Reizende Staatslieden tussen rijzende problemen Egypte nationaliseert Suez-Kanaalmaatschappij "mSS»» 2510 HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Arbeidsconflict in de Amerikaanse staalindustrie geregeld Felle protesten van Engeland en Frankrijk ZON- en MAANSTANDEN Lestoestel van luchtmacht verongelukt WEKELIJKSE WERELDSCHOUW FrwWinf Ml TtmeuK. Moskou houdt de teugels strak nI 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f 1.80: per week 43 cent. Losse nrs 8 d DE ZATERDAG 28 JULI 1956. lie Jaargang Nr 3828 Advertentieprijs per mni 18 ct; mMnrö» 5*» advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f 1,— Iedere -egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddag Jut». Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks De reizen van staatshoofden en ministers blijven in trek. De president van Pakistan, het grootste land der Moslims, was in Ankara op bezoek, hetgeen dtiideh.ik een versterking van 't traktaat van Bagdad betekent. Premier Nehroe van India ging naar Bonn, vermoedelijk voor economische besprekingen en daarna naar Parijs, waar hij vergeefs bemiddeling heeft aangeboden inzake Algiers, dat Frankrijk eenvoudig beschouwt als een interne aan gelegenheid. Hij nam daarna, met Nasser deel aan de conferentie op het kleine eilandje Briom, behorende tot Joegoslavië, waar Tito gastheer was. Deze heeft zich zeer optimistisch uitgelaten over de resultaten. Begrijpelijk, want zijn ster is groeiende en geheel zijn reis door Rusland heeft bewezen, dat hij, nauwelijks acht jaar geleden een rebel, thans in Moskou als de sterkste factor in het Bal kan spel wordt beschouwd. President Eisenhower, die het Witte Huis weer heeft betrokken, is naar Panama gegaan om de bij eenkomst der 19 staatshoofden van republikeinen van Amerika bij te wonen. Hieruit zal vermoe delijk een betere samenwerking tussen Noord- en Zuid-Amerika voortkomen. Eisenhower vindt moeilijkhe den genoeg; buiten de militaire beslissingen is er ook nog IJs land, waar als gevolg van de ver kiezingen partijen aan het be wind komen, die Amerika's troe pen op dat eiland niet gunstig zijn gezind. Bovendien maakt Stassen, Ike's speciale raadgever voor ontwapeningsaangelegenhe den zich op om de kandidatuur van Nixon als vice-president de volgende maand te San Francis co de voet dwars te zetten. Stas sen zal als eventuele opvolger van Eisenhower meer aanhang hebben dan Nixon. ONWEERACHTIG. Het hogedrukgebied dat enkele dagen zomers weer heett bezorgd, is het afgelopen etmaal zó sterk aangetast, dat het nu vrijwel geheel verdwenen is. In de omgeving van zuidwest Engeland, het Kanaal en Ierland waar de luchtdruk enkele dagen geleden nog hoog was, verscheen een zwakke oceaandepressie, die zich vrijdag tot een meer actieve onweersstoring ontwikkelde. Vergezeld van regen en on weersbuien verplaatste deze sto ring zich in de loop van de avond over Engeland in de richting van ons land, hetgeen bij ons o.a. merkbaar was aan het voortdu rend lager worden van de baro meterstand. Het laat zich aanzien dat deze onweershaard het weerbeeld bij ons het komende weekeinde een onbestendig karakter zal verle nen Er zal meer bewolking zijn dan' de afgelopen dagen en de temperaturen zullen in de zuide lijke provincies niet zo hoog meer oplopen de kans op re gen- of onweersbuien is vrij groot. De staatslieden van de Sowjet- Unie reizen ook. Is het een toe val, dat slechts Boelganin en Mi- koyan, tevens Sjepilov, op stap zijn gegaan en de praatgrage Chroesjtsjef is thuisgebleven? Zij wijden nu hun aandacht aan de satellieten. Mikoyan heeft de val van Rakosi veroorzaakt, al wil de deze