^tiit cle rouiwcie. GEMEENTERAAD VAN AXEL. SCHOOLARTSENDIENST ZEEUWS-VLAANDEREN BARAK VOOR PROV. PLANO LOGISCHE DIENS!' VOOR ZEELAND. TERNEUZEN. AARDENBURG. BOSCHKAPELLE. SAS VAN GENT. STOPPELDIJK. VERSLAG OVER HET JAAR 1955 BRAND AAN BOORD VAN BELGISCHE TREILER. AGENDA. GEEN VERPLICHTING IN DE PROVINCIE TE BLIJVEN. Ged. Staten van Zeeland voe len er niets voor de jongelui, die straks zullen profiteren van de mogelijkheden welke het Zeeuws Studiefonds hun biedt, de ver plichting op te leggen een be paalde tijd in Zeeland te werken. Een dergelijke verplichting zou, volgens hen, de jongelui, die de meest uiteenlopende studies en beroepen kiezen, teveel in hun loopbaan kunnen belemmeren. Met het stichten van het Zeeuws Studiefonds worden allerleerst de belangen van de bursalen ge diend. Het provinciaal belang komt pas op de tweede plaats. Wil men bepaalde begiftigden aan de provincie binden, dan zou dit kunnen geschieden door het verlenen van zekere faciliteiten. Ged. Staten achten het voorts ge wenst, dat de verplichting tot terugbetaling in beginsel behou den blijft. Dit zal lichtvaardig aanvragen van beurzen kunnen voorkomen en moet ook niet on billijk worden geacht tegenover de begunstigden, die mede door deze hulp tot een zekere wel stand zijn gekomen. Slechts bij hoge uitzondering kan de schuld worden kwijtgescholden. Uit een voorstel tot wijziging van de provinciale begroting voor 1956 blijkt, dat Ged. Staten voor nemens zijn in de huisvesting van de Prov. Planologische dienst die steeds meer werk krijgt door allerlei onderzoekingen in verband met het Deltaplan te voorzien door het plaatsen van een barak in de tuin achter het huidige te Middelburg gevestigde bureau. Hiermee is in totaal een bedrag van ƒ16.600,— gemoeid. GRAAFWERK BIJ SLOT HAAMSTEDE MOEST WORDEN STOPGEZET. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft be zwaar gemaakt tegen afgraving van een aan de N.V. Landgoed Slot Haamstede toebehorend per ceel, alsmede tegen de uitbreiding van een ijsbaan op dit perceel, omdat zulks in strijd is met het in voorbereiding zijnde nationale plan. Het perceel is gelegen bin nen de grenzen van het gebied „Schouwense duinen", dat op grond van zijn van nationale be tekenis te achten wetenschappe lijke en landschappelijke waarde opgenomen is in de lijst van na tuurgebieden, die in de eerste plaats voor bescherming in aan merking komen. Het werk is stopgezet. De minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen heeft niet gedreigd geen sub sidie te zullen verlenen voor restauratie van het slot. Er is n.l. nog geen subsidieaanvraag inge diend. Het bovenstaande hebben Ged. Staten schriftelijk aan de Prov. Staten medegedeeld in antwoord op tijdens het afdelingsonderzoek gestelde vragen. In feite ging het om de vraag, of een bijdrage in de kosten kan worden verkregen voor de restauratie van een aan tal historische rouwborden, die zich in het slot bevinden. Ged. Staten menen van wel en tonen aan, dat dit in beginsel reeds is aanvaard. Zij zullen rekening houden met de geuite wens, dat deze borden voor het publiek ter bezichtiging gesteld worden. jaar de resultaten van dit onder zoek kunnen worden gepubli ceerd. In verband met een in ventarisatie van alle recreatie ruimte en natuurgebieden wer den uitgebreide terreinverken ningen verricht. De onderzoekin gen ten behoeve van het streek plan Schouwen-Duiveland wer den voortgezet. Deze bepaalden zich in hoofdzaak tot de recreta- tie. BEIAARDDAG EN RING- RIJDEN IN MIDDELBURG. Heden zal het grootste deel van de dag de beiaard van de Lange Jan zijn klanken over de Zeeuwse hoofdstad en omgeving uitstrooien. Zeven beiaardiers uit Nederland en Vlaanderen zul len dan het carillon bespelen. Het zijn de heren Th. Ferwerda te Middelburg, P. Broerse te Vlis- singen, Leen 't Hart te Delft, A. van Oik te Zeist, P. Bakker te Nijkerk, Gaston van den Bergh te Mechelen en Willem Creman te Zwolle. Deze beiaarddag is een onderdeel van het reizend beiaardcongres der Nederlandse lier schrijven. Ook zullen vijf op het formulier aangeduide werken voor beiaard worden gespeeld Deze worden