Schorren en kreken, basis voor nieuwe polder en Belgen zijn bierdrinkers Nederlanders melk en theedrinkers De wereldscheepsbouw De hond uit de pot Atoomkracht en de koopvaardij DRUKWERK «Mijnheer Robert is teruggekomen» Pijn "AKKERTJES" ZEE WORDT VERDER TERUGGEDRONGEN land van saaftinge wordt NA 4 EEUWEN TERUGGEWONNEN (P.A.) „In 1583 is dit geweldige gebied van ongeveer 3500 hectaren door een enorme vloed voor ons land ver loren gegaan. Zo nu en dan vinden we bij lage waterstand op de schorren nog overblijfselen van de bewoning", ver telt onze gids, een ambtenaar der Rijkswaterstaat, waar mede wij een wandeling over het verdronken land van Saaftinge in de uiterste noordoosthoek van Zeeuws- Vlaanderen maken. Straks zullen we hier een nieuwe polder vinden, waar pionierende boeren kunnen zaaien en oogsten achter zware, beschuttende dijken. De Braakman als voorbeeld grondgebruik Sanering van het Adenauer over ont wapening en hereniging van Duitsland STIJGING VAN HET VERBRUIK VAN SIGAREN IN NEDERLAND EN BELGIE NEDERLAND ROOKT MEER SIGARETTEN BELGIE EET ER BETER VAN DAN NEDERLAND De eeuwige strijd RUSSISCHE VREES VOOR KIKVORSMANNEN. NEDERLAND PER EINDE JUNI VIJFDE OP DE .WERELDLIJST VAN SCHEEPSBOUWLANDEN Apenjacht in Hamburg If NIEUWE ACTIE VAN KON. NEDERLANDS GELEIDEHONDENFONDS ARTHUR MILLER GEDAGVAARD. Omvangrijke scheepbouw- orders voor Stavros Niarchos Moeite om geneesmiddel te krijgen was onnodig BEVEREILAND ZOEKT EEN DOKTER Hij gaat naar het vasteland terug Bewoners gaan ook als er geen opvolger komt General Motors heeft bijna 620.000 wp^Ko-ngrs Met waterlaarzen aan springen en glijden we door de vette klei, waaruit deze onherbergzame woestenij van schorren, slikken, geulen en platen, doorsneden door een enorm aantal grillig verlopende kreken, bestaat. Een ruige begroeiing van spartina, kwel- en roodzwenkgras heelt vrijwel dit gehele gebied overwoe kerd en de uitgestrekte moerassi ge vlakte biedt een beeld zoals we dat in ons vaderland slechts zelden aantreffen, namelijk van een ruige bonk ongerepte natuur. We kunnen ons, bij 't aanschou wen van dit geheel, bizonder goed indenken, hoe ons goede land er een duizend tot tweeduizend jaar geleden moet hebben uitgezien, één machtige uitgestrektheid van moerassige grond vol kreken met een woeste begroeiing zoals wij momenteel aanschouwen. Het maakt een onvergetelijke indruk, dit verdronken land van Saaftinge, dat vermoedelijk niet zo lang meer verdronken land zal zfjn, want er bestaan vergevor derde plannen om dit buitenge woon vruchtbare gebied in te pol deren en de ruim 3500 ha van de beste klei, als nieuwe landaan- winst bü onze cultuurgrond te voegen. Momenteel grazen op de schor ren kudden schapen, die bij hoog water in schaapskooien op terpen ver in het woeste gebied worden ondergebracht, maar eenmaal zal deze rijke bodem een andere taak hebben en zullen jonge boe ren de grond bewerken. Hoe het worden kan, zagen we later in de Braakmanpolder, de pas drooggemaakte Zeeuwse zee arm en onze jongste aanwinst. Zoals bekend scheidde de Braak man Zeeuws-Vlaanderen vrijwel in twee delen. Door aanslibbing was dit gebied inpolderrijp gewor den. Toen de aanslibbing ophield, vreesde men, dat dit gebied weer verloren zou gaan en is snel tot afsluiting en inpoldering overge gaan. In 1952 kwam dit werk ge reed en heeft Rijkswaterstaat de nodige kanalen, wegen, kunst werken e.d. aangelegd, terwijl de dienst der Domeinen de overige werken, strekkende tot het tot de definitieve bestemming