te Uit de Provincie Het accordeon- en mondorgel-concours Hengstdijk Verdeling van 3 miljoen gulden uit het rampenfonds «Mijnheer Robert isjeruggekomen» MARKTBERICHTEN TERNEUZEN. BIERVLIET HULST RETRANCHEMENT. LOGBOEK VAN ANDREA DORIA" GERED AGENDA. SLUISKIL. SLUIS VOGELWAARDE. IJZENDIJKE STICHTING ZEELAinD VOOR MAATSCHAPPELIJK EN CULTUREELWERK Voor Zeeland ruim f 1.250.000 beschikbaar Ook Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt een belangrijk aandeel INCIDENT BIJ JOHANNESBURG Geruchten over alarm Amerikaanse zesde vloot tegengesproken Tsjechoslowakije wenst verdrag met bondsrepubliek Zoals wfj reeds in ons vorig nummer meldden is het accorde on- en mondorgelconcours, dat een onderdeel van het program ma der feestelijkheden te Hengst dijk uitmaakte, niet alleen een succes geworden vanwege het groot aantal deelnemers uit Ne derland en België, maar ook door dat gebleken is dat deze instru menten in Zeeuws-Vlaanderen talrijke beoefenaars hebben. De uitslag van het concours bewijst tevens, dat de deelnemers uit Zeeuws-Vlaanderen zich kunnen meten met de virtuozen uit ove rig Nederland en uit België. Wij laten de volledige uitslag van dit concours thans volgen: Jeugdafdeling. Marie José Vercouteren, Kruis polder, le pr. (met lof); Jopie Quaak, Axel, le pr.; Nelly Thuije, Heikant, lepr.; Ingrid de Smedt, Stekene (B.), lepr (met lof); Ine ke Verschoor, Terneuzen, le pr. (met lof); Johnny Kegels, Terneu zen, le pr. (met lof)José Gelens, Amsterdam, lepr.; Estella Sturm, IJzendijke, le pr. (met grote onder scheiding)Adré Poppe, Sint Ni klaas B.le pr. (met grote on derscheiding); Anton Verstraeten, Hoek, 2e pr.; P. Vergouwen, Ter- neuzen, le pr. (met lof); D. Jurrij, Hoek, le pr.; Loesje Doorns, Ter- neuzen, le pr. (met lof)Johnny Lous. Goes, le pr.; Sonja Bale mans, Gent-(B.), le pr. (met lof), Willy Vettenburg, Gent (B.), le pr (met lof); Roland de Kesel, Gent (B.), le pr. (met lof). Derde afdeling. Freddy Seghers, Koewacht, le pr. met lof); Elly Reijns, Hulst, le pr. (met lof); Emelda Kegels, Terneuzen, le pr. (met lof)Ant. Haulez, Hulst, le pr.; Willy Bilder- beek, Terneuzen, le pr.; Jack Ge- lens, Amsterdam, le pr. (met lof) Krijn Dekker, Zaamslag, le pr.; Roland Vleurink, Gent (B.), le pr. (met grote onderscheiding). Derde afdeling (mondharmonika) Willy Bilderbeek, Tetneuzen, 2e Ere afdeling (accordeon). Willy Schelfhout, Hulst, le pr. (met grote onderscheiding); Gas ton Dumoulin, Aardenburg, le pr. (met lof); Willy van Volsem, Gent (B.), le pr. (met hoogste onder scheiding); Walter Seghers, Steke ne (B.), le pr. (met lof); Gerard Audenaerdt, Vlissingen, le pr. (met lof) en Corn. Kouwenberg, Schoon- dijke, le pr. (met grote onderschei ding). prvjs. Derde afdeling i verenigingen). Mondharmonicaclub „Concordia Wemeldinge (30 leden), le pr. (met lof) Accordeonvereniging „Anima- to", Goes (26 leden), le pr. (met grote onderscheiding). Tweede afdeling. Mej. T. van Laarhoven, Hilver sum, le pr. (met lof); H. Ver woerd, Soest, le pr. (met lof)Aug. Herwegh, Stekene (B.), le pr. (met lof)mej. Mejella v. d. Wiele, Gent (B.), le pr. (met lof); Yanno de Gand, Gent (B.), le pr. (met lof)- Raymond Jacobs, Wetteren (B.), le pr. (met lof); mej. Agnes Tack, Gent (B.), le pr. Eerste afdeling. Mej. Henny Busscher, Hilver sum, le pr. (met grote onderschei ding); Fr Meeussen, Helmond, le pr. (met lof); mej. Jopie de Bock, Terneuzen, le pr. (met grote on derscheiding); Bertus Wieles, Ter neuzen, le pr. (met lof); mej. M. Seghers, Koewacht, le pr. (met lof): Fred. Verstraeten, Terneuzen, le pr. (met lof); P. v. d. Steen. Blauwkapel, le pr. (met grote on derscheiding); Leo