Uit de Provincie Jh£coru «Mijnheer Robert is teruggekomen» KERKNIEUWS TERNEUZEN. BIERVLIET AXEL RETRANCHEMENT. SLUIS De toekomst van de veerdiensten Schadeloosstelling voor voormalige slavenarbeiders Het ontreden van anti-com munistische propagandisten tijdens Russische vloot- bezoek Hongaars protest bij de V.S. over ballons wm - SB'- OPENING OESTER- EN MOSSELSEIZOEN Onder het motto „Zeeland pre senteert" zal op 6 september hei. oester- en mosselseizoen te Yer seke feestelijk worden geopend. Een comité van aanbeveling is gevormd onder voorzitterschap van de Commissaris van de Ko ningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Leden van dit comité zijn de burgemeesters van Zierikzee, Tholen, Bruinisse, Bergen op Zoom, Wemeldinge en Y 0i*sck€ 's Morgens om tien uur zullen de feestelijkheden beginnen met het hijsen van de vlaggen op de schepen in de haven, waarna de schooljeugd in optocht door het dorp naar het havenplateau trekt, begeleid door de harmonie „Mo verscheidene autoriteiten het woord. Voor herstel van het eiland werden bijna 300 draglines ingezet. Tijdens de ramp werden 260 boerderijen verwoest of zwaar beschadigd. 68 landbouwers ver trokken naar de N.O.-polders of elders, waardoor grond vrij kwam' voor de sanering van klei ne bedrijven. Dank werd gebracht aan het Rampenfonds voor de wijze, waarop niet alleen finan ciële maar ook morele steun was verleend. De storm Tengevolge van de stormwind zijn van de langs de rijksweg Ter- u neuzenSluiskil staande bomen aart". Bij de haven zullen circa talrijke zware takken afgerukt 1000 ballons worden opgelaten. die op de rijweg terecht kwamen Om twaalf uur zal op het raad- en door de politie werden verwij- huis een bijeenkomst met de pers derd. worden behouden, welke zal wor- Ook het hooi van de langs de den gepresideerd door burge- ze weg staande hooiruiters werd meester Willemsen. Hier zullen de lucht ingeslingerd, terwijl de o.a. het woord voeren dr P. Kor-1 gereedschapskeet van het aanne- ringa die over het oesterbedrijf mersbedrijf Swets, staande ter zal spreken en door drs D. J. van Dijk, die als onderwerp zal heb ben de economische betekenis van het oester- en mosselbedrijf. Om twee uur volgt dan een vlootschouw op de Oosterschelde, waaraan door ongeveer 100 ge- pavoiseerde schepen zal worden deelgenomen. 'Om vier uur zal Pieter Corne- liszoon, kastelein van de herberg de „Drie Haringen", een ver maard oester- en mosselkenner uit 1573 Yerseke binnentrekken Met zijn echtgenote gezeten op een oud model oesterwagen komt hij met zijn gevolg door het dorp naar het podium aan de haven. Daar aangekomen zullen schepen uit Tholen, Bruinisse, Bergen op Zoom, Zierikzee en Yerseke de haven binnenlopen. Deze brengen vertegenwoordigsters van ge noemde gemeenten in hun plaat selijke klederdracht, die Pieter Corneliszoon de produkten van hun eigen haven aanbieden. De Commissaris van de Koningin heeft zich bereid verklaard de opening van het seizoen te ver richten door het consumeren van de eerste oester. Na een toespraak van Pieter Corneliszoon en het antwoord daarop, zal het gehele gezelschap ■zich naar de oesterput begeven om daar oesters te eten. De feestelijkheden zullen wor den besloten met een avondcon cert en groot vuurwerk. AARDBEIENSEIZOEN IN ZEELAND WAS GOED De aardbeienoogst behoort thans in Zeeland weer tot het serieden. Door de vele zonne schijn van de laatste dagen zijn de vruchten nu allemaal rijp ge worden en geplukt. In Kapelle werd vrijdag de laatste veiling gehouden van industrie-aard beien. Er was nog slechts een aanbod van 500 kg. Tot het laatst toe is de aard beienprijs hoog gebleven en om dat in Zeeland ook het totaal aan tal geoogste kilo's niet is tegen gevallen, is het aardbeien-seizoen dit jaar een goed seizoen ge weest. NIEUWE APPELOOGST GAAT BEGINNEN