De naasting van het Suez kanaal De Kabinetsformatie IJslandse regeringsverklaring Kefauver trekt zich terug HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Demonstraiie van Franse Nationale Vergadering Foster Dulles naar Londen De kwestie-Nieuw-Guinea WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1956. 11e Jaargang Nr 3831 EERSTE BLAD HEDEN EN MORGEN DEBAT IN LAGER EN HOGERHUIS. Treinbotsing in Duitsland Russen „ongewenst' in Buenos-Aires Geen Amerikaanse troepen vermindering in Europa Stassen krijgt een maand verlof Toestand rijp om vertrek van Amerikaanse troepen te rechtvaardigen INDONESIË DE ZAAK-SCHMIDT Requisitoir uitgesteld tot 20 augustus Prototype „Gnat" verongeiukt Nederlandse visauto en Eelde maximumtemperaturen Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand f 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: A4r«« Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. „Wij zullen alles doen om te komen tot een ander regiem voor het Suez-kanaal". Dit heeft de Franse minister van Buitenland se Zaken, Pineau, diasdag n» af loop van besprekingen met pre mier Guy Mollet en de minister va.n Defensie aan journalisten meegedeeld. De Franse nationale vergade ring heeft met een overgroie meerderheid besloten, de behan deling van de lopende zaken tij delijk op te schorten om aan te geven, dat zij weigert akkoord te gaan met de naasting van de Suez-kanaalmaatschappij door Egypte. Het voorstel was afkomstig van de volksrepublikein Robert Lecourt, die verzocht aan dè stemming een „symbolische be tekenis" te geven. Lecourt verklaarde: „Wij moe ten deze dag niet laten voorbij gaan zonder onze bondgenoten te laten weten, dat de Atlantische solidariteit geen ijdele frase is. Ik verzoek de assemblee, door het grootst mogelijke aantal stem men vóór de motie uit te bren gen, haar vastberadenheid om deze daad van geweld (van Nas ser) niet te accepteren, te tonen". De motie werd aanvaard met 416 tegen'150 stemmen. De com munisten stemden tegen. FOSTER DULLES NAAR LONDEN. Het Witte Huis heeft medege deeld dat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dulles, naar Londen zal ver trekken, waar hij met zijn Brit se en Franse ambtgenoten, Sel- wyn Lloyd en Pineau, zal beraad slagen over de Egyptische naas ting der Suez-kanaalmaatschap- P'j- De minister zal, vergezeld door enige raadgevers, in een militair vliegtuig naar Londen reizen, al dus een mededeling van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. De Brits-Frans-Amerikaanse be sprekingen te Londen zijn thans tot hedenochtend verdaagd, om Foster Dulles in de gelegenheid te stellen ze bij te wonen. Te Londen wordt van conferen tiezijde vernomen, dat de Britse en Franse vertegenwoordigers er bij de Amerikaanse regering op aan hebben gedrongen Foster Dulles naar Londen te zenden. Pineau zond hieromtrent een boodschap aan zijn Amerikaanse ambtgenoot, terwijl premier Eden hetzelfde verzocht aan president Eisenhower. Murray Snyder, assistent-pers chef van het Witte Huis, heeft in een verklaring tegenover verslag gevers gezegd dat „de president, met het oog op het belang van de zaken, die thans te Londen door de Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken, Eden en Pi neau, worden besproken, heeft besloten de minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, te verzoeken persoonlijk deel te ne men aan de beraadslagingen, waarop de Verenigde Staten reeds door de' onder-minister van Buitenlandse Zaken, Robert Mur phy, waren vertegenwoordigd". CHROESJTSJEF OVER HET SUEZ-K AN AAL. „Ik ben van mening, dat de Suez-kanaal