Thijs, Sint Ni klaas (B.), le pr. (met grote onder, scheiding). Eerste afdeling (accordeon-duo Gebr. Wieles, Terneuzen, le pr. (met grote onderscheiding). Eerste afdeling mondharmonica J. A. Blommaert, Hulst, le pr. (met lof) en Joseph Bourgeois, Mechelen, le pr. (met lof). Afdeling uitmuntendheid. Joke Wieles, Terneuzen, le pr. (met lof); mej. Ivonne v. Keulen, Zwanenburg, le pr. (met grootste onderscheiding); mej. Corrie Ver meulen, Terneuzen, le pr. (met grote onderscheiding) en Frans Claeys, Mechelen (B.), 3e pr. Afdeling uitmuntendheid (trio's). Mechels mondharmonicatrio, le prijs. Afdeling uitmundendheid (verenigingen). Phil. Harmonicaclub, IJzendijke, (15 leden, le pr. (met grote onder scheiding) en Accordeonvrienden, Sint Niklaas (B.), buiten mededin ging, le pr. (met grote onderschei ding). Middenstandsexamens. Bij het gisteren alhier gehouden Middenstandsexamen slaagden de volgende candidaten: J. Kaijser te Aardenburg; F. F. C. Antheunis, J. Dieleman, J. Geensen, J. van den Hout, J. P. de Hullu, D. C. de Jager en mej. Em. Ma Ca Jesoirens, allen te Axel; A. A. Buijsse te Biervliet; R. A. Dusebout, M. J. Ghijssels, en mej. Ja S. C. van Kampen, allen te Breskens; E. Driedijk en J. Fremouw, beiden te Cadzand; J. J. M. Kips te Gïaauw; J. F. van Deursen te Hengstdijk; A. C. de Groote te Hoek; R. A. de Koek te Hontenisse; P. A. F. Boone en J. A. M. Kool, beiden te Hulst; J. J. Coppoolse, mej. C. L. Everts- dijk en A. W. Gijzel, allen te Ka- pelle-Biezelinge; E. A. Kint en R. P. Kint, beiden te Kloosterzande; P. P. F. M. Baart en M. R. C. M. Kips, beiden te Koewacht; mej. An Ad van Gorsel te Lewedorp; J. Duste te Oostburg; H. Coens te Philippine; A. L. Bogaard en G. B. Doolage, beiden te Sas van Gent; W. G. C. Groosman en W. F. L. Gijzeis, beiden terSluis; J. Baart en A. Bril, beittén te'Sluis kil; W. F. Brouwer te St. Jan steen; mej. Ma R. van Damme te -Terhole; J. D. M. Baaij; mej. An Th. M. Boerbooms; A. Dees; mej. Ma J. Dieleman, mej. Ma C. Ga- zan, mej. An M. van Gelderen, mevr. N. Kaijser-Bakker en G. Klaassen, allen te Terneuzen; J. J. Bourgraaf te Wemeldinge; E. J. G. Bevin te IJzendijke; J. J. Bakker, C. P. den Hamer en H. J. Houg, allen te Zaamslag. Geslaagd. Bij het op 12 en 13 juni te 's-Gravenhage gehouden examen der associatie praktijkexamens slaagde voor moderne bedrijfsad ministratie onze stadgenoot, de heer A. A. van der Peijl. Schietingen. Zaterdag, de eerste kermisdag werd te Biervliet in café F. Oubrie te Biervliet een schieting op de liggende wip georganiseerd, waaraan 32 schutters deelnamen. bereidende besprekingen met de rentmeester der Domeinen, de Provincié enz. Koninklijke onderscheiding. Bij Kon. Besluit is de ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, verleend aan de heren L. P. J. Jansen, L. J. A. M. Wauters en F. S. de Bruijn, resp. bestuursleden en lid van de koninklijke stedelijke harmonie, te Hulst, wonende aldaar. Een mooie reis. Zaterdag gingen de bejaarden van Retranchement per bus van de S.B.M. op stap. Het was een Belgische reis, waarbij het eerst gepauzeerd werd te Hekelgem, waar de bekende zandtapijten be wonderd werden en kennis ge maakt werd met de Belgische koffie. Een wandeling door de drukke hoofdstad was uiteraard niet mo- gelijk, zodat de bezienswaardig- De hoogvogel werd geschoten heden van Brussei per bus wer Het logboek van de voor New York ten onder gegane Italiaanse Oceaanreus „Andrea Doria", dat van belang wordt geacht voor het onderzoek naar de omstandighe den van de ramp, is gered, aldus is meegedeeld. Men heeft het wrak van de „Andrea Doria" kunnen localise- ren; er is een herkenningsboei aan vastgehecht. Het schijnt, dat het wrak op een hoogte van twin tig meter vanaf de zeebodem is blijven hangen door de er binnen in opgesloten lucht. Boven het wrak zou zich dus een veertig meter water bevinden. DINSDAG 31 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Pete Kelly's Blues". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Helden in het wit". WOENSDAG 1 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Pete Kelly's Blues". Hotel „Des Pays-Bas", 14, 16, 20, 21 en 22 uur: Demon stratie met Perfections olie haarden. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Helden in het wit". door C. v. d. Steene uit Bouchau te, de eerste zijvogel door Jac. Wijffels uit Biervliet en de twee de zijvogel door C. v. d. Steene uit Bouchaute. De aangewezen vogel voor een extra prijs werd verschalkt door Aug. Jansen uit Driewegen (gem. Biervliet). Kermiszondag werd in café Jos. Maas eveneens een schieting op de liggende wip georganiseerd, waaraan 28 schutters deelnamen. De hoogvogel werd geschoten door P. Temmerman uit Hoofd plaat, de eerste zijvogel door H. Maas uit Biervliet, terwijl de tweede zij vogel zo vast bleek te zitten, dat deze aan het einde van de wedstrijd verloot moest wor den. De heer Em. Cretel uit Sint Jan in Eremo (België) haalde de vogel voor de extra prijs, bestaan de uit een beker, naar beneden. Raadsvergadering. De raad van de gemeente Bier vliet is tegen donderdag a.s. bij eengeroepen. Ter behandeling zullen onder meer door B. en W. worden-voorgelegd het aansluiten van ëen zestal percelen in de Ko- ninginnepolder op het waterlei dingnet, welke aansluitingen min of meer zeer urgent zijn als ge volg van verdroging in deze pol der door indijking van de Braak man. Voorts stellen B. en W. voor twee woningen in de z.g. Oude Stadsweide eveneens aan te doen sluiten, dit evenwel op grond van sociale omstandigheden. De P.Z. E.M. is bereid, vooruitlopende op haar afbouwplan nu reeds die aansluitingen tot stand te bren gen indien bijzondere omstandig heden dit noodzakelijk maken. De door de gemeente te betalen jaarlijkse bijdragen zijn 80 per perceel. Ook doet het college van B. en W. de raad voorstellen een vijf tal percelen in de Gentsestraat, wegens het vervallen van de erf pachtsrechten per 31 december a.s. hernieuwd in erfpacht uit te geven voor de duur van 50 jaar, uiteraard tegen nieuwe, meer waarborgen gevende voorwaar den en de erfpacht van 0,02 op 0,04 per m2 te brengen. Tot slot komt nog een schrijven van G. S. aan de orde betreffende het recreatiegebied in de Braak man. G. S. geeft aan het einde van haar schrijven in overweging gemeenschappelijk een steden bouwkundige aan te wijzen voor het doen opstellen van een con cept-uitbreidingsplan voor het be treffende recreatiegebied en het opstellen van een plan van daar in uit te voeren werken. Voorts in afwachting van een definitieve regeling voor het recreatiegebied een commissie in het leven te roe pen bestaande uit een vertegen woordiging van de gemeente Hoek, Philippine en Biervliet, en twee adviserende leden te weten de directeur van de Prov. Plano logische Dienst en een lid van aan te wijzen door de Prov. welke commissie de ste den Bussche. Na afloop maakten de muzikanten een muzikale rondwandeling door de gemeente. Vooral de tamboers trokken bij de jeugd grote belangstelling in verband met de plannen tot op richting van een drumband. De storm. De stormwind van zondagmid dag beschadigde ernstig een van de oude bomen in de Hoogstraat. Een zeer zware tak knapte af en viel naar beneden. Even tevoren stond er op die plaats een luxe auto welke net was vertrokken. De