doen geraken van de polder ter hand nam. Talloze grote en kleine kre ken mot sten gedicht werden, het geen op moderne wijze gescniedde met bulldozers. Deze schoven ae kreken vol met oeverwalzand. gedekt met goede slootgrond. In het najaar van 1953 was de ontginning reeds zover gevor derd, dat de gehele polder met landbouwgewassen kon worden ingezaaid. Het gebied van de pol der, dat een totale oppervlakte heeft van ongeveer 1400 ha, zal overwegend worden bestemd voor de uitoefening van het agra risch bedrijf. Er zullen ongeveer 27 landbouwbedrijven met een ge zamenlijke oppervlakte van om streeks 869 ha worden gesticht, terwijl ook aan de fruitteelt een bescheiden plaats is toegedacht. In de polder is een zeer grote zoetwaterkreek van plus minus 190 ha gelaten, die uitstekend ge schikt is voor de beoefening van de watersport. Met 156 ha bos zal deze kreek een recreatieve func tie krijgen. Indien in het zuidoostelijk ge deelte van de polder het gepro jecteerde zoetwatenbekken ter grootte van ca 100 ha ten behoe ve van de drinkwatervoorziening van Zeeuws-Vlaanderen zal' wor den gerealiseerd, dan ondergaan de bovenstaande voor de onder scheidene bestemmingen aange geven oppervlakten verandering. In het najaar van 1954 werden in het zuidwestelijk gedeelte van de polder de eerste 6 landbouw bedrijven, waarvan de bedrijfsge bouwen en pachterswoningen thans voltooid zijn, in pacht uit gegeven. Per rovenoogst 1955 werden 4 in het noordelijk deel gelegen landbouwbedrijven ver pacht; de op deze bedrijven ge projecteerde opstallen zijn in aan bouw. Van deze 10 bedrijven met een gezamenlijke oppervlakte van ca 290 ha werden er 9 toegewe zen aan door de Herverkave lingscommissie Zeeland daartoe voorgedragen boeren uit de her- verkavelingsgebieden, terwijl 1 boerderij werd toegewezen aan een uit de polder Kruiningen at komstige landbouwer. Deze boe ren dienden daarbij afstand te doen van hun gebruiksrechten op de voorheen door hen geëxploi teerde gronden, zulks om daar mee een vergroting van de in hun vroegere woongebieden te kleine landbouwbedrijven te kunnen rea liseren. Aldus kon een bijdrage worden geleverd tot sanering van het grondgebruik in de Zeeuwse rampgebieden. Voorzover de landbouwgron den in de Braakmanpolder nog niet zijn uitgegeven, worden zc van staatswege geëxploiteerd. De thans nog in eigen beheer geëx ploiteerde oppervlakte bedraagt ongeveer 730 ha. Zo is de Braakmanpolder een lichtend voorbeeld, hoe het Kan worden. Schitterende moderne boerderijen kant en klaar op stuk ken voortreffelijke grond, nieuw land voor de Nederlandse boer. Zo kan het verdronken land van Saaftinge niet minder dan onge veer 3500 hectaren opleveren. Dan winnen wij terug op het wa ter, wat het ons honderden jaren geleden ontnam. door welke oorzaak ook flitsen Uw klachten weg! Bondskansleier Adenauer heeft in een dinsdag gepubliceerd ge sprek met een verslaggever van „Newsweek Magazine" verklaard, dat hij elke belangrijke inkrim ping van de geallieerde strijd krachten in Europa zal betreuren. Adenauer was voorts van me ning, dat men de voorgestelde in krimping niet los kan zien van het voorstel om de atoombewa pening te versterken. „En dit laatste geeft mij veel zorg. Als in de toekomst het ac cent vooral wordt gelegd op kernwapens, ontstaat 't reusach tige gevaar, dat het gebruik hier van onmiddellijk een wereldoor log zal uitlokken." Hij zei verder, dat alle landen ernaar moeten streven de kern wapens onder contróle af te schaffen. Vermindering