herhaald, maar in een andere volgorde. Men moet dan raden welke volgorde dit is. Een jury, bestaande uit de heren mr. Romke de Waard, Staf Nees, Sjef van Balkom en Ferdinand Timmermans, zal de inzendingen beoordelen en de prijswinnars aanwijzen. Deze dag is er voorts op het Molenwater ringrijden in sjezen en ringrijden te paard. Hiervoor hebben zich resp. 23 en 34 deel nemers opgegeven, klokkenspelvereniging door Bra bant en Zeeland. Aan het eind van de morgen zulen de beiaar diers door het gemeentebestuur worden ontvangen. Des middags krijgen belangstellenden de ge legenheid een demonstratie van het carillon mee te maken op de toren. Mr. Romke de Waard uit Amsterdam, de voorzitter der Nederl. klokkenspelverenigingen zorgt daarbij voor een toelich ting. Des avonds wordt een luis terwedstrijd gehouden voor het publiek. Willem Creman speelt dan een speciaal door het voor deze gelegenheid gecomponeerde „Nederlandse Rhapsodie", waar in 5 voksliederen zijn verwerkt. Degenen, die aan de wedstrijd meedoen, moeten de namen van deze vijf liederen op een formu- MIDDENSTANDSEXAMENS Dinsdag slaagden te Middel burg voor het middenstands-diplo ma C. M. de Kruijter en A. P. Leenhouts, beiden te Breskens en de dames C. J. Fieret te Bres kens, L. A. van den Hemel te Groede en C. D. Hennekeij te Schoondijke. Bij Bevorderd, besluit van de Staatssecre taris van Financiën is. gerekend te zijn ingegaan op 1 juli J.I., be vorderd tot commies van 's Rijks belastingen, belast met de func tie van chef de bureau ter inspec tie der belastingen alhier, de heer M. P Buter. JAARVERSLAG 1955 PROV. PLANOLOGISCHE DIENST ZEELAND. Uit het jaarverslag over 1955 van de provinciale Planologische Dienst voor Zeeland blijkt, dat reeds veel aandacht moest wor den besteed aan diverse aspecten van de toekomstige structurele wijzigingen tengevolge van de uitvoering van het deltaplan. Er werd o.m. een studie ge maakt van de verkeersintensiteit in Zeeland. De resultaten zijn in een nota verwerkt. Met het oog op een onderzoek naar de be stemmingsmogelijkheden van het bekken der Oosterschelde na af damming van deze zeearm, werd een werkschema opgezet. Ook werden op verzoek van het minis terie van Sociale Zaken gegevens verzameld uit de volkstelling 1947 betreffende die bedrijfsgroepen, voor welke door de uitvoering van het deltaplan een verminde ring van de werkgelegenheid te verwachten is. Wat het drie eilanden plan betreft wordt medegedeeld, dat het eerste con cept-interimrapport der provin ciale commissie tot bestudering van de visserijprobiemen gereed is gekomen. De voorlopige onderzoekingen met betrekking tot een eventuele inpoldering van het Land van Saeftinge werden samengevat in oen nota. Gezien de wenselijk heid de te winnen polder in zijn structuur harmonisch te laten aansluiten bij het aangrenzende vasteland, werd ook dit in een nader onderzoek betrokken. Hier toe werd o.m. een enquête ge houden onder de bewoners van de daar bestaande woonkernen. Het rapport behelst in eerste in stantie de behandeling van vraag, stukken der bewoning en de te treffen voorzieningen ten behoe ve van het waterverkeer. De onderzoekingen naar de oorzaak en de achtergrond der Zeeuwse migratie vonden voort gang. In het jaar 1955 werden belangrijke vorderingen gemaakt en verwacht mag worden, dat dit Aanrijding. Gistermiddag te half twee had op het kruispunt Industrieweg BaandijkOostelijke kanaalweg een aanrijding plaats, welke voor het vierjarig dochtertje van de familie N., wonende in de Willem de Zwijgerlaan alhier, wel bijzon der gelukkig is afgelopen. Op het ogenblik dat een zeswie- lige zware vrachtauto, bestuurd door de heer C. D. K. uit Hoek, rijdende in de richting Terneuzen, dit kruispunt van wegen naderde, kwam van de Baandijk mevr. G. M. P. N.