plaatselijke brandweer sleep te deze kolosale tak weg om het zeer drukke verkeer van die mid dag niet te stagneren. Bedrijf songeluk. Gistermorgen te ongeveer 11 uur deed zich in de salpeterzuur- fabriek der Compagnie Néerlan- den opgezocht, zoals het graf van de Onbekende Soldaat, de Grote Markt, Manneke Pis, het park van Egmond en Hoorne en het koninklijk paleis. Het paleis van Justitie werd bezichtigd, alsmede een déél van de prachtige St. Gudüle. Na het nuttigen van de Brus selse soep zette het gezelschap de reis voort naar het vliegveld Meisbroek, waar enige tijd de af wisselende bedrijvigheid werd gadegeslagen. Temidden van de prachtige bossen van Tervuren werd weder om koffie gedronken. De tocht van Tervuren via Halle en Ge- raerdsbergen naar Gent, langs „onbekende" wegen door het mooie heuvelland van de Vlaam se Ardennen, zal niet licht ver geten worden. Hoewel het reeds laat was, werd nog even gepauzeerd in Gent, waar de monumentale ge bouwen reeds feestelijk waren verlicht. Rond tien uur bereikte het ge zelschap weer de woonplaats. Jammer dat het aantal deelne mers aan deze reis niet groter was. Zij die thuis bleven hebben weer veel gemist. Ook zou het voor de organisators heel wat aangenamer zijn, als zowel „jong en oud en rijk en arm" aan deze reizen zouden deelnemen. De uit stapjes zouden dan nog beter tot hun recht komen door winst aan eensgezindheid en saamhorig heidsgevoel. Een gelukkige kampeerder. De heer C. K. Nonnekens uit Den Haag, die bij het Zwin te Retranchement kampeert, bracht een bezoek aan Miniatuur Wal cheren te Middelburg. Hij bleek de half miljoenste bezoeker te zijn, sinds de opening in 1954. Zijn reis naar Zeeland zal hem vergoed worden. Bovendien zal hij enige dagen gratis in een hotel op Walcheren mogen loge ren. Goede sportprestaties. Aan de wedstrijden van Mara thon te Middelburg nam een sportgroep van Het Zwin uit Retranchement en Cadzand dee'. Zij behaalde zeer goede resulta ten, t.w. Hoogspringen, jongens B: 1. T. van Soolingen, 1.41 m. Jongens C, 60 meter: 2. J. Pleijte, 8,7 sec. Kogelstoten, jongens C: 3. J. Pleijte, .8.80 m. Vérspringen, jongens C: 2. L. Eversdijk, 4.68 m.« Meisjes C, 60 meter: 1. T. Bril, 8,6; 2. S. Faas 9; 3. M. E. Robijn 9,8. Meisjes C, vérspringen: 1. S. Faas 4,44 m; 2. T. Bril 4,25 m; 3. M. Leenhouts 4.05 m. Concert Apollo. De plaatselijke muziekvereni ging: „Apollo" uit Sluis gaf een V.V.V., denbouwkundige terzijde zalzomeravondconcert op de muziek- 1 staan en als contactorgaan kan tent op de Markt, onder leiding optreden bij het voeren van voor- van de dirigent de heer Fr. van 55) Door JOSEPH HOCKING (Nadruk verboden) GRAANBEURS ROTTERDAM. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. De handel in voedergranen was van te weinig betekenis om note ringen op te maken. Peulvruchten vast, zowel groe ne erwten als schokkers tot ƒ52,50; bruine bonen tot ƒ4, VEEMARKT ROTTERDAM. 30 juli. Op de veemarkt te Rotterdam werd maandag 1504 stuks aangevoerd, zijnde 892 koeien en 612 varkens. De prijzen waren als volgt Vette koeien 2,603,48 varkens 1,901,94. Overzicht: Vette koeien: aanvoer kleiner, handel tamelijk, prijzen als vori ge week (enkele prima's boven notering) en varkens: aanvoer kleiner, handel aanvankelijk goed, afloop minder, iets hoger in prijs, (zware varkens ƒ1,70 ƒ1,72 met moeite te plaatsen). vee vette en „Ik heb je niet willen vleien en ofschoon je mij voor grootspre ker hebt uitgemaakt, vlei ik me zelf evenmin. Ja, je denkt natuur lijk aan mij, zoals ik jaren gele den was... een weggejaagde niets nut! Maar vergeet je dan, wat ik heb doorgemaakt? Tenslotte heb ik toch mijn kans