der con ventionele bewapening volgt dan vanzelf. Adenauer verklaarde tenslotte, dat de bondsregering een nota over de Duitse hereniging aan de Grote Vier" voorbereidt. „Ik ben van mening, dat het herenigings- vraagstuk verbonden is met dat der ontwapening, dat beide slechts in onderling verband kun. nen worden opgelost", aldus Ade nauer. In het jongste statistische kwartaalbericht van het secretariaat- generaal van de Nederlands-Belgische-Luxemburgse douane-unie zijn gegevens opgenomen omtrent de genotmiddelen en de voedings middelen welke per hoofd der bevolking beschikbaar zijn gekomen voor binnenlands verbruik in de laatste jaren. e» ««fro- i/ii. ,u Uit de door Lloyd's Register of Shipping gepubliceerde gegevens omtrent de in aanbouw zijnde scheepstonnage per einde juni 1956 blijkt dat Nederland onder de scheepsbouwlanden op die datum de vijfde plaats innam met een in aanbouw zijnde tonnage van 583.560 ton of 106.302 ton meer dan aan het einde van het eerste kwartaal van dit jaar. Per einde juni j.l. waren over de gehele wereld in aanbouw 1534 schepen van 100 ton of meer, van tezamen 7.223.004 ton bruto. Engeland nam weer de eerste plaats in met 334 schepen van te- Inwoners van Hamburg waren maandag getuige van een opwin dende apenjacht. 45 Rhesus-apen waren uit Ha- genbeck's dierentuin ontsnapt, nadat een oppasser vergeten had na het voederen een kooi te slui ten. De dieren verspreidden zich snel over de gehele stad, pikten bananen en ander fruit van hand karren, hielden het verkeer op en speelden schuilhoekje met po- litie-agenten, brandweerlieden en andere „dierenjagers". Tegen de avond waren er 20 gevangen. Volgens de directie van Hagen beek kan het dagen duren, voor dat alle apen weer veilig in hun kooi zitten. Inmiddels zijn er 33 gevangen. De overige twaalf veroqrzaken veel vrolijkheid, doch ook veel ergernis. De politie- en brandweerman nen die hen najagen slaan dik wijls een zeer dwaas figuur en worden door de dieren bekogeld met dakpannen en stenen. Vele bewoners van Hamburg krijgen de schrik van hun leven als zij onverwacht een aap in huis vinden die hen bekogeld met hun eigen kopjes en schotels. Futie tussen Saarlandse en Westduitse C D. U. De Saarlandse Christen-demo. cratische partij is maandag als afdeling toegelaten tot de West duitse Christen-democratische unie van bondskanselier Adenau er. Het was maandag juist een jaar geleden, dat de partij officieel mocht gaan optreden, zulks met het oog op de drie maanden later gehouden volksstemming, waar bij het Europese statuut werd verworpen. De partij wordt geleid door dr Hubert Ney, die thans aan het hoofd van de Saarlandse rege ring staat. zamen ruim 2 miljoen ton ot ruim 230.000 ton minder dan per einde maart 1956. Japan nam d,e tweede plaats in met 129 schepen van tezamen 1.1 miljoen ton of bijna 115.000 ton meer dan per einde maart. West-Duitsland nam de derde plaats in met 251 sche pen van tezamen ruim 800.000 ton of bijna 36.000 ton meer dan einue maart 1956. De vierde plaats werd ingenomen door Italië met 652.000 ton of bijna 150.000 ton meer dan per einde maart. Na Nederland komt Frankrijk met ruim 386.000 ton of ruim 80.000 ton minder dan per einde maart, gevolgd door Zweden met 369.000 ton of 2.569 ton meer dan per einde maart. Wat de te water gelaten ton nage 'betreft nam Japan in het tweede kwartaal van dit jaar de eerste plaats in met 71 schepen van tezamen 322.704 ton, gevolgd door Engeland met 76 schepen van tezamen 306.053 ton en Duits land