--N. op haar rijwiel, waar op tevens haar 4-parig dochtertje was gezeten, de Oosteliike kanaal- weg opgereden. Bij de hierdoor onvermijdelijke botsing werden mevr. N. en haar dochtertje van het rijwiel gewor pen en werd het rijwiel onherstel baar beschadigd. Mevr. N., die enige malen het bewustzijn verloor, werd na ver leende geneeskundige hulp van dokter Van Zanten, naar haar wo ning vervoerd. Het 4-jarig doch tertje kwam tot grote opluchting van de toegesnelde personen, vol- komen ongedeerd van onder de vrachtauto eekropen. Ingebruikneming zakenpanel firma Van Strien-de Koning. Het was dinsdagmiddag een hele drukte in de Kerkhoflaan, die vrijwel geheel bezet was met geparkeerde auto's van hen, die gekomen waren om de heren C. J. en J. van Strien geluk te wen sen bij de ingebruikneming van haar groot en modern ingericht zakenpand. Onder de zeer vele belangstellenden bemerkten we wethouder M. de Vos, vele fabri kanten, grossiers, vertegenwoor digers en afnemers van de firma Van Strien en persoonlijke vrien den van de firmanten. Een schat van bloemen getuig de tevens van de talrijke zaken relaties, die hiermede van hun belangstelling blijk gaven, terwijl het ruime magazijngedeelte voor deze gelegenheid was ingericht voor het ontvangen van de uitge breide cllëntèle. Nadat de heer C. J. van Strien de aanwezigen had verwelkomd, werd het woord gevoerd door de heer J. G. Roorda te Amsterdam, directeur der Nederlandse Gros siers Vereniging, die de gehele ontwikkeling van het bedrijf van de firma Van Strien onder de loep nam en de ingebruikneming van dit modern groot zakenpand een natuurlijk gevolg noemde van de hechte band die bestaat tussen de Nederl. Grossiers Vereniging, de familie Van Strien en haar cliën- tèle. Spr. liet zijn gelukwensen vergezeld gaan door het aanbie den van emblemen der NGV, die naar hij hoopte weldra zullen prij ken bij alle leden-grossiers en de taillisten van de NGV. De voorzitter van deze vakor ganisatie, de heer P. van Dijken uit Assen, prees zich gelukkig hier tegenwoordig te kunnen zijn, temeer daar hij de zoon van de oudste firmant ter voorbereiding van zijn toekomstige taak in op leiding heeft gehad. Een jonge generatie zal straks de stuwende kracht van de firmanten overne men, waarbij de dan nog werken de generatie het stootblok zal vormen om aldus in het veilige spoor te blijven voor de nieuwe toekomst van deze voor onderne mers zo jachtende tijd. De heer Van Breukelen uit Utrecht sprak gelukwensen uit namens de gezamenlijke afne mers van de firma Van Strien daarbij aanbiedende drie fraai bewerkte stoelen en tafel voor het privé-kantoor der firmanten. Tenslotte sprak de heer Jac. van Es, die de gelukwensen van het personeel vergezeld deed gaan van een fraaie kantoorpendule onder stolp. Nadat Marijke van Strien, de jongste dochter van de heer .T. van Strien, de symbolische ope ning van het nieuwe zakenpand had verricht door 't doorknippen van een lint, bracht de heer C. van Strien de sprekers dank voor hun aangeboden gelukwensen en verder allen, die op deze blijde openingsdag hetzij door hun aan wezigheid, hetzij op andere wijze, blijken van belangstelling gaven. Hierna werden verversingen rondgediend en bestond er gele genheid het moderne zakenpand in ogenschouw te nemen. In het nabijgelegen Jeugdge- bouw had de firma Van Strien een show- en verkooplokaal inge- bruik van dezeggeluky, 2nne richt en natuurlijk maakten vele winkeliers met hunne dames van deze gelegenheid gebruik om ken nis te nemen van de talrijke arti kelen van de door de firma Van Strien verategenwoordigde fabri katen. Zuidlandscholieren op reis. Dinsdag was het de beurt aan de leerlingen van de tweede en derde klas om een uitstapje te maken. Bij het vertrek en op de route naar Perkpolderhaven liet Pluvius zich niet onbetuigd. Maar toen het programmapunt „kersen eten" aan de beurt was en dit festijn in de openlucht moest plaats vinden, bleef de regen uit. Via Goes werd naar Middel burg gereden, waar aan Minia tuur Walcheren een bezoek werd gebracht. Langs Veere naar Domburg, waar de zon door het wolkendek brak en verder de hele dag de kinderen bescheen, zodat het ver blijf aan het strand voor de jeugd een waar genot was. Als sluitstuk werd langs West- kapelle naar Vlissingen gereden, waar een bezoek werd gebracht aan de boulevard en het stand beeld van de grote nationale zee held Michiel Adrz. de Ruijter werd bezichtigd. Nadat de kinderen weer in de