gekregen om wat te worden en die kans heb ik aangegrepen. Het geluk is me dienstig geweest en ik kom je nu opeisen... als mijn vrouw!" De ergernis en woede van het meisje zakten niet door zijn woor den, maar toch voelde ze inwen dig, hoe groot gelijk hij eigenlijk had. „En... wat verwacht je nu wel dat ik op dit alles zeggen zal?" „Niets". „Dat is heel kies van je!" „Ik verwacht geen antwoord van je... nu tenminste nog niet. Dat antwoord komt wel! En je zult het me binnenkort geven. Vandaag, morgen... misschien overmorgen zul je nog boos op me zijn... maar ik krijg mijn kans wel. Zullen we nu maar naar bin nen gaan?" „Neen!" riep het meisje. „Nog niet! Je hebt gezegd, dat ik een speelpop, een schoothondje als man zou haten... maar jij hebt me behandeld, alsof ik een speel pop of een stuk vee was! Jij, die naar je eigen woorden een vage bond en een uitgestotene bent ge weest, jij hebt me durven vertel len, wat ik doen en laten moet! Ik zou mezelf verachten en jij zou me ook verachten, als ik zo armzalig..." „Stil! Denk je, dat ik jou zou kunnen verachten? Ik vereer de grond, waarop je loopt! Jij bent de koningin van mijn bestaan! Ik zou de hele wereld kunnen ronddwalen om jou te vinden en je te dienen... ik zou me kunnen doodvechten om jou een moment geluk te bezorgen... Ik jou ver achten? En je bent me meer waard, dan de hele wereld! En daarom kan ik mijn mond niet houden en daarom alleen heb ik gezegd, dat je niet met Arthur trouwen kunt, maar dat je een maal mijn vrouw moet worden". Voor zijn heftige woorden zweeg ze. Ze wilde het niet toe geven, maar ze sloten haar let terlijk de mond. „En nu zullen we naar binnen gaan", zei Brichtauer. „Ik ver waarloos mijn plichten als gast heer en je vader zou ongerust over je kunnen worden". Als in een droom wandelde ze naast hem naar het huis terug. Ze zocht naar een antwoord, dat hem voorgoed het zwijgen zou op leggen, maar haar hoofd was te daise de l'Azöte een ernstig onge luk voor. Bij het verrichten van montagewerkzaamheden in deze afdeling stond de 22-jarige onge huwde bankwerker P. de W. uit Hulst op een ladder. Door tot nu toe onbekende oorzaak verloor de jonge man zijn evenwicht en viel van een hoogte van ongeveer 3 meter op de grond. De toestand van De W., die een schedelbasisfractuur had opgelo pen, was van dien aard, dat hem ter plaatse door de geestelijke hulp het H. Oliesel werd toege diend, waarna hij per ambulance naar het ziekenhuis alhier werd vervoerd. In de loop van de avond is De W. aan de bekomen verwondin gen overleden. Koninklijke onderscheiding. Bij Kon. Besluit is toegekend de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zil ver, aan de h^er P. E. A. van Overmeerten, meesterknecht bij de Z. V. Kerckhaert hoefijzerfabriek, te Vogelwaarde. Groot succes voor „Flandria". De West Zeeuws-Vlaamse Phil- harmonicaclub „Flandria", welke is gevestigd te IJzendijke, nam zaterdag deel aan het internatio naal accordeonconcours te Hengstdijk. Hoewel deze vereni ging nog geen drie jaar bestaat heeft zij het toch aangedurfd om in de afdeling „uitmuntendheid" uit te komen. Zij behaalde hierin de eerste prijs met het respecta bele aantal van 197% punt en hoogste onderscheiding der jury. Hierdoor kwam zij in het bezit van de geldprijs voor het grootst aantal punten en als extra prijs de beker geschonken door de brouwerij „Haecht". Maandagmorgen werd op de Provinciale Griffie door de Com missaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot, voorzitter, de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, vice-voorzitter, en de heer mr J. F. Hornstra, directeur der Stichting, een persconferentie