aangelegenheid op vreedzame wijze moet worden op gelost,. Een andere oplossing is niet mogelijk", aldus heeft de eerste secretaris der Sowjetrus- sische communistische partij, Ni- kita Chroesjtsjef, in 'n toespraak, waarvan de tekst door radio-Mos kou is uitgezonden, verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Ik denk, dat het gezonde verstand zal zegevieren en dat dit Enge land en Frankrijk in staat zal stellen een rechtvaardige oplos sing te vinden. Het Sowjet-volk wil geen ver storing van het vreedzaam naast elkander leven der naties zien. Alle conflicten kunnen door middel van onderhandelingen worden opgelost", aldus Chroesj tsjef, die ook nog zei dat het Egyptische naastingsbesluit in Frankrijk en Groot-Brittannië „teveel opwnding heeft veroor zaakt". Chroesjtsjef, die tot een bijeen komst in het Moskouse Loezhni- ki-stadion sprak, welke was uitge schreven ter gelegenheid van de Sowjetrussische „bouwersdag", verklaarde voorts: „Naar onze mening is er niets onwettigs ge beurd. Het Suez-kanaal is door Egyptenaren aangelegd en het loopt over Egyptisch gebied. Wij leven thans in een tijdsbe stek, dat door verovering en be zetting ontstane betrekkingen niet meer kunnen worden ge bruikt om andere volken in een toestand van gehoorzaamheid te hpuden. Koloniale volken ontworstelen zich aan koloniale onderdrukking en zij eisen thans hun rechten op". Hij vervolgde verder: „De Brit se regering handelde daarom ver standig, toen zij India en Birma de onafhankelijkheid schonk en haar troepen in het Suez-kanaal- gebied terugtrok. Ik meen, dat de soevereine Egyptische regering gerechtigd is het Suez-kanaal te naasten. De Sowjet-Unie meent dat het een onjuiste politiek zou zijn druk op Egypte of op andere soeverei ne staten uit te oefenen. De belangen der Britse, Franse, Amerikaanse en andere volken worden niet door de naasting der Suez-kanaalmaatschappij getrof fen. Slechts de voormalige Suez- kanaalmaatschappij, die hoge winsten maakte met de exploita tie van het kanaal, kan zich thans niet langer, ten koste van Egyp te, verrijken", aldus Chroesjtsjef. Hij vervolgde: „De Sowjet- Unie, die rechtstreeks belang heeft bij het handhaven van de vrijheid van doorvaart door het Suez-kanaal en die kennis heeft genomen van de verklaring der Egyptische regering, dat het ka naal open zal blijven voor sche pen van alle nationaliteiten, meent dat er geèn reden bestaat om zich ongerust over deze zaak te maken. Wij vertrouwen er op dat de toestand in het Suez-kanaalge- bied niet meer gespannen zal worden, aangenomen dat niet van buitenaf op kunstmatige wijze wordt gepoogd dit te veroorza ken". Chroesjtsjef verklaarde dat .aanhitsingen tot het begaan van aanvalsdaden" veroordeeld moe ten worden. „Wij weten wat oorlog is. Een oorlog wordt gemakkelijker be gonnen dan beëindigd. De Sow jet-Unie zou willen dat in alle landen wordt begrepen dat de Egyptische handelswijze geen aanleiding moet vormen tot strijd, doch dat zij integendeel een einde maakt aan abnormale be trekkingen, waarbij sommige sta ten andere in een toestand van slavernij houden of uitbuiten", al dus besloot de eerste secretaris der Sowjetrussische communis tische partij Chroesjtsjef. PREMIER MENZIES OVER DE KANAALKWESTIE. Premier Menzies yan Australië, op doorreis yan Londen naar zijn land. heeft op een persconferen tie te Chicago verklaard, dat de naasting van de Suez-kanaal maatschappij door Egypte „een volkomen onwettige, eigenmach tige en gevaarlijke daad is". Hij zei voorts: „Uit hetgeen in de laatste jaren in Egypte ge beurd is, blijkt niet dat men