bussen hadden plaats genomen, werd de thuisreis via Breskens aanvaard. Opgetogen over het ge- notene werden de kinderen aan de reeds wachtende familie afge leverd, waarbij echter wel bleek dat enige haarstrikken van de meisjes op het Domburgse strand waren achtergebleven. Ernstig auto-ongeluk. Gisteravond omstreeks zeven uur is op de rijksweg Aarden burgBelgische grens een perso nenauto, bestuurd door de 70-jari- ge heer A. I. Catsman, wethou der van Aardenbarg, lid van Pro vinciale Staten van Zeeland en kringhoofd Bescherming Bevol- king West Zeeuws-Vlaanderen, uit de bocht gevlogen toen hij naar een brand te Eede reed. De auto ramde enkele betonnen paal tjes en draaide om zijn as. Daar bij werd de bestuurder uit de wa gen geslingerd. Met een zware hersenschudding werd hij in be wusteloze toestand naar het zie kenhuis te Oostburg vervoerd. De heer Catsman bekleedt ook de functie van gewestelijk secre taris van de Anti-Revolutionaire partij en is lid van de raad van beheer van de dr Abraham Kuy- perstichting te 's-Gravenhage. In de dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad waren alle raadsleden aanwezig. Nadat de voorzitter de vergade ring met gebed had geopend, wer den de notulen der vorige verga dering ongewijzigd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken merkte de heer Oggel op, dat hij zich niet kon verenigen met het antwoord van B. en W. op het schrijven van de heer P. van Al ten om de baatbelasting voor een deel der bewoners van de Singel- weg af te schaffen. Hij zou, in plaats van 't schrijven voor kennis geving aan te nemen, willen be sluiten dat wij deze belasting ook eenzijdig vinden en dat wij bij de begroting hierop terug' zullen komen. De voorzitter merkte op, dat die belasting door de raad is aangeno men en dat men hier niet elke vergadering op terug kan komen. Een ieder kent de geschiedenis, waarom deze belasting op de be woners is gelegd. De heer C. van Bendegem zag niet in, welk verschil dit voor het eindresultaat uitmaakt als het schrijven van de heer Van Alten voor kennisgeving wordt aange nomen. Ieder raadslid heeft na tuurlijk altijd het recht om bij de begrotingsbehandeling op de baat belasting terug te komen. Besloten werd bedoeld schrijven evenals de overige ingekomen stukken, overeenkomstig het voor stel van B. en W. voor kennis geving aan te nemen. De heer Oggel was eveneens van mening, dat de voorzieningen Geslaagd. De heer J. Koopmans alh'er slaagde te Den Haag voor het examen Handelswetenschappen 1. o. Mutatie. Bij besluit van de Staatssecre taris van Financiën is de contro leur A van 's Rijksbelastingen, de heer J. Peters, thans wnd. ontvanger der invoerrechten al hier, met ingang van 1 sept. a.s. verplaatst naar de visitatiedienst te Arnhem. Gouden bruiloft. Het echtpaar J. C. F. Vereecken- Michielsen vierde onder grote be langstelling zijn gouden huwe lijksfeest. Om tien uur werd in de parochiekerk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedra gen. waarna het feest in de fa- milikring werd voortgezet. De heer Vereecken is o.m. jarenlang dijkgraaf geweest van de Stoppel dijkpolder. De commissie van beheer van de schoolartsendienst in Zeeuws- Vlaanderen heeft dezer dagen aan de besturen der aangesloten gemeenten 't verslag van de dienst doen toekomen over 't jaar 1955. In een kort inleidend woord deelt de administrateur, de heer F. A. Hendrikse, mede dat met ingang van 1 september 1955 op eigen verzoek eervol ontslag is verleend aan de schoolarts L. J. A. Adriaansens. Tot tijdelijk schoolarts in Oos telijk Zeeuws-Vlaanderen is in zijn plaats benoemd de heer P. Staal. Ter vervanging van de dames VinkeLauret en Verdonck van Mossevelde, die beiden we gens huwelijk ontslag vroegen, werden tot assistenten van de schoolartsen benoemd mej. C. Grimm te >Groede en mej. M. Brand te Hulst. De schoolarts H. J. S. Timmer te Cadzand heeft een uitvoerig rapport uitgebracht over de werkzaamheden en bevindingen in het district West Zeeuws- Vlaanderen met Terneuzen. B.L.O. in het westelijk deel. Reeds in het jaarverslag over 1949, aldus de heer Timmer, werd aangedrongen op scholen voor B. L. O. in Westelijk Zeeuws- Vlaanderen en te Terneuzen. In Hulst en Terneuzen zijn der gelijke scholen tot stand geko men. Op 4 november 1955 werd de B. L. O.