ge houden, waarin bekend werd ge maakt hoe de gelden van het Rampenfonds, die voor Zeeland beschikbaar waren gesteld, ver deeld zullen worden. Na aftrek van de reeds uitge keerde schade etc. was er nog een bedrag van 33 miljoen be schikbaar, dat verdeeld moest worden over de drie door de wa tersnood getroffen provincies, te weten Zuid-Holland, Noord-Bra bant en Zeeland. Verder is er nog een algemeen reservefonds gevormd, waaruit voor verschillende voorzieningen kan worden geput. Zo is er een bedrag van 34.000 uitgetrokken, en reeds ten dele besteed, voor de kadervorming voor het jeugd werk. Voor lectuurvoorziening werd 178.000 uitgetrokken, ter wijl ter stimulering van de op leiding voor gezinsverzorgsters een bedrag van 13,500 beschik baar werd gesteld. Eerder, dus vóórdat de verdeling der gelden in handen van de Com missarissen der Koningin in de 3 getroffen provincies kwam, waren uit het Rampenfonds reeds grote bedragen geput, o.m. voor de bouw van het Dorpshuis te Kruininger 90.000, voor hulp in de bouw van een Dorpshuis te Kerkwerve 14.000 en 14.000 voor de opbouw van een barak aan de Beijersdijk op Schouwen, welke dient voor kerk, kleuter school, verenigingsgebouw etc. Na gezamenlijk overleg der be trokken Commissarissen der Ko ningin werd voor Zeeland een bedrag van 1.240.125 beschik baar gesteld, dat, na overleg met de betrokken gemeentebesturen, werd verdeeld. Opgemerkt werd, dat de adop tiegelden geheel buiten deze ver deling staan. Zo kan het gebeu ren, dat b.v. Stavenisse, dat tal rijke buitenlandse giften ontving, niet op de lijst voorkomt. Met name Zwitserland, Zweden en Amsterdam lenigden de groot ste nood in vele dorpen, terwijl door geschenkgelden van de We reldraad der Kerken, Rotaryans etc. in de kleine gemeenten op Schouwen, Tholen en de Bevelan- den verschillende grote werken konden worden uitgevoerd. Men heeft dus bij de besteding der gelden uit het Rampenfonds terdege rekening gehouden met nog bestaande behoeften en eni germate met toegezegde of reeds gebouwde projecten uit adoptie- gelden. Ook de aard der getrof fenheid was een factor van be tekenis. Veelal was het mogelijk de on rendabele top te financieren van verenigingsgebouwen, jeugdcen tra enz., waardoor de bouw, die al jaren op het programma stond, ineens mogelijk werd. Voor tegenvallers kon een spe ciale spaarpot van ruim 200.000 worden, gevormd. Hierdoor is het mogelijk stijgende bouwprijzen enigszins op te vangen. Ook werd een culturele pot gevormd om de muziek- en zangverenigingen ;n de rampgebieden de geleden, scha de volledig te vergoeden. Hierme de was een bedrag van 50.000 gemoeid en ƒ50.000 werd op de reservepost geplaatst voor stimu lering van het jeugdwerk in het rampgebied. Weekends werden op Hedenesse georganiseerd voor huisvrouwen uit het rampgebied, waarmede een. bedrag van 2000 was gemoeid. Dat het geld uit het Rampen fonds voor het maatschappelijk leven een grote uitkomst bete kent, bleek uit de door de Com missaris der Koningin verstrekte nanciering geheel of gedeeltelijk lijst van plannen, waarvan de fi- door het Rampenfonds zal plaats hebben. Totaal is er toegezegd of be steed voor: St. Philipsland 45.000; Schou- wen-Duiveland 107.077Tholen 60.790; Zuid-Beveland 117.000; Zeeuws-Vlaanderen 104.000, ter wijl voor Noord-Beveland een aparte regeling werd getroffen. Noord-Beveland krijgt een totaal bedrag van 500.000, dat in on derling overleg wordt besteed. De gelden voor Noord-Beveland zijn o.m. bestemd -voor uitbreiding mef een. vleugel van het bestaan de rusthuis te Wissekerke en een nieuw te bouwen rusthuis te Kortgene. Te Kats wordt het be staande