met 111 schepen van teza men 289.207 ton. In het tweede kwartaal van dit jaar werd in Japan de kiel gelegd van 90 sche pen van tezamen 447.292 ton, in Duitsland van 100 schepen van te zamen 328.787 ton en in Enge land van 62 schepen van tezamei 277.108 ton. Trouwens hier wist onze gast heer ook het een en ander over te vertellen. „Wist u", sprak hij, „hoeveel land er in de periode tussen 1300 tot 1600 alleen reeds in Zeeuws-Vlaanderen verloren is gegaan aan het water?" Natuur lijk schudden wij onze hoofden, want hoe zouden wij dit weten of durven schatten? „Twaalfdui zend achthonderd vijf en tachtig hectaren", zei hij met nadruk. Op een kaart werd ons dit ge bied getoond, het omvatte een enorm deel van het land ten zui den van de Schelde. Onze leids man vertelde ons over de toestan den op waterbouwkundig gebied, die treurig waren, mede door technische onbekwaamheid en de woelige tijd, waarin men leefde. Doch na 1600 heeft men een en ander eens grondig aangepakt en is gaan inpolderen, met. als resul taat dat men momenteel meer grond op het water heeft terug gewonnen dan sinds 1300 verlo ren ging. Het teit, dat in 1952 de Braak man werd afgesloten, blijkt Zeeuws-Vlaanderen behoed te hebben voor een ramp ibij de over stroming. De 27 kilometer lange buitendijk, die tot de Belgiscne grens liep, werd door de afslui ting verkort tot een dijk van slechts 2,5 kilometer, welke, toen de ramp over ons kwam, gloed nieuw en sterk was en het dus kon houden. Deskundigen bere kenden later dat men bij een doorbraak, die vermoedelijk bij de oude toestand had plaatsge vonden, op een schade van onge veer 14 miljoen had moeten re kenen. Afsluiting en inpoldering van de Braakman hebben in to taal 10 miljoen gekost, dus het gehele project heeft ons een be hoorlijke winst opgebracht. Nederland zal op de ingeslagen weg moeten voortgaan wil het de strijd tegen het water winnen, want zeker hier betekent stil stand achteruitgang. Saaftinge wacht op inpoldering. De commandant van het Russi sche stoomschip „Pobeda," dat 500 Russische toeristen naar Ita lië bracht, heeft 24 uur in de vrees geleefd, dat kikvorsmannen in de haven van Napels sabotage aan zijn schip hadden gepleegd Maandag hoorde men onder het schip een verdacht geluid. Twee opvarenden trokken daarom hun duikerpak aan en inspecteerden onder water meter voor meter de scheepsromp. Zelfs werden foto's gemaakt met onderwatercamera's doch er werd geen enkele onge rechtigheid gevonden, Later vernam men, dat er een visser in de buurt was geweest, die vergunning had jacht te ma ken op de schelpdieren, die zich onder water aan scheepsrompen plegen vast te zetten. Hieruit blijkt onder meer dat het verbruik van bier in België per hoofd der bevolking in 1955 114 liter heeft bedragen tegen in Nederland slechts 17 liter. Te vens blijkt het verbruik van oier in de laatste jaren in Nederland te zijn gestegen daar dit in 1950 tot en met 1952 11 liter, in 1953 13 liter en in 1954 14 liter per hoofd der bevolking bedroeg. Het verbruik van thee en meik is daarentegen in Nederland aan zienlijk groter dan in België. Per hoofd van de bevolking be droeg het theeverbruik in Ne derland in het afgelopen jaar 0,68 kg tegen slechts 0,03 kg in Bel gië, terwijl het verbruik van melk in 1954/55 in Nederland 189 kg heeft bedragen tegen slechts ruim 90 kg in België. Wijn wordt per hoofd der be volking in België aanzienlijk meer gedronken Jan in Nederland, n.l. 7,2 liter per hoofd van de bevol king in België tegen slechts 1,1 