-school te Terneuzen ingewijd, waarbij de Commissaris der Koningin, jhr. mr. De Casem- broot, verklaarde het te betreu ren, dat zo'n school in het Weste lijk deel nog steeds niet was ver rezen. Een actieve commissie is thans bezig een plan uit te wer ken, dat hopelijk voor alle par tijen aanvaardbaar zal zijn. Als de 13 gemeenten met dit plan accoord kunnen gaan, zal wel licht in de loop van 1956 of 1957 een coöperatieve vorm van bui tengewoon lager onderwijs in W. Zeeuws-Vlaaneren verzekerd zijn. De schoolgebouwen. Na 1948, zo schrijft dokter Tim mer, zijn vele nieuwe scholen ge bouwd. Toch blijven er nog 7 scholen voor L. O. over (van de 46 in het district) die dringend verbetering behoeven. Wat de kleuterscholen betreft, ligt de toestand ernstiger. Negen van de 28 kleuterscholen komen voor nieuwbouw of voor verbete ring van gebouw en outillage in aanmerking. Het tekort aan gymnastiek lokalen en het ontbreken van zwemgelegenheden betekenen een lacune in de bevordering van de lichamelijke ontwikkeling van het schoolkind. Wasgelegenheden en toiletten laten hier en daar nogal wat te wensen over. Een derde schoolarts? In 1952 heeft dokter Pels reeds geschreven, dat het aantal leer lingen te groot werd om het ge neeskundig schooltoezicht vol ledig tot zijn recht te doen komen. De heer Timmer sluit zich hier bij aan. Waarschijnlijk zal het aantal leerlingen in het district West Zeeuws-Vlaanderen en Terneu zen in de loop van 1956 de 10.000 overschrijden. De rouleertijd voor een school bezoek wordt daardoor steeds groter. Het is dus begrijpelijk, dat in tal van gemeenteraden klachten over de schoolartsen- dienst zijn geuit. De wenselijkheid van het aan stellen van een derde schoolarts is besproken in een door de com missie van beheer op 16 novem ber 1955 uitgeschreven vergade ring van de burgemeesters uit West Zeeuws-Vlaanderen. Bij deze besprekingen was o.m. aan wezig de inspecteur van de volksgezondheid, dr. J. R. van der Borgh. Onderzoeklolcalen. Dokter Timmer wijst er verder op, dat vele onderzoeklokalen niet aan de te stellen eisen vol doen. Veelal ontbreekt een was gelegenheid en een behoorlijk wachtlokaal, terwijl 's winters de gangen onverwarmd zijn. Het ware daarom beter het on derzoek te doen geschieden ln een wijkgebouw van het Groene of het Wit-Gele Kruis. De rap porteur wijst in dit verband op Breskens, Aardenburg en IJzen- dijke. 2193 kinderen onderzocht. In het district West Zeeuws- Vlaanderen en Terneuzen wer den in 1955 in totaal 2193 leer lingen onderzocht, waarvan er 268 naar de huisarts werden ver wezen. De waardering van de zijde der ouders blijft onveranderd gun stig. Het aantal dat verstek laat Mededelingen. Naar aanleiding van de door de heer C. van Bendegem in de vorige vergadering gestelde vraag betref fende de gewenste maatregelen aan de woningen in de Juliana- straat, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. ƒ17.000 uit de re serve van het woningbedrijf be schikbaar wilden stellen als aan vulling van het bestaande onder- houdsfonds van de woningbouw vereniging teneinde hiermee de elektrificatie der woningen ter hand te kunnen nemen en de noodzakelijke schilderwerken uit te voeren. Nu is het zó, dat zowel van Ged. Staten als van het Rijk de reserve van het woningbedrijf niet mag worden uitgeleend aan de woningbouwvereniging en deze gelden moeten gebruiken voor de gewone dienst om deze sluitend te maken. Nu hebben B. en W. het be stuur van de woningbouwvereni ging geadviseerd om met hun eigen beschikbare gelden de elek trificatie uit te voeren en het schilderwerk volgend jaar uit te voeren uit de huurverhoging. De heer C. van Bendegem merkte op, dat het nu toch wel in gewikkeld wordt. Eerst mogen wij de reserve van het woningbedrijf niet voor de gewone dienst gebrui ken en mag deze slechts voor de woningbouw besteed worden. Nu wij een gedeelte van die re in de Julianastraat niet meer van deze tijd zijn en er wat