zich bekeren tot anti-Sta- linisme en in zijn plaats is nu ge komen de vice-premier Ernoe Geroe, die reeds dadelijk in zijn eerste radiotoespraak heeft ge wezen op de moeilijke omstandig heden, waarin politiek en econo misch' Hongarije verkeert. Boel ganin ging naar Warschau om er, mede in verband met het opnieuw opsteken van de storm in Poznan, duidelijk te maken, dat Polen zich heeft te schikken naar de be slissingen van Moskou. Het gist in Polen; geen won der wanneer men hoort van de geestelijke en politieke discus sies, die kort voor het gebeuren te Poznan plaats hadden tussen regering en oppositie. De Sowjet- Unie heeft de Oostduitsers betere levensvoorwaarden in uitzicht gesteld, gevolg van het bezoek, dat Grotewohl en Ulbricht aan Moskou brachten. De leiders van de communisti sche partijen in niet-communisti- sche landen werden te Moskou genodigd; Togliatti liet verstek gaan, maar zal wel afgezet wor den; Thorez verenigde zich met het nieuwe bewind. Of dat werke lijk een zo nieuwe koers voert als politici de naar vrede snakkende menigte maar al te gauw willen doen geloven, is nog een andere vraag. Zorin blijkt uit Duitsland teruggekeerd om nieuwe initia tieven inzake het Duitse vraag stuk te nemen, maar in het afwij zend antwoord gaan regering en oppositie te Bonn samen. De „Prawda" heeft zich weer eens begeven in enige aanvallen, waar in tegenwoordig Amerika het in het bijzonder moet ontgelden. Amerika wil dit niet en Eden aarzelt ómdat de eerste Engelse H-bom op het punt staat beproefd te worden. De moties, die de Opperste Sowjet aannam alvorens uiteen te gaan, werden al direct als sla gen in de lucht beschouwd. Wel echter heeft het voornemen van Amerika om op andere wijze, in het bijzonder op de atomische wapens, de verdediging van de vrijheid te voeren, indruk ge maakt. Voor de Britse regering is het een winstpunt, want ook zij zint op bezuinigingen; heel an ders dus dan de Amerikaanse stafchefs, die een andere militai re richtlijn willen volgen. Bonn toonde zich verschrikt en is door speciale toezeggingen van de Amerikaanse ambassadeur in middels gerustgesteld. De bood schap uit Washington kwam niet op een gunstig ogenblik, want vooral in Beieren toonden de Amerikaanse bezetters, dat z niet altijd over de nodige zelfbe heersing beschikken. Er zijn strenge maatregelen genomen in overleg met Bonn, zodat daaraan wel spoedig een einde zal komen. Adenauer blijft vasthouden aan zijn herbewapening; de vraag is nu natuurlijk deze of het wel be slist 15 divisies zullen moeten zijn. Naarbuiten kan het niet an ders of al dit heen en weer ge praat versterkt niet de positie van de N.A.T.O. Ontwapenen of bewapenen? medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Onbestendiger. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. In de zuidelijke pro vincies iets lagere middagtempe- raturen, elders weinig verande ring in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. ZONDAG 29 JULI. De ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties in plenum is nu weer uiteengegaan. Veel be reikt is er niet. De Russen zijn 'n stapje nader gekomen tot de voorstellen van de westelijke drie om geleidelijk en evenredig te ontwapenen, maar zij willen geen controle uit de lucht en zij willen de proefnemingen met atoom- en waterstofbommen opschorten. Engeland in het nauw De Engelse oppositie heeft in het Lagerhuis een debat gehou den over Cyprus, waar Turkije nu zijn woord gesproken heeft en Engeland min of meer de handen heeft gebonden. Het ziet er naar uit dat Engeland deel zal nemen aari een eventueel Cyprus-debat in de Veiligheidsraad, die