Deze week begint in Zeeland de nieuwe appeloogst. De provin ciale Zeeuwse afzetcommissie voor fruit heeft namelijk besloten dat met ingang van heden appels van het ras Yellow Transparant mogen worden aangevoerd als deze een doorsnede hebben van minstens 60 mm. Met ingang van 2 aug. mogen dan de Yellow Transparant boven 60 mm wor den aangevoerd. De aanvoerdata van deze vroeg ste appels liggen dit jaar voor Zeeland ruim een week later dan in normale jaren. BEVEILIGING VAN DE WEG HOOFDPLAATNIEEWLAN DSE MOLEN hoogte van de Zevenaarpolder, in elkaar waaide en gedeeltelijk in het water terechtkwam. Tal van ruiten van de in aan bouw zijnde woningen in de dich terswijk werden verbrijzeld, ter wijl ook enkele platen der dakbe dekking' van de schuurtjes wer den afgerukt. gen die met eerbied behandeld en gebruikt worden. Daarom is de nieuwe „Wijnrank" niet zo groot, maar intiem en naar onze mening van de juiste grootte voor een zaak in likeuren en wijnen. De ronde rekken met de vele vakken geven een duidelijk overzicht van Franse, Duitse, Spaanse, Portu gese, Hongaarse en Joego-Slavi- sche bodem. Alles met evenveel zorg geproefd, gekozen en opge borgen. Achter het huis is een groot magazijn gebouwd, koel en niet te licht. Voor de agentschappen van bier en limonades is heel wat ruimte nodig en ook de grote voorraad van likeuren, wijnen en gedistilleerd moet overzichtelijk worden opgeborgen. Voor de ,,em ballage" een probleem apart wanneer artikelen „op fles" wor den verkocht heeft de eigenaar een flinke ruimte moeten inrui men. Over het algemeen worden bij de opening van een zaak van de zijde van vrienden en zakenrela ties nogal wat bloemen gestuurd. De heer Baard ontving welhaast een record-aantal. Meer dan ze ventig stuks. Een bewijs dus dat „de Wijnrank" in Zeeland over veel vrienden beschikt, waarmee hij, niet-Terneuzenaar, toch wel bijzonder goed overweg kan. dat de woningen, bij die vereni ging in exploitatie, ondergebracht zullen worden bij het Gemeente lijk Woningbedrijf; dat één of twee bestuursleden van de ontbonden vereniging worden opgenomen in de com missie van bijstand in het beheer van het Gemeentelijk Woningbe drijf. Kermisviering. Dit jaar valt de kermis te Bier- vlet op een bijzonder laat tijdstip, omdat als aanvangsdag de vierde zaterdag in de maand juli is vast gelegd. Dit tijdstip is er mede oorzaak van, dat de kinderen er nog al slecht vanaf komen, om dat de meeste kermisattracties de Schelde overgetrokken zijn, ten einde nog te kunnen profiteren van de kermissen in overig Zee land gedurende de maanden augustus en september. Slechts een draaimolen is thans op de an ders zo druk bezette markt ge plaatst, waarvan de exploitant overigens niet over belangstelling heeft te klagen. Om de jeugd enigszins tegemoet te komen is door de middenstandsvereniging, in overleg met het gemeentebe stuur, besloten heden op het sportterrein spelen en wedstrij den voor de jeugd te organiseren Heibak op Westerschelde door latorm lek geslagen en gezon ken. Ook Belgisch jachtje werd een prooi van de golven. Tengevolge van de storm is zondagmiddag omstreeks 4 uur in het z-g. Schaar van Waarde, een heibak, die gebezigd werd voor een werk in uitvoering onder de gemeente Waarde, tegen de ba saltglooiing aldaar lek gestoten, vol water gelopen en daarna ge zonken. Wel heeft de sleepboot „Hol land" van de rederij Muller uit Terneuzen, die ter assistentie was uitgevaren, nog gepoogd de hei bak te behouden, maar zij slaag de hierin niet. Toen de „Holland" langszij kwam, was de positie van de hei bak n.l. reeds zó hachelijk, dat de bemanning de bak reeds had ver laten. Wel heeft de bemanning van de sleepboot nog kans gezien een draad te brengen op de zich in zinkende toestand bevindende heibak, doch om het leve lijf te redden moesten zij ijlings terug