STORM OVER WEST-EUROPA De storm over ons land Beraad van Westelijke Grote Drie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Vele schepen in nood - Zeilschip gezonken Ook in Nederland veel schade De toestand aan de Israëlische grenzen DE KABINETSFORMATIE f- De berichten over onlusten in Bulgarije MAANDAG 30 JULI 1956. 11e Jaargang Nr 3829 Abnormaal sierke windsiofen VERTROUWENS VOTUM VOOR MOLET Prof. Romme zendi regeringsprogramma aan de vijf fraciievoorzitiers salons j*obert" Hef geschil over hei Suezkanaal Algemene mobilisaiie in Egypie Met Esso bent U beter uit Bespreking over Britse auto-staking LORD HORE BELÏSHA: GRAAF EEN NIEUW KANAAL Frankering bij abonnement: lerneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sanoe Noordstraat 55-57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per asaand f 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adr«6 Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur In het zeegebied bij de Engelse Zuidkust zijn zondag tengevolge van een zware storm met wind snelheden van meer dan honderd kilometer per uur verscheidene schepen in moeilijkheden geraakt. Het Britse 103 ton metende zeilschip „Moyana", dat kort ge leden de zeilwedstrijd van Torbay naar Lissabon heeft gewonnen, is zondagochtend nabij Kaap L- zanl, aan de zuidwestpunt van Engeland, in moeilijkheden ge raakt tengevolge van een zware storm. De bemanning, bestaande uit vjjftien cadetten van de zee vaartschool van Southampton, acht officieren, een arts en een werktuigkundige, is van boord gehaald door een van de schepen, die het vaarluie te hulp waren gesneld. Het merendeel van de cadetten, die zestien of zeventien jaar zijn, was vóór de wedstrijd naar Por tugal nog niet eerder op zee ge- WCCG t Het vaartuig, dat op thuisreis was naar Southampton, werd, na dat het noodseinen had uitgezon den, waargenomen door 'n vlieg tuig van de Britse luchtmacht, dat andere schepen naar het in nood verkerende zeilschip leidde. A&n de hulpverlening werd o.m. deelgenomen door het bevoorra dingsschip van de Britse marine „Robert Dundas", de torpedoboot- jager „Orwell", het Britse stoom schip „Clan Manlean" en het Deense schip „Peruvian Reefer". De „Moyana" had in haar nood- berichten gemeld, dat het zich op 30 mijl van Kaap Lizard bevond en water maakte. In het gebied stond een storm met een wind snelheid van ruim honderd km per uur. Het vaartuig, dat nog ongeveer een derde van haar zei len voerde, had hevig te lijden van de hoge zee. De opvarenden van de „Moya na"" werden aan boord van de 6.017 ton metende „Clan Maclean" genomen, die hen naar Falmouth bracht. Onder de schepen, die het zeil schip te hulp waren gesneld, be vond zich ook de Nederlandse sleepboot „Oostzee". De Moyana" was op sleeptouw genomen door de Britse torpedo- bootjager „Orwell', doch het jacht is zestig mijl ten zuiden van Plymouth gezonken. Behalve het Britse zeilschip „Moyana", dat door zijn beman ning moest worden verlaten, heb ben o.a. twee Griekse vrachtsche pen noodseinen uitgezonden, om dat zij ten zuiden van het eiland Whight onbestuurbaar waren ge worden. Het waren de 7.229 ton metende „Aliki" uit Piraeus en de 365 ton metende „Agios Geor- gios". Dit laatste schip kon ech ter zelf herstellingen aanbrengen en zijn reis vervolgen. De Franse treiler „Mimi et Chariot" verleende assistentie aan de opvarenden van het jacht „Freedom" uit Poole, in Dorset shire, dat op drie mijl ten westen van Landsend in nood verkeerde. De drie opvarenden