daar hartstochtelijk naar stabiliteit verlangt". Menzies heeft meegedeeld, dat hij met president Eisenhower en minister Dulles besprekingen zal voeren over „zaken van weder zijds belang". BEKENDMAKING VAN DE BRITSE ADMIRALITEIT. De Britse admiraliteit heeft be kend gemaakt, dat zekere vloot- eenheden opdracht hebben gekre gen, zich voor vertrek gereed te maken. De woordvoerder van het mini sterie heeft geweigerd iets aan deze mededeling toe te voegen. De „Daily Express" meent ech ter te weten, dat het hier voor namelijk gaat om het onmiddel lijk met oorlogsmateriaal en manschappen uitzenden van het 13.000 ton metende vliegdekschip „Ocean" naar Suez of naar het oostelijk deel van de Middelland se Zee. De „Ocean" zou begeleid worden door .dezelfde oorlogs schepen waarmee het enkele maanden geleden Cyprus ravitail leerde. men zonder gevangenisstraf te riskeren. HET SCHEEPVAARTVER KEER VIA HET SUEZ KANAAL. De „Blue Funnel Line", één der grootste vrachtrederijen tus sen Malakka en Europa heeft tot nader aankondiging een embargo afgekondigd voor vrachtladingen naar Suez en de havens in het oostelijk deel van de Middelland se Zee. De voornaamste oorzaak hier voor is de aanzienlijk toegenomen vraag naar laadruimte naar En geland en continentale havens in afwachting van een vrachtverho ging met ingang van 1 september a.s. Naar een woordvoerder der rederij verklaarde werd hierbij te vens rekening gehouden met de onzekerheid over de toekomst van het Suez-kanaal. Maandag zijn 52 schepen, geza menlijk 400.000 ton, door het Suez-kanaal gevaren, zonder dat zich incidenten hebben voorge daan. DE EGYPTISCHE LEIDING VAN HET SUEZ KANAAL. Tot directeur voor het beheer over het Suez-kanaal is benoemd kolonel Mahmoud Younes. Deze was tot dusverre hoogleraar aan de hogere krijgsschool en direc teur voor technische zaken van de Egyptische raad van de revo lutie. Hij is president van de ver eniging van Egyptische inge- nieurs en gedelegeerd commissa ris van de regeringsolieraffinade rij en regeringsadviseur voor mijnbouwkundig onderzoek. Hij is 45 jaar oud. De onder-staatssecretaris bij 't Egyptische ministerie van Finan ciën, Ahmed Nabih Younes, die reeds lid was van de kanaalcom missie heeft de leiding van de fi nanciële afdeling op zich geno men. Sedert april van dit jaar was hij waarnemend gedelegeerde van de Egyptische regering bij het internationale monetaire fonds en gedelegeerd commissa ris van de Egyptische Misrbank. De algemene leiding van de ka- naaiwerken is opgedragen aan dr Ibrahim Zaki, die sedert 1951 on der-staatssecretaris was bij het ministerie voor Openbare Wer ken. Hij is specialist op het ge bied van bevloeiingswerkzaamhe- den. Het heeft algemeen verbazing gewekt, dat het toezicht op de scheepvaart op het kanaal niet aan een zeeofficier, doch aan een officier van de landmacht, nl. lt.- kolonel Saidel Rafai, werd toe vertrouwd. Het Britse ministerie van Oor log maakte dinsdagavond bekend, dat er „zekere voorzorgsmaatre gelen van militaire aard" worden genomen met het doel „onze posi tie in het oostelijke Middellandse Zeegebied en ons vermogen om aan elke situatie het hoofd te bie den, te versterken". Inmiddels is het Britse vliegdek schip Eagle" op de rede van Fa- magusta (Cyprus) voor anker ge gaan, naast de kruiser „Jamaica" die maandag was aangekomen. BRITSE TROEPENSCHEPEN MOETEN SUEZ-KANAAL MIJDEN. Naar te Nairobi verluidt, heeft Engeland troepenschepen op weg naar of komend van het Verre- Oosten opdracht gegeven het Suez-kanaal te mijden en om de „Kaap" te varen. Deze opdracht is telegrafisch door het