op de sleepboot springen, waarna de heibak vrijwel direct daarna kapseisde en zonk. Toen de „Holland" weer koers zette naar de thuishaven Terneu zen, heeft zij ook nog getracht as sistentie te verlenen aan een zich in hetzelfde vaarwater in moei lijkheden bevindend jachtje van Belgische zeeverkenners. Vóór dat de „Holland" echter bij het jachtje was, is dit gezonken en hadden de opvarende kans gezien zich in veilighed te stellen. Treurwilg ontworteld. Op verzoek van de gemeente Hoofdplaat bracht de A.N.W.B. advies uit over de bebakening van de weg HoofdplaatNieuwlandse Molen. In het algemeen kan voor deze weg naar de mening van de A.N.W.B. worden volstaan met het aanbrengen van bermplan ken, welke bij duisternis het ver loop van de weg aangeven. Slechts voor een tweetal boch ten heeft de bond voorgesteld deze markering aan te vullen met een asstreep eventueel voorzien van kattenogen. Voorts heeft de A.N.W.B. gead viseerd om de driesprong bij Nieuwlandse Molen, tegenover de weg uit de richting Hoofdplaat, een waarschuwingshek aan te brengen. DE BEKLEDING VAN SCHOUWEN-DUIVELAND De directeur van het Rampen fonds, generaal b.d. P- Alons, de penningmeester van dat fonds, mr D: P. C. de Hoop Scheffer, en vertegenwoordigers van B. en W. van Rotterdam, hebben vrijdag een excursie door Schouwen-Dui- veland gemaakt onder auspiciën van de gewestelijke raad van het Landbouwschap voor Zeeland en de Herverkavelings- en herstel commissie. Het doel was de resul taten te zien van de zogenaamde bekleding, het spreiden van klei over percelen op Schouwen-Dui- veland. De klei is afkomstig van de welplaat uit het bot-lekgebied en werd beschikbaar gesteld door de gemeente Rotterdam. Het ver voer van deze klei is bekostigd door het Rampenfonds. In hotel Concordia te Zierikzee, «vaar men zich verenigde, voerden De in het plantsoen aan de Van Steenbergenlaan in volle blader tooi staande treurwilg, kon gis teren de stormwind niet weer staan en werd ontworteld. De bejaarde heer A. C. Riemens, wonende in de Steenkamplaan die heden zijn 82e verjaardag her denkt, zat op de ter plaatse staan- de bank wat uit te rusten en werd evenals drie juist passerende kin deren onder de bladeren van de kruin bedolven. Het viertal kwam er gelukkig ongedeerd onderuit, dank zij het feit, dat de wilg en kele meters van de weg stond en de zware stam op het grasgedeel te terecht kwam. Het rijwielpad bleef vrij, waar door alleen het voetgangersver keer enige hinder ondervond. Door personeel van gemeente werken en de plantsoenendienst werd getracht de boom overeind te zetten en hem zo mogelijk in leven te houden, hetgeen echter niet is gelukt, waarna de boom verder in het plantsoen is neerge legd. Voorstel aan de Raad ingediend. Door de heer C. van Bendegem, lid van de gemeenteraad, is bij de raad een schriftelijk voorstel in gediend van de volgende strek king: De raad der gemeente Axel in vergadering bijeen op constateert dat het onderhoud en het niet aanbrengen van noodzakelijke voorzieningen, zoals W.C.'s en hiermee in overeenstemming zijn de riolering, van de 48 woningen welke in exploitatie zijn bij de Vereniging tot Verbetering der Volkshuisvesting, in strijd is met de geest des tijds; overwegende: dat het bestuur der Woning bouwvereniging alles heeft ge daan om te trachten in de aller noodzakelijkste behoeften te voorzien; dat door het ontbreken van fi nanciën de goede wil van het be stuur wordt afgeremd; dat de door de raad en het be stuur gewenste voorzieningen in vesteringen vragen, welke vér bo ven de financiële capaciteit van het onderhoudsfonds gaan; dat aan het Gemeentelijk Wo ningbedrijf door het Rijk een ho ger rentepercentage wordt ver goed, dan waartegen de gemeen te ten behoeve van het Woning bedrijf heeft geleend; dat het Gemeentelijk Woning bedrijf hierdoor