gedaan dient te worden. Spreker vroeg of B. en W. contact konden op nemen met het bestuur om eerst de elektrificatie uit te voeren en vervolgens een berekening te ma ken wat daarna nog nodig is. Als de raad dit dan voorgelegd krijgt kan deze een beslissing nemen. De heer C. de Putter bevestigde, dat de financiële kwestie inder daad is zoals de voorzitter zo juist heeft gesteld, maar B. en W. zou den zich nog wel eens tot het be stuur kunnen wenden om deze zaak te bespreken. Nu wordt er niets gedaan en dat geeft toch geen bevrediging. Z. h. s. werd aldus besloten. De heer Oggel zeide, dat hij zeer teleurgesteld was door de ant woorden, welke B. en W. op de door hem in de vorige vergade ring gestelde vragen gedaan, heb ben gegeven. Het krijgt, aldus spreker, meer en meer de schijn dat dit college de raad niet au serieux neemt. Dit betreft voor namelijk het niets zeggende ant woord over het verbeteren van de weg op Schapenbout. Spreker meende daarom een motie te moe ten indienen, waarin de raad tot uiting brengt, dat hij de tot nu toe door B. en W. in deze kwestie bewandelde weg niet tot het ge wenste resultaat ziet leiden en waarin hij het college opdraagt om samen met het betreffende polder bestuur een kostenplan te maken en dit dan aan de raad voorlegt. De voorzitter zag in bedoelde motie niet het juiste middel om tot het gewenste resultaat te ko men. Men. moet het vraagstuk van de secundaire en tertiaire wegen zien, zoals het in werkelijk heid is. Wanneer deze wegen niet betrokken worden in het bjjdragen- stelsel, kan hier niets gebeuren. En nu suggereert de heer Oggel wel, dat wij niets gedaan hebben, en dat mag hij ook gerust doen, maar het is in elk geval zó, dat B. en W. overleg hebben gepleegd met de polder. Het resultaat van de kostenberekening is, dat de ge meente 36.000 van de geraamde kosten ad 73.000 moet bijdragen. Dit kunnen wij niet en dat is het hele geval. De heer Pijpelink voelde toch wel voor de motie van de heer Oggel. Men zegt wel dat dit ons niet nader brengt, maar nu is het toch wel zó, dat men vaak de nei ging krijgt, het belang van die weg te onderschatten. Het is inderdaad maar een polderweg, maar dan toch een, die de rechtstreekse ver binding is tussen twee provinciale wegen. Laat men toch een plan maken en dit de raad voorleggen, dan kan de raad beslissen of hij al of niet zijn medewerking kan ver lenen. De heer P. van Bendegem merkte op, dat B. en W. in deze alles doen wat gedaan kan worden. schriften in verband met de vo genomen sanering van de Oude- wijk en omgeving. De heer Oggel vroeg of hier btf de onteigeningsprocedures voor de betrokken eigenaars geen nadelige gevolgen uit zullen voortvloeien. Nadat de voorzitter had mede gedeeld. dat dit niet het geval was, werd ook dit agendapunt z. h. s.' aangenomen. Adhaesie werd betuigd aan het besluit van de raad der gemeente Terneuzen de oprichting en in standhouding van een Uitgebreid Technische School in Zeeuws- Vlaanderen nodig te verklaren. Het voorstel tot het beschikbaar stellen van een bijdrage voor het ontwerpen van een ontwikkelings plan der gemeenten in de Kanaal zone werd z. h. s. aangenomen, nadat de heer Kesbeke had mee gedeeld, dat hij waardering had voor hetgeen de Axelse raadsleden op de informatorische vergadering in Terneuzen hierover hadden ge zegd. Het voorstel tot het verlenen van medewerking aan de elektri ficatie van enige percelen aan de Buthdjjk, werd z. h. s. aange nomen. Bij de behandeling van het in gekomen verzoek der Stichting Rembrandtherdenking om een sub sidie van cent per inwoner, deelde de voorzitter mede, dat het voorstel in het prae-advies niet juist was omschreven, want B. en W. stellen voor om de gevraagde subsidie wèl te verlenen. Z. h. s. ging de raad hiermede accoord. Het verzoek van het bestuur der R.K. kleuterschool om gelden be schikbaar te stellen voor verbete ring van 3 klaslokalen van die school, werd z. h. s. ingewilligd. Rondvraag. De heer Kesbeke vestigde de serve voor de woningen in de I -yfen dient toch ook enig vertrou- Julianastraat willen gebruiken wen in het college te hebben. Met de