hoofdkwartier van het Britse leger te Nairobi ontvan gen. Naar men meent te weten, zijn soortgelijke telegrammen naar alle Britse hoofdkwartieren in Afrika en Azië verzonden. De Britse minister van Vervoer zou volgens de „News Chronicle" achttien reders bijeengeroepen hebben en de raad hebben gege ven zich er op voor te bereiden hun schepen om de „Kaap" te la ten varen. Heden en morgen zal resp. in het Lager- en Hogerhuis van de Britse regering gedebatteerd wor den over de Egyptische naasting der Suez-kanaalmaatschappij. Parlementsleden uit 28 lan den, voorstanders van het instel len ener wereldregering, die nu te Londen vergaderen, hebben 'n resolutie aangenomen, waarin zij erop aandringen dat het Suez-ka naal onder toezicht der Verenig de Naties zal worden geplaatst. Als voorbereidende maatregel zou de internationale organisa tie 'n tijdelijk gezagsorgaan voor het 'beheer van het Suez-kanaal moeten instellen. VERKLARING VAN NASSER. President Gamel Nasser heeft dinsdag verklaard, dat Egypte „vastbesloten is al zijn internatio nale verplichtingen na te komen". „Zowel de Suez-kanaalconventie van 1880 als de verzekering hier omtrent in het Brits-Egyptische akkoord van 1954 zijn en zullen onverkort worden gehandhaafd", zo wordt gezegd in een verkla ring, die door de directeur voor politieke zaken, Aly Sabri, werd voorgelezen op een persconferen tie te Cairo. In de verklaring van de presi dent wordt voorts gezegd, dat „de vrijheid van doorvaart door het Suez-kanaal op geen enkele wijze en in geen enkele mate getroffen wordt door of betrokken is bij de nationalisatie van de kanaal maatschappij". Op de vraag van een Duitse correspondent, wat Egypte zou doen ingeval van een Westelijke militaire actie, antwoordde Sabri „Wij zullen vechten". In antwoord op andere vragen zei Sabri, dat de Egyptische rege ring de aandeelhouders van de kanaalmaatschappij op basis van de laatste koersen op de Parijse effectenbeurs op 26 juli schade loos zal stellen. De betaling zal contant en in de valuta van het land, waar de aandeelhouder woont, worden gedaan. Sabri deelde yoor.ts mee, dat scheepseigenaren en kapiteins sinds de nationalisatie hun door- vaartgelden contant of in ehe ques op naam van de nieuwe lei ding van de maatschappij te Lon den, Parijs of Cairo hebben te vol doen. Hij noemde dit een prakti sche manier en voegde hieraan toe, dat Egypte niet van plan is, renplan werd voorgesteld om de hier wijziging in te brengen. Nie- algemene dienstplicht te beëindi- mand had tot dusver geweigerd, gen. de doorvaartgelden te betalen aan Het regeringsplan houdt in, dat het nieuwe gezagsorgaan. arbeiders in de belangrijkste in- De buitenlandse functionaris- dustrieën en beroepen onbepaald sen van de kanaalmaatschappij uitstel van dienstplicht krijgen, zullen, zo vervolgde Sabri, hun evenals zij, die een specialisten- salaris normaal blijven ontvan- opleiding volgen, gen en alle rechten, die zij heb- j De minister zei, dat de dienst- ben op grond van hun contract plicht afgeschaft zal worden, met de oude maatschappij, behou-maar dat dit op het ogenblik.nog den. Hun betrekking wordt ge-niet mogelijk is, gezien de gêrin- waarborgd tot beëindiging van de ge aanmelding van beroepsmili- huidige contracten. Ieder lid van j tairen en de Britse verplichtin- het personeel kan opzeggen en gen buiten het Verenigd Konink- ontslag nemen. Het zal echter rijk. niet worden geduld, dat er ge-1 De motie van de labourpartij staakt wordt, aangezien dit zou werd later met 308 tegen 240 neerkomen op sabotage, waarop stemmen verworpen. Van de woordvoerder van de