een jaarlijkse rentewinst maakt van ƒ17.000; dat het reëel is, deze rente winst, alsmede de hierdoor ge vormde reserve bij het Gemeente lijk Woningbedrijf, nadat de nor male onderhoudswerken zijn uit gevoerd, aan te wenden voor de gewone dienst der Gemeentebe groting, om zodoende ons voor- zieningspeil in stand te houden; dat de woningen in de Juliana- straat beneden het normale voor- zieningspeil zijn gedaald en de gemeente hiervoor uitemdelijK verantwoordelijk is; besluit: dat aan de Woningbouwvereni ging geadviseerd zal worden af te zien van verdere exploitatie en de vereniging te ontbinden; Recreatie-oord Braakman, B. en W. der gemeente Bier vliet en Philippine zijn door het college van B. en W. der gemeen te Hoek uitgenodigd voor een ver gadering, waarop de problemen rond het recratiegebied in de Braakmanpolder, mede naar aan leiding van de vise van G. S. om trent dit punt, in diskussie zullen komen. Reeds na 8 ronden werd de eer ste renner gedubbeld. Ook voor Van Doeselaar werd uiteindelijk het gevecht tegen de storm en het jagende peleton te machtig, zodat Van Egmond, met nog 6 ronden voor de boeg, de strijd al leen voortzette. Hij zag kans zijn voorsprong tot bijna 6 minuten te vergroten. Met de laatste zes ongedubbelden achter zich finish te hij onder toejuichingen van het talrijke publiek, de koers vol bracht te hebben in 1 uur, 43 min. 55 sec. Marie de Pauw beloonde de overwinnaar met de traditio nele palmtak en vergezellende zoen. De verdere uitslag was; 2. P. Verschure, Hansweert; 3 P. van Hees, Hoogerhei.de; 4. H. Vernooij, Sluiskil; 5. F. van Doe selaar, Sluiskil; 6. D. Wouterse, Kwadendamme; 7. J. Huissoon, Heinkenszand; 8. C. Raas, 's-Hee- renhoek; 9. P. van Rijn, Schore; 10. V. de Ruijsscher, Hoofdplaat; 11. A. Dees, Terneuzen; 12. W. Soetens, Zelzate en 13. L. Lam- po, Sas van Gent. Geslaagd. Mej. C. de Bruijne slaagde voor het examen wijkverpleging. Zij is inmiddels als wijkverpleegster aangesteld bij het Groene Kruis te Groede. Mej. Jopie Leenhouts slaagde te Vlissingen voor het examen typen. Langs een binnenweg bereikten de achtervolgers, versterkt door Belgische douaniers, de plaats waar de auto tot stilstand was ge komen en weldra was de verbor gen smokkelwaar, ongeveer 900 kg Nederlandse boter, ontdekt. De smokkelauto met de boter wepd in beslag genomen, doch de smokkelaars waren er in ge slaagd in de duisternis te ontko men. Dit was de eerste maal, dat de Nederlandse en Belgische grens bewaking volgens de Benelux- overeenkomst samenwerkten bij de achtervolging van smokke laars. Schoolreisje. De leerlingen van de Christelij ke school uit Sluis maakten een schoolreisje per fiets. Het werd een driedaags uitstapje naar de jeugdherberg „Klein Walcheren" te Domburg. Gedurende de dagen dat de leerlingen verbleven op Walcheren werden er verschillen de evenementen op dat eiland met een bezoek vereerd. Zo kwa men de kinderen o.m. op Minia tuur Walcheren, in een Middel burgs museum en vele andere plaatsen. Een zeer geslaagde reis. Hengelsport in de Biraakman, Door de rentmeester der Domei nen te Breda is aan de gemeente Hoek, Biervliet en Philippine een aantal visvergunningen toegezon den, welke kosteloos aan gega digden op naam konden worden afgegeven. Het betrof hier dag-, week- en jaarver gunningen. De belangstelling was zó groot, dat zelfs sportvissers uit Bergen op Zoom en uit diverse delen van België visvergunningen kwamen halen. Is het wonder, dat reeds na enkele dagen alle jaarvergun ningen aan de man waren ge bracht. Voor zover ons bekend, zijn nog slechts dagvergunningen aanwezig. Kermiskoers Ter gelegenheid van de kermis werd zondag de 14e Ronde van Biervliet gereden over de afstand van 70 km, verdeeld over 16 ron den. Aan de start verschenen 16 deelnemers. Burgemeester Kostense gaf na een welkomstwoord