werden aan boord van de treiler genomen. Het jacht kon echter tengevolge van de hoge zee niet op sleep touw worden genomen. De opva renden van het jacht zijn te New- lyn aan land gezet. Ook de 300 ton metende „Mobil Fuel" van de Vacuum Oil Co. kwam ten zuidoosten van Ply mouth in moeilijkheden. Het vaar tuig pompte zijn lading olie in zee en meldde later, dat er geen on middellijk gevaar meer bestond. Ook het 1.246 ton metende schip „Teeswood" geraakte op 3 mijl ten oosten van Dungeness, Zuidoost Engeland, in moeilijkhe den. Het schip meldde, dat het zware slagzij maakte en dringend hulp nodig had. Even later kapseisde de „Tees wood". De 16 leden van de beman ning werden door de tankboot „Haifa" en de „Devoncoast" ge red. Het wrak van de „Teeswood" drijft thans, met de kiel omhoog, vier mijl ten noordoosten van Kaap Dungeness graafschap Kent). Het vormt een gevaar voor de scheepvaart. De Franse sleepboot „Jean Barth" zal pogen het wrak op sleeptouw te nemen. Het onder Panamese vlag va rende schip „Pacific Wave", 7176 b.r.t. metend, is 10 mijl noordwes ten van het lichtschip „Noordhin- der" onbestuurbaar geraakt. De windrichting verhindert stran ding. Aan de scheepvaart is het verzoek uitgegaan om het stuur met hun bagage een veilig heen komen. Duizenden vakantiegan gers sloegen op veilige afstand het woeste schouwspel van de wilde, opgezweepte golven, het door de Zuidoosten wind verstui ven van de branding gade. In Den Helder was de storm kracht van 9 tot 11. De redding boot „Prins Hendrik" voer uit om assistentie te verlenen aan een in nood verkerend vissersboot op de Waddenzee. In Bergen aan Zee stond het hoge water tot aan de duinvoet. De tenten van de strandexploita- tiemaatschappij werden allerijl weggehaald. Het zeewater zocht zich een weg onder het houten strandpaviljoen ter plaatse, waar loze schip zo ruim mogelijk te hmIten fundamentscheu. m ,?n' v'ren vertoonde. Ook in de toeris Alle Kanaalovervaarten vanuit Be zelf heeft de Dover werden gestaakt wegens de p, hlli_ storm. Te Dover zijn verankerde jachten en motorvaartuigen los geslagen en tegen de kademuren verbrijzeld. Ook de afvaarten van de Fran se Kanaalkust werden stopgezet. Het was geen wonder, dat de krachtige wind van zondagmid dag (IJmuiden meldde een wind kracht van 11, dat is bijna orkaan kracht) de plezierzeilers op het IJsselmeer parten heeft gespeeld. Nabij de IJ vuurtoren te Durger- dam zijn enkele schepen in moei lijkheden geraakt, maar er deden zich gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor. Van het circa 30 ton metende pleziertjalkje „JohannaAlida" uit Amsterdam knapte de mast en 't bootje dreef hulpeloos op de gol ven. Een boot van de sleepdienst Koers uit Schellingwoude slaagde erin de tjalk op sleeptouw te ne men, nadat zeilers op het eiland Pampus alarm hadden geslagen. Het bootje is naar Amsterdam ge bracht. Er bevonden zich 2 man aan boord. Het vaartuig „Holland" van de rederij Zwaag verleende hulp aan de in nood verkerende botter „Pieter Nelle" uit Muiden, die met een defect motor was uitgevaren. Aan boord bevonden zich 2 man nen en 3 vrouwen, die danig ge schrokken waren toen het scheep je water maakte. De „Holland bracht het schip naar de Amster damse haven... Ook de rijkspolitie te water is ter assistentie met een schip uitgevaren. Deze boot heeft drie zeilboten op sleeptouw genomen nabij Pampus, waar de zeilers hun toevlucht hadden gezocht. Op het Bovendiep nabij het Am sterdam-Rijnkanaal zaten een mo- torvlet en een zeilschip aan de grond. Op vele plaatsen in ons land zijn zondagmiddag windstoten ge meten van meer dan 75 km per uur. In Gilze Rijen werd tijdens 'n hevige onweersbui zelfs een wind stoot van honderd km per uur ge meten. Maar ook de metingen op Valkenburg, Ypenburg, Twente, Z.