intus sen Marokko als nieuw lid heeft toegelaten. In Cyprus zou een soort Mata Hari werkzaam zijn, met al de daaraan verbonden na delige gevolgen Men heeft in EngeJana vergeeis geprobeerd het conflict in de autobranche te voorkomen; er is staking, niettegenstaande Eden een week geleden nog nadruk legde op Engelands slechte eco nomische positie. Engeland heeft ook moeilijkheden in Afrika; het moge zijn dat aan de Goudkust een gematigd premier is opgetre den, die durft te tonen, dat men Engelands hulp behoeft in Ni geria zijn er daarentegen moei lijkheden, omdat de premier gel delijke verantwoording weigert. Nasser heeft de kous op de kop gekregen door te veel te vragen. Amerika heeft zich, althans voor lopig, voor steun aan de Assoean- dam verontschuldigd en Enge land heeft zoveel hooi op zijn vork genomen, dat het er niet aan kan denken zonder Amerika. Maar ook Rusland heeft gewei gerd, want Rusland vindt de toe nemende industrialisatie van Egypte belangrijker: het kan daarin beter het direct rende ment van zijn geld tot uiting zien komen. Maar Sjepilov heeft weer enigszins andere woorden daarna gesproken en men weet in Cairo dus nog heel niet waar men aan toe is. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). President Nasser van Egypte heeft bekend gemaakt, dat de Egyptische regering besloten heeft de Suezkanaalmaatschappij te nationaliseren. Nasser deelde mede, dat de aandeelhouders schadeloos zullen worden gesteld in overeenstemming met de laat ste slotkoersen op de beurs te Parijs. Alle gelden van de Suezr kanaalmaatschappij in Egypte zijn bevroren, zo voegde hij hier aan toe. Nasser verklaarde, dat de stuw- dam van Assoean zal worden ge bouwd met de inkomsten die het Suezkanaal oplevert en die 1UU miljoen dollar per jaar bedra gen. Hij deelde verder mede, d:u de regering een wet heeft goed gekeurd, waarbij de maatschappij „in naam van de natie" wordt ge nationaliseerd met al haar bezit- tingen en schulden. Het bestuur der maatschappij zal worden op gedragen aan een onafhankelijk lichaam, dat onderworpen is aan het ministerie van Handel. De Suezkanaalmaatschappij is een in Egypte geregistreerde maatschappij, die haar zetel te Pa rijs heeft. De meeste aandelen zijn echter in handen van buiten landers. De Engelse regering is de grootste aandeelhoudster. De concessie van de maatschapp J voor de exploitatie van het buez- kanaal, die een looptijd van 99 jaar had, loopt in 1968 af. Reeds eerder heeft Egypte te kennen gegeven, dat de concessie niet zal vforden 'verlengd De Egyptische regering was reeds van plan het bestuur van de maatschappij over te nemen op 16 november 1968, de datum waarop de concessie l0 Radio Cairo maakte bekend, dat alle vreemde mogendheden ln kennis waren gesteld van de thans van kracht geworden natio- nalisatiewet, en dat Nasser een regeringsbesluit heeft geteken waarbij een bestuurslichaam voor de maatschappij wordt ingesteld. Nasser verklaarde in zijn aan kondiging, dat Egypte met de 500 miljoen dollar inkomsten uit hoofde van de exploitatie van het kanaal in de komende vijf jaar de schenking van 70 miljoen dollar van Amerika en Engeland niet nodig heeft. Egypte en de Egyp- tenaren zullen de dam van Assoe an bouwen zonder druk van welk land dan ook, zo zei hij. De feitelijke inbeslagneming van de kanaalmaatschappij duur de slechts een kwartier. Hoewel Nasser drie uur lang sprak maakte hij de nationalise ring pas in de laatste twintig minuten van zijn rede bekend. Op dat ogenblik waren de kan toren van de maatschappij reeds door de Egyptische politie bezet. De afdelingschefs van de maat schappij werden officieel