gesproken te hebben, het startsein. Reeds bij de eerste ronde begon nen de ontsnappingspogingen. A. Dees uit Terneuzen, F. van Doe- selaar uit Sluiskil en W. de Ruijs scher uit Hoofdplaat hadden bij het ingaan van de tweede ronde reeds een voorsprong genomen. Bij de derde ronde kwam Van Doeselaar als eerste met een ge ringe voorsprong over de streep en na drie ronden kreeg hij gezel schap van A. van Egmond uit Den Haag. Dit duo zwoegde met opmerkelijk resultaat tegen de straffe zuidwester storm en wist na enkele ronden een schier on- overbruggelijke kloof tussen hen en het peleton op te trekken. Het is begrijpelijk, dat het peleton door de felle jacht op de vluchte lingen uit elkaar werd getrokken. Ongeval. De 16-jarige Jacob Cambier kwam op weg naar huis met zijn fiets zo ongelukkig te vallen, dat hij een hersenschudding opliep. Storm aan het Zwin. De storm heeft gisteren de kampeerders bij het Zwin heel wat hoofdbrekens gekost. Enkele tenten gingen de lucht in en ook 't kamp van de Vrijzinnig Chris telijke Jeugd Centrale liep enige schade op. De leiding van het Amsterdam se kamp durfde de risico voor de nacht niet aan en liet in de loop van de middag de tenten opbre ken, zodat de deelnemers nog de zelfde dag hun woonplaatsen kon den bereiken, een dag vroeger dan in het voornemen had gele gen. Toen tegen de avond de wind enigszins in kracht verminderde besloten andere kampeerders niet te vertrekken, nadat zij zich eerst bij de in de omgeving wo nende boeren van een veilig on derkomen hadden verzekerd, in dien zulks nodig zou blijken. Mislukte botersmokkel. Vrijdagavond te 10 uur werd aan de doorlaatpost te Anna ter Muiden een verdachte auto, merk Chrysler, gesignaleerd, rijdende in de richting België. De auto had geen nummer plaat, waardoor de nationaliteit niet kon worden vastgesteld. Direct werden alle gebruikelij ke maatregelen getroffen en zet ten de dienstdoende ambtenaren de achtervolging in. Op de Neder- herenweg waren inmiddels drie kantige messen geplaatst en toen de smokkelauto hier over reed, had zij ook 4 lekke banden. Toch slaagde de bestuurder er in de grens te bereiken, doch één km verder moest zij het opgeven. In allerijl losten de inzittenden hun kostbare lading in een nabijgele gen korenveld om te trachten de ze nog te redden. Het Nederlandsch Binnenvaart- bureau heeft een verzoekschrift gericht tot de minister van Ver keer en Waterstaat. Daarin wordt er de aandacht op gevestigd, dat er bij hen die een veerdienst uil- oefenen in toenemende mate on gerustheid bestaat over de toe komst van hun bedrijf, in ver band met het bouwen van brug gen of het aanleggen van dam men, waardoor zij hun recht van bestaan geheel of nagenoeg ge heel zullen verliezen. Deze gevol gen, zo wordt gezegd, zijn reeds werkelijkheid geworden voor de veerdienst te Oeffeit en voor an dere in het noorden van Limburg gelegen particuliere veerdiensten. Volgens 't bureau is er slechts één uitweg die een oplossing biedt n.l dat de overheid in prin cipe besluit aan de veerdiensten, wier bestaan door de aanleg van een brug of dam vrijwel onmoge lijk wordt gemaakt, een schade loosstelling uit te keren,-die van geval tot geval zal moeten wor den vastgesteld. Naar het oordeel van het bureau zal de schadeloos stelling voor veren, die uitge oefend worden krachtens de ve- renwet zowel als voor de z.g. vrije veren op nagenoeg dezelfde wijze kunnen worden vastgesteld. Het voormalige Duitse chemi sche concern I. G. Farben, dat nu in lipuidatie is, zal voor begin september een speciale aandeel houdersvergadering uitschrijven om goedkeuring te vragen voor zijn aanbod om 30 miljoen mark (ongeveer 25 miljoen gulden) uit te keren als schadeloosstelling aan nog in leven zijnde voorma lige „slavenarbeiders" uit het concentratiekamp Auschwitz, die indertijd