-Limburg en Schiphol getuig den van een voor de tijd van het jaar abnormale windkracht. Het K.N.M.I. in De Bilt sprak zelfs van een depressie met winterse activiteiten. Groningen kreeg naast wind 'n zware onweersbui en ook elders in het land heeft storm en onweer menig vakantieganger naar bin nen doen vluchten. Vooral op de Egyptenaren hebben vrijdag avond met automatische wapens een Israëlische vrachtauto aange vallen en met handgranaten be stookt, aldus meldt een Israëli' sche militaire woordvoerder. Dit gebeurde in de gedemilitariseer de zóne van El Auja. De Israë liërs leden geen verliezen. Op het hoofdkwartier van het Arabische legioen werd gemeld, dat de Israëlische luchtmacht in de afgelopen 24 uur vier maal het Jordaanse luchtruim had ge schonden. De Israëlische strijdkrachten hadden verder drie maal de wa penstilstandsovereenkomst ge schonden door over de bestands linies te schieten, aldus deze me dedeling. Er waren geen slachtof fers. DEENSE WAARNEMER DER V. N. DOOR MIJNONTPLOF FING GEDOOD. De Deense officier Rasmussen, waarnemer der Verenigde Naties in Palestina, is om het leven ge komen toen een mijn ontplofte onder de auto, waarmede hij in het grensgebied van Gaza reed. Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft medege deeld, dat de mijn door Egyptena ren is geplaatst op de weg nabij Niroz, die veelvuldig door de waarnemers der Verenigde Na ties wordt gebruikt. wind aardig huisgehoudn, waar door lichte schade ontstond tenge volge van vallende bomen, weg gerukte schuttingen enz. SPIONNAGEZAAK IN OOST DUITSLAND. Het Oost-Duitse persbureau „A. D. N." meldt, dat een Oost-Duits gerechtshof te Maagdenburg za terdag een vrouw en drie man nen tot in totaal 29 jaar dwang arbeid heeft veroordeeld wegens „spionnage voor de Amerikaanse geheime dienst." De veroordeelden zouden foto's hebben genomen van Sowjet-Rus- sische tanks, die zij, tezamen met andere vertrouwelijke militaire gegevens in handen van de Ame rikaanse geheime dienst zouden hebben gespeeld. meren heeft het gespookt. Op de Loosdrechtse Plassen sloegen 37 boten om en menig watersportliefhebber heeft een nat pak opgelopen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Overigens is ons land er nog goed afgekomen vergeleken bij Zuid- Engeland, Wales en Noord-Schot land, waar het noodweer was gis teren. Zondagmiddag om drie uur is een windhoos over Ten Boer en omgeving getrokken. Er is veel materiële schade aangericht. Bo men werden ontworteld, palen knapten af als lucifershoutjes. Van een sigarenkiosk aan de rijksweg werd het dak volledig afgerukt. Van vele huizen werden de dakpannen afgerukt en me ters ver weggeslingerd. Een kap- schuur van een boerderij even buiten Ten Boer waaide in. Kip penhokken werden opgenomen en elders neergesmakt. Persoon lijke ongelukken deden zich nage noeg niet voor. Het bleef bij de schrik voor de bevolking. Voor zover thans bekend, werd een da me gewond en moest naar het ziekenhuis te Groningen worden gebracht. Onder leiding van gemeen! e- werklieden is zondagmiddag in Ten Boer (Gr.) en omgeving hard gewerkt om de beschadigde wo ningen zo goed mogelijk af te dekken met Jrout en dekkleden. Het bleek, dat ruim 30 huizen