van het besluit op de hoogte gesteld, doch zij konden geen contact met ei kaar of met de hoofdagent in Lai- ro opnemen, aangezien hun tele foonleidingen verbroken waren tot Nasser de nationalisering ficieel had geproclameerd. Er heeft zich geen enkel inci dent voorgedaan. Het vervoer door het kanaal gaat normaal verder, de leden van de Egyptische commissie die het beheer overgenomen hebben, neb ben de afdelingschefs van de maatschappij verzocht hun werk zaamheden normaal voort te zet ten. Premier Eden heeft direct met Amerikaanse en Franse diplo matieke vertegenwoordigers, als mede met de stafchefs van de Britse strijdkrachten van gedach ten gewisseld over het besluit van Egypte om de Suezkanaalmaat schappij te nationaliseren. Na afloop van het overleg, dat drie uur duurde, weigerden func tionarissen elke commentaar op de mogelijke stappen, welke En geland eventueel zal nemen naar aanleiding van het besluit van de Egyptische regering. Diplomatieke waarnemers te Londen verwachtten, dat Enge land het Egyptische besluit met kracht zal afwijzen als een flag rante schending van het interna tionale recht, aangezien het con cessieverdrag nog een looptijd van dertien jaar heeft. Ook te Washington en Parijs denkt men er in onofficiële kringen zo over. Voorts vraagt men zich af, op welke wijze president Nasser de aandeelhouders van de kanaal maatschappij denkt te kunnen uitkopen. Ook wordt het in twij fel getrokken, of het mogelijk zal zijn, de bouw van de dam bij As soean uit de inkomsten van de maatschappij te bekostigen, aan gezien het merendeel van de som, die jaarlijks van de door het Suezkanaal passerende schepen worden ontvangen, 100 miljoen dollar besteed wordt aan het on derhoud van het kanaal. De aan leg van de dam zal naar schat ting meer dan 1.300 miljoen dol lar kosten. Een andere kwestie is, dat de Suezkanaalmaatschappij ook gro te bedragen heeft belegd in on dernemingen in het buitenland met name in de Verenigde Staten en Canada. Men acht het moei lijk denkbaar, dat Nasser door zijn nationalisatie ook die beleg gingen kan treffen. Velen zijn benieuwd, hoe de Sowjet-Unie op het besluit van Nasser zal reageren. Men vraagt zich af, of Nasser niet van te voren de Russische ambassadeur Kisselef op de hoogte had ge steld. Het Sowjet-persbureau gaf vrijdagochtend vroeg het bericht van de nationalisatie zonder eni ge commentaar. De beurswaarde van de ver schillende soorten aandelen Suez welke op de beurs van Parijs worden genoteerd, bedroegdom derdag ongeveer 53 miijara frank Rekeninghoudend met een gemiddelde koersdaling vpor deze aandelen gisteren van 2Z procent bedraagt de daling m de beurswaarde ongeveer 11 miljard fr Ink'financiële kringen te Lon den wordt verwacht, dat de Brit se regering zeer spoedig Egyptische sterlingsaldi zal blok keren. Deze bedroegen m nov. 1955 110 miljoen en krachtens de bepalingen van een tussen beide landen gesloten overeen komst had Engeland de verplich ting op zich genomen, jaarlijks 20 miljoen vrij te geven en zou de totale Egyptische vordering op Engeland in 1963 moeten zijn afgelost. 