voor het concern hebben moeten werken. Dit bedrag zou neerkomen op omstreeks 6000 mark (5000 gul den) voor ieder van de 4000 men sen, die, naar men verwacht, het concern zullen aanspreken. Tot dusver hebben 2400 mensen dit al gedaan. De voormalige slavenarbeiders, die het verblijf in Auschwitz heb ben overleefd, zijn voor de over grote meerderheid Joden. De organisatie, die hun belan gen behartigt, is met het aanbod van I. G. Farben akkoord gegaan. Het aantal slavenarbeiders uit Auschwitz, dat in Silezië in de nabijgelegen fabrieken van het concern heeft gewerkt, wordt op 30.000 tot 40.000 geschat. Het merendeel van hen heeft de oor log niet overleefd. Van de overlevenden wonen de meeste in de Verenigde Staten of Israël, terwijl er ook enkele in andere landen wonen, zoals Ne derland en Frankrijk. Geknipt voor de modieuze vrouw en de goedgeklede man. Naar aanleiding van perspubli- katies omtrent anti-communisti sche propaganda door vreemde lingen tijdens 't Russische vloot- bezoek deelt het ministerie van Justitie het volgende mee: „K°rt voor het Russische vlooteskader de Rotterdamse haven binnenliep is ter kennis van de minister van Justitie gebracht, dat van de zij de van een zeer "militante anti communistische organisatie van voormalige Russen zou worden gepoogd contact te zoeken met de bemanning van dat smaldeel, ten einde door woord en geschrift die manschappen te beïnvloeden. Bovendien bleek, dat een aantal in het buitenland wonende leden van die organisatie zich naar Rot terdam zou begeven om aan die actie deel te nemen. Een drietal daarvan had zich reeds onder een onjuist voor wendsel van een visum voorzien, anderen, die in België wonen, hadden voor de overschrijding van onze grenzen geen visum no dig. De visa-aanvragen, die alsnog uit Duitsland waren ontvangen, zijn afgewezen. Voorts, toen bleek, dat de Rotterdamse politie er niet op kon rekenen, dat de propagandisten zich rustig zou den houden en dat derhalve voor verstoring van de openbare orde moest worden gevreesd, heeft de minister van Justitie besloten hen tijdelijk te doen terugkeren naar het land, waar zij gevestigd zijn. De Ho'ngaarse regering heeft in een nota, die werd overhandigd op het Amerikaanse gezantschap te Boedapest geprotesteerd tegen het boven Hongaars gebied ver schijnen van uit West-Duitsland afkomstige luchtballons, die een gevaar zouden vormen voor het luchtvaartverkeer. Verklaard wordt, dat, indien de ballons blijven verschijnen, de Hongaarse autoriteiten zich ge noodzaakt zullen zien beperkende maatregelen op de Hongaarse vliegvelden te nemen, waardoor ook buitenlandse luchtvaartmaat schappijen zouden worden getrof fen. Hongarije zou in dat geval de Verenigde Staten aansprake lijk stellen voor hieruit voort vloeiende verliezen. In de nota wordt nog gezegd, dat sinds februari j.l. 293 uit het buitenland afkomstige ballons boven Hongaars gebied zijn ver schenen. Donderdag 19 juli kwam een grote, uit West-Duitsland af komstige ballon, in botsing met een Hongaars vliegtuig, waar door het vliegtuig werd vernield en de bestuurder om het leven kwam. Verkeersongeval. Zondagmorgen omstreeks 9 uur stipte tengevolge van het gladde wegdek ter plaatse waar op de betonweg ter hoogte van de land bouwer F. Dekker grondwerk zaamheden worden uitgevoerd de auto bestuurd door ds J. B. v. M. uit Oostburg, die op weg was naar Spui, waar hij een preek beurt moest vervullen. Nadat de bestuurder de auto, die ter plaatse had stilgestaan; weer in beweging had gesteld slipte de Vauxhall en kwam tegen langs de weg liggende grond te recht, waarna de auto over de kop sloeg en ds Van M. uit de wa gen werd geslingerd. De auto kwam vervolgens weer op de wie len terecht en reed daarna onbe- stuurd de aan de andere zijde van de weg liggende sloot in. Door een tractor werd de aan