flinke beschadigingen opgelopen hadden. De schade is nog moeilijk te schatten, maar loopt in de dui zenden guldens. De meeste inwo ners waren niet tegen stormscha de verzekerd. Ook in Stedum werd nog enige schade aange richt. De wind, die vlagen aangroeide tot de kracht van 'n zware storm, stond niet op de Nederlandse kust. Tot nu toe zijn dan ook geen berichten binnengekomen van schepen die voor de kust in moeilijkheden zijn gekomen. Ook werd geen schade gemeld aan de kustwerken. De schade aan de kust heeft zich in hoofdzaak be perkt tot ingewaaide strandten ten. In Scheveningen had deze scha de echter weinig omvang. Aan de landzijde van Scheveningen bleek het zelfs harder te waaien dan aan zee. Op het Gevers Deynoot- plein waaide een lichtmast om, waardoor een voorbijganger licht werd gewond. Gemeentewerken van Den Haag sjorden de stei gers vast, die al sinds jaar en dag om de Haagse toren zitten voor de bouw van de nieuwe spits van deze toren. Tegen 7 uur dreigden deze steigers naar beneden te ko men. De telefoon van de Haagse brandweer liep roodgloeiend door de vele aanvragen om assistentie bij beschadigingen aan daken, aan bomen enz. Doordat een zware tak van een grote boom op de Westvest te Delft was losgeraakt en op de bo venleiding van de Haagse Tram weg Mij. terecht was gekomen, is het tramverkeer tussen Delft en Den Haag zondagavond ongeveer een half uur gestremd geweest. In Zandvoort stond het water ongekend hoog voor deze tijd van het jaar. De wind kwam uit de Zuid Zuidoost-hoek en was der halve schuin landafwaarts, waar door naar de mening van de des kundigen een catastrofe in de tentenkampen is voorkomen. Toch hebben de tenten in 't trek kerskamp „De Branding" het moeten ontgelden: geen van de circa 100 tenten bleef overeind staan en alle trekkers, waarvan de meeste buitenlanders, zochten De Franse regering heeft zater dagmorgen van de nationale ver gadering een vertrouwensvotum gekregen over het wetsontwerp voor nieuwe belastingen ter financiering van de militaire ope raties in Algerië. Het vertrouwensvotum is met 273 tegen 163 stemmen aangeno men. De belastingvoorstellen terzake van Algerië zijn nu in eerste le zing aangenomen. Ter verhoging van de som, die de regering het volgend jaar no dig heeft, stemde het parlement in met een hogere belasting op benzine, een nieuwe belasting op „superwinsten" en een belasting voor commerciële ondernemin gen, gelijk aan twee procent van haar reserves. De woordvoerder van de kabi netsformateur heeft zaterdagoch tend 't volgende medegedeeld: „De formateur heeft vandaag aan de voorzitters, resp. waarne mende voorzitters van de Twee de Kamerfracties van de P. v. d. A., K. V. P., A. R., V. V. D. en de C. H. U. het door hem ontworpen regeringsprogramma toegezon den. Hij heeft daarbij ieder hunner in een begeleidende brief ge vraagd eventuele opmerkingen liefst dinsdag, doch uiterlijk woensdag a.s., hetzij schriftelijk, hetzij mondeling, aan hem te doen toekomen te zijner nadere over weging". „Aan de voorzitters van de P. v. d. A.-, de K. V. P.-, de A. R.- en de C. H. U.-fractie heeft de formateur tevens medegedeeld, dat hij gaarne van ieder hunner zal vernemen, hoe deze staat te genover het t.z.t. adviseren van geestverwanten om zitting te ne men in een kabinet van bevredi gende samenstelling, dat het pro gram van de formateur tot grondslag en richtsnoer neemt", aldus de mededeling van de woordvoerder. „In zijn brief aan de waarne mende voorzitter van de V. V. D.