liter in Nederland, daarentegen is het verbruik van gedistilleerd in Nederland groter dan in België n.l. 2,33 liter voor Nederland te gen 1,38 liter voor België. Wat koffie betreft bedraagt het Belgische verbruik per hoofd van de bevolking in 1955 3,9 kg en het Nederlandse verbruik 2,4 kg. Wat rookwaren betrett valt zo wel voor Nederland als voor Bel gië een stijging van het roken van sigaren te constateren waar bij echter de stijging voor België veel groter is geweest dan in Ne derland. Terwijl in 1950 per hoofd van de bevolking in België het ver bruik 53 sigr-en heeft bedragen bedroeg dit verbruik in 1955 91 terwijl voor Nederland het ver bruik is gestegen van 77 stuks in 1950 tot 96 stuks in 1955. Wat si garetten betrett valt voor Neder land een zeer sterke stijging se dert 1950 te constateren, name lijk van 792 stuks per hoofd van de bevolking in 1950 tot 1075 stuks in 1955, terwijl voor België een daling L ingetreden van 971 stuks per hoofd van de bevolking in 1950 tot 912 stuks in 1955. Hec pijproken heeft zich in België be ter kunnen handhaven dan in Ne derland, daar het verbruik van kerftabak per hoofd van de be volking in België slechts is ge daald van 1,2 kg in 1950 tot 1,1 kg in 1955, terwijl het verbruik in Nederland is verminderd van 1,2 kg per hoofd der bevolking in 1950 tot 0,8 kg in 1955. Wat de voedingsmiddelen be schikbaar gekomen voor binnen-' lands verbruik in kg per jaar per, hoofd der bevolking betreft blijkt' uit de gepubliceerde cijfers het verbruik van vlees, boter, eieren, broodgranen, vers fruit en aard appelen in België groter zijn dan in Nederland, terwijl zoals reeds opgemerkt het verbruik van melk in Nederland aanzienlijk hoger is dan in België, voorts blijkt het verbruik van citrusfruit, ge droogd fruit en van groenten in Nederland per hoofd van de be volking groter te zijn dan in Bel gië, terwijl voorts het verbruik van suiker in Nederland aanzien lijk groter is dan in België. Wat het aantal calorieën per dag betreft valt er tussen de twee landen geen groot verschil te constateren. Het aantal calorieën per dag voor de Belgisch/Luxem burgse economische unie bedroeg namelijk voor 1954/55 2.980 en voor Nederland 2.901. Wel blijkt dat voor België dit aantal sedert 1950/51 onveranderd is gebleven, terwijl voor Nederland een daling is ingetreden daar het aantal voor Nederland in 1950/51 nog 3.020 bedroeg. f F Onder het motto „de hond uit de pot" gaat het Koninklijk Neder lands Geleidehondenlonds te Amsterdam een nieuwe actie beginnen om geld in te zamelen. Op advies van het instituut voor industriële vormgeving heeft de 70-jarige ontwerper Piet Zwart een nieuw busje ontworpen, dat door het fonds in enige duizendtallen door het gehele land verspreid zal worden. De administratice van het fonds, mevrouw mr. A. Arine Groen—Korthof spreekt echter niet meer van busjes maar van „spaarpotjes". Voorheen had het fonds evenals zovele andere in stellingen busjes van het traditio nele uiterlijk. Uit het jaarverslag van het fonds blijkt, dat in 1955 door 114 blinden een aanvraag voor een hond werd ingediend. Onder hen Op advies van de Amerikaanse parlementscommissie voor on Amerikaanse activiteit heeft het Huis van Afgevaardigden Arthur Miller, de bekende toneelschrijver en echtgenoot van de filmster Marilyn Monroe, gedagvaard, na dat hij geweigerd had de namen te noemen van personen, die hij had ontmoet op een bijeenkomst van een links georiënteerde groe pering. Miller, die met zijn vrouw in Engeland