i kabinetsformateur verneemt het ANP het volgende: De formateur heeft gistermid dag de lieer Tilanus, voorzitter van de CH-fractie in de Tweede Kamer, ontvangen. Deze deelde hem mede, dat hij het concept- regeringsprogram van de forma teur in zijn fractie had besproken en dat het concept-program daar in het algemeen instemming had gevonden, al had het gesprek uiteraard geleid tot enkele kant tekeningen, waarmede de heer Tilanus de formateur in kennis heeft gesteld. Op de vraag of de heer Tilanus geestverwanten zou kunnen ad viseren zitting te nemen in een kaJbinet dat zich stelt op de basis van een program conform het concept, zei de heer Tilanus pas definitief antwoord te kunnen geven aan de hand van de even tuele samenstelling van het ka binet. De heer Tilanus voegde hier aan toe, dat in het concept program van de formateur de zakelijke grondslag voor een be vestigende beantwoording van de vraag verwezenlijkt is. De woordvoerder van de kabi netsformateur heeft 't ANP gis teravond het volgende medege deeld De formateur heeft hedenmid dag de heer Korthals, waarne mend voorzitter van de fractie van de V.V.D. in de Tweede Ka mer, ontvangen. De formateur heeft bij deze gelegenheid aan de heer Korthals op diens desbetref fende vraag meegedeeld dat hij zoals naar zijn mening blijkt uit het feit van de toezending van zijn concept-regeringsprogram aan de voorzitters van de vijf fracties een vijf-partijen-kabi net niet uitsluit, doch dat hij over de juiste breedte van de „brede basis" niet eerder zal kunnen be slissen dan nadat hij dë reacties der vijf fractievoorzitters op zijn brief van 28 juli met het daarbij gevoegde regeringsprogram zal hebben leren kennen. Bij een botsing tussen twee treinen bij station van Göp- pingen zijn 32 personen gewond, van wie twaalf ernstig. De twee treinen reden op een enkelsporig traject op elkaar in. Naar van welingelichte zijde te Buènos Aires wordt vernomen, zullen twee functionarissen van de Sowjet-ambassade in Argen tinië tot „personae non gratae" worden verklaard. Hun zou wor den verzocht het land te verlaten. De Verenigde Staten zijn niet van plan de Amerikaanse troe pensterkte in Europa te vermin deren. Dit is dinsdag officieel in Washington bekend gemaakt. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken las de pers een verklaring voor, waarin admiraal Radfords woor den van 26 juli nogmaals werden herhaald: „De Verenigde Staten zullen geen eenzijdige verande ring aanbrengen in de verplich tingen die zij jegens de Navo leden op zich hebben genomen." De Westduitse ambassadeur, Krekerier, heeft maandag een onderhoud met Foster Dulles ge had. Men meent te weten, dat hij de bezorgdheid van de Westduit se regering heeft uitgedrukt over de voorgenomen Amerikaanse troepenverminderingen. President Eisenhower heeft Harold Stassen zijn adviseur voor ontwapeningskwesties, 1 maand verlof gegeven. Stassen wordt hierdoor in staat gesteld zijn po gingen voort te zetten om de re publikeinse steun te verwerven voqr de benoeming van góuver- neur Christian Herter van Mas sachusetts tot kandidaat voor hetvan de NAVO te verwijderen, De internationale toestand is voldoende ontspannen om het vertrek van de Amerikaanse troe pen te rechtvaardigen, z» zegt een IJisïands® regeringsverkla ring die maandagavond in Was hington is gepubliceerd. De IJslandse minister van Bui tenlandse Zaken, Gudmundur Gudmundsson, betoogt hierin voorts dat IJsland nu het onder houd en het gebruik van de ver dedigingsinstallaties behoort over te nemen. De internationale toe stand is nu minstens even rustig als in 1949 toen IJsland zich aan sloot bij de Noord Atlantische verdragsorganisatie, aldus de me ning van de IJslandse regering, die er aan toevoegt: „Bij het her zien van het defensie-akkoord is het doel van de regering niet zich de behandeling van een maag zweer in een ziekenhuis te Reyk javik opgenomen. Zijn afwezig heid duurt mogelijk een maand. vice-presidentschap der Verenig de Staten, Het wordt in Djakarta vrijwel zeker geacht, dat Indonesië de kwestie-Nieuw-Guinea zal voor leggen aan de Verenigde Naties. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Ab- dulgani, heeft geen officiële be vestiging; van persberichten hier over gegeven, doch hij verwees naar zijn rapport over de reis van president Soekarno naar de Ver enigde Staten en Europa, waarin de minister verklaarde, dat Indo nesië zou voortgaan met het ver dedigen van zijn standpunt in deze kwestie voor elk internatio naal forum met inbegrip van de Verenigde Naties. In Djakarta wordt verwacht. PLAN VOOR GEDEELTELIJKE DIENSTPLICHT IN GROOT-BRITTANNIË dat president Soekarno het Indo nesische besluit om de kwestie voor te leggen aan de Verenigde Naties officieel zal aankondigen in zijn rede op 17 augustus, de In donesische onafhankelijkheids dag. Rechter Rochjani heeft be paald, dat het requisitoir in de zaak-Schmidt op 20 augustus zal worden gehouden. Aanvankelijk zou het requisi toir dinsdag worden uitgesproken doch de waarnemende officier van Justitie raden Jusuf Suwon- do verzocht om uitstel. Raden J. Suwondo vervangt Sunarjo, die de vorige week plot seling is overgeplaatst naar het kantoor van de procureur-gene- De Britse minister van Arbeid ,la I zeide „zich eerst met het en Dienstplicht, MacLeod, heeft Pro^,es vertrouwd te willen ma- dinsdag in het Lagerhuis bijzon- derheden bekend gemaakt overrechter stond het verzoek een regeringsplan voor gedeelte- tof d°<* dr°n8 er °P aan. da* het lijke dienstplicht. Hij deed dit in "ltste* tot 1 ulterste zou worden antwoord op een motie van de Labourpartij, waarbij een vierja- 1 was nauwelijks enige pu J blieke belangstelling op de zit ting van gisteren. Sunarjo was niet in de rechtzaal aanwezig. Het prototype van een nieuwe uitvoering van de Folland „Gnat" is dinsdag nabij Amesbury (Wiltshire) verongelukt. De in- vlieger, I. A. Tennant, wist zich met zijn valscherm te redden. De „Gnat" is een buitengewoon licht jachtvliegtuig met straal aandrijving en was in deze nieu we uitvoering als nachtjager ont worpen. IETS HOGERE TEMPERATUREN De depressie, die de laatste da gen het weer in onze omgeving in beroering heeft gebracht, trekt nu over zuid-Zweden in noordoos telijke richting weg. Een randstoring van de depres sie veroorzaakte in liet noorden van ons land dinsdagmorgen nog veel wind. De storing veroorzaakte voor namelijk in het noorden en mid den van het land bovendien regen der zei dat men van de IJslandse en buien. In de toch al koude regering geen officiële medede- lucht, die naar ons land werd ge ling had ontvangen. I voerd bleef de temperatuur in Gudmundsson is maandag voor Friesland en Groningen hierdoor inc.g aanmerkelijk lager dan el - ders. Zo werden in Leeuwarde-i van slechts 14, respectievelijk 13 ramt huis in Duitsland Sraden genoteerd. In Brabant en l,UIS 111 L/ullilclMU Limburg bleef het kwik eerst Dij Een Nederlandse zes-ton vracht- graden steken. Ook in andere auto rnet aanhangwagen is maan- delen van West-Europa 'bleven dagnamiddag te Herzogenrath de temperaturen aan de lage bij Aken op een kruispunt door kant. In Engeland noteerde men een hoekhuis heen en tegen de gemiddeld 18 graden, noord