- fractie heeft de formateur gezegd op grond van het hem bekende standpunt van prof. Oud als voorzitter zijner fractie, in dit sta dium geen vrijheid te vinden tot het stellen van een vraag, als in de vorige alinea bedoeld". dt kopf ket oportt cocfw) marfe 16 brovwijstroat 9 ftnwuzen ook voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „laneome"-dr. payot" -„yardley". CANADESE MINISTER VAN DEFENSIE OVER DE NAVO-POLITIEK IN EUROPA. De Canadese minister van De fensie, Campney, heeft zaterdag te Vancouver verklaard, dat de Navo-politiek in Europa onver wijld moet worden herzien. Hij verklaarde tegenover ver slaggevers dat elke beslissing van de Verenigde Staten en Groot Brittannië om strijdkrachten uit Europa terug te trekken „bijzon der onverstandig" zou zijn. DE OVERSTROMINGEN IN PERZIK. De Perzische minister van Bin nenlandse Zaken heeft zaterdag in de Senaat meegedeeld, dat het aantal doden als gevolg van de overstromingen van deze week tot 450 is gestegen. Deze cijfers zijn nog niet vol ledig, aldus de rrfinister. Volgens berichten uit Kastena, thans aan het Sowjet-vaderland een plaats aan de Grieks-Bul-1 bewijst, dezelfde beloning zullen gaarse grens, zouden in Bulgarije bij onlusten in de afgelopen da gen 200 personen zijn gedood en 700 gearresteerd. Een bevestiging van deze berichten kon niet wor den gekregen. Er zou muiterij zijn geweest in de garnizoenen van Philipopel, Di- mitrofgrad en Varna naar aan leiding van het ontslag van ge neraal Panof en verscheidene honderden andere militairen. Deze mannen zouden van „chau vinisme" verdacht worden, d.w.z. zij zouden gekant zijn tegen de verzoening met Zuid-Slavië en aan de zijde van Tsjerwenkof staan, die weliswaar de leiding over de communistische partij heeft moeten afstaan maar toch nog over grote invloed zou be schikken. Hoewel de Bulgaarse regering de toestand thans meester is, blijkt er toch een strijd gaande te zijn tussen Stalinisten en anti- Stalinisten, waardoor het anti communistische verzet wordt aangemoedigd. Voor het eerst zijn in de steden en op het platteland pamfletten verspreid, die van deze strijd getuigen en waarvan er twee in Athene zijn terechtge komen. In de ene wordt verklaard: „Wij willen geen nieuwe meesters. De afzetting van Tsjerwenkof, de op komst van Joegof en het bezoek van Mosje Pijade vormen aanwij zingen voor het bestaan van ge heime akkoorden tussen T'ito en het Kremlin, overeenkomsten waarin Bulgarije de weinig benij denswaardige rol van pion op 't schaakbord van Moskou speelt. Hieruit volgt, dat voortaan de or ders niet rechtstreeks vanuit de Sowjet-Unie komen, maar via de ambassade van Zuid-Slavië". In het andere vlugschrift wordt gezegd: „Laat het lot van Tsjer wenkof u een teken zijn. Vefgeet niet, dat de diensten, welke u ontvangen, wanneer het Kremlin opnieuw besluit van politiek te veranderen". In dit pamflet, dat gericht is tot „alle anti-communisten" wordt tenslotte gezegd: „Broe ders, maakt van de verwarring, die zich van de communisten meester heeft gemaakt, gebruik en eist de onmiddellijke rechtzet ting van de onrechtvaardigheden van de tirannie van Tsjerwen kof". Naar voorts wordt gemeld, heeft Anton Joegof onlangs op een vergadering van de commu nistische partij te Philippopel een verhoging van de lonen moeten toezeggen. Hij deed dit naar aan leiding van een verklaring van de afdelingssecretaris, die o.m. had gezegd: „Wij weten, dat onze uranium- mijnen 160 kg per dag produce ren en dat de kostprijs hiervan 