vertoeft, heeft genoem de commissie verzekerd, dat hij zelf nooit communist is geweest. Hij had echter gewetensbezwaren tegen het noemen van de namen van de betrokken personen. Het is mogelijk dat er nu door het ministerie van Justitie een vervolging tegen Miller zal wor den ingesteld. Ongehoorzaamheid aan het Con gres kan gestraft worden met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en een boete van 1000 dollars. (Nadruk verboden.), was een aantal, dat door diverse omstandigheden niet direct een hond nodig had en dus werden in dit jaar tachtig blinden gehol pen. In het verslagjaar deden 96 nieuwe adspirant- geleidehonden hun intrede in de kennis van de voorschool, waarvan er 62 voor het toelatingsexamen tot de grote school „slaagden". Het fonds breidde de nazorg- dienst, die zich over het gehele land uitstrekt, nog verder uit. Onder de blinden, die in 1956 een hond uit deze school kregen, is de bekende radiozanger Jules ae Corte. Fa. P. J. VAN DE SANDE Het Amerikaanse congres heeft president Eisenhower een wets ontwerp ter ondertekening voor gelegd waardoor de bouw van het eerste atoomschip voor de koopvaardij wordt goedgekeurd. In het weekblad van de Ameri kaanse scheikundige industrie is een waarschuwing gepubliceerd tegen het voortijdig gebruik ma ken van atoomkracht in de koop vaardij. Geleerden zijn van mening, dat zelfs als slechts een honderdste procent van de wereldvloot door atoomkracht wordt voortbewo gen, naar alle waarschijnlijkheid toch zeven van dergelijke schepen jaarlijks bij scheepsongelukken zullen zijn betrokken. De zee zou hierdoor radio actief besmet worden, hetgeen weer invloed op de visstand zou hebben, menen de geleerden. Zij raden daarom de zeevaren de volkeren aan zo spoedig mo gelijk gezamenlijke veiligheids maatregelen op te stellen. De republikeinse senator Ir ving Ives heeft maandag ver klaard dat de Amerikaanse ma rine een programma voorbereidt dat de bouw omvat van: een door atoomenergie voortbewogen kruiser, die radiografisch be stuurde projectielen kan afschie ten, een vliegdekschip van de „Forrestal"-klasse, de zesde van de reeks, drie atoomduikboten, en twee fregatten eveneens inge richt voor het afschieten van radiografisch bestuurde projec tielen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie en het mini sterie van Defensie hebben in 'n gemeenschappelijke bekendma king meegedeeld, dat in 1956 geen atoombommen meer in de Stille Oceaan tot ontploffing zullen worden gebracht. Volgens deze verklaring heett men de atoomwapens met een be perktere dodelijke uitstraling kunnen verbeteren. De verkla ring vermeldde echter niet hoe veel atoom- en waterstofbommen sinds begin mei tot ontploffing zijn gebracht en evenmin de da tum van de laatste ontploffing". De proefnemingen zijn ge slaagd, aldus de verklaring en zij hebben mede door de vervolma king van de verdedigingsmetho den tegen atoomaanvallen, bijge dragen tot de veiligheid van de Verenigde Staten en de vrije we reld Ofschoon dit jaar in genoemd gebied geen bommen meer tot ontploffing zullen worden ge bracht, worden bepaalde werk zaamheden, die verband houden met de proefnemingen, nog enige tijd in de omgeving van Bikini en Eniwetok voortgezet. 