zijkant van een hotel opgereden, frankrijk 19 en in Duitsland dito. De bestuurder van de auto, P. P de Oceaan is mmiddels oen Kepper, die bij een onderneming meuwe depressie onderweg naar te Kerkrade in dienst is. werd West-Europa. Deze depress- zwaar gewond naar het zieken- wordt voorafgegaan door een huis gebracht. zwakke rug van hoge luchtdruk. Het twee verdiepingen tellende ',n verband met deze ontwikke- hoekhuis werd door de er tegen Jmg zullen er woensdag aanvan op rijdende auto tot het dak toe opklaringen voorkomen, maar haar lidmaatschap integen deel te beschermen en de verdedi gingsinstallaties in tact te hou den zonder evenwel buitenlandse strijdkrachten in het land te lege ren". Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde men commentaar op de verkla ring te leveren. Een woordvoer- opengereten. Een 23-jarig meis je, dat zich op de etage bevond, kwam beneden terecht maar liep slechts lichte kwetsuren op. Een andere bewoner van het huis kon zich in veiligheid brengen. Een 21-jarige motorrijder, die uit een zijstraat kwam, wist van zijn mp- tor te springen vóórdat deze tegert de auto opbotste. Hij kwaiq er ongedeerd af en bevrijdde de ge wonde chauffeur van de auto uit de ingedrukte cabine. drie tot vijftien jaar gevangenis straf staat, aldus Sabri. Hij gaf toe, dat deze kwestie Tijdens de debatten over de mo tie heeft brigade-generaal sir ^ohn Smith, conservatief afge- maandag op een persconferentie vaardigde, gezegd, dat de toe van het ministerie van Handel stand in Egypte opnieuw aan- niet duidelijk was uiteengezet, j toont, dat conventionele land- Toen was nl. verklaard, dat het strijdkrachten nog steeds onmis- personeei geen ontslag kon ne-baar zijn. Senator Estes Kefauver heeft zich als gegadigde voor de benoe ming van democratisch kandidaat voor het Amerikaanse president schap teruggetrokken en zijn aanhangers opgeroepen, Adlai Stevenson te steunen. Hij verklaarde, dat hij na de voorverkiezingen de toestand „op realistische wijze" in ogenschouw had genomen en zo tot zijn be sluit was gekomen. Bij de vorige presidentsverkie zingen in 1952 was Stevenson de officiële kandidaat van de demo craten. Hij werd toen verslagen door Eisenhower. Door Kefauvers besluit stijgen de kansen van Stevenson aanzien lijk. Volgens de resultaten van de voorverkiezingen had Kefauver op de partijconventie, die óp 13 augustus begint, kunnen rekenen op 164% stemmen, wat hem een tweede plaats gaf achter Steven son, die toen zeker was van min stens 371 stemmen. Voor een be noeming zijn 686% stem nodig. Kefauver zeide op een perscon ferentie, dat hij tot de slotsom ge komen was, dat hij veel tot „de eenheid en de overwinning" van de partij zou kunnen bijdragen door zich terug te trekken. Hij was van oordeel, dat Stevenson een goede kans maakt om de de moeraten naar de overwinning te voeren. waarna de bewolking echter weer gast toenemen. Mogelijk zal hier uit in het westen van het land tegen de avond wat regen vallen. We mogen echter op iets hogere temperaturen dan dinsdag reke nen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Onbestendig Toenemende bewolking met later van het westen uit enige regen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Middagtempe- raturen iets hoger dan gisteren. DONDERDAG 2 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.23 9.58 10.38 10.48 n.m. 9.57 10.32 11.12 11.22 ZON MAAN op onder op onder Aug. 1 5.03 20.32 15.58 2 5.05 20.30 0.22 17.04 3 5.07 20.29 1.20 18.00 4 5.08 20.27 2.30 18.47 5 5.10 20.25 3.51 19.24

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1