verenigingsgebouw uit gebreid, terwijl te Kamperland een algemeen, jeugdgebouw ge bouwd zal worden. Voorts wor den te Colijnsplaat plannen over wogen voor een Dorpshuis, ter wijl er Groene Kruis-gebouwen verward en ze kon haar gedach ten niet bij elkaar houden. Samen stonden ze op de drem pel. „Kijk toch eens, Bertha", zei hij, „hoe de rivier in het maan licht glanst en hoe de hoge toornen daar als schildwachten ons huis bewaken. Is het geen wonder mooie avond?" Maar het meisje gaf geen ant woord en verscheidene gasten vroegen zich verwonderd af, wat die eigenaardige blik in haar ogen beduidde. „Goede nacht, Bertha", zei Brichtauer, toen hij haar later in haar mantel hielp. „Ik hoop, dat je een prettige avond hebt gehad. Morgen kom ik even aanrijden, om te zien hoe je het maakt!" „Best, jongen! Dat is een goed idee!" riep haar vader. Maar Ber tha zweeg. En Brichtauer stond die nacht lang voor het raam van zijn ka mer, nadenkend over wat er ge beurd was en over wat de toe komst hem brengen zou. HOOFDSTUK XXI Bertha's verjaardag Thuisgekomen ging Bertha da delijk naar haar kamer en tracht te een brief aan Arthur te schrij ven. Onderweg had ze nauwelijks een woord met haar vader ge sproken, die zich verwonderd af vroeg, wat haar de laatste tijd toch wel bezielde. Maar het schrijven van die brief was geen gemakkelijke taak. Ze kon de ge schikte woorden maar wiet vin den. Ze wist niet eens wat ze er boven zou zetten. Ze wilde niet te koel zijn en ze kón niet harte lijk zijn. En ze wilde ook niets schrijven, waardoor ze zich ver binden zou. Ieder woord, door Brichtauer gesproken, stond disp in haar geheugen gegrift. Hoe had hij zo durven spreken? En hij had gezegd, dat hij haar de volgende morgen kwam bezoe ken. Ze wilde hem afstraffen door hem mee te delen, dat ze het aan zoek van Arthur onherroepelijk had aangenomen. Ze zette zich weef tot schrijven en had einde lijk iets op papier, dat er mee door kon. Maar wat zou ze er on der zetten? Het volgend ogenblik lag de brief in snippers ge scheurd. Neen, ze kón zijn vrouw niet worden... tenminste nu nog niet. Ze zou zijn aanzoek behan delen zoals het waard was. Als hij de volgende keer kwam, zou hij wel bemerken, hoe ze er over dacht. En zo ging er geen brief naar Arthur en lag Bertha bijna heel de nacht na te denken over wat ze eigenlijk tegen Brichtauer had moeten zeggen. En toen ze de volgende morgen opstond, was ze nog even boos op hem, maar er ging toch geen brief naar Arthur. „Ik hoop, dat Robert maar vroeg komt", zei haar vader aan 'liet ontbijt. „Denkelijk komt hij helemaal niet", zei Bertha onverschillig. „Nou reken maar! Hij heeft het immers gezegd? Het zou me niets verwonderen, als hij daar de laan al kwam ingalopperen." (Wordt vervolgd.) In het naturellen-plaatsje Eva- ton bij Johannesburg hebben zich zondagavond incidenten voorge daan, waarbij onder de demon stranten verscheidene doden zijn gevallen. Een groep van 400 demonstran ten is met de politie slaags ge raakt terwijl enkele hulzen in brand zijn gestoken en verschei dene andere geplunderd. Drie naturellen werden gedood en zes gewond. Zes naturellen, die gewapend waren met ijzeren staven en bijlen, werden gearres teerd. De aanleiding tot de ongeregeld heden was een boycot van de plaatselijke autobusdienst. Over deze kwestie hebben zich vorige maand ook incidenten voorge daan, waarbij verscheidene Ne gers werden gedood en vele ge wond. Naar aanleiding van geruchten, dat de Amerikaanse zesde vloot die voor Napels ligt als gevolg van de gebeurtenissen in Egypte bevel zou hebben gekregen zich in alarmtoestand te houden, heeft het Zuideuropese hoofdkwartier van de Navo te Napels verklaard, dat het niet over aanwijzingen te dien aanzien beschikt. Men heeft geen enkele bijzondere activiteit in Amerikaanse marinekringen te Napels kunnen opmerken, noch voor zover men kon nagaan aan boord van de schepen der zes de vloot. zullen gebouwd worden te Wisse kerke, Kortgene (tevens t.b.c.