20 tankschepen van tezamen 797.150 ton, vier vrachtschepen voor vervoer van massagoed van tezamen 76.000 ton en 4 andere vrachtschepen van tezamen 60.000 ton zijn door de Griekse reder Stavros Narchos de laatste we ken besteld bij werven in de Ver. Staten, Engeland, Japan, Zweden, Frankrijk en West-Duitsland, al dus verluidt in scheepvaartkrin gen te Hamburg. Voorts wordt vernomen dat het tankschip van 65.000 ton zal wor den gebouwd bij de Howaldtswer- ke te Kiel eveneens voor Niarchos bestemd zal zijn. Laatstgenoemd schip zal het grootste tankschip ter wereld worden. Het thans in Japan in aanbouw zijnde tank schip van 83.000 ton betreft n.l. een tankschip voor vervoer zowel van erts als van olie. 51) Door JOSEPH HOCKING (Nadruk verboden) Naar thans blijkt, is alle moei te om voor een ziek kind te Leo- poldstad een onontbeerlijk ge neesmiddel uit de Verenigde Sta ten te laten komen, onnodig ge weest, het middel was n.l ook te koop in Leopoldstad zelf...! Zoals gemeld riep dezer da gen een arts in de hoofdstad van Belgisch Congo ten behoeve van een kind, dat in levensgevaar ver keerde, de hulp in van een radio amateur, die contact zocht met een collega in New York, met het verzoek een bepaald geneesmid del te zenden. Dank zij de mede werking van organisaties en par ticulieren werd het medicament per vliegtuig in allerijl naar Leo poldstad gebracht. De behande lende geneesheer, wist klaarblij kelijk niet, dat het middel ook te krijgen was in de voornaamste apotheek van zijn woonplaats. In de weken, die volgden, was net een komen en gaan van bu ren en oude kennissen, die de nieuwe landheer kwamen begroe ten en uitnodigen voor partijtjes, die ze gaven. Het werd een aan eenschakeling van feestjes. En op iedereen maakte Brichtauer een gunstige indruk. Hoelanger noe meer raakte hij ook op zijn emak. Zelfs de predikant werd uendelijker tegenover hem ge stemd, toen hij bemerkte, dat Brichtauer belang stelde in de aangelegenheden van zijn ge meente en bijdroeg tot het onder houd van de kerk en de armen. Bovendien was hij er door ge vleid, dat Brichtauer hem ge vraagd had, een uurtje per week te zijnen huize te komen om hem wat bij te werken in de klassie ken, die hij grotendeels vergeten was. „Je bent heus een wonder, Ro bert", zei de oude heer eens tot hem. „Weet je nog wel, hoeveel moeite ik met je gehad heb toen ik je voorbereidde voor je toela tingsexamen?" „Net ot ik dat vergeten kan!" „Maar toen wist ik al, dat het meer luiheid dan domheid bij je was. Toch had ik nooit kunnen denken, dat je nog pleizier zou krijgen in de oude schrijvers". „Och... ik geloof, dat ik ze vroe ger ook wel mooi vond, maar het kostte me te veel moeite om ze te lezen. Maar nu u ze me weer verklaart, gaat het zoveel gemak kelijker". En de heer Legner ging met de dag meer van Brichtauer houden. Hij zette, zoals hij beloofd had, Brichtauer had er tegen opgezien, een groot welkomstfeest op touw. Het zou zijn positie natuurlijk wel krachtig versterken, want al le buren waren genodigd, maar hij had niet gedacht, dat het een zo groot succes zou worden. En de toespraak, waarmee hij al de welkomstredevoeringen beant woordde, sloeg geweldig in. Hij had er voor gezorgd, oude herin neringen die hij in het dagboek van Reichmann gevonden had, op te halen en hij deed dat zó gees tig, dat er bijna geen einde aan het lachen kwam. Dat nam alle twijfel, die nog hier of daar be staan mocht hebben, geheel weg. En toen hij daarna zijn toekomst plannen ten opzichte van zijn be zittingen uiteenzette, steeg de geestdrift ten top. Zelfs de predi kant stond met open mond te luis teren en Legner was in de wol ken. „Bis, bis!" riep hij uit, toen de bijvalsbetuigingen van de aanwe zigen verstomden. „Nog eens! hiep... hiep...!" „Hoera! Lang zal hij leven..." ,Mooi