1 januari van dit jaar werd een bedrag van 20 mil joen afgelost. De Egyptische minister van Handel heeft medegedeeld, dat schepen die weigere» de door- voerrechten te betalen aan ban ken van de nieuwe leiding oer Suez-kanaal-maatschappij het ka naal niet zullen mogen passeren. Hij deelde niet mede hoe een der gelijke maatregel ten uitvoer kan worden gelegd. Op de vraag wat zou geschieden indien buiten landse banken die thans beschik ken over activA der Suez-kanaal- maatschappij zouden weigeren deze activa naar Egypte te trans fereren gaf de Egyptische minis ter ten antwoord: „Wij zullen zien. In ieder geval zouden we dan geen schadevergoeding aan aandeelhouders betalen". De minister zeide nog, dat de Egyptische regering geen ge welddadige reactie uit het bui tenland verwachtte „daar Egypte heeft gehandeld binnen haar rechten en Egypte er voor zal zorgen, dat het verkeer door het kanaal vlot zal kunnen verlopen ten voordele van de internatio nale scheepvaart". den" van Egyptische eigendom van buitenlands beheer. De koning verklaarde: >d™ij zullen de eenheid van de Arabi sche wereld steunen tot we onz rechten hebben verkregen en ons gestolen deel in Palestina hebben teruggekregen". De directeur van de kanaal maatschappij, Picot, heeft vrij dagmorgen verklaard dat er in de betrekkingen tussen de ka naalmaatschappij en de Egypti sche regering niets is dat een dergelijk besluit deed verwach ten. Deskundigen wijzen erop dat de oliemaatschappijen reeds eni ge tijd geleden begonnen zijn zich te dekken tegen deze eventuali teit door tankers te bouwen van zulke grote afmetingen dat zij de reis rond de Kaap de Goede Hoop kunnen maken tegen de zelfde prijs als door het Suezka- n&Grote massa's Egyptenaren hebben vrijdagmorgen het stand beeld van Ferdinand de Lesses in Port-Said bestormd met de be doeling het te vernielen, doch de Egyptische politie wist de orde te herstellen. EGYPTE WIL BRITSE PRO TESTNOTA NIET IN ONT VANGST NEMEN. Radio-Cairo meldt, dat de Egyptische regering vrijdag heeft geweigerd een Britse protestnota tegen de naasting der Suez-ka- naalmaatschappij in ontvangst te nemen. De positie der Suez-kanaal- maatschappij. v.m. n.m. Breskens 5.31 5.48 Terneuzen 6.06 6.23 Hansweert 6.46 7.03 Walsoorden 6.56 7.13 MAANDAG 30 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.17 6.32 6.52 7.07 7.32 7.47 7.42 7.57 ZON MAAN op onder op onder Juli. 28, 4.57 20.38 22.12 11.11 29 4.59 20.37 22.35 12.22 30 5.00 20.35 23.02 13.34 31 5.02 20.34 23.37 14.47 De voorzitter van de verenigde staalarbeiders van Amerika, Dar vid McDonald, heeft vrijdag be kendgemaakt, dat met de leider van de onderhandelaars der werk gevers overeenstemming in het thans 27 dagen oude arbeidscon flict is bereikt. Het zal echter verscheidene da gen duren, alvorens de nieuwe arbeidscontracten met de elf be trokken staalmaatschappijen zul len zijn voltooid en getekend en naar McDonald mededeelde zal de hervatting van het werk door de 650.000 stakende arbeiders hier op moeten wachten. Men is het eens geworden over een arbeidscontract voor de duur van drie jaar, dat voorziet in 'n totale verhoging van de lonen en verzieningen met 45,6 dollar cents per uur in deze periode. In het eerste jaar zullen de verho gingen gemiddeld 20,3 cents dra gen, in het tweede jaar 12,2 cents en in het derde jaar 13,1 cents per uur. Naar aangaande de nieuwe ar beidsovereenkomst voor de Ame rikaanse staalarbeiders nog ver nomen wordt, zal de verhoging van de rechtstreekse lonen in het eerste jaar van de overeenkomst 10.5 cents per uur bedragen. In het tweede en het derde jaar zal het uurloon een iets kleinere ver hoging ondergaan, maar gemid deld bedragen de verhogingen ruim 15 per jaar. De overeen komst voorziet voorts in automa tische loonaanpassingen, indien zich in een periode van 6 maan den stijgingen hebben voorgedaan in de kosten van levensonder houd. De vakbond verklaarde, dat zij alle verbeteringen heeft aan vaard, die de werkgevers hadden aangeboden, maar dat zij er de voorkeur aan gegeven heeft deze verbeteringen samen te vatten in een driejarig contract in plaats van in een contract voor de duur van vijf jaar, zoals door