- centrum) en Colijnsplaat. Voor wat Zeeuws-Vlaanderen be treft zullen er te Breskens en te Hoek jeugdgebouwen vérbeterd worden. Ook in Graauw bestaan dergelijke plannen. Te Hoofdplaat komt een parochiehuis, waarvoor 25.000 beschikbaar is, terwijl de Ned. Herv. gemeente aldaar voor verbouwing van de consistorie 4000 zal ontvangen. Te Sasput werd een jeugdhuis gebouwd; het Rampenfonds droeg hierin bij 15.000. In Hontenisse zijn er plannen voor een ontspanningslo kaal, terwijl in de Ned. Herv. pastorie kamers verbouwd zullen worden tot jeugdlokaal. Totale kosten 38.000. In Terneuzen zijn diverse plan nen, die nog nader overwogen moeten worden, in voorbereiding. Te Zaamslag zullen de bestaan de jeugdgebouwen veranderd wor den. Hiervoor is een bijdrage van 12.000 beschikbaar. Het vormingscentrum Hedenes se zal enkele veranderingen on dergaan, in de kosten waarvan 10.000 zal worden bijgedragen. Te Ossenisse bestaan er plan nen voor het bguwen van een dorpscentrum. Nadat nog mededeling was ge daan van de diverse bijdragen bestemd voor objecten op Zuid- Beveland en Walcheren, zeide de Commissaris der Koningin aan het eind van de conferentie ten zeerste voldaan te zijn dat met dit geld uit het Rampenfonds een grote stap kan worden gedaan in de richting van de sociaal-cul turele opbouw van Zeeland. Tsjecho-Slowakije wenst di plomatieke betrekkingen met de Duitse bondsrepubliek aan te knopen en zou het ook nuttig achten een non-agressie-pact met dat land te sluiten, dit heeft de Tsjechoslowaakse premier, Siro- ky, maandag in het Tsjechische parlement meegedeeld. In een overzicht van de bui tenlandse politiek zei de premier ook, dat Tsjecho-Slowakije vele belangen met de kapitalistische landen deelt en dat het mogelijk zou zijn de betrekkingen met lan den als Frankrijk, Italië, de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en de Skandinavische landen uit te breiden. Hij waarschuwde er voor dat de „imperialistische reactie" ver deeldheid tracht te zaaien tussen de volksdemocratieën en de Sow- jet-Unie en dat „zekere kringen" in Oostenrijk onenigheid tussen dat land en Tsjecho-Slowakije trachten te veroorzaken. De premier maakte ook be kend, dat een Tsjechoslowaakse regeringsmissie deze herfst com munistisch China en „andere be vriende landen in het Verre Oos ten" zal bezoeken. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 30 juli. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 9ƒ21,50. Per stuk: Bloemkool A II 5763 ct, A afw. 2034 ct, B 2551 ct, B II 19—41 ct, C afw. 19—28 ct. Groene komkommers B 27 ct, C 2327 ct; Witte komkommers B 29—36 ct, C 2627 ct; Meloenen 81 ct. Per bos: Peen II 1024 ct; Kro ten 79 ct; Uien 517 ct Per kg: Princessebonen ƒ0.67 1,12; Wagenaars 4060 ct; Saxa 6170 ct; Stamsnijbonen II ƒ1,02 ƒ1,06; Kroten 78 ct; Spitskool 2328 ct; Rode kool 1416 ct; Sa- voyekool 1726 ct; Rabarber 18 ct; Tomaten A 5156 ct, B 4954 ct, C 39—40 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Eerstelingen bonken 6,20—8,20, I 5—7,10, II 2— ƒ4; Bintjes bonken ƒ8, I 6. FRUIT. Per doosje: Aardbeien 55 ct; Rode bessen 26 ct. Per kg: Rode bessen 8595 ct; Kruisbessen II 41 ct; Pruimen Ear ly Laxton ƒ0,94—ƒ1,05; Appels Yellow Transparant A 77 ct, id- val 1537 Ct. ril

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2