zo!" riep Legner boven allen uit. „Ja, vrienden, juliie hadden gedacht, dat hij heel an ders zou zijn! Ja, dat weet ik wel! Maar ik wist wel beter; Zal ik zeggen waarom? Nu dan, de jonge landheer hier is van een goed ras! De Reichmanns zijn altijd uitstekende kerels geweest, al leefden ze er wel eens wat vro lijk op los. Juist daarom ver trouwde ik, dat het met onze jon ge vriend wel goed terecht zou komen. Dat zat hem in het bloed. Ik wou, dat zijn goede v^dei deze dag nog beleefd had! Wat zou hij trots op zijn jongen zijn geweest. Ik ben tenmins:e trots op hem... dat zijn we allemaal! Heel onze streek zal trots op hem zijn!" „Hij moet in de regering, mijn heer", riep een der aanwezige pachters. En toen volgde er een oorverdovend gejuich, dat pas ophield toen de gong voor het feestmaal geluid werd. Arthur Reichmann en zijn va der hadden het verstandig ge acht, niet weg te blijven van het feest Arthur stond nu met Ber tha te luisteren. „Hij is er wel op vooruitgegaan!" zei Arthur spot tend. Bertha zei daar niets op. Ze was onder de invloed van Brichtauers woorden gekomen en was het vooral eens met de sociale ver beteringen, die hij zich had voor genomen aan te brengen. Meer dan ooit voelde ze, hoe ver hij boven de man stond, die haar ten huwelijk had gevraagd. En de spottende toon van Arthur mis haagde haar. „Er zal wel niet veel anders voor Robert opzitten dan naar een zetel te dingen", zei hij. „En dan zul jij zeker wel propaganda voor hem gaan maken Bertha, is het niet?" „Jij ook?" vroeg ze spottend. „Ik niet. Daar ben ik niet ge noeg toneelspeler voor! Ik kan mijn beginselen niet verzaken om stemmen te winnen". „Ga je mee? Vader wenkt, dat we moeten komen. Kom je bij ons aan tafel zitten?" „Dank je! Ik heb er genoeg van. Ze zullen nog meer liegen, om die kerel in de hoogte te ste ken. Net, ot ik niet weet, dat het allemaal maar een dekmantel is voor wat anders! Jij moest er toch eigenlijk ook genoeg van hebben. Je ziet immers, hoe voos de hele zaak is!" Zonder daarop antwoord te ge ven, liep het meisje naar de grote tent, waar de feesttafels gedekt stonden, en Arthur ging mokkend mee. Want de bekoring om aan Bertha's zijde te blijven tijdens 't feest, was hem te machtig. .(Wordt vervolgd.) De 300 bewoners van het Be vereiland „het kleine paradijs" in het noordelijke deel van het Meer van Michigan, zoeken een dokter. De oude dokter heeft n.l. beslo ten naar het vasteland terug te keren en de overige bewoners zijn van plan hetzelfde te doen, als er geen opvolger komt. Om eventuele gegadigden voor de post aan te trekken hebben zij laten weten, dat het eiland rijk is aan gevogelte, zoals fazanten, wil de ganzen, eenden en konijnen, terwijl er ook nog een duizend herten in vrijheid leven. Voorts zijn er negen meertjes, die zeer visrijk zijn. De arts van het eiland krijgt van de staat een salaris van on geveer 30.000 gulden per jaar, terwijl hij ook nog aanspraak kan maken op honoraria van zijn pa tiënten. Zijn kliniek is klein, maar modern. Tenslotte wordt nog me- gedeeld, dat de temperatuur op het eiland zelden beneden de vijf graden onder nul daalt. De General otorcorporation, het grootste co^1*11 ^Y? heeft maandapnedegedeeld, d i zij in de eesthelft van dit 3 - over de gehel vereld een geirul - delde personësomvang 617.302. Het g-amenlijk inkomen van deze w'knemers bedr 1.441 miljoen'ohars. Het aan ,t i werknemers 1 deze maatsch i> pjj werd slecN vorig jaar troffen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5