de 12 be trokken staalmaatschappijen was voorgesteld. Om kwart voor zes is in de na bijheid van Lage Zwaluwe een lestoestel van de Koninklijke Luchtmacht, van het type „Har vard", verongelukt. De bestuur der is om het leven gekomen. De verongelukte vlieger was de 19-jarige korporaal-leerling-vlie ger J- W. Lunter uit Bolsward. Hij was bezig aan een van zijn eerste oefeningen in het solovlie- gen en heeft daarbij waarschijn lijk een fout gemaakt. Het toestel stortte neer en de bestuurder was op slag dood. De „Harvard" was afkomstig van de vliegbasis Gil- ze-Rijen. Het toestel is neergekomen in een tarweveld in de polder Zono- zeel. Verscheidene boeren, die in de polder bezig waren hun koei en te melken, zagen het ongeluk gebeuren. Zij zagen hoe het toe stel tijdens 't maken van een loo ping in een vrille geraakte en De Egyptische minister van Handel heeft gistermorgen tegen over de pers verklaard, dat geen enkel internationaal rechtsorgaan zich voortaan nog met aange legenheden betreffende de Suez kanaalmaatschappij zou kunnen bezighouden. Deze maatschappij, is, aldus de minister, een natio nale Egyptische maatschappij. Op de Londense beurs daalde de notering voor Shell tot 160 sh. bieden of ongeveer 2% sh iager, hetgeen niet meer dan een tech nische reactie werd genoemd na de stijging sedert het begin van dit jaar toen de koers 104 sh. be droeg. British Petroleum en Birma Petroleum gaven echter betrekkelijk grote dalingen te zien, doch deze bedroegen met meer dan enige shilling. Op de beurs te Cairo werd be kendgemaakt, dat de handel in 2 obligatiën Suez voor onbe paalde tijd wordt stopgezet. Obligatiehouders zullen een be- bedrag van 5.670 piasters per obligatie ontvangen. Communiqué van de Suezr kanaal-maatschappij te Parijs. De Suez-kanaal-maatschappij (La Campagne Universelle du canal maritime de Suez) heeft gisteren in haar bureau te Parijs de volgende mededeling gedaan: „Daar de Compagnie Univer selle du canal maritime de Suez donderdagavond het voorwerp is geweest van een gewelddadig in grijpen door de Egyptische rege ring herinnert de maatschappij alle Franse en buitenlandse ban ken er aan, dat haar deposito's van welke aard dan ook en waar dan ook uitsluitend eigendom zijn dat wil zeggen het eigen dom van haar aandeelhouders. Zij verklaart daarom, dat Franse en buitenlandse banken geen re kening moeten houden met eni gerlei orders welke haar zouden kunnen worden gegeven door de De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, heeft vrijdagmorgen de Egyptische am bassadeur bij zich ontboden en hem naar aanleiding van de na tionalisering verzocht de hevig ste Franse protesten aan zijn regering over te brengen. Gezaghebbende kringen zeggen dat Pineau tevens geprotesteerd heeft tegen het feit dat Nasser, ondanks zijn gegeven erewoord, zich toch blijft bemoeien met de Franse zaken in Algerië. De Egyptische ambassadeur in Parijs heeft vrijdagmiddag een communiqué uitgegeven, waarin hij verklaart, dat minister Pineau hem een memorandum heeft voorgelezen, waarin deze heftig protesteert tegen de rede die pre sident Nasser donderdagavond heeft uitgesproken. Pineau had bezwaar zowel tegen het natio- naliseringsbesluit als tegen de zinsneden die betrekking hadden op Algerië. De Egyptische ambassadeur verklaarde verder, dat hij ogen blikkelijk had geprotesteerd tegen de termen die Pineau had gebezigd. Deze waren „ontoelaat- baar". De ambassadeur had daarom geweigerd het memorandum aan te nemen. Hij zou zijn regering op de hoogte stellen en hij was van mening, dat zijn regering de betrekkingen met Frankrijk zou willen herzien. ,De ministerraad