportvrienden uit het C.J.M.V. en afkomstig uit de plaatsen Hoofd plaat, Biervliet, Zaamslag, Drie wegen, Hoek en Sluiskil gaven acte de présence. Nadat de heer P. de Leeuw uit Zaamslag als vporzitter de leden had verwe.- komd werden de sportnummers in 'n vlot programma afgewerkt De voornaamste spelen warer. mastklimmen, balspel, hindernis baan, ringrijden per fiets, paar denrace, loopestafette, kussen gevecht en blinddöëkspel. Door welke zij bij de IJzendijkse bevol king hebben genoten. Maandagmorgen nam het gro te gezelschap, dat drie dagen de gast was geweest van de ingeze tenen op het Marktplein afscheid. Hier bracht voorzitter Van de Berg nog eens zijn grote dank tot uiting en sprak de verwach ting uit dat nu spoedig door IJzendijke een tegenbezoek zal worden gebracht. Nadat nog „Rozen uit Tirol" was gezongen zetten de autobussen zich in be weging nagewuifd door de vele IJzendijkse vrienden. Het zijn voor IJzendijke en voor de Kunst kring onvergetelijke dagen ge worden. Schutter vierde gouden jubileum. De 85-jarige schutter A. H. van Waes, vierde zondag zijn 50-jarig jubileum als lid van de handboog maatschappij „St. Sebastiaen waarvan hij sedert 1921 president is Dit feit werd gevierd met een grote jubileumschieting waaraan alle leden deelnamen. Op 81-jarige leeftijd wist deze krasse schutter ach nog de ko ningstitel te verwerven. De mu ziekvereniging bracht de jubilaris op het schuttersterr^in een sere nade.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2