1.400 levas per kg is. Hoewel de internationale verkoopprijs meer dan 4.000 levas bedraagt, krijgen wij van de Sowjet-Unie slechts zestig levas. Alleen al door deze handelsovereenkomst verliest Bulgarije 226 miljoen levas. Als wij bij dit verlies nog de verlie zen voegen, die een gevolg zijn van het feit, dat wij tabak, ro zenolie en andere produkten aan de Sowjet-Unie leveren, raken wij aan de oorzaak van onze hui dige moeilijkheden. De partij zou zich tot onze broederstaat Rus land moeten wenden met het ver zoek, ons te ontslaan van de ver plichting uitsluitend aan hem het merendeel van onze produk ten te leveren. Dan zou het min der moeilijk zijn de benodigde sommen te krijgerv voor een ver hoging van de lonen". In het licht van deze gebeurte nissen krijgen de bezoeken van enige Sowjet-leiders, met name Sjepilof en Mikojan, aan Bulga rije een bijzondere betekenis. Vandaag zal te Londen 'n Ame- rikaans-Brits-Franse bespreking worden gehouden, aidus wordt van gezaghebbende zijde verno men. De bespreking welke de Britse en de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd en Pineau, vandaag zullen hou den is uitgebreid tot een bespre king van drie, met deelneming van Amerikaanse zijde. Men weet nog niet, of minister Dulles van de Verenigde Staten, die nog in Lima vertoeft, op tijd in Londen zal kunnen zijn. Maar in elk geval zal een Amerikaanse functionaris aan de bespreking deelnemen. Onderwerp van bespreking zou het Suez-kanaal zijn. Robert Murphy, plaatsvervan gend onderminister van Buiten landse Zaken, is zaterdag uit Wa shington vertrokken om deel te nemen aan de besprekingen te Londen. Dit geschiedde, nadat Eisenhower nieuwe besprekingen over de gebeurtenissen in Egypte had gevoerd. Vóór zijn vertrek verklaarde Murphy, dat de V.S. er belang in stellen de weerslag te kennen, die het besluit van de Egyptische re gering zou kunnen hebben op de gang van zaken en het onderhoud van het kanaal zelf. De taak van Murphy te Londen zal bestaan uit het kennis nemen van de stappen, die de Franse en Engelse minister voorstellen te nemen. Murphy zelf verklaarde, na een onderhoud met president Eisenhower over de kwestie, dat de besprekingen van „informatie ve aard" zullen zijn. Hij zei voorts- dat de Ver. Staten grote belang stelling hebben voor de gevolgen, die de Egyptische stap kan heb ben voor de „exploitatie en de in standhouding van het kanaal zelf". In Washington werd meege deeld, dat deskundigen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zoeken naar een manier om aan de Britse en Franse stappen ter oplossing van de ontstane crisis daadwerkelijke steun te verlenen. De voornaamste zorg van de Franse regering schijnt het ver zekeren van een vrije doorvaart door het Suez-kanaal te zijn. President Gamel Abdel Nasser heeft zaterdag te Cairo verklaard, dat Egypte een .algemene mobili satie" heeft afgekondigd. „Wij zullen geweld met geweld beantwoorden", zei hij „Ik heb geconstateerd, dat het gehele Egyptische volk zich spon taan heeft gemobiliseerd om de integriteit van zijn grondgebied te verdedigen. Ik weet, en de Westelijke mogendheden weten het, dat ieder van ons zijn laatste druppel bloed zal geven om te verhinderen, dat de imperialisten zich met onze binnenlandse zaken bemoeien. Het Suezkanaal maakt een integrerend deel van ons grondgebied uit en niemand ter wereld heeft het recht onze na tionalisatiemaatregel te betwis ten". Nasser verklaarde na zijn te rugkeer uit Alexandrië, waar hij de nationalisatie