de linkerzijde ingedeukte auto weer op de weg getrokken. Ds Van M., die gelukkig geen ernstig letsel had bekomen, werd met een ander voertuig naar Spui gebracht. Nieuwe „Wijnrank" Zaterdag had de feestelijke ope ning plaats van de zaak in gedis tilleerd, wijnen, bier en limonade „De Wijnrank", die van het oude gebouw op de hoek van de Axel- sestraatRosegracht is verhuisd naar het veel ruimere pand aan de Axelsestraat no 4. Waardevolle voorwerpen wor den op een kleine plaats bewaard en kenners rangschikken dran ken tenslotte ook onder de din 54) Door JOSEPH HOCKING (Nadruk verboden) „Ja, kijk me maar boos aan!" riep hij uit. „Maar toch is het zo, dat ik... ik... hoor je het goed, het niet zal toelaten! Al zou je honderdmaal je plan doordrijven, dan zou ik je nóg beletten, de woorden uit te spreken, die je tot zijn vrouw zouden maken". Hij speelde nu geen rol meer. Het was voor hem ook werkelijkheid. Hij was zich opeens van de waar heid bewust geworden. Hij wist nu, dat hij Bertha Legner met heel zijn ziel liefhad. Dat niets ter wereld voor hem belangrijker was, dan haar voor zich te win nen. Hij had nooit kunnen den ken, dat al zijn eerzuchtige plan nen en verlangens zich zouden kunnen oplossen in de allesover heersende'liefde voor een vrouw. Hij begreep het zelf niet, maar hij wist toch, dat het zo laat was. Op dat ogenblik vielen zijn land goed, zijn eervolle naam, zijn rijk dom en toekomst in het niet te genover het bezit van dit ene meisje. En Bertha voelde zich ge krenkt door zijn koele zelfbewust heid. Hij had kalmweg durven be weren, dat hij haar zou beletten, met een ander te trouwen, omdat beschikte! „Dank je!" zei ze. „Maar we le ven gelukkig niet ergens in Mid den Afrika. Je moet niet denken, dat je hier met die barbaarse be grippen erg ver komt. Je hoge dunk van mij is bijzonder vleiend. Maar ik ben niet van plan, te trouwen op jouw bevel!" Hij van zijn kant wilde niet smeken om wat hij begeerde, maar het met geweld veroveren. Hij handelde niet met bedaard een heleboel grootspraak bij! „Daarin heb je het alweer mis. Ik moet daar niets van hebben. Ik meen het heel ernstig en wat ik zeg, is de waarheid". „Dat jij ooit wat over mij te zeggen zult hebben?" „Juist... dat ik alles over je te zeggen zal hebben". „En... wie zal je daartoe het recht geven?" „Jijzelf". „Dan verzeker ik je nogmaals, dat je het glad verkeerd hebt. Nee, ik heb het niet verkeerd! Ik' weet heel goed, wat je den*t. Je bent boos op me, omdat je denkt, dat ik je beledig maar dat is niet zo. Niemand beledigt een vrouw door te zeggen, dat ze overleg, hij vocht met haar onder alles^en alles, vo^hem dat winnen om haar tot de zijne te maken". de aandrang van zijn hart. „Bertha", zei hij rustig, „jouw huwelijk zal van mijn toestem ming afhangen. Je zult er niets tegen kunnen doen!" ,,Ik er niets tegen kunnen doen? Waarom niet?" „Omdat jij nu eenmaal Bertha Legner bent!" „Het is natuurlijk erg dom van me, maar ik kan niet inzien, wat dat er mee te maken heeft. Jij hebt niets over me te zeggen en dat zul je nooit hebben!" „Neem me niet kwalijk, dat zal ik wél". Het meisje begon te lachen. Ze had schik in die felle strijd. Haar oude speelmakker toonde zich van een zo geheel andere hijzelf haar wilde hebben. Alsof I kant. „Je bent bepaald vermak. J u» Ilijk", zei ze. „Maar er is toch wel ze een stuk vee was, waarover hij „De jouwe?" „Ja, mijn vrouw! Mijn neef Arthur is de rechte man niet voor je. Dat kan hij nooit zijn. Je min acht hem nu al. Van de andere kant zijn wij, jij en ik, voor elkaar geschapen, en dat weet je heel goed!" „Maar dan wil ik je toch wel zeggen, dat je je dingen inbeeldt, waar ik niets van af weet!" „Dat doe ik niet. Ik weet, dat je je er tegen verzet, maar heel diep in je hart ben je er van over tuigd, dat ik gelijk heb. Misschien verbeeld