motie van de heer Oggel komt moet deze weer in de gewone dienst worden opgenomen. Zijn hier soms krachten aan het werk om de bedoelingen van de raad te doorkruisen? De voorzitter antwoordde, dat de laatste opmerking van de heer Van Bendegem niet in overeen stemming met de werkelijkheid en de feiten is. Zoals spreker reeds in eerste instantie heeft meegedeeld, was het het standpunt van de raad, dus niet van Ged. Staten, dat de reserve niet gebruikt mag worden voor de gewone dienst. De heer C. van Bendegem gaf nog eens een overzicht hoe en on der welke omstandigheden deze besluiten tot stand zijn gekomen. Het blijkt nu toch wel overduide lijk hoe fout het is geweest, dat de raad destijds niet is ingegaan op zijn voorstel om de woningbouw vereniging te ontbinden en die wo ningen onder te brengen bij het Gemeentelijk Woningbedrijf. Dan had de gemeente ze moeten onder houden en was dit ook gebeurd uit de reserve. Maar men maakt in Axel overal prestige kwesties van en zodoende spaart men kool en geit. Het bestuur der woningbouw vereniging is en was niet onbe kwaam tot het beheren der wonin gen, maar wel onmachtig vanwege de financiën en bij het woning bedrijf was geld. gaan. is slechts in een fractie van één procent uit te drukken. Met het onderwijzend personeel worden herhaaldelijk tussentijd se besprekingen gevoerd over problemen van allerlei aard. De algemeen lichamelijke toe stand was goed bij 1574 kinderen, dat is 79 voldoende bij 556 kinderen (18 en onvoldoende bij 63 kinderen (3 De voedingstoestand baart geen zorgen en geeft geen aanleiding om tot melkverstrekking op de scholen over te gaan. Allerwegen, zo lezen wij voorts in het rapport, wordt aangedron gen op meer aandacht voor de positieve gezondheidszorg over eenkomstig de definities van de World Health Organisation. Hiertoe is nodig: 1. de bouw van gymnastiek lokalen; 2. de aanleg van sportvelden en zwembaden; 3. het bouwen van badge legenheid; 4. het aanbrengen van een so larium in kleuterscholen; 5. kleuter- en zuigelingen-con- sultatiebureaux door het bouwen van wijkgebouwen, enz. Het schoolartsenwerk, aldus besluit dokter Timmer zijn lezenswaardig rapport, is team werk geworden. De gunstige re sultaten, die bij dat werk ge boekt worden, zijn voor een groot deel toe te schrijven aan de goede samenwerking en aan de hulpvaardigheid van allen, die rechtstreeks of zijdelings bij de schoolartsendienst betrokken zijn. men in deze zaak geen stap nader tot het doel. De heer W. de Feijter is er voor, dat de weg op Schapenbout zo gauw als kan verbeterd wordt. Maar het moet ook kunnen. De motie van de heer Oggel acht te spreker overbodig. Forceren kan men hier niets. De heer C. van Bendegem gaf de heer Oggel in overweging zijn motie in te trekken, want deze wordt stellig verworpen en dit zou de zaak slechts schaden. De raad kan de motie ook moeilijk aan nemen. Hij kan er wel inkomen, dat de heer Oggel terecht of ten onrechte zwaarder geschut in stelling wil brengen. De raad wordt ook onvoldoende ingelicht. De voorzitter deelde mede wat in deze kwestie gedaan is. B. en W. willen natuurlijk dat deze weg verbeterd wordt, maar zonder een grote subsidie van de provincie kan het nu eenmaal niet. Laat men ook tegenover Ged. Staten reëel blijven. Er zijn meerdere wegen waarvoor hun hulp ge vraagd wordt. Daarom werken ze ook aan een plan, dat het gehele complex tot oplossing kan brengen. Voor de nu gewilde verbetering en dan blijft het nog maar een weg van 3% meter breed vraagt men van ons 36.000 en dit bedrag hebben wij niet. De heer Oggel voelde er voor alsnog weinig voor zijn motie in te trekken. Zij is slechtes bedoeld om B. en W. aan te sporen. De heer P. van Bendegem inter rumpeerde: „Die aansporing heb ben wij niet nodig." De heer Oggel wenste, dat B. en W., samen met de polder, een be groting opstellen en deze de raad voorleggen. Men neemt hem nu wel kwalijk, dat hij een motie in dient, maar waarom kan men nu wèl de mededeling doen, dat van de gemeente ƒ36.000 wordt ge vraagd, doch waarom deelden B. en W. dit niet mee in hun prae- advies? Spreker trok hierop zijn motie in