is het met mij eens dat wij de eenzijdige maatregel van kolonel Nasser be_ slist niet kunnen aanvaarden, voorts dat de nationalisering van een internationale maatschappij juridisch op een geheeel ander vlak staat dan de nationalisering van een openbare dienst, en ten slotte dat de genomen maatregel de belangen en rechten van de Fransen aanzienlijk schaadt". Dit heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau vrijdagmorgen verklaard na het regeringsoverleg over de kwestie van het Suezkanaal. Pineau vervolgde: „Wij hebben besloten in volledige overeen stemming met onze bondgenoten te handelen en in deze zin heb ik een opdracht gekregen voor mijn reis van maandag a.s. naar Londen". Gevraagd of hij soms wist of de kwestie voor het internatio nale gerechtshof te Den Haag zou kunnen worden gebracht, gaf de minister te verstaan dat het daar een langdurige geschiedenis.' zou kunnen worden, terwijl het bij het Egyptische besluit om snel handelen gaat. neerstortte. Onmiddellijk snelden zij toe om hulp te verlenen, doch die was niet meer nodig. Het toe stel had zich diep in de grond ge- boord en de piloot zat levenloos Egyptische regering of door een in de stuurstoel bekneld. Het orgaan opgericht krachtens het toestel is niet in brand gevlogen. De luchtmachtstaf te s-Graven- hage deelde desgevraagd mede, dat de oorzaak van het ongeluk nog niet bekend is. Ooggetuigen van het ongeval verklaarden, dat de vlieger naar het hun voor kwam, zijn looping op te geringe hoogte heeft gemaakt. Het nationalistisch gezinde blad „Hong Kong Times" meldt, dat communistisch China militaire goederen naar Egypte zal sturen. Het zou hier surplusgoederen uit de Koreaanse oorlog betref fen, die nog deze maand uit Sjanghai zouden worden ver scheept. Lord Hinchingbrooke wil Brits militair optreden. Lord Hinchingbrooke, vice- voorzitter van de Britse conser vatieve partij en lid van de groep der „extremen" heeft vrijdag aangedrongen op de herbezetting van de Suez-kanaalzóne door een Britse troepenmacht. Washington over nationali satie van Suezkanaal. In een communiqué van acht regels verklaart de Amerikaanse regering „dringende" besprekin gen te voeren „met andere be langhebbende regeringen" over het Egyptische beslag op de Suez- kanaal-maatschappij. Volgens het communiqué heeft het beslag „uitgebreide consequenties" en treft het die landen, waarvan de economie afhankelijk is van pro- dukten, die over deze internatio nale waterweg worden vervoerd. Staat van beleg in de Kanaalzone. Het personeel van de Kanaal maatschappij heeft aanzegging decreet tot nationalisatie en zij gekregen, dat met ingang van moeten alleen orders uitvoeren juli^in komende zelve". van de maatschappij KONING HOESSEIN FELICI TEERT NASSER Koning Hoessein van Jordanië heeft president Nasser vrijdag telegrafisch gelukgewenst met de nationalisatie van het Suezka naal. In de Jordaanse hoofdstad Amman waren grote menigten op de been, die demonstreerden en tegen Engeland, Frankrijk en de V. S. gerichte leuzen schreeuw den. De Jordaanse dagbladen prezen Nassers successen bij het „bevrij de staat van beleg heerst. Iedere poging om het normaal functioneren van het bedrijf te hinderen zal als een militair mis drijf worden bestraft. In steden als Port-Said, Port- Foead, Suez en Port Tewfik kun nen de agenten van de Kanaal maatschappij hun werkzaam heden normaal voortzetten, on der toezicht van Egyptische functionarissen. In Caïro zijn echter alle gebou wen van de maatschappij verze geld, de telefoonleidingen blijven verbroken en de hoofdagent wordt geschaduwd.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1