je je wel, dat je het aar dig zou vinden, een speelpop tot man te hebben, die naar je pijpen danst. Maar zo'n man zou je gek maken. Och, ik ken je beter dan jij jezelf. En ik zou nooit je speel pop of je schoothondje kunnen worden; ik zou echt je weder helft... je kameraad zijn". Zijn woorden maakten dieper indruk op haar, dan de zachte woorden van Arthur ooit gedaan hadden. En toch was het haar, alsof ze met een vreemde stond te praten. „Dat is allemaal heel grappig", zei ze eindelijk. „Maar zou je me willen zeggen, nu je immers zo alwetend bent, welke eigenschappen mijn man dan wèl zou moeten bezitten?" „Arthur heeft je al jaren willen hebben", vervolgde Brichtauer, zonder op haar woorden te letten. „Waarom heb je hem dan niet allang aanvaard? Je hebt al die tijd heel goed geweten, dat je minste wenk -hem aan je voeten zou doen neerknielen. E* toen heb je hem, die een van je oudste vrienden is, op een afstand ge houden. Dat kwam, omdat hij aan geen enkele voorwaarde vol deed, die je hem in je hart stelde. Jij bent nu eenmaal geen gewoon meisje. Jij hebt een bijna manne lijk verstand. En je koestert ver ering voor een krachtig man., voor iemand, die je hulp en steun kan geven, al heb je er ook een hekel aan, van hem afhankelijk te zijn". „Om mij te vleien, schijn je een portret -van jezelf te schilde ren, dat niemand zou herkennen" (Wordt vervolgd.) NED. HERV. KERK Bevestiging en intrede ds J. G. N. Cupédo te Sluiskil. Zondagmorgen heeft ds N. J. Cupédo uit Noordwijk aan Zee zijn zoon bevestigd met het woord uit Joh. 21 16 „Hoed mijne scha pen". Zowel in de morgendienst bij de bevestiging als des middags bij de intrede van ds J. G. N. Cu pédo was het kerkgebouw tot de allerlaatste plaats bezet, een be wijs hoe verheugd de Hervormde gemeente was met de komst van haar nieuwe predikant. Onder de aanwezigen bij de be vestiging bevonden zich o.m. bur gemeester Tellegen, de heer Fij- ma, als vertegenwoordiger van de A.C.N., vele vertegenwoordi gers van de Classis, de Ring en andere kerkelijke lichamen en corporaties. Uit Spekholzerheide, waar de nieuwe predikant vicaris is geweest, was een tweetal afge vaardigden, ondanks het storm achtig weer, per motor naar Sluiskil gekomen om bij de be vestiging aanwezig te zijn. De bevestigingsdienst werd ge opend met het zingen van Ps. 100 „Juich aarde, juicht alom de Heer". u. Na de bevestiging geschiedde de handoplegging door ds Cupé do Sr en ds Jansma uit Zaamslag, waarop de gemeente zong Gez. 269 2. Bij de gebruikelijke toespraken kwam tot uiting dat de kerkelijke gemeente te Sluiskil moeilijke ja ren had gehad, maar dat de ge meente alle krachten had inge spannen om de moeilijkheden te boven te komen. De dienst werd besloten door het uitspreken van het dankge bed, waarop als slotzang volgde Ps. 79 7, en ds Cupédo Sr de zegen uitsprak. Des middags te 5 uur deed ds J. G. N. Cupédo zijn intrede met een prediking over Efeze 2 19 en 20. De dienst werd geopend met t zingen van de voorzang, waar na de predikant voorging in ge bed, gevolgd door het uitspreken van de geloofsbelijdenis. Na de prediking wendde ds Cu pédo zich tot zijn gemeente. Hij bracht dank aan burgemeester Teilegen, de directies der fabrie ken, de predikanten van de Ring, moderamen van de Classis, de consulenten ds! Jansma en ds Honders, de kerkeraad, besturen van verenigingen, de catechisan ten en aan zijn ouders. Hierop werd ds Cupédo toege zongen Ps 134 3, waarna de pre dikant het dankgebed uitsprak. Als slotzang werd gezongen Ps. 72 11, waarna de nieuwe her der de zegen uitsprak. Na afloop van de plechtigheid mocht ds Cupédo in het jeugdge- bouw „De Ark" vele gelukwensen in ontvangst nemen. De Hervormde gemeente te Sluiskil kan terugzien op een voor haar zeer blijde dag.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2