met de mededeling, dat hij zich het recht voorbehoudt om bij de begroting hierop terug te komen. De heren C. van Bendegem en Wondergem werden uitgenodigd de geloofsbrieven van de heer L. de Kraker te onderzoeken. Na dit onderzoek deelde de heer v. Bendegem mede, dat de stukken in orde zijn bevonden en de com missie adviseerde tot toelating van de heer L. de Kraker als lid van de raad. Aan de heer A. I. R. Brevet werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare la gere school. Onbewoonbaar werd verklaard de woning van de heer A. J. Oppe neer, staande Spui N 109. Ingetrokken werd het raadsbe sluit van 15 november 1955, waar bij aan de heer Jac. Riemens bouw grond in Plan Zuid werd verkocht. Alsnu kwam in behandeling het voorste] tot vaststelling van het besluit inzake bouwverbod, rooi- lijnbeslult tn bebouwingsvi aandacht van B. en W. op het ge deelte van de Buitenweg, dat nog niet herstraat is en vroeg of hier spoed betracht kan worden. De voorzitter antwoordde dat men tracht de herstrating van alle straten, waar rioolwerkzaamheden zijn uitgevoerd, vóór oktober klaar te krijgen. De heer K. Hainelink bepleitte, nu de rijksweg aan de Kanaal kade wordt rechtgetrokken en dit de verkeerssnelheid nog zal opvoe ren, om aldaar een voetpad aan te leggen. Mevr. FolkersmaStaal zeide, dat het gedeelte Irenestraat, tus sen Bernardstraat en Singelweg, voor wat de plantsoenen betreft, er zeer rommelig bij ligt. Zij vroeg hierin voorziening. De heer Pijpelink vroeg of bij de uit te voeren bestratings- en rio leringswerkzaamheden ten behoe ve van de school op het Spui, over eenstemming is verkregen met die particulieren, door wier eigendom de riool moet worden gelegd. Verder vroeg spreker, of het waar is, dat er in de zogenaamde onrendabele gebieden, waar nu ook de waterleiding aangelegd is, brandkranen ontbreken. Indien dit juist is willen B. en W. dan bevorderen, dat daar dan eventueel ook brandkranen komen. Nadat de vergadering met dank gebed was gesloten, begaven de vroede vaad'ren, alsmede het vrou- I weljjk raadslid, zich met hunne I echtgenoten nu onder in het raad huis om een kijkje te nemen in de Axelse Boerenkamer. Een vrolijk Intermezzo. Deze excursie werd verduidelijkt door deskundige toelichting er waren raadsleden bij die beken den, dat zij hier voor 't eerst kwa men en zodoende de aanleiding waren tot het opnieuw kruisen der degens. Eén ging hierbij zelfs zover om te dreigen met een prachtig gesne den en met paardjes versierd groot mes, dat hij stiekem uit de schieterzak van de Axelse boer achter de buiskachel had gepikt! Tenslotte viel alles toch nog mee. Het mes ging weer in de schede en tenslotte werd een ordevoorstel aanvaard om naar de stads-archi- varis te luisteren. Men volgde met aandacht de toelichting en het ge zelschap bleek niet alleen leergie rig, maar vond het ook wel een beetje schrijnend om hier onder de raadzaal al het goud en zilver uit gestald te zien, terwijl er boven in de raadzaal amper geld was voor het voteren van een bedrag ten behoeve van de Rembrandt herdenking. Enfin het een zowel als het an der is tot zijn recht gekomen al is de penningmeester van de Boerenkamer na afloop nog even in de kast gaan kijken of die zil veren rijksdaalders er nog lagen! Tenslotte was ieder voldaan over 't bezoek behalve dan misschien de penningmeester. Allen heb*-»n eens een kijkje genomen van de mooie verzameling uit Axels ge schiedenis en boerenleven, waar heel wat voor opgeofferd is om dit bijeen te brengen, en op deze ma nier voor het nageslacht te be waren. De uit Oostende afkomstige treiler O. 628 heeft woensdag ochtend vroeg gemeld, dat aan boord van de treiler O. 76 brand is uitgebroken. Dit vaartuig dat zich ongeveer tien mijl ten noor den van Blankenberge bevond verzocht om hulp. De O. 628 heeft de O. 76 op sleeptouw genomen en haar be manning overgenomen. Later werd gemeld, dat de O. 78 is gezonken. Het schip levert ge vaar op voor de scheepvaart. DONDERDAG 26 JULI. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Morgen zie ik je weer".

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2