van de Suezka- naalmaatschappij bekend maak te, tot een juichende menigte, die zich ter begroeting had verza- zameld: „Engeland heeft niet het •recht zich te mengen in Egypti sche aangelegenheden, hierbij ir. begrepen het Suezkanaal. Wat Frankrijk betreft, ik laat het aan de Algerijnen over te antwoorden en dat land een les te geven". Deze woorden werden luide toegejuicht. Nasser waarschuwde Engeland en Frankrijk, dat hij hen verant woordelijk zou houden voor iede re vertraging of schade, toege bracht aan de vrije doorvaart door het Suezkanaal. Door Nassers opmerking over „algemene mobilisatie" ontston den wilde geruchten, dat er een algemene mobilisatie werd afge kondigd. Maar spoedig, aldus Reuter, realiseerde men zich, dat Nassers uitlating niet sloeg op een militaire mobilisatie. De vrijwilligers van de Egypti sche nationale garde in alle ste den van de kanaalzone zijn plot seling naar hun kampen opgeroe pen. Auto's met luidsprekers reden in de straten van Port Said, Port Foead, Ismailia, Suez en Port Tewfik en riepen alle vrijwilli gers op zich onmiddellijk naar be paalde plaatsen te begeven. Er is geen reden voor deze maatregel gegeven, die volgens officieuze schattingen betrekking heeft op een tienduizend man. £sso Morgen zullen besprekingen worden gehouden over eventuele beëindiging van de staking van ruim 23.000 arbeiders in de Brit se autoindustrie, aldus is te Lon den meegedeeld. Vertegenwoordi gers der werkgevers en de vak bonden zullen daartoe in een fa brieksgebouw te Birmingham bij eenkomen. De minister van Arbeid, Mac- leod, had de gedachte tot het hou den van deze besprekingen geop perd. Zijn voornaamste medewer ker voor industriële aangelegen heden, sir Wilfred Neden, treft de nodige regelingen ervoor. Lord Hore Belisha, oud lid van het oorlogskabinet, zal maandag in het Engelse Hogerhuis voor stellen het graven van een nieuw kanaal in overweging te nemen, dat het Suezkanaal kan vervan gen. Volgens zijn voorstel zou dat kanaal door Israëlisch gebied lo pen van de Middellandse Zee naar de Golf van Akaba, het noord oostelijke uiteinde van de Rode Zee. Gedurende het weekeinde trok een voor de tijd van het jaar wel bijzonder actieve depressie van het zeegebied ten westen van de Golf van Biscaye via Engeland naar de Noordzee. In zuid-Engeland stak in ver band daar mee een zuidwester storm op. In de loop van zondag nam ook in ons land de wind tot hard of stormachtig toe. In de middag bereikte de wind zijn ma ximum. Er werden toen windsto ten van meer dan 100 km per uur gemeten. Een met de stormde- pressie samenhangende storing veroorzaakte plaatselijk ook en kele regen- en onweersbuien, waarvan sommige werden verge zeld door windhozen. Inmiddels dringt achter de depressie, die bo ven de Noordzee nu langzaam op vult koudere lucht via de Britse eilanden naar onze omgeving. De ze lucht zal vandaag over ons land stromen, zodat de tempera tuur aanmerkelijk lager wordt dan zondag. Voorts zullen er en kele buien optreden afgewisseld door opklaringen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Lagere temperaturen Opklaringen maar ook plaatse lijk enkele buien. Matige af en toe krachtige wind tussen west en zuidwest. Lagere temperaturen dan gisteren. DINSDAG 31 JULI. v.m. n.m. Breskens 6.7.04 7.23 Terneuzen 7.39 7.58 Hansweert 8.19 8.38 Walsoorden 8.29 8.48 ZON op onder Juli. 30 5.00 20.35 31 5.02 20.34 MAAN op onder 23.02 23.37 13.34 14.47

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1